Medicijngebruik stijgt 20 procent BINNENLAND 2 kind kunnen blijven zien 'Ik wilde hem in de schouder schieten' Gescheiden ouder moet De hoofdlijnen van het nieuwe zorgstelsel Gevolg vergrijzing en bevolkingsgroei Ex-LPF-Kamerlid wil na bedreiging uit politiek Kamp: Langer verblijf Irak Extra bezuiniging treft koopkracht burger niet e stier neemt er te grazen schoot - Een dolle stier gisteren in het Friese e Oudeschoot voor op- ding gezorgd. De süer het uitladen van een tVagen te ontsnappen en nkele mensen op de ho- fooral de plaatselijke sla- oest het ontgelden. De werd door de stier tegen Qom gedrukt. Ook andere en werden aangevallen. Ier boven wonder raakte is een woordvoerder van itie niemand gewond. De schoot de stier dood. ter (3) overlijdt er vallend hek um - Een 3-jarig meisje Groningse Warffum is ichtend om het leven ge- 1 doordat ze onder een hek bekneld raakte. De was aan het spelen op van de boerderij van juders, toen het hek piot- op haar viel. Hoe dit oinnen gebeuren, is niet ld. De peuter overleed ter aan haar verwondingen. rnoem tunnel r Thomassen' dam - Drie oud-raadsle- bben de steun van de rdamse gemeenteraad ge- 1 voor hun initiatief om uwe tunnel onder het Ca- naar Wim Thomas- vernoemen. Thomassen n 1965 tot 1974 burge- irvan Rotterdam. Hij ed in 2001 op 91-jarige Volgens de oud-raads- 'olak, Van der Pols en het hoog tijd dat de van Thomassen wordt uden aan een 'object van ;eren vast r straatroven am - De politie in Schie- leeft vier jongeren aange- n die worden verdacht m honderd bedreigin- ishandelingen, vernielin- aatroven en inbraken in loxen. De opgepakte in variëren in leeftijd van 7 jaar. De politie denkt ënde tijd nog meer ver- 1 aan te houden. De jon- maakten het gestolen aan snoep, drank en si- e jaar geëist in Hakkelaar idam - Officier van justi- iiemond heeft gisteren rechtbank in Amster- ree jaar cel geëist tegen arige Johan V., wegens t of onjuist verstrekken ichtingen aan de belas- inst. De gewezen drugs- mdelaar werd in de ja- jentig bekend als de aar. De fiscus doet al en en verwoede pogingen 120 miljoen euro belasting jmte innen. De Hakke- ond in de tweede helft jaren negentig terecht et smokkelen van enor- tijen hasj naar Europa, a en de VS. «Inemers 'lucht gepakt *r - Zeven gijzelnemers iteren in Purmerend aan- den, nadat ze in Amster- inman hadden gegijzeld, en waren onderweg van dam naar het huis van jarige man in Purmer- aarwist de gijzelaar de te bellen. Het zevental aarop op de vlucht. De hield vijf Amsterdam- ïssen de 22 en 34 jaar, jarige man uit Almere 31-jarige man zonder lonadres aan. Bij hen 1 wapens aangetroffen, chtoffer van de gijzeling teren nog te zeer aange- mhem een verhoor af te 1 nemen. Daarom is nog idelijk hoe de zaak in el- eekt. lenden dode en in Maas ium - Een lozing van een loeveelheid chloor door decentrale Prins Willem der in Buggenum (Mid- mburg) heeft gisteren ve- enden vissen in de Maas gekost. Onderzoek fcwaterstaat en de poli ce dat de energiecentrale poor via het koelwaterka- p de Maas had geloosd, fjitie heeft monsters van png genomen. "leren vinden Ie in struiken pND - In het struikgewas Kgeving van de Saxo- faat in Helmond hebben de kinderen gisteren het k overschot van de 78- duned Naoum gevon- 'Igens de politie is de onderkoeling om het gekomen. Hij was woens- p vermist opgegeven. vrijdag 16 APRIL 2004 De opa van Murat kwam gisteren naar het Paleis van Justitie om het proces tegen zijn kleinzoon te volgen. Foto: GPD/Harry Verkuylen den haag/anp - Het gebruik van medicijnen zal tot 2020 alleen al door de vergrijzing en de bevol kingsgroei met 20 procent stij gen. Dat heeft de Stichting Far maceutische Kengetallen (SFK) geschreven. De stichting houdt de gegevens van alle openbare apotheken in Nederland bij. Nederland telt nu 2,2 miljoen 65-plussers. In 2020 zijn dat er naar verwachting 3,1 miljoen. Op dit moment is 40 procent van de recepten die apothekers in handen krijgen, bestemd voor mensen van 65 jaar en ou der. De verwachting is dat art sen in 2020 ruim de helft van alle recepten voor ouderen uit schrijven. Het gebruik van geneesmidde len is niet zozeer geslachtsge bonden, maar wordt wel sterk door de leeftijd bepaald, stelt de SFK. Vrouwen gebruiken 1,6 keer zoveel medicijnen als mannen. Dit verschil tussen mannen en vrouwen begint in de puberteit en heeft voor een klein deel te maken met het ge bruik van de pil of andere vor men van anticonceptie. Iemand van 30 jaar krijgt jaarlijks ge middeld minder dan vijf keer een recept mee van de dokter. Bij 80-jarigen loopt dit op tot bijna dertig recepten. Mensen die in de jaren zestig geboren zijn, lopen in 2020 tegen de zes tig. Dit is juist de leeftijdsgroep waarbij het medicijngebruik begint te stijgen. Mensen die in de geboortegolf direct na de Tweede Wereldoorlog zijn ge boren, worden in 2020 74 jaar. Uit onderzoek blijkt dat men sen die net na de Eerste en de Tweede Wereldoorlog zijn ge boren, relatief veel medicijnen nodig hebben. Dit zou kunnen komen doordat veel zwangere vrouwen een tekort aan voe dingsstoffen kenden door de voedselschaarste in de Eerste Wereldoorlog en de hongerwin ter aan het eind van de Tweede. Aan moord op Hans van Wieren ging aantal incidenten vooraf door Mayke Calis den haag - In één rechte lijn loopt Murat D. In de kantine op conrector Hans van Wieren af. Met zijn linkerhand duwt hij een stoel opzij. Op minder dan een meter afstand haalt hij het pistool uit zijn jaszak, heft zijn hand iets boven zijn schouder, knokkels de lucht in, en vuurt. De kogel raakt Van Wieren rechts in het hoofd. Hij helt eerst naar voren en valt daarna naar achteren. Scholieren springen opzij, net als de collega met wie Van Wie ren met de handen in de zak ken stond te praten. Enkele me deleerlingen pakken Murat vast en proberen hem naar buiten te duwen. Hij rukt zich los, loopt terug en richt het pistool op de andere leraar. De leerlingen sla gen erin Murat toch naar bui ten te duwen. Die beelden, vastgelegd door zestien veiligheidscamera's van het Haagse Terra College, wa ren gisteren te zien op het pro ces tegen de inmiddels 17- jari ge Murat D. die terecht stond wegens moord op conrector Hans van Wieren (49) op 13 ja nuari van dit jaar. „Dit is wat je krijgt," zou hij volgens getuigen hebben gezegd toen hij had ge schoten. En tegen de andere le raar: „Wil jij er ook een?" Opmerkelijk was dat Murat, toen de schokkende videobeel den werden getoond, zijn hoofd afwendde. Ook zijn moeder, tenger met hoofddoekje, die het proces met een tolk bijwoonde, keek niet. Beiden hadden de beelden niet eerder gezien. Op de vraag waarom hij Van Wieren doodschoot kwam op de rechtszitting nauwelijks ant woord noch een overtuigende spijtbetuiging. „Ik wilde hem schieten, in zijn schouder", ver klaarde hij. Van Wieren had naar het ziekenhuis gemoeten, was dan niet op school geweest en zou vervolgens meer respect hebben betoond, aldus Murat. De officier van justitie verwees die verklaring naar de prullen bak. Aan de moord op de docent waren de nodige incidenten op school vooraf gegaan, zo bleek gisteren. Murat zat geregeld dronken en stoned in de les, kwam vaak te laat, verstoorde de orde en was al eens betrapt met een xtc pil op zak. Op de dag van de moord had hij bree- zers gedronken en twee joints gerookt. Op vragen van kinder rechter C. Dettmeijer over de incidenten en zijn agressieve gedrag op school, antwoordde Murat ontwijkend en ontken nend. Vooral Van Wieren was volgens Murat beledigend tegen hem. Als voorbeeld noemde hij een opmerking vlak voor een groot schoolfeest. „Zo heb je mooie nieuwe kleren voor het feest?" had Van Wieren tegen Murat gezegd. De kinderrechter be greep het niet. „i'k vind dat niet vriendelijk", aldus Murat. Op de vraag van de rechter aan de moeder of zij nooit iets had geroken van een rook-, blow,- of dranklucht bij Murat, zei ze dat de rechter niet zomaar ie dereen moest geloven. ,,Als hij dat had gedaan, had ik het ge weten." De school had volgens haar meer moeten doen. Justi tie vond dat de school niets te verwijten viel, juist de thuissitu atie was verre van positief, met een vader in de gevangenis en een moeder die nauwelijks grip op de jongen had. De rechter zei weinig te begrij pen van de relatie tussen de ge zinsleden. „Alles gaat alleen maar goed bij deze familie." Ze concludeerde dat Murat 'meer verongelijkt was dan schuldig' en 'zich meer bekommerde om zichzelf en zijn familie dan om de familie Van Wieren'. De batterij psychologen die op Murat was losgelaten conclu deerde iets anders. De deskun digen zagen vooral stoornissen uit zijn jeugd en iemand die niet met autoriteiten kan om gaan. Ze verwachtten veel heil van een lange therapeutische behandeling. Murat was zwak begaafd, maar werd vaak te hoog ingeschat. Vooral door zijn leiderschapskwaliteiten en zijn charme; hij was erg popu lair op school. Maar echt begrij pen wat hij nu eigenlijk had ge daan, deed hij volgens de psy chologen nog steeds niet. den haag/gpd - Ouders moeten worden verplicht om hun kind na een scheiding te blijven zien. Minister Donner wil dit in de wet opnemen omdat het goed is voor kinderen om door beide ouders opgevoed en verzorgd te worden. Voordat ouders gaan scheiden moeten zij afspraken maken over de kinderen. De rechter stelt uiteindelijk de regeling vast. Hierbij moet de norm zijn dat beide ouders niet alleen het recht, maar ook de plicht heb ben om voor hun kind te zor gen. ,,Als een ouder per se niet wil bijdragen aan de opvoeding van zijn kind, kan de rechter hem straks een soort afkoop som opleggen", zegt een woordvoerder van de minister. Donner doet zijn voorstellen in een brief aan de Kamer. Voor de zomer moet bekend worden hoe de wet er precies uit komt te zien. Donner is niet van plan om in de wet op te nemen wat een ouder minimaal moet doen aan de verzorging en opvoeding van zijn kind. De minister is bang dat een minimumnorm door rechters al snel als standaard gebruikt zal worden. PvdA-kamerlid Kalsbeek vindt het onverstandig dat de minis ter beide ouders bij wet wil ver plichten omgang te houden met hun kind. „Ik zou liever zien dat ouders samen de mo gelijkheid krijgen om te bepa len wat in hun situatie het meest gewenst is. Ik kom daar om maandag met eigen voor stellen." De VVD ziet het voorstel van Donner wel zitten. „Het is een prima voorstel, maar het is on verstandig dat de minister geen norm noemt in zijn voorstel len." zegt WD-kamerlid Luch- tenveld. Het CDA is er nog niet helemaal uit of er een mini mumnorm in de wet moet ko men of niet. Een minimum norm hoeft niet automatisch een standaard norm te wor den." zegt Kamerlid De Pater. Frank van Haaren, voorzitter van stichting Dwaze Vaders die zich inzet voor ouders die geen contact meer hebben met hun kinderen, vindt de plannen van minister Donner goed. „Ik ben alleen wel bang dat het zal blij ven bij een stukje papier. Er moeten duidelijke sancties ko men op ouders die de afspra ken niet nakomen." Coen Xhofleer van de coalitie voor familierecht, een samen werkingsverband van organisa ties die vechten voor het recht van ouders om hun kind te blij ven zien, wil dat Donner ook iets doet voor ouders die niet getrouwd zijn geweest. „Donner is een CDA-minister die het huwelijk centraal stelt, maar het moet gaan om alle kinderen. Het kind kan er niets aan doen of zijn ouders wel of niet getrouwd zijn geweest. In Nederland mogen ongeveer 300.000 ouders hun kind niet meer zien, tien procent daarvan zijn moeders." tilburg/gpd - Voormalig LPF- Kamerlid Hans Smolders, ex- chauffeur van Pim Fortuyn, heeft aangifte gedaan van be dreiging met een pistool door een hem onbekende man. Zijn belager belde gistermorgen rond negen uur bij het huis van Smolders in Tilburg aan. „Hij zei dat ik moest stoppen met de politiek", zegt Smolders, die onlangs heeft aangekondigd dat hij in 2006 wil proberen met een eigen partij in de Tilburgse gemeenteraad te komen. „Hij had een krant in zijn hand, liet die zakken en richtte een pis tool op me. In een reflex gooide ik de deur dicht. Ik hoorde het pistool klikken. Ik denk dat er geen kogels in het wapen zaten of dat het geweigerd heeft", al dus Smolders, die door het in cident zeer aangeslagen is. „Ik overweeg serieus te stoppen met het plan om aan de raads verkiezingen mee te doen. Ik moet aan mijn gezin denken. Ik ben nu nog te emotioneel om een definitief besluit te nemen. Dat wil ik doen als ik weer nor maal kan denken. De politici die er een klotezooi van hebben gemaakt, zitten hoog en droog. Types zoals ik die de puinho pen willen opruimen, krijgen het te verduren uit de linkse en anarchistische hoek." De Til burgse politie heeft gisteren een buurt- en sporenonderzoek ge daan. „We zoeken een blanke man van in de veertig, circa een meter tachtig groot, met een smoezelig baardje", zei een woordvoerder. Smolders stond naast Fortuyn toen deze op 6 mei 2002 in Hilversum werd vermoord. Na de dood van For tuyn kwam hij in de Tweede Kamer voor de LPF, maar na enkele maanden verliet hij te leurgesteld de politiek. „In Den Haag weten ze niet wat er in de buitenwereld speelt", zei hij toen. „De gemeentepolitiek spreekt me meer aan, omdat je dichter bij de mensen staat." Een technisch rechercheur doet onderzoek bij de woning van Hans Smulders. Foto: ANP/John Schouten besluiten. Minister Kamp maakte met zijn uitlatingen het al dan niet blijven echter tot hoofdmoot van het debat. De oppositie reageerde getergd op zijn pleidooi. Groenlinks en de SP zijn altijd tegen de aan wezigheid van Nederland in Irak geweest. De PvdA heeft tot heden de missie gesteund maar aarzelt over verlenging. „Wat is dit voor analyse", viel PvdA'er Koenders uit. „U zegt gewoon: we willen blijven. Alsof wij roe pen dat we het land nu willen verlaten." De PvdA steunt een verlenging alleen als de VN een centrale rol gaat spelen. Na het debat zei Kamp dat hij zo geëmotioneerd was „omdat Irak stikvol emotie zit. Mijn emoties zijn niets in vergelij king met wat er in Irak gebeurt. Ik wil laten zien hoe belangrijk het is dat wij blijven." den haag/gpd - Minister Kamp (defensie) stuurt aan op langere aanwezigheid van de Neder landse militairen in Irak. Dat bleek uit een emotioneel be toog gisteravond waarin hij stelde dat de bevolking van de Zuid-Irakese provincie Al Muthanna op de Nederlandse militairen rekent. „Je kunt daar niet plotsklaps weggaan", zei hij in een debat met de Kamer over de veiligheidssituatie in Irak. Nederlandse militairen moeten officieel tot 1 juli de kalmte in de zuidelijke provincie waar borgen. Het is in dat gebied veel rustiger dan elders in Irak, waar militairen en buitenlandse burgers door opstandige Irake zen worden vermoord. Het debat ging officieel niet over de verlenging van het Ne derlands verblijf in Irak, want het kabinet moet daar nog over den haag/gpd - Het kabinet is het eens geworden over een pakket van 2,9 miljard euro aan extra bezuinigingen. De ingre pen gaan niet ten koste van de koopkracht. Ook de economie wordt niet door de maatregelen belemmerd, zo beweren bron nen rond het kabinet. In totaal wordt voor 2,4 miljard bezui nigd en voor 500 miljoen aan extra geld binnengehaald. De extra inkomsten komen voor het grootste deel door de ver hoging van de AWBZ-premie met 0,3 procent. Die premie wordt weliswaar door de bur gers opgebracht, maar toch zal de koopkiacht niet dalen. Dat komt omdat de verhoging van de premie wordt gecompen seerd door het feit dat de infla tie lager uitvalt dan was ver wacht. „Dat houdt elkaar pre cies in evenwicht. Per saldo gaan de mensen er dus niets op achteruit", aldus een betrokke ne. Een voorstel om de WW- premie te verhogen heeft het daarom niet gehaald. Dat zou zowel het bedrijfsleven op extra kosten jagen als de koopkracht van de burgers aantasten. Het leeuwendeel van de bezuinigin gen, zo'n 800 miljoen euro, komt op het conto van Financi en. Hoe dat bedrag is opge bouwd wilden de betrokkenen niet zeggen. De bezuinigingen worden verder grotendeels in gevuld met eenmalige maatre gelen. Zo moet het ministerie van landbouw de aangekondig de verkoop van landbouwgrond versneld uitvoeren en wordt de aflossing van een lening door India in zijn geheel dit jaar in geboekt. Normaal wordt zo'n afbetaling over meer jaren uit gespreid. Verder zal minister Kamp van defensie dit jaar 100 miljoen euro minder uitgeven aan nieuw materieel voor het leger. den haag/anp - Een meerder heid van de Tweede Kamer heeft gisteren in grote lijnen inge stemd met de herziening van het zorgstelsel die het kabinet per 2006 wil invoeren. Over de invoering van een nieuw stelsel wordt al decennia gepraat. Het huidige systeem dreigt onbetaalbaar te worden. Doel van de herziening is het zorgstelsel efficiënter te maken, de kwaliteit te verhogen, en het recht op zorg voor iedereen (jong en oud, ziek en gezond) overeind te houden. De hoofd punten op een rijtje. STANDAARDVERZEKERING Per 1 januari 2006 verdwijnt het verschil tussen ziekenfonds- en particuliere verzekeringen. In de plaats daarvan komt er een verplichte basisverzekering voor iedereen. De overheid be paalt welke medische zorg in dit basispakket komt. Volgens Hoogervorst zal het erg lijken op het huidige ziekenfondspak ket. Zorgverzekeraars zijn ver plicht om iedereen te accepte ren als klant. Verzekerden mo gen een keer per jaar overstap pen naar een andere zorgverze keraar, zonder dat daar kosten aan verbonden zijn. AANVULLEND VERZEKEREN Wie zich daarnaast nog extra wil indekken kan een vrijwillige aanvullende verzekering afslui ten. Zorgverzekeraars mogen zelf hun polissen vaststellen en hebben het recht om bijvoor beeld ouderen of zieken te wei geren als klant. NO-CLAIM Verzekerden die minder dan 250 euro per jaar declareren op de verplichte zorgverzekering krijgen een deel van hun pre mie terug. Wie geen zorgkosten heeft krijgt 250 euro terug, wie bijvoorbeeld 30 euro aan medi cijnen kwijt is krijgt 220 euro, wie voor 300 euro declareert krijgt niets. Zorgverzekeraars moeten dit geld aan het eind van een jaar terugbetalen. Om dit systeem betaalbaar te ma ken, gaat de premie voor verze kerden omhoog. ZORGTOESLAG Het kabinet wil mensen die fi nancieel in de problemen ko men door de stijging van de vaste premies voor zorgverze keringen via de belasting com penseren. Hoe deze regeling er precies uit gaat zien, is nog niet duidelijk. AWBZ De bezem gaat door de voorzie ningen die via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten worden gefinancierd. Alleen de zorg aan langdurig zieken of ge handicapten blijft in deze volksverzekering. Zaken als huishoudelijke zorg worden overgeheveld naar de gemeen ten. Alle zorg die nu in de AWBZ zit en gericht is op gene zing, -zoals tijdelijke psychiatri sche zorg-, worden voortaan vergoed via de ziektekostenver zekeringen. CONCURRENTIE Zorgverzekeraars, ziekenhuizen en andere zorgaanbieders moe ten meer concurreren op prijs en kwaliteit. Zorgverzekeraars kunnen in het nieuwe systeem contracten afsluiten met, bij voorbeeld, ziekenhuizen die de beste prijs-kwaliteitverhouding bieden. Slechte ziekenhuizen prijzen zichzelf, zo is de bedoe ling, dus uit de markt. INFORMATIE Om goede keuzes te kunnen maken tussen verzekeraars, aanbieders en behandelmetho des, moeten mensen voldoende informatie hebben. Informatie over aanbod, kwaliteit en lever tijd van de zorg is een verant woordelijkheid van de verzeke raar en de aanbieder van zorg. Ook consumenten- en patiën- Huisarts buiten no-daimregeling Huisartsbezoeken moeten niet meetellen bij de no- claimregeling, de gedeeltelij ke premieteruggave voor verzekerden die weinig be roep op de zorg doen. De huisarts heeft de belangrijk ste taak bij het signaleren van ziektes en gebreken. Het gevaar bestaat dat zieke pa tiënten bezoeken aan de huisarts gaan uitstellen om maar voor de zorgkorting in aanmerking te komen. Dat vindt een ruime meer derheid van CDA, PvdA, SP en Groenlinks in de Tweede Kamer. Die debatteerde gis teren met minister van volksgezondheid Hooger vorst over het nieuwe zorg stelsel, dat in 2006 zijn intre de doet. Dan moeten zieken fonds en particuliere verze- tenorganisaties krijgen daar een taak in. TOEZICHT De overheid treedt in het nieu we systeem terug. Het houdt kering worden vervangen door een verplichte basisver zekering voor iedereen. Door toenemende vergrij zing wordt zorg steeds duur der. De drie partijen die met zorg te maken hebben, ver zekerden, zorgverzekeraars en zorginstellingen, moeten daarom geprikkeld worden er zuiniger mee om te sprin gen. CDA, WD en |V>6 vin den met Hoogervorst dat de no claim-korting hiertoe kan bijdragen. Maar het CDA sluit zich bij de oppositie aan waar het gaat om de doktersrekening, die in de plannen van Hoogervorst voor een kwart van de kosten gaat meetellen. Volgens CDA-kamerlid Buijs moet die buiten beschouwing blij- toezicht en schept de randvoor waarden. Zorgverzekeraars krij gen een centrale regierol.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21