REGIO Per ongeluk een kop koffie drinken De Bollebozen gaan voor het NK Van familie moetje het niet hebben GERECHT Directie; B.M. Essenberg ■mail; directiehdcuz@hdc.nl nfdredacteur: Jan Geert Majoor fE-mail: redactie.ld@hdc.nl NAVRAAG >t wel goed met het onderwijs in Nederland? Tien procent van jarige leerlingen op een basisschool kan nog niet lezen. Onder lenjarigen is maar liefst één op de tien analfabeet. Zij kunnen een beetje schrij- 'es staat of valt met uen-maar zii" niet i l 7 7 7 y 'n staat om een TO hulp 01) het lezen vereenvoudigde <1 tekst van een bij loor medicijnen te lezen. Het gaat veelal om allochtonen en ,ne kinderen van laagopgeleide ouders. Volgens de Onder- ejiectie treffen de basisscholen te weinig maatregelen. VANDA dios orthopedagoog/onderwijskundige uit Leiderdorp wordt droevig van deze cijfers. Jn wordt u zo droevig? gfle inspectie nu mee komt, is mosterd na de maaltijd. Twin- ojgeleden is al gezegd dat een op de tien kinderen extra hulp heeft met lezen. Al die jaren erna hebben heel veel onder - i k deze woorden herhaald en nog eens herhaald. Eén reme- 'iicher op een ba- M is echt niet in ,ym die kinderen ehlemen hebben tien en spelling op hjen. Alles staat of met extra hulp >ze kinderen. En fniet." fyslexie meer m vroeger? Ik niet. Wat ik wel eer dat het eer- dt ontdekt. Het ijs is erop ge- jfem deze kinderen s- en taalproblemen op te sporen, maar kan er vervolgens aandacht aan besteden. Dat is ongelofelijk frustrerend voor efoep. Stel je een vrolijk kind van acht voor dat niet kan lezen Vet meegaat met het tempo van de groep. Ik verzeker u: dat en verdrietig, faalangstig kind, dat gedoemd is te misluk- OONDERDAG 15 APRIL 2004 nt je er aan doen? »rst uitleggen wat er aan de hand is. Je hebt heel veel vor- n taalachterstand. Als het kind zich meer gaat ontspannen, v makkelijker dingen op. Dat is een heel proces. Niet alleen lachten, maar ook ouders moeten zo'n kind steunen en ren. Je moet ze steeds helpen om een stap te zetten. Je hebt e n die een heel kleine woordenschat hebben en niet eens H te telefoneren. Je bereidt dan zo'n gesprek met ze voor. 3 ooi ziet dat probleem niet of heeft daar geen tijd voor." feurt er als het kind ouder wordt? Jheel triest. Onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat jong l|enen die analfabeet zijn bijna altijd in het hulpverlenings- Jerechtkomen, omdat ze zich heel ongelukkig voelen. Ze „zich dom en niet begrepen. Ik vind dat heel erg. Al jaren Thiermee bezig. Het wordt nu tijd dat er daadwerkelijk hulp ieboden. Die cijfers kennen we inmiddels." skia Stoelinga foto: archief 3 UIT DE ARCHIEVEN Over laatkomers, fluisteraars en aandachtig luisterende studenten Biljarten is een sport voor ie dereen, vindt het district Bol lenstreek van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond. Veel meer mensen dan nu het geval is zouden een keu ter hand moeten nemen. „Biljar ten is de perfecte balans tus sen inzicht, gevoel en beheer sing", zegt Lissenaar Leo van Klink. Hij wil zijn sport aan de man brengen bij verstandelijk gehandicapten. Mede in het kader van het 75-jarig jubile um van het district Bollen streek is Van Klink naar hen op zoek gegaan. Ongeveer een jaar geleden is hij daar mee begonnen. „We wilden iets bijzonders doen vanwege ons jubileumjaar en omdat 2003 het jaar van de gehandicapten was, is deze fink gelegd." Na enige maan den van voorbereiding werd een nieuwe biljartverenging voor verstandelijk gehandi capten opgericht: De Bollebo zen. „Vrijwel direct meldden zes mannen zich aan van wie er vijf overbleven, met wie we sinds begin dit jaar elke vrij dagavond in biljartcentrum Het Hart van Lisse aan de Ka naalstraat biljarten." De vijf krijgen elk hun per soonlijke aanpak. „De een kan dan ook wat meer dan de ander", zegt Van Klink. „Ze hebben allemaal hun eigen sterke punten en zwakheden. Biljarten is een sport waarbij het niet alleen om de creativi teit gaat, ook de mentale kant is belangrijk. Het is logisch dat dat laatste bij de vijf nieu we leden wel eens de aan vreesde zeer geëmotioneerd te raken op de zitting, heeft hij thuis voorbereid wat hjj wil zeggen. Langzaam leest zijn tekst voor. „Ik heb er spijt van, maar gedane zaken ne men geen keer. Ik leed onjier de psychische terreur van mijn broertje. Mijn belangen in het bedrijf werden door hem telkens over het hoofd gezien. Ik moest alle zeilen, bij. zetten om de boerderij over eind te houden en dreigde het bedrijf door hem alsnog kwijt te raken. Volgens de officier van justitie bewijst deze zaak maar weer eens dat je beter niet met je familie in zee kunt gaan: „We kennen niet voor niets hef ge zegde 'met familie moet je wandelen, niet handelen Wie met een ijzeren staaf gaat zwaaien, weet dat hij iemand, ernstig kan verwonden, vindt, de officier. ,,Akuw broer zicjr niet op tijd hafcmgedraaid en de klap met zijn zij had op gevangen dan waren de ge volgen mogelijkerwijs niet te overzien geweest." De man knikt. Ook de rechter rekent de man de mishandeling zwaar aan. Dat het nog redelijk goed is afgelopen, mag van haar ge rust een wonder heten. In de hoop dat de boer voort aan zijn ijzeren staaf links zal laten liggen, legt ze tachtig uur werkstraf op en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. Floor Ligtvoet ifc, COLOFON Leidsch Dagblad abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. De opleiding psychologie krijgt zóveel eerstejaars te verwer ken, dat de Universiteit Leiden de instroom wil beperken. De studententoevloed brengt de kwaliteit van het onderwijs in gevaar. Met deze argumenten onderbouwt de universiteit plannen om, waar nodig, 'goe de' studenten te selecteren. Tijd voor een proef op de som: het massale hoorcollege 'cog nitie en aandacht' van docent Wido La Heij, donderdag van 9.00 tot 11.00 uur in college zaal 4/5 van de Gorlaeus Labo ratoria. 9.15 uur. Docent La Heij tem pert de zaallichten. „Goede morgen dames en heren, wilt u de deuren sluiten, dan kun nen we beginnen. Vanoch tend moet u aan de bak, dit is een lastig onderwerp. Hoe herkennen mensen objecten? Daar wil ik het in het eerste uur met u over hebben." De zeker driehonderd eerstejaars - tassen op de tafel, dictaat- blok en een grote variëteit aan waterflesjes en tussendoortjes (Sultana's, appels) ernaast - staken hun geroezemoes, als een volumeknop die lang zaam wordt dichtgedraaid. La Heij steekt van wal, al gaan de zaaldeuren nog steeds open en dicht voor laatko mers die blijven binnendrup pelen. „Goed, we beginnen met David Marr, die in 1982 een beroemd model voor vi suele perceptie ontwikkelde. Het feit dat hij op 32-jarige leeftijd aan leukemie over leed, heeft zeker aan zijn roem bijgedragen." Uit het rapport 'Kwaliteit en Capaciteit' van de Universiteit Leiden, januari 2004: „De op leiding psychologie zou de in stroom van studenten met een wiskundedeficiëntie willen voorkomen. Hierbij gaat het om studenten die een voorop leiding hebben via mbo, havo en/of hbo. De opleiding zou het liefst zien dat de minister het mogelijk maakt deze stu denten te weigeren. Als dat niet kan, zou via voorlichting een ontmoedigingsbeleid moe ten worden gevoerd. Voor het oplossen van het teveel aan studenten in relatie tot de ca paciteit van de staf, wil de op leiding een numerus fixus in voeren. 9.35 uur. De laatste laatkomer is eindelijk binnen en schuift snel bovenin in een college bank. Een mobiele telefoon gaat af, maar de eigenares smoort het apparaat na twee piepjes. La Heij verklaart on dertussen de werking van het neuraal netwerk, met 1360 knopen en 800.000 verbindin- er niet gerust op dat zijn broertje ook echt van het erf blijft en voor alle zekerheid zet hij daarom een ijzeren staaf bij de ingang van de stal. Zijn hardleerse broer moet volgens hem nu maar eens goed beseffen dat het ernst is. De volgende dag staat de jongste broer inderdaad, met nog een andere broer, weer tussen de koeien. De boer is woest, grijpt de ijzeren staaf en leeft zijn frustratie driftig uit op de twee familieleden. De jongste broer krijgt een flinke tik tegen zijn zij en de ander, die niets met het hele conflict te maken heeft, weet nog net op tijd te ontkomen. Voor zijn gedrag moet de boer zich voor de rechter verant woorden. In de rechtszaal geeft de boer toe dat de ruzie uit de hand is gelopen: „Ik wilde mijn broer alleen bang maken, niet mis handelen." Omdat hij al 904, Vrijdag 15 April ENC0RS0 - Het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van 4ridelingenverkeer alhier, werd heden door de Leidsche Athle- 3eeniging 'De Sportman' een zilveren medaille aangeboden voor 'fes wielervereeniging, welke op den dag van het Bloemencorso grootste aantal leden uitkomt, of het grootste aantal dames in sfeibinatie heeft. Door de firma Reinke op de Botermarkt is aan- om de jurytent, voor het standbeeld van Van der Werff staan- ïrsieren. Door de 'Leidsche Tuinders-patroons-Vereeniging' is eren medaille aangeboden. Door de heeren Zwaan en Dieben, Iers, zijn twee landauers aangeboden tijdens den optocht voor ^ursleden. De heer Th. van Ruiten te Lisse heeft mededeeling dat hij gaarne de kosten op zich neemt van een enigszins k ontvangst der automobilisten te Lisse. 11979, zaterdag 14 april gjGEEST - Het houtwerk van de rustieke wipwatermolen aan de ïn is op een aantal plaatsen door houtworm en bonte knaag- Angetast. Andere delen, zoals het schoepenrad, de roeden, de en sommige bouten zijn door roest aangetast. :hief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op imer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA idem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van "*iing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, itstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging; 0800-1711 (gratis). Mobiel; 072-5196800. ma t/m vr; 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbleding- en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Een hoorcollege van docent Wido La Heij in collegezaal 4/5 van de Gorlaeus Laboratoria. Foto: Hielco Kuipers gen, dat woorden van vier let ters kan herkennen. Dan stapt hij over op de 'Ames-room', een kamer waarin aan de ene kant het meubilair heel groot is en aan de andere kant heel klein, waardoor mensen die er doorheen lopen lijken te krimpen of te groeien. Een blondine (flesje Evian) en een brunette (Spa) haken hier af en beginnen een geanimeerd, gefluisterd gesprek. Hun buurvrouw schuift geïrriteerd een stukje opzij. Bij aanvang van het studie jaar 2003-2004 telde de oplei ding psychologie bijna 700 eerstejaars voltijd- en deeltijd studenten. Na ruim een half jaar heeft ongeveer de helft af gehaakt, meer jongens dan meisjes. „De wegblijvers zijn niet allemaal studiestakers", zegt La Heij. „De colleges on dersteunen moeilijke of on duidelijke passages bij het handboek. Er zijn studenten die denken dat zij het zonder college kunnen. Dat is mis schien ook zo, dit is tenslotte een academische studie. 9.55 uur. Het eerste college uur is voorbij, La Heij draait het licht op. De meeste stu denten blijven in de zaal zit ten. Ze beginnen een gesprek met een mede-student, lezen de Metro of bladeren in het handboek 'Cognitive psycho logy. Processes and disor ders'. „Ik stond op het station Maassluis, de omroepster zei dat de trein vijf minuten ver traging had. Nou echt niet, het was vet tien minuten", zegt een langslopende blonde jongen tegen een vriend. Sommige studenten halen een thermosfles koffie uit hun tas. Andere haasten zich naar de kantine van het Gorlaeus om daar, met behulp van de chipknip, een kop te halen. Uit Kwaliteit en Capaciteit: Psychologie wil graag een verhoging van de Bindend Studie Advies-norm. De opleiding stelt al aanvullende eisen in de propedeuse en wil daarnaast nagaan of een an dere volgorde van cursuson derdelen bijdraagt aan een be tere selectie en differentiatie. De opleiding wil graag het gebruik van vroege toetsen verkennen om studenten in een vroeg stadium naar een andere opleiding te kunnen verwijzen. 10.14 uur. Stipt op tijd pakt La Heij de draad weer op met het onderwerp 'aandacht'. Om het college aantrekkelijk te maken vertoont hij een gete kende mop van Wim T. Schippers. Stripfiguur Van Oekel rekent geconcentreerd een kwitantie na en drinkt daarbij gedachteloos een kop koffie. Als hij dat ontdekt, vraagt hij de ober teleurge steld een tweede kop, omdat hij de eerste 'per ongeluk' heeft opgedronken. „Dit is het probleem 'aandacht' in een notedop", zegt La Heij. „Als je iets met aandacht doet, wat blijft er dan van de overige impulsen over? Tot hoever worden ze onderdrukt?" De grap is verrassend en La Heij krijgt de zaal weer in zijn greep. Uit 'Kiezen voor Talent', con cept Strategisch Document van de Universiteit Leiden, maart 2004. „Het Leidse on derwijs biedt studenten ont wikkelingskansen, waarbij hun eigen talenten, motivatie en inzet richtinggevend zijn. Er worden hoge eisen gesteld. Van de studenten wordt ver wacht dat zij hun eigen ver- antivoordelijkheid onderken nen en nemen om zich acade misch te ontwikkelen en be reid zijn het uiterste van hun capaciteiten te vergen. 11.00 uur. Het college is afge lopen. De studenten hebben het overwegend serieus en met aandacht gevolgd. Van een gebrek aan belangstelling of motivatie is weinig geble ken, al kan het natuurlijk zo zijn dat onverschillige en on- Leo van Klink (rechts) brengt de mannen met de keus de beginse len van het biljarten bij. Zondag spelen zij op het NK voor ver standelijk gehadicapten in Oegstgeest. Foto: Mark Lamers dacht verdient." Van Klink, een paar collega-biljarters van biljartclub Concordia en ook de eigenaar van Het Hart van Lisse zorgen daarvoor. „Ik mag zeggen dat we het alle maal erg leuk vinden om te doen." Over de vorderingen van de biljarters is Van IGink enthou siast. „Het is niet allemaal van hoogstaand niveau, en dat is normaal als je je nog maar drie maanden bezig houdt met biljarten, maar af en toe zie je wel een paar mooie sto ten. Er zijn twee jongens bij die echt aanleg hebben, die pakken het leuk op. Maar be langrijker nog is het plezier en het enthousiasme dat ze in hun sport hebben." De vijf biljarters hebben er dan wel drie maanden trai ning op zitten, van een echte wedstrijd of een toernooi is het nog niet gekomen. Daar komt aanstaande zondag ver andering in, als in het Oegst- geestse biljartcentrum De Vo- scuijl het Nederlands Kampi oenschap voor verstandelijk gehandicapten wordt ge speeld. Bij de mannen van Leo van Klink heeft dat nog niet tot nervositeit geleid. „De heren staan er onbevangen tegenover. Ergens is er wel het besef dat ze om een echt NK spelen, maar ik hoor ze er niet zo over. Des te beter, denk ik. Dan spelen ze lekker impul- sièf en zitten nog vol onbe vangenheid. We gaan er zon dag dus een leuke dag van maken." Gerard Baas Tussen twee broers botert het niet. Dat is extra vervelend omdat ze naast elkaar wonen en samen een boerenbedrijf runnen. Ondanks de bloedband hou den de twee er wat betreft de bedrijfsvoering volstrekt an dere ideeën op na. De oudste wil een veehouderij met een ambachtelijke kaasboerderij. De kaas die hij aan zijn klan ten verkoopt moet van de al lerhoogste kwaliteit zijn. De jongere broer daarentegen wil vooral een goede winst ma ken. Hij zit er niet mee wat water bij de wijn te moeten doen als het om de smaak gaat. Kaas is kaas, luidt zijn standpunt. En de dieren zijn er puur om te produceren. Als de jongste broer wegens ziekte tijdelijk het werk neer moet leggen, leeft de oudste zich helemaal uit in hun be drijf. Ondanks de dreigende verliezen, doet hij het op 'zijn' manier. De kaas wordt onder tussen geroemd om zijn zui vere smaak. Maar naast de veehouderij in zijn eentje ook een kaasmake rij runnen, valt de man niet mee. Regelmatig loopt hij te gen overspannenheid aan. Maar klagen is er niet bij. Al les beter dan moeten samen werken met zijn broer. Bitter is de pil als de jongste na een tijdje het werk weer wil oppakken. Uit angst de zorg vuldig opgebouwde reputatie te verliezen, besluit de oudste zijn broer daarom uit te ko pen. Na lang praten stemt die daar mee in. Maar de boer is rooR traat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 1 Postbus 54,2300 AB Leiden. 071-5 356415 fax 071-5 356 325 ichten fax 023-5150 567 TIEVERKOOP m.b.t.; -6813661 goed: 023-5150 543 !°75-68i 3677 iilhandel: 071-5 356 300 ireaus kunnen contact opnemen '313636 VICE 1 (gratis) - 5196800 ENTEN staling (acceptgiro) J (alleen aut. ine) p/j €216,90 Idie ons een machtiging verstrekken Jniatisch afschrijven van het Uit 'Kiezen voor Talent': „Kwalitatief hoogwaardig on derwijs stelt eisen aan studen ten en veronderstelt selectiege- richte maatregelen. Daardoor wordt het onderwijs zo min mogelijk belast met minder geschikte of ongemotiveerde studenten en wordt de tijd van docenten doelmatig besteed, waardoor wetenschappelijke medewerkers meer tijd hebben voor onderzoek. Wilfred Simons getalenteerde studenten iri'- middels de studie hebben ge staakt. La Heij is ook tevre den, hij heeft zijn verhaal zonder onderbrekingen kun nen houden. „Rechts in de hoek hoorde ik wel enkele studenten smoezen, maar niet hinderlijk genoeg om het college ervoor te onderbre ken. Je kunt dat doen, maaf t een zaal schrikt daar ook van en het kost moeite om daarna de aandacht weer terug te krijgen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5