REGIO Heftige emoties in Warmonds herindelingsdebat Geen extra subsidie voor Alphense ijsbaan iderdorpse enquêtecommissie fkt half jaar uit voor rapport Bloemenbuurt boos over renovatieplan Voorschotenaar in cel na ruzie met vriendin ttien inden voor iproof Jong, oud, gezin en alleenstaande heffen glas op Vossenburgh Auto brandt uit Ook raad Oegstgeest is kritisch Verslaafde ook slaags met agenten voor liater UT - Dr. Elise Knoppert, jter van de Rijngeest leeft de Corrie Herman- n de Vereniging van idse Vrouwelijke Art- ngen. De jury kende jomamelijk toe voor aan zwangere vrou- rouwen met een kin- I die lijden aan een bi- manisch depressieve) Knoppert heeft met een reeks artikelen ngerschap, kraambed iatrische stoornissen ,,en. In 2001 verscheen har leiding de bundel 1'telingsstrategieën bij "hinde psychiatrie'. kiest weer e boerenkaas Wie maakt de beste aas van Nederland? Dat nderdag 22 april dui- lens de strijd om de Jesten-trofee in Zeg- ar kiest een jury van vijf jesters van gemeenten «1 kaas wordt gemaakt - le, Alphen aan de Rijn, i, De Ronde Venen en - uit vijf kazen de beste, tie voor de finale heeft dagen eerder plaats, ril. Vorig jaar won de )e Vos uit Blijham de Jesten-trofee. donderdag 1$ APRIL 2004 door Jeroen Overduin warmond - Tot middernacht hebben de frac tievoorzitters van Warmond gisteren met el kaar gebakkeleid over fusie of samenwerking met Voorhout en Sassenheim. Daarbij kreeg vooral het CDA het zwaar te verduren van de oppositie. De emoties liepen zo hoog op dat CDA-leider Van Kempen een schorsing nodig had om tot zichzelf te komen. Het urenlange debat kon overigens niets veranderen aan de posities die de verschillende partijen innemen in de discussie over fusie of samenwerking. WD-fractieleider Van der Steur en zijn colle ge Goudsmit van Progressief Warmond haal den alles uit de kast om CDA'er Van Kempen onder druk te zetten. Zo hekelde Goudsmit het feit dat door de opstelling van het War- mondse CDA en Warmond Anders feitelijk een minderheid de voorgenomen samenwer king blokkeert. „Het gaat tegen mijn demo cratisch gevoel in dat het samenwerkings voorstel niet naar de provincie gaat, terwijl 67 procent van alle raadsleden uit de gemeenten voor is." Van Kempen (fractievoorzitter CDA) merkte daarop op: „Vooralsnog vertegen woordigen wij alleen de Warmonders." Van der Steur wees op de enquête en het refe rendum waarin een kleine meerderheid van de Warmondse bevolking aangaf tegen de fu sie te zijn. Ook wees hij op de handtekening van Van Kempen onder een ander voorstel uit 2002. Daarin pleitten de CDA-fracties uit alle drie gemeenten voor samenwerking in plaats van fusie. Ook is hij bang dat de positie van Warmond een goede verstandhouding met de andere gemeenten in de weg staat. „De zwartepiet komt straks gewoon bij ons, bij Warmond. En dan krijg je het niet leuk tussen je rancuneuze vrienden. Ik denk aan mijn middelbare- schooltij d. Even werden de beschuldigingen Van Kem pen te veel en moest de vergadering ge schorst worden om iedereen te laten afkoe len. Van Kempen: „Iedereen kan zeggen wat hij wil. We hebben twee jaar geleden serieus geprobeerd om tot samenwerking te komen. Aan ons samenwerkingsvoorstel is toen abso luut geen aandacht gegeven. En nu komt het overal boven tafel. Ik vind het schandalig." De zorgen van Van der Steur deelt Van Kem pen overigens niet. „Die zwartepiet is een vervelende bijzaak, maar een bijzaak, want ik zit hier voor de Warmondse burger." Volgens Van Kempen neemt het CDA de bveloking wel degelijk serieus: „Die 52 procent die te gen een fusie is, is maar de helft van de helft van het totale aantal stemgerechtigden. En wij zijn gekozen door heel wat mensen, dat weegt voor mij zwaarder." Warmond Anders kwam gisteravond nog met een eigen voorstel waarin herindeling gecom bineerd wordt met zo veel mogelijk zelfstan digheid van de verschillende dorpen. In het voorstel roept de fractie de raad op om in te stemmen met de herindeling, met als belang rijkste voorwaarden de ondersteuning door dorpsraden en handhaving van het voorzie ningenniveau. Het samenwerkingsvoorstel wordt eind april voorgelegd aan de drie gemeenteraden. Dan laat ook Warmond Anders zijn nieuwe voorstel in stemming brengen. ag/hazerswoude - De Wassenaarder die op rt vorig jaar de Shell- Iroenendijk in Hazers- lijndijk overviel, is door bank in Den Haag ver tot achttien maanden en maanden voorwaar - e man had bij de Haag- jank een bekentenis af- Enkele weken geleden - le behandeling van de ak - was een onvoor- ijke celstraf van twee- lar tegen hem geëist, val had om acht uur 's plaats. De caissière was eentje. De zwangere vas aan het opruimen jnmaken toen er tegen tijd een gemaskerde er met een pistool bin- n; „Dit is een overval, d, pak een tas, je hebt inden!" dsbange vrouw stond ne 500 euro af aan de e de buit buiten deelde mededader: een 19-ja- ssenaarder, wiens idee maal geweest zou zijn. tan, tevens bestuurder vluchtscooter, is eind ïaand tot twee jaar cel Beid. Er zou ook nog de verdachte betrokken !ze Leidenaar (20), die itrokkenheid ontkent, rer enige maanden te- Cees Rimmelzwaan (links) ziet met het slaan van de eerste paal voor de Vossenburgh de wens van zijn in 2001 overleden moeder in vervulling gaan. Foto: Henk Bouwman itoffer van de pomp- getraumatiseerd p overval. In Wassenaar de mannen op 15 de- 2002 ook nog ingebro- ïet BP-pompstation aan straatweg. Daar werden en sloffen sigaretten jmen. Er zat echter niet pe kluisjes. vervolg van voorpagina voorschoten - De Vossenburgh, het laatste nieuw bouwproject in Starrenburg II, verenigt een aantal pri meurs in zich: behalve dat dit het eerste centraal-wo nenproject (een soort woongroep) in Voorschoten is, is het ook voor het eerst dat een particulier het initiatief tot woningbouw heeft genomen. Zij moet een bijzon der mens zijn geweest, mevrouw Rimmelzwaan-Van der Vossen. Zoon Cees, die er voor zorgde dat de droom van zijn moeder met de bouw van de Vossenburgh uiteindelijk uitkomt, vertelt: „Mijn moeder is geboren op een boer derij aan de Peppellaan. Toen zij drie jaar was, over leed haar moeder en is ze verder grootgebracht door een buurman. Iedereen vroeg zich af wat er van haar zou worden, maar mijn moeder bleek een intelligente vrouw. Ze wilde alleen met een 'knappe man' trouwen, zoals zij zelf zei. Dat werd mijn vader. Mijn ouders kre gen zeven kinderen." Mevrouw Rimmelzwaan kreeg er begin jaren '80 lucht van dat in de omgeving van de boerderij gebouwd zou worden. Daar was ze eigenlijk fel tegen. „In Nederland draait het allemaal om gebieden vullen en zakken vul len, vond mijn moeder. Ze meende dat ze beter zelf kon bouwen", zegt Cees Rimmelzwaan. „Haar ideaal was een gemeenschap waar mensen elkaar groeten, klussen voor elkaar doen en elkaar steunen in slechte tijden. Ook zocht zij naar een betaalbare vorm van wo nen. Met dat idee is ze aan de gang gegaan." Er komen 64 appartementen in De Vossenburgh, waar van 58 in het centraal-wonenproject. Dat betekent dat de binnentuin, de parkeergarage, een logeerruimte en diverse berg- en gemeenschapsruimtes gedeeld gaan worden. De grond blijft eigendom van de Erven Rim- melzwaan-Van der Vossen en wordt in erfpacht gege ven aan de toekomstige woningeigenaren. De wonin gen worden zonder winstoogmerk ontwikkeld en zijn bedoeld voor de sociale sector. Dat trekt veel belang stelling: nu al is 85 procent van de woningen 'weg', ter wijl de oplevering van de Vossenburgh pas over een jaar is. Tijdens de feestelijke start van de bouw blijkt ook de diversiteit aan nieuwe bewoners. Jong, oud, gezin en alleenstaande: allen heffen een glas champagne op een voorspoedige bouw. Of een glas cola, want onder de toekomstige bewoners horen opvallend veel kinderen. Eén ding zullen zij hier straks wel missen. De schapen die hier tot voor kort graaiden zijn vandaag nog te be wonderen en gaan dan, met een stel prachtige lamme tjes in hun kielzog, naar een ander onderkomen. Jineke Dijke orp - De Leiderdorpse ïcommissie die onder- at doen naar de budget- rijding van de school Touwbaan is gefor- De vijfkoppige commis- nog voor de zomerva- etuigen gaan horen, zo- igelijk tijdens openbare tingen en onder ede. e tijd verdiepen de com- iden zich in de materie den ze voorgesprekken, ►port over de overschrij- ie wethouder Roest on- e kop kostte, verschijnt )er. quêtecommissie wordt igavond in de raadsver- ig geïnstalleerd. Kandi- n Jeff Gardeniers (CDA), 1 Gurp (D66), Cathrien (Groenlinks) en Arnold 1BL). De WD overweegt van der Horst af te vaar- Jos Koeken (burgerlid ïn Ramon Thunnissen treden op als adviseurs. kandidaat-voorzitter er veel werk aan de win- schat dat het ons de ko- tijd acht tot tien uur per ost, en dat is nog een htige schatting. We ook in de weekeinden slag. Dat moet je naast ine werk en je fractie- Jen." Om die reden ont- de PvdA. „Geen van de den heeft voldoende ïgt PvdA'er Thunnissen. viseur heb ik tot nu toe e vergaderingen bijge woond en ik wil alle stukken le zen, maar aan de verhoren neem ik niet deel." De enquêtecommissie gaat zich de komende tijd inwerken. De leden gaan stukken lezen en praten met betrokkenen. Van die gesprekken worden versla gen gemaakt. Na dat bureauon derzoek beginnen de verhoren. „Ik ben er voorstander van om de verhoren in principe alle maal openbaar te doen, maar dat beslist de commissie", zegt Staal. Externe partijen, zoals bouwer Malieschild, kunnen niet gedwongen worden naar de hoorzitting te komen. „Zulke partijen zullen we mogelijk op roepen, maar dat beslissen we pas in een later stadium." Uiteindelijk moet het onder zoek antwoord geven op de vra gen hoe hoog de uitgaven zijn, wat ervan is betaald, en of ze doelmatig en rechtmatig zijn gedaan. Dat impliceert niet dat er misschien is gefraudeerd, be nadrukt Staal. „We willen we ten of er is afgeweken van de regels. Als er rekeningen in een la blijven liggen, dan is dat niet volgens de regels, maar het is ook geen fraude." Volgens hem kan de enquêtecommissie meer boven tafel halen dan de ge meentesecretaris in zijn onder zoek heeft gedaan. „Het waar om is door hem niet onder zocht: waarom heeft het zoveel gekost? Dat is belangrijk om te weten, want dan kun je conclu sies trekken en aanbevelingen doen." alphen aan den rijn - Een personenauto is gister avond in vlammen opgegaan op de rijksweg 11 bij Alphen aan den Rijn. Net vóorbij de stoplichten bij de Leidsche Schouw zag de bestuurder rook uit de motor komen en zette de wagen aan de kant. Ter- door Eric de Jager oegstgeest - De buurt moet er op vooruitgaan, maar aan de grote renovatie van de Narcis sen- en Gladiolenlaan in Oegstgeest zitten voorlopig nog een paar haken en ogen. Zo zijn de bewoners van de aangrenzende Rozenlaan 'ge schokt'. Zij kregen de bouwte keningen pas vorige week woensdag te zien en zijn 'boos en verontwaardigd'. „Veront waardigd omdat wij onwetend zijn gehouden van deze ont wikkelingen, terwijl wij hierbij toch grote belangen hebben. Boos omdat de plannenma kers onvoldoende rekening hebben gehouden met onze belangen", zegt buurtbewo ner Gerritsen. Met name het nieuwe appar tementencomplex aan de Ro zenlaan en de nieuwe, uitge bouwde entree van een flat aan de Fresialaan die aan de zelfde laan grenst, zijn de buurtbewoners een doom in het oog. De bouwsels komen hen te dicht op de voortuin te staan, ook al omdat bij de werkzaamheden een versmal ling van de Rozenlaan is inbe grepen. De Rozenlaanbewo- ners willen een inspraakbij eenkomst waar ze hun klach ten kunnen ventileren. Ook de bewoners van de op te knappen flats zien nog een minpuntje in de tekeningen van hun nieuwe buurt: het grote basketbalveld dat op het 'middenplein' tussen Narcis- senlaan en Fresialaan ligt. Dat lijdt volgens hen onherroepe lijk tot hangjongeren die over last veroorzaken. 'Niet gewen ste randverschijnselen', noe men zij dat. Politici uiten kritiek op de be groting van het project. Die was weinig inzichtelijk en dat is, met Poelgeest in het ach terhoofd, te gevaarlijk, vinden de Oegstgeestse raadsleden. De opknapbeurt van de Nar cissen- en Gladiolenlaan is nodig, omdat de huurflats uit de jaren zeventig in verval zijn geraakt. Eén van de flats is vo rig jaar al gerenoveerd, de rest komt eind dit jaar en volgend jaar aan de beurt. De flat tus sen de Gladiolenlaan en Fresi alaan wordt gesloopt. Die ver keert volgens de deskundigen in een te slechte staat om op te lappen, hoewel sommige bewoners daar anders over denken. Na de renovatie blijft het aan tal sociale huurwoningen in de buurt nagenoeg gelijk. Het project wordt mede bekostigd uit de opbrengst van de dure huur- en de koopappartemen ten in twee nieuwbouwflats met parkeerkelder aan de Ro zenlaan. Verder steekt wo ningstichting Buitenkist 'on rendabel' geld in het project en neemt de gemeente de in richting van groen en wegen en de verhuiskosten van be woners voor haar rekening. Wethouder Meester geeft toe dat de bewoners van de Ro zenlaan wat laat bij het pro ject zijn betrokken. Maar of zij de gevraagde inspraakbijeen komst gaat uitschrijven, weet zij nog niet. Het basketbal veldje wil ze in elk geval niet zomaar opgeven: „Het is een belangrijke sportvoorziening in de buurt. Ik wil best naar alternatieven kijken, maar die zijn niet royaal aanwezig. Over de maat van het veld is mis schien nog wel te discussië ren." De gemeenteraad bespreekt het renovatieplan eind april. Dan moeten de raadsleden ook duidelijk cijfermateriaal hebben. wijl de automobilist en de medepassagier vanaf de berm toekeken, ging het voertuig in vlammen op. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortslui ting. Foto: Hielco Kuipers den haag/voorschoten - Een 20-jarige Voorschotenaar is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot vijf maanden cel straf en zeven maanden voor waardelijk omdat hij zijn eigen vriendin bruut uit haar woning heeft gezet. De drugs- en drankverslaafde man moet ook een behandeling ondergaan. De Voorschotenaar was nog maar net weg uit een psychia trische opvang toen hij introk bij de vriendin. In de nacht van 21 november had hij drie fles sen port op. Ook had hij de no dige speed gebruikt. Zijn vrien din was bang voor brandgevaar toen ze hem zag stuntelen met de frituurpan. Maar toen zij de frituur uitzette, werd hij woe dend, waarna hij haar dreigde met kokende olie te overgieten. Uiteindelijk zette hij haar het huis uit. Nog een rekening van Malieschild Toen de politie naar binnen stormde, was de Voorschote naar bezig de deuren te barrica deren. Hij verzette zich tot het uiterste. Op het laatst zagen de beide agenten zich genood zaakt hun pepperspray te grij pen. Toch kregen de agenten nog schoppen. De verdachte - een psychia trisch patiënt - verklaarde tij dens de behandeling van de rechtszaak twee weken geleden dat hij die nacht na de ruzie bang was geweest om weer bui ten te moeten slapen, net als vroeger toen hij dat ook al eens moest doen bij tien graden on der nul. Daarom was hij wan hopig geworden. Volgens een psychiater was hij 'verminderd toerekeningsvatbaar' ten tijde van het delict. Het vonnis van de rechtbank was overeenkomstig de eis van het openbaar ministerie. t De enquêtecommissie moet vooraf veel informatie verza melen, maar sommige infor matie komt vanzelf naar de le den toe. Van het college is in middels een brief binnen waarin staat dat bouwer Ma lieschild een nieuwe rekening heeft gestuurd van 150.000 euro. Malieschild kreeg van Leider dorp de opdracht het leeg staande pand aan Touwbaan 40 te verbouwen tot multi functioneel schoolgebouw. De raad stelde 3,5 ton beschik baar, maar de kosten liepen op tot bijna 1,2 miljoen euro. Nadat dat bekend was gewor den, trad wethouder Roest af. Bij de presentatie van het on derzoeksrapport dat de ge meentesecretaris hield, meld de burgemeester Zonnevylle al dat het denkbaar was dat er nog meer rekeningen zouden binnenkomen. Dat vermoe den blijkt nu juist. De uitga ven stijgen daarmee tot ruim 1,3 miljoen. Diverse raadsle den hebben al gezegd dat ze de laatste rekeningen niet wil len betalen, maar met Malie schild willen onderhandelen. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - geen cent subsidie krijgt Alphen on Ice van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. De groep ondernemers die in Alphen aan den Rijn een overdekt ijsstadion wil bouwen, had een subsidieaanvraag van 5 miljoen euro ingediend. Vol gens J. Gijsman, directielid van Alphen on Ice, heeft het minis terie geen cent meer over. De tegenslag is groot, geeft Gijs man aan. Toch blijven hij en zijn drie projectpartners de hoop koesteren dat het ijsstadi on in Alphen komt te staan. Zo wel BAM als Dura Vermeer heeft aangegeven de hal te wil len bouwen. „Beide bedrijven hebben beloofd dat zij het tra ject verder willen financieren. Van de aanloopkosten tot aan de eindbelegger, kortom: het hele project." Deze week wil het bestuur van Alphen on Ice besluiten welke onderneming de bouw van het ijsstadion voor zijn rekening mag nemen. „Dat is uiteraard afhankelijk van het aanbod dat beide bedrijven doen." De vraag is hoe ver de project ontwikkelaars willen gaan nu de subsidie een illusie is geble ken. „Mogelijk moeten we ons ambitieniveau naar beneden schroeven", aldus Gijsman. „De subsidie die wij bij het mi nisterie hadden aangevraagd, was bestemd voor een tweede baan. Die zou 4 miljoen gaan kosten." De Koninklijke Nederlandse Schaatsbond (KNSB) gunt Al phen on Ice de A-status voor kufistrijden. Dit betekent dat het stadion straks internationa le kampioenschappen en olym pische wedstrijden naar zich toe kan trekken. Daarvoor is een tweede baan nodig. „Naast de baan waarop de kampioen schappen worden gereden, moet ook een trainingsaccom modatie worden aangeboden." Theoretisch is het mogelijk om voor de training uit te wijken naar Zoetermeer, maar liever ziet Gijsman een compleet sta dion in het Alphense Hoom- West verrijzen. Over drie maanden hoopt Gijs man zijn plannen te presente ren. De stichtingskosten van het stadion bedragen in totaal zo'n 70 miljoen euro. De ge meente draagt 680.670 euro bij.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3