Bijbaantj Franssen onder vu LEIDEN REGIO 'Noem die aangespoelde dolfijn maar Japie' Leidse studenten bij grootse estafetteloop ter wereld Cursus 'trouw blijven aan jezelf voor vrouwen die zich willen herbezinnen op het levi Verdubbeling aan inwoners Valkenb Éstt HDC 972 donderdag 15 APR|, leiden - Het klinkt vaag en zweverig. Een cursus voor vrouwen die zich willen herori ënteren op hun leven en werk. Maar in de praktijk is dat allesbehalve het geval. Het is eerder hard werken, menen cursusleidsters Ria Regnery en Monique Collée. En zeer concreet, vult cursiste Loes aan. Loes deed mee aan de eerste editie van In- Puls zoals de cursus heet. Het initiatief van de GGD Leiden en vrouwencentrum Hara was zo'n succes dat op 11 mei een tweede cursus begint. Tijdens de zeven bijeenkom sten staan het lichaam en de geest centraal, legt Collée - zelf loopbaancoach - uit. Die samenhang is volgens Collée en Regne ry noodzakelijk omdat spanning, ver moeidheid en ontevredenheid zich ook li chamelijk uiten. Haptonome Regnery: „Het is de bedoeling dat mensen dat ook leren herkennen. Dus dat bij stress altijd weer die hoofdpijn komt opspelen, of die rugpijn er in schiet." Om dit soort klachten te ver minderen leren de cursisten allerlei ge zondheidsbevorderende oefeningen uit de Chinese bewegingsleer Qi Gong. Het 'geestelijk' deel van de cursus komt voor rekening van Collée. Zij heeft allerlei opdrachten gemaakt die antwoord geven op de drie centrale vragen; wie ben ik, wat kan ik en wat wil ik. „Ook dat klinkt zweve rig, maar we pakken het concreet aan in de vorm van tientallen kaaltjes met opschrif ten die je naar mate van belangrijkheid moet rangschikken. Vind je status bijvoor beeld belangrijk, hoe graag heb je mensen om je heen, hoe denk je over leidinggeven, ben je graag actief bezig. Als je die waarden op orde hebt, heb je al een heel belangrijke stap gezet in het ontwarren van de kluwen in je hoofd. Het geeft je een duidelijk beeld van zaken die te allen tijde belangrijk voor je zijn en van dingen die nauwelijks zullen meespelen bij beslissingen." De cursus, benadrukt Collée, moet ook niet verward worden met zware therapieën voor mensen met grote problemen. „Het is voor iedereen geschikt die zich wil herbe zinnen op het leven. Voor mensen met vra gen als: kies ik voor een carrière, zijn werk en privé-ïeven met elkaar in balans, neem ik genoeg tijd voor mezelf." Cursiste Loes bijvoorbeeld wist niet precies meer wat ze met haar werk aanmoest. „Ik was al een paar keer tegen dezelfde problemen aange lopen en vond dat ik dat maar eens op een rijtje moest krijgen. Ik dacht bij het nemen van beslissingen bijvoorbeeld bijna alleen maar aan de effecten van dat besluit op an deren. Zo van: Als ik zus doe, betekent dat voor Pietje dit en voor Klaasje dat, als ik zo doe, heeft dit weer gevolgen voor die en die en ga zo maar door. Wat ik zelf van de kwestie vond, of wat mij persoonlijk het beste uitkwam, liet ik buiten beschouwing. Op een gegeven moment loop je dan vast." De cursus bood uitkomst. Loes weet weer welke kant ze op wil. „Je krijgt tijdens de bijeenkomsten veel praktische vaardighe den aangeleerd, die je ook daarna nog van pas komen wanneer je moeilijke beslissing moet nemen." Typische vrouwenproblemen z gens niet, benadrukken Colléel In hun praktijk komen ze net z| nen tegen die met deze vragen „De cursus is alleen voor vrom kelijk omdat het initiatief vanu wencentrum komt. Maar mam er ook baat bij hebben. Er won over nagedacht om hen bij dei ook uit te nodigen." Op 20 april is een informatieavond i sus. Voor inlichtingen kunt u bellen centrum Hara tel. 071-5233209. '27 nevenfuncties is teveel' door Kor Kegel den haag - In twee jaar tijd heeft de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, Jan Franssen, er twaalf nevenfunc ties bij gekregen. Hij had er al vijftien. Dat blijkt uit een nieuw overzicht van de provinciale grif fie, waarover SP-fractieleider Ge rard Harmes schriftelijke vragen heeft gesteld. Het SP-statenlid wil weten wat Franssen met zijn bijbanen bij verdient, dan wel of hij onkos tenvergoedingen ontvangt bo venop zijn salaris. Harmes vraagt hem ook of het klopt dat niet alle bijverdiensten in min dering worden gebracht op zijn salaris als commissaris van de koningin. Dat meldde namelijk de nieuwsbrief van Elsevier van 31 maart. Zeven nevenfuncties van Frans sen vloeien voort uit zijn ambt, zo is hij voorzitter van de Regio Randstad waarin ook bestuur ders uit Noord-Holland en Utrecht zitten. Twintig bijba nen hebben niet direct met zijn functioneren als commissaris van de koningin te maken. Harmes wil weten diensten wettelijk zijn en of er geen belangenverstrengi SP'er vindt het on en door wie de b worden gecontroli wel duidelijk vine werktijd, die de aan zijn bijverd steedt, niet ten go men aan het algei voor de inwonen Holland. „Kennelijk heeft d ris tijd over, maai vind ik absoluut te Harmes. „Hij is ee ker, dat zal ik nie Maar behalve dat moet hij zijn aandi zeer veel verschil] verdelen. Is dat ni Ik zou het niet kun Ook in de Tweedi over de bijbanen steld. SP-kamerlid wil weten hoe min (binnenlandse zak tal nevenfuncties e sten beoordeelt. G dat bewindslieden lopen op de foi woording. Lijst nevenfuncties Franssen: Nevenfuncties die uit zijn ambt voortvloeien: - voorzitter Prins Bemhard Cultuurfonds Zuid-Holl - voorzitter Carnegie Heldenfonds - vóorzitter Interprovinciaal Overleg (IPO) - voorzitter Regio Randstad - voorzitter bestuurlijk platform Zuidvleugel - vice-voorzitter Nationaal Comité 4 en 5 mei - lid bestuurlijke commissie Randstad Bijbanen in andere sectoren: - voorzitter Forum, instituut voor multiculturele ontwikkeling - voorzitter Educatieve Omroep RVU - voorzitter Educom - voorzitter ANW, de Algemene Nederlandse Vereï VWs - voorzitter raad van advies van Deloitte Touche - voorzitter raad van toezicht Nederlands Instituut en Welzijn (NIZW) - voorzitter sectorbestuur Onderwijsarbeidsmarkt - voorzitter stichting Kennisontwikkeling - voorzitter programmaraad voor het onderwijsond - voorzitter stuurgroep bibliotheken - lid raad van advies van de Nederlandse Orde van accountants- en administratieconsulenten - lid raad van advies van Wagenaar, Hoes Associé - lid raad van toezicht landelijk selectie- en opleidingsinstituut politie - lid raad van toezicht Toerisme Recreatie Nederlan - lid raad van toezicht stichting Stadion Ontwikkeli Haag - lid initiatiefgroep Sport en Samenleving - lid curatorium van de Burgemeesterslezing - lid redactieraad Tijdschrift Bestuurswetenschappf - commissaris Roósdom Tijhuis BV in Rijssen - voorzitter van de Vrienden van het Dominicanerk Zwolle, waar hij in zijn vorige betrekking burgeme valkenburg - Valkenburg wacht de komende vijftien jaar bijna een verdubbeling van het aantal inwoners. Daarbij moet wel de identiteit van 'rustig tuindersdorp' aan de Oude Rijn behouden blijven. Dat is het uitgangspunt van twee steden bouwkundige visies over wo ningbouwgebieden in het dorp. De nieuwe woonwijk 't Duyf- rak, in de bocht van de Oude Rijn, krijgt zo'n achthonderd huizen. In 2006 moet de bouw beginnen, zodat een jaar later de eerste woningen opgeleverd kunnen worden. Om de plan nen uit te voeren, worden de bestaande huizen en kassen in 't Duyfrak gesloopt. De wijk krijgt een verbind) Oegstgeestse Rijnf vorm van een pontj weegbare brug. Het gebied onder route van vliegka burg, wordt een gi weide en het recr van de gemeente. D eniging, het volksi en jongerencentru kunnen blijven. De niet blijven waar wordt misschien dorpsweide verplaa Voor de zogeh mastrook, en 'Voo II' (ten zuiden van wordt aan een aan honderd woningen Katwijker Jaap van der Plas redt jonge bruinvis door Jan Preenen katwijk - Jaap van der Plas wist eerst niet wat hij zag toen hij dinsdagochtend nietsvermoe dend om een uur of zeven langs het strand van Katwijk richting Wassenaarse Slag wandelde. „In de verte zag ik wat sparte len." Een horsmakreel kon het niet zijn. Die heeft hij wel vaker gezien, maar zo'n vis is maar tussen de twintig en dertig cen timeter lang. „Ik dacht eerst aan een kabeljauw. Toen ik dichterbij kwam, zag ik dat het een walvisachtige, een bruinvis was. Een beetje schuin op zijn zij. Echt niet op z'n gemak. Rol lend op de waterlijn. Ik heb 'm opgetild en wat hogerop gelegd. Ik dacht, die kan toch niet meer op eigen kracht terug de zee in." Daarop belde de 61-jarige Kat wijker de politie. Wat moest hij anders in zijn eentje en met een dolfijntje dat duidelijk de weg kwijt was. „Toevallig kwam net op dat moment Leen van Duijn langs." Ook voor deze doorge winterde strandgast vein de EHBZ (Eerste Hulp Bij Zee zoogdieren) was de spartelende bezoeker een verrassing. „Zee hondjes treffen we wel vaker aan. Dolfijnen slechts ;af en toe. Vorig jaar voor het laatst in Noordwijk." Even werd overwogen om de dolfijn over te brengen naar het Uitwateringskanaal, al weken lang de thuisbasis van een zee hond. Van Duijn: „Tijdens de paasdagen dook die daar weer op. Tot vermaak van veel men sen. Bij hoog water trekt die normaal gesproken weer de zee in, maar de afgelopen idagen was dat een stuk moeilijker, omdat er een hoge zan dbank voor de uitwatering lag;. Ik heb met de zeehondencrèche in Pieterburen gebeld om te vra gen wat er het best kon gebeu ren. Is die gezond, werd me ge vraagd. Ja, zei ik. En heel nieuwsgierig. Laat 'm dan maar gewoon zwemmen, werd me geadviseerd. Die redt zich wel. Van de zomer zal die wel door trekken naar het noorden. Aan die zeehond moest ik denken toen ik die dolfijn zag." Voor de ongeveer acht maan den jonge bruinvis war, de uit watering echter niet het meest geschikte zwembad. „Daarvoor was-ie te zwak. Hij is zo sterk vermagerd dat die nog maar dertien kilo weegt. Twintig kilo is normaal voor die leeftijd. Hij is net van het spenen af en zou zichzelf nu van voedsel moeten voorzien, maar dat lukt niet. Hij lag ook enorm te trillen. Pure stress. Terugzetten in zee zou het einde voor hem zijn ge weest. Daarvoor was de bran ding ook te sterk. Hij zou zo worden teruggeslagen." En 'dus' werd gekozen voor het Dolfinarium in Harderwijk waar de dolfijn na een kort ver blijf in de materiaalloods van de Noordwijkse Reddingsbriga de arriveerde. Tot grote tevre denheid van Jaap van der Plas, die in korte tijd een heel aparte band met de bruinvis had ge kregen. „Je doet er toch van al les aan om zo'n dier in veilig heid te brengen. Als je 'm zo hulpeloos ziet liggen, kan het je niets schelen dat je kleren nat worden en dat je paraplu weg waait. Het enige dat telt, is dat hij in leven blijft. Daarom ben ik 'm ook nat blijven sproeien nadat ik 'm wat hoger had ge legd op het strand. Toen ze 'm meenamen, zei ik ook: noem 'm maar Japie." Die wens ging niet in vervul ling, omdat er in het Dolfinari um al een Jaap is. „Het is nu Terje geworden, genoemd naar mijn kleinzoon. Toch ook prachtig. Ik hoop dat het goed gaat met Terje." Leen van Duijn is daar wel po sitief over. „Hij krijgt in Harder wijk een nieuw bassin. Samen met twee of drie lotgenootjes. En als die weer op krachten is, wordt die teruggezet in zee. Meestal zo'n tweehonderd kilo meter boven Terschelling." lijke Batavieren - die rond 50 voor Christus 'de Rijn afzakten van Nijmegen naar Rotter dam' - is weinig bekend. Stu denten besloten in 1973 langs de grote rivieren diezelfde route rennend af te leggen. Door 'problemen met de in frastructuur' werd in 1974 voor het parcours gekozen dat nu nog wordt gevolgd. Dankzij het 'Bata Positioning System' (in feite een normaal GPS) is het mogelijk om de deelnemers via de website 'batalive.nl' te volgen. Een fietser die de loper begeleidt, draagt een apparaat dat een signaal uitzendt naar een cen trale computer, zodat de posi tie van de estafetteloper voort durend te bepalen is. De orga nisatie hoopt dat het evene ment zo ook interessant wordt voor niet-deelnemers. De ploeg rond De Lind van Wijngaarden doet niet meê voor het wedstrijdelement. „Het gaat ons om de gezellig heid. Het is prettig om met z'n allen sportief bezig te zijn. Als iemand twee uur over zijn af stand zou doen, maakt me dat niets uit. Zelf ben ik ook pas begonnen met trainen sinds het buiten wat warmer is. Niet zo lang dus." De LTniversiteit Leiden is er als enige in Nederland riiet in ge slaagd een ploeg samen te stellen voor het Universiteits klassement, waarin de snelste lopende studenten van elke Nederlandse universiteit om Tientallen Leidse geneeskun- destudenten lopen op zater dag 24 april hun leugen uit hun lijf tijdens de 32ste Bata vierenrace. Deze eistafette- wedstrijd over 179 kilometer, van Nijmegen naar Enschede, is met 7500 deelnemers de grootste ter wereld. Roderick de Lind van Wijngaarden (21) van de studievereniging Medi sche Faculteit der Leidse Stu denten (MFLS) geeft samen met zijn 24 studiegenoten straks in Nijmegen acte de présence. In een team zitten vijfentwin tig studenten, voor elke etap pe een. Er zijn speciale da- mes- en herenetappes opge nomen in het parcours. „Vrouwen rennen vaak lang zamer dan mannen." Als een heer toch een damesetappe loopt, wordt zijn tijd verme nigvuldigd met 1,4. Een vrouw mag ongestraft een herene tappe lopen, maar ze krijgt er voor die extra inspanning geen tijd bij. De etappes varië ren in lengte van 3,5 tot 12,3 kilometer. De eerste etappe is om middernacht, de laatste aan het eind van de middag. De geschiedenis van de Bata vierenloop is in nevelen ge huld. Dat is wel toepasselijk, want ook over de oorspronke- de eerste plaats strijden. Toch doen de beste lopers van de universiteit wel mee onder de naam 'Waterfreaks'. In dit ge zelschap zitten naast studen ten ook assistenten in oplei ding. Zij willen hoge ogen gooien in het algemeen klas sement, dat bedoeld is voor breedtesporters. Niet alleen de winnaars worden hierin gelauwerd, maar ook de ploe gen die op de 32ste, 132ste en 232ste plaats eindigen. Annelies Immink, die net als De Lind van Wijngaarden ge neeskunde studeert, gaat een etappe rennen voor haar ploeg De Ramona's. In het da gelijks studentenleven vormen ae vrouwen - Ramona is hun voormalige trainer - een da mesvoetbalteam, maar voor de Batavierenrace mogen voor één keer mannen deel uit ma ken van de groep. „We zijn maar met z'n twintigen, dat is niet genoeg om de race com pleet af te leggen. Ik oefen elke vrijdag met ploeggenoten, maar tot nu toe nooit met ie dereen tegelijk, haha. Toch gaan we voor de winst. We willen de beste van het alge meen klassement worden." De Waterfreaks kunnen hun borst natmaken. Marijn Roos Roderick de Lind van Wijngaarden en Annelies Immink doen mee aan de Batavieren race. „We wil len de besten van het algemeen klassement worden." Foto: Mark Lamers Steen, die al 700 jaar In de ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoleus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEfOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2