Volle steun van Bush voor Sharon BUITENLAND Rechter verbiedt foto's Julie en Mélissa Zuid-Afrikanen gaan trots en massaal naar de stembus 'BVD wist dat Irak geen vernietigingswapens had' CIA-baas erkent fouten Zuid-Korea stemt progressief Bouw groot windmolenpark bij Vlaamse kust VN slaan alarm over situatie in noord Uganda 5'Zoon Milosevic zette prijs op hoofd premier Djindjic' SP-delegatie vast in Irak Dutroux afvalwater in Schelde en - De Schelde bevat huishoude- donderdag 15 april 2004 yater meer van Ant- }an zijn de drie Ant- liveringsinstallaties voor kort belandde van het afvalwater in e. De rivier mondt in d uit in de Wester- ^itwerpen wil enkele ormalige grachten, aken en dit najaar len voor toeristen. doden door I Bangladesh La - Tornado's hebben t van verwoesting ge loor het noorden van Ssh. Bijna veertig men- hen om en er vielen iderd gewonden. Dui- aakten dakloos. ia jr naar larlement 1 - Jaroslaw Walesa, 1 de voormalige lcbondsleider en presi- 1 Walesa, wil in juni doen naar een zetel in ees Parlement. De 28- jlesa ziet de verkiezin- i stimulans voor zijn orming. Op 1 mei hand toe tot de Euro- jeugd drugs et drugsgebruik onder igeren is de afgelopen xplosief gestegen, ia en hasj zijn onder |na even populair als fan de Franse 18-jarige ju 21 procent regel den, bij meisjes ligt procent. krijgt jaar cel ks - Een rechter in de pse staat Montana [jongen van 17 tot vijf- li veroordeeld wegens It moord. In mei vorig hij een joggende p 'omdat hij de liefde Irijven met haar lijk'. Ir wees onder meer op plopdracht waarvoor I, toen 15, zijn goede ens voor het nieuwe irde: hij wilde onder nsenvlees proeven en wijs halen, „zodat ik lingen kan doen waar- sen graag in de krant it hij geestelijk moge- ;lemaal in orde is, rechter niet van be- wist wat hij deed." overleeft in ravijn es - Een 5-jarig meisje een week in een ra- Amerikaanse staat gelegen. Het meisje, amante, hield zich in gedroogde noedels energiedrank. Weg enden haar dinsdag in /an het lichaam van der, de 26-jarige Nor mante, en een auto- twee waren op 4 april it opgegeven en moe- die dag of eerder het ter diepe ravijn zijn in- Volgens het meisje, leerd was, heeft haar og een aantal t geluk geleefd. ests in gratis den haag/gpd - De Nederlandse inlich tingendienst AIVD, voorheen BVD, is ac tief geweest bij de wapeninspecties in Irak. De Nederlandse regering had daar om kunnen weten dat Irak niet over massavernietigingswapens beschikte. Dat beweert VN-inspecteur Scott Ritter vanavond in een documentaire van Zembla op Nederland 3. „Vanwege de contacten die ik met deze dienst had wist de Nederlandse regering dat Irak al in 1998 zo goed als ontwapend was", zegt Ritter. Volgens hem heeft de toen malige BVD dat met eigen ogen kunnen waarnemen. „De dienst had eigen men sen die ook op inspectie gingen." Diverse wapeninspecteurs zeggen in de uitzending dat de Nederlandse regering mede daardoor wel degelijk had kunnen weten dat Irak voor het begin van de tweede Golfoorlog niet over massaver nietigingswapens beschikte. Het kabinet onderhield nauwe contacten met de twee Nederlandse wapeninspecteurs Jan Rozing en Cees Wolterbeek. Bovendien lag alle kritiek van de inspecteurs op de „foutieve informatie van de regeringen Bush en Blair" ter inzage voor de Neder landse overheid. Hans Blix, destijds hoofdinspecteur van de VN, zegt dat mi nister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffer beter had moeten luiste ren naar wat de wapeninspecteurs te zeggen hadden. „Al onze kritiek op de inlichtingen van de VS is gedocumen teerd en was voor uw regering beschik baar", zegt hij. Ook de twee Nederland se inspecteurs komen in de uitzending aan het woord. Celbioloog Rozing werd tussen 1991 en 1998 geregeld door de Nederlandse overheid gehoord. Irak werd in 1998 gebombardeerd wegens „gebrek aan medewerking" (aan de wa peninspecties), maar Rozing vertelde destijds aan ambtenaren van Buiten landse Zaken dat Irak juist heel goed meewerkte. „Ik heb dat als zeer vreemd ervaren", zegt Rozing. washington/anp - De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft fouten gemaakt voorafgaande aan de aanslagen op 11 september 2001. Dat erkende directeur George Tenet gisteren voor de commissie die die aanslagen onderzoekt. De veilig heidsdiensten richtten zich te veel op het buitenland, met na me Afghanistan, in plaats van de VS zelf, aldus Tenet. De CIA- directeur zei verder dat hij medio augustus 2001 op de hoogte was gebracht dat islamitische extremisten vlieglessen namen, maar dat hij dat niet ter sprake bracht bij een vergadering van Bush' veiligheidsteam op 4 september. Het was volgens Tenet niet de juiste plaats om die informatie te bespreken. Amerika achter plan Gaza-strook washington/jeruzalem/anp-afp - De Israëlische premier Sharon krijgt de volle steun van de Amerikaanse president Bush voor zijn plan om in 2005 het Israëlische leger eenzijdig terug te trekken uit de Gaza-strook en de nederzettingen daar te sluiten. Ook mag Israël met Amerikaanse steun een deel van de westelijke Jordaanoever in lijven. Dit is een historische koerswijziging van de Amerikaanse poli tiek in het Midden-Oosten. De Palestijnen hebben woedend gerea geerd en spreken van een oorlogsverklaring. listisch te verwachten dat het resultaat van de definitieve on derhandelingen een volledige en complete terugkeer naar de grenzen van de wapenstilstand van 1949 zal zijn", aldus het Amerikaanse staatshoofd. Bush zei verder dat de Palestijnse vluchtelingen het recht op te rugkeer naar Israël moeten op geven. Als de Palestijnen een maal een eigen staat hebben, moeten zij zich daar vestigen, aldus de Amerikaanse presi dent. Daarmee sluit hij in we zen een terugkeer uit van Pales tijnen naar verloren land door de stichting van de staat Israël in 1948. Het Israëlische veilig heidshek op de Westelijke Jor daanoever is in Bush' ogen een legitiem middel van Israël om de eigen veiligheid te waarbor gen, maar mag slechts een tij delijke oplossing zijn, aldus het staatshoofd. De Palestijnse premier Qurei noemde Bush' steun voor het plan onacceptabel. „Bush is de eerste Amerikaanse president die legitimiteit geeft aan joodse nederzettingen op Palestijns land. Wij zullen dit niet accep teren", zei hij. Het bureau van president Arafat liet in een ver klaring weten dat het zal leiden „tot de vernietiging van het vre desproces". De islamitische or ganisaties Harnas en Islamiti sche Jihad spreken van een oor logsverklaring en een histori sche vergissing. Een tevreden Bush luistert naar premier Sharon tijdens hun pers verklaring. Foto: AP Bush noemde Sharons voorne men gisteren „historisch en moedig". Israël kan volgens Bush met recht aanspraak ma ken op een deel van de bezette Westelijke Jordaanoever. Het gaat daarbij volgens hem om gebieden waar veel Israëlische kolonisten wonen. Bush zei dat de Palestijnen onmogelijk kun nen verwachten dat Israëls grenzen weer dezelfde zullen worden als die van vijftig jaar geleden. Sharon wil alle 21 nederzettin gen in de Gazastrook en vier kleine op de Westoever ont mantelen. Tegelijk wil hij daar zes grote nederzettingen an nexeren. „In het licht van nieuwe reali teiten op de grond, inclusief de al bestaande grote Israëlische bevolkingscentra, is het onrea- seoul - Zuid-Koreanen in traditionele klederdracht brengen hun stem uit op het platteland. Naar verwachting zal de opkomst voor de parle mentsverkiezingen hoog zijn. Peilingen voorspellen dat de progressieve Uri Partij, die de geschorste president Roh Moo-hyun een warm hart toedraagt, zal zegevieren. Roh trad in februari 2003 aan door de steun van vooral jongere en ontevreden kiezers die een einde wilden maken aan decennia van corrupt en falend landsbestuur. Het parlement zette hem aan de kant wegens vermeende corruptie. Dat is slecht gevallen bij de Zuid-Koreaanse bevolking. Foto: Reuters 1 brussel/anp-belga - De bouw van zestig grote windmolens voor de Vlaamse kust kan be ginnen. De Belgische minister Vande Lanotte (Noordzee) heeft vandaag de bouw- en ex ploitatievergunning afgegeven. De eerste zes turbines kunnen volgend jaar zomer al stroom leveren. Alle molens samen le veren genoeg groene stroom voor ongeveer 300.000 huis houdens. De turbines komen op de Thorntonbank, 27 kilo meter voor de kust van Knokke- Heist. Minister Vande Lanotte vindt de ligging zeer goed: „Vol doende ver uit de kust om niet hinderijk zichtbaar te zijn en ver genoeg van scheepvaartrou tes en van foerageer- en trekge- bieden voor zeevogels". Vissers zouden ook amper last hebben van de molens. Nederland liet weten dat het geen bezwaar had tegen het offshorewindtur- binepark. new york/ap - De VN-Veilig- heidsraad eist dat de Ugandese rebellenbeweging LRA (Ver zetsleger van de Heer) onmid dellijk ophoudt geweld te ge bruiken tegen burgers. Volgens de VN-onderseceretaris-gene- raal voor humanitaire aangele genheden, Jan Egeland, laat de internationale gemeenschap de anderhalf miljoen vluchtelin gen in het noorden en oosten van Uganda in de steek. Hij spreekt over een humanitaire noodsituatie. Alleen al de afge lopen anderhalf jaar heeft het LRA tienduizend kinderen ont voerd en in vechtmachines ver anderd die hun eigen dorpen aanvallen en hun eigen familie vermoorden, aldus Egeland. Het LRA is actief sinds de machtsgreep van zuiderling Museveni in 1986. In totaal heeft het LRA naar schatting 20.000 kinderen ontvoerd. nwoners van China ich vanaf heden gratis ten testen en seropo- unnen gratis aids- crijgen, als ze die niet :n betalen. Na jaren te ntkend dat er een leem bestond en aids- de mond te hebben probeert de regering [e tijd de verspreiding egen te gaan en de be- 'an aids te verbeteren, bben voorspeld, dat 2020 tien miljoen HIV- jrden zal tellen lotsing uikboten Een Zweedse veer- ein zegt vorige week rateren een bijna-aan- ïebben gehad met boten. In de buurt inse eiland Aland, tus- id en Zweden, ver- >eens een groot object erwaterradar; de be zag twee periscopen wateroppervlak uit tor vaart te minderen om te gooien werd ting voorkomen, al- dn Johann Bertell. fstand met de onder- maar driehonderd roeg, verdwenen ze van de radar, be- Finland heeft geen en geen enkel land ig toestemming ge- de Finse wateren varen. „We nemen deus", zei een leger- rder. belgrado/ap - Marko Milosevic, de zoon van de Joegoslavische oud-president Slobodan Milosevic, heeft het misdaadsyndicaat Zemun in 2000 gevraagd premier Zoran Djindjic te vermoor den voor vijf miljoen Duitse mark. Dat heeft de voormalige chef beveiliging van Zemun-baas Spasojevic verklaard in het proces tegen de verdachten van de moord op Djindjic. Volgens het Servische persbureau Beta legde de getuige, Zoran 'Vuk' Vukojevic, zijn verklaring af achter gesloten deuren. Vukojevic is een voormalige politieagent en zelf ook verdacht. Hij heeft een deal met de aanklagers gesloten: in ruil voor straf vermindering getuigt hij tegen zijn medeverdachten. Uit het bericht van Beta valt niet op te maken of Marko Milosevic vol gens Vukojevic inderdaad bij de moord op Djindjic in maart 2003 betrokken was. Zemun-leider Spasojevic is kort na de moord op Djindjic door de politie doodgeschoten. In Belgrado staan dertien mensen terecht wegens de moord op Djindjic, een aantal van hen bij verstek. Marko Milosevic zit vermoede lijk in Rusland, samen met zijn moeder Mira Markovic. den haag/anp - De SP-delega tie die momenteel een bezoek brengt aan het noorden van Irak ziet geen kans door te rei zen naar het zuiden van het land voor een bezoek aan de Nederlandse troepen in As Samawah. De Koerdische gast heren kunnen de vier leden tel lende delegatie geen veilige doortocht aanbieden naar Bag dad. Reizen over de weg is van wege het risico op ontvoerin gen uitgesloten. Het is nog on zeker of voor de SP'ers een heli kopter beschikbaar is die ze naar het zuiden kan vervoeren. De delegatie onder leiding van het Eerste-Kamerlid Tiny Kox zal waarschijnlijk tot maandag in het Koerdische gedeelte van Irak blijven. door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - Op last van de rechter is vanmorgen in België een blad, waarin foto's van de slachtoffers van Mare Dutroux staan, uit de handel genomen. Tot afschuw van alle partijen in de zaak-Dutroux drukte het ob scure Engelstalige blad 'The Sp rout' als eerste schokkende fo to's af van de lichamen van de Luikse kinderen Julie en Mélis sa. Het blad wilde naar eigen zeggen met de foto's, afkomstig uit het justitiële dossier, aanto nen dat de meisjes niet de hon gerdood stierven, zoals Dutroux beweert, maar doodgemarteld werden. De ouders van de twee meisjes stapten direct naar de rechter om een verbod te eisen, omdat volgens hen de foto's geen enkele nieuwswaarde hadden en enkel waren afge drukt 'uit winstbejag'. De rech ter was het daarmee eens en beval de verwijdering van het blad - dat in slechts enkele dui zenden exemplaren verspreid zou zijn - uit de winkels, op straffe van een dwangsom van duizend euro per verkocht nummer. The Sprout (letterlijk vertaald: De Spruit) wordt in Brussel gemaakt. Op de voorpa gina is een close-up te zien van de vastgebonden lijkjes van de meisjes, vlak na de opgraving. Daarop is een spin geprojec teerd als symbool voor het kin dermisbruik-netwerk dat vol gens het blad zou bestaan. Bin nenin zijn nog gruwelijker au topsiefoto's afgedrukt van hun Proces verminkte lichamen en hoofd jes. De zaak-Dutroux is in de ogen van de makers - die dui delijk geen hoge pet op hebben van België - exemplarisch voor het land. Ze hebben het over een doofpot en komen tot de. conclusie dat Dutroux deel uit maakte van een netwerk. Ze be weren bovendien dat de Belgi sche kardinaal Godfried Dan- neels (getipt als een mogelijke opvolger van de paus) gechan teerd wordt omdat hij te zien zou zijn op één van de seksvi- deo's die bij Dutroux in beslag zijn genomen. De Belgische media, die het volledige dossier van de zaak-Dutroux, samenge vat op drie dvd's, in hun bezit hebben, hebben afgesproken de foto's van de opgravingen en de autopsie op de lichamen van Julie en Mélissa en de Hasseltse tieners An en Eefje niet te pu bliceren. Gawain Fowler, één van de ma kers van The Sprout, is verrast door alle commotie. „We heb ben er lang over nagedacht, maar uiteindelijk toch besloten om de foto's te af te drukken om duidelijk te maken dat het onderzoek naar de zaak- Dutroux een mislukking is. Het was zeker niet onze bedoeling om de ouders nog meer pijn te doen." 'Ondanks gebreken blijft het ANC verankerd in mijn hart' door onze correspondent Eelco van der Linden atteridgeville - Ook na tien jaar smaakt democratie nog bij zonder goed in Zuid-Afrika. Overal vormden zich al voor het opengaan van de stemlokalen lange rijen om te gaan stem men voor een nieuw parle ment. Loyaliteit tegenover het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), dat succesvol streed te gen apartheid en sinds 1994 het land regeert, blijkt nog enorm. Een tweederde meerderheid lijkt er deze keer wel in te zitten. Die was er niet in 1994 en 1999. Ronny Komani stond om vijf uur aan de poort bij een school in Atteridgeville, een groot township ten westen van Preto ria. „Ik was de allereerste, maar het is dan ook de eerste keer dat ik mag stemmen", zegt de In lange rijen staan de kiezers in Soweto voor het stembureau. Voor al onder zwarten is de animo om te stemmen groot. Foto: AP twintigjarige. Hij wil een mana gementopleiding volgen en heeft 'natuurlijk' voor het ANC gekozen. „Ze hebben dit land ANC wint Met eenderde van de stem men geteld, stond de het ANC vanmorgen op 65,8 procent van de stemmen. Het parlement kiest de presi dent, en Mbeki is dus zeker van een tweede termijn. De opkomst was met 74 procent erg hoog. De (blanke) Demo cratische Alliantie stond van ochtend op 18 procent, bijna een verdubbeling ten op zichte van vijf jaar geleden. gemaakt tot wat het nu is en zullen kansen voor mij creë ren." Ronnie's aanwezigheid bete kent niet dat de Zuid-Afrikaan se jeugd interesse in de politiek heeff. De generatie die apart heid niet bewust meer heeft meegemaakt, blijkt bevangen door apathie. „Het is waar, de meeste van mijn vrienden blij ven thuis", zegt Ronnie. Van Zuid-Afrika's 45 miljoen inwo ners hebben zich er 20 miljoen laten registreren. Zeven miljoen kiesgerechtigden niet, veel van hen jongeren. Maar de ouderen hier die wèl weten hoe het was, stemmen massaal en met het hart. Het ANC had iets méér kunnen doen, is het meest kriti sche geluid in de rij van circa honderd wachtenden. Méér mensen hebben water, elektra en woningwetwoningen, maar werk blijft schaars. De werk loosheid zit ergens tussen 31 en 41 procent, en weinigen die de belofte geloven van president Thabo Mbeki om de komende tien jaar één miljoen banen te creëren via openbare werken. Het andere immense probleem, aids, is in de schaduw gebleven. Dat de ziekte ook hier woekert, blijkt uit het feit dat het perso neel van het stemlokaal giste ren bij 200 van de 2200 geregi streerde kiezers thuis is geweest om hun stem 'te halen'. „Zo veel zieken waren er nog nooit", zegt Nomsa Mphephu, die voor de derde keer voorzit ter van het stemlokaal is en trots toont hoe perfect het stemmen verloopt. Iedereen erkent dat de regering het aidsprobleem - vijf miljoen HlV-geïnfecteerden - lang niet heeft willen zien en nu te laat is met het verschaffen van medi cijnen. „De pillen zijn er nog steeds niet en dat is een schan daal", zegt rechtenstudent To- bogo Nkoane. Maar ook voor hem is dat geen reden om het ANC te verlaten en over te stap pen naar bijvoorbeeld de be langrijkste oppositiepartij, de li berale (en blanke) Democrati sche Alliantie (DAJgdie hoopt zwarte stemmen te winnen met de leus 'aidsmedicijnen voor ie dereen'. Na tien jaar democratie over heerst de trouw aan partij en huidkleur. De DA van de agressieve Tony Leon zegt op 20 procent te re kenen, maar mag blij zijn als ze iets boven het totale percentage blanken uitkomt: 10 procent. In de wijk Constitution Hill wonen vooral verarmde blanken en hun stem gaat inderdaad naar de DA. „Het ANC liegt me te vaak en heeft oppositie nodig", zegt de gepensioneerde politie agent Bram Lambrecht, die overigens wel vertrouwen heeft in het land.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19