Kamer wenst geen eind aan flitsscheiding BINNENLAND1 Eeuwige trouw kleuters van erg korte duur WD botst met kabinet over terreurbeleid Huisarts schrijft nog vaak herhalingsrecept pil Maastricht stuurt schadeclaims naar Vinkenslag Minister Donner haalt bakzeil Rijkswapen sterk verouderd' obilist ramt aragemuur Een automobilist in het Limburgse door de achterzijde age gereden. De man ruit de inrit af, ramde ïurtje, zette de auto- chrilc vol in de voor oor de garage en uur waarin het voer- aakte. De bestuurder de schrik vrij. De anzienlijk. en bekennen Ie moord De vorige week aan- yerdachten van een oord in Den Haag in betrokkenheid bij ven bekend. Dat t OM in Den Haag ije verdachten, 41 en en beide afkomstig tag, hebben tegen - litie verklaard dat itief was voor de toord op een 52-jari- diens 72-jarige moe- jisdrijf kwam op 7 ja- het licht toen een 24- j de lichamen van jen oma vond. offer (17) partij thuis Jt 17-jarige slachtoffer Qekpartij op een yieerenveen is weer %ngen uit Joure heeft vee weken in het zie- [egen. De scholier lart neergestoken op praktijkschool De De verdachte, een ledeleerling, zit nog fijftig jrs in de fout n - De politie Fries- u| Algemene Inspectie- v I) van het ministerie iuw hebben dit voor dessen-verbaal opge- e n kievitseirapers. °Dver de provincie zijn eTihonderd rapers van fi ren gecontroleerd. n woordvoerder van ,f ladden de meeste geen vergunning of zij zich in weilanden ^jnag worden geraapt. 'fraude met 4inAZM }I et diabetesproject idemisch Ziekenhuis n (AZM) is niet ten Gefinancierd met geld 'an de Algemene Wet Ziektekosten was geen sprake bbel declareren van ween aantal proce- 1111 gemaakt, maar nie- rijker van geworden, "lit een snelle verken- 1 !t College Toezicht n leringen op verzoek 1 ecretaris Ross (volks- e d) heeft gemaald. jaar en tbs Steekpartij 'Voor de rechtbank in y gisteren zes jaar cel- met verpleging ge- °jeen 18-jarige man. 1 23 oktober een me- nrvan de forensisch- iche kliniek Groot Ba- mteren met een keu- :Ébod. De verdachte tot het uiterste ge- 8 at zijn medebewoner naai nat had gespo- ;ii brandslang. Zijn r' zei verbaasd te zijn "'instelling waar delin- tten met forse agres- (ïen, messen zo ge- voor het grijpen lig- raak 28 april. =te scholen .in dicht' donderdag 15 april 2oo4 Waarschuwingscodes nog voor de zomer actief Het waarschuwingssysteem voor terroristische aanslagen wordt tegen de zomer ingevoerd. Dat zei minister Remkes (binnenlandse zaken) gis teren in een debat met de Tweede Kamer. Het is de bedoeling dat het in werking is voordat Nederland in juli het voorzitterschap van de Europese Unie overneemt De Kamer had gisteren tijdens een debat over terroristische dreigingen de nodige vragen over het systeem. WD-ffactievoorzitter Van Aartsen benadrukte dat het vooral om daden gaat. „Van een feestverlichting in groen, oranje en rood ligt geen terrorist wakker", waarschuwde hij, doe lend op de eerder bekend gemaakte kleurcodes die een bepaalde graad van gevaar aangeven. Remkes zei gepikeerd, dat hij niet begreep dat Van Aartsen die codes zo opvatte. „Het is een systeem om burgers alert te maken op een be paalde dreiging", aldus de minister. Het systeem werkt met vijf kleurcodes, aldus Remkes. Van wit via groen, geel en oranje naar rood. In de diverse fasen wordt straks nauwkeu rig aangegeven hoe groot de vermeende drei ging is, tot hoeveel alertheid dat noopt en welke actie is geboden, bijvoorbeeld verscherpte be waking, fouillering van iedereen in een bepaald gebied of afsluiting van een gebouw of gebied. In ons land geldt nu virtueel 'code groen'. Dit betekent volgens de minister zoiets als: er is sprake van een zekere terreurdreiging, maar niet concreet in Nederland. De code staat voor een licht verhoogde waakzaamheid. De inzet van militairen is nog niet aan de orde, aldus Remkes. De codes worden straks waarschijnlijk via de lokale- en regionale radio en televisie be kendgemaakt. Afhankelijk van de ernst worden overheidsinstanties, bedrijven en burgers aan gesproken om alert te zijn. Iedereen wordt via een grootscheepse voorlichtingscampagne van de overheid nog nader geïnformeerd. den haag/gpd - Regeringspartij WD is hard met het kabinet in aanvaring gekomen over het terreurbeleid. Dat is laks en na- ief, aldus WD-fractieleider Van Aartsen. Premier Balkenende toonde zich onaangenaam ver rast door 'die grote woorden'. De regering verhardt juist de strijd tegen het terrorisme, be toogde Balkenende gisteren in de Tweede Kamer. Bij terroristische dreigingen of acties mag de minister van jus titie noodwetten afkondigen. Deze minister coördineert het beleid en beslist in zulke geval len over de inzet van politie en eventueel militairen, aldus Bal kenende. Burgers moeten er volgens hem rekening mee houden dat in de toekomst va ker bewapende militairen wor den ingezet om mogelijke doel witten van aanslagen te be schermen. Hiervoor zijn 300 militairen beschikbaar. Het ka binet vormt zelf een 'nationale veiligheidsraad', waarin de be trokken ministers de veilig heidssituatie bespreken en maatregelen nemen. Justitieminister Donner komt deze maand nog met een voor stel om informatie van de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst te mogen gebrui ken in strafzaken tegen ver meende terroristen. Donner voelt er echter niets voor de wet zo te veranderen dat moskeeën die oproepen tot gewapende strijd verboden kunnen wor den, zoals de WD wil. Ook CDA en ChristenUnie vin den dat het kabinet meer vaart moet maken met de aanpak van terrorisme. De toon van de WD was echter veel harder. Zo dreef Van Aartsen de spot met de kleurcodes voor bepaalde fa sen van gevaar die het kabinet wil invoeren. Oppositieleider Bos (PvdA) sprak zijn vertrou wen uit in het terrorismebeleid van het kabinet. Het debat kreeg een stekelig ka rakter toen Van Aartsen Balke nende verweet dat hij terroris me tijdens een recente Europe se topconferentie vergoelijkt zou hebben, door te verklaren dat armoede een van de oorza ken is van terreur. Balkenende reageerde woedend dat hij nooit terrorisme zou goedpra ten. Van Aartsen verklaarde dat hij blijkbaar de verkeerde in- dmk had van uitspraken van de premier en bood op aandrin gen van het CDA excuses aan. Groenlinks-fractievoorzitter Halsema wreef nog wat zout in de wonden door Balkenende te vragen wat hij vond van Van Aartsens kritiek in het afgelo pen weekend, dat de premier het wel in zich heeft een leider te worden maar dat dat er nog niet uitkomt. Balkenende deed die opmerkingen droogjes af met de woorden: „Ik heb wel een reactie in me, maar die komt er even nog niet uit." den haag/gpd - Een Kamer meerderheid zal justitieminister Donner (CDA) beletten de flits scheiding af te schaffen. De WD komt binnenkort zelfs met een wetsvoorstel om nóg sneller te kunnen scheiden. Momenteel kunnen echtgeno ten die het roerend met elkaar eens zijn over de echtscheiding hun huwelijk binnen enkele weken omzetten in een geregi streerd partnerschap. Het ont binden van het partnerschap is vervolgens een fluitje van een cent. De flitsscheiding is in het voor jaar van 2001 ingevoerd om lange, kostbare juridische pro cedures te vermijden en rech terlijke macht te ontlasten. Donner wil er vanaf. In een brief aan de Kamer meldt hij dat de flitsscheiding niet spoort met regelgeving in andere Eu ropese landen. Duitsland er kent de flitsscheiding niet. „Mocht iemand na een flits scheiding in zo'n land hertrou wen, dan pleegt hij bigamie", meldt Donner. Een Kamermeerderheid van WD, D66 en de linkse opposi tie vindt dat een drogreden. „Dan kunnen we het homohu welijk ook wel afschaffen en dat willen we toch ook niet", rea geert WD-Kamerlid Luchten- veld. De flitsscheiding is ook al geruime tijd in Scandinavische landen mogelijk. Luchtenveld wil dat mensen strak ineens -zonder de tussen stop van een geregistreerd part nerschap- kunnen scheiden. Een handtekening van een no taris is dan voldoende. Luch tenveld verwacht dat hij voor zijn wetsvoorstel een ruime Ka mermeerderheid enthousiast krijgt. In Donners ogen moet een scheiding altijd door een rech ter worden uitgesproken. De minister: „Het huwelijk schept een verbintenis met een bijzon dere betekenis, die niet als een 'gewoon' contract mag worden ontbonden." Mensen zouden nu te gemak kelijk hun echtelijke banden verbreken. Het aantal flitsschei dingen bedroeg in 2002 zo'n vierduizend, drieduizend meer dan in 2001, het eerste -gedeel telijke- jaar waarin het mogelijk was. Donner heeft zich voorgeno men aanvullende eisen te stel len aan mensen die willen scheiden. In het verzoekschrift aan de rechter, dat vooraf gaat aan een scheiding, moet straks ook staan welke afspraken zijn gemaakt over alimentatie, het gebruik van de echtelijke wo ning en - mits van toepassing - het ouderlijk gezag over kind (eren). Zeven bruidsparen uit groep i en 2 in vol ornaat voor de ambtenaar van de burgelijke stand. Foto: GPD/Jan de Vries drachten/gpd - Bruidjes die op het laatste moment twijfelen, echtelieden die opbiechten dat ze verliefd zijn op een ander en een bruidegom die de zoen van zijn kersverse vrouw ruw af veegt. Het ging er gisteren an ders dan anders aan toe in de trouwzaal in Smallingerland. STEVENHAGEN Liefst veertien kleuters van de basisschool De Finne uit Rotte- valle gaven elkaar het ja-woord. Rinse Bruinsma en Japke de Vries gaven de aanzet tot de massale kleutertrouwpartij. Zij zijn al vanaf hun derde eikaars beste vriendjes en vertelden op school dat ze met elkaar wilden trouwen. Klasgenootjes werden aangestoken door het virus en wilden ook ringen wisselen met hun liefdes. Juf Sippie Procee zag het wel zitten en koppelde het thema 'sprookjes en trou wen' aan de wilde ideeën van haar leerlingen. Lieuwe Pieter Elzinga en An drea Klaver schitteren van geluk als ze gracieus in pak en bruids jurk uit de witte VW-cabriolet stappen. Intussen springen en thousiaste jonge bruidjes en bruidegommen uit auto's. Het feest kan beginnen. De ambtenaar nodigt Martijn Geertsma en Sanne Bargerbos het eerst uit om elkaar het ja woord te geven. Schuchter schuiven ze elk op een hoek van het trouwbankje. „Welnu, jullie vinden elkaar dus de aller liefste", steekt de ambtenaar van wal. Sanne en Martijn knik ken stellig en kijken elkaar zwaar verliefd aan. „Willen jullie voor altijd bij el kaar wonen en lief voor elkaar zijn", leest de ambtenaar plech tig voor uit de trouwakte. Nog voor hij kan vragen wat daarop het antwoord van het paar is, schalt een overtuigend 'jaaaa' door de trouwzaal. Toch lijkt het jonge huwelijk weinig kans van slagen te heb ben. Een paar minuten na de voltrekking biecht Sanne op dat ze een ander heeft. Martijn lijkt er niet echt van onder de in druk. Hij had al eerder bekend dat hij verliefd is op een ander. Scholen die langere laats presteren, lo- Sico dicht te moeten, (minister Van der jil hen nog een laatste om het beter te e|. Grijpen ze die niet, deze scholen geen [e overheid. In de 'tekent dit dat ze ten. Zo reageerde Van i gisteren op het On- ilag 2002/2003 van ie van het Onderwijs, ie bestempelt 4 pro- iholen in het basis set onderwijs als zeer lelft van deze scholen langere tijd. Dit zijn in scholen. volgt ten Blok t lf- De Tweede Kamer en op twee na alle 27 efigen van de commis- er integratie overge- 'rige week hadden nog kritiek geuit op ilingen van de tijde- i|rcommissie, die der- •gratiebeleid onder- lanbevelingen gin- icties niet ver ge- toch gaven ze er den haag/anp - Veel huisartsen schrijven nog steeds herha lingsrecepten voor de anticon ceptiepil, hoewel dat volgens een wettelijke regeling uit 1997 niet meer hoeft. Dat blijkt uit een publicatie in het Neder lands Tijdschrift voor Genees kunde. Het schrijven van herhalingsre cepten leidt tot extra kosten voor de zorgverzekeraars van particulier verzekerden. Voor de ziekenfondsen maakt het geen verschil. De vergoeding voor huisartsenbezoek is bij het Kamerlid vermoedt geldverspilling ziekenfonds niet per recept of consult geregeld. Zorgverzekeraars Nederland (ZN), de overkoepelende orga nisatie van verzekeringsmaat schappijen, ziet geen aanlei ding om er tegen op te treden. Er is volgens een woordvoerder geen sprake van fraude. Som mige zorgverzekeraars willen juist dat huisartsen herhalings recepten schrijven, omdat ze op die manier de declaraties voor de pil kunnen controleren. Verzekerden horen dat ook te weten, want het staat in de po lis, aldus ZN. De Landelijke Huisartsenver eniging (LHV) heeft haar leden er twee jaar geleden al op gewe zen dat herhalingsrecepten voor de pil niet meer nodig zijn, aldus een woordvoerder. Het eerste recept voor de pil kan worden gebruikt als een door lopend recept. De woordvoerder wijst er overi gens op dat het herhalingsre cept nog steeds is toegestaan en dat het schrijven ervan in be paalde gevallen wel degelijk nut kan hebben. Het Tweede-Kamerlid Arib (PvdA) heeft opheldering ge vraagd aan minister Hooger- vorst (volksgezondheid). Ze wil onder meer weten hoeveel geld er is verspild met het onnodig uitschrijven van recepten voor de pil. Het bedrag loopt, denkt ze, in de miljoenen. omdat principes, normen en waarden zijn veranderd. Ook vinden zij de symboliek met pijlen en zwaarden te geweld dadig en imperialistisch. Het onderzoek maakt deel uit van een wedstrijd voor veertig jonge ontwerpers om een nieuw rijks wapen te ontwerpen. Het is een initiatief van drukkerij Konink lijke De Swart, ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan. (advertentie) den haag/gpd - Het rijkswapen, twee leeuwen met de tekst 'Je Maintiendrai', is volgens de helft van de bevolking verou derd. Dit blijkt uit een onder zoek van TNO/Nipo. Vooral jongeren en vrouwen vinden dat het tijd is voor een nieuw wapen met een nieuw motto. Zij vinden het wapen een ou bollige uitstraling hebben en niet meer in deze tijd passen, maastricht/gpd - De schade door de blokkade van de A2 bij Maastricht door bewoners van woonwagenkamp Vinkenslag loopt in de miljoenen euro's. Burgemeester Leers van Maas tricht wil de kosten voor het op ruimen van het met afval, diesel en autobanden versperde kruis punt verhalen op de demon strerende kampbewoners. Leers riep gisteren bedrijven en burgers op zich daarbij aan te sluiten. Justitie gaat proberen de actievoerders als groep straf rechtelijk te vervolgen. Maastricht was gistermorgen van zeven tot twaalf uur niet bereikbaar. Automobilisten stonden vijf uur vast in tiental len kilometers lange files. Me dewerkers van het Academisch Ziekenhuis Maastricht kwamen te laat of helemaal niet, opera ties gingen niet door. De Lim burgse Werkgevers Vereniging raadde haar leden aan de woonwagenbewoners aanspra kelijk te stellen. Leers is woedend over de actie, die hij 'onacceptabel en onre delijk van omvang en buiten sporig' noemde. Hij weigerde op verzoek van de bewoners naar de kruising te komen om te praten. „Dat zou een premie voor slecht gedrag zijn. De kampbewoners vinden dat ze door het optreden van Leers vogelvrij zijn verklaard. „De constante controles op het kamp, de inspectievluchten, de regels over woonwagens, het handhaven van de regels door Leers, we zijn het zat", zei woordvoerster Lutgens. De be woners kondigen meerdere soortgelijke acties aan, door het hele land en met steun van an dere kampen. Gisteren waren ook bewoners van andere kampjes uit Maastricht en Mar graten aanwezig. Leers zei dat hij zijn streven om van de Vinkenslag een gewone woonwijk te maken niet op geeft. „We zijn resoluut." De inspecties op het kamp gaan deze week gewoon door. Krij gen de ambtenaren geen toe gang of worden ze gehinderd in hun werk, dan zal de gemeente opnieuw met een politiemacht het kamp binnen vallen. Politie bewaakt Leers Twee ME-busjes staan sinds gisteravond bij het stadhuis van Maastricht. Agenten be waken ook het huis van bur gemeester Leers. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om een voor zorgsmaatregel. De bewo ners van Vinkenslag, het grootste woonwagenkamp van Nederland, zien Leers als hun grootste vijand. Vo rig jaar belaagden 'kampers' zijn woning al eens. BELANGRIJKE MEDEDELING Voor de kopers van 'Friso 1 normaal' Code BF4 MTB Friso Kindervoeding neemt de partij 'Friso 1 normaal' met code BF4 MTB uit de markt. Deze maatregel is genomen omdat door een productiefout een klein deel van deze partij een te laag gehalte aan enkele mineralen bevat. Langdurig gebruik van deze voeding zou tot tekorten kunnen leiden. De kans hierop is zeer gering aangezien de betreffende partij pas sinds kort op de markt is. Friso Kindervoeding adviseert ouders het product met deze code niet langer te gebruiken en weg te gooien. Het betreft alleen 'Friso 1 normaal' die wordt verkocht in een kartonnen verpakking van^OO gram met de op de bovenzijde vermelde code BF4 MTB. Alle 'Friso 1 normaal' met andere codes en alle andere producten van Friso Kindervoeding kunnen gewoon worden gebruikt. Op de meeste verkoopadressen is 'Friso 1 normaal' met de juiste samenstelling nog steeds verkrijgbaar. Bent u in het bezit van 'Friso 1 normaal' met de code BF4 MTB dan kunt u de aankoopkosten vergoed krijgen door de code uit de verpakking te knippen en deze onder vermelding van naam, adres, bank- of gironum mer ongefrankeerd op te sturen naar: Friso Kindervoeding, Antwoord nummer 6049, o.v.v. 'Friso 1 normaal', 8900 VC Leeuwarden. U ontvangt dan het aankoopbedrag terug. Voor meer informatie kunt u kosteloos bellen met 0800-0227434. Dit nummer is 24 uur per dag bereikbaar. Friso Kindervoeding biedt haar excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. Leeuwarden, 15 april 2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15