Grote schoonmaak als lenteritift GESPREK VAN DE DAG leven i Van Nistelrooy blaast straatvoetbal nieuw Kind al voor geboorte aanmelden voor gewenste plek op school DONDERDAG 15 AP^ DAGELIJKS LEVEN Ouders die huil kind op een populaire school willen plaat sen, moeten het direct na de zwangerschapstest aanmel den op de wachtlijst. Het lijkt overdreven, maar de komen de jaren zal het gevecht om een plekje op de favoriete ba sisschool alleen maar heviger worden. De wachtlijsten groeien nog steeds. Jaarlijks komen er 20.000 tot 24.000 ex tra kinderen bij. Dat zijn bijna 1000 volle schoolklassen per jaar, terwijl er nauwelijks extra scholen worden gebouwd. Dus nog een tip voor zwangere vrouwen: laat je niet af schepen als een school beweert dat er geen wachtlijsten zijn. Door een plaatselijke babyboom kunnen de school banken ineens dichtslibben. Meld uw aanstaande zoon of dochter alvast aan en vergeet niet te vragen om een in- schrijvingsbewijs. Het is één van de vele adviezen in 'De al lerbeste basisschool', een gids voor ouders, leerkrachten en politici die gisteren in Amsterdam is gepresenteerd. Het boekwerk van ruim 200 pagina's bevat geen namen en rug nummers van goede en slechte scholen in Nederland. Het is eerder een handleiding voor ouders waar ze op moeten letten als hun kroost naar de basisschool gaat. 'De wanhopige lengte van de wachtlijst', is één van de vele problemen die auteur Robert Sikkes beschrijft. Volgens hem worden scholen volgepropt, omdat er nauwelijks ex tra scholen worden gebouwd voor het groeiend aantal leerlingen. „Er verschijnen complete containerdorpen op schoolpleinen om de nieuwe aanwas onderdak te geven." Of een directeur die naar de bezemkast verhuist, omdat zijn eigen kamer dienst moet doen als klaslokaal. Bijna alle ouders willen een 'ons soort ouders-school'. Op het schoolplein kijken ze om zich heen en vragen zich af: 'Zijn dit ouders met wie ik iets heb? Zijn dit goede vriend jes voor mijn kinderen?' Op de ene 'ons soort ouders- school' hoor je lid te zijn van de hockeyclub en je kind in een zwarte BMW af te leveren. Op wéér andere scholen moeten ouders zondags in de kerk zitten of het vrijdagge bed in de moskee bijwonen. Bij de schoolkeuze laten ou ders zich vooral leiden door andere ouders, zo blijkt uit de gids. Daarnaast letten ze op sfeer, afstand, niveau, samen stelling leerlingenpopulatie (lees: witte of zwarte school) en tot slot de werkwijze van de school. Dat laatste is voor veel ouders een ondoorgrondelijk ter rein, schetst Sikkes. Want hoe je weet je nou wat de beste lees-, reken- of taalmethode is? Het programma van de ba sisschool is tegenwoordig zo bomvol, dat ouders door de bomen het bos niet zien. „Tegenwoordig moeten kinderen niet alleen leren lezen, rekenen en schrijven, maar ze moe ten ook alles weten over gezond gedrag, leren koppeltje duiken en niet te vergeten: wat zijn de normen en waarden in dit land?", schrijft Sikkes cynisch. Om dan nog maar te zwijgen over allerlei maatschappelij- Nog geen naam, maar wel al op de wachtlijst. ke organisaties die lespakketten willen slijten een artsenclub onlangs voor dat het ontzetter als kinderen in groep acht leren reanimeren, S ouders een wijze raad: wie meer wil weten ove onzin op school, moet zich wenden tot het Cil hem. Met enige regelmaat onderzoekt het Citi van de vakken in het basisonderwijs. „Deze b; het onderwijs laat precies zien of het niveau of achteruit gaat. gpd MENSELIJK SBS 6 heeft de uitzendrechten ver kregen van het INTERVIEW dat de Britse zender Sky vanavond op de buis brengt met REBECCA LOOS. Deze Nederlandse zou een relatie hebben gehad met voetballer David Beckham, nieuws dat in Groot-Brit- tannië al dagen de tongen losmaakt. SBS 6 zendt het vraaggesprek zon dag tussen 21.00 en 22.00 uur vol ledig uit. Naar verluidt heeft Sky 225.000 euro betaald voor het ex clusieve interview met de 26-jarige dochter van een diplomaat. Hoeveel SBS heeft neergeteld voor de uit zendrechten kon een woordvoerder niet zeggen. Door de ingelaste uit zending komt het programma 'Diana: The Secret Tapes' zondag op SBS 6 te vervallen. Foto: AP Die Walküre van RICHARD WAG NER staat bovenaan de lijst van GE VAARLIJKE muziekstukken voor in de auto die de Britse organisatie voor verkeersveiligheid RAC Foun dation gisteren heeft gepubliceerd. Harde muziek in de auto leidt tot meer ongelukken, heeft onderzoek uitgewezen. De Dies Irae uit het Re quiem van Verdi is ook een afrader, net als Firestarter van The Prodigy, Red Alert van Basement Jaxx en Ins omnia van Faithless. De stichting raadt een aantal nummers aan die wel veilig zijn, mits het geluid niet te hard staat. Dat zijn onder meer Come Away With Me van Norah Jo nes en de eveneens zeer rustige werkjes Too Lost In You van meis jesband The Sugababes en Breathe Easy van jongensband Blue. Het bestuur van BERLIJN doet mor gen een laatste poging om de we reldberoemde LOVE PARADE voor de Duitse hoofdstad te BEHOUDEN. De organisatie van de intussen vijf tien jaar oude technoparade heeft niet genoeg geld om het evenement op 10 juli te laten doorgaan. De Lo ve Parade, die elk jaar ook veel Ne derlanders trekt, groeide de afgelo pen jaren uit tot het grootste feest voor 'ravers' ter wereld. In 1999 trok het spektakel liefst 1,5 miljoen be zoekers, maar daarna liep het aantal belangstellenden voor het festijn tot 500.000 terug in 2003. Het aantal sponsors nam af en ook de techno- muziek lijkt steeds minder mensen aan te spreken. John O'Mill Al heeft een wekker een gouden bel, men wenst het kreng toch naar de hel De speciale Coke 36c (een voetbal en twee vanaf 10 mei in de si verkrijgbaar bij aank Coca-Colaproducten, ook loste koop in ve sportwinkels. Voor meer info: wwi om een nieuw spel te ren, wordt hem het h lijf gevraagd over de over een op handen fer naar Spanje. „Dal ik vind het ook niet e de spits. „Ik lees niet hoor wel veel om me het gevolg als je bij N speelt en het goed d( verhalen die de rond mijn transfer naar Bï allemaal geruchten e Dingen die worden c raken kant noch wal. nuari een contract gf vier jaar in Engeland gens mij genoeg." Marloes Orij Eindhoven krijgt nog GEEN STAND BEELD van Frits PHILIPS. De pro minente Eindhovenaar viert morgen zijn 99ste verjaardag. Bij de Eind- hovense Fabrikantenkring, ooit op gericht door de industrieel, leefde het idee om hem ter gelegenheid daarvan een standbeeld in het voor uitzicht te stellen. Volgens zijn fa milie zou dat echter te emotioneel zijn voor de hoogbejaarde fabrikant. Daarom is het idee voorlopig in de ijskast gezet, maar dat het er ooit komt, lijkt zeker. Hiphop-artiest LIL'KIM heeft giste ren voor de federale rechtbank in Manhattan (New York) ontkend dat zij heeft GELOGEN tegenover een rechtbankjury over een schietpartij in 2001. De rapster en haar gevolg waren destijds betrokken bij het in cident voor de deur van een radio station in Manhattan. Hierbij raakte een persoon gewond. Kimberly Jo nes, alias Lil'Kim, heeft eerder te gen een onderzoeksjury gezegd dat zij de schutters niet kende en ook niets wist over het motief achter de schietpartij. De schietpartij dateert van 25 februari 2001 toen Lil'Kim en haar entourage en de rivaliseren de rapgroep Junior M.A.F.I.A. te gast waren bij een radioprogramma. Eenmaal buiten onstond een ruzie waarbij schoten werden gelost. Een video-opname laat zien dat Jones op straat staat tijdens de schietpartij en dat zij vervolgens in een limousi ne springt samen met de verdachte schutters. Meer dan twee miljoen Neder landers doen nog aan de grote schoonmaak. Onder hen opval lend veel jongeren die hun win terdepressie bijna fanatiek weg poetsen. De schoonmaak als rei niging van de ziel. „Het begon heel subtiel met dit papiertje weggooien en dat prulletje recht zetten. En voor ik het weet loop ik weer met een doek, multireiniger, sponsjes en een emmer te zeulen. Ja, het is begonnen: het voorjaar en de schoonmaak", schrijft een jon ge vrouw in een babbelbox op internet. Haar verzuchting krijgt bijval van een ander: „Dat schoonmaken herken ik ook. Het begint inderdaad met iets kleins en voor je het weet sta je ramen te lappen." Bijna een derde van alle huis houdens (ruim twee miljoen) doet er nog aan: de grote schoonmaak. Dat is nauwelijks minder dan in 1997, toen 35 procent zich overgaf aan het jaarlijks poetsen, boenen en schrobben. Opvallend genoeg zijn het juist jongeren tot 35 jaar die zich het vaakst aan deze tra ditie overgeven. Bijna de helft van de jongere huishoudens maakt in het voorjaar een frisse en schone start, blijkt uit een onderzoek van bureau Trend box. Het blijft niet bij het schoonma ken van het huis. Ook de auto krijgt een extra poetsbeurt, het huis wordt geverfd en behan gen, de tuin opgeknapt en de tuinmeubels gaan weer naar buiten. En om alles helemaal af te maken, wordt met de hbge- drukspuit muren, tegels en ter rassen aangepakt. Stapels reclamefolders glijden in het voorjaar in de bus met aanbiedingen van schoonmaak middelen, de nieuwste mop of wisser, de laatste verfkleuren, tuingereedschap en fleurige planten. Kapper, schoonheids specialist en de cosmetica-in- dustrie bieden een extra schoonheidsbeurtje aan. De voorjaarsschoonmaak heeft te maken met het reinigen van het aards bezit en van hoofd, geest of ziel, vermoedt Trend- box-directeur Ruurd Hielkema. „Het zit van oudsher in het nieuwe gevoel, dat hoort bij een fris seizoen als de lente. Mehsen leven meer bij de st je zou verwachten! een grotere hang n| Waar de traditie var se schoonmaak vaï is niet precies te ad Sommigen zien hei van de lente. Mogel voort uit een eeuw*, gebruik. Tijdens Pel' acht dagen durend! paasfeest dat de ui# Egypte herdenkt, \sy voedsel als onrein i Voor het feest begji huis daarom in alia gaten worden schol en ontdaan van del Een klus van wekeijj ste kruimel brood ii Ook Ria Kappelhof West-Friese Zwaagi ditiegetrouw aan dj schoonmaak. „Lekj noemt ze het. „Wel boven in de slaapfcj bedden gaan naar j kens worden uitgeU ten lekker in de zon Onderdekens en on worden gewassen. 1 we overal ragen eni vloerbedekking schj water en azijn." Aan de huiskamer ij hof minder „wantij elke week al goed bj tapijt wordt weer \v| en azijn schoongen keuken wordt alles] plaats gehaald en d| De koelkast wordt i| schoongemaakt en| kastjes geef ik ook a sopje. Hetzelfde gej bijkeuken." Voor kleding heeft 1 dijkse een zomer- e kast. „De winterkle of laat ik stomen. D het najaar weer sch De voorjaarsschooi gens Kappelhof ecl vergelijken met vro kom uit een gezin 1 kinderen en onze d verschrikkelijk schc voorjaar werd het li onder tot boven lee Dan gingen de ledil kaar, ze werden afg het laatste stof met breinaald verwijdei bussen voor suiker, thee gingen leeg 01 schoongemaakt. Thea van Beek Het zit rockster COURTNEY LOVE, de 39-jarige weduwe van Nirvana- zanger Kurt Cobain, niet mee. De popster zegt in het Amerikaanse blad Blender dat eind april ver schijnt, dat zij is OPGELICHT voor 40 miljoen dollar. En volgens een voormalige zakenpartner van Love heeft de zangeres ook nog een schuld van tenminste 4 miljoen dol lar. Love had al wat tegenslagen achter de rug. Zij verloor onlangs tij delijk de voogdij over haar 11-jarige dochter Frances en moet binnenkort voor de rechter verschijnen voor or deverstoring, het onder invloed zijn van verboden middelen en drugsbe zit. Ook flopte haar nieuwste album America's Sweetheart. Over de ver dwenen miljoenen zegt ze: ,,lk ben er achter gekomen dat mijn honden- uitlater 100.000 dollar verdiende. Iemand heeft een BMW met mijn _cieditcard gekocht en het trustfonds van mijn dochter Frances is com pleet leeggeplunderd". Foto: AP De grote voorjaarsschoonmaak in 1964. Foto: GPD/Spaarnestad Archief Met Coke 360 de zomer in Als het aan Coca Cola ligt, staan de Nederlandse straten deze zomer vol met rubberen flesjes. Die zijn namelijk een belangrijk onderdeel van een nieuw straatvoetbalcon- cept: Coke 360. Sterspeler van Manchester United en Oranje-spits Ruud van Nistelrooij introduceerde het nieuwe spel op een pleintje in Amsterdam. Het lijkt op een mengeling van twee oude vormen: paaltjesvoet bal in de zaal en het oeroude straatvoetbal. Samen met je vrien den zoek je een mooi stukje asfalt op, zet je een paar speciale rode rubberen Coca-Cola-flesjes neer en leef je je uit met een voetbal. Het officiële Coke 360-speelveld bestaat uit een cirkel met een doorsnede van zestien meter. Bin nen deze ring ligt een binnenring met een doorsnede van twaalf meter. Op deze binnenring wor den de 'coke bottles' geplaatst. Tweetallen verdedigen één flesje, in het midden van het spel staat de zwarte fles. Wie deze omschiet, is de pineut en moet het spel ver laten. Om elk flesje ligt een zone die niet mag worden betreden tij dens het verdedigen, de zones van anderen mogen wel worden be treden. Het uiteindelijke doel is het flesje van de tegenstanders om te schieten. Degene van wie het flesje het langst staat, is de winnaar. Ruud van Nistelrooij, ambassa deur van het spel, beaamt de combinatie van paaltjesvoetbal en straatvoetbal. „Met het Europees kampioenschap in zicht wilden we het straatvoetbal nieuw leven in blazen. Ik heb heel mijn leven op straat gevoetbald, met mijn broertje en vrienden. Het was het enige dat ik vroeger deed, voor, tijdens en na school. Ik heb daar altijd heel veel lol in gehad. Nog steeds vind ik het leuk om te doen, het doet me altijd een beet je aan vroeger denken. Daarom wil ik de jeugd warm maken om naar buiten te gaan en op een pleintje te gaan voetballen. Het is een prachtig spel dat je in de zo mer met je vriendjes kan doen." Behalve het omschieten van het Onder de wakende ogen van twee bodyguards introduceerde Ruud van Nistelrooij het nieuwe spel op een pleintje in Amsterdam. Foto: GPD flesje van de tegenstander, is er nog een belangrijk doel. „Een 'panna', legt Van Nistelrooij uit. „Dat is Surinaams voor 'poorten', je tegenstander door de benen spelen. Eigenlijk wel de grootste vernedering", lacht de spits. Henk Spaan, voetbalkenner en sportjournalist bij uitstek, ziet de lol van het spelletje ook wel in. „Het is altijd leuk om naar straat voetbal te kijken. Dit verschilt ook niet van het straatspelletje, die flesjes doen er namelijk helemaal niet toe. Straatvoetbal is heel be langrijk voor spelers, je krijgt er een betere techniek door. Een wedstrijd of een training duurt veel korter, hierbij probeer je din gen uit en oefen je veel meer om dat je het bijvoorbeeld in de va kantie de hele dag doet." Op een middag waar Ruud van Nistelrooij even in Nederland is

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14