REGIO Gehakketak over bomen op plein Oegstgeest werkt aan gedragscode raadsleden mtjesroute aan eigen succes ten ondergegaany 'Natuurlijk is het duale stelsel in Voorschoten nog niet klaar' ireiding ie Fresh [evochten Kwart automobilisten reed te hard Kraamfeest op Corbuloschool "ALNO KOPERS HET MEEST TEVREDEN. "Kopers van een ALNO keuken zijn met de aangeschafte keuken tevreden tot zeer tevreden". "ALNO kan getypeerd worden als een kwaliteitsmerk tegen een zeer betaalbare prijs" en "In de vergelijking scoort ALNO op vele aspecten de hoogste score" (Bron: USP Keukenmonitor 2003/2004) Uw ALNO Select Dealers: HAZERSWOUDEDORP Keukencentrum Waddinxveen Frankrijklaan 4 tel.: 0172-236323 IJMUIDEN Möbel Kaiser Marktplein 2 tel.: 0255-546380 SASSENHEIM Sassenheims Vloerenhuis Keuken 3000 Koetsiersweg 7 tel.: 0252-230481 VOORSCHOTEN Keukenstudio Kon. Julianalaan 46 tel.: 071-5615927 a opent snel ^orschoten oten - De Hema opent vachting al in juni aan haar deuren in Voor- Dat doet zij in een tij- derkomen, namelijk van Fixet aan de Ko- 1 Marinelaan. De ge- leemt in juni het pand de bouwmarkt en ver- rtde Hema daar vrij na haar intrek neemt. 3 ijnlijk duurt het dan 0 lik halfjaar voor het u is verhuist naar zijn re bestemming, op de de Gevers Deijnoot- 1 mmaakactie «Hansen Het zwerfvuil rond de Schansen en j Leiderdorp wordt op igeruimd. De Algeme- igstichting Leiderdorp i de gemeente houden n schoonmaakactie ïeidje naar de bewo- jat de renovatie van jgal wat rommel ver- Burgemeester Zonne- ïthouder Molkenboer 'leiderdorp - De bu- Sestaurant Crème Fresh rdorp hebben gisteren beroep geprobeerd van het restaurant [ouden. Ze hielden de State voor waarom de volgens hen het be- ;splan niet had mogen Door die wijziging itauranteigenaar Van ;t het naastgelegen ibouw verbouwen tot Dat is inmiddels ge inenden van het res- dat voorheen In den ip heette, zijn tegen tiding omdat ze vrezen in weg terug meer is. ten mag er op basis gewijzigde bestem- een discotheek ge- irden in het gebouw, geloven best dat res- tnaar Van der Horst plan is. Maar als hij ;elegenheid ooit ver kan een opvolger er ileis van maken, ze. Iets wat de bewo- le rustige villawijk ab- ;t willen, stapten de buren al rechtbank. De be lter oordeelde dat de en de horecaonder- de juiste wijze gehan- len. De bewoners leg- niet neer bij die uit spanden gisteren een :oep aan bij de Raad De uitspraak volgt weken. B? bu mjoi3j door Jeroen Bordewijk oegstgeest - Stel, je bent raads lid in Oegstgeest. Je wordt uit genodigd op een borrel van de plaatselijke middenstand, en je krijgt zomaar een fles wijn ca deau. Of een televisie. Mag je die dan houden? En hoe zit het met je aandelen? Moeten colle ga-raadsleden en inwoners we ten dat je die hebt? Een voorstel voor een gedragscode werd gis teravond besproken door de raadscommissie Burger en Be stuur. Oegstgeest is bezig met een nieuwe gedragscode bestuurlij ke integriteit voor raadsleden en wethouders. Die moeten dienstbaar, functioneel, onaf hankelijk, open, betrouwbaar en zorgvuldig te werk gaan, zonder zich schuldig te maken aan belangenverstrengeling. Er staat onder meer in dat een raadslid geen nevenfunctie mag vervullen als dat strijdig is met het belang van de gemeente. Ook moeten raadsleden zorg vuldig omgaan met informatie en het melden als ze geschen ken aannemen. Maar hoe bruikbaar is zo'n co de en hoe moet die worden ge handhaafd, wilde onder ande ren Oudendijk (Leefbaar Oegst geest) weten. „Wat nou als ik de hele verordening aan mijn laars lap?" Dan heeft meneer Ou dendijk om te beginnen een electoraal probleem, want de kiezer zal hem de rug toe keren, vond burgemeester Timmers. „In sommige gevallen zijn et- bovendien strafrechtelijke sancties mogelijk." Toch roept zo'n op het oog be hoorlijke gedragscode nog best veel vragen op. Hoe zit het met uitzonderingen op de regel dat raadsleden geschenken mogen houden als die minder dan 50 euro waard zijn? „Hoe ga je om met twijfelgevallen, moet je die melden of niet", wilde De Kok (CDA) weten. „De gedragscode laat nog te veel over aan de per soonlijke interpretatie." En dat is het probleem: je kunt niet alles regelen. „Maar het gaat om richtlijnen", zei burge meester Timmers. „Als je iets doet dat niet door de beugel kan, komt dat toch wel uit. Je moet bovendien niet roomser dan de paus willen zijn; het moet wel realistisch blijven. Ijc ga mijn aandelenpakket niet publiekelijk bekend maken." Met de opmerkingen van gis teravond schrijft de griffier in Oegstgeest een nieuwe versie, die volgende maand wordt be handeld. wassenaar - Op de Prinsenweg in Wassenaar stond gisteren tus sen 11.00 en 13.00 uur een mobiele radarcontrolepost van Politie Haaglanden. Er werden 550 automobilisten gecontroleerd. Daari van reden er 130 (dat is 23,6 procent) te hard. De hoogste snelheid die werd gemeten, was 83 kilometer per uur. Dat is 33 kilometer per uur harder dan is toegestaan. (advertentie) HDC 973 zoeterwoude-dorp - Het was gisteren een groot kraamfeest op de Corbuloschool in Zoeterwoude-Dorp. Er zijn namelijk kuikentjes geboren. Zeven van de vijftien eieren die 2i dagen in de broedmachine hebben gelegen, zijn het afgelopen weekeinde uitge komen. Lucky, Leentje, Johan, Doortje, Calimero, Tinus en Nova kropen tussen vrijdag ochtend en maandagnacht uit het ei. Juf Elly de Hoop heeft de geboorte van het eerste kuikentje op de film kunnen vastleggen. Alle circa 135 kinderen hebben die film giste ren gezien. En ze gingen met een geboortekoekje en -kaartje naar huis. Foto: Hielco Kuipers Twee rechters buigen zich over groenstrook Terweeschool in Oegstgeest door Eric de Jager oegstgeest - De groenstrook bij de Terweeschool in Oegstgeest moet blijven. Dat vinden bewo ners van de Juffermansstraat. Eén van hen is zo begaan met de bosjes en bomen op het school terrein, dat hij twee keer naar de rechter gaat. Gisteren zat hij in Den Haag voor een kort geding over de nieuwe inrichting van het schoolplein, morgen klaagt hij bij de bestuursrechter over de kapvergunning en bouwvergun ning voor een overdekte fietsen stalling. Volgens de schoolleiding is er geen andere keuze: de Gevers- Deutz Terweeschool heeft zo veel leerlingen (ruim 400), dat er zelfs een illegale leerlingen stop ingesteld moest worden. Bovendien heeft de school er door de basisvorming veel meer lesgroepen bij gekregen. Nu moeten gebouw en omgeving worden aangepast aan de eisen van deze tijd en een volle school als de Terweeschool moet elke vierkante centimeter goed gebruiken. Dat betekent onder meer een nieuw plein, met 150 fietsbeugels en een af sluitbare stalling voor de lera ren. Daar komt bij dat het on derhoud van het groen voor de school nauwelijks te betalen is en dat de brandweer een brede re vluchtroute langs de prikkel bosjes eist. De ongeveer 18 protesterende omwonenden zien niet in waar om daarvoor het groen moet verdwijnen. Ook zijn zij boos, omdat zije niet goed op de hoogte zijn gehouden van de renovatieplannen. Ze zijn ge hecht aan het groen en vinden het een goede geluidsdemper. Over een alternatief plan, waar bij de fietsenstallingen op een andere plaats op het terrein ko men, zodat de bosjes kunnen blijven, is volgens hen niet ge sproken. En het stak ook dat de eerste, 65 jaar oude boom vori ge maand meteen zaterdagoch tend om half acht werd geveld, zodat niemand beroep kon aantekenen. Volgens het schoolbestuur is er regelmatig contact geweest, maar zijn de partijen het niet eens met elkaar. Vlak voor de zitting bood de schoolleiding de buurman een nieuwe schut ting aan. Voor de buur een te ken dat er pas te praten valt na tussenkomst van de rechter. Bij die rechter was ook de ge meente Oegstgeest gedaagd. De advocaat van de gemeente vond dat Oegstgeest eigenlijk geen partij in de zaak was, om dat de gemeente de grond bin nenkort overdraagt aan de school en de school zelf verant woordelijk is voor het terrein. Desondanks wilde hij wel zeg gen wat hij van de groenaffaire vindt: „De buren worden met spelende, aankomende en ver trekkende kinderen geconfron teerd, want ze wonen naast een basisschool. Maar de overlast wordt niet erger zonder groen strook, zeker niet met een nieu we schutting. Als de buurman tegen bomen aan wil kijken, mag hij die in zijn eigen tuin zetten." De buurman voelde zich na het kort geding nog steeds niet seri eus genomen. Donderdag 22 april doet de rechter uitspraak, morgen buigt de tweede magi straat zich over de bouw- en kapvergunningen. [de Jager Raadsgriffier blikt terug op twee jaar in gloednieuwe functie jd/oud ade - De pont- is aan zijn eigen succes er gegaan. En aan ge- I respect van de beden- pr de landeigenaren, jl van der Geest kan op van zijn boerderij, dat jn het gewraakte, door pners afgesloten deel route ligt, niet anders bi. „Ik heb niets tegen ten die hier komen fiet- tzijn bijna allemaal aar- jnsen en ze hebben llijk dat ze hier langs |den: het is hier schitte- ïn, misschien honderd pjn welkom. Maar dui- 11.500 op een dag, dat i" De afsluiting heeft in [effect gehad: er wordt aan een alternatief, jspad' dat de officiële te door de Sweiland- lidt, is voor de deur van Ie Van der Geest nog ftig centimeter breed, let meer dan een tuin- idoor de voortuin voert ïen haakse bocht langs teloot bij de stallen uit en wandelaar heeft al niet naast het pad te I Wat er gebeurt als er iepen fietsers uit tegen- felde richting de hoek In, laat zich raden. |le deur uitga moet ik W links en naar rechts fcegt An van der Geest, rij zich kan heugen iar erf al gebruikt door ars en fietsers. „Eerlijk fruw ik een beetje van ïdsbordjes. Die hadden |er niet. Ik vond het al- jezellig, wat mensen op Maar het zijn er nu te ipast niet meer." )n Paul beaamt dat het 'ien van de route en het an de pont bij de Kaag- ivoor fietsen rigoureuze ïlen zijn. „Maar we het ook geprobeerd Het pontje naar de Kaagsociëteit vervoert sinds kort alleen nog maar voetgangers, voor fietsers is geen plaats meer op de smalle route door de Sweilandpolder. Foto: Hielco Kuipers met praten en dat hielp niet. We zijn bij de gemeente ge weest en bij de VW, daar wer den we uitgelachen. Misschien dat deze maatregel iets for ceert." Wat de boeren in de polder vooral steekt, is dat hun bij het uitzetten van de pontjesroute niets is gevraagd door de VW en de provincie, terwijl die rou te over privé-terrein loopt. Ster ker nog, hij loopt strak langs de voordeur en door de tuin. ,Als ik bij de VW-baas door de tuin zou fietsen zonder het te vra gen, zou hij ook niet blij zijn", zegt Van der Geest. Botsende fietsers zijn al eens op de vuist gegaan tussen de boerderijen en sommigen eisen zelfs op ho ge poten bij de boeren dat het pad verbreed en vernieuwd wordt. Sandra Warmerdam van de VW Warmond zegt ook dat de fietsroute 'aan zijn succes ten onder is gegaan'. „Het rommel de vorig jaar al en toen hebben wij nieuwe routes in omloop gebracht. Vanuit Oud Ade kun je terug naar de Merenwijk fiet sen en de Zijlpont nemen. En aan de andere zijde hebben wij nu in de route alleen een voet- gangersuitstapje naar de Kaag sociëteit. Maar ja, mensen ko pen zo'n route en gooien hem niet weg. We weten niet hoe veel oude routes er nog in om loop zijn. Het probleem met al le routes, ook met de wandel wegen, is dat je van tevoren niet weet hoeveel mensen er komen en of ze vuil weggooien." Volgens de boeren was het op het pontje soms zo druk dat de leden van de watersportvereni ging - van wie het bootje eigen lijk is - er niet eens meer op konden. Frans Bakker, uitbater van de Kaagsociëteit, denkt dat dat wel meevalt. „Ik heb dat in elk geval nooit gezien. Deson danks heb ik begrip voor het besluit. Het pad is op sommige plaatsen zo smal, dat je er ei genlijk niet kunt fietsen. Ik vind het wel jammer, want het scheelt mij klanten. Maar op de boerderijen hebben ze geen economisch belang bij de fiets route. Ze hebben eigenlijk al leen de overlast." Bakker hoopt dat er een gesprek komt tussen de verschillende instanties en de buurtbewoners, zodat hij straks weer met zijn terras aan een doorgaande fietsroute zit. Volgens wethouder Van Klin ken is daar goede kans op. „We zijn met een alternatief bezig. Daarbij vaart het pontje iets verder door richting Kaagsocië teit en komt er vanaf de dijk waar de pont dan aanlandt een nieuw pad de polder in. Op die manier omzeil je de boerderijen waar de fietsers nu zo'n beetje de deurbel er vanaf rijden. Maar de uitwerking van dit plan kost nog wel wat tijd, waardoor de pontjesroute deze zomer niet in gebruik zal zijn." door Nienke Ledegang voorschoten - Het is zijn laat ste dag op het Voorschotense gemeentehuis. De kasten wor den leeggehaald en wat per soonlijke spullen verdwijnen in een koffertje. Eelco van den Hoonaard (37) zet een punt achter zijn raadsgriffierschap in Voorschoten. Niet omdat de functie, die gloednieuw was toen hij haar twee jaar geleden aanvaardde, niet bevalt, maar omdat het leven van een raads griffier met twee kleine kinde ren buitengewoon druk is. Kijk naar deze avond: zelfs op de dag van zijn afscheid zit Van den Hoonaard tot 's avonds laat in de raadszaal vanwege een commissievergadering. Het is een mooi moment om de vertrekkende griffier eens aan de tand te voelen over zijn vak. Met de komst van het dualisme - en de daarbij geïntroduceerde raadsgriffier - zijn velen het spoor van de gemeentepolitiek bijster geraakt. Wat doet een raadsgriffier eigenlijk? „Dat is wel een beetje ab stract", erkent Van den Hoon aard. „Feitelijk ondersteun ik de raadsleden. Ik las laatst er gens, en dat vond ik wel mooi, dat een gemeenteraad ook maar een lekenbestuur is. Zo is het ook. Die mensen combine ren drukke banen en gezinnen met het raadswerk. Ik ben er voor hen om ruimte te schep pen, zodat zij hun werk goed kunnen doen. Voorbeelden? Raadsleden kunnen, als zij dat willen, hun moties of amende menten altijd naar mij mailen. Ik lees ze na en zeg bijvoor beeld: dit zou ik zo opschrijven, dat zou ik iets anders doen. De raadsleden vinden het prettig dat een onafhankelijk persoon Eelco van den Hoonaard (37). Foto: Mark Lamers dat voor ze doet. Ook belangrijk is het de raadsleden te onder steunen bij hun volksvertegen woordigende taak, het contact met de burgers. Als je al weinig tijd hebt, is het goed om overal van op de hoogte te zijn. Ik laat de raadsleden liefst nu al weten als in november een belangrijk onderwerp op de agenda staat, zodat ze ermee naar buiten kunnen." Het was wel even wennen, een nieuwe functie in zo'n als be houdend bekendstaande omge ving als de gemeentepolitiek, zoals de hele invoering van het dualisme een omslag was. „Tja, ik kon niet binnenlopen en zeg gen: zo, nu gaan we de zaken eens op mijn manier aanpak ken. Natuurlijk had ik wel wat vrijheid bij de invulling van mijn functie, maar voor een be langrijk deel doe je dat met hulp van de mensen om je heen. Je houdt rekening met de cultuur op het gemeentehuis. Ik heb eerst alle raadsleden één voor één bij mij uitgenodigd. Ik wilde wel eens weten wat zij ei genlijk van mij verwachtten." Gelukkig, zo ervoer Van den Hoonaard, zitten in Voorscho ten de meeste mensen wel op één lijn. „Er bestaat een grote bereidheid met elkaar mee te denken. Mensen proberen zich in eikaars positie te verplaatsen. Dat vind ik belangrijker dan dat we simpelweg de benodigde verordeningen en regels invoe ren en zeggen: zo, het dualisme in Voorschoten is klaar. Na tuurlijk zijn we nu, na twee jaar, nog niet klaar. We moeten nog steeds wennen en blijven ons ontwikkelen." Toch heeft de functie van raadsgriffier haar waarde al be wezen, vindt Van den Hoon aard. „In Voorschoten in elk ge val, maar ook elders. Voor de raadsleden is het fijn een be roep op de griffier te kunnen doen, iemand die als belang rijkste taak heeft hen te onder steunen. Natuurlij^ kunnen ze bij vragen ook bi^ambtenaren terecht, maar die hebben altijd een dubbele loyaliteit: aan het raadslid, maar ook aan hun wethouder. Daar zullen ze altijd rekening mee houden." Het is het spelletje waarvan Van den Hoonaard smult. ,Als raadsgriffier krijg je met veel dingen te maken, alle onder werpen en het hele politieke proces. Je moet kunnen door gronden waarom mensen be paalde dingen doen. Dat maakt dit werk dynamisch. Daar heb ik van genoten. Ik kon het dui delijk zien: het duale stelsel is een middel, het zijn de mensen die het doen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3