Verenigingen voor betere bedrijfsterreinen LEIDEN REGIO In de Vogelwijk zit een gat, zo groot als de wereld Crucell verdubl omzet en verlie Ook Noordwijk strandpaviljoens langer openhou* Noordwijks centrum volgt André Kuipers op de voet Kamer van Koophandel houdt 'klaagzangavonden' voor ondernemers Wedstrijd afsluiting zwerfvuil; Bewoners zijn sluiproute in Rijnsburg zat Minimaal duizend reizige nodig voor station Sassen Recordpoging van Augustinus woensdag 14 april leiden - Studentenvereniging Augustinus doet op 28 april een pogiing in het Guinness Book of Records te komen. Met ruim 125.000 kroonkurken willen de studenten in de tuin van het paud aan het Rapenburg een groot logo bouwen. Dat gebeurt teir ere van de 111de dies van de ve:reniging. Als alles goed gaat worden rond 15.00 uur de laat- s1:e kroonkurken gelegd. Shovel oorzaak hersenschudding rijnsburg - Een 21-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag in Rijnsburg gewond geraakt bij een botsing met een shovel. Hij reed over het fietspad van de Rijnsburgerweg toen een shovel uit een uitrit kwam rijden. De 50-jarige shovelbestuurder zag de fietser over het hoofd. Die werd door de grijpbak geraakt en ïaakte even buiten bewust- door Wilfred Simons leiden - De kwaliteit van de Leidse bedrijfsterreinen kan ver beteren als ondernemers zich verenigen. Samen kunnen zij werken aan een betere beweg wijzering, beveiliging, een aan trekkelijker aankleding en op termijn kunnen zij zelfs geza menlijk energie inkopen. De Ka mer van Koophandel Rijnland en de gemeente willen de komende anderhalfjaar op elf terreinen verenigingen van eigenaren van de grond tillen. De oprichting van 'parkvereni gingen' is een poging van de Kamer van Koophandel om het 'organiserend vermogen' van de Leidse ondernemers te ver beteren. Al langer klagen zij er over dat zij te veel voor zichzelf moeten doen en dat zij de ge meente en belangenorganisa ties zoals de LVI en MKB Leiden niet kunnen vinden. Door per bedrijfsterrein een eigen park vereniging op te richten, kan het contact met andere organi saties gemakkelijker worden ge legd en onderhouden. Daar naast biedt een vereniging gele genheid tot ontmoeting en tot onderlinge dienstverlening, al zullen niet alle bedrijven daar evenveel behoefte aan hebben, aldus KvK-woordvoerder B. de Roo. „Er zijn bedrijven die wel naast elkaar staan, maar die weinig aan elkaar hebben om dat zij te sterk van elkaar ver schillen." Het is de bedoeling dat de nieuw op te richten verenigin gen gemeentelijke steun krij gen. Dat moet verlopen via een nieuw op te richten 'algemeen fonds', dat gevoed moet wor den met een opslag op de on- roerendezaakbelasting, preca- rio en een huuropslag via ma kelaars. In januari van dit jaar opperde het Leidse Centrum management dit plan voor de winkeliers in de binnenstad, maar het is inmiddels uitge breid naar alle Leidse onderne mers. De verenigingen mogen het geld naar eigen inzicht beste den, als het maar ten goede komt aan het eigen bedrijfster rein ('parkmanagement') of aan een betere band tussen onder nemers onderling. „De ge meente blijft altijd de basis doen, zoals het beheer van het openbaar groen en het ophalen van vuilnis", aldus De Roo. „Het gaat om de extra's." Het in Roelofarendsveen geves tigde bedrijf Facility Portal gaat het project leiden. Het bedrijf begint met de ondernemers per terrein uit te nodigen voor een 'klaagzangavond', waarop zij mogen zeggen wat hen dwars zit en wat er naar hun overtui ging niet goed gaat. „Soms gaat het om iets dat direct te verhel pen is, zoals zout strooien in de winter", zegt De Roo. Tegelij kertijd werft Facility Portal ka der voor de op te richten ver enigingen. De gemeente en de Kamer heb ben 200.000 euro beschikbaar voor het project, dat afkomstig is van de pot voor het groteste- denbeleid. Het Bio Science Park en be drijfsterrein De Merenwijk doen niet aan het project mee, omdat zij al bedrijfsverenigin gen hebben. leiden - Als afsluiti project voor schoni complexen speelt ej ambtenaren van de lieu en beheer mc het vierde elftal va aftrap is om 19.15 Voorschoterweg. 'Sport en Zwerfafva 20 maart. Voor alle t complexen was een schikbaar met een andere hulpmiddel zoekers te stimulei de vuilnisbak te goc den paste de landel het gemeentelijke I een schonere stad, noemer 'Leiden ruii zijn. De Leidenaar is met een zware hersenschudding en een gebroken sleutelbeen overge bracht naar het Diaconessen- huis. Leids team in de race voor PR-prijs leiden - Een team studenten van de Hogeschool Leiden is doorgedrongen tot de finale van de Van Hulzen PR Talen- tenprijs. De zes tweedejaarsstu denten van de opleiding com municatie zijn genomineerd met him communicatieplan voor een fictieve Formule 1 race in 2005. Doelstelling van het plan is om een positief beeld te schetsen van het evenement en de eventuele bezwaren weg te nemen bij belangengroepen. De studenten presenteren hun plan morgen aan de jury, net als de vijf rivaliserende teams. Het winnende team sleept 1500 euro in de wacht. rijnsburg - De maat is vol voor leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Crucell heeft in het eerste kwartaal de omzet en het nettoverlies verdubbeld ten op zichte van een jaar geleden. De ontwikkelaar van vaccins en antistoffen boekte 4 miljoen eu ro aan inkomsten over de eerste drie maanden van 2004. Het nettoverlies kwam uit op 7 mil joen euro, aldus Crucell. Crucell heeft een sterk wisse lende omzet. Het bedrijf heeft overeenkomsten met verschei dene grote farmacieconcerns, maar de omzet uit deze con tracten met onder meer het Franse Aventis en het Ameri kaanse Pfizer wordt stukje bij beetje meegenomei fers. Zo is het contra ntis 8 miljoen eurov Grote inkomsten 1 binnen als een vi Crucell in productii nomen. Als het grie met Aventis wordt op de markt komf Leidse biotechno circa 10 procent brengst. Crucell sluit niet alle ten met partners, vangt ook subsidii overheid. Samen e inkomsten kwam di het eerste kwartaal miljoen euro. door Jan Preenen noordwijk - De kans is groot dat de sluitingstijd van de strandpaviljoens in Noordwijk wordt verschoven van elf naar twaalf uur. Eerder besloot de gemeente Katwijk al dat de strandtenten deze zomer tot twaalf uur 's avonds open mo gen blijven. De Noordwijkse wethouder Van Duin van strandzaken en toe risme staat 'open' voor de wens van de exploitanten. „Als over gangsmaatregel voor dit jaar denk ik aan het vaker verlenen van ontheffing. Daarover hoop ik binnenkort uitsluitsel te krij gen in het college. Wellicht kan de sluitingstijd dan volgend jaar structureel naar middernacht." Dit jaar hoeven de tenten in Noordwijk voop het eerst niet om tien uur dicht. A. Balk, voorzitter van de belangenver eniging van strandpaviljoen houders in Noordwijk: „Na tuurlijk zijn we blij dat we er dit jaar een uur bij hebben gekre gen. Elf uur is een verbetering, maar het lost niet alles op. Het betekent nog altijd dat bezoe kers om half elf hun laatste drankje kunnen krijgen. De weinige avonden dat het mooi weer is, willen we langer open blijven. Noordwijk pretendeert een internationale badplaats te zijn. Dan moet je 0 tingstijden van de s joens daarbij aanpas In de door wethoude geopperde overganj ziet Balk niet zoveel nen we nog zes keei zoen ontheffing aai twaalf uur. Dat zou kunnen. Het lijkt a< de vergunning daai je ruim van tevoren Als het plotseling wordt, ben je te laat' H. Klinkenberg van wijst erop dat de 'echt niet elke dag'j uur open zullen zijnj weer blijf je niet t nacht staan. Dan sltj om zes uur. Het gaa je bij mooi weer nieti van je terras hoeft al Zo van 'dat moet 1 meente'. Dat is moei zoekers uit te Ie niet aan buitenlan Duin kent die ar gum proberen geleidelij knellende afsprakei paviljoenhouders af Net als in 2003 mogf joens driemaal tot open blijven: tijden menlijk feest op 10 augustus als de strai zonderlijk activiteite en en op 21 augus het Yorin Sunset Dai sassenheim/den haag - Een station in Sassenheim moet mi nimaal duizend nieuwe in- en uitstappers per dag verwerken. Prorail, de beheerder van het Nederlandse spoorwegennet, heeft dat uitgerekend in op dracht van de commissie-Ban- dell. Deze commissie bestu deert of de aanleg van stations in Sassenheim en Schiedam Spaland voor 2010 kansrijk is. Ander struikelblok bij een even tuele aanleg van nieuwe sta tions is de financiering. Het rijk heeft bepaald dat nieuwe sta tions niet duurder mogen zijn dan 4,85 miljoen euro. Het mi nisterie van verkeer en water staat heeft zelf echter geen geld voor nieuwe stations. Financie ring is waarschijnlijk alleen mo gelijk als lagere overheden bij dragen. De aanleg van stations in Sas senheim en Schiedam-Spaland vormt onderdeel van het pro vinciale plan om baan' aan te leggen metro-achtig ven op het bestaande s Dordrecht en Sassi tussen Den Haag/Ro Gouda. De steden vangt de huidige 'stc de NS. In Sassenheii locaties in beeld voo van een station: d( derweg en de Wasbe Wethouder verkeei Tijdeman is positif over de kansen van in Sassenheim: „D instappers per d gens mij geen prol Het is eerder een pn het rijk niet wil meel de aanleg van een si senheim is bereid m len, maar we moetei ning houden met eei fusie van onze gen dan is het natuurlij hoe het verder gaat.' DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Wetteren. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras G. v.d. Blom 1; H. Koome 2; P. de Mooy 3, 4, 5, 6,10: P. Lan- desbergen 7, 9; D. Pardon 8. P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 2,1 Heuzen Zn 3; J. Kn 4, 6, 9; M. Reijerse 8, P.V. De Rijnklievers N. de Groot Zn 1,2 Comb. v.d. Poel/v.d. 5, 8; S. van Iterson 9. bewoners van de Langevaart, Katwijkerweg en Kanaalstraat in Rijnsburg. Er wordt te hard en onvoorzichtig gereden op deze sluiproute naar Noordwijk en Katwijk Daar moet iets aan gebeuren, schrijven ze aan de burgemeester en wethouders. Buurtvereniging Kanaalstraat heeft een enquête gehouden onder de bewoners. „Op veler verzoek", vertelt secretaris C. Westra. Dat de zorgen om de veiligheid groot zijn blijkt ook uit het aantal reacties. „We hebben er precies honderd ge kregen en iedereen staat er vier kant achter." De buurtvereniging wil de route minder aantrekkelijk maken door een verhoging op de Kat wijkerweg of door meer snel heidscontroles. „Een snelheid van tachtig kilometer per uur is hier geen uitzondering", zegt Westra, „terwijl er aan het be gin van de straat dertigkilome- terborden staan." Op basis van de enquête is een lijst van 75 suggesties gemaakt. Die wil buurtvereniging Kanaalstraat tijdens haar volgende vergade ring overhandigen aan de be trokken wethouder. Missieleider Aldo Petrivelli achter de computer in het nieuwe DPOC in het Erasmusgebouw van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA in Noordwijk. Het controlecentrum werd gisteren officieel in gebruik genomen. Petrivelli reist deze week nog naar de Russische basis Baikonur af om de expeditie vanaf daar te begeleiden. Foto: Dick Hogewoning door Robert Toret noordwijk - Missie Delta is gis teren écht begonnen. En wel in Noordwijk, waar in het Eras musgebouw van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA het nieuwe controle- en begelei dingscentrum in gebruik werd genomen. Vanaf deze plek wor den de Europese experimenten van de vlucht met de Neder landse astronaut André Kuipers gecoördineerd. Maandag gaat Kuipers vanuit de Russische basis Baikonur in Kazachstan de ruimte in. Een speciaal team volgt zijn activi teiten vanuit Noordwijk nauw lettend. Beslissingen over het schrap pen van experimenten, als er bijvoorbeeld vertraging is, wor den hier genomen. Ook fun geert het zogeheten Delta Pay- loop Operations Centre (DPOC) als intermediair tussen Kuipers en het team van Nederlandse onderzoekers, dat ook in Noordwijk zit. Het DPOC is te vens verantwoordelijk voor de communicatie met de vlucht- leidingscentra in Moskou, Houston en Hunsville. Vijftien planpers, wetenschappers en ingenieurs bemannen het con trolecentrum. Zij volgen de ac tiviteiten in het ruimtestation 24 uur per dag. Kuipers (45) gaat tijdens zijn negen dagen in de ruimte 21 proeven doen voor ESA. De ex perimenten zijn vooral van fy siologische, technische en (mi- cro-)biologische aard en zijn ontwikkeld door Nederlandse onderzoekers en bedrijven. Kuipers is arts en een belangrijk deel van zijn activiteiten heeft dan ook betrekking op het menselijk lichaam. Zo wordt er onder meer onderzoek gedaan naar de relatie tussen de wer king van de ogen en het even wichtsorgaan, naar bloeddruk en hartslag en naar bepaalde klachten die mensen die in de ruimte zijn (geweest) vaak heb ben, zoals rugpijn, misselijk heid en duizeligheid. Door deze proeven op aarde én in de ruimte - in een gewichtloze si tuatie - uit te voeren, kan men het effect van zwaartekracht op bepaalde verschijnselen bepa len. Een aantal basisscholieren is uitgenodigd om op een mo ment tijdens de missie naar de Space Expo in Noordwijk te ko men. Via radiocontact gaat Kui pers dan in op vragen van de kinderen, die hem een dag te voren per radiogram zijn toege stuurd. In het Noordwijkse ruimte vaartcentrum Space Expo is ook een tentoonstelling over de missie, met verschillende acti viteiten voor het publiek. regend heeft, is het hier een vieze modderboel." Bij manege Moedig Voorwaarts komen geregeld mensen kla gen. Hugo Riethoven werkt bij de aan het pad gelegen paar- denrijschool. „De gemeente heeft alleen een rioolput aan gelegd die het water afvoert. Verder doet ze niets, Op het verbodsbord voor vrachtwa gens zit blauwe verf van een truck die ertegenaan gereden is." Hij vindt de situatie levensge vaarlijk. „Er racen vaak auto's voorbij, zodat mensen in de berm worden gedrukt. Auto's die van de parkeerplaats van het Rijnlands Revalidatiecen trum afkomen, weten niet of de fietsers nu voorrang hebben of niet. Daar moeten haaientan- den geplaatst worden. Inderdaad rijden er deze mid dag auto's af en aan naar de naast de manege gelegen kwe kerij van de sociale werkplaats DZB. Ze doen rustig aan, maar fietsers moeten zich wel langs de wagens wurmen. Eén keer moet een fietser zelfs door het 'eendjesgat' heen rijden. Van de automobilisten die het par keerterrein verlaten, krijgen de fietsers wel alle ruimte. Een medewerker van de kw e kerij vindt de weg een aanflui ting. „Dat gat is zo groot als de wereld. Als het vol water zit, zie Gebruikers van het weggetje tussen de Nachtegaallaan en de Wassenaarseweg in de Leid se Vogelwijk hebben genoeg van de kuilen en gaten in het wegdek Met ergernis zien zij toe hoe de eenden bezit heb ben genomen van een kuil ter grootte van een vijvertje. Ook de bestrating van de weg zelf is abominabel. Het asfalt zit vol scheuren. Sommige stukken zijn compleet weggeslagen. Kortom: er moet nieuw asfalt komen. Fietser Yoeri Pol komt net uit school. „Ik kwam een keer met mijn fiets in die kuil terecht, omdat ik moest uitwijken voor een auto. Het resultaat was een slag in mijn voorwiel. Ik moest het vervangen." Ook pabo-stu dent K. Hogenboom had pan ne aan zijn fiets. „Een paar maanden geleden is mijn band lek gegaan. Het zit hier vol bobbels en gaatjes, overal lig gen losse steentjes. Als het ge- Dé Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 je het niet. je kunt er het best met een helm op fietsen. Elke dag komen vrachtwagens ons en het revalidatiecentrum be voorraden. De kuil wordt steeds dieper. Het is wachten tot er een ernstig ongeluk ge beurt." Karin Borst van de gemeente lijke afdeling Bouwen en Wo nen zegt dat de weg 'in de planning staat'. „Het is duide lijk dat er absoluut iets aan de situatie moet veranderen. Ik neem aan dat het niet lang meer op zich laat wachten." Marijn Roos |P li „De kuil wordt steeds dieper. Het Is wachten tot er een ernstig ongeluk gebeurt," Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2