ECONOMIE Ex-Shell-topman slaat terug agSSX Werkgevers fel tegen bijdrage ziektekosten PGGM: Pensioenbeleid dwarsboomt fondsen Winkeliers verruilen Megapool voor EP Campina wil via Thailand Azië veroveren 'Misleidende informatie over foute inschatting olievoorraden' Eventueel sancties na hoorzittingen Sigarettensmokkel onderschept Six Flags in Britse handen J l subsidie Hrijfsleven Ken Kamermeerder- «HZ-minister Brink- ■este subsidies aan ifeven inlevert voor rek. De D66-be- [ntraadde gisteren bn PvdA gesteund p Groenlinks. I Dam wil meer be door innoverende L plaats van techno- jortsubsidies. ichthaven ibin Hood jloitatiemaat- Airports deelde ■e dat het nieuwe n Sheffield, dat over ïoet zijn, vernoemd lobin Hood. De n reeks Middel- ides, vocht in Not- e tegen de gezags- le rijken. Omdat hij e en geliefde per- is die met deze re nd wordt gebracht', ëerd, aldus direc- Robin Hood Air- arlijks 2,3 miljoen •rwerken. oze krijgt al stage' die werklozen krij- it drie maanden on- e te lopen bij een net behoud van uit stelt minister De e zaken) voor in g van de werkloos- )lgens De Geus is f werken' bij een irima manier om an te verwerven, ag wordt straks Ui nsen met een WW- W jgelijk. :h snoepje erboden Europese Unie n met onmiddellij- j verkoop verboden naamde jelly mini- loepje dat vooral in rinkels wordt ver- :ns de Europese gesteund door des- k n de lidstaten, is llgevaarlijk voor kin- PJt die erdoor kun- l Ook ingrediënten ijk. Het snoepje be lt of fruitsmaak in at verpakt is in een »rf schrapt 140 banen - Warenhuisketen 'schrapt dit jaar 140 s onduidelijk of rongen ontslagen en woordvoerster de Bijenkorf wer- 14100 mensen. De e is volgens het wa- dzakelijk omdat het de economie uit- de bedoeling dat de m de maatregelen itevreden bouwers - Meubelbedrijf iverse bouwers la- lat een eerder afge- lenheidsverklaring en. Justitie verdenkt ;eschreven bouwbe- bouwfraude. Ikea :eld bij de bouw van tiecentrum in Oos- uwer Heijmans zou pdracht 600.000 ben betaald aan Vol- Ikea verklaarde gis- [een van de vier be- rlopig zaken te us schrapt d banen B - Arcelor, het groot- ïcem ter wereld, n Luxemburg een end banen te Het inkrimpen eind 2006 gebeuren. :elor is in de Luxem- lfabriek de producti- en zijn de loonkos- ger dan in vergelijk- ngen.Met 7500 ar- ien is Arcelor de be- verkgever in het gdom. De vakbon- •eren volgende week s en houden 14 mei ïuwingsstaking. cape's eroepen e Amerikaanse auto- ord gaat meer dan to's van het model e terughalen naar de n Ford Escapes die ijn tussen 2001 en e motor bij sommige uitvallen. Het gaat en met een zesklep- motor, die bij het af- >ms uitvalt bij een fen rond de 90 kilo- j-tur. Het mankement urie ongelukken, drie gevallen lichtge len. rendement van 15 procent bij PGGM. Dat was zo goed, dat het fonds eerder uit de zorgen denkt te zijn. Het zorgfonds verwacht nu rond 2010 een dekking van 120 procent te hebben, twee jaar sneller dan eerder was gezegd. De premie stijgt de komende jaren wel flink. Tot 2010 kort PGGM bovendien de gepensioneerden in de jaar lijkse verhoging van de uitke ring. Deze beperking van in dexering zal na die tijd mogelijk worden ingehaald. PGGM behaalde in het eerste kwartaal een rendement van 3,4 procent. Het fonds dat circa de helft van het vermogen in aan delen heeft gestoken, profiteer de van herstel op de beurs. Ook oplopende energieprijzen hiel pen de megabelegger aan winst. De dekkingsgraad be droeg eind maart 108 procent, tegen 105 procent eind 2003. Dat bracht het totale vermogen op 54,9 miljard euro. Het zorg fonds is na het ABP in omvang het tweede pensioenfonds van Nederland. PGGM maakte ook bekend een kwart van de banen bij het pen- sioenbedrijf te schrappen, 90 arbeidsplaatsen en mogelijk zonder gedwongen ontslagen. hond was eind 2002 met het onderzoek in de betonbranche begonnen. De NMa wil niet zeggen om welke bedrijven het gaat. Een van de grote spelers in de bran che is de Nederlandse Cement Deelnemingsmaatschappij (NCD), die een divisie beton- mortel heeft. Bij dit bedrijf is M. Platschorre, de echtgenoot van minister Peijs van verkeer en waterstaat, sinds mei 1998 vice- voorzitter van de raad van com missarissen. Platschorre zei niet te weten of NCD een van de be drijven is die de NMA in het vi zier heeft. Platschorre erkende afgelopen weekeinde als be stuursvoorzitter van bouw- en installatiebedrijf TBI, een func tie die hij tot zijn pensioenering in 2001 bekleedde, op de hoog te te zijn geweest van het ge wraakte systeem van voorover leg in de bouwwereld. lübeck - Een Hamburgse douane-ambtenaar toont in een opslagplaats in Lübeck een klein deel van een grote hoeveelheid Marlboro en West-sloffen die in beslag zijn genomen. De illegaal ingevoerde sigaretten die een waarde vertegenwoordigen van circa drie miljoen euro werden bij de Duitse grens aangetroffen in een vracht wagen die met een veerboot uit de Letlandse hoofdstad Riga kwam. Er werd gepoogd voor ongeveer 400.000 euro aan belastingheffingen te ontduiken. De sigaretten waren vermoedelijk bestemd voor doorvoer naar Neder land. Foto: EPA/Jens Buettner Zeist/ANP - Het pensioenstelsel dreigt te worden gekortwiekt door nieuwe regels. Dat kan lei den tot onnodig dure pensioe nen waarschuwde de nieuwe PGGM-topman Noordzij giste ren bij de presentatie van het jaarverslag. Noordzij wees vooral op de nieuwe financiële eisen die de sociale partners en het kabinet onlangs zijn overeengekomen. Bij een tekort moet een fonds straks binnen een jaar de finan ciën weer op orde hebben. „Onrealistisch", stelde de ex- NS-topman. „Als wij een herstel in de dekking van 100 tot 105 procent in één jaar willen reali seren, moet de premie worden verdubbeld." Andere moeilijke punten zijn volgens Noordzij mogelijke be perkingen voor pensioenfond sen om in vastgoed en niet- beursgenoteerde ondernemin gen te beleggen. ,Als we daar geen geld meer in mogen steken, moet de premie nog eens een kwart omhoog." Ook voorspelde hij 'sociale on rust' als nieuwe boekhoudre gels voor sterk schommelende premies en indexering gaat zor gen. In 2003 was er voor het eerst sinds 2000 weer een positief den haag-washington/cpd - Walter van de Vijver, ex- directeur productie en exploratie van Shell, beschuldigt de top van het bedrijf van misleidende informatie over zijn rol bij de foute inschatting van de olievoorraden. Van de Vijver moest vorige maand het veld ruimen, toen een bijstelling van de bewezen olievoorraad leidde tot een koersval. Ook hoogste baas Watts moest opstappen. De voormalige Shell-topman liet gisteren in Washing ton een brief uitgaan waarin hij stelt dat van zijn func tioneren 'een foutief en onvolledig beeld' wordt ge schetst. Volgens Van de Vijver heeft hij zelf de fouten over de bewezen olievoorraden ontdekt, de top van het bedrijf onmiddellijk op de hoogte gebracht en verzocht de kwestie wereldkundig te maken. De enorme om vang van de fout ingeschatte olievoorraden werd vol gens Van de Vijver in het najaar van 2003 bekend. Hij zelf ging voorop in het bespreken van de fouten bin nen het bedrijf. „Ik bleef aandringen op volledige en snelle openbaarmaking aan de Raden van Bestuur en het publiek", zo schrijft hij. Shell maakte op 9 januari van dit jaar bekend dat de olie- en gasreserves maar liefst 20 procent te hoog waren ingeschat volgens de normen die de Amerikaanse beurswaakhond SEC daarvoor hanteert. Van de Vijver zegt dat hem op 3 maart 'zonder een goede opgave van redenen' werd gevraagd zijn functie ter beschikking te stellen. „U kunt begrijpen dat het me verdriet dat ik een bedrijf verlaat waar ik 24 jaar met toewijding heb gewerkt." De brief van Van de Vijver speelt mogelijk een rol in de reconstructie van de gebeurtenissen. Nog steeds is er onduidelijkheid over de datum waarop topman Jeroen van der Veer op de hoogte was van de fout ingeschatte voorraden. Van der Veer volgde Watts in maart op als hoogste man binnen het concern. Als Van der Veer zelf te weinig deed met de informatie van Van de Vijver schaadt dat het vertrouwen van beleggers en analisten in de nieuwe topman. Shell wil niet reageren op de verklaring van Van de Vij ver. Het concern wacht eerst de resultaten van het in terne onderzoek af. Die worden naar verwachting eind april gepresenteerd. den haag/anp-gpd - De Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa) verdenkt elf bedrijven in de betonbranche van het ma ken van illegale prijsafspraken in de periode 1998 tot 2002. Dat heeft een woordvoerster van de NMa vanochtend gezegd. Volgens de NMa bestaat met betrekking tot elf betonbedrij ven sinds februari van dit jaar een 'redelijk vermoeden' dat ze hun prijsgedrag op elkaar heb ben afgestemd en zo de mede dingingswet hebben overtre den. Het onderzoek naar de be tonbranche zal naar verwach ting nog maanden in beslag ne men. Tegen de betrokken bedrijven is rapport opgemaakt. Zij krijgen nog de kans om zich te verwe ren. Dat gebeurt onder meer op hoorzittingen. Vervolgens be sluit de NMa over definitieve maatregelen. De kartelwaak- Basisverzekering al jaren twistpunt Het besef dat alleen een verplichte basisverzekering voor ie dereen de stijgende kosten in de gezondheidszorg het hoofd kan bieden, bestaat al decennia lang. Begin jaren negentig lanceerde oud-staatssecretaris van volksgezondheid Simons een voorstel. Maar zijn opvolger minister Borst zag er geen brood in. In 2001 nam Paars-2 toch het principebesluit dat de basisverzekering er moest komen. De WD wilde een stelsel met nominale premies, de PvdA eiste een inkomensafhanke lijk systeem. CDA, WD en LPF (kabinet Balkenende-1) bereik ten overeenstemming over een nieuw zorgstelsel, maar over de financiering werd weer gesteggeld. Het CDA pleitte voor een speciale heffingskorting voor de minima. De VVD vreesde dat een nieuwe fiscale maatregel meer bureaucratie zou ople veren. In het debat morgen zal de inzet van CDA en WD niet veel verschillen van een jaar geleden. De PvdA stemt nu voor zichtig in met nominale premies, mits die zo laag mogelijk zijn. Liefst maximaal 30 euro per maand, de hoogte van de huidige ziekenfondspremie. De Goliath, een van de attracties van het amusementspark Six Flags in Biddinghuizen. Archieffoto: Ton Kastermans den haag/anp - Werkgevers lo pen te hoop tegen de kabinets plannen voor een nieuwe ziekte kostenstelsel. VNO-NCW en MKB-Nederland wijzen de ver plichte werkgeversbijdrage van de hand, omdat die de gewenste marktwerking in de zorg in de weg staat. In 2006 komt de zogeheten ba sisverzekering met een vaste premie voor iedereen. Volgens het regeerakkoord moeten werkgevers de helft van totale premielast dragen via een loon gerelateerde bijdrage. „Dat zet de deur open voor inkomens politiek, ofwel koopkrachtrepa raties via de ziektekostenpre mies", aldus een woordvoerder van VNO-NCW. MKB-Neder- land benadrukt dat eventuele koopkrachteffecten voor de la gere inkomens via de belasting moeten worden opgevangen. In een brief aan de Tweede Ka mer benadrukt VNO-NCW niet tegen een bijdrage aan de ziek tekosten te zijn. „Wij zijn alleen voor een vrijwillige bijdrage die werkgevers kunnen afspreken met vakbonden in CAO-onder- handelingen", stelt een woord voerder. Volgens VNO-NCW komen de kabinetsplannen neer op 'een permanent openstaande reke ning', waarmee automatisch de helft van kostenstijgingen in de gezondheidszorg op werkgevers kunnen worden afgewenteld. Daardoor zou de druk afnemen bij zorgaanbieders en verzeke raars om zo efficiënt mogelijk te werken. Tegelijkertijd zouden de loonkosten en de admini stratieve lastendruk voor werk gevers juist stijgen. Momenteel sluiten bedrijven volgens VNO-NCW nog voorde lige collectieve ziektekosten contracten voor hun personeel af met verzekeraars. Door het verplicht stellen van een bijdra ge zou het belang verdwijnen om te onderhandelen over goedkopere collectieve contrac ten. De vakcentrale FNV zet in een brief aan de Kamer ook vraagte kens bij de plannen. Alleen over de invulling die het kabinet heeft gegeven aan de werkge versbijdrage is de FNV wel te spreken. Zij noemt die 'de enig juiste'. De verplichte werkge versbijdrage beperkt volgens de vakcentrale negatieve inko menseffecten. Volgens het ministerie van volksgezondheid moeten on dernemers zich geen zorgen maken. „Het uitgangspunt is dat de huidige situatie voor werkge vers niet verandert. De minister is er niet op uit de lasten te ver zwaren. Ook worden voldoende markt- prikkels voor verzekeraars inge bouwd", aldus een woordvoer der. ING-collecte voor 'de hoogste baas' amsterdam/gpd - Wat doe je met een baas die qua salaris internationaal uit de pas loopt? Je helpt hem een handje. Om het 'karige' loon van ING-topman Ewald Kist wat op te krikken, circuleren sinds kort op de toiletten van de bankverzekeraar speciale collectebussen. In die potjes kunnen barmhartige ING- werknemers een donatie doen, als bijdrage in de belo ning van hun 'onderbetaalde' baas. De ludieke actie werd geboren uit een combinatie van woede, afgunst en onvre de. De ING-top gaf zichzelf onlangs een salarissprong van 65 procent en de irritatie hier over is enorm, niet alleen bij het ING maar ook bij colle- ga'sl van Nationale Nederlan den en Postbank. Zelf kunnen de 'gewone' ING-werknemers fluiten naar een structurele loonsverhoging. In het na jaarsakkoord tussen kabinet en sociale partners staat 'de nullijn' centraal. biddinghuizen/ANP - Attractie park Six Flags Holland bij Bid dinghuizen heeft een nieuwe eigenaar. De Amerikaanse moe dermaatschappij heeft het pret park verkocht aan de Britse in vesteringsmaatschappij Pa- lamon Capital Partners. Palamon Capital Partners be taalde volgens de Europese zegsvrouw van het Amerikaan se bedrijf 200 miljoen dollar voor zeven van de acht Six Fla- gs-parken in Europa. Six Flags Holland begon vorige week woensdag aan het nieuwe sei zoen. De woordvoerster verzekert dat bezoekers dit jaar nog geen ver anderingen zullen merken. Zij stelt ook dat he^ersoneel dit seizoen niet hoeft te vrezen voor gevolgen van de verkoop. De zegsvrouw vindt het verder te vroeg om zich over volgend jaar uit te laten. De nieuwe baas zou zijn precieze toekomst plannen namelijk nog niet heb ben onthuld. Van de verkochte attractiepar ken liggen er drie in Frankrijk en twee in België. De resteren de twee zijn Six Flags Holland en Warner Bros Movieworld in Duitsland. Alleen het gelijknamige filmthe mapark in Madrid bleef buiten de verkoop, omdat Six Flags dat park niet zelf in eigendom heeft. apeldoorn/gpd - Van de 47 winkeliers die als zelfstandigen werkten onder de vlag van Megapool, stappen er minimaal 34 over naar Electronic Partner. Over voorwaarden zoals het overnemen van verlengde garan tie, heeft EP nog geen overeenstemming met de curatoren. De individuele winkeliers hebben inmid dels principe-overeenstemming bereikt met EP. Voor de ondernemers was een snel akkoord met een nieuwe keten van cruciaal belang. Door het faillissement van Mega pool was hun directe bevoorrading doorge sneden. „Nu is de inkoop weer geregeld en kunnen ze weer zaken doen", zegt woord voerder Leo Oude Nijhuis. „Iedereen wil nu zo snel mogelijk onder de vlag van EP aan de slag." Hoewel de zelfstandige onderne mers niet onder de failliete boedel van Me gapool vallen, ondervonden ze veel schade door het bankroet. Klanten zegden het ver trouwen in de Apeldoornse keten massaal op. „Tegelijk heb je echter ook de mooie ef fecten gezien van het feit dat het hier om kleine ondernemers gaat die hun vaste klantenkring hebben", zegt Oude Nijhuis. „Klanten die uit medeleven met bloemen en taarten kwamen aanzetten; een fantas tisch publiek." Volgens EP-directeur Peter Vos worden de individuele ondernemers inmiddels weer bevoorraad, zodat hun verkoop kan door gaan. Met 34 zegt hij een akkoord te heb ben, met zes is hij nog in gesprek. EP is een internationale inkooporganisatie, waarbij in heel Europa ongeveer 6500 zelfstandige ondernemers zijn aangesloten. Het Neder landse hoofdkantoor staat in Vianen. Door aansluiting van de Megapool-winkeliers komt het aantal EP-filialen in Nederland op bijna 350. Over overname van het hoofdkantoor, de distributiecentra en 79 winkels van Mega pool, is nog steeds geen akkoord gesloten. „We roepen iedere dag dat het morgen ge beurt", zegt de curator, „maar dat is lang zamerhand niet meer geloofwaardig. Het is koffiedik kijken." zaltbommel/anp - Zuivelcoöperatie Cam pina wil Azië veroveren. Als springplank voor dit streven heeft zij in Thailand de ac tiviteiten van het noodlijdende Italiaanse zuivelbedrijf Parmalat overgenomen. Met de activiteiten van Parmalat in Thai land koopt Campina een fabriek met een omzet van enkele miljoenen euro's en 175 werknemers. Campina wil niet zeggen hoe veel het bedrijf heeft gekost. Met de stap gaat Campina concurreren met Friesland Coberco Dairy Foods. Die onderneming werkt in onder meer Indonesië, Thailand, Maleisië en Vietnam. Parmalat Thailand is gevestigd in Bangkok en vooral actief met gepasteuriseerde melk en lang houdbare melkdranken. De over name biedt Campina de mogelijkheid rela tief snel een lokale organisatie op te bou wen die zich richt op de ontwikkeling van de activiteiten. Campina maakte vorige maand bij de presentatie van de jaarcijfers al bekend op het overnamepad te zijn. Daarbij komt China niet op de eerste plaats wegens de moordende concurrentie in dat land. De zuivelcoöperatie boekte vorig jaar een omzet van 3,7 miljard euro.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19