Exodus uit Irak na reeks ontvoeringen BUITENLAND geen Irak Bush: Er is opstand in Twee Rotterdamse vrouwen riskeren twaalf jaar cel FBI krijgt er van langs van commissie 11/9 Zuid-Afrika naar stembus; overwinning Mbeki is zeker Vijf jaar voor Nederlandse kunstrover Russen evacueren 800 burgers De oliekraan loopt volop Verbod zeehondenbont Cocaïneoorlog in Braziliaanse favela's johannesburg/anp - Circa 21 miljoen kiesgerechtigde Zuid- Afrikanen kunnen vandaag een stem uitbrengen voor een nieuw parlement. De zege van het Afrikaans Nationaal Con gres ANC van president Mbeki geldt als zeker. De blanke op positiepartij haalt waarschijn lijk slechts tien procent van de stemmen. Mbeki zal dan ook vrijwel zeker een nieuw man daat voor vijf jaar krijgen als de vierhonderd leden van het nieuwe parlement op 23 april de president kiezen. Het is de derde keer dat alle Zuid-Afrikanen, ongeacht ras of kleur, naar de stembus mogen. Beide voorgaande keren be haalde het ANC, de beweging die voorging in de strijd tegen de apartheid, een enorme over winning. In 1994, het jaar dat er formeel een einde kwam aan deze rassenscheiding, werd Nelson Mandela tot president gekozen. Vijf jaar later nam Mbeki het roer van Mandela over. België beperkt EU-ballonnen boven Brussel brussel/anp - De Belgische rijksluchtvaartdienst heeft het verboden om op 30 april en 1 mei 25 hetelucht- ballonnen te laten opstij gen vlakbij de Europese in stellingen. De dienst vindt zoveel ballonnen boven Brussel te gevaarlijk, zo is vanmorgen bekend gewor den. Hooguit twintig zou nog wel kunnen, maar dat is symbolisch wat lastig: de EU breidt op 1 mei juist uit naar 25 lidstaten en niet naar twintig. De organisatie overweegt nu de 25 vlaggen te hangen aan twintig bal lonnen. le havre/anp-afp - Een recht bank in de Noord-Franse ha venstad Le Havre heeft van morgen een 37-jarige kunstro ver veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf. De Nederlander wordt in verband gebracht met zeker negen diefstallen van reli gieuze kunst die in 2000. Onder de geroofde kunstwerken be vond zich het zestiende eeuwse doek 'De opstanding van Chris tus' dat hing in de kerk van Daubeuf-Serville. bagdad/gpd - Rusland begint morgen met de evacuatie van ruim 8oo Russen en burgers uit de voormalige Sovjet-republie ken uit Irak. De meesten van hen waren betrokken bij wederop- bouwprojecten in Irak. Iraakse opstandelingen ont voerden maandag drie Russen en vijf Oekraïners. Na negen tien uur gijzeling werden zij weer vrijgelaten. In de buurt van Bagdad heeft het Ameri kaanse leger de verminkte li chamen van vier westerlingen gevonden. De vier zijn nog niet geïdentificeerd. Het gaat moge lijk om vier van de zeven werk nemers van de Amerikaanse onderaannemer Halliburton die vrijdag niet ver van de vind plaats van de lichamen, tussen de steden Fallujah en Abu Ghraib, werden ontvoerd. Aan het lijstje van ontvoerde buitenlanders in Irak kon giste ren een Franse journalist wor den toegevoegd. Op dit mo ment worden zeker 40 buiten landers vastgehouden in Irak. Voor veel landen (Rusland, Frankrijk, Duitsland en Portu gal) reden om hun burgers aan te raden Irak snel te verlaten of 'dringende reizen' naar het land voorlopig op te schorten (Groot-Brittannië). De tien Ne derlanders die nog in Irak zou den zijn, is geadviseerd zich te melden bij de ambassade in washington/anp - President Bush meent dat er geen burger oorlog of volksopstand gaande is in Irak. Tijdens een perscon ferentie zei hij dat grote delen van Irak stabiel zijn en dat de meeste Irakezen kiezen voor een „vrij en democratisch land". Hij tekende ook aan dat Amerikaans falen in Irak 'on denkbaar' is. Bush, die in november herko zen wil worden, verwierp elke vergelijking met de voor de Amerikanen kwellende oorlog in Vietnam. „We veranderen in Irak de wereld en daarvan zul len de VS, de regio rond Irak, het gehele Midden-Oosten pro fiteren", aldus Bush. „Een vrij Irak zal een slag zijn voor het internationaal terrorisme", ver zekerde de president. Bush zei dat hij onverkort zal vasthouden aan de datum van 30 juni voor de machtsover dracht in Irak. „Wij zijn een be vrijdende macht en geen bezet tende macht", aldus Bush, die hier verwees naar de Ameri kaanse houding na de Tweede Wereldoorlog in Duitsland en Japan. Hij noemde de missie in Irak „historisch" omdat er een vrij en onafhankelijk land bijkomt. Volgens Bush kan Irak in janua ri 2005 naar de stembus om een nieuw bestuur te kiezen. „We hebben een verplichting om de Bagdad. Het merendeel van de ambassadestaf zit sinds afgelo pen weekeinde in de Jordaanse hoofdstad Amman. De ministers Bot (buitenlandse zaken) en Kamp (defensie) heb ben de Tweede Kamer laten weten dat de situatie in Irak 'zorgwekkend' is, maar dat het in al-Muthanna, de regio waar de 1250 Nederlandse militairen zitten, relatief rustig is. Pogin gen van al-Sadr om volgelingen te werven en aan te zetten tot verzet, hebben vooralsnog geen succes. Volgens de bewindslie den hebben de Nederlandse troepen goed contact met de lokale bevolking en krijgt men ook voldoende informatie. De roep om een grotere rol van de VN wordt sterker. Maar vol gens VN-topman Kofi Annan wordt dat juist geblokkeerd door alle geweld in het land. Het Amerikaanse leger heeft Najaf, thuisbasis van de opstan dige sji'ietische geestelijk leider Moqtade al-Sadr, afgegrendeld. De hoogste geestelijk leider van de sji'ieten, al-Sistani, heeft de Amerikanen gewaarschuwd voor een aanval op de stad of al-Sadr. Dat zullen wij niet toe staan, zo gaf hij te kennen. De Amerikanen beseffen dat een aanval op de heilige stad Najaf een opstand van alle sj'ieten tot gevolg kan hebben. „Het is als het Vaticaan voor hen", erken de een Amerikaanse kolonel. Populariteit Bush De populariteit van presi dent Bush lijkt een voorlopig dieptepunt te hebben be reikt Volgens een gisteren gehouden peiling steunt 50,9 procent van de Amerikanen de president nog. „Dit is het laagste percentage in een kwartaal sinds het aantreden van Bush", aldus de onder zoekers. Bush werd in janua ri 2001 president. In novem ber van dit jaar zijn er presi dentsverkiezingen. Kort na de aanslagen van 11 septem ber 2001 scoorde Bush nog ongekend hoog met 86 pro cent. vrijheid in de wereld te ver spreiden. Mijn taak als presi dent is om dit land te leiden naar een betere wereld." Het Amerikaanse staatshoofd gaf aan dat hij extra troepen naar Irak zal sturen als dat no dig is. „We blijven er zolang het nodig is en geen dag langer." De commandanten mogen van Bush in elke vorm optreden die de veiligheidssituatie vraagt. Hij zei ook een toekomstige „meer formele" rol voor de NAVO en andere bondgenoten te zien in Irak. Hij zei dat daarvoor een nieuwe resolutie van de Veilig heidsraad noodzakelijk zal zijn. Washington - Irak heeft sinds het begin van de1 Brits-Ameri kaanse invasie vorig jaar al voor 7,5 miljard dollar aan ruwe olie geëxporteerd. De opbrengsten gaan naar een fonds voor de wederopbouw van Irak. President Bush zei tijdens zijn persconferentie dat de olie-opbrengsten groter zijn dan ver wacht. Irak produceerde in maart 2,4 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, waarvan er 1,85 miljoen werden uitgevoerd. Vóór de oorlog produceerde Irak 2,8 miljoen vaten per dag. Turkse officier van justitie eist gevangenisstraf wegens drugssmokkel door onze correspondente Fidan Ekiz Izmir - Tegen de twee Rotterdamse vrouwen die in Turkije worden verdacht van een voorgenomen drugs smokkel, is een gevangenisstraf geëist. De Turkse offi cier van justitie acht Linda F. en Annemaria S. schuldig wegens 'medewerking aan drugshandel in organisatie- verband'. De aanklager heeft geen concrete gevange nisstraf genoemd. In Turkije wordt dat bepaald door de rechter. Volgens Münhir Marangoz, de advocaat van de twee verdachten, riskeren de vrouwen twaalf jaar cel. De vrouwen werden vorig jaar in Antalya opgepakt sa men met een groep Turkse mannen. Drie van de man nen zitten ook vast. Zij hebben een poging tot drugs smokkel bekend. De Turkse aanklager Burhan Yildiz heeft Linda en Annemaria schuldig bevonden aan het zelfde delict. De eis van Yildiz kwam onverwacht. „Sinds vorige maand zag ik de kans op vroegtijdige vrijlating juist steeds groter worden", aldus raadsman Marangoz. In maart legde een broer van de gezochte 'leider' van de operatie een getuigenis af waarin hij stelde dat de vrouwen onschuldig waren. Ook de mannelijke ver dachten hadden eerder verklaard dat Linda en Anne maria niets van de smokkel afwisten. Linda en Annemaria zitten nu bijna een jaar in voorar rest in Izmir. Ze hebben het zwaar volgens de Turkse Semiramis (23), die bijna vier maanden de cel met hen deelde. „We zaten daar met 30 mensen. Anne en Linda hielpen me door de eerste moeilijke dagen heen. Bin nen is het verschrikkelijk. De cel heeft geen ramen en het rioolwater druppelt op de eettafel." Ook het voed sel is niet goed volgens Semiramis. „Soep, aardappels en kipresten, verder niets. In mijn eten trof ik bijna al tijd haren en ijzeren speldjes aan." Warm water is er twee keer per dag in een grote ketel.Als je ziek wordt, heb je pech. Het duurt zeker twee uur totdat een ge vangene wordt behandeld. Ik heb dat een keer meege maakt toen ik een astma aanval kreeg." Semiramis noemt Annemaria en Linda 'sterke vrou wen'. „Ze laten niet snel zien hoe ze zich voelen. Ze steunen elkaar. Ik heb ze niet een keer ruzie zien ma ken. Bijna elke dag zitten ze te huilen of te bidden op bed. Met een foto van hun kindje of een kruis in han den." De verveling is het zwaarst volgens de Turkse. Ruzie was er ook. „Onze cel grensde aan een andere met veel prostituees. Op een dag schold één van hen Linda uit voor 'lelijke negerin' en begon met flessen te gooien. Linda werd gek van woede en spuugde door de tralies. De vrouwen mogen niet naar huis bellen. Brieven mo gen ze wel schrijven. Maar ze krijgen nooit een brief te rug. „We ontdekten dat alle brieven uit Nederland op de directeurskamer liggen. Omdat het personeel de brieven niet konden controleren wegens de taalbarriè re. Daarom hadden ze het gewoon laten liggen." den haag - Een zeehondenpup blikt met grote ogen naar de camera. In Canada is de slachting van jonge zeehondjes weer in volle gang. De komende driejaar mogen in Canada 975.000 jonge zeehonden - op een populatie van 5,2 miljoen - gedood worden. Een meerderheid in de Nederlandse Tweede Kamer wil dat er een verbod komt op alle import van zeehondenbont in Europa. De ministers Bot van buiten landse zaken en Veerman van landbouw moeten zich tijdens het Ne derlandse EU-voorzitterschap vanaf 1 juli sterk maken voor dat im portverbod. Foto: EPA Wnwapens rd-Korea' kjoord-Korea heeft «[pens. Volgens de "fines heeft de Pakis- 4»eleerde Abdul Qa- Idens zijn verhoren 3ij tijdens een be- foord-Korea, vijfjaar e kernwapens heeft n geheime orider- -tleaire installatie op id van de hoofd- aiig. Khan heeft in lucleaire kennis Libië, Iran en jric wil Blair ton horen ,lobodan Milosevic Ktse premier Tony nerikaanse ex- Clinton worden J als getuigen voor dë-Tribunaal. Hij t ingediend met [van personen van 'it ze verschijnen junaal, aldus advo- Tomanovic. De ..Jiisdaden verdachte i begint in juni met j in st-Turkije ([gevechten in zuid- kije zijn vier Turkse drie Koerdische jekomen. Dat heeft ïen het leger ge- jske leger is een je actie begonnen en in de provincies ik. Het militaire op- daar al een week. is waren eens een 1 de separatistische 'ls 1984 vecht voor aSkelijk Koerdistan. ifestatie van PKK-lei- |n 1999 was de strijd «oorlog heeft aan 5.000 personen het ik cholera ilië Een uitbraak van in het zuiden van (gelopen dagen mensen het leven »ns artsen zijn mensen besmet en dreigen in ":ampen rond ote aantallen iet te raken we- ite sanitaire voor- iulporganisaties onvoldoende me- om de slachtoffers a-uitbraak te be- iolera is een bacte- :g die bij slacht- istige diarree en •roorzaakt. Vooral en personen met Ie weerstand is de 54jevaarlijk. nitzav (I) en zijn Hon- ja Madl. Foto: EPA opjoods jjh verijdeld 51 De Hongaarse poli 's e Hongaarse Pales- 4 n Syriër opgepakt 13 lag wilden plegen [g ds museum". De >5tegen dat er een 31 net de opening van ist-museum in Boe- >3 gen door de Israëli- 12 >nt Moshe Katsav. >6 Dedapest voor een is )ezoek, reageerde het nieuws. „Ik heb [5 ;erenc) Madl gezegd 9 r is als hij drie stap- van mij houdt." >8 ir man •heermesjes a - Een Amerikaanse •7 ft een Canadees van 17 afkomst veroor- it hij 32 scheermes- tndbagage had op 'an Parijs naar Dal- het openbaar mi- hij met terroristi- 'en bezig de veilig- egelen te testen. De iat tegen. >or de aanhoudende t het water in de metropool Sydney i- Drinkwater wordt het besproeien van ït wassen van auto's in alleen nog maar n de week. Sydney, er vier miljoen in- npt al jaren met een [kerend probleem korten. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Op 10 september 2001, één dag voor de aansla gen op het World Trade Center in New York en het Pentagon in Washington, weigerde de Ame rikaanse minister van justitie John Ashcroft een verzoek van de FBI om extra geld voor terro rismebestrijding. Sterker, hij zou de zomer voor de aansla gen gezegd hebben dat hij niet nog eens een verhaal over bin nenlands terrorisme door al- Qaeda wilde horen. En de FBI, de Amerikaanse federale poli tie, was in de jaren voor 11 sep tember 2001 onvoldoende uit gerust om Amerika te bescher men tegen terroristen: er was te weinig geld, agenten waren on voldoende getraind en er werd te weinig informatie uitgewis seld. De kritiek op justitie en de FBI was niet mild, gisteren voor de commissie 1119, een onafhan kelijke commissie die in op dracht van het Congres onder zoek doet naar de aanslagen van 11 september 2001. de commissie hoorde (voormalige) kopstukken van justitie en de FBI. In zijn verhoor haalde Ash croft gisteren fel uit naar zijn voorganger in de regering Clin ton, Janet Reno. Juist zij had onvoldoende aandacht besteed aan de mogelijkheid van terro risme in de VS. Volgens Ash croft klopt er niets van de be wering van waarnemend FBI- directeur Thomas Pickard dat hij in de zomer van 2001 na twee briefings over al-Qaeda niets meer over binnenlands rio de Janeiro - Een Braziliaanse politieman sjouwt met het lijk van een vermeende drugsdealer, die is doodgeschoten bij een grootscheepse actie tegen drugsbendes in Rocinha, de grootste sloppenwijk van Rio de Janeiro. In Rocinha en twee aangrenzende sloppenwijken woedt al vier dagen een drugsoorlog tussen rivaliserende benden, die aan tien onschuldige burgers het leven heeft gekost. Vele honderden politie agenten zijn de wijk ingetrokken om een einde te maken aan het zelfs voor Braziliaanse begrippen buitensporige geweld. Foto: Reuters Minister Ashcroft. Foto: Reuters terrorisme wilde horen. Sterker nog, hij zou juist snel een einde hebben gemaakt aan het „mis lukte beleid" waardoor Ameri kaanse agenten Osama bin La den wel gevangen mochten ne men, maar hem niet mochten vermoorden. Volgens het voorlopige rapport dat de commissie gisteren vrij gaf, zijn er in de jaren negentig verschillende pogingen gedaan om terrorismebestrijding bin nen de FBI een hogere prioriteit te geven, maar kwamen die niet van de grond. De aandacht lag sterk op criminele onderzoe ken. Op 11 september 2001 werkten 1300 FBI-agenten op het gebied van terrorismebe strijding, zes procent van het personeelsbestand. Verder was er sprake van huiver om ver trouwelijke gegevens uit te wis selen en werd informatie over al-Qaeda niet systematisch ver zameld. Daardoor ontbrak een strategische analyse van de ter roristische dreiging in de Ver enigde Staten. Louis Freeh, FBI-directeur van 1993 tot juni 2001verdedigde zijn organisatie tegen de voor lopige conclusies van de com missie, door voorzitter Thomas Kean een 'aanklacht' tegen de FBI genoemd. Voor 11 september 2001 be stond er een andere realiteit, er werd toen geen oorlog gevoerd tegen terroristen, zei Freeh. Volgens oud-minister Reno had de FBI nooit genoeg geld, en was er sprake van onwil bij de dienst om fondsen over te he velen van crimineel onderzoek naar terreurbestrijding. Reno zei dat informatie niet boven kwam drijven bij de FBI en dat daardoor de rechterhand af en toe niet wist waarmee de lin kerhand bezig was.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17