Tien procent achtjarigen kan niet lezen BINNENLAND 2 Ziekenhuizen moeten eindelijk met de billen bloot Ouderlijk huis Erkel is bloemenzee Woonwagenkamp 'één grote hennepkwekerij' Verschil gezondheid arm en rijk neemt*toe Inspectie luidt noodklok Vrij ondanks verdenking van doodslag Erkel kan bij Artsen zonder Grenzen blijven Waterpret splitsing id uiteer - De Fortuynidche ij (FVP), vorig jar ok- ericht door onivre- :rs die het eigemach- idenvanhet prtijbe- waren. lijkt gen lang gr beschoren, borzit- jkeren is uit d partij nidat hij niet lnger deur kon metle se- ^penningme6ter. pijkeren heft een il van zijn meestan- jdmaatschapven- •zegd, waardor het eslonken zoizijn van reen kleine bnderd. 1 overvil jelpatiëite en - Een 34-jrige Am- ïer is gistere, in Ant- roordeeld tit drie af wegens en overval Istoelpatiënï op 16 e man wild inbreken svandeAnwerpse. dat ze niet tiuis was. iaar toch aatrof, haar uit har rolstoel idelde hij har met es. Korte tij! later trof hem aan iieen gen leegstand pand. mastei rond vallenmast ergiebedrij Essent het Limbugse Beek orte termiji vier nood- ond de piekwaar twee leden een toogspan- it omkiepteDe mas- n staan totat er een DOgspannirgsmast is wd. Met de louw van lasten wil Esent de orziening nar Zuid- veilig steller des Hels t Coro «ver Het Leger d6 Heils t textielinzanelings- >ro in Roosendaal d, onderdeel Tan de isie van Esseit, haalt ertien miljoei kilo Het leger beion als e eerste chariatieve ies met het ojhalen ig voor hulpvrlening. stap is het hdsleger taat goede kvaliteit rbeschikkin te stel- linder draaglrachtige Extra inkomsen ko- ftrek van de bsten ten de sociale ctivitei- e organisatie Geen eigen ge opving t CDA vindt lat men- isychiatrisch proble- eigen bijdrge van 0 per dagder hoeven ivoor dagacviteiten- at zei CDA-lveede- Buijs gistera in Goes, tig daar hancekenin- ictievoerderslie tegen bijdrage zijnMede- in patiënten lit de sec- n vandaag aae in Den der het mottdHet t gekker woren'. ms: Opoep zaamhrid am - Het nieuve Con- in Moslims ei Over- 10) roept allenoslims islimorganisaes op m te zijn en d over- eunen in de anpak amentalisme:n terro- :t CMO stuuneen over aan de bjna drie aangesloten noskee- ileek gisteren tjdens lek van ministe Ver- 1 vreemdelingozaken atie aan de mokee Al Amsterdam-Oct. De itaat bekend akde ge- e in Nederland. aring VWS ireaucratic w - Het ministerie'an fondheid, welzijn n SVS) gaat 310 miljen tuinigen op admiistra- ten. Met name nemt ptement overboig pa le in de gezondhdszorg p loep. Instellingn als inverpleeghuizn bijvoorbeeld vortaan ipport verantwording voor hun werkvijze en ding van het bdget. )e gebeurde diin een lag, een jaarrekning, liteitsverslag ei bij - ld een klachte* aarver- aar celsraf verkraciter cht - De rechtiank in ht heeft gistesn een rige man uit Stard-Ge- bordeeld tot de jaar nisstraf. Zij aat de aarde man sculdig gedurende vijig jaar atig verkrachtn van dochters en en klein- Het openbaa ministe- rijf jaar cel geist. De tkende alles. woensdag 14 april 2oo4 door Harm Harkema den haag - Eeh groep managers van TPG-post licht op verzoek van minister Hoogervorst (volksgezondheid) de zorg door. Hun mond valt soms open van verbazing, blijkt uit een verhaal in het weekblad Medisch Contact. Zo kwamen ze een ziekenhuis tegen waar een chi rurg 6,5 uur nodig heeft voor een be paalde operatie, terwijl een collega de zelfde operatie in een uur klaart. Werkt de een overdreven langzaam, of is de ander misschien onzorgvuldig snel? Kunnen ze misschien iets van el kaar leren? Voor de hand liggende vra gen, maar ze worden niet aan de orde gesteld en de huidige toestand blijkt doodleuk bestaan, merkten de TPG- managers. Medisch specialisten zijn doorgaans machtige eigenheimers. Als ziekenhuisdirecties de specialisten met hun vragen zouden confronteren, zou dat zelfmoord zijn, aldus de TPG- managers. Het ministerie is de vele onbespreek bare zaken in de ziekenhuiswereld beu. De zorg kan veel doelmatiger, vindt Hoogervorst, en een van de mid delen om dat te bereiken is het meten van de medische prestaties van zie kenhuizen. Die dienen vervolgens openbaar gemaakt te worden, zodat ze met elkaar kunnen worden vergeleken. Blijken bijvoorbeeld in een bepaald ziekenhuis bovengemiddeld veel pa tiënten doorligplekken of wondinfec- ties te ontwikkelen of sterven er opval lend veel hartpatiënten, dan kan de vraag worden gesteld hoe dat komt. Daarover is nu niets bekend, en zie kenhuizen weten vaak ook onvoldoen de van elkaar om van elkaar te kunnen leren. De ziekenhuiswereld heeft schoorvoe tend medewerking toegezegd, maar staat desondanks bijzonder huiverig tegenover de invoering van de zogehe ten prestatie-indicatoren. Openheid is moeilijk voor degenen die van oudsher geslotenheid gewend zijn. Het ministerie probeert niet in een keer van de vloer op de zolder te sprin gen, maar maakt een voorzichtig begin met de prestatiemetingen. „Het is een leerproces", zegt Fransien van ter Beek van de inspectie voor de gezondheids zorg. „We starten met een halffabri kaat waar al doende nog veel aan ge timmerd en geschaafd dient te wor den." Er komt vooralsnog dan ook nog geen 'Michelingids' waarin goede zieken huizen met sterren worden beloond. Al is het alleen al om in deze beginfase de wankelmoedige medewerking van de ziekenhuizen niet al te veel op de proef te stellen. Een belangrijk argu ment is ook dat prestatiemetingen mogelijk misleidende resultaten te zien zuilen geven, waardoor zieken huizen ten onrechte aan de schand paal zouden kunnen worden genageld. Bijvoorbeeld: is een ziekenhuis met een hoog sterftecijfer per definitie slechter dan eentje met een laag sterf tecijfer? Dat hoeft niet. Een ziekenhuis kan bijvoorbeeld zó goed zijn, dat er veel patiënten worden opgenomen die elders zijn uitbehandeld. Algemene sterftecijfers zijn vooralsnog dan ook niet opgenomen in de Nederlandse prestatielijst, al is het alleen al om te voorkomen dat mensen voorbarige conclusies trekken. In Engeland heeft de regering minder scrupules. Daar worden ziekenhuis prestaties sinds 2001 op tientallen ter reinen met elkaar vergeleken en open baar gemaakt, compleet met algemene sterftecijfers en een eindbeoordeling met maximaal drie sterren voor de beste en geen sterren voor de slechtste ziekenhuizen. Met de billen bloot dus. Dat het gerenommeerde Royal Brompton Hospital in Londen steevast een hoog sterftecijfer heeft, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het pu bliek weet dat het een gespecialiseerd hart- en longziekenhuis is met vrijwel louter zwaar zieke patiënten. De politie deed gisteren een massale inval bij een woonwagenkamp in Rotterdam. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Tien procent van de leerlingen op de basis scholen kan op achtjarige leeftijd nog niet lezen. Het gaat om al lochtone én autochtone kinde ren met laag opgeleide ouders. Ze lopen een leerachterstand op die moeilijk is in te halen. Wie al vroeg niet kan meeko men in de klas, heeft meer kans op faalangst. Vijftien procent van de basisscholen treft onvol doende maatregelen voor leer lingen die aan het eind van groep drie nog niet kunnen le zen. Dat staat in het jaarverslag van de Inspectie van het Onderwijs dat vanochtend in Den Haag is gepresenteerd. Uit het rapport blijkt dat ook op de middelbare school het leesniveau onder de maat is. Tien procent van de 15-jarige leerlingen kan niet goed lezen. Het niveau is zo slecht, dat ze schriftelijke infor matie uit het dagelijks leven niet begrijpen. Ze zijn bijvoor beeld niet in staat uit een bij sluiter van medicijnen de infor matie te halen dat het middel niet langer dan zeven dagen ge bruikt mag worden, terwijl dat er letterlijk staat. De Inspectie voor het Onder wijs waarschuwt voor het ont staan van 'achterhoedescho- leri. Het gaat om scholen waar kinderen onvoldoende preste ren, waar leraren weglopen om dat ze het er onveilig vinden. Op twee procent van de basis scholen, tien procent van de vmbo-scholen en op één pro cent van de havo/vwo-scholen doen zich wekelijks incidenten voor. Het gaat om diefstal, van dalisme en ernstige vormen van fysiek geweld. „Op zeer zwakke scholen is de uitstroom van le raren het grootst. De inspectie vindt deze ontwikkelingen ui termate zorgwekkend", staat in het rapport. Ook blijft voortijdig schoolver laten een van de grote proble men waar het onderwijs mee kampt. Ruim vijftien procent van de 18- tot 24-jarigen verlaat het onderwijs zonder diploma. Een groot deel haakt al af als ze nog leerplichtig zijn: de meeste leerlingen zijn afkomstig van het vmbo. „Om het onderwijs op een hoger niveau te krijgen, is er extra aandacht nodig voor analfabeten en voortijdige schoolverlaters", aldus de in spectie. rotterdam/gpd - Vierendertig hennepkwekerijen, dertig aan houdingen, vier vuurwapens, twee messen, een busje traan gas, contant geld en een auto: dat was gisteren de 'oogst' van een politie-inval in en rond woonwagenkamp De Kievit in Rotterdam. De politie vond de hennepkwekerijen in woningen tegenover het kamp aan de Cortenbachsingel en op het kamp zelf. Het woonwagen kamp in Rotterdam-Bever waard, dat grenst aan Ridder kerk, is met groot vertoon van macht binnen gevallen door negentig ME'ers, hondengelei ders en rechercheurs. De politie ondervond geen verzet bij de inval. „We hebben geen proble men gehad", vertelt woord voerder Anne Geelof. De ME'ers zijn volgens hem vooral meegenomen uit voorzorg. Ze hoefden niet in actie te komen. Wel weren verslaggevers door een groepje van drie breedge schouderde mannen gedreigd weg te gaan en geen vragen te stellen. „Jullie moeten nu het kamp uit en nooit meer terug komen, anders maken we ge hakt van jullie", riepen ze. De politie-actie begon 's ochtends vroeg in enkele woningen aan de Cortenbachsingel, een straatje dat aan het woonwa genkamp grenst. Daar werden acht hennepkwekerijen aange troffen, vooral op zolders. In het kamp zelf werden meer kwekerijen gevonden in de ber gingen achter de bungalows. Het kamp telt ongeveer dertig woningen. Ook vond de politie vier vuurwapens, twee messen en een busje traangas. Dertig kampers worden aangehouden op grond van de opiumwet, de wapen- en munitiewet en we gens diefstal van stroom. De il legaal afgetapte elektriciteit bracht de politie op het spoor van de hennepkwekerijen, al dus Geelof. zutphen/anp - Voor de recht bank in Zutphen is gisteren na een pro-formazitting een van doodslag verdacht echtpaar uit Zelhem voorlopig vrijgelaten. De 45-jarige man en zijn 43-ja- rige vrouw zouden op 11 janua ri in Doetinchem opzettelijk de schoonvader van hun dochter hebben gedood. Op voorwaarde dat de twee geen contact zoeken met de fa milie van het slachtoffer, de ge tuigen en hun dochter en zich niet in Doetinchem laten zien, ging de rechtbank akkoord met de voorlopige vrijlating. Het paar heeft nog twee dochters die alleen thuis zijn en zorg no dig hebben. Op de bewuste avond ging het paar naar het huis van hun dochter en schoonzoon, waar ook de vader van de laatste aanwezig was. De vrouw stak een buigveer bij zich. „Ik weet niet waarom", verklaarde ze gisteren. Bij aankomst liep het volledig uit de hand. Een jaren lange ruzie werd met over en weer slaan, stompen, schoppen en gebruik van de buigveer be slecht. Daarbij overleed de Doetinchemmer. Uit onderzoek van het Nederlands Forensisch Instituut bleek dat het 55-jarige slachtoffer was overleden aan een falend hart. „Dat kan optre den door een heftige emotie", aldus officier van justitie Bol len. De verdachten waren ech ter niet op de hoogte van de hartkwaal van de man. Het OM is er van overtuigd dat er een verband is te leggen tussen de dood en het geweld. De recht bank zet de zaak 6 juli voort. Arrestante met boeien spoorloos emmen/gpd - De politie van Emmen is sinds zondagavond op zoek naar een 21-jarige vrouwelijke verdachte, die met stalen handboeien om uit een politie-auto ontsnapte. De vrouw zat geboeid achterin, na dat ze was aangehouden we gens belediging van politie agenten. Toen de agenten een tweede verdachte wilde inreke nen, zag ze kans ervandoor te gaan. „Ze is nog steeds spoor loos", zei een woordvoerder van de politie gisteren. „We gaan er van uit dat de vrouw in middels een goeie ijzerzaag of een smid heeft gevonden." De vrouw beledigde samen met een 44-jarige man uit Emmen de politie, die op een illegaal paasvuur was afgekomen. door René van Stee westdorpe - Daags na de over weldigende ontvangst van Ar jan Erkel in Westdorpe is de rust nog niet teruggekeerd in de ouderlijk woning. „We worden nog voortdurend gebeld, de mensen gooien spontaan kaar ten in de bus", vertelde vader Dick Erkel gisteravond. De gelukstelefoontjes, waaron der één van premier Balkenen de, zijn intussen niet meer te tellen. De stapel kaarten is ge groeid tot ver over de honderd. Tussen de meer dan honderd vijftig e-mails zitten persoonlij ke felicitaties van de Zeeuwse commissaris van de koningin Van Gelder, landelijke politici als D66-leider Dittrich en ge- luksboodschappen van ver schillende politieke partijen. De post bracht ook nog eens een grote hoeveelheid brieven en kaarten. „En in ons huis is het een bloemenzee. We kunnen gerust een zaakje beginnen", voegt Dick Erkel er gekscherend aan toe. Het volksfeest in Westdorpe op tweede paasdag heeft op de ou ders van Aijan Erkel diepe in druk gemaakt. De opkomst overtrof alle verwachtingen. „Ongelooflijk als je nagaat dat we nog maar enkele jaren in dit dorp wonen en Arjan hier ei genlijk geen wortels heeft. Hij was enorm onder de indruk. Namens hem willen we ieder een hartelijk danken", aldus Dick Erkel. De massale persbelangstelling heeft het echtpaar Erkel niet als hinderlijk ervaren. Hoewel er nauwelijks een moment was om op adem te komen, hebben ze alles over zich heen laten ko men. Dick Erkel: We hebben de pers vaak nodig gehad in on ze strijd. Dan kun je het nu niet maken om te bedanken voor de eer. Ook in de toekomst zullen we zo goed mogelijk meewer ken." Arjan Erkel heeft het ouderlijk huis inmiddels verlaten om in de luwte bij te komen van zijn hachelijke avontuur. De locatie wordt geheim gehouden. Van daag zal hij een uitgebreid me disch onderzoek ondergaan. Onbekend is wanneer de aan gekondigde persconferentie met nadere details over de ont voering wordt gehouden. Dick Erkel: „De locatie is waarschijn lijk Den Haag. Dat doen we dan in samenwerking met het mi nisterie van buitenlandse za ken." Francien en Dick Erkel kunnen de zaken thuis nu eens goed op een rijtje zetten. Ruim twintig maanden hebben ze geleefd tussen hoop en vrees. „Er is al tijd iemand thuisgebleven om te wachten op het verlossende telefoontje. Mes stond in het teken van de ontvoering. Dat is gelukkig voorbij. Het zal eerst wel een poosje uitrusten wor den. Wellicht plakken we er een vakantie aan vast. Daar hebben we natuurlijk ook geen tijd voor gehad," aldus Francien Erkel. genève/gpd - Arjan Erkel kan bij Artsen zonder Grenzen (AzG) blijven werken. Dat kan op het hoofdkantoor in Gèneve, in Amsterdam of bij een AzG-ves- tiging waar ook ter wereld. Dit heeft AzG-directeur Thomas Linde verklaard op een feestelij ke bijeenkomst ter gelegenheid van de bevrijding van Erkel. De topman erkende dat er voor Er- kels bevrijding 'onkosten' zijn betaald. Uitzinnige vreugde heerste er op het hoofdkwartier van AzG waar directeur Linde en 50 em ployees de bevrijding van Arjan Erkel in een met ballonnen en serpentines versierde kantine vierden. Op het gebouw prijkt nog steeds een metershoog portret van de Nederlandse AzG medewerker met het op schrift: 'Libérez Arjan!' (Bevrijd Arjan), maar daar onder staat nu in enorme letters: 'Hij is Vrij' Linde hoopt dat Erkel 'na een verdiende rust' snel naar Genè- ve komt om het feest met zijn collega's nog eens dunnetjes over te doen. Mocht Erkel on verhoopt arbeidsongeschikt worden verklaard, dan heeft AzG daarvoor een uitstekende Zwitserse verzekering lopen. Linde zegt dat er voor de bevrij ding alleen 'onkosten' zijn be taald, geen losgeld. „Dat pensi oen van die ex-KGB vrijwilli gers, die aan zijn bevrijding hebbén gewerkt is natuurlijk niet geweldig, dus die wilden best wat bijklussen", meent een lid van het AzG-team. Daar naast heeft de organisatie al leen al aan reis- en verblijfskos ten in Rusland 600.000 euro uit gegeven. haald. De cijfers van het Nivel (Ned. instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg) zijn verzameld bij 104 huisartsprak tijken waar 195 huisartsen wer ken en ruim 385.000 patiënten staan ingeschreven. Er werden 2784 spreekuurcontacten op vi deo opgenomen. Mochtonen gaan vaker naar de huisarts dan autochtonen. Van de laatsten heeft ongeveer 19 procent klachten over de ge zondheid. Autochtonen krijgen van hun huisarts ook meer tijd dan allochtonen en deze geeft tevens meer informatie aan au tochtonen en hoger opgeleide patiënten. De consulten van hoger opgeleiden duren gemid deld ook het langst (11,3 minu ten) en die van jongeren het kortst (7,7 minuten). Vergeleken met het eerste on derzoek is de gezondheid van de totale bevolking achteruitge gaan. Ruim de helft heeft last (gehad) van langer durende ge zondheidsproblemen. Het psy chisch welbevinden is ook slechter geworden. Uit het onderzoek komt verder naar voren dat huisartsen effici ënter zijn gaan werken dan eind jaren tachtig. Dat komt doordat ze minder huisbezoe ken doen, vaker telefonisch contact hebben en meer werk zaamheden delegeren aan de praktijkassistente. Ze hebben minder tijd voor een praatje, maar meer tijd voor medisch-technische aspecten, voorlichting en advisering. rhenen - Twee jonge ijsberen vermaken zich best in het ijsbe- renbassin van Ouwehands Die- renpark in Rhenen. Nu de tem peraturen stijgen merken de die ren dat het lente wordt en ze zijn daarom vrijwel voortdurend in het water te vinden. Foto: ANP/Vidiphoto den haag/gpd - De gezondheid van achterstandsgroepen ver slechtert. Mensen zonder baan, laag opgeleiden en allochtonen hebben vaker klachten, meer chronische aandoeningen en een slechtere geestelijke ge zondheid dan mensen met een hogere opleiding en beter inko men. Het verschil is groter ge worden. Dat blijkt uit een onderzoek van het Nivel naar de huisartsen zorg, dat in 1987 voor het eerst werd gehouden en nu is her-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15