Philips ziet winst sterk toenemen EZE WEÊK! €100.000 voor de CliniClowns. IETS fi Keukenhof trekt weer meer bezoekers Staakt-het-vuren bij Falluja houdt stand Leidsch Dagblad mi WËÊsm verkopen?! 1 Concern kan weer uitbreiden W\ ZEEMAN DIVERSE BABY- KINDER- DAMES EN HERENSOKKEN ï.iSf VANAF Nederland 3 overdag kinderzender Gijzelingen buitenlanders gaan in rap tempo door Bewoners Sweilandpolder sluiten VW-fietsroute af Verkeerschaos op smalle paadjes Leidsch Dagblad dinsdag 13 april 2004 ■Mr 1 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Iܧ Dagblad Nieuwe cojlega voor TMF veejay's: Renate Verbaan <miy- Blowers in beeld: 'Van nederwiet ga je gewoon trippen' Ouick Boys wordt kampioen, maar niet in stijl De Vriend: man van duizend muzikale listen SPRINTERS 5 072-5196868 Volop zon kDAGEN Sric Taal aks hebben ,jiie alle tijd Ijjor de krant' u vinden het heerlijk ls >ns Leidsch Dagblad "Wkrant wordt", Annet de Wït-Kohl- uit Leiden. „Zeker nijn man niet meer t, kunnen we lekker ijd nemen voor de rbit. We hebben al een >la elijk avondblad, dus het goed uit dat het ich Dagblad voortaan Ijditends komt. 's Och- de krant, dat vinden p zaterdag, wanneer roeg komt, ook al zo We hebben deze vooral voor het re- Ie nieuws, voor uitgaan en een e sport. Eerlijk ge volgen we de lande- sport beter, maar als plaatselijk een club i pioen dreigt te wor- i lezen we dat ook. De lijlage bewaren we de week. Hoeveel tijd ik iet lezen van de krant jtèed? Toch wel ander- =Aiur. Met zo'n avond erbij lees ik een heel deel van de dag in rant. Ja, ik ben een krantenlezer." eindhoven/gpd-anp - Philips ziet de winst flink toenemen en kan geleidelijk weer denken aan het uitbreiden van de activitei ten in plaats van saneren. Met dit commentaar maakte Philips- topman Kleisterlee vanochtend een nettowinst in het eerste kwartaal van 550 miljoen euro bekend. Beleggers hadden nog meer verwacht, zodat het aan deel vanochtend op de beurs bij na een procent inleverde. Volgens Kleisterlee sluit het elektronicaconcern in de loop van 2004 een fase af van her groeperen en repareren, hoewel financiële discipline nodig blijft. Philips zag de resultaten in de eerste drie maanden van dit jaar sterk verbeteren verge leken met dezelfde periode in 2003, toen nog een netto verlies werd geleden van 69 miljoen euro. Philips profiteerde van het her stel van de economie dat zich vooral buiten Europa voordoet. Vooral de divisies halfgeleiders, consumentenelektronica en medische systemen maakten een goed eerste kwartaal door. Volgens financieel bestuurder Hommen leveren de vele be sparingen van de afgelopen tijd nu rendement op. Topman Kleisterlee voorspelde onlangs dat de omzet van Philips over (advertentie) rtextielSupers ÜUROCENT) KELT, KOOPT BIJ ZEEft COMMENTAAR ECONOMIE verraste de financiële vanmorgen met uitste- taalcijfers. En zo is 'goed nieuws' waaruit ist zou kunnen conclu- dat de economie weer Haalt Philips zijn om- winst voornamelijk bui- »pa, ook binnenlandse •ren, zoals stijgende au- ppen en hui- 'n, wijzen er jwe op de goe- ijn. ïnoemde vormen voor ticulier de Zangrijkste uitgaven en dus nogal wat over het 'en van de consument tconomie. Toch is het nog •eg om te juichen. Lang fe sectoren laten een toe- •n vraag zien en de werk- heid trekt niet aan. De resultaten van veel be- djn vooral het gevolg le kostenbesparingen, het herstel van de VS te danken is aan toene- overheidsuitgaven als van de oorlog in Irak en igverlaging, houden de F Europese overheden pn een streng begrotings- ByJ Meyer beleid. De drieproccntnorm waar minister Gerrit Zalm zo van gecharmeerd is dat hij er best ruzie met onze belangrijk ste handelspartner Duitsland voor over heeft, blijkt nauwe lijks te handhaven. Zelfs Zalm kreeg onlangs uit Brussel een rode kaart. De vraag is dan ook gerechtvaardigd of een land als het onze met een re latief lage staats schuld waar loonma tiging het parool is, er slim aan doet het mes verder in de uitgaven te zetten. Het is bui tengewoon kortzichtig om het zelfde medicijn (de drieprocent- norm) toe te dienen aan patiën ten (de EU-lidstaten) met zo'n uiteenlopend ziektebeeld. Nu het er op lijkt dat de econo mie tekenen van herstel toont, maar er nog niet helemaal op ei gen kracht komt, zouden over heidsuitgaven het juiste medi cijn kunnen zijn. Extra bezuini gingen werken averechts. Een minder starre minister van fi nanciën zou inzien dat onze economie juist nu dat zetje goed kan gebruiken. heel 2004 ongeveer tien procent zal stijgen in vergelijking met vorig jaar. Bij consumentenelektronica zal de groei zich naar verwachting doorzetten nu het EK Voetbal en de Olympische Spelen zich aandienen. Grote sportevene menten leiden tot een hogere afzet van televisietoestellen. Het herstel van halfgeleiders (chips) is al langere tijd gaande. Deze divisie heeft slechte tijden achter de rug, maar de verko pen zijn met twintig procent gestegen. Zowel de omzet als de winst stegen daar flink. Dat werd vooral veroorzaakt door een sterke vraag vanuit de in dustrie die producten maakt voor mobiele communicatie. Het steeds belangrijker wor dende China deed het met een groei van 20 procent goed. Phi lips is van plan de uitgaven voor verkoopbevordering in het tweede kwartaal op te voeren. Het winstcijfer werd verder sterk beïnvloed door eenmalige baten. De samenwerking met LG, waarmee platte beeldscher men wordt geproduceerd, le verde bijvoorbeeld 215 miljoen euro op. De totaalomzet van het con cern bedroeg in het eerste kwartaal ruim 6,6 miljard euro, twee procent hoger dan in het eerste kwartaal van 2003. hilversum/anp - Nederland 3 zendt vanaf begin september van zeven uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds non-stop kinderprogramma's uit. Dit geldt alleen voor de werkdagen. Onder de titel Z@ppelin bieden de publieke omroepen op Ne derland 3 ook nu al veel kinder programma's. Van een non stop-programmering is echter nog geen sprake. Op het mo ment wordt de programmering geregeld onderbroken door programma's die zijn bedoeld voor volwassenen. De nieuwe programmering is volgens netcoördinator C. Spie renburg noodzakelijk in de concurrentiestrijd met tv-zen- ders als Fox Kids en Nickelode on. Z@ppelin verliest de laatste jaren marktaandeel ten opzich te van deze stations. „Nederland 3 gaat veel meer re kening houden met de doel groep die rond het Jeugdjour naal zit", aldus Spierenburg. De hoedenshow was een van de publiekstrekkers van Keukenhof. Foto: Henk Bouwman lisse - Keukenhof heeft de op gaande lijn weer te pakken. Af gelopen weekeinde trok de bloementuin in Lisse meer be zoekers dan vorig jaar. Tijdens het paasweekeinde - vrijdag en zaterdag meegerekend - kwa men er 77.000 mensen langs de kassa's. Dat waren er 7000 meer dan vorig jaar, toen Keu kenhof volgens eigen zeggen last had van de gevolgen van '11 september' en de ziekte SARS. Dit jaar moesten de ver liezen worden goedgemaakt, vonden de beleidsmakers van Keukenhof. Nauwlettend hiel den ze de bezoekersaantallen de afgelopen vier dagen in de gaten. Werden het er meer of (nog) minder dan vorig jaar? Het werden er dus meer. Anne- marie Gerards, pr-functionaris van Keukenhof, had daarom gisteravond een opgelucht ge voel toen de definitieve bezoe- kerscijfers haar in handen wer den gedrukt. „Het is altijd spannend. Van tevoren zegje: de tegenvallende bezoeken van vorig jaar waren te wijten aan 11 september. Maar je weet na tuurlijk niet of dat de realiteit is, misschien had het ook te maken met de recessie. Geluk kig hadden we het bij het juiste eind." De Keukenhof opende de deuren beide paasdagen trouwens om zes uur in de ochtend. Vroege vogels konden de tuin bekijken en er ontbij ten. Die formule bleek een suc ces. Ook waren de hoeden show en een hoedententoon- stelling belangrijke publieks trekkers. De bloeiende bollenvelden, hier bij Noordwijk, trokken tijdens het paasweekeinde weer honderdduizenden toeristen naar ons land. Foto: AP/Peter Dejong bagdad/den haag/gpd - Het staakt-het-vu- ren rond de Iraakse steden Falluja en Najaf heeft de afgelopen nacht en ochtend stand gehouden. Het bestand is verlengd tot van avond. De VS proberen via onderhandelin gen met de opstandige soennieten en sji'ie- ten een eind te maken aan de golf van ge weld, die volgens sommige berichten aan meer dan achthonderd mensen het leven heeft gekost. De rechterhand van de sji'ietische leider Muqtada al-Sadr is vandaag gearresteerd. Dat heeft de man, Sheikh Hazem al-Araji, zelf bekendgemaakt. Hij werd gearresteerd toen hij het hotel verliet na een interview met Italiaanse journalisten. Intussen gaat de gijzelingscrisis door; zeker veertig buitenlanders zouden zijn ont voerd. Moskou overweegt de meer dan vijf honderd Russen die in Irak werkzaam zijn, te evacueren nu er acht Russen in gijzeling zijn genomen. Zeven Chinezen die waren ontvoerd wer den vrijgelaten, mogelijk omdat ze geen Ja panners of Zuid-Koreanen waren. China heeft geen troepen in Irak, de twee andere landen wel. Er verdwenen ook drie Tsjechi sche journalisten. Twee Duitse veiligheids mensen die vorige week door onbekenden werden ontvoerd, zijn zeer waarschijnlijk dood, maakte het Duitse ministerie van buitenlandse zaken bekend. Twee Amerikaanse militairen en zeven bouwvakkers zijn vermist nadat hun kon vooi werd aangevallen. Bij Bagdad werd een Roemeen die voor een beveiligingsbe drijf werkte doodgeschoten. Zijn collega raakte zwaar gewond. Roemenië heeft 500 soldaten in Irak. De drie gegijzelde Japan ners zitten nog steeds vast. De Japanse kei zer Akihito riep vanmorgen in een unieke persoonlijke boodschap op tot vrijlating van het drietal. De Japanse troepen hebben vanmorgen voor het eerst sinds vorige week hun taken buiten hun kampement bij as-Samawah hervat. De Amerikaanse legertop heeft ondertus sen fel uitgehaald naar Iraakse legereenhe den die weigerden te vechten tegen hun landgenoten. Vorige week zou een bataljon van 620 Iraakse militairen hebben moeten optreden bij Falluja, maar deed dat niet. De Amerikanen zouden nu ook voormalige militairen van het bewind van Saddam Hoessein willen inschakelen bij het onder controle krijgen van de Iraakse eenheden. Pagina Buitenland: Het onbegrip van de Japanse moeders Foto: AP Erkel neemt een jaartje rust westdorpe - Het Zeeuwse Westdorpe was gisteren even het epicentrum van het natio nale nieuws. Arjan Erkel, die twintig maanden gegijzeld was in de Russische deelrepubliek Dagestan, werd bij zijn terug keer enthousiast onthaald. Hij vertelde dat hij de rest van dit jaar vrij neemt om bij te komen van de donkerste periode in zijn leven. Daarna wil hij weer aan het werk voor Artsen zon der Grenzen. Pagina Binnenland 2 Peuter gered van verdrinkingsdood alphen aan den rijn - Twee Al- phense jongens van negen en tien jaar hebben zaterdag voor komen dat een tweejarig meisje verdronk in het Alphense zwembad De Hoorn. Volgens de manager van het zwembad zijn de ouders van de peuter tot vijf keer toe gewaarschuwd door de badmeester. Maar toch ontsnapte het kind aan de aan dacht van de volwassenen. De twee jongens zagen het meisje bewusteloos drijven in een bad met stroomversnelling en trok ken de drenkeling de kant op. Het meisje maakt het inmiddels goed, dankzij haar redders. Pagina R3 Resten Romeinse tempel gevonden kessel - In het Brabantse Kessel zijn aan de Maasoever resten gevonden van de grootste en monumentaalste Romeinse tempel ooit in Nederland aan getroffen. Tot die conclusie ko men onderzoekers van het Ar cheologisch Centrum van de Vrije Universiteit in Amsterdam na het bestuderen van een gro te hoeveelheid Romeins steen bouwmateriaal. Vader en zoon dood bij ongeval heinkenszand - Bij een onge luk op de A58 bij Heinkenszand zijn zaterdagavond een vader en zijn zoon omgekomen. De auto, met daarin een gezin uit Middelburg bestaande uit zes mensen, kwam na een inhaal manoeuvre in de berm terecht waarna het voertuig enkele ma len over de kop sloeg. De 14-ja- rige jongen werd uit de auto ge slingerd en overleed aan zijn verwondingen. De 47-jarige be stuurder stierf zondag in een ziekenhuis in Antwerpen. Pagina Binnenland 1 (advertentie) CliniClowns Duyvis medewerkers, leveranciers en supermarkten hebben ervoor gezorgd dat €100.000 is bespaard op de productie van Duyvis Borrelnootjes. Deze €100.000 wordt gedoneerd aan de CliniClowns. Kijk voor meer informatie op de verpakkingen of op www.duyvis.nl Steun de CliniClowns met Duyvis Borrelnootjes, warmond - Jarenlang was het een rustige route voor fietsers en wandelaars: vanuit Leider dorp over de Zijldijk, met het pontje over naar de Kaagsocië teit en dan over de Sweiland polder naar Oud Ade. Totdat de VW twee jaar geleden de 'pont jesroute' begon te promoten. Boeren bij wie de route over het erf loopt, werden op mooie da gen ineens geconfronteerd met soms meer dan duizend fiet sers, wat op de smalle paadjes een verkeerschaos tot gevolg had. Begin dit jaar sloten de boeren de route daarom eigen handig af. Gisteren leidde dat tot protesten van honderden boze fietsers. .Autoverkeer dat veel te hard op de Zijldijk rijdt, wordt niet aangepakt. Maar fietsers wel!" D^hoeren langs de dijk konden de route afsluiten omdat de weg voor een belangrijk deel over particulier terrein gaat. En het kon ook heel gemakkelijk omdat ze zelf het pontje naar de Kaagsociëteit exploiteren. Zelfgemaakte borden op de Zijldijk geven aan dat het pont je naar de Kaagsociëteit voort aan verboden terrein is voor fietsers. „Sinds de VW de route in haar folders heeft opgenomen, is het uit de hand gelopen", vertelt boer en pontbaas Kees van Schie. „De paden zijn er niet op berekend. En we zijn bang voor aansprakelijkheid wanneer er iets gebeurt. Want we rijden hier met trekkers rond." Pagina R3: Partijen zoeken naar alternatief voor fietsroute Ja, ik word abonnee Naam Postcode Telefoon en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MDV (Iv.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuWg om Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 9> <gp\ V In het colofon van de krant treft u nadere ntormabe aaa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling s mjn Handtekening: bank-gironummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl F WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17