KUNST CULTUUR Herinnering aan Beatles nog springlevend lapton maakt het Ahoy' niet moeilijk De Vriend: man van duizend muzikale listen 'Dol^e Weerwolfje' klopt precies [uzikaal jstje met lo's Tony inner Dubbel feest op fanclubdag in Utrechtse Vredenburg World Press Photo in Oude Kerk Amsterdam Ad-Hoe koor warm en homogeen I uziek recensie lerman Joustra Iny Spinner Band. Gehoord: M, Q-bus, Leiden. veelbelovend: er, gitarist van To- Overal in Leiden deze zwartwitte wekenlang de voor- tegemoet. Volle bak als je deze knusse binnenstapt op de het concert. bus wordt vlak voor 5)den van Spinner en begint, bevolkt door letje of tachtig, hon- juit. Wellicht dat de rs een avondje zoetge- iladde popmuziek ver- leen van de aspecten J supergroep Toto, wat ruigere rocknum- 3t geworden is. et zeggen. De blond- goedlachse Spinner elk geval niet mee te naf minuut een is het epen, kraken, knette- :n, loeien, jammeren i geblazen op zijn gi- ;k Berry komt voorbij. Clearwater Revival I Can See the light', en 'Born on the Bay- Top ('Jesus Just Left Sure Got Cold After Fell'), Steve Miller er') en Jimi Hendrix •aker'), om maar eens grootheden uit de af- lecennia te noemen, de revue. Aangevuld npende composities hand. Allemaal vol- roefd recept: intro, efrein, solo, couplet, lo, enzovoort, heldere en zuivere goed bij het ruige gi- i. Net zoals de wat y soli van medegitarist et gejakker van Spin- aanvult. Bassist Mare her Kim zorgen voor basis. Alleen contras- agwerker qua uitstra- met de rest. Hij kijkt ojuist zijn hond heeft terwijl zijn drie kom- indruk wekken op rdagsfeestje te zijn. resulteert niet alleen iideld enthousiasme, teren weten zelfs van ijouden. „Moet ik nou tot twee uur spelen?", ler na een zoveelste van bluesgeweld. het antwoord niet af tot de klok van twee. mooi drie uur lang. 'im graag terug", ^t hij nog. Het zou als er dan meer men- dit muzikale feestje Dichter en classicus llja Leonard Pfeiffer draagt voor. Het Python saxofoonkwartet trekt zich daar alle maal niets van aan. Foto: Mark Lamers muziek recensie Susanne Lammers Concert: Ulysses van Huub de Vriend door het Python Saxofoonkwartet en llja Leonard Pfeiffer. Gehoord: 11/4, De Burcht, Leiden. Het verband met de man van de duizend listen is verrassend klein. 'Ulysses'de vier entwintig saxofoonkwartetten van Huub de Vriend, waarvoor vierentwintig passages uit de Odyssea de basis vormden, is een cyclus waarin kunstig gespeeld wordt met muzi kale vormen en technieken, maar werpt geen nieuw licht op het verhaal van Homerus of de dubbelzinnige held Odys seus. Huub de Vriend nam soms het metrum van de verzen als basis voor zijn muziek, ging soms uit van Griekse toonladders, en zo ontstond een ketting van heel afwisselende, heel aantrekkelijke miniatuurtjes, aaneen geregen door eenstemmige tussenspelen. Elk kwartetje staat volkomen op zichzelf, maakt geen contact met zijn broertjes of zusjes, maar ook niet met de fragmenten uit de Odyssea die als inspiratie dienden, en die dichter en classicus llja Leonard Pfeiffer in het Grieks voordraagt. Hij decla meert wat ongemakkelijk, hij houdt het ook betrekkelijk monochroom, om niet te zeg gen vaal. De aantrekkelijke nymf Kalypso, met de mooie vlechten, krijgt dezelfde be handeling als een jachtpartij op het Parnas- sos gebergte of een ontmoeting met een varkenshoeder. Het Python saxofoonkwartet, bestaande uit Erik-Jan de With, Aukje Marinus, Leonie Schalier en Corina Ewijk, trekt zich daar al lemaal niets van aan. Dat brengt met een ongelooflijke concentratie de muziek tot le ven. En gezegd moet worden dat De Vriend ideaal materiaal aandraagt, waarmee deze vier musici kunnen uitblinken. Eén kwar tetje doet denken aan een elegisch fugaatje, een ander leunt tegen het Franse impres sionisme, soms ontstaat er bijna een big band-koper-geluid en de tussen tonaal en atonaal weifelende jaren '20 zijn ook nooit ver weg. Zo althans laat het Python saxo foonkwartet het klinken. De lastige ritmiek - soms loopt de muziek op zeebenen - lijkt altijd op dansen, de schrille kleuren gaan als vanzelf over in brede, warme banen. De melodielijnen trekken voorbeeldig door alle partijen heen, en met beheerst temperament wor den dynamische hoogstandjes verricht. Dit zijn de droomvertolkers van deze knappe, caleidoscopische muziek. Al is Odysseus niet hoorbaar, 'Ulysses' toont Huub de Vriend als de man van duizend muzikale listen. utrecht/anp - Welgeteld 22 mi nuten duurden beide Beatles-op tredens in het Noord-Hollandse dorpje Blokker veertig jaar gele den. Niettemin staan de enige Nederlandse optredens van de 'Fab Four' bij Beatlesfans te boek als legendarisch. Fans uit heel Nederland kwa men gisteren in het Utrechtse Vredenburg naar de fanclubdag om herinneringen op te halen en parafernalia uit te wisselen. Voor de fanclub Beatles Unli mited was het dubbel feest. Het was de 25ste keer dat de dag werd gehouden. Voorzitter Re ne van Haarlem was vijftien jaar oud toen de vier uit Liver pool naar de veilinghal in Blok ker kwamen. Van Haarlem: „We luisterden altijd naar Ra dio Luxemburg, dat muziek uit de Engelse hitparade draaide. Daarop hoorden we de Beatles, die anders en frisser klonken in vergelijking met wat we van de Nederlandse zenders gewend waren." Toen hij hoorde dat het in En geland immens populaire vier tal naar Nederland kwam, kon hij net op tijd nog een kaartje kopen voor het middagconcert. Het kostte tien gulden. „Dat was voor mij een vermogen. Daar moest ik drie weken de krant voor rondbrengen. Bo vendien moest ik 's ochtends spijbelen van school. En dan te bedenken dat het nog geen halfuur duurde." Maar wie werkelijk van de Beat les houdt, draait zijn hand niet om voor wat ontberingen, bleek ook in Vredenburg. Zelfs een zeer schokkerige amateurvideo van een concert van Paul Mc Cartney bleek voor een tiental fans in een stil hoekje de moei te van het kijken waard. Druk ker was het bij de twee cover- Temidden van portretten van de Beatles tokkelt een meisje op een Hofner elektrische vioolbas die ooit van Paul McCartney is geweest. Foto: ANP/Marcel Antonisse bands Let It Beat en Rob Bol- lands Army Now. Een rondje langs de Nederlandse en bui tenlandse kraampjes maakte duidelijk dat er nog steeds een heel lucratieve handel in Beat les-spullen bestaat. Behalve platen en cd's betalen liefheb bers nog steeds geld voor spie gels, poppen, magneten en knopen met beeltenissen van John, Paul, George en Ringo. Bij Van Haarlem heeft de in vloed van de band op zijn leven al gezorgd voor zoiets als een Beatles-overkill. Na de lange voorbereidingen en de clubdag zelf heeft hij er echt even ge noeg van. „Ik vind dit leuk, maar ik ben blij dat het straks weer is afgelopen. De komende twee weken wil ik geen Beatles plaat meer horen." Gert Elzinga (46), de man die zorgde voor een monument van de popgroep in Blokker, is daarentegen bezig met een in haalslag. Hij maakte het hecti sche concert niet mee, maar kan zich bijna voegen bij de mensen die erbij waren. „Ik heb inmiddels zoveel van de band en het optreden gehoord en gezien, dat het lijkt alsof ik er zelfbij ben geweest." luziek recensie touis Du Moulin Tic Clapton in Ahoy'. Met Eric ing, gitaar), Nathan East (bas, [Iris Stainton (toetsen), Steve K), Doyle Bramhall II (gitarist), Ion (toetsen, zang), Sharon fing), Michelle John (zang). 11/4, Ahoy' Rotterdam. moeilijk doen als het lijk kan? Eric Clapton in zijn zestigste le- niet meer aan dolle nturen. Haalde onlangs in de stu- gedurfd uit door een bum aan zijn grote Robert Johnson te op de aansluitende est de Britse gitaarve- weer vooral voor een ep uit zijn eigen rijke Tot grote vreugde van zijn trouwe ach- bleek het afgelopen in het beide keren te Ahoy'. noemer 'Eric Clapton Blues' ging hij in 1995 de speelplek al eens Met als direct gevolg s zich in twee kant elden: de ene partij achtig vond dat hij zo terugging naar zijn ste inspiratiebron- egenover een meer- met deze pure 'pel- niet goed raad wist, Saint Eric' de bevlo- ontane scheiding der eeft Clapton duidelijk iep in zijn hart zou Amsterdam - In de Oude Kerk in Amsterdam zijn van 26 april tot en met 20 juni drie tentoonstellingen van World Press Photo inge richt. De eerste expositie bestaat naast de World Press Photo van het jaar 2003 uit de beste persfoto's van het afgelopen jaar, ver deeld over twintig categorieën. Het werk van de Nederlandse foto grafen Jan Banning en Jerry Lampen is ook te zien. Nieuw dit jaar is 'guidelD', een multimediale gids met achtergrondinformatie en persoonlijke verhalen van een aantal fotografen. Verder is er een overzichtstentoonstelling te zien van het werk van de Franse Jean- Marc Bouju, winnaar van de World Press Photo van 2003. De der de tentoonstelling, 'Migrations', is het werk van het 'Asia-Europe Forum', een uitwisselingsproject van fotografiestudenten uit Azië en Europa. muziek recensie Lidy van der Spek Concert 'The Crucifixion' door Ad-Hoe kooro.l.v. Rudolf Grasman, m.m.v. Aart Mateboer (tenor), Marcel Moester (bas) en Dirk Out (orgel). Gehoord: 10/4, Hooglandse Kerk, Leiden. Elke zichzelf respecterende (Anglikaanse) kerk zingt hem, tot in de kleinste hamiets toe. 'The Crucifixion' van John Stai- ner is in Engeland veel popu lairder dan de Matthaus passie van Bach. En dis de Matthaus daar al wordt uitgevoerd, dan toch maar liever in het Engels. De taal is dan de énige overeen komst tussen deze twee ge toonzette lijdensverhalen. In tegenstelling tot Bach maakt Stainer het je wel heel erg ge makkelijk. De koren zijn ver pakt in smeuïg in het gehoor liggende harmonieën, die de romantische, behoorlijk voor spelbare melodie dragen. Ver der werkt Sir John Stainer (1840-1901) met enorm veel dy namische bombast, die welis waar de inhoud van de woor den pakkend accentueert, maar het werkelijke lijden tot een be vindelijk drama maakt. Er wordt bepaald ook blijdschap verkondigd in fraaie en eensge zinde samenzang. Majestueus wijken de poorten als de Hei land zijn koninklijke weg be treedt. Rudolf Grasman dirigeert met veel aplomb het grote Ad-Hoe koor, dat voorbeeldig reageert op zijn heftige aanwijzingen. De gezamenlijke klankldeur is op vele plaatsen warm en ho mogeen. Beide solisten, de bas Marcel Moester, maar ook tenor Aart Mateboer beschikken over don kere, vérdragende stemmen, die betekenisvol en royaal wor den ingezet. Die werkelijk prachtig samenvallen in het duet 'So thou liftest thy divine petition (zo hebt gij Uw godde lijke smeekbede gedaan)'. De organist Dirk Out omlijst en on dersteunt deze passie 'easy-go ing' in aangename registraties. Door zijn orgelspel subtiel ge doseerd te laten uitsterven, ver beeldt hij indrukwekkend de laatste ademtocht van Jezus aan het kruis en vervolgens de stilte die zich uitstrekt over Golgatha. Deze 'Kruisiging' verwerkt ds. Ad Alblas al jaren in de liturgie van de Vesperdienst op Stille Zaterdag in de Hooglandse, om aan de hand van de dichterlijke teksten zijn preek kracht bij te zetten. De ontroerendste tekst blijkt ook nu weer het eenvou dige evangeliewoord te zijn. Eric Clapton waagt zich in zijn zestigste levensjaar niet meer aan dolle podiumavonturen. Foto: ANP/Robert Vos hij op dit moment 'live' wellicht niets liever doen dan zijn cd 'Me And Mr Johnson' helemaal uit serveren, maar dat particu liere verlangen strookt niet met de wens van het grote publiek. En dat wil hij toch ook blijven bedienen, getuige het formaat van al zijn halteplaatsen (kali ber Ahoy). Zijn eerbetoon aan de legenda rische bluespionier uit Hazel- hurst, Mississippi beperkte zich daarom tot een 'tussenblok' van een handvol songs, die be slist met veel extra vuur door Clapton werden vertolkt. Bijna alsof de (pers)kritiek op zijn ge polijste aanpak van het Robert Johnson-repertoire hem wel degelijk heeft geraakt. Rondom die gepassioneerde hommage was Clapton veelal de vriendelijke oom, die op ver zoek van de hele familie nog eens soepeitjes zijn leukste kunstjes vertoont. Geen klassie ker werd overgeslagen, meest opvallende verschil met zijn vo rige concertvisite van drie jaar geleden was de minder frivole begeleiding door zijn sterk ge wijzigde band. Waar toen bij voorbeeld toetsenist David San- cious nogal eens wat latin en jazzy accenten plaatste, zorgde nu Billy Preston voor een veel vettere omlijsting tijdens onder meer 'Have You Ever Loved A Woman'. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'Dolfje Weerwolfje'. Door: Theater Terra. Regie: Pepijn Cladder. Muziek: Fons Merkies. Door Annick Boer, Cystine Carreon, Aram van de Rest e.a. Naar 'Dolfje weerwolfje' van Paul van Loon. Gezien: 9/4, Leidse Schouwburg, Leiden. Net als zijn naam doet vermoe den, is Dolfje een bijzonder sympathiek weerwolfje. In de gelijknamige musical 'Dolfje Weerwolfje' van Theater Terra - gebaseerd op het boek van Paul van Loon - wordt Dolfje aan vankelijk neergezet als een ge woon, bebrild jongetje van ze ven. Hij heeft net zijn verjaar dag gevierd. En heimelijk is hij verliefd op een meisje in zijn Idas, Noura. Maar hij bijt liever zijn tong af, dan dat hij dat aan haar toegeeft. 's Nachts bij volle maan ge beurt er voor het eerste iets vreemds. Er groeit haar op zijn handen en er piept een dikke wolvenstaart onder de dekens vandaan. Vanaf dat moment treedt er bij iedere volle maan een metamorfose op. Ook in zijn nieuwe hoedanigheid blijft Dolfje een braverik. Hij lust geen kippen. En hij wil nie mand kwaad doen. Tegenover zo'n rol hoort een stevig personage. Die is er ge lukkig in de rol van mevrouw Krijtjes. Met haar kwaadaardig heid en haar schelle stemgeluid brengt ze deze voorstelling tot leven. In een paar venijnige re gels zingt ze dat ze Dolfje het liefst vol lood pompt. Kinderen plakt ze graag achter het be hang. Terwijl ze kippen die geen eieren leggen de nek om draait. Amusant is haar bezoek aan de politie waarbij ze pro beert een uiterst slome ambte naar tot actie te bewegen. Maar hij is een man van de wet die alleen opleeft bij orde, regel maat en stapels formulieren. Zeer toepasselijk ^ngt hij trage, slepende smartla^teksten. Anders dan die van mevrouw Krijtjes zijn de zangpartijen van Dolfje minder indrukwekkend. Zijn stemgeluid past prima bij zijn mensengedaante, maar als wolf heeft hij moeite met de la ge noten. Gelukkig past het bij zijn rol dat hij nooit écht angst aanjagend wordt. Hoewel het verhaal zeer licht- verteerbaar is en de musical voorspelbaar verloopt, geniet het publiek. En terecht, want in zijn genre klopt 'Dolfje Weer wolfje' aan alle kanten. Dolfje wordt gevangen én bevrijd. En als kroon op de voorstelling durft Dolfje toch aan Noura zijn liefde te verklaren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13