REGIO Partijen zoeken naar alternatief voor fietsroute 3'Als vleermuisonderzoeker moetje een beetje gek zijn UITSLAG 2* RONDE artin de Stotteraar onthult zijn misdaden EURO 2004 1e Prijs: DVD speler 2e Prijs: DVD - Historisch overzicht Oranje in het EK 3e Prijs: ADIDAS - EURO 2004 VOETBAL ter bijna Ironken le Hoorn Ronald Waterreus Een groep onderzoekers peilt een meervleermuis. Foto: Rene Janssen je struikelt er over de bouwma terialen, maar geen van de kampleden klaagt. Ze zijn blij dat ze een dak boven hun hoofd hebben en dat er zelfs een keukentje is. Ze slapen op matjes op de grond. De deelne mers aan het kamp noemen de loods 'hartstikke luxe'. „Veel beter dan die lekkende oude schuur, laatst in Voorschoten." Vanuit Bodegraven gaan ze op pad naar de plekken in het Groene Hart waar meervleer- muizen zich ophouden. Van avond gaan ze ze 'vangen' in Reeuwijk, bij het water onder de A12, een veelgebruikte route van meervleermuizen. Ze van gen de dieren met een net, stel len vast of sprake is van een mannetje of een vrouwtje, brengen een ringetje met een code aan en laten ze weer los. De afgelopen jaren heeft Haars- ma al vijfhonderd diertjes geco deerd. Op die manier kunnen onderzoekers onder meer te weten komen in welke mate er uitwisseling plaatsvindt tussen de verschillende meervleermui- zenkolonies. Ook zendertjes aanbrengen op meervleermuizen - met huid- lijm - levert de nodige informa tie op. Dat gebeurt veel minder massaal omdat de apparaatjes erg kostbaar zijn. Zo'n zender tje maakt een geluidje dat de onderzoekers opvangen via een speciale antenne. Zenderonderzoek kan duide lijkheid verschaffen over de routes die vleermuizen gebrui ken. Vangen onderzoekers het geluidje van de zender op, dan betekent het dat de vleermuis zich binnen een straal van drie kilometer bevindt. Het is dan zaak om er met de antenne achteraan te fietsen. „Je pro beert dan die vleermuis op de hielen te zitten. Dat is gewoon een sport. Een vleermuis kan wel veertig kilometer per uur, dus je moet heel hard fietsen." „Je moet een beetje gek zijn, om met vleermuisonderzoek bezig te zijn", vindt Haarsma zelf. Toch heeft het werk vol gens haar wel degelijk nut. De resultaten wil ze gebruiken om de overheid te overtuigen dat er iets moet gebeuren om de vliegroutes van de meervleer muis te beschermen. De vleer muis heeft landschapselemen ten zoals vaarten, sloten en houtwallen nodig om zich te oriënteren, blijkt uit de studies. Verdwijnen die door bebou wing, dan is het gedaan met de soort. Haarsma: „Nederland heeft een internationale verant woordelijkheid, want hier zitten de meeste meervleermuizen van Europa." Haarsma wil gewoon alles over de meervleermuis weten. Ze hoopt dan ook dat mensen die vermoeden dat ze een meer- vleermuiskolonie in huis heb ben, dat bij haar melden. Dan komt ze kijken. Ze geeft een paar tips om de zeldzame meervleermuis van de veel voorkomende dwergvleermuis te onderscheiden. Een dwerg- vleermuis is egaal zwart, vliegt bij schemering en blijft rond het huis cirkelen. Een meer vleermuis heeft een witte buik en komt pas tevoorschijn als het echt donker aan het worden is. Hij vliegt dan weg van het huis. Ook aan de poep valt veel af te lezen. „Heb je keutels op je ruiten zo groot als hagelslagjes, dan zijn ze vrijwel zeker van een meervleermuis", aldus Haarsma.„Die van de dwerg- vleermuis zijn een stuk klei ner." Een kolonie melden kan bij Universiteit Leiden, Faculteit dierecologie, t.a.v A.J. Haarsma, Postbus 9516, 2300RA in Lei den. (advertentie) ADVERTENTIE PRIJSVRAAG GEWONNEN DOOR: S. Kraan uit Voorschoten GEWONNEN DOOR: L. Wortman uit Hazerswoude GEWONNEN DOOR: A. van Dijk uit Lisse HET JUISTE ANTWOORD WAS «fietser ereden ioude - Een 10-jarige vrijdagmiddag laat met jngen aan zijn been en het ziekenhuis beland op de Weipoortseweg vvoude was aangere- jongetje reed plots- uit een inrit de weg 1-jarige automobiliste n kon hem niet meer ken in ichoten dien - Bij twee wonin- lorschoten - aan de hof en aan het Van inplantsoen - is vrijdag en. Uit het huis aan de hof namen de daders ieraden mee. De inbre- iet huis aan het Van nplanstoen binnen- namen audioappara- computer en een auto eauto zwaar adigd op Nii jude-riindiik-Twee »nten kwamen zater- n aanrijding op de oogte van Hazerswou- jkmetde schrik vrij, i auto raakte zwaar be- Door nog onbekende aakte de bestuurder, rige agent uit Alphen lijn, in een bocht de ?er het stuur kwijt. De de daarop de midden- n kwam in de berm nd. ijn Roos ran voorpagina Een tweejarig meisje is bijna verdronken in hense zwembad 'De „De ouders van het ijn vijf keer gewaar- door een badmeester ontsnapte het meisje aandacht", aldus Ma ter Vrisekoop. 'oor sluitingstijd zagen igens dat het meisje r boven water kwam. meegesleurd in een stroomversnelling. De (negen en tien jaar kken het bewusteloze de kant. Daar begon e uit zichzelf te spugen ïilen. Het kind werd acht naar het LUMC in folgens de laatste be- naakt de peuter het p vindt dat de ouders enkeling zich niet aan Is van het zwembad gehouden. „Ouders toezicht houden op leren. Dat is een van sregels. Je kunt name- vembadpersoneel niet or de veiligheid van de rs zorgen. De gasten daarin ook een eigen lordelijkheid." Vrisekoop heeft 'De meer toezichthouders st dan de wettelijke lorschrijft. „Eén bad- per bad is voldoende, eekend hebben wij ze- i personeel rondlopen, maar drie baden zijn. us meer dan een ver- ig. Toch blijft het on alle zwemmers, soms zend, in de gaten te t meisje in de proble- am, was het echter niet druk. Vrisekoop: „Het e rond 16.00 uur. In sou een badmeester op Istip meer overzicht hebben doordat het vol is. In de praktijk valt in. Je richt je aandacht maal sneller op een ervelende jongens dan irs met kinderen." •site toont originele politiefoto's ncy Ubert aan den rijn - Martin K., alias de Stotteraar, baat vanuit zijn cel Pnitentiaire inrichting in Alphen Rijn een persoonlijke website uit, okkende, zelfs gruwelijke infor- 'evat. Zo laat hij zien hoe hij de 'partner van zijn ex van het leven 'e. Ter 'illustratie' is de 112-tape jagina gezet, zodat de bezoekers jkangst kunnen horen van de ex- die de alarmdienst belt en (een Konden later) de schoten die K. loste. dagboek 'Leven in de lik' schrijft K- op internet over zijn beleve nissen in de Alphense gevangenis. Over het escortbureau dat hij schijnt te run nen vanuit zijn cel staat te lezen: „Er zijn geen nieuwe klanten bijgekomen, ze houden het sterk in de gaten. Het lijkt wel of ze alleen maar zielige boeven zonder geld oppakken en dat ze daar mee de bajes vullen zodat de witte boor den criminelen geen plaats hebben en dus alleen in half open gevangenissen komen (dat zijn de klanten met geld)." Door op de button 'Mijn strafblad' te klikken komt de bezoeker terecht bij uit gebreide verslagen van de criminele ac tiviteiten van Martin K. Wie daar wil induiken moet zijn portemonnee trek ken, De Stotteraar vraagt er namelijk flink wat geld voor. De moord op de nieuwe metgezel van zijn ex promoot hij als volgt: „Luister naar de originele 112 geluidsband. De schoten, het gegil... de moord. Bekijk de foto's, genomen door de recherche, na de moord. Zie hoe het slachtoffer in een plas met bloed ligt. 15 Keiharde, niets verhullende, originele politiefoto's." De website geenstijl.nl wijdde gisteren - op basis van een artikel in De Telegraaf - een item aan internetpagina's van de Stotteraar. „Inbellen is voor mietjes", schreef de redactie, die ervoor zorgde dat de 'slecht beveiligde' site ww- w.martink.nl ook gratis te bekijken is. De woordvoerder van de gevangenis weigert commentaar. „We kunnen er niets over zeggen, in verband met de wet op de privacy." Vanuit justitie wordt gemeld dat de website wordt geanaly seerd. Het is nog niet duidelijk of het mogelijk is stappen te ondernemen te gen de publicaties op internet. Volgens de voorlichter van justitie krijgt Martin K. in de Alphense gevangenis niet de mogelijkheid om zelfstandig een website te onderhouden. „Dat gebeurt door der den." De Stotteraar weet zijn informatie vanuit zijn cel door te spelen. Op de vraag hoe het mogelijk is dat fo to's van het rechercheonderzoek op de site staan, wil de woordvoerder niet in gaan. HDC973 vervolg van voorpagina warmond - De provincie Zuid- Holland, de gemeente War mond, bewoners van de Swei- landpolder en de agrarische na- tuurvereniging Vanade zijn alle maal op zoek naar een alterna tief voor de afgesloten fietsroute over de Sweilandpolder. „We waren vorig jaar al heel dicht bij een oplossing", vertelt Vanade-voorzitter Van der He den. „Binnen de aanpassings inrichting voor de polder wil den we een fietspad naast het betonpad dat van Zevenhuizen naar het pontje loopt aanleg gen. Dat plan hadden we met alle grondgebruikers in de pol der besproken. Maar eind vorig jaar zei de gemeente Warmond: het is ons grondgebied, dus we lossen het zelf op. Ik ben dus uit de strijd gehaald." Hoe ver Warmond is met het zoeken van een alternatief voor de door de bewoners afgesloten fietsroute is niet duidelijk. Bij de gemeente Warmond was vanmorgen niemand bereik baar die iets over de kwestie kon zeggen. Voor Van der Heden is de kwes tie rond de fietsroute heel ver velend. Vanade is een groot voorstander van het recreatief medegebruik van het platte land, en de actie van de bewo ners van de Sweilandpolder gaat daar dwars tegenin. Toch heeft hij wel begrip voor de boeren. „Het VW heeft de be trokkenen nooit geïnformeerd over de fietsroute. Door de enorme toeloop van fietsers werd het een grote chaos op die boerderijen." Hoewel het VW aan de bewo ners heeft toegezegd het ge bruik van de fietsroute te zullen ontmoedigen, verwacht boer en pontbaas Van Schie dat hij de komende tijd nog geregeld boze fietsers op zijn erf zal krijgen. „De folder waarin de route is opgenomen is wijd verbreid, die ligt bij hotels en staat ook nog op internet." Net als Van der Heden wijst ook Van Schie naar de gemeente en de provincie als de pajlijen die de kwestie moeten oplossen. „De bal ligt bij hun. Zij zullen op zoek moeten naar een alter natief." Doordat er met het pontje geen fietsers meer worden overgezet, verwacht Van Schie dat het aantal bezoekers aan de Kaag sociëteit wel zal afnemen. „Maar wij kregen juist proble men met de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag door dat we zoveel fietsers overzet ten. De boot is eigendom van de vereniging en is eigenlijk be doeld om leden en waterspor ters over te zetten." Overigens worden ook bewo ners van de Sweilandpolder be nadeeld door de afsluiting van het pontje voor fietsers. De af spraak is dat bewoners en hun bezoek wel doorgang hebben, maar dat gaat wel eens mis. „De sfeer wordt er niet beter op", klaagt een bewoner. „Zelfs mijn hulp in de huishouding is tegengehouden." Vanuit een kamp in een loods in Bodegraven op onderzoek in het Groene Hart door Judy Nihof wassenaar/bodegraven - Ze zwijgen als het graf als ze de bunker binnengaan. Onder zoekster Anne-Jifke Haarsma en haar team gaan vleermuizen tellen en willen onder geen be ding de diertjes storen die hun winterslaap houden in het on dergrondse gangenstelsel in de Wassenaarse duinen. Van licht, geluid en warmte kunnen ze wakker worden. De onderzoe kers dragen mondkapjes en mutsen om zo min mogelijk warmte uit te stralen. Wel heb ben ze zaklampen bij zich, an ders zien ze geen hand voor ogen. Ze letten goed op dat ze niet rechtstreeks op de gevleu gelde zoogdiertjes schijnen. Eenmaal buiten wordt het re sultaat uitgebreid met elkaar besproken: ze hebben zestig exemplaren geteld. Het zijn er veel minder dan bij de vorige telling, twee weken terug, maar dat was te verwachten. „De pe riode van de winterslaap loopt van half oktober tot ongeveer half april. Een deel van de vleermuizen is al wakker en vertrokken", legt Haarsma uit. „Volgende week verwacht ik dat ze allemaal weg zijn." Anne-Jifke Haarsma (27) uit Leiden is biologe en doet sinds een paar jaar onderzoek naar de meervleermuis, een vrij zeld zame soort. Meervleermuizen zijn in bunkers of groeves te vinden als ze hun winterslaap houden. Buiten die periode wo nen ze in de spouwmuren van huizen of andere gebouwen. De onderzoekster, die onder meer voor natuurhistorisch museum Naturalis en de Leidse universiteit werkt, organiseert regelmatig vleermuiskampen van een paar dagen. Daarop komt steevast een grote groep vrijwilligers af. Ze hebben één ding met elkaar gemeen: „We zijn allemaal vleermuisgek." Tijdens de paasdagen, is het kamp neergestreken in een loods van de gemeente Bode graven. De gemeente reageerde positief op het verzoek van de vleermuisonderzoekers voor een onderkomen voor drie da gen. Het is koud in de loods en Eerst een fikse warming-up en daarna knallen over 5; 10,3 of 15,6 kilometer. Voor de 29-ste keer werd op tweede paasdag in Oegstgeest de PaasHaaswijkloop gehouden. Traditioneel was die georganiseerd door de Buurtver eniging Haaswijk en de Morse bel, in samenwerking met de Loopgroep Oegstgeest. Zo'n 200 volwassenen en 60 kinderen de den mee. „Ongeveer evenveel deelnemers als vorig jaar", aldus Cocq Ouwererk, één van de twee voorzitters van de buurtvereni ging. „Het was zoals elk jaar weer een feest. Met als extra- tje: mooi weer. Problemen de den zich nauwelijks voor. Twee mensen kregen blaren en één meisje viel en liep daardoor een diepe snijwond op." Albert Nieu- wenburg, de andere voorzitter van de buurtvereniging, ver stuikte zijn enkel. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11