Een kapitaal Trouwen als WA en Maxima Vrijdag populairste dag Trouwen op de Seychellen Wat kost een huwelijk? Trouwen met trompetgeschal Trouwen temidden van lakeien en hoornblazers of als aanstaand echtpaar te paard aankomen op het boerenerf. De weddingplanner regelt het allemaal. door Maarten van de Rakt Ringen, corsages, bruidsboeket, taart, uitnodigingen, fotograaf, taxi's, swingmuziek, eten en drinken. Wie wil trouwen moet duizend-en-één-dingen regelen. Een aanloop vol stress. In de VS hebben ze daarvoor de weddingplanner uit gevonden: de bruiloft-organisator. Een feno meen dat nu ook in Nederland opkomt. „Trouwen wordt hier steeds populairder. Kijk maar naar de tv-programma's die erop inhaken. Een jaar of vijf geleden doken de eerste weddingplanners in Nederland op. Nu is het uitbesteden van je bruiloft hier ook niet meer gek", zeggen Barbara Müller en Willeke Zorg uit Rotterdam. Vanuit een ach tergrond van theater, reizen en uitzendbu reaus besloten ze zich anderhalfjaar geleden op trouwen te storten. De ondernemende vrouwen zijn met hun bedrijf You May Kiss The Bride niet de enige in de branche. Zo'n 25 mensen noemen zich inmiddels weddingplanner. Ze duiken op in trouw-magazines, op beurzen en internet. Aan hen wordt 2,4 procent van alle bruilof ten uitbesteed. Maar hoe scheid je het kaf van het koren? „Tja, een kwestie van heel veel bellen", lacht Willeke. „Wij proberen ons te onderscheiden met onze website. Die moet modern en trendy overkomen." Het duo mikt op moderne, jonge mensen onder wie tweeverdieners die het te druk hebben om een onvergetelijk feest te organi seren. „Mensen gaan ook met ons in zee om de ceremoniemeester te ontlasten. Vaak is een goede vriend de klos", licht Barbara toe. „Onze klanten zijn mensen die iets anders dan anders willen. Bij ons krijg je geen stan daardpakket A, B of C. Het is allemaal maat werk." Ook niet onbelangrijk is dat de klant wat te besteden heeft. „Mensen denken vaak dat we duur zijn, maar we verdienen onszelf te rug. We vragen wat het budget is. Meer wordt het ook niet. Er komt geen rekening bovenop. Wij kienen het zo uit dat we bin nen het budget blijven. Ons tarief is inbegre pen. We weten wat alles kost. Als een klant zelf naar een zaak stapt en zegt 'wij willen trouwen', wordt de prijs vaak drie keer zo hoog. Dan zijn ze bijvoorbeeld tien euro voor een glas champagne kwijt." Rode draad De twaalf bruiloften die Barbara en Willeke tot nu toe gedaan hebben, kostten tussen 10.000 en 50.000 euro. Er gaat tussen de 30 en 60 uur werk in zitten. In de pijplijn zitten negen huwelijksfeesten. Elke week voert het duo twee a drie gesprekken met belangstel lenden uit het hele land. „Je moet op één lijn zitten. Eén keer hebben we zelf afgehaakt, want het klikte gewoon niet. Het is ook iets heel persoonlijks." De meeste tijd gaat zitten in het vinden en boeken van de locatie. Die is uiteraard niet doorsnee. Nu eens is dat een elektriciteits centrale, dan weer een boerenerf, een strandtent of een herensociëteit. De twee or ganisatoren leven zich helemaal uit in het omtoveren van de locatie in de gewenste Weddingplanners Barbara Müller (links) en Willeke Zorg: „De ridder hoeft niet per se een wit paard te hebben." Foto: GPD/PR sfeer. „Daarna bouwen we de rest erom heen: het vervoer, de catering, het diner, het onderbrengen van de gasten." Het liefst laten ze een rode draad door het feest 'lopen' die begint bij de uitnodiging en terugkomt in het menu en de tafelaankle- ding. „Met oud en nieuw hadden we een driedaagse trouwerij in een kasteeltje bij Warns veld, dat eigenlijk nooit verhuurd wordt. Daar hebben we echt een sprookje van gemaakt. Met lakeien en hoornblazers en overnachten in het koetshuis." Miskleunen hebben Barbara en Willeke nog niet meegemaakt. Of het moet die keer zijn dat ze tussen de ceremonie en de feestloca- tie de weg kwijt raakten. Ze arriveerden een kwartier te laat. „Dat is heel vervelend. Je wilt op tijd zijn om nog even de champagne te checken en naar de taart te kijken. We let ten continu op alle details. Nemen zelf de ringen mee, als het paar dat wil. We zetten zelf de muziek aan: Er kan zoveel fout gaan. Zijn de overhemden van het personeel wel gestreken? Worden er wel servetjes uitge deeld en lege schalen opgehaald? Er zijn nog steeds toplocaties waar dat te wensen over laat." Een minutieus draaiboek is het fundament onder het trouwfeest. „We zorgen ervoor dat er geen dode punten zijn. We voorkomen ook rijen. Want een receptie kan ook anders. Door het bruidspaar binnen te laten komen als de gasten er al zijn, het glas te heffen en het paar daarna rond te laten gaan. Elke mi nuut is ingepland. Het is net een film." En hun eigen film? Die komt nog. De ridder hoeft niet per se een wit paard te hebben. Zie ook www.trouwplannen.nl en www- .youmaykissthebride.nl Trouwen is duur. En bij elk derde huwelijk zelfs weggegooid geld, want dat eindigt in een echtscheiding. Maar toch - crisis of niet - trouwt Nederland er lustig op los. De harde cijfers achter een sprookjesachtige markt. door Hans van Alebeek Trouwplannen? Kijk dan eerst even op de spaarrekening want de 'dag van je leven' zorgt ook voor de 'rekening van je leven'. Een gemiddelde trouwerij kost tegenwoor dig 10.000 tot 18.000 euro. Goedkoper kan natuurlijk - in de meeste gemeenten zijn er bijvoorbeeld nog steeds enkele uren waarop het trouwen gratis is - maar veel duurder komt ook voor. De huwelijksmarkt is al jaren redelijk stabiel. Volgens cijfers van het CBS en een groot huwelijksonderzoek van het blad 'Bruid en Bruidegom' trouwen jaarlijks zo'n 70.000 tot 85.000 stelletjes. „En elk jaar komt er weer een verse groep", zegt Maarten Dop van J.E.S. or ganisatie advies, het bureau dat overal in het land de Love Marriage Beurs organiseert. Volgens het onderzoek van Bruid en Bruidegom zijn de meeste paartjes bijna een jaar bezig met de voorberei dingen. Het eindresultaat is in grote lijnen hetzelfde: het liefst wordt er in voorjaar of zomer getrouwd, eerst in het gemeentehuis en dan in de kerk (ruim 50 procent in 2003). Zij in het wit, champagne of ivoor (bij acht van de tien bruiden is dat nog steeds het geval), hij in een don ker pak en samen in een mooie oldtimer die het als ver voermiddel ruim wint van de koets. Afgaande op het gemiddelde aantal verstuurde uitnodi gingen vieren de meeste bruidsparen hun feestje met bijna 150 vrienden en familieleden. Mét bruidstaart (74 procent heeft die), diner en/of feest plus een bandje met live-muziek (op zes van de tien feesten aanwezig). Om te bekomen van al het feestgedruis gaan twee van de drie bruidparen op huwelijksreis. Een ruime meerderheid (83 procent) betaalt alle kosten van de huwelijksdag uit de eigen spaarpot, vijf procent moet er een lening voor afsluiten. Nog maar 8 procent van de ouders is zo gek om de kosten van het huwelijk van hun kroost voor hun rekening te nemen. Heel vreemd is het dan ook niet dat moderne bruidsparen geen cadeaus meer willen, maar enveloppen met in houd (bijna 80 procent). Over het verdere verloop van het sprookje rept het on derzoek niet. Maar het CBS heeft daar wel cijfers over. Bijvoorbeeld dat - net als bij de huwelijken zelf - het aantal echtscheidingen sinds 2000 redelijk stabiel is. Een op de drie stellen houdt het na ruim dertien jaar huwelijk voor gezien. De man is dan gemiddeld nog net geen 43, de vrouw bijna 40. Jong genoeg voor velen dus om een paar jaar later een nieuwe poging te wagen. Heel soms weer net zo uitbundig als de eerste keer, maar doorgaans een.stuk ingetogener. Bijvoorbeeld in het buitenland. Romantisch met zijn tweetjes in een zonnig oord, zonder al die familie. Zo trouwen kan al voor een paar duizend euro. Wijsheid komt klaarblijke lijk met de jaren. Trouwen in de Rolls-Royce van Wiilem-Alexander en Maxima. Het kost wat, maar het kan wel. De auto staat namelijk gewoon in de lange lijst limousines die autobedrijf Meijers uit Utrecht aan bruidsparen verhuurt. Het basistarief (vijf uur) voor deze bijzondere bolide - het was ook de hofauto van koningin Ju liana - is 1275 euro, exclusief btw. Daarmee is het gelijk ook de duurste uit de lijst. Maar er is ook al een Rolls voor 390 euro. Meijers heeft ook splinternieuwe auto's. Ferrari's bijvoorbeeld en sinds kort zelfs de ultralompe Hummer. Voor een stevige start van het huwelijk. Foto: GPD/Marc van der Kort Verwonderlijk is het natuurlijk niet dat de meeste paartjes 1 zonnige periode in het huwelijksbootje willen stappen. Di den mei, juni, augustus en september zijn dan ook met af populairste trouwmaanden, elk goed voor 10.000 tot 1 l.OO welijken per maand. December, januari en maart zijn het trek. Dan trouwen er gemiddeld maar 3.000 tot 4.000 paai De populairste dag is de vrijdag, behalve als die op de den valt. Bijna zes van de tien paren plant de huwelijksdag aar vooravond van het vrije weekeinde/Langzaamaan wordei 1 donderdag en zaterdag populairder. Liefhebbers van moo getallen - veel makkelijker te onthouden - schijnen de kon jaren massaal te mikken op 5-5-2005; 6-6-2006 enzovoorts Trouwen in het buitenland, incluis reis en officiële ceremonie, wordt steeds populair der. Exacte cijfers zijn er niet, maar afgaande op de gegevens van de drie belangrijkste, ge specialiseerde reisbureaus op dit gebied gaat het om honderden stellen per jaar. En ook zo'n huwelijk is net zo duur als je zelf wil. Voor 3500 euro kom je getrouwd terug uit Bali. Dichter bij huis kan ook. Wie de familie echt niet wil overslaan kan die, met dank aan de prijsvechters, bijvoorbeeld relatief goed koop naar Italië of Griekenland laten komen. Maar meestal laten ook de bruidsparen in het buitenland het geld rollen. Dus met een extra luxe hotel, veel champagne, diner op het strand en aanverwante verwennerij. „De reissom is zo'n beetje het dubbele van een normale trip. Maar daar komt heel veel extra werk bij. Want bij zo'n reis mag er natuurlijk helemaal niks misgaan", jaldus Ton Berends van reisbureau Beins uit Oosterhout. De populairste bestemmingen op basis van de lijstjes van de drie specialisten: de Neder landse Antillen (vooral Curasao), Malediven, Seychellen, Barbados, Bali, Mauritius, Zuid- Afrika, Italië en Griekenland Een algemene richtlijn voor de kosten van een huwelijk is nietti ven. Elk paar doet het op zijn eigen manier. Maar globaal kan eeN bruidspaar uitgaan van de volgende kosten (met natuurlijk uitsri ters naar onderen of naar boven): Huwelijksvoltrekking Trouwen op het gemeentehuis Trouwen in de kerk Uittreksels 320 tot 360 euro 320 tot 360 euro 7 euro per persoon Kleding Bruidsjurk Kostuum Kleding bruidskinderen Schoenen bruid/bruidegom Make-up etc. Kapper 900 tot 1350 euro 450 tot 900 euro 450 tot 900 euro 90 tot 140 euro 70 tot 90 euro 70 euro Versiering Bruidsboeket draadtechniek Bloemen/corsages 150 euro 160 euro Receptie/diner/feest Bruidstaart Diner Receptie* Feest* Muziek* 1,35 tot 2,25 p.p 680 tot 900 euro 900 tot 1130 euro 2270 tot 2720 euro 680 tot 900 euro als alles op één locatie wordt gehouden, valt de totaalprijs meestal lagen Cadeautjes voor de gasten Bruidssuikers 135 tot 180 euro Diversen Notaris Drukwerk Ringen Fotograaf Videoman Trouwvervoer Huwelijksnacht Huwelijksreis Preparatie bruidsboeket 410 euro 225 tot 340 euro 680 euro 450 tot 1450 euro 275 tot 1130 euro 450 euro 225 euro 2270 tot 2720 euro 150 euro Bron: www.trouwplannen.nl Driekwart van de bruidsparen laat een bruidstaart maken. Foto: Roland de Bruin

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6