GEOPEND 'Uitzetting van illegalen onmogelijk' BINNENLAND 2e PAASDAG Brugman 'Bijsluiter sigarettenpakjes dient al hulpmiddel' Tweede Paasdag open! ins helpen n Megapool et 207 ir B-weg s bij Murat D. s duikt chagen ihten en vast neisje dood ;eluk A67 van acht sr foutje >r verkoop pcruises Brandstapel in aanbouw Gevaarlijke teek nu ook in Nederland vantiHiMWlli CDA vergeet Goede Vrijdag Meerderheid gelooft niet in een leven na de dood Paasdrukte op de wegen 'Psychiatrische patiënt dwingen tot medicatie' 2epaasdagopenvan10.00-17.00uur u bentva n ha rtewel kom Justitie snuffelt te vaak in privacygevoelige gegevens janten van de faillie- saketen Megapool t kapotte appara- bij twee concur- dnkels van It's en stronics hebben garantie- en repa- ïtingen overgeno- ;hterondernemin- ■nhuisconcern zeggen de klanten tegemoet te komen afgelopen weken ve publiciteit over is geweest. ;en 25-jarige man donderdagavond jmeente Deventer) [ie van de weg ge- •ge zijn 'absurde rij- negeerde enkele ke- verkeerslicht en imeter per uur waar taan. De man is zijn auto voorlopig de politie. De rechtszaak tegen Murat D. die in ja- Haag docent Van dschoot, zal worden door familieleden pchte en het slacht- s moeder komt in mende donderdag igse rechtbank om ij te staan. Zijn va- gevangenis. Na- »rra-college, de de schietpartij zal ook een afvaar- roces bijwonen. >n flink verdwaalde pgedoken in de ha- agen. Gistermorgen medewerkers van ium Harderwijk sactie gepland, •rwas toen alweer De bruinvis is vol- digen ten dode op- als hij niet snel gen. Het dier kan t lang blijven leven ir. De politie heeft ie Hagenaars aange- 'verdacht worden ;enheid bij een dub- lin Den Haag op een an en diens 72-jari- Dat heeft het OM neld. De verdach- 1 jaar oud, werden jirgeleid aan de amissaris die ze in elde. De politie ver- Ier dat de dader of [elijk uit waren op are kostbaarheden. n 16-jarig meisje uit Dberhausen is giste- imen door een on- an busje op de snel- ndhoven - Belgische Dogte van Hapert, was samen met een lerhausen, bestaan- lan, een vrouw en ïn, op weg richting slachtoffer was de a een van de kinde gezin. Door nog on- rzaak klapte de wa- angrail. iNSDiJK - De ge ilen moet dit jaar ra bezuinigen om aren waren vergeten iegeld in de begro- te nemen. De fout week aan het licht, ing personeelszaken post vakantietoe- keerd jaartal inge- plaats van 2004. 1st voor dit jaar al euro bezuinigen. De rechtbank in eeft gisteren een 49- tit Gouda veroor- n jaar gevangenis- m negen maanden lijk. De man lichtte uizend mensen op Bt bestaande crui- ian te bieden. Het tien maanden tegen De man verdiende 0 euro aan de nep- 'e rechtbank heeft 1 dat de man alle moet terugbetalen. dvertenti zaterdag 10 april 2004 amsterdam/gpd - Naast de waarschuwingsteksten op de verpakking krijgen pakjes sigaretten van sommige merken binnenkort ook een bijsluiter. Fabrikant Philip Morris (onder andere Marlboro) gaat consumenten met 'foldertjes' nog meer waarschuwen. De teksten in de bijsluiter zijn overduidelijk: 'Sigaret tenrook bevat duizenden chemicaliën. Vele daarvan zijn kankerverwekkend of giftig. Als u rookt, inhaleert u deze chemicaliën'. Philip Morris wijst ook op de geva ren van meeroken: 'Rook niet bij kinderen, aangezien zij in het bijzonder gevoelig zijn voor meeroken'. Guus Verpaalen, directeur van Philip Morris Neder land, ziet de extra informatie niet als anti-reclame, maar als een 'hulpmiddel'. In de bijsluiter staat dat roken verslavend en gevaarlijk is en ziektes als longkanker, hartfalen en longemfyseem kan veroorzaken. Waarom ontmoedigt u consumenten uw producten te kopen? „Wij zijn van mening dat een volwassen mens zelf moet beslissen of hij wel of niet rookt, maar daarbij wel goed moet worden geïnformeerd. Met deze bijsluiter geven we de juiste informatie, zoals wij dat al een paar jaar op onze website doen. Deze boodschappen zijn niet nieuw." Volgens de Nederlandse wet bent u alleen verplicht de teksten met waarschuwingen op een pakje sigaretten te plaatsen. Waarom nu opeens uit eigen beweging een ex tra 'service' bieden? „In andere landen is Philip Morris eerder met deze campagne begonnen. We hebben dit al in Zwitserland, Italië, België, Zweden en Engeland gedaan. Nu is Ne derland aan de beurt. In tötaal gaan we in 160 landen de bijsluiters verspreiden. De hele campagne wordt begeleid met krantenadvertenties." Hoe waren de reacties in de genoemde landen? „In het algemeen stellen de consumenten de bijsluiter op prijs. Ook van gezondheidsinstanties hebben we positieve reacties gekregen." De Stichting Volksgezoiidheid en Roken (Stivoro) noem de het initiatief van Philip Morris al 'een slimme mar ketingstunt'. Omdat reclame en sponsoring voor de ta baksindustrie verboden zijn, moet u naar andere me thoden voor marketing zoeken. En dit is er een van, vol gens de stichting. „Ik heb een aantal reacties van Stivoro gehoord en jammer genoeg geen enkele inhoudelijke. Daaruit trek ik maar de conclusie dat ze het in feite met ons eens zijn. Wij vinden dat consumenten recht hebben op juiste informatie over de gezondheidseffecten van ro ken. Zij verwachten dat ook van tabaksfabrikanten. Daarom doen wij dit. Het heeft niets met marketing te maken." Waarom begint u dan een rechtszaak tegen de staat om te voorkomen dat u moet vertellen wat er precies in een sigaret zit, als u zo open naar de consument wilt zijn? „Volgens een Europese richtlijn moeten wij melden welke ingrediënten wij gebruiken. Dat doen wij op on ze website. In heel Europa is dat voldoende. Alleen in Nederland wil de overheid dat wij specifiek per merk de ingrediënten vermelden. Wij vinden dat die infor matie bedrijfsgeheim is." holten - De paasvuurbouwers van het Overijsselse buurtschap Holterbroek waren gis teren druk in de weer met het aanslepen van takken voor het traditionele paasvuur. De Holterbroekers hebben hun zinnen gezet op het grootste paasvuur van de streek: 13 meter hoog en 100 meter in omtrek. Het paasvuur wordt van ruim 2000 kubieke me ter snoeihout met de hand gebouwd. Foto: ANP/Vincent Jannink bemmel/gpd - Hondenbezitters moeten extra alert zijn op een tot nu toe nauwelijks in Neder land voorkomende teek. In Bemmel zijn inmiddels twee honden overleden als gevolg van de door de teek overge brachte bloedziekte Babesia ca rds. Ook in Den Haag stierf een hond aan deze ziekte. Dierenarts Van Weijl in Bem mel heeft nog twee honden on der behandeling waarvan de ene de ziekte zeker onder de le den heeft en de ander vermoe delijk. In Arnhem zijn inmidd- dels ook enkele gevallen be kend van honden die de ziekte lijken te hebben. De teek (Dermacentor reticula- tus) komt normaliter niet in Nederland voor, maar in het zuiden van Europa, met zuide lijk België en Midden-Duitsland als noordgrens. Volgens dieren artsen kan de teek naar Neder land zijn overgebracht door mensen die hun hond hebben meegenomen naar het zuiden of door mensen die honden mee terug hebben genomen. Verschijnselen die op Babesia canis wijzen zijn apathie, ge brek aan eetlust, hoge koorts, versnelde hartslag en ademha ling. Van Weijl wijst erop dat het vrijwel zeker gaat om Babe sia canis, maar dat er nog geen honderd procent zekerheid is. (advertenties) Op 2 paasdag exposeert Van Til zijn nieuwste voorjaarscollecties. Modern, eigentijds klassiek en slaapkamerdesign van bekende merken en ontwerpers. Bovendien kunt U profiteren van aantrekkelijke jubileumacties! 2e paasdag open van 10.00 tot 17.00 uur Ons adres: Openingstl|den: Noorderkade 1038 Ma-OI-Wo: 9.30-17.: 1023 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 ui Telefoon (072) 5112760 Za: 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen parkeerterrein www.vantll.nl DESIGNCENTRUM roosendaal/anp - Het lichte blosje van schaamte dat gister middag over het gezicht van het CDA-Kamerlid Van Lith trok, was zonder meer oprecht. Het zal hem dan ook beslist worden vergeven dat hij als praktise rend katholiek Goede Vrijdag was vergeten. Terwijl katholiek Nederland om drie uur in de kerk de kruisweg herdacht, zat Van Lith met zijn geloofs- en partijgenoten in het stadhuis van Roosendaal waar hij op werkbezoek was. Burgemeester Marijnen van Roosendaal nam het voor de jonge CDA'er op door toe te geven dat ook hij er niet aan had gedacht. Een elek tronische agenda geeft geen christelijke dagen aan, vergoe lijkte hij de misser. Met een 'Za lig Pasen' sloot de CDA-fractie het werkbezoek af. hilversum/gpd - Een meerder heid van de Nederlanders ge looft niet in leven na de dood. Dat blijkt uit een enquête die het NCRV-televisieprogramma Schepper Co heeft laten uit voeren door Kaski, onderzoeks- bureau op het gebied van gods dienst en levensbeschouwing. Op de vraag: gelooft u in een le ven na de dood, antwoordde 38 procent met ja en 46 procent met nee. Zestien procent weet het niet zeker. In het onderzoek God in Nederland (1996) ge loofde 45 procent van de Ne derlanders nog in een leven na de dood en 33 procent niet. Het aantal twijfelaars stond toen op 22 procent. Als er dan al leven na de dood is, noemt 37 procent van de on dervraagden dat 'hemel' en 29 procent 'voortleven in de herin nering'. Negen procent van de ondervraagden verwacht naar de hel te gaan, na het sterven. Veertien procent van de Neder landers gelooft in reïncarnatie: een latere terugkeer op aarde als mens of als dier. Psychologe Carolien van Ber gen, die al jaren het menselijke verlangen naar onsterfelijkheid onderzoekt, denkt dat de daling te wijten is aan het feit dat Ne derlanders steeds minder met de dood worden geconfron teerd. „Mensen leven meer op zich zelf, gezinnen zijn kleiner, we worden ouder. En als je onster felijkheid ziet als antwoord op de vraag naar angst voor de dood, ja, dan is het logisch dat als die dood zich nooit van na bij aandient, dat er ook niet over wordt nagedacht", zegt zij. Uit het onderzoek blijkt verder dat het merendeel (86 procent) van de Nederlanders vindt dat zij verantwoord moeten leven, vanwege latere generaties. Bijna 80 procent vind het goed dat er een dood is. Zestig procent van de bevolking houdt er rekening mee dat het leven 'zomaar voorbij kan zijn'. van 11.00 tot 17.00 uur KEUKENS BADKAMERS Alleen keukenshowroom. Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman.nl Amsterdam Centrum*, Stadhouderskade 74, Telefoon 020-6752956 Amsterdam Villa ArenA, Arena Boulevard 106, Telefoon 020-5673000 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 groningen/gpd - Nederlanders lopen het risico dat ze ten on rechte als verdachte worden beschouwd bij strafrechtelijke onderzoeken. Nieuwsgierige opsporingsambtenaren winnen bij bedrijven informatie in die gevoelig is voor de privacy, ter wijl dat alleen in uitzonderings gevallen is toegestaan. On schuldige burgers kunnen ver volgens bij die bedrijven op een zwarte lijst belanden. Onderzoeker Edwin Mac Gilla- vry komt tot die conclusie in zijn proefschrift 'Met wil en dank', een onderzoek naar de medewerking van bedrijven aan strafvordering. Gillavry, medewerker bij het ministerie van justitie, promoveert aan de Rijksuniversiteit Groningen. Opsporingsambtenaren zouden moeten weten dat vragen niet altijd vrij staat, vindt Mac Gilla vry. „Ais een opsporingsambte- den haag/gpd - Het plan van minister Verdonk (vreemdelin genzaken) om illegalen massaal het land uit te zetten, wordt een mislukking. Volgens deskundi gen op het gebied van vreemde lingenbeleid lukt het nu al nau welijks om opgepakte illegalen het land uit te krijgen. Verdonk komt deze maand met een plan van aanpak om het aantal illegalen in Nederland, naar schatting zo'n 150.000, sterk terug te dringen. Alleen al de eerste drie jaar wil zij er 26.000 over de grens zetten. Daartoe zullen twee vertrekcen tra worden opgericht met in to taal 1500 plekken. Volgens Leo Wilde, chef van de dienst Vreemdelingenpolitie in Amsterdam-Amsteüand, wordt slechts eenvijfde van alle opge pakte illegalen over de grens gezet. De helft van hen gaat de cel in en daarvan wordt veertig procent na maanden opsluiting op bevel van de rechter weer vrijgelaten. Van de rest wordt tweederde wél uitgezet en de overigen schuiven door naar een andere instelling. Illegalen die weer worden vrij gelaten, krijgen te horen dat ze binnen 48 uur het land moeten verlaten. „Maar ik heb niet de illusie dat ze daadwerkelijk weggaan", zegt hoofd bewo- nerszaken Peter Janssen van het grenshospitium in Amster dam nuchter. „Ze hebben veel meer behoefte om hier te blij ven." Volgens Janssen is het nut van grenshospitia bij het uitzetten van illegalen beperkt. „Ik kan me niet voorstellen dat we met 1500 speciale gevange nispakken de illegaliteit bestrij den." „Het beleid is gedoemd te mis lukken", zegt Jan Mulder, voor malig directeur van vertrekcen trum Ter Apel. „Verdonk bena dert het probleem in aantallen: er moeten 26.000 illegalen uit. Maar het zijn wel 26.000 indivi duen, allemaal mensen die erg hun best zullen doen om een schrijnend geval te worden. Struikelblok voor Verdonks plan is volgens Mulder ook hoe de illegalen in de nieuwe ver trekcentra moeten komen. „In Nederland mag je niemand ge dwongen vervoeren. En als ze wél in zo'n centrum aankomen, mogen ze er maxi maal acht weken zitten. Daarna is het afwachten of de rechter toestaat dat ze langer mogen blijven." utrecht/anp - Net als donder dag heeft het verkeer ook giste ren voor extra drukte op de Ne derlandse wegen gezorgd. De hele dag sftonden richting de bekende recreatiegebieden fi les, aldus verkeerscentrale TIC. Gistermiddag stroomden de wegen richting de Waddenei landen, de Veluwe, Zeeland en het IJsselmeer vol. Voor de boot naar Texel ontstond een file van vier kilometer, de wachttijd liep op tot anderhalf uur. Op het drukste moment, hal verwege de middag, stonden in Nederland 21 files met een to tale lengte van 100 kilometer. De piek in de paasdrukte lag evenals vorig jaar op donder dagmiddag toen er 55 files stonden met een lengte van 300 kilometer. Ongeveer 600.000 Nederlanders gaan tijdens het paasweekeinde even weg. Van hen blijft tweederde in eigen land en vertrok de rest naar België, Duitsland en Frankrijk. den haag/gpd - Psychiatrische patiënten en verstandelijk ge handicapten moeten sneller worden gedwongen om behan deling te ondergaan en medicij nen in te nemen. Dat vindt een ruime Kamermeerderheid van PvdA en CDA. De partijen wil len daarmee het in Nederland frequente gebruik van de iso leercel verminderen. De Tweede Kamer volgt met de stellingname het advies van de Groninger psychiater Van Veld huizen, lid van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie. In vergelijking met de ons omrin gende landen hebben psychia trische patiënten in Nederland veel te vertellen. Nu kan volgens de Wet BOPZ (Bijzondere Opnemingen Psy chiatrische Ziekenhuizen) al leen de opname in een psychia trische inrichting worden afge dwongen. Overigens alleen als iemand een gevaar voor zich zelf of zijn omgeving vormt. De patiënt kan de daarbij behoren de behandeling vervolgens wei geren. De PvdA vindt dat dwangmedi- catie ook moet worden ingezet voor psychisch gestoorden die (nog) niet in een inrichting zit ten. Het CDA voelt daar ook voor, maar wil eerst weten of het praktisch uitvoerbaar is. (advertenties) Serena Eetkamerstoel Serena. In zwart leder met een onderstel in aluminiumkleur. Slechts 85,- Zolang de voorraad strekt. Nathalie Verstelbare eettafel 'Nathalie' met uitschuifbare bladen van gehard glas. Maat 170(240)x100x75 cm. van 1385,- voor 699,- naar bij een bank informeert naar iemands financiële positie, dan is die persoon in de ogen van de bank meteen verdacht. Of dat nou juist is of niet." Mac Gillavry constateerde dat agenten, officieren van justitie en rechters-commissarissen vaak te ver gaan bij het verza melen van privacygevoelige ge gevens bij bedrijven. Soms zijn ondernemingen verplicht infor matie te verstrekken. Maar wanneer dat niet het geval is, worden ze toch vaak tot mede werking gemaand. Mac Gillavry stuitte tijdens zijn onderzoek bij een Duitse bank op een be stand van personen naar wie navraag was gedaan. De 'zwarte lijst' bestond uit 350.000 na men. „Vergelijk het met iemand die met kinderporno wordt ge associeerd. Dat kan die persoon ruïneren, ook al heeft hij er niets mee te maken." [STEEDS VERRASSENDE AANBIEDINGEN IN TRENDY TIJDLOOS HUISWAARDERPLEIN 6A, 1823 CP ALKMAAR WWW.M0BI.NI TEL: (072) 6119891- V01S 0E BORDEN EIGEN PARKEERTERREIN OPENINGSTIJDEN MA-W0: 9.30-17.30 UUR 00: 9.30-21.00 UUR VR: 9.30-18.00 UUR ZA: 9 30-17.30 UUR ZONDAGS GESLOTEN Op 2e paasdag zijn alle IKEA vestigingen open van 10-17 uur. i Het paasontbijf staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9 -18 uur 0900-235 45 32 {0.10/min.) www.IKEA.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 39