De vluchtigheid van Idols GESPREK VAN DE DAG I Thema 'idolen en demonen' rode draad op Dag van de Filosofie Bejaarde wandelaar op z'n gemak naar Spanje Restanten Japans pale* opgegraven ZATERDAG 10 APRIL 20( DAGELIJKS LEVEN "PfiPpA1. WE- H&lïBesi VISITE. MENSELIJK CHIRURGEN die geregeld VIDEO GAMES spelen zijn beter in laparo- scopische operaties (buikoperaties die worden uitgevoerd met behulp van een videocameraatje en met joy sticks bediende instrumenten) dan chirurgen die dat niet doen, zo blijkt uit Amerikaans onderzoek. Dat komt volgens de onderzoekers doordat hun motoriek, reactievermogen en oog-handcoördinatie beter zijn ge traind. Chirurgen die minstens drie uur per week op de Nintendo of Playstation spelen maken bij laparo- scopische operaties 37 procent minder fouten dan collega's die geen videogames spelen. Bovendien opereren ze sneller. Volgens de arts James Rosser, onder wiens leiding het onderzoek werd uitgevoerd, is het opereren met een laparoscoop zoiets „als het strikken van je veters met eetstokjes van een meter". Nederlanders in het BUITENLAND kunnen 24 april rechtstreeks getui ge zijn van het huwelijk tussen prins JOHAN FRISOen MABEL WISSE SMIT. De beelden van de burgerlij ke en kerkelijke huwelijksplechtig heden zijn te zien via BVN-TV, de publieke zender die zich richt op Nederlandstaligen waar ook ter we reld. De rechtstreekse uitzending is te zien tussen 10 uur en 13 uur. Om 21.45 uur is de samenvatting. BVN- TV is een samenwerkingsverband van de Publieke Omroep, de VRT en de Wereldomroep. Actualiteiten, kinderprogramma's, sport en docu mentaires die Nederlanders en Vla mingen in eigen land kunnen zien, zijn via BNV-TV wereldwijd te ont vangen. De zender produceert ook eigen programma's. PANDA'S in gevangenschap zijn TE LUI om de liefde te bedrijven. „Ze zijn dik. Ze hebben niet genoeg kracht in hun ledematen. Als ze op staan om seks te hebben raakt de benzine snel op", zegt de Chinese panda-expert Tang Chunxiang op een conferentie in Hong Kong. Daarom zijn verzorgers in China sinds kort aan het experimenteren met fitnessprogramma's voor de be dreigde dieren, waarvan er nog maar zo'n duizend rondlopen. De resulta ten moeten nog blijken: de paartijd is in maart begonnen. De gevierde Britse toneelschrijver RONALD HARWOOD gaat volgend jaar toch niet naar Canada om daar een van zijn stukken te regisseren. Hij ziet van de reis af vanwege de strenge ANTIROOKWETTEN in het land. Harwood zou in januari 2005 naar Winnipeg gaan om The Dresser in te studeren met het gezelschap van het Manitoba Theater Center. Maar toen de 69-jarige, oorspronke lijk uit Zuid-Afrika afkomstige schrijver een contract kreeg voorge legd waarin stond dat in het theater niet mag worden gerookt, haakte hij af. In een e-mail liet hij weten dat rookverboden bij recente bezoeken aan Canada en New York een hoop van zijn plezier hadden bedorven en dat hij niet van plan is om zich te la ten dwingen in de winter de straat op te gaan „om mij aan een van mijn grootste genoegens over te ge ven". Harwood voert al jaren strijd tegen de antirooklobby, waarbij vooral de medische stand het moet ontgelden. „Als ze maar de helft van de energie die ze spenderen aan het verbieden van roken zouden ge bruiken om mensen te helpen die lijden aan artritis zou ik bijvoorbeeld weer kunnen tennissen." KATJA SCHUURMAN gaat de hoofd rol vervullen in een MOBIELE REALI- TYSOAP met als titel '24-7 Repor ter'. De dagelijkse belevenissen van de 29-jarige actrice zijn vanaf 21 april via internet, MSN messengeren de mobiele telefoon te volgen. Vol gens de makers kunnen fans van Kat- ja haar leven zeven dagen per week, 24 uur per dag live meemaken. Een speciale reporter volgt het doen en laten van de actrice en verspreidt da gelijks zijn verhaal met bijbehorende foto's. Foto: GPD BILLY BOB THORNTON (48) wordt weer VADER. Zijn huidige geliefde, de 39-jarige Connie Angland, schenkt als alles goed gaat in okto ber het leven aan een kind. Dat heeft Thorntons woordvoerder be kendgemaakt. Thornton, bekend van onder meer zijn stormachtige huwelijk met actrice Angelina Jolie en zijn nieuwste film The Alamo, heeft al drie kinderen uit eerdere huwelijken. Foto: EPA Engelen bij Jezus' graf Wat zoeken jullie de levende bij de doden? Hij is hier niet, maar Hij is opgewekt Hettv-programma Idols roept bij filosoof Paul Cobben behalve ver wondering vooral ergernis op. Hij besluit het maar ruiterlijk toe te geven, want hij kan zijn weerzin toch niet verborgen houden. „Als ik naar Idols kijk, vallen mij een aantal dingen op", begint hij voorzichtig. „Het gaat om heel jonge mensen die in korte tijd naar de top gevoerd moeten wor den. De kwaliteit van de kandida ten moet dan wel hoogst dubieus zijn." De uitzendingen bewijzen volgens Cobben zijn gelijk. „De meesten zingen gewoon vals." En dan de Idols-jury. „De deelne mers leggen hun lot in de handen van een aantal nobodies. De pure middelmaat zit daar. Welke argu menten geven ze nou in hun commentaar? Het zijn nietszeg gende meningen. 'Je kunt niet zingen, maar je hebt wel een uit straling van hier tot ginder'. Het hoogste goed is om belangstelling op tv te krijgen. Alsof iets kwaliteit krijgt door het simpele feit, dat.al le ogen van het publiek daarop gericht zijn." Paul Cobben weet wel raad met het thema 'idolen en demonen', dat zaterdag 17 april de rode draad vormt van de Dag van de Filosofie in het Tilburgse theater De Vorst. De hoogleraar wijsbe geerte aan de Universiteit van Til burg heeft zijn lezing van die dag voorzien van de titel 'Het rijk van Mefisto. Heldendom in het tijd perk van de moderne Nederlan der'. „Ik heb zeer zeker het pro gramma Idols in mijn hoofd ge had, toen ik die titel formuleer de", zegt hij. Idols symboliseert volgens Cob ben de snelle weg naar de roem. Als je in een paar weken de top bereikt, hoe kun je dan verder nog Van zijn arts kreeg hij te horen dat hij fit genoeg is en dus begint de 81-jarige Harm Pranger volgen de week woensdag aan een voet tocht naar Santiago de Compos- tela in Spanje. Met de tocht wil de Nijmegenaar geld inzamelen voor de strijd tegen Alzheimer, de ziek te waaraan zijn vrouw vorig jaar overleed. Hij maakt de 2700 kilo meter lange voettocht helemaal in zijn eentje. „Ik heb alle tijd en doe het dus lekker kalm aan", al dus Pranger, die zijn bagage mee neemt in een omgebouwde rol stoel, die aan zijn vrouw toebe hoorde. Ook houdt hij een reisver slag bij. Vorig jaar volbracht de bejaarde wandelaar al een wan deling van duizend kilometer door Nederland. Die sponsoractie bracht 15.000 euro op. Pranger hoopt dat hem onderweg regel matig onderdak wordt aangebo den. In eigen land heeft Pranger al verschillende slaapplaatsen ge regeld. Twee weken na de start in Nijmegen hoopt hij in Maastricht te arriveren. Pranger was in 1993 al eens in Santiago de Compos- tela, samen met zijn vrouw. „Het is een bijzondere plek waar ik graag terug wil komen. Ik denk dat ik onderweg goede begelei ding zal krijgen. Ik ben namelijk een gelovig mens." Foto: GPD Vrijheid is een vrije vos in een vrij kippenhok". Mooie uitspraak, ik weet niet wie hem verzonnen heeft. Niet langgeleden was de vos nog beschermd in Nederland. Geen idee hoe het er nu mee staat. Voor het geval het dier nog steeds beschermd is, pleit ik voor opheffing van die status. Bij onze buren, ik woon op een dorp, zat hij een paar jaar geleden in de tuin. Boven op het dak van de schuur. Niemand in de buurt durfde zijn kat nog buiten te laten. Ver der roofde het dier, akkoord daar is hij roofdier voor, kippen in de omgeving. Klachten bij bevoegde instanties waren aan dovemans oren gericht: ,,De vos is beschermd meneer, mevrouw. Wij kunnen niets doen". Dat katten en kippen ook beschermde dieren zijn, maakte geen indruk. Een aardig voor beeld van hoe het recht van de sterkste wettelijk kan zijn vastgelegd. Het deed mij denken aan een andere mooie uitspraak: „Als wij de natuur zijn gang laten gaan, zou hij medogeloos met ons afrekenen". Weet trouwens ook niet wie die verzonnen heeft. Ik ben dus niet tegen een beetje geregideer op na tuurgebied. Vanmiddag weer een vos gezien. Ik liep met onze hond, Senor heet hij en hij luistert niet best maar daar gaat het nu niet om, in het Halfwegse Re creatiegebied. En daar dwars over een groot gras veld, twee keer een voetbalveld, rende de vos. Op klaarlichte dag! Klein, rossig, spitse snuit, pluim staart. Schuwe dieren toch, vossen. Maar deze ken nelijk niet. Of misschien kunnen vossen het zich niet meer veroorloven om schuw te zijn. Of misschien zijn er in de Randstad niet genoeg schuwteplekken meer. Onze hond achter die vos aan of zijn leven op het spel stond. Vos weg, hond weg. Ik nog voor de ze kerheid, want nergens verstand van, tegen een echt paar dat vlakbij wandelde: Zit mijn hond soms achter de uwe aan?" „Maar meneer", zei de dame, „uw hond jaagt op een vos!" Ik bang ben ik nogal gauw trouwens. Dat die vos mijn hond zou bijten of omgekeerd. Of dat ik uren zou moeten zoeken voor ik weer met mijn hond. naar huis kon. Viel allemaal In het westen van Japan zm resten opgegraven van hef van Temmu, een keizer di|( 672 tot 686 regeerde en in[ een gecentraliseerd bestufn stelde naar Chinees voortp In Asuka, 400 kilometer tei» ten van Tokyo, worden alje len jaren opgravingen gedir. naar Temmu's paleis- ento pelcomplex Kiyomihara. Tw toe waren alleen een paar(3< en poorten blootgelegd, nfi onlangs stuitten de archefii op vermoedelijke resten w>l residentie van de keizer, eb tweeduizend granieten sté g belegde binnenplaats en e)r ver die waarschijnlijk deelfa maakten van de tuin bij hj ten paleis, plus de gaten vj de pilaren van het paleis n hebben gerust. Het Kiyorifl paleis staat beschreven inl ste officiële kroniek van Jatei de Nihon Shoki, die waarbl lijk is begonnen tijdens hejtr wind van Temmu en veeriia later, in 720, voltooid. De k komen overeen met de bep ving van het complex. Tij® Temmu's bewind werd Jafü cultureel sterk beïnvloed China. Zo deed het boeddft in die tijd zijn intrede in Ji 1 Na Temmu's dood in 686 P* de zijn weduwe vanuit Asije over Japan, tot de regering werd verplaatst naar een de buurt van de tegenwocT westelijke stad Kashihara.jt P.S. Was met Senor even bij de dierenarts voor een inenting. Vertelde vossenverhaal. „Jammer dat uw hond hem niet te pakken heeft gekre gen", zei de dokter, want het barst tegenwoor dig van de vossen in het Recreatiegebied". Ik geef het maar door voor wat het waard is. Aan het eind van elke finaleronde valt een van de resterende deelnemers af. Vorige week ging het tussen Eric en Irma. Laatstgenoemde was gelukkige en mocht naar de volgende ronde (vanavond). De jury (foto rechtsboven) mag alleen toekijken. Foto's: GPD mee. Ik vond Senor even later terug vlakbij het par keerterrein. Geen bloed te bekennen. Verbaasde me niet want hij jaagt wel maar bijt niet. Op het strand joeg hij ooit een zooi meeuwen op. Toen er één bleef zitten, ging Senor vol in de remmen en bleef op een meter afstand braaf zitten kijken. Maargoed, die vos. Niks tegen een vos in het re creatiegebied. Als hij maar niet met zijn bru tale kop dichterbij komt en in het dorp op kippen- en katten jacht gaat. Net als zijn broer een paar jaar terug. Het zit me alle maal niet lekker. Klotenatuur. 1- een ontwikkeling doormaken?", vraagt hij zich af. „Het getuigt bij na van schaamtelooosheid om je na een korte leerperiode aan het publiek te presenteren. Daar spreekt een zekere minachting voor het publiek uit." Als filosoof interesseert het me wat er achter dat modieuze zit. Als je in mijn vak kwaliteit wilt berei ken, dan kost dat vele jaren. En nu ik hoogleraar ben verbeeld ik me echt niet dat ik er al ben. Integen deel, ik ben me er eerder van be wust dat ik op veel punten nog te kortschiet." Als ik vanuit die achtergrond naar idols kijk, vind ik dat zprge- lijk. We leven in een tijd die wordt gekenmerkt door vluchtigheid. Er is geen ruimte voor verdieping. Dat staat in spanning met kwali teit want die vereist een benade ring van de lange adem." Als voorbeelden van echte helden noemt Cobben enkele grootheden uit het verleden: Leonardo Da Vinci en Faust. „Door lani oefening hebben zij kwaliji verworven die de moeite li' zijn. In onze cultuur ligt dk druk meer op jong en d} dan op oud en wijs. Het grote mate met puur toe* ken, wie uiteindelijk Idol

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 38