REGIO Zoveel mensen, zoveel woonwensen Vrijdag 16 april 'Visite heel goed de weg wijzen' 'We zijn niet zo tuin-minded' 'Je moet altijd enorm plannen' 'e gebruiken de iten niet meer Start 19.30 uur Meer informatie via: 071-5356362 of www.leidschdagblad.nl Start verkoop 25 maart Lijden ZATERDAG 10 APRIL 2004 NAVRAAG erlandsche bank heeft Woerden uitgekozen voor een experi- net betalingen zonder gebruikmaking van centen. Zes weken linnen klanten de twee kleinste euromunten in hun zak hou den. Ook voor ondernemers moet het schrappen van de cent en de munt van twee cent voordelen opleveren. Als het experiment slaagt overweegt «erlandsche Bank prijzen af te ronden op vijf centen. AAD VAN LOT, voorzitter van het Noordwijkse Hoofdstraat Koopcentrum, jt een goed plan. Van der Slot is eigenaar van de winkel On the ('alles van en met steen'). Iurocent lastig? rebruiken 'm niet. Klanten zeggen zelf ook 'laat maai- zitten' ze een cent wil teruggeven. Ze willen al dat kleingeld niet." <r in de winkel heie geen artikelen die, irbeeld, 5,99 euro ji? Hele kleine, goed- utikelen hebben we lus die centen doen ons niet zoveel toe voorbeeld bij de r of de slager, waar ons dingen koopt, nden onze prijzen fcent af. De hele eu- mden we wel op 99 nt dat willen klanten Klanten hebben liever iets van 99 dan van 100 euro. Dat is ikende tussen-de-oren-gevoel." eer is de eurocent uit de zaak verdwenen? lebben de centen nog wel in de kassa liggen hoor, maar we iken 'm dus niet meer bij de uiteindelijke vaststelling van i. Het eerste jaar na de invoering van de euro hebben we he- i bedragen gehad, als gevolg van de rechtstreeks omrekening ïldens in euro's. Na een jaar zijn we gaan afronden." een goed idee van de Nederlandsche Bank? nk dat de cent rekentechnisch gezien moet blijven bestaan, de bloembollensector, daar is de cent een belangrijke een- Us je die afschaft wordt alles ineens een stuk duurder. Maar Ie klant kun je het een stuk gemakkelijker maken door aan ld van het productieproces, op de eindkassabon, af te ron- let vijf centen." afronden ook veel administratieve voordelen voor onder- •s, zoals de Nederlandsche Bank veronderstelt? [enk ik niet. Wel is het zo dat in de foodsector heel veel klein geld in omloop is en dat dit nogal eens vertragingen oplevert kassa. Personeel moet dan zoeken naar al die kleine mun- i alle centen apart en worden ze later ingeleverd bij de dat doen we niet. In Amerika zie je dat wel, van die centen- Maar het is een beetje achterhaald principe." Erna Straatsma foto: EPA UIT OE ARCHIEVEN 1979, dinsdag 10 april - Het 32ste Bloemencorso van de Bollenstreek, dat zaterdag il rijdt, moet bloemen uit het noorden van Frankrijk laten aan- om de 20 praalwagens voldoende kleur te kunnen meegeven, fierkzame toeschouwer zal ontdekken dat er nagenoeg geen hya- in de wagens zijn verwerkt. De Stichting Bloemencorso Bollen- heeft een beroep moeten doen op de kwekers in Frankrijk, om- zelf praktisch geen enkele hyacint heeft. De winter heeft de an deze bloemensoort gestagneerd. N - Het WD-raadslid Van Duijn vindt het besluit van B en W om jse ambtenaren op 1 mei vrij te geven 'een zeldzaam stomme ing'. Het WD-raadslid haalde in een vergadering van de ge- alijke commissie voor personeelszaken, fel uit naar coalitiege- 3 PvdA. ,,Er is gewoon een besluit genomen door diegenen, die ig de macht hebben", aldus Van Duijn. 1979, dinsdag 10 april I- Met zware explosieven zijn slopers de laatste restanten van luct-elementen bij de Haagse Schouwweg te lijf gegaan. Daar- irdwijnt een laatste herinnering aan een weg - rijksweg 4b - lit aangelegd is. De betonnen constructie werd al in 1936 aan- Foto: archief Leidsch Dagblad i in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Ing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op immer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA irlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van atsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, ïveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl ofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl INT00R straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden :ax 071-5356415 fefax 071-5 356 325 richten fax 023-5150 5^7 WEVERKOOP les m.b.t.: '2-6813661 1 goed: 023-5150 543 075-681 3677 etailhandel: 071-5 356 300 "reaus kunnen contact opnemen 58i 3636 iVICE "(gratis) 12-5196800 1ENTEN 'betaling (acceptgiro) 'o (alleen aut ine) 70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken tomatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 u"r AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Nederlanders wonen het liefst in een 'huis met een tuintje'. Dus worden dorpen groter en steden kleiner. Het Groene Hart slinkt en sommige bol- lengronden moeten mogelijk wijken voor woning bouw. Binnenkort presenteert het kabinet de Nota Ruimte, waarin de toekomstige inrichting van Ne derland centraal staat. Voorafgaand daaraan een reeks portretten van inwoners van deze streek. Zij vertellen over hun persoonlijke woonwensen. Naam: Bob en Antwonette van der Kamp Woonplaats: Leiderdorp Soort woning: nieuwbouw rij tjeshuis. Brugwacht in wijk Leyhof Bob: „Het is ons derde huis. Hiervoor woonden we net buiten het centrum van Lei den. Na de geboorte van Koen wilde voord Antwonette ver huizen. De stad vond zij niet de ideale omgeving om kinde ren te laten opgroeien. Ik kom oorspronkelijk uit Leiderdorp en wilde eigenlijk nooit meer terug. De sfeer in Leiden trok me veel meer aan. Toen Antwonette vier jaar ge leden over nieuwbouwhuizen in de Leyhof begon, was ik ook met enthousiast. Het leek me niks om in zo'n kale nieuwbouwwijk te wonen. Maar op het moment dat ik de eerste bouwtekeningen zag, kwam ik terug op mijn besluit. Vooral de verschillen de bouwstijlen in de wijk vind ik prachtig. Onze buurvrouw in Leiden gaf de tip om ons in te schrijven voor een woning in deze wijk. Zelf wilde ze ook met haar gezin naar de Brug wacht verhuizen. Ironisch ge noeg zijn wij ingeloot en zij niet. Met de omliggende huizen vormt onze woning een cirkel. Op luchtfoto's is dat een prachtig gezicht. Onze cirkel ligt een stukje van Leyhof af. We moeten visite daarom ook vaak goed uitleggen hoe ze moeten rijden. De binnen plaats is zeer geschikt als speelplek voor kinderen. Al staan er geen speeltoestellen. De laatste tijd vinden we het minder veilig op het plein. Het staat vol met auto's. Zo dra de kinderen - Koen (7), Tobias (5) en Manon (2) - wat ouder zijn, kunnen ze met de fiets de wijk in. Daar is wel een speeltuintje. We hebben een tuin op het zuiden. Antwonette wilde dat graag. Aan de tuin ligt ook een klein slootje. Met de aanleg hebben ze goed rekening ge houden met kinderen, want het is maar een halve meter diep. Nadelig is dat de muren uitlo pen. Er is geen rechte hoek in het huis te bekennen. We kunnen nergens een kast net jes in de hoek zetten. Het la minaat op de vloer ligt ook scheef. We hebben wel veel ruimte in het huis. Ieder kind heeft hier een eigen slaapka mer. Met drie kleine kinderen wordt het snel een puinhoop. Daarom is het vervelend dat we een tekort aan opberg ruimte hebben. We hebben twee kleine schuurtjes. Dat is net te weinig. Verder belem mert de hoogspanningsmast het uitzicht vanuit de huiska mer. Maar voor de komende vijf jaar zijn we zeker nog ge lukkig met dit huis. Misschien dat we ooit nog eens verhui zen. Naar een huis met meer bergruimte en met een garage voor mijn motor. Die staat nu buiten. Met de buren kunnen we het uitstekend vinden. Afgelopen zomer hadden we met zijn al len een barbecue. Wij zijn niet de grootste actievelingen van de buurt, maar af en toe een feestje vinden we heel leuk." tekst: Alette Snijders foto: Hielco Kuipers Naam: Peter en Marjan van der Groen Woonplaats: Leiden Soort woning: huurflat met 3 kamers, 'terraswoning' Peter: „We hebben allebei on ze koophuizen gehad. Hier voor woonden we in Leider dorp, in de Meijelaan. Was ook een huurwoning. Sinds een jaar wonen we in deze flat in de Merenwijk: Stadzicht." Marjan: „In Leiderdorp had den we dan wel eengezinswo ning, maar het was een pop penhuis. De woonkamer was vier bij vier, zo'n beetje de helft van wat we nu hebben." Peter: „De zolder gebruikten we niet. En we zijn ook niet zo tuin-minded, zal ik maar zeg gen. Op zich is een tuin leuk, maar qua onderhoud hoeft het van ons niet zo." Marjan: „Iedereen zal wel denken: je bent toch gek dat je een huis met een tuin niet wil, maar hier kun je ook heerlijk buiten zitten. Boven dien hebben we nergens om kijken naar." Peter: „Om een koopwoning zaten we niet te springen." Marjan: „Erg handig zijn we niet. Voor alle klussen moeten we iemand regelen. Dus dat kost ons ontzettend veel." Peter: „Bovendien zijn we al op een zekere leeftijd. Dat be tekent dat een hypotheek voor ons nogal duur uitvalt." Marjan: „Je maakt ons wel oud hoor, die leeftijd van ons valt best mee." Peter: „Wij waren al bekend met deze flat, vandaar dat we hier terecht zijn gekomen." Marjan: „Peters ouders wo nen een paar deuren verder op." Peter: We hebben ons vorig jaar maart ingeschreven bij eigenaar Vesteda. We dachten dat we een tijd moesten wachten, maar na een ruim een maand kregen we al een telefoontje. Of we hier wilden komen kijken. De service is uitstekend en je woont vlak bij een winkelcentrum. Alles is gelijkvloers, ook erg prettig. Geluidsoverlast hebben we niet. We vinden het hier heer lijk. We zijn altijd weer blij als we thuis zijn." tekst: Erna Straatsma foto: Henk Bouwman Naam: Elly en Martien Zand wijk Woonplaats: Noordwijk Soort woning: (bedrijfsgebon den) bungalow bij eigen telers- bedrijf Elly: „In 1965 kwamen we hier wonen.Deze grond was ge schikt gemaakt voor de bol lenteelt, daarvoor was het duingebied. Ook in die tijd heerste er woningnood en er waren meer gegadigden om in dit huis te komen wonen. Martien en ik voldeden aan alle voorwaarden, want we waren gebonden aan Noord- wijk of Noordwijkerhout en we hadden land om een agra risch bedrijf te starten. We hebben hier altijd met plezier gewoond, en dat doen we nog steeds. Alleen heb ik het huis altijd wel een beetje klein gevonden. Dat gold met name voor de woonkamer en de keuken. En ik mis een kel der. We hebben er wel wat aangebouwd, maar nog steeds is de keuken niet zo groot als je zou wensen in een woning op het platteland. Je hebt heel wat opslagruimte nodig voor al het eten dat je zelf verbouwt en dat je wil in maken of invriezen. Het grote voordeel van deze woning is natuurlijk de ruimte om je heen, wij hoeven met niemand rekening te houden. Het nadeel, maar eigenlijk is het niet echt een nadeel, is datje altijd moet plannen. Je kan niet zo maar even voor een pak suiker naar de winkel rijden. Vooral toen onze vier kinderen nog klein waren, bleven we aan het plannen en regelen. De hele dag was ik aan het klokkijken of ik weer naar het dorp moest om ze te halen of te brengen. Als de kinderen vakantie hadden, had ik het zo rustig zonder die dwang van de klok. Martien en ik hadden ook het geluk dat de kinderen zo fan tastisch met elkaar omgingen. Ze waren vaak op elkaar aan gewezen, maar dat hebben zij nooit als een nadeel ervaren. Ze zagen juist het voordeel er van in. Als ze een dagje naar het strand waren met vriend jes, gingen die vriendjes al om een uur of vier naar huis. Zij mochten van ons veel langer weg blijven omdat ze bij el kaar waren en wij wisten dat het goed zat. Ook nu hebben ze nog een erg goede onder linge band. Mijn woonwensen voor de toekomst zijn eenvoudig. Over een poos willen Martien en ik het bedrijf verkopen, het liefst aan een van de kinde ren, en dan in het dorp gaan wonen. Noordwijk of Noord wijkerhout, dat kan allebei. Maar voor het zo ver is, wil ik eigenlijk nog steeds die grote keuken." tekst: Gerard Baas foto: Mark Lamers (advertentie) Leiden - LPSV Nljg| Leidsch Dagblad LEIDEN. 19.30 UUR Ze zijn op een beetje lijden voorbereid. Grote groepen Leidenaars die in lange rijen voor de Pieterskerk staan te wachten. Een kussentje bij de hand, een extra trui aan. Ze verwachten niet echt comfortable stoelen en weten dat het koud kan zijn. Ze weten ook dat de Mat- thaus Passion een lange zit is. Bachliefhebbers vullen langzaam de vakken. De zitruimte is minimaal. Eenmaal plaatsgenomen, zit je klemvast. „Ze hebben gerekend op pygmeeën", verzucht op man op rij twaalf, vak E. Zijn Hollands postuur komt niet bepaald overeen met de door hem vooraf gereserveerde zitplaats. Zijn vrouw gaat licht kreunend door de knieën. „Om half twaalf moeten ze mij er maar weer uittakelen." Op de kerkpilaren hangen waarschuwingsbriefjes: 'Op last van de brandweer is het verboden te de stoelen te verplaatsen'. Alsof daar ruimte voor is. Op diverse plaat sen zijn bovendien, aan weerszijden van de rijen, rolstoe len geparkeerd. Het zicht in vak E is niet optimaal. Je ziet net een paar le den van het Bachkoor. En een glimp van de violisten van het Concertgebouw Kamer Orkest. De solisten worden geheel aan het oog onttrokken door het spreekgestoelte en diverse pilaren. Jammer, maar helaas. „U heeft eigen lijk geen zicht, maar het gaat uiteindelijk om de muziek", had de man die de kaartjes regelde al gezegd.^ Om kwart voor acht heeft iedereen zijn plek gevonden. Het eerste hoofdstuk over het lijden en sterven van Jezus Christus begint. De kerk houdt de adem stil. Hoesten kan een kwartier later, als het koor klaar is met een passieon derdeel. Al vrij snel melden zich enkele afvallers. Een man in vak B wordt onwel, geeft over en wordt voorzichtig afgevoerd. Even later verlaat een jongetje uit het Haags Matrozen- koor de voorstelling met buikpijn: vermoedelijk een na wee van een vrij recente operatie aan zijn blindedarm. In de pauze pikt een taxi een paar oververmoeide gasten op en na de koffie blijven sommige stoelen onbezet. Later op de avond zal een derde slachtoffer vallen: een vrouw gaat van haar stokje. Een beetje lijden hoort erbij. Erbarm'dich unser, o Jesu! Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31