KUNST CULTUUR Vier facetten van een genie 'Beatles-beleven in Blokker bekli Homerus: voor saxofoon en een krachtige stem Pathé gaat ook films draaien uit Marokko Christiaan Huygens in de Leidse regio Opera Gassmann in Nederla Koninklijke première voor 'Vermeer-fili Zeestuk Mesdag weer boven water Amsterdam - Bij Sotheby's in Amsterdam is een zeestuk van Hendrik Willem Mesdag boven water gekomen. Particulieren brachten 'Het uitvaren van de reddingsboot' in, de pendant van 'Terugkeer van de red dingsboot' uit de collectie van Museum Boijmans van Beunin- gen in Rotterdam. Van het nu ingebrachte doek was de ver blijfplaats lange tijd onbekend. Mesdag schilderde het geheel in 1876. Sotheby's verwacht voor 'Het uitvaren' een op brengst rond de 70.000 euro. De veiling is op 20 april. Nominaties VSCD Cabaretprijzen Amsterdam - De Vereniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) heeft gis teravond de eerste nominaties bekendgemaakt voor de VSCD Cabaretprijs. De nominaties gelden voor de volgende pro gramma's: Wim Helsen met zijn programma Heden Soup!, NUHR (Niet uit Het Raam) met hun programma Over de Top, Van Houts en De Ket met hun programma Dolle Pret. De Ver eniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties (VSCD) kent sinds 2003 jaarlijks Cabaretprijzen toe. Verder reikt de VSCD jaarlijks prijzen uit binnen de disciplines toneel, dans, mime, klassieke muziek en jeugdtheater. - Amsterdam - Bioscoopketen Pathé gaat naast Turkse nu ook Marokkaanse films program meren om het allochtone pu bliek in de Randstad tegemoet te komen. Zo draait vanaf 29 april de Marokkaanse kaskraker Les Bandits in Pathé De Munt (Amsterdam), De Kuip (Rotter dam), Rembrandt (Utrecht) en Scheveningen. De keten begon eerder dit jaar met het programmeren van Turkse titels. De eerste film in die cyclus, Hababam Sinifi, trok 30.000 bezoekers. Inmiddels is Pathé aan de vierde Turkse film toe. Een Pathé-woordvoerster is tot dusver tevreden over de resul taten. ,,We gaan ermee door zo lang bezoekers geïnteresseerd zijn en er voldoende geschikte aanvoer is. Dat geldt ook voor het Marokkaanse aanbod. Het moeten commercieel interes sante films zijn die trouwens ook Nederlands ondertiteld worden." ZATERDAG 10 APRIL 2OO4 door Ad van Kaam leiden - Hij was 'seer kleintjes voor sijne jaren en teerkens van leden'. Met puntige knietjes en iets naar binnen staande voeten. Hij werd geprezen omdat hij zo'n zoet meisje was. Een 'watje' zouden we tegenwoordig zeg gen. Maar kwam het op leren aan, dan stak Christiaan Huy gens (1629-1695) met kop en schouders boven iedereen en al les uit. Een 'kanjer', zeg maar. Deze maand is het 375 jaar ge leden dat de knapste kop van zijn tijd het licht zag. Hij is te plaatsen in één klas met andere geniale wetenschappers als Ga lilei en Isaac Newton. Omdat de Wat is waar te zien? Hofwijck Voorburg Centraal staat de veelzijdige opvoeding van de jonge Chris tiaan Huygens, kind van rijke komaf. Aan bod komt ook de muzikaliteit van de familie in het algemeen en die van Christiaan in het bijzonder. Hoogbegaafd op velerlei fron ten, kon hij ook zeer goed te kenen en schetsen. Universiteitsbibliotheek Lei den De manuscripten van Christi aan Huygens, de tekstuitgaven die hierop zijn gebaseerd en het huidige restauratieproject. Museum Boerhaave Leiden Huygens zelfgemaakte lenzen, zijn enig overgebleven tele scoop, zijn astronomisch uur werk en zijn zeer nauwkeurige planetarium. Ook de originele eerste schetsen van de ring van Saturnus zijn te zien. Space Expo Noordwijk Een model van de sonde Huy gens. Deze sonde zal in janua ri 2Ö05 afdalen in de atmos feer van Saturnus' grootste maan, Titan. Rondom de son de, compleet met hitteschild en parachute, is het spook achtige landschap vair Titan weergegeven. Facetten van een genie - t/m 31 mei. Voorburg, Leiden, Noordwijk. Info: www.muse- umboerhaave.nl/huygens. uitvinder, natuurkundige en as tronoom - hij ontdekte de rin gen van de planeet Saturnus - gedurende zijn leven woonde en werkte in deze regio, eren vier musea en instellingen hem met een tentoonstelling. Het zijn het Huygensmuseum Hof wijck in Voorburg, Museum Boerhaave in Leiden, de Uni versiteitsbibliotheek Leiden en Space Expo in Noordwijk. De vier musea hebben de han den ineen geslagen en belich ten gelijktijdig een verschillend facet van de persoon en van de geleerde Christiaan Huygens. Gezamenlijk brengen zij een boekje uit over zijn leven en werken. Voor tien euro kan de bezoeker tot 31 mei in de vier musea terecht. Het boekje is bij de prijs inbegrepen. Christaan Huygens was de tweede zoon van Constantijn Huygens, secretaris in dienst van de Oranje's en een bekend dichter. Van diens hand is on der meer een ode aan Het Haagse Schouw, dat ook in zijn tijd al dienst deed als uitspan ning onder de rook van Leiden. In een gedicht roemde hij het ontbijt van de herberg aan de Rijn. Had je dat genoten, dan bliefde je voor de rest van de dag niets meer, zo luidde grof weg de strekking. Van privé-leraren ontving de jonge Christiaan een gedegen opleiding in de schone kunsten en de exacte wetenschappen. Al snel bleek hij bijzonder begaafd in de wiskunde. Toen hij in 1645 wiskunde en rechten ging studeren aan de Leidse univer siteit konden ze hem daar al niet veel meer leren. Zijn beroemdste uitvinding is de slingerklok die qua nauw keurigheid alle voorgaande uurwerken overtrof. Ook ont wierp hij een barometer, micro scoop, telescoop en een lucht pomp. Hij fabriceerde sommige ontwerpen zelf, hetgeen tame lijk uitzonderlijk was voor ie mand van dergelijk rijke komaf. Een echte baan heeft Huygens ook nooit gehad. Of het moet zijn docentschap zijn aan de Académie Royale des Sciences in Parijs waar hij gedurende 15 jaar aan was verbonden. Huygens ontdekte in 1655 door zijn telescoop met eigenhandig geslepen lenzen de eerste maan (Titan) van de planeet Satur nus. Hij loste vervolgens ook het raadsel van de ringen op. Op dit moment nadert het ruimtevaartuig Cassini/Huy gens de planeet Saturnus. Ter ere van Christiaan en zjjn ont- blokker - Even weer met elkaar terugblikken naar dat ene pop concert waarbij de autoriteiten het ergste vreesden, maar waar nu iedereen hard om lacht. De Beatles markeerden een tijd perk, toen ze veertig jaar gele den Nederland bezochten. Tweede paasdag komen de fans in Vredenburg bijeen om op nieuw te zwelgen in het verhaal van de 'Beatles in Blokker'. Het blijft overigens niet bij de bijeenkomst in Utrecht. Ook in Blokker zelf, naast de legendari sche veilinghal waar de Beatles op 6 juni 1964 twee keer 22 mi nuten optraden, worden John Lennön en de drie andere pop musici herdacht. Tal van muzi kanten treden in het dorp op, zoals de John Lennon Experi ence met Gary Gibson. Hij is volgens kenners 's werelds bes te muzikant als het om de sound van John Lennon gaat. In het voorprogramma staat Let it Beat, dat Nederlandse teksten op Beatlesmuziek brengt. Za terdag 5 en zondag 6 juni ma ken fans de rondvaart die de Fab Four destijds door Amster dam maakten. Maar eerst kunnen zij zich tweede paasdag in Utrecht la ten onderdompelen in vooral de beelden en verhalen over het concert in het Noord-Hollandse dorp. „Wat nog niemand weet", verhaalt René van Haar lem uit Utrecht, organisator en voorzitter van de Nederlandse Beatles Fanclub, „is dat de Beatles vanuit de kleedkamer met de auto naar het podium zijn gebracht, ongeveer 25 me ter verderop. De organisatie wilde koste wat kost voorko men dat fans aan die jongens zouden zitten. Ze verwachtte anders echt chaos." Eerder leek het er nog op dat de Beatles he lemaal niet zouden komen, omdat drummer Ringo Starr ziek was, maar daarvoor in de plaats kwam Jimmy Nicol. Van Haarlem was 15 jaar toen hij - uiteraard spijbelend van school - het middagcocj zocht. Voor het avoni. kon hij geen kaartje be! gen. „Die waren in no verkocht, ook al warei achtduizend. Voor de waren vieduizend kaai t schikbaar. Dat conce opgekocht door Radio ca. Dat verkocht de kaa; de radio. Zo ben ik uit» binnen kunnen komepi betaalde tien gulden daar drie weken lang tenwijk voor lopen. De ervaring was onveil Twee jaar lang luisteijo Haarlem al onder de ckf een oorschelpje naar d{ op Radio Luxemburg, kon hij hen zien optrei veel ouders stonden hippies in die tijd gelijlpi skinheads heden ten d: T. de Jong uit Blokkt het concert het groots! ment ooit in zijn d werkte toevallig bij de ling waar het plaatsv was ik al dagen vooi roes van de voorbereid zegt zij. Voor haar wasl ook niet moeilijk een kil) bemachtigen. Een echte fan van Johfc Ringo en George was ön niet. „Maar het was evenement dat je moeA maken. Daarom ben ik We hebben gewoon haan gezongen. We wisten we zongen, maar het belevenis." Aan alle journalisten de krant met het verslof haar op te sturen. Ze allemaal nog. De re waren soms zwaar oven „Dat er slipjes en behi het podium werden niet waar. Die heb ik e door de zaal zien vliegei is wel dat jaren daarna I i. Blokker een bedeva; voor fans en andere nie E rigen was. „Mensen wik toch even kijken waar les hadden opgetreden.' Animatie van het ruimtevaartuig Cassini met de net afgeworpen Huygenssonde. Foto: ANP/ESA dekking van Titan zal de NASA op 25 december 2004 vanuit het ruimtevaartuig een sonde af werpen op deze maan. Christiaan Huygens sleet zijn laatste jaren op het buiten Hof wijck in Voorburg. Hij stierf onr getrouwd en kinderloos. Hij liet zijn wetenschappelijke manu scripten na aan zijn alma ma ter, de Leidse universiteit. Die ontving bij schenking in 1809 ook een belangrijk deel van zijn boeken en instrumenten. In 1931 droeg de universiteit de- collectie over aan Museum Boerhaave. Die is daar nog al tijd te bewonderen. enschede - De Nationale Reisopera brengt komend 'L'Opera Seria' van Florian Leopold Gassmann op de planlh is voor het eerst dat deze humoristische opera uit 1769, j, leermeester van Antonio Salieri, in Nederland wordt uitg h Het is een satire over de repetitie van een serieuze opera. D z, hoop is zo groot dat de uitvoering wel moet floppen: d a naamste tenor kan niet lezen, de zangeressen kakelen allefN hun kostuums en hun aantal aria's en de componist en I d< gaan met elkaar op de vuist. De Nationale Reisopera bre 5j, mend seizoen 63 voorstellingen van zes producties in vijfde^ ters waaronder ook 'The Rake's Progress' van Stravinsky,1 cors en kostuums van David Hockney. DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat Is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Peke Hofman, directeur van het Centrum Beelden de Kunst (CBK) In Alphen aan den Rijn, in de zevende hemel? Beste cd? „Die keuze vind ik het gemak kelijkst. Bijna elke dag draai ik de cd 'K&D Sessions' van Kru- der en Dorfmeister. Het is nieuwe muziek, een jaar of twee, drie oud. De muziek is een beetje lounge- en house- achtig. Deels op de computer geprogrammeerd en deels live gespeeld. Ik hou heel erg van dat ritme, die dreun. Deze mu ziek is alleen veel melodischer dan house. Er zitten ook jazze lementen in, het is wat meer intellectuele muziek. Het knappe is dat alles zelf gecom poneerd is. Echt ongelooflijk mooi. Misschien speelt ook mee dat ik die jongens van Kruder en Dorfmeister één keer live heb gezien in Duits land." Beste film? „'Drowning by numbers' van regisseur Peter Greenaway, maar ik had net zo goed voor zijn film 'The Cook, the Thief, his Wife and her Lover' kun nen kiezen. Ze zijn allebei top. Peter Greenaway heeft in mu seum Boijmans van Beuningen eens een expositie samenge steld. Daarin was goed te zien dat hij behalve filmmaker ook beeldend kunstenaar en thea termaker is. In zijn films zie je dat ook. Ze zijn heel theatraal. Het zijn eigenlijk levende schil derijen. Het visuele aspect in een film is voor mij belangrij ker dan het verhalende aspect. Ik vind het leuk om zelf invul ling te geven aan het verhaal, er moet ruimte blijven voor mijn eigen interpretatie. Een één-op-éénverhaal is niet zo interessant." Beste boek? „Dat wordt moeilijker. Ik ben geen groot lezer van literatuur. Ik lees wel, maar dan vooral kunstboeken, catalogi en kran ten. Maar goed, laat ik kiezen voor 'The Painted Bird' ('De Geverfde Vogel') van schrijver Jerzy Kosinski. Een schitterend verhaal over wreedheden. Het gaat over een jongetje dat als een wees over het Poolse plat teland zwerft. Hij trekt van boerderij naar klooster en maakt onderweg de meest af grijselijke en gewelddadige dingen mee. Het is niet zo dat ik nou zoveel van geweld hou, maar het is zo ontroerend op geschreven. De titel verwijst naar een wreed spel van kinde ren. Ze verven een vogel. Daar door herkennen andere vogels hem niet meer als soortgenoot en maken hem kapot. Het is natuurlijk een metafoor. Dat jongetje is die geverfde vogel. Van dit boek kreeg ik echt kip penvel." Beste kunstwerk? „De lastigste keuze. In de keu ze van muziek, film of boek ben ik heel impulsief. Ik weet welke cd ik het meest draai. Van beeldende kunst heb ik meer verstand en dat maakt het moeilijk. Bovendien kan ik Leonardo da Vinci toch niet vergelijken met eigentijdse kunst. Ik ben net terug uit Lon den en daar heb ik weer werk van Damien Hirst gezien, toch wel een van mijn favoriete kunstenaars. Hij is heel veelzij dig. Hij maakt grote installa ties, schilderijen, collages en natuurlijk zijn beroemde aqua ria. Het is vervreemdend werk. Het werk is niet mooi, maar laat je nooit los. Zijn haai op sterk water bijvoorbeeld is veel rqeer dan een opgezette haai. Het is luguber, maar appelleert ook aan hoe wij met beesten omgaan. Omdat mijn affiniteit met hedendaagse kunst groter is dan met oude kunst, kies ik toch maar voor Damien Hirst." Tekst: Theo de With Foto Hofman: Mark Lamers if door Ad van Kaam leiden - Het Python saxofoon kwartet en de dichter Ilja Leo nard Pfeijffer zorgen op eerste paasdag voor een wereldpre mière. In Sociëteit De Burcht brengen zij 'Ulysses' tot leven in een compositie voor saxo foon en spreekstem. Het stuk is van de hand van Huub de Vriend en gebaseerd op de Odyssee van Homerus. Uit elk van de 24 boeken heeft De Vriend, docent aan het Haags Conservatorium, acht dichtregels genomen als basis voor een kwartet. Elk kwartet is verschillend van toonzetting en is meerstemmig. De verbindin gen tussen de kwartetten, de zogenaamde interludes, zijn telkens eenstemmig. Ilja Pfeijffer draagt tussen de muziek door het verhaal over de reis van Ulysses voor. De Leidse dichter doet dat in het Grieks. Bekend terrein voor hem. Hij promoveerde op Pin darus, een Griekse dichter uit de oude stad Thebe. Tot voor kort was hij verbonden aan de Universiteit Leiden als docent klassieke talen. De vertaling in het Nederlands wordt overigens achter hem op de muur gepro jecteerd. Opdat ook zij die het Grieks niet machtig zijn, kun nen volgen waar de reis naar toe gaat. De Vriend is niet bevreesd dat Pfeijffer met zijn stem niet bo ven de vier saxofoons uitkomt. „Heb je hem wel eens een ge dicht horen declameren? Dat gaat op een buitengewoon krachtige wijze. Maar het stuk, dat ongeveer een uur duurt, stelt inderdaad wel hoge eisen aan muzikanten en spreker. Ik denk dat ze aan het eind van het verhaal behoorlijk stuk zul len zitten." De Leidse componist, die in het verleden ook werkte met bij voorbeeld het Residentie-or kest, kwam op het idee voor. 'Ulysses' bij het (her)lezen van de boeken van Plato, Tacitus en Homerus. „Ik was het lezen van hedendaagse schrijveil beetje zat. Ben terug naar de basis, de klassiej Odyssee leest als een s| Heeft een prachtig ritn moet toch om te zettet een muziekstuk, dacht I En vergeet niet, Homef was ook een bard." Na de wereldpremière! den gaat 'Ulysses' op reis. Elk van de 24 afzon kwartetten zal in 24 vera de landen ten gehore In gebracht. Al deze ofödi worden samengevoegd vei cd gezet. De interludiooi steeds voor rekening d. Python saxofoonkwartet loop van 2005 is de r^'si tooid. Ulysses vopr saxofoon - Compositie van Hu Vriend. Uitvoering: saxofoonkwartet en Ilja fer. Zondag 11 april, Si' De Burcht, Burgsteeg den. Aanvang 15.00 uur. den haag - De officiële Neder landse première van de speel film 'Girl with a Pearl Earring', over het door Vermeer geschil derde meisje met de parel, krijgt koninklijke allure. Prins Wïllem-Alexander en prinses Maxima wonen het evenement dinsdag in Den Haag bij. De rolprent is het speelfilmde buut van regisseur Peter Web ber. Hij maakte de film op basis van de gelijknamige roman uit 1999 van Tracy Chevalier. Hij filmde in onder meer Delft en Luxemburg. Het verhaal speelt zich af in het Delft van 1665. 'Het meisje met de parel' heet Griet, en is de dochter van een tegelschilder. Als haar vader door een bedrijfsongeval blind wordt, moet de 17-jarige als dienstmeisje aan het werk. Ze belandt in. het grote gezin van de beroemde schilder Johannes Vermeer. Griet weet haar werkgever da nig te inspireren en er ontstaat tussen meester en meid een onuitgesproken intimiteit. Die resulteert in één van Vermeers beroemdste doeken: 'Het Meis je met de Parel.' Het doek uit vermoedelijk 1665 is een van de topstukken van museum Mau- ritshuis in Den Haag, dat in 1996 438.000 bezoekers trok met een Vermeer-overzicht. De rol van Griet wordt gespeeld door Scarlett Johansson ('Lost in Translation'). Colin Firth ('Bridget Jones's Diary') speelt Johannes Vermeer. De film kreeg drie Oscarnominaties: Art Direction (Ben van Os ec Heideman), Kostuums van Straalen) en Cinemfeitsi fie (Eduardo Serra). Hooi m lentif (advertentie) p" f Jkntii JDE STELLIff Mb.: De angst vooiL verdachte pakkLn is zwaar overdrew KMI Jniitb g( Geef uw mening i°,2c SB6-?1 www.leidschdagblad.il

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30