REGIO Voormalige boswachter pakt jongerenwerk Warmond op Waarschuwing Roest niet in de wind slaan' 'Onderzoeken of het allemaal betaalbaar is' Aan alle inwoners van Zuid-Holand R5 connexxion -jj over plek lominstallatie choten - Het onder- fe brengen van de hoog- ingskabels in het sta- tebied van Voorschoten feker een halfjaar vertra- p. De bestuursrechter be- dat de gemeente Voor- In een foutieve procedure ievolgd voor plaatsing 'n zogeheten opstijgpunt de spoorbaan. De rechter ivoners van de Brunita J. lekelaan, bij wie het op- int voor de deur zou ver en, gelijk. ftlon voor plussers dorp - De jaarlijkse Lei- tpse triatlon voor 50- irs wordt gehouden op lg 11 mei. Tot en met 7 innen deelnemers zich en door middel van een jldingsformulier dat ver- lar is bij sportcomplex De Pluspunt, het gemeente- n de bibliotheek. De triat- gtaat uit onder meer fiet- andelen, zwemmen, yo- yegen op muziek en jeu lies. Deelname inclusief maaltijd en consumpties euro. kgelui Ifarmond ond - In Warmond klin- 1 paaszondag voor de de keer alle Wokken in rp gelijktijdig. Tussen ur en 9,25 uur luiden de Wokken van de Neder- ttervormde kerk, de l-katholieke Matthiaskerk Dude Toren en enkele e klokken. zaterdag 10 APRIL 2004 Ben van Stijn: „Wie zich lam wil drinken moet hier niet zijn." Foto: Dick Hogewoning door Judy Nihof warmond - Als boswachter werkte hij een tijdje voor Na tuurmonumenten. Een ernstig ongeluk gooide roet in het eten en Ben van Stijn moest op zoek naar ander werk. Via via be landde hij in de jeugdhulpver lening. Tot zijn eigen verbazing ontdekte hij dat werken met kinderen iets voor hem was. Al moet je bij hem niet met peu ters of kleuters aankomen. „Zet me niet tussen kinderen van vier of vijf, want dan word ik gek. Met kleine kinderen kan ik niet praten." Ben van Stijn (34) is de nieuwe parttime jongerenwerker in Warmond. Hij is sinds novem ber bezig om activiteiten op po ten te zetten in jongerencen trum Wouce. Inmiddels zijn de jongeren aardig aan hem ge wend, denkt Van Stijn. „Ik houd van regels, ben soms streng. Sommigen hadden zoiets van: Wie ben jij dan? Er zijn in het begin best wat conflicten ge weest. Iemand van elf jaar komt er bij mij niet in als er een disco is voor twaalf tot en met vijf tienjarigen. Kind boos, ouders boos. Maar regels zijn regels. Bovendien hebben we voor alle leeftijdsgroepen wat. Ook voor kinderen in de basisschoolleef tijd." Van Stijn vloekt niet, drinkt niet en rookt niet. „Toen ik net zo oud was als de jongeren die hier komen, lag ik met mijn ver- rekijker.op een duin naar de vo gels te kijken. Van disco's moest ik niets hebben." Toch is hij niet het type dat met opge heven vingertje rondloopt. „Vanaf een jaar of elf gaan kin deren van alles ontdekken. Dat hoort erbij. Ik ga echt niet de hele dag tegen jongeren zeggen dat ze dit of dat niet moeten doen. Ik praat er wel met ze over, maar niet als een school meester. Als daar iets van blijft hangen, is dat mooi meegeno men." Volgens Van Stijn is het onte recht dat sommige ouders hui veren bij het woord 'jongeren centrum'. „Ik begrijp het wel, maar de angst is ongegrond. Als er ergens wordt nagedacht over omgaan met alcohol en drugs, is het wel in jongerencentra. Ze kunnen beter hier binnen zijn dan buiten rondhangen." In Wouce mag niet worden ge rookt of geblowd. Aan jongeren onder de zestien jaar wordt geen alcohol geschonken. „Wie boven de zestien is, kan hier best een biertje komen drinken. Madr we zijn geen kroeg. Als je je lam wilt drinken, moet je hier niet zijn." Van Stijn werd geboren in Rot terdam en verhuisde op latere leeftijd naar Brielle. In die om geving woont hij nog steeds en heeft hij al jaren zijn andere parttime baan: als jongeren werker in Goeree Overflakkee en Brielle. Voordat hij in Warmond terecht kwam, werkte hij een jaar in Noordwijk. „Toen mijn con tract daar afliep hoorde ik dat ze in Warmond op zoek waren naar iemand. In Brielle en Goe ree Overflakkee werk ik al zo lang. Ik ken iedereen en ieder een kent mij. Het leuke aan Warmond is dat ik hier iets kon opbouwen. Er was niet zoveel voor jongeren." Tot dusver is het er volgens Van Stijn nog niet veel van gekomen om in Warmond de straat op te gaan. Een deel van zijn taak is het leggen van contact met jon geren die in het dorp overlast veroorzaken. Dat wil hij de ko mende tijd oppakken. Hij is vanaf november vooral bezig geweest met het opzetten van activiteiten in het jongerencen trum. Inmiddels zijn er één keer per maand disco's voor diverse leeftijdsgroepen. Ook is er een meidentheatergroep opgericht die onder begeleiding van ac teur Johan Cahuzac aan de slag gaat. Heimwee naar het vak van bos wachter heeft Van Stijn niet, ook al omdat hij zijn feeling met het vak is kwijtgeraakt. „Ik kan nu bij wijze van spreken niet eens meer een mus van een struisvogel onderschei den." Toch komt hij op het ge bied van rust en natuur nog steeds voldoende aan zijn trek ken, vindt hij. „Ik woon midden in de polder, aan het water. De ganzen zitten bij me in de ach tertuin." bater' Wim Laman wil gemeentelijke organisatie verbeteren 'Terriër' Bert van der Does nieuwe beheerder Leiderdorpse financiën inneke Dijke ïorp - Hij wordt door col- adsleden omschreven als tisch raadslid en een de l/Vim Laman hecht eraan jpraken worden nageko- ji vindt zichzelf vrolijk en jlmd van karakter, eigen en waarvan hij denkt dat Is wethouder goed kan (en. Op 19 april wordt hij llleerd, maar niet fulltime, jij wil zijn huidige baan er- jlijven doen. „Het wethou- pp is een tamelijk ongewis H. De bananenschillen lig- i onverwachte plekken." reageerde 'met enig on- toen CDA-fractievoor- 1 Stevers hem vroeg om il van de portefeuille van iest over te nemen. „Er een paar andere kandi van wie ik de stellige iging had dat die het uit- d konden. Ik had er geen ng mee gehouden." Hij e de omschakeling snel. frk dat het kennelijk een _Br is om dit ambt te ver- Zelf kijk ik er wat nuch- tegenaan. Ik zie deze or- :ie als elke andere orga- met goede en slechtere Er is werk dat gedaan rorden en daar wil ik me -'oor inzetten." Üsrk als wethouder wil La- 'iet fulltime doen, omdat politiek te onzeker vindt al zijn tijd aan te wijden, eeft de affaire-Roest aan- ~~id. Ik wil graag twee da- Wim Laman: „Het wethouderschap is een tamelijk ongewis be staan." Foto: Hielco Kuipers gen per week aan mijn huidige werk blijven besteden. Bert van der Does zegt dat hij, hoewel hij parttime aan de slag gaat, zeven keer vierentwintig uur wethou der is. Ik wil dat wat nuanceren. Wim Laman (55) als zelfstandig adviseur op het gebied van kwaliteitsma- nent en iso-certificering voor bedrijven in de grafimedia- a' it in Leiderdorp sinds 1977. iwd met Ria, heeft twee dochters van 22 en 20, tien jaar actief voor het CDA: acht jaar als burgerraadslid ee jaar als raadslid. jwilliger onder meer actief geweest in het kerkelijk werk, 1 zijn vrije tijd op de tennisbaan te vinden of tijdens een e joggen. Ik heb straks op die andere twee dagen wel afspraken voor mijn werk staan. Mijn werk is intensief. Het wordt nog moei lijk om het te combineren, maar ik wil het wel doen." Laman verwacht zijn kwalitei ten vooral in te kunnen zetten op het gebied van personeel en organisatie in het gemeente huis, één van zijn taken als wet houder. „Ik heb de ambitie om de gemeentelijke organisatie te richten op wat de burger wil. Ik heb de indruk dat er wel wat verbeterd kan worden." Laman heeft daar verstand van. Hij ad viseert bedrijven in de grafime- dia-sector op het gebied van kwaliteitsmanagement en helpt ze om iso-gecertificeerd te wor den. „Zo'n certificaat is voor de klant het bewijs dat een bedrijf betrouwbaar is en dat het doet wat het zegt. Ik ben benieuwd of de principes van kwaliteits management ook iets voor het gemeentehuis kunnen beteke nen." Het verbeteren van de organi satie is niet zomaar iets wat La man leuk vindt of waar hij goed in is. Het is bittere noodzaak na het Touwbaandebacle, waarbij 1,2 miljoen euro was uitgege ven voor de verbouwing van een leegstaand pand tot school gebouw terwijl er 3,5 ton was begroot. CDA-wethouder Roest struikelde over deze misser en was in zijn afscheidsinterview met deze krant kritisch over de organisatie en de financiën van de gemeente Leiderdorp. La man: „Wat Arie Roest heeft ge zegd, is een waarschuwing. Dat moeten we niet in de wind slaan, daar moeten we ons voordeel mee doen." Burge meester Zonnevylle en wethou der Molkenboer leggen de woorden van Roest naast zich neer. Laman wil dat niet. ,,Als anderen zeggen dat er niets aan de hand is, dan laat ik dat voor hun rekening." Zodra de raads- enquête naar de budgetover schrijding bij de verbouwing van de Touwbaanschool is af gerond, wil Laman de aanbeve lingen doorvoeren in de ge meentelijke organisatie. „Ik vind dat wij de dure plicht heb ben dit niet meer te laten ge beuren. Dat zal een hele toer worden." Als wethouder onder wijs is hij van plan zich snel te verdiepen in de Touwbaan- kwestie. „Voor zover er nog wat valt bij te sturen, probeer ik wat aan de situatie te verbeteren. Laman verwacht veel van de sa menwerking binnen het colle ge. Dat hij als raadslid verhitte debatten heeft gevoerd met met name Zonnevylle en Molken- boer, ziet hij niet als een obsta kel. „Ik houd wel van een de bat. Het heeft een positief ef fect: je houdt elkaar scherp, je krijgt creatieve ideeën." Een wethouder moet niet hardnek kig vasthouden aan zijn eigen gelijk, vindt hij. „Als je een ge zamenlijke prestatie wilt neer zetten, kun je beter enige flexi biliteit betrachten." door Janneke Dijke leiderdorp - Zijn ex-collega's noemen hem een terriër, een da tabank en een stille diplomaat. Bij zijn afscheid van de zorg groep Duyn Rhyn eind vorig jaar kreeg Bert van der Does in de afscheidseditie van het perso neelsblad complimenten over zich uitgestrooid. Collega's voor spelden toen al dat Van der Does niet zou gaan stilzitten. Ze kre gen gelijk: op 19 april wordt hij geïnstalleerd als wethouder en loco-burgemeester in Leiderdorp. Voor Van der Does is het wet houderschap vooral een kwes tie van besef voor verantwoor delijkheid. „We moeten verder als gemeenschap en ik voel mijn verantwoordelijkheid als burgerraadslid voor het CDA. Ik wil mijn steentje bijdragen." Hij stopte met werken om meer vrije tijd over te houden, maar dat voornemen gaat nu alweer in rook op. „Ik heb voor vrij heid gekozen door met ver vroegd pensioen te gaan. Daar om heb ik gezegd: als niemand anders het fulltime wil doen, wil ik wel parttime wethouder worden." Zijn kersverse voor zitterschap van Radius, de re gionale koepel voor dienstverle ning aan ouderen en mensen met een handicap, hééft hij weer neergelegd. „Ik wil alle schijn van belangenverstrenge ling vermijden, maar het gaat me aan mijn hart." Van der Does, overigens geen lid van de bekende Leids-Lei- derdorpse familie die de ach ternaam ontleent aan de rivier de Does, beseft dat hij de wet- houdersstoel op een politiek roerig moment bestijgt. De fi nanciële missers rond de ver bouwing van het schoolgebouw aan de Touwbaan zijn nog niet opgehelderd. Uit de raads- enquête moet blijken of er nog meer financiële problemen zijn in het gemeentehuis. Boven dien moet Leiderdorp het ko mende jaar fors bezuinigen, voornamelijk omdat allerlei re gelingen de gemeente steeds (advertentie) Tweede paasdag geopend van Mn 2</3-zhsbank 6800 in leder I Fauteuil HSE 691 mét voetenbank, in leder Van 2.144,- nu 1.740,- én 3-ztebank Rolf Benz Special in leder Van 3.9 SO.— au 3.250,- Paasvoordeel Rolf Benz Specials bij Stoutenbeek Bert van der Does wil schijn van belangenverstrengeling vermijden. Fotor Hielco Kuipers 11.00 tot 17.00 uur j~ Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. GtfTI itpOnpOH Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet: www.stoutenbeek.nl meer geld kosten maar de uit kering uit het gemeentefonds niet evenredig toeneemt. Toch brengen die onzekerhe den hem niet aan het twijfelen over de vraag of hij wethouder financiën wil worden. Dat heeft alles met zijn verantwoordelijk heidsgevoel te maken. „De ge meente moet bestuurd worden. Wat er met de verbouwing van de Touwbaan 40 is gebeurd, en wat Arie Roest in zijn afscheids interview heeft gezegd, daar over denk ik wel na. Ik laat dat voor zijn rekening, maar ik moet het welin mijn achter hoofd houden." Het is voor Van der Does be langrijk dat het financiële 'weerstandsvermogen' en de ri sico's die Leiderdorp loopt met de grote projecten op korte ter mijn door een accountant wor den onderzocht. „Al die plan nen, zoals het W4-project en het centrumplan, geven aanlei ding om weer eens naar de fi nanciële situatie van Leider dorp te kijken. We moeten on derzoeken of het allemaal be taalbaar is. Ik weet nog niet of dat zo is, ik moet eerst het to taalplaatje zien. Wat ik wel weet is dat je als bestuurder goed moet stilstaan bij wat betaal baar is. In je projectorganisatie moet je stappen inbouwen, zo dat je op het juiste moment er gens mee kunt stoppen als je het niet rond krijgt." Eén on derdeel uit het centrumplan heeft in elk geval zijn warme belangstelling: de woontorens aan de Laan van Ouderzorg, waarvan de bouw zojuist be gonnen is. „Wij hebben een op tie op een appartement." Als Van der Does over ander halve week als wethouder aan de slag gaat, ligt er een bezuini gingsoperatie op hem te wach ten. Leiderdorp moet volgend jaar enkele miljoenen aan uit gaven uit de begroting schrap pen. Als directeur van een zorg organisatie heeft hij met dat bijltje gehakt. Hoe hij dat in Leiderdorp gaat doen, weet hij nog niet. „Zoals voor zoveel geldt, moet ik eerst eens met de ambtelijke organisatie kennis maken en me laten informeren. Veel verplichtingen die de ge meente aangaat ontwikkelen zich in tijden dat het goed gaat: dan is het goud. Dat moet mis schien zilver of koper worden." Bert van der Does (6o) Sinds januari met de vut, daarvoor lid van de raad van bestuur van de stich ting" Duyn Rhyn, waar onder de verpleeghuizen Overduin in Katwijk en Overrhyn en zorgcentrum Haagwijk in Leiden vallen^ Woont in Leiderdorp sinds 1972. Getrouwd met Elly, heeft een zoon van 29 en een dochter van 27. Sinds 17 jaar voor het CDA burgerlid in de raadscom missie financiën. Als vrijwilliger actief in het kerkelijk werk en in zijn volkstuin in De Bloemerd. (advertentie) Connexxion verzorgt een groot deel van het openbaar vervoer in Zuid-Holland. Wij zijn zeer geïnteresseerd in uw ideeën suggesties voor verbetering van het busvervoer. Uw opmerkingen stellen ons in staat om het openbaar busvervoer te verbeteren, zodat wij u nog beter van dienst kunnen zijn. Reist u in het aangegeven gebied en heeft u opmerkingen of suggesties, dan vragen wij u vóór i mei a.s. te reageren via: www.connexxion.nl/mijnmening Denkt u met ons mee? Alvast bedankt voor uw medewerking! >brengt mensen bij elkaar<

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 29