LEIDEN REGIO itspraak Casema steunt andere gemeenten in tarievenstrijd ieester Dikwordt wegbezuinigd 'Haarlemmerstraat is een Mekka voor de dief Stalen bruggetje wordt overkluizing R3 Vijf miljoen voor aanpak kust 18 APRIL HDC 972 zaterdag lO APRIL 2004 kia Buitelaar De rechterlijke uitspraak dat kabel- jit Casema de tarieven in Alphen ,Rijn niet mag verhogen, kan ook jiitpakken voor andere gemeenten, ndere Leiden en Katwijk verzetten nige djd tegen de tariefhoging voor [televisieontvangst met bijna twin- int. igse voorzieningenrechter Paris kwam deze week tot een uitspraak in het geschil tussen Alphen en Casema. De tarie ven mogen niet omhoog, want dat is bij de verkoop van het kabelbedrijf overeengeko men in het - nog altijd geldige - contract. Op elke maand dat Casema toch de prijs verhoging van twintig procent doorvoert, staat een dwangsom van 100.000 euro, tot een maximum van anderhalf miljoen. Die uitspraak heeft juridisch gezien niets te maken met Leiden of andere gemeenten, laat een woordvoerder van Casema weten. „Dit is een zaak tussen Alphen en Case ma." Katwijk meent echter dat de overwin ning voor Alphen de onderhandelingsposi tie van andere gemeenten sterker maakt. „Wanneer Casema hier toch de tarieven verhoogt, en Katwijk spant een rechtszaak aan, is de kans groot dat wij dat op basis van dezelfde argumenten winnen. Het is de vraag of Casema op de kosten van nog een proces zit te wachten", licht een woord voerster toe. Ze verwijst bovendien naar een vergelijkbaar geschil, tussen kabelex ploitant UPC en de gemeente Wageningen. In die zaak werd UPC onlangs in het gelijk gesteld. UPC verhoogde de tarieven niet al leen in Wageningen, maar ook in diverse andere gemeenten. Casema heeft inmiddels laten weten zich niet neer te leggen bij de uitkomst van het kort geding. Het bedrijf meent dat de rech ter te makkelijk voorbij is gegaan aan argu menten van het kabelbedrijf, bijvoorbeeld dat de prijsstijging nodig is voor een gede gen televisieaanbod en dat gemeentelijke bemoeienis met de tarieven de vrijheid van media aantast. Bovendien, zegt een Case- ma-woordvoerder, schuift de rechter de uitspraak in de bodemprocedure in Wage ningen erg snel terzijde. Ook in de Alphense zaak is een bodempro cedure aangespannen. Totdat daarin uit spraak is gedaan, geldt het oordeel van de kort-gedingrechter en moet Casema zich houden aan de afspraken die contractueel zijn vastgelegd bij de verkoop van het ka belnetwerk in de diverse gemeenten. Van de negentig gemeenten waar Casema de doorgifte verzorgt zijn er enkelen die be zwaar maken tegen de stijgende tarieven. Veel gemeenten, zoals die in de noordelijke Bollenstreek, hebben inmiddels al een nieuw contract afgesloten, waarin afspra ken over prijsstijgingen zijn gemaakt. onciërges verdwijnen, hebben leerkrachten minder tijd om les te geven Parfumerie Douglas doet zo'n twee keer in de week aangifte van winkeldiefstal. Foto: Hielco Kuipers door Marijn Roos leiden - Er zou een bewakings dienst moeten komen, die van af het station tot aan het einde van de Haarlemmerstraat con troleert op onder andere win keldiefstallen. „Een aantal jaar geleden was er zo'n dienst. Er was toen veel minder overlast. Maar het werd te duur voor de winkeliers. Nu is de Haarlem merstraat een Mekka voor de dief. Ik hoop dat de dienst in 2005 terugkeert." Aan het woord is Judith Zwa german, filiaalmanager van parfumerie Douglas aan de Haarlemmerstraat. Deze winkel doet gemiddeld twee keer in de week aangifte van diefstal. Lei den 'scoort' hoog als het gaat om deze vorm van criminaliteit in vergelijking met steden van ongeveer dezelfde omvang. Waar in Haarlem de winkeliers in 2002 457 keer aangifte deden en in Amersfoort 552 maal, stak Leiden daar ver bovenuit met 663 aangiftes. Voor elke aangifte bij Douglas komt de politie naar de winkel. Zwagerman: „Ook al betrappen wij een dief op heterdaad en krijgen wij onze spullen terug, toch melden wij het. Je moet een dief niet belonen." Douglas werkt met het zogehe ten open service-systeem. Zwa german: „Wij hebben geen toonbank die de klant scheidt van de geurtjes. Zo hoeft de klant niet te wachten op een verkoper. Dat is sneller en ge makkelijker voor de klant. Nu blijkt dat we daardoor ook meer verkopen. Daarentegen wordt er ook meer gestolen." De filiaalmanager ziet overigens ook een link tussen het grote aantal diefstallen en de opvang van verslaafden in de binnen stad. Dat veel dieven betrapt worden is volgens haar te danken aan een combinatie van 'het pro ductbeveiligingssysteem' en het nieuwe 'camerasysteem'. „Vastgelegde beelden zijn een hard bewijs voor veroordeling van en een winkelverbod voor veelplegers", meent zij. „Maar niet alleen junks stelen hier, ook professionals en gelegen- heidsdieven nemen parfum mee zonder af te rekenen. Dat kunnen ook keurige dames zijn." Bij de vlakbij gelegen concur rent lei Paris staan de verkoop sters wel achter de toonbank. Verkoopster Maria van der Borg beweert dat er in haar zaak minder wordt gestolen. „In elk geval minder dan bij Douglas. De spullen die niet achter de toonbank staan, hebben we wel extra beveiligd met alarmstrips. Ongeveer twee jaar geleden hadden we een tijdje bewaking in de winkel rondlopen, maar dat beviel niet: de bewakers kwamen vaak te laat en ze let ten niet goed op. Het personeel is veel alerter dan de bewakers. We hebben goede ogen om op te maken, maar ook om te kij ken." Douglas heeft wel een bewa kingsdienst. De winkel deelt die met de tegenovergelegen He- ma. Zwagerman is tevreden. „De bewakers doen hun werk goed. Dieven slaan minder snel hun slag. Ook stapt er een ver koopster af op iedere klant. Zo waant een potentiële dief zich niet ongezien." Of er een beveiliging komt op de hele Haarlemmerstraat en op de route naar het station, wat Zwagerman het liefst wil, daar heeft Robert Strijk van het Centrummanagement een hard hoofd in. „Je krijgt dan last van 'free riders', winkeliers die wel profiteren van de extra bewa king maar er niet voor betalen. Dat was een van de redenen waarom het vorig jaar niet ge lukt is. We hopen wel binnen kort een draadloos alarmsys teem te introduceren, zodat winkeliers die alleen in hun zaak staan de buurwinkels kun nen om hulp kunnen vragen bij onraad." y van der Pols Waar liefst vijf pagina's aakomschrijving. Van teri tot de telefoon aan- ran kopieerwerk tot klei- ities. Voor de leerkrach- ipenbare basisschool De ig in Leiden is conciërge »een godsgeschenk. Of lijven, is echter de vraag, entewil bezuinigen op rwijs, waardoor de con- logelijk verdwijnen, gevolg dat leerkrachten inder tijd hebben voor nlijke werk: lesgeven." I igen laten nog ruim uur op zich wachten. )ik Slewe om tien voor ;htends al in de aula lersprong te vinden. moet netjes zijn voor- hooldag begint", ver- Nadat de eerste pot >ezet, begint hij aan ilijks routine. Eerst de leken en het oud papier :ontainer, dan een lier het schoolplein om )i op te ruimen. „Voor- ischerven. Die zijn ve- fegen de tijd dat de [ïoolbel gaat, moet dat Sklaard zijn, want dan alweer andere klussen jn. ;en manusje-van-alles, t ook wel, want gedu- vijf ochtenden dat de ex-bouwvakker op De ig werkt, vervult hij de teenlopende taken. Zo de gangen en een ital lokalen van prik- oorzien. „Gemaakt van lat je onder je parket- Dat is veel goedko- e kinderen vinden het nd. Die zijn apetrots in tekeningen kunnen n." c wanneer een van de n naast het toilet heeft itaat Slewe klaar. Of er een Ü-buis vervan- t worden. Het afgelo- ceinde heeft hij zelfs /an de klaslokalen een deurtje gegeven, t ik thuis en denk ik: knog vergeten. Dan ga Dg maar even terug aol." hij drie jaar geleden via Dik Slewe aan het werk op De Viersprong. De conciërges spelen een de school, vinden de leerkrachten. Foto: Hielco Kuipers de sociale werkplaats DZB bij De Viersprong aan de slag kon, heeft Slewe ruim vijftien jaar werkloos thuisgezeten. „In die tijd heb ik veel op mijn vier kleinkinderen gepast." Die er- centrale rol in het functioneren van varing komt hem nu als conci erge goed van pas. Want ook toezicht houden op de leerlin gen, staat op zijn takenlijstje. Het heeft zijn populariteit niet geschaad. Zodra hij een klas binnenkomt, gaat het van 'meester Dik, meester Dik'. Niet alleen voor de leerlingen is hij een vertrouwde verschij ning. Ook de leerkrachten kun nen eigenlijk niet meer zonder hem en zijn collega Ria Wijts, die drie ochtenden werkt. Sa men spelen de twee conciërges een centrale rol in het functio neren van de school, zeggen de leerkrachten. „Doordat zij zulk fantastisch werk leveren, kun nen wij ons concentreren op onze hoofdtaak: lesgeven", vat onderwijzeres Bemadette Ha- nekamp samen. Toch is het niet ondenkbaar dat de conciërges binnenkort het veld moeten ruimen. De ge meente wil op dit onderdeel jaarlijks 66.000 euro bezuini gen. „En de scholen kunnen dat geld niet zomaar bijleggen", zegt Talea van der Wal, direc teur van De Viersprong. „Het onderwijs wordt sowieso al met een aantal bezuinigingen ge confronteerd. Zo verdwijnt de natuur- en milieu-educatie al uit het pakket, als het aan het college ligt. En is er minder geld voor iet en 'diagnosticerend on derwijs', het analyseren van de leerproblemen van individuele leerlingen." In een brief aan het gemeente bestuur trekken Van der Wal en haar collega Peter Bosman, di recteur van Woutertje Pieterse, daarom aan de bel. Door de ex tra financiële steun van de afge lopen jaren wordt er in Leiden kwalitatief goed onderwijs ge geven, stellen zij namens alle openbare scholen. Maar door de bezuinigingsmaatregelen dreigt deze verworvenheid compleet overboord gegooid te worden. De leerkrachten krij gen er veel meer taken bij, waardoor er steeds minder tijd is voor het lesgeven. „Wat fu nest is voor de leerlingen", waarschuwt Van der Wal, die hoopt dat de gemeenteraad te rugkomt op de bezuinigings plannen. Conciërge Dik Slewe heeft voorlopig wel wat anders aan zijn hoofd. Er ligt nog genoeg werk. Zoals het grasveldje dat binnenkort weer moet worden gemaaid. „Vroeger deed ie mand van de plantsoenen dienst dat. Maar die is ook al wegbezuinigd." Jiiers van een deel van de en Schiekade, Hoflaan en erskade en directe omge gaan vanaf 13 april een ge periode tegemoet. Dan It namelijk begonnen met irvanging van het stalen getje dat vlak naast de rwegovergang aan de erskade ligt. Dit bruggetje It vervangen door een er: een grote betonnen r. Het werk bestaat uit het sen van damwanden het maken van een /kuip onder het spoor en «uwen van de duiker, de fundering daarvan It een aantal palen ge plaatst. Vanaf 13 april legt de aanne mer langs de Telderskade aan weerszijden van het spoor een afrit aan tussen de weg en de plek waar de werkzaamheden worden uitgevoerd. Tevens worden er een schaftwagen en toilet geplaatst. Daarna wordt gestart met het trillen van de damwanden. Na het leegpom pen verwijderen van slib wor den er stalen pijpen geheid waarop de duiker wordt ge fundeerd. Dit werk wordt overdag tussen zeven uur 's ochtends en vijf uur 's avonds uitgevoerd. Daarbij is enige geluidshinder De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van machines niet te voorko men. En uiteraard moet er ook het nodige materiaal wor den vervoerd. Van trillings- overlast is waarschijnlijk geen sprake maar voor de zeker heid worden panden die in de buurt liggen gefotografeerd door een inspectie- en advies bureau. In de eerste week van augus tus worden de treinen tijdelijk stilgelegd en het spoor ter plaatse verwijderd. Daarna wordt de huidige brug met bijbehorende landhoofden ge sloopt. Deze klus vindt zowel overdag als 's nachts plaats en daarbij is enige geluidsover last onontkoombaar. In sep tember wordt het geheel dan opgeleverd. Laptoppen bij Lebkow Met je laptop een beetje rond- surfen, terwijl je wacht op je vertraagde trein. Het kan op Leiden Centraal, dankzij de broodjeswinkel Lebkov achter het station. Die biedt aan klanten met een laptop toe gang tot het gratis, draadloos en razendsnel netwerk van de stichting Wireless Leiden. Die is al jaren actief om Leiden te voorzien van WiEi: dat is in ternet via een radiogolven. De stichting heeft een 'node' - een zender/ontvanger - ge plaatst op het dak van de broodjeszaak. Het bereik er- Als het bruggetje langs de Telderskade wordt gesloopt, rijden er begin abgustus tijdelijk geen trei nen. Foto Hielco Kuipers van dekt ook een groot deel van de perrons. Leiden heeft het eerste station waar laptop- bezitters draadloos kunnen internetten. Lebkov zegt de eerste horecazaak te zijn die WiFi aanbiedt aan klanten. Met de plaatsing van de node aan de zeezijde van het sta tion dijt het netwerk van Wïre- lessLeiden verder over de stad uit. Op verschillende plaatsen in de stad staan inmiddels no des op hoge gebouwen. Nog niet de hele stad heeft bereik. De stichting adviseert compu tergebruikers die een aanslui ting overwegen om te contro leren of ze een van de zenders kunnen zien, want met een 'zichtverbinding' is de ont vangst het beste. Zekerheid is pas te krijgen door het signaal te meten, maar daarvoor is apparatuur nodig. Sinds enige tijd beschikt de stichting over een meetploeg die bij mensen thuis kan komen om het sig naal te meten. Wireless Leiden is een stich ting zonder winstoogmerk die draait op vrijwilligers. Ze heb ben altijd volgehouden dat het netwerk gratis toegankelijk moet zijn voor iedereen. Van WiFi maken inmiddels hon derden Leidenaren gebruik. door Eric-Jan Berendsen katwij k/ noord wij k - De provincie Zuid-Holland wil een plan ma ken waarin de veiligheid van de kust en recreatie aan zee worden aangepakt. Ook Noordwijk en Katwijk, twee van de vijf zwakke plekken langs de Nederlandse kust, zijn daarbij betroidcen. Om plannen te maken voor het versterken van de zogenoemde zwakke schakels, hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland vijf mil joen euro uitgetrokken. (advertentie) ZANDVOORT AANVANG: 9.30 UUR

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 27