'Tv mag ni meer sollei met dieren MEDIA Verkeersexamen voor oog van de camera 'The Trip is geen vakantie' Waddenradio voor 800 euro Te veel weetjes over Queen Mai Organisaties eisen gedragsr Documentaire voor zeekasteel alleen voor de echte liefhebber Nieuwe MTV-reeks reisverhalen speelt zich af in Afrika DoiceVita verder zonder Hansje Hilversum - Hansje Bunscho ten is alweer gestopt met de presentatie van het programma DoiceVita op televisie. De sa menwerking met Theodor Hol man heeft niet gebracht wat zij ervan verwachtte. „Onze stijl van interviewen is zo verschil lend dat het programma daar door niet goed tot zijn recht komt", zegt de presentatrice. De KRO erkent dat de presenta toren niet optimaal samen werkten. Holman presenteert het programma nu alleen en binnenkort met nog onbekende presentatoren die elkaar afwis selen. Hansje Bunschoten was sinds 1 maart de opvolgster van Dieuwertje Blok, die opstapte omdat het programma sinds die dag live wordt uitgezonden. zaterdag 10 APRIL 20( Kandidaten voor Top of the Pops Hilversum - Tijdens een auditie heeft BNN uit bijna 300 jongens en meiden twintig kandidaten uitgekozen die het muziekpro gramma Top of the Pops op de televisie willen presenteren. BNN is op zoek naar een nieu we presentator nu Ruud de Wild vertrekt naar Radio 538. Vanaf zondag tot maandag 19 april staan de screentesten van de kandidaten op www.bnn.nl en kan er gestemd worden. Het publiek bepaalt wie wordt doorgestuurd naar de tweede selectieronde op zaterdag 24 april. Eind mei maakt BNN be kend wie de nieuwe gezichten zijn. BNN zoekt een jongen en een meisje. Op de oproep rea geerden in totaal 2100 mensen. November Rain nr. i bij Veronica Hilversum - Guns N' Roses staat op nummer 1 in de Vero nica Rock Top 100 Allertijden met het nummer November Rain. De lijst wordt op tweede paasdag uitgezonden tussen 9 en 18 uur. De Veronica Rock Top 100 Allertijden is de afgelo pen weken samengesteld door de luisteraars. In december ko zen ze 'November Rain' van Guns N' Roses ook al als de nummer 1 in de Veronica Top 1000 Allertijden. Op nummer twee staat One van Metallica en op nummer drie Livin' on a prayer van Bon Jovi. TMF Awards ook op internet te zien Hilversum - De tijdelijke websi te www.tmfawards.nl heeft een record gebroken nu er 200.000 stemmen zijn uitgebracht op de genomineerden voor de award- show van morgenavond. Van daag tussen elf en zes uur kun nen internetters live de back stage-uitzending volgen met re petities en interviews met ar tiesten. Via sms wordt er gechat met de sterren, ook tijdens de live show van zes tot tien. De kijker kan thuis kiezen voor de live-uitzending, of de beelden bekijken van één van de came ra's die TMF in het Rotterdam se Ahoy' heeft geplaatst. Daar naast zijn er foto's op de TMF- site te zien. De website maakt tegelijk met de tv de winnaars bekend. Verkeersregels. We menen ze al lemaal te kennen. Dat valt vies tegen als de vijftig theorievragen van Het Nationale Verkeersexa men op tv verschijnen. Ton van Royen presenteert morgen dit SBS 6-programma voor de twee de keer, samen met Milika Peter- zon. „Hier wordt echt niks gefa- ked. Ik zou vorige keer zelf ge zakt zijn." door Martin Ruesink Hilversum - Hij rijdt naar eigen zeggen zeer voorzichtig. „Een beetje als een ouwe sok zelfs. Ik hoor regelmatig getoeter; bum perklevers zijn gek op me. Nee, ik heb niet zo'n haast op de weg. Ik vind het verkeer ook ge vaarlijk, heb met eigen ogen in een revalidatiecentrum gezien wat verkeersongelukken met mensen kan doen. Volgens mij hebben geldboetes geen zin. Wie met teveel drank op rijdt mag van mij een taakstraf krij gen. Laat ze maar eens een paar weken in zo'n revalidatiecen trum werken, dan doen ze het nooit weer". Ton van Royen (41) verheugt zich al op zondag. Dan mag hij, opnieuw samen met collega Milika Peterzon, voor de twee de keer het Nationale Verkeers examen live presenteren. „Milika en ik zijn zo langzamer hand een vast koppel voor dit soort programma's geworden. We vullen elkaar goed aan en hebben geen van beiden de be hoefte om ons ten koste van de ander te profileren. Het gaat al lemaal heel ontspannen." In de show doen vier BN-ers eerst theorie-examen. Kijkers kunnen thuis meedoen en hun antwoorden per sms doorstu ren. Daarna gaan de BN-ers die voor hun theorie geslaagd zijn afrijden. „Het is heel serieus, want we hebben hier met een officieel examen te maken dat door het CBR (Centraal Bureau voor Rijvaardigheid) wordt af gegeven. Om 's avonds te mo gen afrijden, is zelfs een een malige ontheffing afgegeven." Tijdens het eerste Nationale Verkeersexamen, eind 2002, za- Ton van Royen en Milika Peterzon presenteren Het Nationale Verkeersexamen. Foto: GPD/Nick van Ormondt/SBS gen 1,2 miljoen kijkers hoe Kel ly (uit Big Brother), presentator Henk Westbroek, dichter Bart Chabot en fotomodel/actrice Robine van der Meer de voor gaande weken rijles hadden ge nomen en in een zaal met pu bliek zaten te zweten op hun theorie-examen. „Moeilijk hoor, ik heb na de uitzending voor de gein de vragen zelf ge daan, maar ik zou wel gezakt zijn", zegt Van Royen. Kelly zakte echt, de drie anderen mochten dezelfde avond afrij den en slaagden allemaal.Om- dat het een serieus examen be trof, waren bij het praktijkge deelte geen camera's in de auto aanwezig. Dat gaat nu verande ren. Mochten zangeres Dewi, de acteurs Teun Kuilboer (Onze Jeugd) en Rik Hoogendoorn (Kees en Co) en herkanser Kelly voor hun theorie slagen, dan stappen ze vervolgens in een lesauto met mini-camera. De rit met examinator voert door Hil versum, een lastige stad vol eenrichtingsverkeer. Videobanden Van Royen: „Er zit natuurlijk geen cameraman in de wagen, dat zou te veel afleiden. Een aantal beelden wordt semi-live uitgezonden, in Hart van Ne derland, dat tussen de twee de len van het Verkeersexamen wordt uitgezonden. We werken met videobanden die op afge sproken punten uit de koffer bak worden gehaald om ze daarna razendsnel te monteren en uit te zenden." Van Royen karakteriseert het programma als een mengeling van educatie en amusement. „Het gaat hier om het verkeer en een echt examen, dat moet dus heel serieus gebeuren. Hier wordt echt niks gefaked. We hebben niet voor niets een no taris in de zaal, die er op toeziet dat de kandidaten niet worden geholpen door het publiek." „Tegelijk is het natuurlijk puur amusement als je BN-ers ziet zweten. Voor Kelly was het vori ge keer echt een drama, ze was enorm gespannen. Zij is er daarom op gebrand dit keer het examen wél te halen. 'Ik ga niet zakken', heb ik haar al meerde re keren horen roepen." De programmamakers gokken erop, dat minstens een van de vier kandidaten het theoriege deelte met goed gevolg aflegt. „Als dat niet lukt, hebben we echt een groot probleem", zegt Van Royen lachend. „Dan heb ben we namelijk nog een stuk uitzending over, zonder beel den van het praktijkexamen." Het Nationale Verkeersexamen, zondag van 21.00 tot 22.30 uur en van 22.50 tot23.20 uur, via SBS 6. door Dolf Rogmans Hilversum - Het gesol met die ren op televisie moet afgelopen zijn. Dat eisen vier organisaties die zich met dierenwelzijn bezig houden van de Nederlanders omroepen. Ze vragen de omroe pen in een brief om een intentie verklaring te tekenen met daarin spelregels over het omgaan met dieren. Aanleiding voor de brief is de toename van dieronvriendelijke programma's, met als recent dieptepunt het programma Bo bo's in the Bush waarin dieren op gruwelijke wijze worden ge dood, aldus een verklaring van de Dierenbescherming, de Ve- getariërsbond, Wakker Dier en Bont voor Dieren. Maar ook aan programma's als Expeditie Robinson en Fear Factor ergeren de organisaties zich. Volgens een woordvoer der van de Dierenbescherming zien de organisaties liever ook geen beelden uit dierentuinen op televisie. En sportwedstrij den met dieren (bijvoorbeeld paardrijden) liggen ook gevoe lig bij de achterban. Dolf Jansen, die onlangs een pony de studio van VARA Laat binnenhaalde, kan al helemaal niet. „Wij krijgen jaarlijks dui zenden klachten van leden over hoe dieren in de media komen. Ook over dieren in reclame spots wordt veel geklaagd." Zoals er ook duidelijke regels zijn aangaande het optreden van kinderen en volwassen in programma's, pleiten de orga nisaties nu voor een aantal ba sisafspraken over het gebruik van dieren. In de intentieverklaring die alle omroepen ter onderti toegestuurd, staat or dat dieren alleen in tuurlijke omgeving m den gefilmd. Ook mag stress of pijn worde daan, dienen spelletj den te worden, net al de studio halen van di Een woordvoerster HMG (die Bobo's in via Yorin uitzenden) RTL 4, RTL 5 en Yorin klaring nodig hebber pectvol met dieren or „Wij deden dat en b doen. Of we tekenen we nog. We hebben nog niet ontvangen." In Bobo's in the Bus] langs te zien hoe een werd gedood. „Dat i niet om de amusemei van de uitzending te Het is een ritueel ir den", aldus de HM voerster. De AVRO, die drie d gramma's op televisi zal de intentieverkk ondertekenen. Maar voorbehouden, aldu Bouwmeister, hoofd d tuur. „Wij brengen i nen wel op tv. Dat zi instellingen omdat he staan van bepaalde wordt zeker gesteld. E den dat we huisdierer de studio kunnen halt een kat gestresst ra stoppen we natuurlijk De vier dierenorganis len voor 1 mei van al] pen een reactie. Omri niet reageren, kunnei vervolgactie rekenen, ten we nog niet. Mo we uiteindelijk een b( beginnen." alkmaar - Vanaf 1 juni in de ether: Radio Waddenzee. Toe ristenradio van zeven tot zeven. Bedacht in Alkmaar, uitgezon den vanuit Friesland en te ont vangen op de Wadden. De jingles zijn er al 'Radio Wad denzee op de zestien-nul-twee'. Herry Kuipers, oud KRO-pre- sentator, is de bedenker. Waarom? „Ik heb heel lang geprobeerd de veertig jaar oude piratenzen der Radio Caroline hier weer in de ether te krijgen. Om een lang verhaal kort te maken: het is niks geworden op die be ruchte frequentieveiling. Sietse Brouwer, oud-medewerker van Caroline, en ik besloten iets kleinschaligers te proberen." En dat werd Radio Waddenzee? „We zijn begonnen met Radio Seagull. Engelstalig en veel al- bummuziek uit de jaren '70 en '80.We hebben presentatoren vanuit de hele wereld die pro gramma's maken. Doen ze ge woon thuis, net als ik. Wanneer zenden jullie uit? „We gaan binnenkort van start. We hebben vorig jaar bij de tweede ronde over restfrequen- ties een bod gedaan op een kleine frequentie voor Neder land. We boden achthonderd euro. Maar omdat niemand an ders erin was geïnteresseerd, kregen we hem" Maar waar blijft Radio Wad denzee in het verhaal? „We weten dat je er te veel op toelegt als je alleen radio maakt voor een beperkte groep. Daar om kwamen we op het idee om iets commercieels te doen voor de toeristen. Tussen mei en ok tober gaan we uitzenden tussen zeven en negen uur. Daarna neemt Seagull het weer over." En dan maar hopen dat de toe risten jullie kunnen vinden We laten speciale radio Wad denzee-ontvangers maken, kleine radiootjes die vaststaan op onze frequentie. Zo groot als een aansteker, met een oortele- foontje. Verder beginnen we met drive in-shows. En we ma ken afspraken met de veerboot maatschappijen om ons op de boord-kabelkrant te noemen." Amsterdam - Twee digitale ca mera's, een satelliettelefoon, een handboek met 'do en don'ts', een tent, wat kleren en 250 euro als noodbudget. Zie hier het rantsoen waarmee MTV de vier deelnemers aan het 'alternatieve real life reis verhaal' The Trip op pad stuurt. Op hun drieduizend kilometer lange tocht door Afrika moeten de twee duo's zelf aan vervoer, onderdak en voedsel zien te ko men. Het gevoel om 21 dagen als twee stoute jongens op avontuur te zijn, maakte veel goed, aldus het duo Jaap en Gijs. De vorige reeks van The Trip speelde zich af in het 'ver trouwde' Europa, nu trokken de twee teams in januari door Zimbabwe, Zambia, Zuid-Afri- ka, Namibië en Botswana. De route is geïnspireerd op de reis die de beroemde ontdekkings reiziger David Livingstone hal verwege de negentiende eeuw maakte van Kaapstad in Zuid- Afrika via de Kalahari-woestijn in Botswana naar de Victoria- watervallen in Zimbabwe. De vrienden Jaap en Gijs volgden het traject van Livingstone, de studenten Tomas en Aren leg den het omgekeerde parcours af. The Trip won in maart de door BNN ingestelde 'hoofdprijs' voor 'het meest innovatieve en creatieve jongerenprogramma dat in 2003 op de Nederlandse televisie te zien was'. Kenmér- kend voor het programma is dat de deelnemers volledig op zichzelf zijn aangewezen. Er is Jaap en Gijs vormen een van de duo's in The Trip en zijn op pad in Afrika. Foto: GPD/PR geen regisseur die de gang van zaken bepaalt, er is geen came raploeg want de deelnemers leggen zelf hun belevenissen vast en de fijne kneepjes van het filmen moeten ter plekke maar worden geleerd. Hoewel het duo Jaap en Gijs op dit vlak een voorsprong heeft: zij werk ten achter de schermen van en kele Veronica-programma's. „Wij hebben maar weinig in vloed gehad vanaf het moment dat de teams voet op Afrikaanse bodem zetten", aldus eindre dacteur Jeroen Tiemes. „De enige afspraak was dat de jon gens zich één keer per 24 uur telefonisch bij ons zouden mel den." Volgens Tiemes kwamen de verschillen tussen de teams dit keer beter uit de verf dan in de eerste reeks. „Jaap en Gijs zijn echte kwajongens, die hebben gekkere dingen meegemaakt en wisten met hun rappe tong al les voor elkaar te babbelen. To- mas en Aren zijn wat meer eli tair, maar hun kracht is dat ze hun belevenissen heel goed on der woorden kunnen brengen voor de camera." Knotsgekke avonturen Dat de ervaring van échte tv- makers ontbreekt, wordt ruim schoots goedgemaakt door de vaak knotsgekke avonturen die de duo's hebben meegemaakt en vastgelegd. De eerste actie van Tomas en Aren op Afri kaans grondgebied? Een bun- geejump vanaf een tientallen meters hoge brug vlakbij de Victoria-watervallen. „Gratis, dus waarom niet?" Heel snug ger sluiten zij zich vervolgens aan bij een toeristisch gezel schap. „Binnen een uur hadden we al een lift én eten", zegt het duo niet zonder trots. Jaap en Gijs ploeteren onder tussen door de brandende zon op zoek naar een slaapplaats. „Dit heeft niets met vakantie te maken", zuchten de uitgebluste avonturiers. De lift die zij een paar dagen later weten te ver sieren, maakt veel goed. Een smokkelaar met twee ons dia manten en zeven kilo goud in zijn truck vervoert de vrienden over vier grenzen. „We voelden ons net twee stoute jongens", herinnert het duo zich. „Als aandenken kregen we bij het af scheid allebei een klompje goud." Tomas en Aren kijken terug op een hachelijk moment in een hotel in Namibië: „De hotelei genaar dacht dat we journalis ten waren die zich uitgaven voor backpackers en wilde ons materiaal in beslag nemen. De sfeer werd erg grimmig en dan kan je maar een ding doen: vluchten. Het ging zo goed en we werden overal zo gastvrij ontvangen dat je vergeet dat er ook klootzakken rondlopen." Berrit de Lange The Trip, vanaf maandag, MTV, 21.00 uur. Vandaag en morgen tussen 12.00 en 17.00 uur ko men alle afleveringen nog een maal voorbij van de eerste edi tie, een reis van de Noordkaap naar Gibraltar en omgekeerd. Hilversum - De Queen Mary 2, een gloednieuw passagiersschip dat dit weekeinde begon aan zijn eerste reis van Southampton naar New York, is niet alleen het grootste schip ter wereld. Het is ook, zo zeggen de exploitanten, het meest innovatieve en moder ne en het meest luxueuze. Niet voor niets kost een overtocht tus sen de 1200 en 24.000 euro. De voor 654 miljoen euro gebouwde oceaanreus is 150.000 ton zwaar, langer dan 36 stadsbussen achter elkaar, dus langer dan de Eiffeltoren hoog is of drie keer zo lang als de Utrechtse Domtoren meet. De 'QM2' herbergt 300.000 stalen bouwdelen die door dui zenden werklui - waaronder 350 vaklui uit India, verantwoordelijk voor de aanleg van de airconditioning - in vijfjaar tijd in elkaar werden gelast. Het schip gebruikt voldoende energie om een stad van 200.000 inwoners te verlichten, heeft 1310 hutten, 2500 kilome ter elektriciteitskabel, 80.000 lichtpunten, 5000 trap treden, 2000 badkamers en voor 5 miljoen dollar kunstwerken aan boord, geschilderd door kunstenaars uit 128 landen. Op het schip zelf zit trouwens 250 ton verf. Dagelijks worden er 22.000 maaltijden geserveerd, opgediend door een deel van de 1253 offi cieren en bemanningsleden. Wie nu nóg steeds niet genoeg heeft van deze opsomming van trivia en superla tieven, moet zondagavond beslist af stemmen op de documentaire 'Queen Mary 2, the birth of a legend' bij Dis covery Channel. In de film is het ver haal achter de bouw van het reuzen- schip te zien in een maar liefst twee uur durende special, waarin jammer genoeg het indraaien van zo'n beetje elk van de pakweg 33 miljoen schroe ven die het enorme gevaarte bij el kaar houden, door de deskundigen wordt besproken. Maar ja, de betrok kenen zijn dan ook wild enthousiast over dit technische hoogstandje uit de moderne scheepvaart. Zoals scheepsarchitect Steven Payne, die voor de cruise-onderneming Carni val Corporation de Queen Mary 2 mocht ontwerpen. „Mijn baas Mick Ari- son zei me al dat dit waarschijnlijk een keer in mijn leven zou voorkomen dat ik zo'n schip kan ontwerpen. Ik denk dat hij gelijk heeft", zegt hij vanuit het kantoor van Carnival in Londen. Payne was als architect vanaf het eerste mo ment betrokken bij de bouw van het schip, dat ruim vijf jaar later het dok verliet. „Het was aan vankelijk heel spannend omdat we ermee begon nen toen nog niet zeker was dat het idee ook zou worden uitgevoerd. Men is niet meer gewend zulke grote schepen te bouwen om op lijndiensten te ge bruiken. Cruiseschepen wel, maar dat is de Queen Mary 2 in feite niet. Het bijzondere aan dit schip is dat het eruit ziet als een cruiseschip, maar de, kracht en sta biliteit heeft van een transatlantisch passagiersschip. Dit moet in staat zijn in een storm met golven van dertig me ter hoog op schema te blijven." Voor Payne was de bouw een jongensdroom die uitkwam, geland hebben we het kinderprogramma Blue Peter. Toen jaar of zeven was, zag ik daar een item over een ander gro< de Queen Elisabeth. Ik was enorm onder de indruk en toei kiem gelegd voor mijn belangstelling voor schepen. Een pi later zag ik, ook bij dat programma, dat het schip in brand vlogen en gezonken. Ze zeiden dat er waarschijnlijk nooit een schip van die afmetingen zou worden gebouwd. Waai BBC meteen een brief schreef en aankondigde dat ik dat vi was." Inmiddels is de scheepsarchitect zo'n dertig schepen verdi de Queen Mary 2, drie keer zo groot als de Titanic, als 'abs hoogtepunt'. Over de Titanic gesproken, 'groter' betekent i scheepsbouw niet automatisch 'gevaarlijker', zegt Pa; tegendeel, tests hebben uitgewezen dat dit s juist door zijn grootte veel stabieler is. i mensen die last hebben van zeezic kunnen met een behoorlijke st rust aan boord gaan." Moniqu Queen Mary, 1 of a legend, D\ zondag 2.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20