Politiek wil extremisme uitbannen BINNENLAND 1 Gevaar van nieuwe politieke correctheid Harde strijd tussen artsen en ouders over dood Jolanda {lang voor J echtpaar ikelaar roor rechter wiet nog erboden lijn 92 1 duurder sterft Irahant ;:f onderzoek oestprik ten' beroven jaar in België Dijkstal stelt salarisverhoging ministers voor Cohen lrijkt naar nieuwe aanpak spreekkoren voetbal Schip kapitein Cook in Vlissingen Ziekenhuizen willen zelf bezuinigen Leidsch Dagblad MIJN WERELD. MIJN KRANT. jar - De rechtbank in U heeft Olaf H. veroor- 'enslange ge vange - or het vermoorden itpaar Jo en Ine op 12 juli in hun Sittard. Zijn advocaat t na de uitspraak ho- tegen het vonnis id. Het echtpaar woning aan de Kla- oor het hoofd ge- un 9-jarige kleinkind op bezoek was, ien kogel in haar iverleefde de moord- i - De gewezen ilaar in softdrugs Jo- s de Hakkelaar, moet ir de rechtbank in i verschijnen wegens met de fiscus. Vol- \rcjschuldiging van het ministerie (OM) wei- rmatie te verschaffen én die hij in de jaren jet zijn illegale han- Igëboekt. aai 0I- Het kabinet gaat de Jerlandse wiet in ie- Bntoorlopig niet verbie- iat het nader onder- de nederwiet niet zo het schadelijk is lestelijke) gezond- ibinet maakt zich lat het thc-gehalte icannabinol, de itof in cannabis-pro- moral nederwiet »emt door de gepro- :erde teelt. Ie hoogste woonto- lerland, Westpoint jbaan-West in Til- ermiddag enige tijd eweest na een bom- politie gaf het ge- half vier vrij, nadat 1 aangetroffen. Een in buitenlands ac- de via alarmnummer t binnen een half m zou afgaan op de ing van het gebouw. M - De gemeente Am- rwacht dat de aanleg )rd-Zuidlijn (metro) euro duurder wordt >t. Dat betekent een an de totale kosten iljard euro naar 1,55 ro. Ook zal de metro- naanden later dan |i oktober 2011, wor- verd. Dat blijkt uit tage van de gemeen- - Het konijn is in ior ziektes zo zeld- irden, dat er volgens andschap maar be- op kan worden )nze natuurbeheer - de jagers vragen ze ien, zodat de konij- sans krijgt zich van 1 te herstellen. Een jager hoort dat overi- chzelf te doen", ver steur J. Baan van Bra- Oorzaak is vrijdag 9 april 2004 'fliterst besmettelijke /lil waardoor overal in I, tot op de Wadden konijnen massaal be- 1 - Het RIVM is bezig ndelijk onderzoek iftige bijwerkingen TP+Hib-prik. Het on- loet onder meer aan- vaak heftige bijwer- ials stuipen, wegval- nlang hard huilen) n. De Gezondheids- ïrvan uit dat één op kinderen heftig rea- prik. Het Rijksinsti- 'olksgezondheid en jidt ouders tot nu toe ïger getallen voor. Nederlands echtpaar jop een Belgische au- |E25 ter hoogte van vvaille) opgelicht door iieagenten. De Neder- Bdden geld afgehaald pk in Luxemburg. Ter h Harzé werden ze in- Oor een donkerblau- jet een blauw zwaai- uttenden maanden iders op de vlucht - larkeren. Twee man- len een politiebadge lh in de wagen de grote ^ie namen ze in be kenten' gingen er 1 vandoor met het Fundamentalisme frustreert integratie den haag - Integratie van min derheden kan alleen slagen als ons land het godsdienstfunda- mentalisme buiten de deur weet te houden. Die boodschap klonk door in de bijdragen van veel ka merfracties, gisteren bij de be handeling van het eindrapport van de integratiecommissie- Blok. CDA-kamerlid Mirjam Sterk wil dat de overheid doeltreffender afrekent met de invloed van re geringen in de landen van her komst en extremisme in mos keeën. Ayaan Hirsi Ali (WD) waarschuwde ervoor dat „het spook van het terrorisme langs de grenzen van de Europese Unie waart". Zij hamerde erop dat overheid wel maatregelen moet nemen tegen bepaalde godsdiensten als die de vrijheid van het individu beknotten. „De WD is de partij van de vrij heid, maar niet van de vrijblij vendheid." Daarom wil zij alle organisaties verbieden van niet- westerse allochtonen die zich op één bevolkingsgroep rich ten. „Niet-westerse allochtonen moeten zich niet afzonderen in zuiltjes." De SP is de enige partij die zonder omwegen pleitte voor een verbod op nieuwe islamiti sche en orthodoxe scholen 'omdat die niet bijdragen aan de integratie'. Groenlinks vindt daarentegen dat de over heid veel meer aandacht moet geven aan achterstandsscho- len, en zich veel minder moet aantrekken van de religieuze grondslag daarvan. De Kamer wilde vergeefs van Blok weten wat de commissie vond van de kabinetsplannen om te bezuinigen op inburge- ringscursussen en de Melkert- banen. Blok stelde dat de Ka mer zelf naar meerderheden moet zoeken. Oppositiepartij PvdA concludeerde daarom zelf dat de commissie, doordat zij vraagtekens bij die maatre gelen zet, daar blijkbaar tegen is. De SP ziet een meerderheid ontstaan om gemeenten te ver plichten het ontstaan van zwarte wijken en zwarte scho len tegen te gaan en inburge- In Zwolle zijn twee beeltenissen van Osama bin Laden met een sjabloon op de pilaren onder het viaduct van de A28 aangebracht. Bin Laden, leider van het terroristische netwerk al-Oaeda en verantwoordelijk voor de aanslagen op de Twin Towers in New York, staat afgebeeld met een lichtgevende witte krans rond zijn hoofd. De politie is gisteren begon nen met een onderzoek. De gemeente heeft Rijkswaterstaat, eigenaar van de pilaren, ingelicht. En die heeft beloofd met spoed de graffiti te verwijderen. Foto: GPD ringscursussen in landen van herkomst te organiseren. Blok constateerde tevreden dat de aanbevelingen van de com missie, die direct na het uitko men van het rapport nog fel be kritiseerd werden, inmiddels grotendeels door de verschil lende partijen zijn overgeno men. Aanzienlijk minder posi tief was hij over het toenmalig SP-lid Ali Lazrak die vorig jaar uit de commissie integratiebe leid stapte. Dat was een „histo risch dieptepunt", aldus Blok. Lazrak verweerde zich dat de commissie bepaalde deskundi gen die hij wilde horen, niet wilde uitnodigen. Volgens Blok was daar geen sprake van. door Ap van den Berg en Jaco van Lambalgen den haag - Met „we moeten oppassen voor nieuwe taboes" en het afsluitende „het gaat nu om de daden" zette Stef Blok gisteren de toon voor de ko mende politieke debatten over de integratie in ons land. En dat was nodig, want het debat over het eindrapport van de com missie-Blok bleef hangen tus sen onderling zwartepieten en het voordragen van de eigen in tegratieplannen. En dat terwijl het een van de belangrijkste kamerdebatten van het jaar had kunnen zijn. Het ging immers over dertig jaar falend integratiebeleid, zo als de commissie- Blok dat on derzocht. Dus over de opkomst van islamitische scholen, taal achterstanden, spanningen in de oude binnensteden, onder werpen genoeg. Toch kwam het debat niet echt op gang. De kamerleden rust ten niet voor iedere fractie er kend had dat ook zij veel te laat doorkreeg welke spanningen de toeloop van 1,6 miljoen buiten landers in de samenleving ver oorzaakte. WD'ster Ayaan Hirsi Ali moest toegeven dat ook de liberalen, nadat voorman Frits Bolkestein de problemen had gesignaleerd, 'hadden zitten slapen'. En na veel aandringen erkende Femke Halsema van Groenlinks dat er onder het mom van politieke correctheid grote woorden als racisme ge bruikt zijn tegen partijen die zich specifiek op allochtonen richtten. Maar het tij is gekeerd. „De vrij blijvendheid is voorbij", be zwoer de complete Kamer. Want sinds het onderzoek van Bloks commissie zijn alle partij en met eigen plannen geko men. Geconfronteerd met de weerbarstigheid van de praktijk hebben alle partijen zich het hoofd gebroken welke eisen er aan migranten gesteld mogen worden en hoeveel de overheid dwingend kan voorschrijven. Commissievoorzitter Blok ver geleek gisteren dan ook met zichtbaar genoegen de aanbe velingen van zijn commissie en de plannen van de fracties. Di rect na het uitkomen van zijn rapport werden zijn aanbeve lingen nog neergesabeld als te soft, maar inmiddels zijn er toch veel daarvan door de ver schillende partijen overgeno men. Daarmee kwam hij niet weg. Keer op keer wilden de kamer leden gisteren weten wat de commissie, nu een autoriteit op integratiegebied, van verschil lende maatregelen vindt. Hoe moet de huwelijksmigratie aan bandenworden gelegd? Hoe lang mogen mensen een dub bele nationaliteit hebben? Waarom zegt de commissie niet gewoon dat zij tegen de bezui nigingen op de inburgerings- cursussen en de Melkertbanen is? Blok weigerde in de val te trap pen. „U kunt niet van de com missie verwachten dat zij een soort keurmerk op de maatre gelen van de regering zet." De partijen zullen zelf naar meer derheden moeten zoeken voor hun plannen, benadrukte Blok. Ze moeten oppassen voor „nieuwe politieke correctheid", waarin zeer veel eisen aan mi granten worden gesteld zonder dat ruimte geboden wordt aan andere culturen. En daarmee bleef het debat hangen tussen de afrekening met het verleden en filosoferen over de toekomst. Nu iedereen het erover eens is dat het inte gratiebeleid de afgelopen jaar jammerlijk heeft gefaald, zal de Kamer toch moeten doorbijten. Buiten het parlement doen veel politici robuuste uitspraken, die zij binnenskamers echter niet herhalen, signaleerde Halsema. Toch zullen er zo langzamer hand echt maatregelen geno men moeten worden. De Ka mer zal in het debat met de re gering over een paar weken, de harde woorden waar moeten maken. Knieval Hirsi Ali voor CDA en Christenunie WD-kamerlid Ayaan Hirsi Ali heeft gisteren in de Tweede Ka mer publiekelijk haar excuses aangeboden aan CDA en Chris tenunie. 's Ochtends had ze de partijen in een column in het Algemeen Dagblad verweten dat ze 'apartheid' in de samenle ving in de hand werken. CDA en CU hechten sterk aan het in stand houden van de vrij heid van ouders om scholen op religieuze grondslag te stichten (artikel 23 van de Grondwet). De VVD heeft grote moeite met de toename van islamitische scholen, omdat die de integratie van allochtonen volgens haar belemmeren. .Apartheid laat ik me niet in de schoenen schuiven", brieste CDA-kamerlid Mirjam Sterk tijdens het integratiedebat. Ze eiste excuses van mede-regeringspartij WD en kreeg die ook. „Ik had me moeten realiseren dat sommige termen beladen zijn, zoals apartheid. Ik bied daarvoor mijn excuses aan", zei Hirsi Ali zonder omhaal. Voor Tineke Huizinga (CU) was dat niet voldoende. Zij had zich enorme gestoord aan de zinsnede 'de ChristeUnie wil blank bij blank en zwart bij zwart'. „Ik snap niet waar u het vandaan haalt", riep Huizinga verontwaardigd. Hirsi Ali kwam haar ech ter niet tegemoet: „Waar apartheid staat, bedoelde ik verzuiling. Maar verder sta ik nog steeds achter mijn column. Columns zijn bedoeld om te prikkelen. En ik ben blij dat ik daar kennelijk in ben geslaagd." den haag/gpd - Het salaris van een minister moet omhoog van 9.500 euro naar 12.000 euro per maand. Dat adviseert de com missie Dijkstal in een rapport over de hoogte van salarissen van ambtenaren en politici. Mi nister Zalm van financiën zei in een reactie dat het nu niet de tijd is om de salarissen te verho gen. „Dit is de tijd voor een pas op de plaats, dus ook voor mi nisters." De commissie-Dijkstal consta teert in haar rapport dat de sala rissen van ministers en staatsse cretarissen al jaren niet zijn ge stegen. De kamerleden en de topambtenaren zijn er wel flink op vooruit gegaan. Dijkstal advi seert daarom een salarisverho ging van dertig procent voor de ministers. De discussie over de hoogte van de salarissen van politici loopt al langer. Vorig jaar werd bekend dat 53 topambtenaren meer ver dienen dan hun minister. Een ministersloon is weliswaar ho ger, maar topambtenaren krij gen allerlei bonussen waardoor ze uiteindelijk hoger uitkomen. Bij de formatie van het kabinet Balkenende I had de LPF moeite met het vinden van geschikte ministers. Verschillende kandi daten haakten af omdat ze het salaris te laag vonden. De kans dat de bewindslieden meer salaris krijgen is nihil. In een eerste reactie zei minister Zalm dat het niet te verkopen is de salarissen van de ministers te verhogen terwijl de lonen gema tigd moeten worden en er fors bezuinigd wordt. (advertentie) llAAGhuishOF Na Ajax-ADO Den Haag VLissiNGEN - De replica van de Endaevour, het schip van de legendarische ontdekkingsreiziger James Co ok, liep gisteren de haven van Vlissingen binnen. De 42 meter lange replica werd in Australië gebouwd en is tot 18 april toegankelijk voor het publiek. Foto: ANP Uitspraak pas begin juni jmmste rd am/an p - Burge meester Cohen van Amster dam buigt zich samen met politie en justitie over de aan pak van spreekkoren tijdens voetbalwedstrijden. Dat heeft hij geantwoord op vragen van CDA, PvdA en Leefbaar Am sterdam. Deze partijen vinden dat Cohen hard moet optre den tegen het scanderen van racistische uitingen door groepen voetbalvandalen. Tijdens het treffen tussen Ajax en ADO Den Haag op 1 febru ari in de Amsterdamse Arena schreeuwden enkele honder den ADO-fans gedurende de hele wedstrijd leuzen als 'Heil Hitier' en 'Harnas, Harnas, al le joden aan het gas'. Ook maakten ze sisgeluiden en gooiden ze bekertjes gloeiend hete koffie, vuurwerk en urine naar supporters van Ajax. De mobiele eenheid van de poli tie betrad het vak met Haagse supporters, maar trok zich na een korte actie terug om esca latie te voorkomen. Het huidige draaiboek voor spreekkoren schrijft voor dat de stadionspeaker moet op roepen te stoppen met het ui ten van discriminerende en racistische leuzen. „Maar het lijkt erop dat waarschuwen de situatie alleen maar heftiger maakt", aldus een woord voerster van de gemeente. Gemeente, politie en justitie kijken onder meer naar de mogelijkheid om direct in te grijpen, zondér waarschu wing vooraf. Er worden geen strafrechtelij ke sancties voorbereid na de incidenten op 1 februari om dat de politie geen aanhou dingen heeft verricht voor het roepen van racistische leuzen. Het is volgens de gemeente in dergelijke situaties moeilijk te traceren welke individuen be paalde leuzen hebben geroe pen. Cohen wil wel overwegen supporters van ADO Den Haag te weigeren als zij zich niet beter gaan gedragen en het bestuur van de Haagse club geen uitkaart invoert. De uitkaart, gebruikt door onder andere Ajax en Feyenoord, geeft recht op het bezoeken van uitwedstrijden en wordt verstrekt aan supporters die zich netjes gedragen. De kaart wordt ingenomen bij wange- drag. den haag/anp - Nederlandse zie kenhuizen denken op korte ter mijn meer patiënten voor hetzelf de geld te kunnen helpen. Door ef ficiënter te gaan werken, hoopt de brancheorganisatie NVZ het minis terie van volksgezondheid over te halen de komende drie jaar geen extra kortingen op te leggen. Een woordvoerder van het minis terie bevestigde vandaag dat er ge sprekken gaande zijn met de NVZ over een dergelijk prestatiecon tract. Hij noemde het positief dat de ziekenhuizen nu zelf aangeven mogelijkheden te zien efficiënter te gaan werken. Onder welke voor waarden het ministerie mee wil gaan met de voorstellen van de brancheorganisatie, zal de komen de weken moeten blijken. De ambtenarenbond van de FNV, Abvakabo, sprak van een „interes sant voorstel" van de NVZ. „Als de sector daarmee enkele jaren rust krijgt, is dat een goede zaak," stel de bestuurder T. de Jong. De plannen van de brancheorgani satie mogen wat de vakbond be treft echter niet leiden tot een ver dere stijging van de werkdruk in ziekenhuizen. „Die werkdruk is al hoog genoeg," aldus De Jong. (advertentie) www.haaghuishof.nl Lekten, Herenstraat 39, T 5121141. Pi. l/m za. groningen/anp - Vijf artsen en een verpleegkun dige hebben zich gisteren voor het medisch tuchtcollege in Groningen fel verweerd tegen klachten van de ouders van Jolanda Venema. Het echtpaar Venema verwijt de medici fouten te hebben gemaakt bij de behandeling van hun ver standelijk gehandicapte dochter. Ze stierf in 1999 in een verpleeghuis, nadat ze kort tevoren was ontslagen uit het ziekenhuis. Vier specialisten van het ziekenhuis Nij Smel- linghe, een huisarts en een verpleegkundige van het verpleeghuis Maartenswouden in Drachten, waar Jolanda Venema het laatste jaar van haar le ven verbleef, moesten zich gisteren verantwoor den. Vooral de huisarts moest het ontgelden. Hij zou onder meer veel te passief hebben gehan deld, menen de klagers. Jolanda Venema werd eind jaren tachtig landelijk bekend, omdat ze soms naakt werd vastgebon den in een tehuis in Assen. In 1999 kreeg ze em- stige ontstekingen rond de oren en overleed ver volgens aan adem- en hartproblemen. De behandelende artsen zouden volgens de ou ders te weinig rekening hebben gehouden met de specifieke, zwakke lichamelijke toestand van Jo landa bij de toediening van medicijnen. Die zou den bovendien in te hoge doses zijn gegeven. Veel informatie over de laatste dagen van hun dochter hoorden ze pas na maanden of na jaren. Overleg met de instellingen zou stroef zijn verlo pen. Volgens de ouders wilden die pas meer kwijt als zij van verdere stappen zouden afzien. Daar waren ze niet op ingegaan. De artsen stelden in hun verweer alles te hebben gedaan wat in hun mogelijkheden lag. Zij voelen zich door de klachten van de Venema's onheus bejegend. Ze wijzen de suggestie af dat de vrouw wegens haar handicap teveel overlast zou hebben veroorzaakt en daarom te snel zou zijn ontslagen. Uitspraak 7 juni. in de ochtend omdat.... Kantoorartikelen, -meubilair en -machines Lammenschansweg 141d Leiden All Office Wolfslag Iedere zaterdag open, 10-16 uur! Iedere zaterdag hoge kassakorting! HP cartridge v.a. 16,00 Kopieerpapier v.a. 2,99 Schrijfbloks v.a. 0,70 Ordners v.a. 1,54 Kijk ook in onze voordeelkrant!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19