Mishandelen van ouderen neemt toe BINNENLAND Z Design waar iedereen de ruimte krijgt. Politie veel minder macho Bijna Pasen Gekozen burgemeester met absolute meerderheid Ophef over extra schotels m hof morgen oegankelijk Het maandag door brand getroffen rum De Uithof in Den nt morgen alweer zijn ïor het publiek. Alleen ;eyhal en het fitness en tot nader orde j nkelijk. e steen blijkt enoude bijl en 10-jarig jongetje uit irse Oeken heeft on- bijna puntgave vuur- 1 van ruim vijfduizend evonden. Het jongetje 'het ging om een IH »en', maar onderzoek aindigen van RAAP 'hi erland (Regionaal Ar- ;hArchiverings Pro- uit dat het een eeu- bijl betreft. executeert |ninelen ilf veroordeelde Chi- nia inelen zijn gisteren ter dracht in een stadion in jke stad Wenzhou. De ter dood veroordeeld ider meer moord, ge- overvallen en pooie- _w ecuties hadden plaats adat premier Balke- 1 gezegd voortgang te t mensenrechtenbe- e volksrepubliek. regmoord uurmoord De moord op een 39- [i vorig jaar juni langs nogefijk een huur- it bleek gisteren voor ink in Arnhem tijdens rmazitting tegen een herdachte uit Utrecht, ■be verklaarde dat een Bachte van de Utrech- ^t voor het misdrijf Dntvangen. i verwoest gerdachte JUwaard - Een brand in "waard heeft gister- 1|KVoning van een 32-ja- I [verdachte van een ^steekpartij verwoest, jier zou vorige week 1 jeen 17-jarige jongen ar om het leven heb- Mcht. Bij de brand 6 lmand gewond. den haag/gpd - Mag een poli tieman drugs gebruiken in zijn vrije tijd? En is het erg als hij in zijn vrije tijd met alcohol op achter het stuur wordt gesnapt? Het zijn vragen waar politie mensen zich het hoofd over breken. Uit het vandaag gepresenteerde onderzoek 'Integriteit in het da gelijks politiewerk', blijkt dat de politie steeds vaker discussieert over dit soort morele vraagstuk ken. Het gevolg is dat er op tal van onderwerpen inmiddels een eenduidig beeld bestaat over wat wel en niet kan binnen de politie. Dat is een gevolg van het sinds 1995 ingevoerde inte- griteitsbeleid bij de politie, zegt onderzoeker Naeyé, hoogleraar strafrecht. „Dat begint nu zijn vruchten af te werpen." De politie is zich, volgens de onderzoekers die ongeveer vijf tig agenten uitgebreid hebben ondervraagd, zeer bewust van corruptie en het bevoordelen van persoonlijke relaties. Dat wordt streng afgekeurd en als het uitkomt, volgt onmiddellijk ontslag. Wel komen nog af en toe meldingen binnen van agenten die een bekeuring laten zitten in ruil voor seksuele diensten. Het aannemen van cadeautjes is ook een punt van discussie. Kerstpakketten van driehonderd euro kunnen bij voorbeeld niet, evenals forse kortingen bij aanschaf van een caravan. Een bosje bloemen of een zelf gebakken appeltaart uit dankbaarheid, mag weer wel. De politie is volgens de onder zoekers de laatste jaren veel minder 'macho' geworden. Waar een agent vroeger geen emoties mocht tonen bij het zien van een verkeersongeval, moet hij daar nu juist over pra ten. De meeste agenten accep teren dat zij in een glazen huis wonen. Hun gedrag wordt in de gaten gehouden door buren of bekenden. Als je anderen wilt aanspreken op hun gedrag, moet je zelf het goede voor beeld geven, vinden de mees ten. ospel - Bij het bedrijf Egga in het Brabantse Ospel worden tienduizenden eieren in diverse kleuren gespoten. De in vrolijke tinten geverfde paaseitjes vinden gretig aftrek. Foto: GPD/Ton van de Meulenhof den haag/anp - De gekozen burgemeester moet straks meer dan de helft van het aantal uit gebrachte stemmen in een ge meente halen. Lukt dat niet in een eerste verkiezingsronde, dan volgt een tweede. Als er maar één kandidaat is voor het burgemeesterschap, dan kun nen de kiezers ook tegen die kandidaat stemmen. Dat staat in de concept-wets voorstellen die minister De Graaf (bestuurlijke vernieu wing) gisteren naar een aantal instanties heeft gestuurd voor advies. De voorstellen zijn een invulling van het aanvankelijke plan voor een gekozen burge meester. In het voorstel staat ook dat een meerderheid van tweederde van de gemeente raad nodig is om een burge meester te ontslaan. Verder be vatten de nieuwe voorstellen duidelijke regels voor de finan ciering van de verkiezingscam pagnes. Met de regels voor de cam pagnefinanciering wil De Graaf er zeker van zijn dat burge meesters niet afhankelijk wor den van sponsors. Zij krijgen geen subsidie van de Staat, maar gemeenten mogen wel geld beschikbaar stellen voor de campagne. Verder moeten de kandidaten de campagne uit eigen zak betalen, of uit midde len van sponsors of hun partij. Ze moeten over het geld volle dige opening van zaken geven. Kandidaten hoeven trouwens niet namens een partij mee te doen, dat kan ook op persoon lijke titel. Ze kunnen geen bur gemeesterskandidaat en kandi daat-raadslid tegelijkertijd zijn, ook kunnen ze niet op hetzelf de moment in meer gemeenten meedingen naar het burge meesterschap. De Graaf houdt in zijn voorstel vast aan massaal ontslag van al le burgemeesters in 2006, kort na de eerste landelijke, gecom bineerde gemeenteraads- en burgemeestersverkiezingen. Een meerderheid van de Twee de Kamer is tegen zo'n 'big bang'. Om aan die weerstand tegemoet te komen, kijkt de be windsman nog naar verschil lende invoeringsvarianten. den haag/gpd - De uitbreiding van het aantal afluisterschotels in het Noord-Groningse Zout kamp heeft tot grote ophef ge leid. De huidige twee schotels waarmee militairen informatie, zoals telefoongesprekken en faxen kunnen onderscheppen, zijn volgens de regering niet meer toereikend. Er komen on geveer 22 schotels bij. De bewoners van Zoutkamp maken zich grote zorgen. Zij vrezen voor een terroristische aanslag tegen de installaties. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en Groenlinks hebben opheldering gevraagd. Zo zei Kamerlid Vos van Groenlinks in het tv-programma 2Vandaag te willen weten welke informa tie wordt verzameld en wat daar precies mee gebeurt. Ook de digitale burgerrechten organisatie Bits of Freedom' vraagt zich af de rechten van burgers wel worden gerespec teerd, nu meerdere schotels alle informatie via satellieten kun nen opvangen. Volgens de or ganisatie is daar te weinig con trole op. den haag/gpd - Mishandeling van ouderen komt vaker voor dan wordt aangenomen. Door de toenemende vergrijzing en doordat ouderen langer zelfstan dig wonen, zal het probleem nog toenemen. Naarmate mensen ouder worden en hulpbehoeven- der is ook de kans groter dat van hen misbruik wordt gemaakt. Dat blijkt uit het rapport van Regioplan Beleidsonderzoek, dat is opgesteld in opdracht van het Programma Politie en We tenschap. Dit programma is in mei 1999 ingesteld door de mi nister van binnenlandse zaken om het wetenschappelijk on derzoek op het gebied van poli tie en veiligheid te stimuleren. De onderzoekers spraken voor namelijk met hulpverleners. Ze concluderen dat nog maar wei nig bekend is over het feno meen ouderenmishandeling. De aard en omvang van het probleem werden voor het laatst in 1996 onderzocht. Toen werd geraamd dat 5,5 procent van de zelfstandige wonende ouderen boven de 65 jaar ooit slachtoffer was van mishande ling. Anno 2004 zou dat neer komen op ruwweg 120.000 ou deren. Maar volgens de onder zoekers zijn er meerdere aan wijzingen dat het aantal is toe genomen. Mishandeling van ouderen is een breed begrip. Het kan gaan om lichamelijk geweld, ver waarlozing of psychisch ge weld, zoals treiteren. Maar ook oplichting komt regelmatig voor, bijvoorbeeld door familie leden die het spaarpotje of pen sioen plunderen. Hoe het staat met ouderenmis handeling in verzorgings- en verpleeghuizen is nagenoeg on bekend. Maar het staat vrijwel vast dat het daar wel degelijk vaker voorkomt dan vermoed. Zo werden in een Amsterdams verzorgingshuis met 170 bewo ners zeven gevallen bekend van psychisch en lichamelijk ge weld door familieleden. Drie personeelsleden kregen ontslag vanwege diefstal of psychische mishandeling van bewoners. (advertentie) 'indend sportief Italiaans design. Een overcompleet pakket aan comfort- en veiligheidsvoorzieningen, zoals voor- en zijairbags, ABS en CD-speler. Keuze uit drie ige krachtige motoren. In zijn klassede meeste ruimte achterin. En dat voor een hele interessante prijs. Ervaar het nu zelf. Kom langs vooreen proefrit in de nieuwe-Lacetti. int toe aan een Daewoo. Bel 0800-2342345 (gratis) of kijk op onze website www.daewoo.nl I. BTW, excl. kosten rijklaarmaken en verwijderingsbijdrage. Gemiddeld brandstofverbruik 7,1 - 9,1 1/100 km en C02-uitstoot 171 - 218 gr/km.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5