REGIO 'Selectie, concurrentie, het mag - nee, het moet weer' 'Heeft iemand die op het vwo hogere cijfers haalt soms meer talent?' 'Gooi ze in het diepe, dan zie je vanzelf of ze zwemmen of verzuipen' WOENSDAG 7 APRIL 2004 NAVRAAG ;ers Donner (Justitie) en Hoogervorst (Volksgezondheid) wil- •n nederwiet verbieden. Zij vinden dat deze verslavende geen softdrugs maar harddrugs zijn. De Nederlandse joint bevat te veel 'Alle drugs zullen THC'd! ™erk" zamestofin verkrijgbaar blijven cannabispro- ducten als j'na en hasj. Als de ministers hun zin krijgen, betekent dat het veel coffeeshops, die hun meest verkochte product, ne- niet meer mogen verkopen. De Katwijkse huisarts en te- van het Platform Verslavingszorg HANS MOOLEN- j/erwacht - ook bij sluiting van de coffeeshops - niet dat het lal dalen. „Alle soorten drugs zullen verkrijgbaar blijven. Ver leen verbod." ijrf plan van de ministers? igt er helemaal van af hoe je het bekijkt. Stel, er wordt mee lat het gebruik wordt teruggedrongen, dan denk ik niet ip de korte termijn veel verschil zal uitmaken. Alles is nu jaar en alles zal laar blijven. De gheid van cof- 5 heeft zeer jivloed op het Mensen ko- dan ook aan :ddrug. De term softdrug vinden wij al tijden niet juist, jk zelfs, het begrip softdrugs lijkt iets onschuldigs maar die tuit veel van de schadelijkheid. Het zal, zo hoop ik, men- %n bewust maken dat ook die joint gevaar voor de gezond- anders gaan denken over drugs? (t is aangetoond dat nederwiet meer dan drie keer zoveel tat als de buitenlandse joints. De teelt en de productie van (et is beter dan die van buitenlandse drugs, de kweektech- tfijn verfijnd en geprofessionaliseerd. De wetgeving is ech- datzelfde tempo meegegaan, want de huidige regelingen (steeds op de oude situatie gebaseerd. In dat opzicht is het tyan de ministers dus ook correct." kt iedereen weer aan het buitenlandse spul? Nee dat verwacht ik niet. De markt is daarvoor te sterk, vraag en er is nu eenmaal aanbod. Om dat me- te doorbreken, om mensen minder schadelijke drugs te «pruiken is meer nodig. Voorlichting en gduld om maar wat (en. Dit voorstel is een eerste stap in de goede richting. Het jrt de bewustwording." erard Baas illustratie: archief Leidsch Dagblad juiT DE ARCHIEVEN r!979, zaterdag 7 april ^IBURG - De bewoners van de Voorschoterweg zijn de werk- pen beu. „Naar de kerk 's zondags? Als het slecht weer is trek spijkerbroek en laarzen aan. De oudste broek doe ik aan, als et dorp moet. Zo'n troep is het hier". Taal die er niet om liegt, s Imthorn (hij woont in een ark langs de Voorschoterweg) is En niet alleen hij is opstandig. Eigenlijk alle bewoners van jat. Zeker, over een paar maanden is zijn woonstraat wel weer elijk. Maar op dit moment is het er een puinhoop. Automobi- er niets te maken hebben rijden af en aan, ondanks dat dit is. Waridelen langs de Voorschoterweg is levensgevaarlijk, p is er niet. Als er een auto langs komt moet je maken dat je in springt, pok met een fiets geeft het problemen, je kunt zon- on de prut in stappen. Problemen ook in een andere hoek. burg van de busmaatschappij NZH gaat over de situatie op de j i'terweg met de gemeente praten. „Het grote probleem voor jUffeurs is dat eigenlijk iedereen maar aan rijdt. Alleen de in- riogen overde Voorschoterweg rijden. Nou, dat gebeurt niet". -'Gewapend' met fraai versierde palmpaasstokken hebben 5 van 'De Pompelmoes' aan de Agaatlaan gistermiddag een gebracht aan het bejsrdencentrum 'Robijnzicht' aan de jdlaan. Foto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen vvoiden nabesteld door binnen veertien dagen na 50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op r 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA i, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van g) of door contante betalng aan de balie van het Leidsch Dagblad, eltstraat 82 te Lelden. U krij;t de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsel Dagblad 1 Directie: B.M. Essenberg l-mail: directiehdcuz@hdc.nl fdredacteur: Jan Geert Majoor ;E-mail: redactie.ld@hdc.nl traat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. L°7i-5 356415 fax 071-5 356 325 ïn fax 023-5150 567 1EVERKOOP m.b.t.: -6813661 Igoed: 023-5150543 1075-6813677 lilhandel: 071-5 356 300 üreaus kunnen contact opnemen "13636 VICE (gratis) 5196800 taling (acceptgiro) 0 (alleen aut. ine) p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken latisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. (EEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel-. 072 - 5196800. na t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur ACTEURSRECHTEN All; auteursrechten en databankrechten ten aarzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechen berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. ce betreffende auteur. HCt Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldaide kunstenaars aangesloten bij een CISAC-trganisatie zijn geregeld met Stichting Beeldreht te Amstelveen. HDC Melia BV is belast met de verwerking van gegeven; van abonnees van dit dagblad. Deze gegevenskunnen tevens worden gebruikt om gerichte irformatie over voordeelaanbieding en te gevei, zowel door onszelf als door derden. Heift u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten veten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Gemengde gevoelens bij plan voor toelatingstoets op universiteit De Universiteit Leiden stelt in 2006 een toelatingsexamen in voor eerste jaars geschiedenis, psychologie en rechten. Met het examen wil de uni versiteit studieuitval in het eerste jaar tegengaan, het niveau en het tempo van het onderwijs verbeteren en on gemotiveerde studenten weren. Goed plan of niet? Marie-Louise Stuip, lerares Neder lands aan het Stedelijk Gymnasium Leiden. „Ik vind het besluit van de Universi teit Leiden heel goed. Laat ze het maar doen! Ik maak mij soms wel zorgen over het niveau van de gym nasiasten. Er wordt minder geselec teerd. Vroeger kregen onze 12-jari- gen in het eerste jaar een stevig pro gramma. Dan kon je al zien: zij be grijpen het en moeten in staat zijn om het gymnasium af te maken en zij zijn op een andere school beter af. Nu kom je leerlingen tegen die in hun derde jaar lesstof van de jaren daarvoor nog steeds niet begrijpen. Soms schrik ik wel eens. Laatst had den wij een Jugendstil-project voor vierdeklassers. Twee meisjes lazen een tekst waarin de woorden 'fin de siècle' voorkwamen. Die meisjes hadden al vier jaar Frans gehad, maar zij wisten niet wat die woorden betekenden." Peter-Paul Moormann, docent psy chologie aan de Universiteit Leiden en lid van de Universiteitsraad voor de AbvaKabo. „Ik ben in september begonnen met hoorcolleges voor bijna 600 eerste jaars psychologie. Ik moet zeggen, we hebben een leuke groep. Ze luisteren goed, stellen vragen, zijn geïnteresseerd. Dat is wel eens anders geweest. Ik geloof wel dat het niveau van de psychologiestuden ten en de studie is gedaald. Dat komt doordat het rijk ons per verstrekt diploma betaalt. Dan ga je trekken, hangen en wurgen om studenten, die het niveau 1 eigenlijk niet aankunnen, er toch bij te houden. Europa is een rijk conti nent. Wij hebben de nei ging om op onze lauweren te gaan rusten. In andere werelddelen is de drang en de ambitie om vooruit te ko men veel groter, dat bedreigt onze positie. Je ziet daarom ook bij ons een reactie. Selectie, con currentie, het mag - nee, het moet weer." Aad Hendriks, rector van het Vliet- land College in Leiden: „Er zijn op de universiteit al allerlei selectiemechanismen in werking. Je hebt de loting, de gewogen loting en het bindend studieadvies. Een toela tingstoets is slechts een stap verder. Of dat een goede of slechte ontwik keling is? Ik heb daar geen uitge sproken mening over. Enerzijds is de toegankelijkheid van het onderwijs een groot goed. Anderzijds kan ik me de discussie binnen de universi teiten ook wel voorstellen. Zij vinden dat het universitaire onderwijs in Nederland is vervlakt en dat ze zich niet met goede buitenlandse univer siteiten kunnen meten. Een discus sie die overigens ook niet nieuw is. Want toen ik begin jaren zeventig in Leiden studeerde werd die ook al ge voerd. Ik denk niet dat die toelatingstoets nodig is omdat de gemiddelde kwa liteit van de eerstejaars te laag is. Dat zou immers impliceren dat het vwo gemakkelijker is geworden en dat kan ik mij niet voorstellen. Het on derwijs is met de invoering van de tweede fase wel veranderd, maar het is niet gemakkelijker worden. Eer der iets moeilijker want ten tijde van de mammoetwet (1968 tot 1999) konden leerlingen makke lijker om de bergen heen slalommen met zogenaam de mms-paketten of pret- pakketen. Nu moeten alle al fa's ook eindexamen doen in bètavakken en andersom. Dat is duidelijk een verzwa ring." de Universiteit Leiden, verzamelt cijfers over studieuitval. „Sinds de invoering van het bindend studieadvies in 1997, is het aantal studenten dat jaarlijks wordt wegge stuurd, gedaald van 19 naar 16 pro cent. Strengere eisen hebben dus ef fect op het slagingspercentage. Stu denten gaan er harder door werken. Sinds 2000 is het percentage stabiel. Falen in het eerste jaar heeft niet al tijd te maken met gebrek aan talent of intelligentie. Eerstejaars gaan op kamers, ze hebben gewenningspro- blemen. De verlokkingen van de stad en de studentenwereld zijn groot. Dan kan de studie er in zo'n eerste jaar wel eens bij inschieten." Mirjam Woutersen is onderzoek ster van het IOWO, een onafhanke lijk Nijmeegs adviesbureau dat zich onder meer bezighoudt met de vraag hoe studenten vernieuwing en verandering in het onderwijs er varen. „Wij hebbert in 2003 met studenten gesproken die toegelaten wilden worden tot een numerus- fixusoplei- een gemiddeld vwo-cijfer van 8 of hoger. Studenten die niet te maken krijgen met selectie voor hun oplei ding hebben wij niets gevraagd. Je kunt in elk geval niet zomaar zeggen dat zij voor selectie zijn." Laurens Leujes, schooldecaan Rijn lands Lyceum in Oegstgeest: „Ik heb gemengde gevoelens bij dit Leidse plan. Dat er extra eisen ge steld worden bij bepaalde zeer selec te opleidingen zoals bijvoorbeeld Utrecht heeft, kan ik mij wel voor stellen. Maar toelatingseisen stellen bij massastudies zoals rechten en psychologie vind ik een gevaarlijke ontwikkeling. Daarmee komt de toe gankelijkheid van het onderwijs in het geding. Bovendien gaat het de universiteit niet alleen om de kwali teit van de studenten. In dat geval zouden ze de toelatingstoets ook in voeren bij vakken waar ze zitten te springen om studenten, zoals de ta len en de bètavakken, maar dat doen ze het niet. Als experiment vind ik het overigens wel interessant. Ik ben namelijk be nieuwd of zo'n toelatines- fW':: valueert. Je hebt namelijk altijd goe de en minder goede leerlingen ge had, net zoals er altijd al topuniver siteiten en gewone universiteiten zijn. En een zes is niet alleen op het vwo een voldoende. Dat is het ook op de universiteit." Jacqueline Hoornweg, onderzoekt bij lerarenopleiding ICLON van de Universiteit Leiden hoe de aanslui ting tussen voortgezet en hoger on derwijs verloopt. „Niemand weet of het voortgezet onderwijs en het hoger onderwijs op elkaar zijn afgestemd. In 1999 heb ben de scholen de basisvorming en het studiehuis ingevoerd. Dat is zo'n grote verandering geweest, we weten nog amper wat de effecten daarvan zijn. Tegelijkertijd zie je dat de uni versiteiten ook een grote onderwijs vernieuwing doormaken. Ze hebben de bachelors- mastersstudiestruc- tuur ingevoerd. Door al die verande ringen is het heel lastig om een dui delijk beeld te krijgen." Ineke Brouwer, leerling 5 vwo Rijn lands Lyceum in Oegstgeest: „Goed plan van de universi teit teit. Ze kunnen toch niet iedereen toelaten voor lg» deze studies. Al- tf thans, niet als ze Sp een hoger niveau r nastreven. Dan moeten ze mensen die dat niet aan kunnen tegenhou den. Ik vind het be langrijk dat een uni versiteit op kwaliteit selecteert. En ik denk dat wel meer leerlingen dat vinden. Volgens mij schrikt zo'n toelatings toets leerlingen niet af. Dat doen studies met een gewogen loting zoals medicijnen im- mers ook niet. Jonge ren zullen dus niet voor een andere stu die of een andere universiteit kiezen j omdat Leiden toela tingstoetsen han teert voor bepaal de massastudies. En of het de druk op leerlingen onno dig verhoogt? Nee, niet onnodig, want een beetje druk kan helemaal geen kwaad als je tot goe de prestaties wilt komen." Marijn Kramp en Wilfred Simons KLANKBORD De Leidse universiteit zit wat de lezers betreft niet op de goede weg met haar plannen studenten in spe aan de poort te gaan selecteren. De stelling 'Een vwo-diploma moet voldoende zijn voor toela ting tot de universiteit' krijgt steun van tweeder de van de bezoekers van de internetsite van deze krant. „Een goede instel ling en voldoende punten moeten voldoende zijn." Een greep uit de reacties. Bert Breed, Leiden: „On derwijs dient voor ieder een toegankelijk te zijn die een bepaald niveau haalt. Dus een vwo-di ploma moet genoeg zijn voor toelating tot een universiteit. Elitair ge drag aan de toegangs poort is uit den boze. Laat mensen zich maar óp de universiteit bewij- Een vwo-diploma moet voldoende zijn voor toelating tot de universiteit. zen, zonder extra financi ële drempels." Michiel Cornelisse, Lis- se: „Ja. Iemand louter op grond van zijn hoge cij fers toelaten, of omdat toevallig het lot hem gunstig is gezind, is niet juist. Zo worden er men sen geweigerd die mis schien wel een talent hebben voor die studie. Of heeft iemand met ho gere cijfers soms meer talent?" Jan-Jaap de Haan, Lei den: „Er is al te veel di ploma-inflatie. Het voor bereidend wetenschap pelijk onderwijs is be doeld om toegang te ge ven tot dat wetenschap pelijk onderwijs. Als er iets mis is met het vwo (en dat is ongetwijfeld het geval, zeker sinds de invoering van het studie huis), dan moet daar de oplossing worden gevon den. Daarnaast kan de UL altijd nog selecteren door een strenge prope deuse. Dan kunnen stu denten zich tenminste een jaar lang 'bewijzen' in plaats van één middag in een test." C. Star, Lelystad: „Ja. En anders moeten ze zorgen dat het vwo beter wordt als dit niet goed aan sluit." Peter Klein, Nieuwegein: „Kiezen voor een studie - beter gezegd: de hoogste vorm van opleiding - is kiezen voor 'de top wil len bereiken' in een on derwerp dat vanuit het hart wordt aangegeven. Het vwo-diploma beha len is vrijwel nooit een keuze uit het hart. De school wordt veel te vaak nog als 'noodzakelijk kwaad' gezien en het me rendeel van de leerlingen weet toch (nog) niet wat het na de middelbare school echt wil. De uni versiteit is topsport en daar heeft Nederland steeds minder een kli maat voor. Waarom voor toelating tot de universi teit geen voorstudie (van maximaal een jaar) ver plicht stellen? Dan kan de kandidaat-student zelf bepalen of zijn of haar keuze wel of niet voor hem of haar geschikt is. Leidt ook nog eens tot een aanzienlijke bezuini ging op de kosten voor onderwijs. Kortom: veel meer een individueel programma op maat ma ken. Jonge mensen heb ben immers geen leer meesters nodig om ken nis op te doen, maar om hun weg te vinden." JA. van der Zwet, Lisse: „Het is al heel lang dui delijk dat een cijferlijst alleen niet voldoende is om te bepalen of iemand al dan niet in staat is een vervolgopleiding te vol gen. Iemand met lagere cijfers kan op het vwo zich niet uitgedaagd ge voeld hebben." Aad Langelaan, Voor hout: „Een goede instel ling en voldoende pun ten moet voldoende zijn voor toelating tot de uni versiteit. Klaplopers die alles maar betaald en in de schoot geworpen krij gen, zijn niet per se dege nen die toegelaten moe ten worden. Inzet, instel ling en wil, dat zijn de juiste punten." W. Veenstra, Leiden: „Een vwo-diploma moet genoeg zijn, maar in sommige gevallen is een aanvullende test verde digbaar. Een deel van de studenten kiest niet uit interesse voor een be paalde opleiding. Ze zit ten er omdat ze elders een negatief studie-ad- vies kregen, zijn uitgeloot voor de opleiding die ze eigenlijk wilden volgen, of op 'advies' van bij voorbeeld de ouders. De ze studenten haken vaak snel af, maar belasten tot die tijd wel hun mede studenten en de docen ten. Die kun je dus beter niet eens aan de oplei ding laten beginnen, maar er van tevoren met i een test uitfilteren. De nieuwe stelling gaat over de dagelijkse com motie, treinvertragingen en ontruimingen die ver dachte pakketjes en/of bommeldingen teweeg brengen. Zijn de.reacties overtrokken, of is na 'Ma drid' maximale waak zaamheid geboden? De stelling luidt: De angst voor verdachte pakketjes en bommen is zwaar overdreven Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagbiad.nl, of postbus 54 2300 AB Leiden. Faxen kan ook: 071-5356415 t.a.v. 'Klankbord'. Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „Een vwo-di ploma zou op zich voldoende 'kun nen' zijn voor toelating tot de uni versiteit. De kwaliteit van ons onder wijs staat al jaren ter discussie. Toet sing bij de poort lijkt een logisch ge volg van voortdurende kwaliteitsaf kalving. De wal heeft het schip ge keerd. Kwaliteit verloochent zich niet, dus in theorie hoeft geen enkele vwo-student iets te vrezen. Als een student geestelijk w nog niet rijp is I voor een eindstu- 1 die of universitai- re opleiding heeft hij of zij niets op de universiteit te zoeken. Ook i al heeft de L leerling een vwo-diplo- Ima." Nancy van der Loo (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster: „Mee eens. Sinds de tijd dat ik zelf nog op school zat is er in onderwijsrichtin- gen een heleboel veranderd. Sowie so alle namen van de richtingen. In 'mijn tijd' was het gewoon nog zo dat je mavo, havo of vwo deed. Haal de je een vwo-diploma, dan kon je direct naar de universiteit. Dat moet zo blijven. Het vwo-niveau is van goede kwaliteit; goedlerende leerlin gen hebben dus een goede kans van sla gen na het kiezen van een studie- richting op universi tair gebied. Houden zo, geen andere regel tjes." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Ja, daar ben ik het mee eens. Ik ga er vanuit dat iemand van dat niveau heel goed zelf kan in schatten hoe haalbaar een universi taire studie is. Het is niet eerlijk om iemand uit te sluiten vanweg het ontbreken van een bepaald papier tje. Die persoon zou dan via een om weg (door het volgen van een hbo- opleiding) alsnog een toelating moe ten bereiken. Dat is natuurlijk de gekheid gekroond. Gooi (■Lmensen maar in het r?| diepe, dan zie je van- It -gf. nftf zelf wel of ze blijven zwemmen óf verzui- Karin Castelijn (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Universitaire oplei dingen kosten veel geld. Het moet niet zo zijn dat een vwo-leerling zo maar gaat studeren met het idee van: 'ik zie wel wanneer ik stop'. We zijn natuurlijk al afgestapt van dat idee van 'eeuwige student' en dat vind ik wel goed. Een student moet goed gemotiveerd zijn. Dus ik zie wel wat in het idee om een apart toelatingsexamen voor de universi teit in te voeren. Als een universiteit denkt dat de kwali teit van studenten daardoor beter wordt, lijkt me het prima om de lat iets hoger te leggen." Louk Rademaker (17) uit Leiden, student wis- en sterrenkunde voorzitter jongerenafdeling SP Lei den: „Uiteraard moet dat voldoende zijn. Daarvoor zijn er imsiers vwo- diploma's. Bovendien zijn alle idee- en van Nijs, zoals selecteren aan de poort en collegegelddifferentiatie, schijnoplossingen. Wil je het hoger onderwijs werkelijk beter maken, dan moet je simpelweg meer inves teren. Blijkbaar ontbreekt de politie ke wil en daadkracht om het slechte onder wijs eens echt aan te pakken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5