SCHRIJVENDE LEZERS De taxistandplaats bij Leiden Centraal is één grote ergernis Artikel over cijfers ivf-resultaten doet Leidse kliniek SMCG onrecht Katwijkse herdenkingsdienst voor prinses Juliana zonder katholieken... gemiste k; Zegerslootplan niet in belang van Alphenaar Maak van de Zegersloot geen Benidorm aan den R; Stadsgehoorzaal een prima naam Tickets geve rampen is Bus blijft be alternatief vi Rijn Gouwe Wethouder Molkenboer lijdt aan grootheidswaanzin WOENSDAG 7 APRIL 20tf Vorige week kwam het bericht in het Leidsch Dagblad van de herdenkingsdienst voor prinses Juliana mij onder ogen. Ik vond (en vind) het een goede zaak dat in onze woonplaats een dienst werd gehou den, zeker gezien het feit dat er zoveel ban den zijn tussen Katwijk en het koningshuis. Daarbij hebben we als hoogtepunt natuur lijk allemaal het bezoek van de koninklijke familie op Koninginnedag aan ons verfris send Katwijk, in 2000, op ons netvlies. Bij het doorlezen van het bericht werd ik in positieve zin geraakt door de zin: 'de bij eenkomst wordt georganiseerd door de Oranjeverenigingen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn, in samenwerking met de gemeente en de lokale kerken'. Een pri ma zaak, was het eerste wat mij te binnen schoot. We hebben in Katwijk wel geen Raad van Kerken, maar bij een dergelijke gelegenheid kunnen we, geheel in de geest van prinses Juliana, de handen ineenslaan en muren van vooroordelen en bezwaren tussen de diverse kerkgenootschappen slechten. Echter in de aankondiging van deze her denkingsdienst kon ik alleen maar de na men van de burgemeester en een drietal dominees van de Hervormde Gemeente Katwijk en de Gereformeerde Gemeente Katwijk ontwaren als medewerkers aan de ze dienst in de Oude Kerk aan de Boulevard op maandag 29 maart. Als parochiaan van de R.K. Parochie H. Jo annes de Doper (met parochianen ver spreid over de gemeente Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg en meer dan 4000 leden tel lend) en oud vice-voorzitter van het paro chiebestuur kon ik het natuurlijk niet nala ten om te informeren bij het parochiebe stuur en de pastoraal werkster of deze sa- menwerkingsvraag ook bij hen was aange komen. Tot mijn grote verbazing bleek van een vraag bij hen niets bekend te zijn en uit reacties in mijn omgeving bleek ook dat ik niet de enige was die zich over de beperkte samenwerking verbaasde. Of is het nu niet eigenlijk meer ergeren? Want als parochie van de H. Joannes de Doper hebben wij ons altijd opengesteld voor samenwerking met andere kerkge nootschappen. Zo waren we actief betrok ken bij VLÓK -televisieprogramma's 'Om te geloven heb je de kerk niet nodig' en de 'Nacht van de jongeren'. Maar ook bij de millenniumviering, georganiseerd door de BCK, was onze parocliie de grote initiator. Deze zoektocht naar samenwerking werd door alle voormalige pastores op diverse terreinen altijd handen en voeten gegeven. Wat is de reden om dan bij zo'n unieke ge legenheid voorbij te gaan aan een echte bredere samenwerking? Is het een 'sorry, niet aan gedacht' of wü men echt die sa menwerking niet? Ik kan het niet geloven als zo velen zich bemoeien met een derge lijke organisatie dat er door zo'n smalle ko ker wordt gekeken. Katwijk bestaat toch niet alleen uit bewoners met een hervorm de of gereformeerde achtergrond? Hoe kunnen we dat bij de diverse organisaties duidelijk maken? Je zou bijna denken aan ludieke acties als een reclamevliegtuigje met pakkende tekst of een sticker op de jas met de tekst 'Joehoe, wij zijn er ook nog'. Het gevoel van teleurstelling en bq wil ik hier neerzetten omdat juist jj Juliana bij het huwelijk van prins II en Marilène van den Broek liet zie muren van vooroordelen en bezw sen de diverse geloven geslecht kof worden door voor het oog van allé' zigen ter communie te gaan. Naaq sloot hierbij de preek van dominei in de uitvaartdienst aan. Zij lietenf en daad zien en horen dat de orgaf van de herdenkingsdienst in Katvw kans heeft laten liggen. Eigenlijk moeten we - de taxi chauffeurs in Leiden - blij zijn met een eigen standplaats voor het station. Toch zijn alle taxi chauffeurs ontevreden. Natuur lijk, het is even wennen, maar al gauw kwamen de problemen. Zonder ons chauffeurs te raad plegen, kwam de gemeente Lei den met een ontwerp. Een soort plateau van glas, met een hek eromheen, ook van glas, drie banen erop, drie banen er af. Nee, zegt de gemeente, we zetten - zonder overleg - drie paaltjes op de drie 'eraf-banen', want vóór het station mogen de chauffeurs niet komen. Nu moeten we bovenop een draai kring maken. De taxi's op de rechterbaan kunnen dat mak kelijk, de twee linkerbanen heb ben het wat moeilijker en moe ten soms wel drie keer voor- en achteruit steken. Niet erg pro fessioneel. Om de weg te kunnen bereiken, moet je over een trottoir en een fietspad rijden. Met druk ver keer, moet je óf met je voor kant, óf met je achterkant op het fietspad staan, om veilig over te kunnen steken. Fietsers begrijpen dat niet en raken ge- irriteerd. Sommige uurtjes van de dag is het rustig en dan komen we met z'n allen op de 'plaat' staan. Levensgevaarlijk, vind ik persoonlijk. Stel er gebeurt wat en je moet snel weg, bijvoor beeld bij brand. Dat kan dan niet, want je staat letterlijk vast. Stel ik sta in het midden, alles staat vol. Mijn baas geeft mij een ritje, ik moet dus weg, maar dat kan niet, want ik sta vast. Natuurlijk, met wat inzicht en overleg met de collega's, kom ik wel van de 'plaat' af. Maar pro fessioneel is het niet en het staat erg rommelig. Er moeten auto's naar voren rijden, om mij eruit te laten. Vaak moeten auto's achteruit rijden om plaats te maken, ze moeten dan wel op het trottoir en fietspad staan: niet erg professioneel. De bereikbaarheid van de taxi standplaats is slecht. Oudere mensen hebben vaak moeite om ons te bereiken. Zij staan vaak voor het station naar ons te wuiven en wij wuiven dan maar terug, want voorrijden kan niet, vanwege die paaltjes. Buitenlandse mensen vinden het maar vreemd en beslist geen service dat als ze met een paar zware koffers voor het sta tion staan, wij ze niet kunnen helpen om de koffers op te pik ken voor het station. Deze mensen moeten met hun zware last de 'berg' opsjouwen. Niet echt professioneel. Ondanks dat wij maar een steenworp van het station ver wijderd zijn, is het toch een he le klim voor ouderen en/of in valide mensen om bij ons te ko men. Met een rolstoel lukt het alleen al helemaal niet. Dan de glasplaten. Deze zijn vaak spiegelglad, bij verkeerd schoeisel val je honderd pro cent op je snuit. Bij vorst is het om te huilen. De glasplaten zijn dan spekglad en het loopt nog omhoog ook, dus je moet je vasthouden aan de leuning. Maar deze is van edelstaal en als je de steenkoude leuning te lang vasthoudt, krijg je je hand niet meer terug. Die vriest dan gewoon vast. Er zijn twee wachthuisjes, maar deze zijn te vies om aan te ra ken, ze staan ook nog schuin, en regen en wind hebben vrij spel. Ook het hek, dat van glas is, heeft nog nooit een schoon maakbeurt gehad. Toen wij nog naast het station stonden, wa ren wij voor de mensen een vraagbaak, nu komt haast nie mand ons meer raadplegen. Wij staan geïsoleerd, hebben totaal geen beschutting en zijn over geleverd aan zon, wind en re gen. Én dan het ongelooflijke. De glasplaten zijn namelijk totaal niet geschikt voor dit doel. Ze worden met kit ingekapseld, maar er komt toch water in. Twee keer zijn ze al vervangen en ja hoor, nu worden voor de derde keer de meeste glasplaten vervangen. Komt niemand bij de gemeente op het idee eens een keer andere materialen te gaan gebruiken? Afgelopen zomer had ik een overleg met twee ambtenaren van de gemeente Leiden. De De taxistandplaats bij het Leidse station. „Alle chauffeurs zijn er ontevreden over." Archieffoto: Hielco Kuipers onderwerpen waren: plaatsing van bordjes voor fietsers en bromfietsers om ze te waar schuwen voor de uit- en inrit van de taxi's; beperking van het aantal taxi's op de 'plaat', zodat men er direct uitkan bij een op roep; plaatsing van stoeltje in de wachthuisjes; toelating van één of twee auto's voor het sta tion; plaatsing van een zoutkist voor als het vriest; plaatsing van afvalbakken; onderhoud. Zou allemaal worden bestudeerd. Komt allemaal goed, werd er beloofd. Niks dus. Nee toch, de zoutkist en de afvalbakken zijn geplaatst. Met overleg zou alles anders zijn gegaan. Jammer. En inder daad 'Niks lijkt op Leiden'. Will Tiele, Leiden. Instellingen voor gezondheidszorg worden steeds vaker afgerekend op hun resultaten. Dat is terecht. Als cli ënten vaker de kosten van behande lingen zelf moeten dragen, mogen zij ook verwachten dat zorgaanbieders duidelijk maken wat ze voor dat geld krijgen. Wij juichen daarom toe dat de ver eniging voor gynaecologie NVOG cij fers over IVF-resultaten op haar web site publiceert en dat de media daar aandacht aan besteden. Dat moet echter wel zorgvuldig gebeuren. In het artikel 'LUMC scoort goed met ivf-resultaten', in het Leidsch Dag blad van 30 maart, staan enkele ern stige onjuistheden die onze kliniek onrecht doen. Het artikel meldt dat het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) vorig jaar een slagingspercentage van 26,3 had. Waarschijnlijk wordt ge doeld op het jaar 2002. In dat jaar was het aantal zwangerschappen bij het LUMC volgens de NVOG-cijfers 28,8 procent. In 2003 daalde dat per centage naar 24,9. Bij de andere Leidse kliniek SMCG was het slagingspercentage in 2002 nog aanmerkelijk lager: 18,4. In 2003 was dit percentage gestegen naar 24,9, precies even hoog als bij het LUMC. Indien men het aantal zwanger schappen per follikelpunctie bekijkt (graadmeter voor laboratorium en te rugplaatsing), dan is dat percentage in SMCG in 2003 met 29,0 zelfs hoger dan in het LUMC (27,5). Dit geeft aan hoe zorgvuldig men met interpreta ties van cijfers om moet gaan en hoe voorzichtig men met boude uitspra ken moet zijn. Klinisch embryoloog N. Naaktgebo ren zegt in het artikel dat verschillen tussen de centra niet verklaard kun nen worden door leeftijd, omdat alle centra qua leeftijd dezelfde doelgroep hebben. Hij weet wel beter. De ge middelde leeftijd van cliënten bij het LUMC is al jaren een stuk lager dan bij SMCG. De conclusie dat de resultaten bij het LUMC het beste zijn in Nederland is dus niet (meer) juist. MJ. Crooij, gynaecoloog SMCG, G.A. van Herk, directeur SMCG, Leiden. Een artikel in het LD van 25 maart begint met: 'De Stadsge hoorzaal wil van naam veran deren'. Ik ben naar de Stadsge hoorzaal gelopen en gevraagd of dat zo is. Nou, dat gebouw zei niks. De volgende regel maakte een en ander duidelijk, het ging om directeur Petra Unger. Zij vindt de naam Stadsgehoorzaal 'ou bollig' en wil de zaal die alles heeft om zich te profileren als een volwaardige concertzaal met een landelijke uitstraling omdopen in 'Concertgebouw'. Ik vind daarentegen dat je een naam niet moet veranderen. De naam Petra Unger moet je im mers ook niet veranderen. Hooguit het woordje 'directeur' dat voor haar naam staat. De naam Stadsgehoorzaal is een begrip in Leiden en voor de Leidenaars. Voor de buiten staander zal het een zorg zijn hoe zo'n gebouw heet. Als het maar 'volwaardig' is. En wat denk je dat zo'n naamsveran dering gaat kosten, terwijl er aan het gebouw niets veran dert? De PR, het briefpapier, vi sitekaartjes, ontwerp van nieu we logo's en weet ik wat al niet meer. Betaalt de buitenstaan der daar aan mee? Nee, dus. Het is de Leidenaar die weer mag betalen. 'Concertgebouw'. Ik vind dat kaal en koud klinken. Iedere stad of dorp heeft wel één of meerdere concertgebouwen. Maar hoeveel hebben er een Stadsgehoorzaal? Ik lees wat verder in hetzelfde artikeltje trouwens iets over programmeren. Kijk, daar heb je dus een directeur voor nodig. Als directeur Petra Unger dat niet kan, dan moeten we de naam van de directeur maar veranderen. Maar de Stadsge hoorzaal moet de Stadsgehoor zaal blijven. Bram Pater, Leiden. In het artikel 'Recreatie op 'Al phens groene long' moet klein schalig blijven' - in het Leidsch Dagblad van 27 maart - stelt de gemeentewoordvoerder dat in het Partycentrum Boat House zo'n honderd mensen terecht kunnen. Ik wil daar graag het volgende bij opmerken. Het partycentrum Boathouse krijgt een grondoppervlakte van 860 vierkante meter. Dit is een kwart meer dan The Chinese Palace dat, toch ruim opgezet, alleen al op de begane grond een capaciteit heeft van drie honderd zitplaatsen. Het Boat house wordtdeels 12,5 tot 10 meter en deels 10 tot 6 meter hoog. Die 12,5 meter is ruim een flatgebouw van vier verdie pingen. Als je in dat bouwvolu me etages (respectievelijk 3 en 2) hangt en zaken omrekent naar vloeroppervlak kom je uit op ruim 2.000 vierkante meter. Ter vergelijking: dat is in de or de van grootte van het vloerop pervlak van het Parkrestaurant in Avifauna. Tel daarbij op de terrassen eromheen, deels op vlonders in het water, en dan kom ik uit op veel, echt heel veel meer dan die capaciteit van honderd man die de ge meente stelt. Ook komt ernaast nog een groot parkeerterrein, grenzend aan de plas en een botenver huur. Samen zorgen die ervoor dat dat strandje voor de Alphe naar gewoon verdwijnt en de relatie tussen dagcamping en plas geheel verloren gaat. Er wordt wel gedacht aan een strandje (men is daar heel voor zichtig over) langs de smalle strook aan de 'zijkant', maar daar staat de eerste fase van de uitbreiding van de begraaf plaats gepland. Rondom die be graafplaats geldt ook een stilte zone van twintig meter. Dus dat is daarom geen aantrekkelijk en houdbaar alternatief. Het verkeer van en naar dit Boathouse wordt allemaal ge leid over de smalle Westkanaal- weg, waar boten liggen aange meerd en veel fietsers passeren. Op de plas zijn boten toege staan tot 15 meter. Die 15 meter vind ik geen klein bootje, maar een jacht. Die krijgen vanaf het Aarkanaal toegang via een nieuw bruggetje nabij het Boat house. Aan de andere kant ver dwijnt het steigertje waar je zelf een bootje te water kunt laten. Bij het Zegerstrand gebeurt iets dergelijks. Daar staat, voortbor durend op Wet Wild's teleski- baan, een outdoor centrum ge pland, dat deels op het huidige parkeerterrein, deels op het Ze gerstrand zal komen. Op de plaats van de portakabin van de strandbeheerder staat nu een groot ding ingetekend van 200 vierkante meter maximaal 5 meter hoog. Ook daar komen de huidige gebruikers van het strand, de Alphense gezinne tjes, in de knoop. Want dat wordt een plek bestemd voor teambuildende Tukkers of zo. Zo gaat het min of meer op meer plaatsen in het Zeger- slootgebied. Kleinschalig? Attractief groen? Rust? Kijkend vanuit het per spectief van de Alphense burger denk ik niet dat daar sprake van is. Ik vind die nieuwe dingen dus duidelijk niet in Alphens belang en vooral gericht op mensen van buiten de eigen re gio. Die ruim 70.000 mensen worden in mijn optiek met deze plannen min of meer wegbe- stemd uit hun eigen achtertuin. De mensen moet maar eens snel gaan kijken, zich zelf oriën teren en de gemeente dan maar vertellen wat zij ervan vinden. Paul Kentie, Alphen aan den Rijn. 'Leiden betaalt niet mq vliegticket naar Marok^ in de krant van 6 maai]] mijn idee is het pure oj tickets te gaan betalem meeste van deze mens ben er zelf voor gekozq hier te komen en fami\ te laten. Daarnaast krijh het meestal voor elkaaj der jaar naar hun gebq op vakantie te gaan. Als er voor deze mensq vliegticket wordt aang(, het einde zoek. Er zijni zeker vele andere meni, graag hun familie zoucj len bijstaan in hun geq land. Alleen omdat hetj, een grotere groep gaatr gelijk als gevolg van de ving in een zelfde nare terecht is gekomen, ko aan de orde. Maar hoe met al die individuele die misschien ook grot zen hebben geleden in boorteland en niets lie den willen dan een vli< naar hun geboortelant V.l Enkele jaren geleden z le Leidse stadsbestuur! bezoek geweest in Dui waar zij vol lof waren c openbaar vervoer per t het nou zo nodig was Duitsland te gaan beki de vraag. Hier in Nede ook nog wel steden wa tram rijdt. Bijvoorbeek Haag. De puinhoop da een signaal moeten zij Leidenaars om massaa de tram in de Leidse bi stad te protesteren. De situatie in Duitslan in Leiden is overigens t vergelijken. Daar is de structuur volledig inge het laten rijden van eet Hier in Leiden heb je v te maken met smalle s meer geschikt zijn om re bussen in te zetten, naast vergt een tramra door de stad ook veel c houd. Je hoeft alleen n de Laan van Meerderv! gaan kijken om te zien bestaande puinhoop d leen maar groter kan vu Critici zullen zeggen d< Breestraat nu ook een puinhoop is met al die die zich hier een weg n banen door deze belan ader. Ik beweer echter steeds dat hier een and mijns inziens betere oj voor is dan een tram di door onze stad te laten Enkele jaren geleden h eens een voorstel geda en W en Connexxion o aantal bussen terug te van de zestig per uur di rijden naar dertig per u zou in mijn optiek nog een betere oplossing zi de Rijn Gouwe Lijn dw de binnenstad. BJ.I Wethouder Victor Molkenboer. Archieffoto: Mark Lamers Op het artikel 'Leiderdorp op rand van bankroet' (LD 27/3) wil ik reageren. Ik heb al gerui me tijd de indruk dat wethou der Molkenboer aan groot heidswaanzin lijdt. Het is triest om te zien dat die indruk nu onderbouwd lijkt te gaan wor den. Niet alleen bij oud-wethouder Roest zijn door Molkenboer al lerlei zaken door de strot ge duwd, maar bij ons Leiderdorp- se burgers ook. De ene streek na de andere, of het nou om bomenkap gaat of om woonto rens. Tja, Leiderdorp moet ken nelijk een skyline krijgen en op de kaart worden gezet als voor bereiding op een carrière-move van Molkenboer richting den Haag. Ze zitten vast op hem te wachten, in het provinciehuis. Samengevat: triest dat we hier met z'n allen al jaren naar zit ten te kijken zonder de moge lijkheid te hebben er iets tegen te doen. R. van Beelen, Leiderdorp. De 'frisse wind door Zegersloot' door Paul Kentie heb ik gelezen en ik moet zeggen dat dit helemaal in lijn is met mijn zienswijze op het ontwerp-bestem- mingsplan Zegersloot 2004 van burge meester en wethouders van Alphen aan den Rijn. Dit ontwerp ademt een pro motie van grootschalige horeca-onder- nemers uit waar je koud van wordt en waar de Alphenaren en de mensen uit de omliggende gemeenten totaal niet om vragen. Bij de acties rondom de indertijd ge plande sauna en passantenhaven in dit gebied bleek zelfs dat de opgroeiende jeugd deze grootschaligheid afwijst. Zij komen voor rust en ruimte aan de Ze- gerplas. Om te kunnen kletsen, een boek te lezen of te studeren en te genieten van de natuur. B en W zijn niet van plan het gebied op de schop te nemen, staat er. Nou deed men dat maar in het kader van natuur, milieu en veiligheid. Neen, zij leggen hun oor te luisteren bij commerciële on dernemingen die van het gebied een soort Benidorm a/d Rijn willen maken. Belachelijk als je ziet hoe klein de plas maar is. Dit gaat echt als een binnenvij- vertje ogen, als je met dit plan verder gaat. Ik hoop dat de gemeenteraad alsnog burgemeester en wethouders tot de orde roept. Tot nu toe kregen ze daar nog weinig kans voor, omdat telkens als het op stemmen aankwam, het plan opeens werd teruggetrokken als zijnde alleen ter inzage. Tot grote frustratie van commis sie- en gemeenteraadsleden was daar aan weinig te doen. Op die manier werd hen ook min of meer zand in de ogen gestrooid, wat ook al door verschillende ambtenaren op het gemeentehuis is ge beurd. Als ik nu ook weer lees dat de gemeente woordvoerder roept dat het om maar honderd personen gaat bij het Boat house, vraag ik me ernstig af of hij het ontwerp zelf wel heeft gelezen, of dat hij ziende blind is. Het is in ieder geval dui delijk dat hij niet weet waarover het gaat. Alleen op het terras van dit groot schalige project zouden al zoveel perso nen kunnen zitten. Kijk maar naar het terras van het paviljoen bij de teleski- baan. Ik hoop dat menig Alphenaar nu ook vraagtekens zet bij dit ontwerp en erte gen in het geweer komt. Alhoewel ik daar een hart hoofd in heb, omdat over al in Alphen plannen worden ontvouwd die tegen de wens van de bewoners in gaan. En natuurlijk ga je eerst voor je ei gen directe omgeving, voordat je je druk maakt over de rest van Alphen. Ik ben wel blij dat een berg reacties werd gestuurd over de mogelijke sauna en passantenhaven, zodat B en W niet an ders konden doen dan deze totaal niet passende projecten in dit gebied af te blazen. Ik hoop toch dat ook dit keer meer dan alleen de direct omwonenden r( op dit verderfelijke ontwerp dat Zegerplasoevers een kermis wil Want van 'geringe, kleinschalig! lingen in een reeds attractief gr( totaal geen sprake. Als dit doorg den we straks verbannen uit on achtertuin, terwijl wij in het sta( ook al weinig hebben te vertelle B en W daar ook al uitgaan van schalige projecten met als doel te winnen, waarop de buitensta afkomen. Ik roep dan ook iedereen die nu matig geniet van het Zegerplasg op, om B en W duidelijk te makf we hier in geen stadspeiling om gevraagd. Integendeel, de Zeger haar oevers is van ons en onze k en niet van op geld beluste projf wikkelaars. Ria van Alphen aan

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4