REGIO r is veel mis in de psychiatrie' De ambassadeur van het polderlandschap is terug Voorstanders samenwerking zetten door Minister Van der Hoeven gek op Dagdromen EU steunt Frans bezoek aan Warmond Alkemade is getreuzel over muziekschool zat Is< tuk niet EOB-grond - De plannen voor op het voorma- B-terrein kunnen de tend in. De onderhan- tussen de gemeente kt en de dienst Domei- verlopen zo moei- t burgemeester en ers een andere plek jeugdhonk willen zoe- wilde in eerste jéén van de gebouwen huren om een plek te ge is op het en wil De verkoop is hankelijk van bodem ken naar vervuiling en rhandelingen. apbeurt Hoofdstraat - Het stukje van de jrpse Hoofdstraat tus- en de Achtho- het achterliggende dit jaar op gericht. De gemeente [p maakte vorig jaar al ferp en peilde de reac- mwonenden. Door af- [ïvan de betrokken ter gebeurde daar nooit Nu pakt de gemeente weer op. Als de in- ïde is afgerond en het :n besluit heeft geno- et de bedoeling het cje Leiderdorp nog dit knappen. uitbuffet eubelplein ip - De winkeliers van lein Leiderdorp rich- eede paasdag een uit- eschuitbuffet in waar een mag smikkelen, n er paashazen rond en kleine bezoekers :s overhandigen. De ijn die dag geopend Itot 17.00 uur. De riteiten duren van 16.00 uur. nepotnp allen e - Een benzinepomp kemadelaan in Roelof- en is gistermiddag n door twee gewapen- en. 's Middags be de twee de medewer kt tankstation met een isten geld. Zij vertrok- de buit in een kleine we personenauto in de 'an de rijksweg A4. De ieft in de omgeving gezet en een politiehe- ngezet. Desondanks de overvallers. [na in aptegen kan den rijn - Kabelbe- pma gaat in hoger be en de rechterlijke uit at het bedrijf de tarie- Iphen aan den Rijn niet hogen. Maandag oor- voorzieningenrechter geding dat Alphen dat Casema van bijna 20 pro- doorvoeren, op pen dwangsom. Case- dat de rechter te ge- voorbij is gegaan aan jiten van het kabelbe- toorbeeld dat de prijs- liodig is voor een gede- fisieaanbod en dat ge- ijke bemoeienis met de de vrijheid van media [Bovendien, zegt een [woordvoerder, schuift jer de uitspraak terzijde uit een bodem- over prijsverhoging, UPC het rdinger vermoedt behandelingsfouten Rijngeest Groep ider Sonnemans est - Vlaardinger Douwe is ervan overtuigd dat de jt Groep fouten heeft ge- ij de behandeling van i Ewoud. Acht jaar was jchizofrenie lijdende Nadat hij er geslaagd om in de terug te keren, op 33-jarige leeftijd jrd in de gevangenis van [rtschietende zorg heeft jn grote problemen ge- stelt vader Leij. Vorige of hij een schikking met geest Groep, om inzage ïn in het medische dos- zijn zoon. Dat moet kheid verschaffen over g of de regionale instel- ior psychiatrische zorg [are fouten heeft ge- tnoedt dat zijn zoon in iciale fase van zijn leven techte naar huis is ge- toen hij bij de Rijngeest rioeg om een opname. I indirect een rol hebben d bij zijn latere levens beëindiging. Met zijn actie wil Leij onder meer bewerkstelligen dat de kwaliteit van de opvang in de psychiatrie wordt verbeterd. De Vlaardinger vindt het onjuist dat ernstig geesteszieke mensen als 'onbehandelbaar' naar huis of de straat op worden ge stuurd. Daarnaast wil hij opko men voor de belangen van fa milieleden, die nu bij de dia gnosestelling en behandeling volledig buitenspel staan. Er is veel mis in de psychiatrie, stelt Leij. „Het stellen van dia gnoses bij patiënten door psy chiaters is een riskante bezig heid als zij zich onvoldoende verdiepen in de omstandighe den en voorgeschiedenis van de patiënt." Bij zijn zoon was dit volgens Leij de bron van meer voudig falen. In 1989 werd Ewoud Leij op 20- jarige leeftijd met schizofrenie opgenomen in psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegst- geest. 'Chronische paranoïde schizofrenie' luidde de diagno se. Ewoud Leij leek binnen de reguliere psychiatrie een tame lijk adequaat behandelbare pa tiënt, maar niet veel later, na een vrijwillig vertrek, nam zijn agressieve gemoedstoestand ernstige vormen aan. Er volg den diverse heropnames. Ewoud Leijs gedrag leidde steeds vaker tot vernielingen en conflicten met zijn behande laars. Daarom werd hij steeds weer na korte tijd uit de kliniek ontslagen. Tragisch dieptepunt was volgens Leij het ontslag uit het ziekenhuis in januari 2000 en de weigering zijn zoon ver der op te nemen. De behande laars van de Rijngeest Groep concludeerden Ewqud Leijs ge welddadige uitbarstingen niet voortvloeiden uit zijn ziekte. Vader Leij ziet die uitleg als een niet onderbouwde stelling van het ziekenhuis om de heenzen ding te rechtvaardigen. Volgens hem zijn er aanwijzingen dat bij het stellen van de diagnose fou ten zijn gemaakt. Pogingen van Ewoud Leij om opnieuw te worden opgenomen in Ende geest, liepen op niets uit. Be middelingspogingen van zijn vader leverden ook niets op. Ewoud Leij raakte steeds verder in een isolement en stak in wanhoop een vakantiehuisje in Noordwijk in brand. Hij werd opgepakt door de politie en het kwam tot een strafzaak. Hij moest zich van de rechter vrij willig laten opnemen op een fo rensisch psychiatrische afdeling van Parnassia. Eén dag na de opname draaide hij de g nen in de keuken van de afde ling open. De rechtbank be sloot Ewoud Leij naar een tbs- kliniek te sturen. Door plaatsge brek belandde hij tijdelijk in de gevangenis van Haarlem. Daar maakte hij twee jaar geleden een einde aan zijn leven. Leij vindt dat zijn zoon door de rechter op onterechte gronden is veroordeeld. Maatgevend voor deze veroordeling was een rapportage van het Pieter Baan Centrum (PBC), dat voortbor duurde op een bericht van psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest. In het onderzoek van het PBC zijn volgens Leij blunders gemaakt. „De uiteindelijk in het rapport opgenomen tekst bevat laster. De onderzoeksmethode is vermoedelijk een standaard methode. Dit zou betekenen dat velen het slachtoffer zijn van valse rapportages door het PBC." De Vlaardinger wendde zich vorig jaar met een klacht tot de minister van justitie. De Vlaardinger wil zijn strijd niet opgeven. „Om te bewerk stelligen dat de onnodige, nare ervaringen die mijn zoon en zijn naaste familieleden zijn overkomen, anderen voortaan zo veel mogelijk bespaard blij- Douwe Leij trof vorige week een schikkingjnet de Rijngeest Groep, om inzage te krijgen in het medisch dossier van zijn zoon. Foto: RotterdarrTsüagblad warmond - De Stichting Ju- melage Warmond Champig- né (KWC) krijgt steun uit Brussel om 59 basisscholie ren uit het Franse Champig- né in Warmond te ontvan gen. De kinderen zijn van 26 tot en met 30 april te gast in het dorp. De Fransen trek ken twee dagen op met hun Warmondse leeftijdsgenoot jes en gebruiken de rest van de tijd om de omgeving van Warmond te verkennen. Om het buitenlandse bezoek mogelijk te mak®n, vroeg JWC subsidie aan bij de Eu ropese Unie. De EU is bereid om ongeveer7.000 euro bij te dragen aan het project. Een deel daarvan is bedoeld om de reis van de Franse bezoe kers te bekostigen, een deel om de organisatie in War mond te betalen. Champig- né ligt in het oosten van Frankrijk, in het departe ment Main et Loire, op zo'n 25 kilometer van Angers. Het scholierenproject is ook genomineerd voor een Euro pese prijs voor het beste ju- melageproject van 2004. woensdag 7 april 2004 Het gaat goed met de grutto in het land van Wijk en Wouden door Saskia Stoelinga zoeterwoude - Dat het slecht gaat met de grutto is geen nieuws. Dat er een ei op het land van boer Van Swieten in Zoeterwoude is gevonden ook niet. Dagelijks worden er veel grutto-eieren gevonden. Het belangrijke nieuws is dat de grutto zich vermeerdert in het land van Wijk en Wouden (het polderlandschap tussen Zoetermeer, Leiden en Alphen aan den Rijn) door een gezamenlijke inspanning van boe ren, beheerders van natuurterreinen, vrijwilligers en over heid. „Door het markeren van nesten en op een later tijdstip maaien lukt het in deze omgeving goed om de grutto in het boerenland in stand te houden. Met aangepast beleid kan de neerwaartse spiraal dus worden gestopt", zegt Ro land van der Post, vrijwillig bestuurslid van de agrarische natuurvereniging Wijk en Wouden. Veel weidevogelvrijwilligers spelen een belangrijke rol bij de bescherming van de grutto. Ze markeren de nesten, maar ze kunnen ook in de kuikenfase van betekenis zijn door voor het maaien aan te geven in welke percelen de vogels vooral aanwezig zijn. De grutto en andere weidevogels hebben voldoende af wisseling van gemaaid en ongemaaid grasland nodig om te broeden en jongen groot te brengen. De boeren van gruttoboerderijen maaien en beweiden het grasland vol gens een patroon. Het aangepast beheer wordt mozaïek- beheer genoemd. Hierbij wordt niet alles in één keer ge maaid, maar in fasen, zodat in mei en juni percelen met lang gras overblijven. Zo ontstaat een gevarieerd weiland schap waarin uitgekomen gruttojongeren veilig kunnen opgroeien. Van der Post noemt dat vluchtstroken in het grasland, straks weer karakteristiek voor het Land van Wijk en Wouden. Nederland heeft een grote internationale verantwoorde lijkheid voor de grutto. Maar liefst 90 procent van de Noordwest-Europese gruttopopulatie broedt in ons land. De huidige vorm van intensieve landbouw is één van de oorzaken van de achteruitgang. Midden jaren zestig kon de grutto het tempo van agrarische veranderingen niet meer bijbenen. Sindsdien is het bergafwaarts gegaan. Re den: de boeren bewerken de weilanden steeds intensie ver. Meer bemesting zorgt voor een snelle grasgroei. Het gras kan daardoor al vroeg gemaaid en begraasd worden. Te vroeg voor weidevogels. In Wijk en Wouden probeert de vereniging die neerwaartse spiraal al jaren tegen te gaan en met succes. Overigens is Nederland Gruttoland vorig jaar een natio naal project geworden. De Postcodeloterij stopt drie jaar lang geld in dit project om de grutto en andere weidevo gels een beter toekomst te geven. Zo krijgen de boeren die meedoen een vergoeding en kunnen natuurbeheerders en vrijwilligers plannen ontwikkelen. Grutto's worden wel de ambassadeurs van het polder landschap genoemd. De vogels brengen de winter door in West-Afrikaanse moerassen en rijstvelden. Daarna trek ken ze terug naar hun geboorteplaats en zijn daar trouw aan: meestal broeden ze hoogstens enkele honderden meters van hun geboorteplaats. „Daarom moeten we ze koesteren", zegt Zoeterwoude- naar Van der Post, die blij is dat de vereniging haar werk goed doet. „Zonder deze karakteristieke weidevogel met zijn lange snavel en lange poten, die vanuit stilstand bijna recht omhoog vliegt, zou het stiller en kleurlozer in de polder zijn." door Eric de Jager warmond/regio - Het samen werkingsplan voor Voorhout, Sassenheim en Warmond wordt toch voorgelegd aan de drie ge meenteraden. Gisteravond be sloten de voorstanders van sa menwerking hun plan door te zetten en het daarna eventueel door te sturen naar de provincie Zuid-Holland. Door de weigering van het War mondse CDA leek het samen werkingsvoorstel aanvankelijk een vroege dood te sterven. Maar de voorstanders van sa menwerking verwachten van het CDA Warmond dat het zijn standpunt wijzigt. „Want hun geloofwaardigheid staat op de tocht", zegt fractievoorzitter Goudsmit van Progressief War mond. Goudsmit, die lid was van de werkgroep die het samenwer kingsvoorstel opstelde, doelt op een brief die de CDA-fracties van de drie dorpen in septem ber 2002 schreven. Daarin pleit ten zij voor samenwerking. „Daar staat precies in wat wij nu hebben voorgesteld. Wij houden ze daaraan. Ik hoop dat fractievoorzitter Van Kempen, die in het buitenland verblijft, bij terugkeer het Warmondse CDA weer in het gareel krijgt. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Ik hoop ook dat het CDA Voorhout de Warmon- ders aan die brief houdt. Het is een geheugenopfrisser." Het CDA in Sasenheim, dat gis teren nog leek te twijfelen door de afwijzing van Warmond, sloot zich gisteravond toch aan bij de groep voorstanders. Het samenwerkingsvoorstel wordt eind april voorgelegd aan de drie gemeenteraden. „Mocht de Warmondse raad in meer- derheid tegenstemmen, dan zijn nog altijd twee van de drie gemeentes voor", zegt Goud- i smit. Hij hoopt dat de provincie 1 Zuid-Holland daar rekening mee houdt. „Dat heeft zij bij de fusieplannen voor Bleiswijk, Bergschenhoek en Berkel en Rodenrijs ook gedaan." Uit handen van Robert Berg kreeg minister Van der Hoeven gistermiddag in Leiderdorp de eerste cd-single Dagdromen. In februari zongen 500 leerlingen van middelbare school Visser 't Hooft Lyceum het nummer in. Foto: Hielco Kuipers Single van Visser 't Hooft moet deze week de hitparade bestormen door Alette Snijders leiderdorp - Opvallend veel le raren lopen door de gangen van Visser 't Hooft Lyceum in Lei derdorp. Ze willen een glimp opvangen van minister Van der Hoeven. Zij neemt deze dins dagmiddag het eerste exem plaar van de cd-single Dagdro men in ontvangst. De leerlin gen vinden de komst van de minister minder interessant. Zij verheugen zich vooral op een hit in de Top 40. Dagdromen ligt vanaf vandaag voor 5 euro in de winkels te koop. 'Een geweldig idee' noemt Van der Hoeven het muziekproject. Zichtbaar trots vertellen initia tiefnemers, muziekdocent Leon van Veen en docent Nederlands Ton de Langen, in de docenten kamer over de 'the making of Dagdromen, de song waaraan 500 leerlingen hebben meege werkt. „Mijn doel is de Top 40 te bereiken. Dat gaat lukken als we in een week tijd 1.500 sin gles verkopen", aldus Van Veen. Angela Mader uit de eerste klas van het vmbo heeft al heel wat singles kunnen slijten. „Ik heb aan mijn familie gevraagd of ze er allemaal één willen kopen." Solist Robert Berg mag de sin gle aan de minister overhandi gen, maar niet voordat het lied ten gehore is gebracht. Als de eerste tonen door de geluids boxen in de aula schallen, ne men alle leerlingen hun zang positie in. Uit volle borst zingen ze het nummer mee. Dankzij een groot scherm waarop de tekst wordt geprojecteerd, kan Van der Hoeven ook meegal- men. Dat doet ze vol overtui ging. „Fantastisch", juicht ze als de laatste tonen wegebben. Ro bert krijgt drie dikke zoenen, de minister de cd. Volgens projectcoördinator Os car van der Nol was het niet zo simpel om Dagdromen in de rekken van de muziekwinkels te krijgen. „Ik moest eerst aanto nen dat we wel een landelijke dekking zouden hebben met de single." Daarom kreeg iedere leerling een lijst mee naar huis, waarop de adressen werden vermeld van de potentiële ko pers. De meeste scholieren hebben volgens Van der Nol wel een oom of tante aan de andere kant van het land. Met grote lijsten keerden de leerlin gen weer naar school. De pla tenwinkels gingen akkoord met de verkoop. Visser 't Hooft zingt over de drie eerste jaren van het leven van een middelbare scholier. Minister Van der Hoeven ge looft dat het nummer veel leer lingen aanspreekt. Robert heeft dankzij het project zijn roeping gevonden: hij wil zanger wor den. Zijn talent werd ontdekt toen hij met een paar schoolge- noten in de studio van Van Veen het lied op de band zette. Alsof hij jurylid van talenten show Idols is, zegt Van Veen en plein public precies wat hij van Robert denkt. „Een geweldige stem, een goed uiterlijk. Hij heeft het in zich." Zelfheeft Van Veen de smaak van het compo neren flink te pakken gekregen. „In mijn studio ben ik met wat leerlingen bezig. We willen aan het nationaal Junior Songfesti val meedoen." door Ruud Sep alkemade/leiderdorp - Burge meester en wethouders van Al kemade balen ervan dat de Lei- derdorpse politici maar geen besluit nemen over de streek- muziekschool Rijnakkoord. In een brief aan het Leiderdorpse gemeentebestuur roept het Al- kemadese college de buren op om niet langer te treuzelen en de knoop eindelijk eens door te hakken. Alkemade is in een gemeen schappelijke regeling met Lei derdorp verantwoordelijk voor de muziekschool. Maar Al kemade besloot eerder dit jaar om uit de muziekschool te stappen en het muziekonder wijs in de toekomst anders te organiseren. Daarmee volgt Al kemade het voorbeeld van Rijn- woude en Jacobswoude, die al eerder hun aandeel in Rijnak koord beëindigden. Doordat Leiderdorp een besluit over de toekomst van de mu ziekschool uitstelt, kan Alkema de nog altijd geen begin maken met de uitvoering van zijn be sluit. „We zouden per 1 januari 2005 stoppen. Maar of dat haal baar is, is inmiddels onduide lijk", zegt wethouder Reijnders. „We zitten dus met de vraag: moeten we voor volgend jaar nog leerlingen aannemen of niet?" Reijnders vreest dat de Leider- dorpse besluiteloosheid de ge meente Alkemade geld gaat kosten. „Hoe langer het duurt, des te meer geld het kost. In het slechtste geval zijn we nog drie jaar aan de gemeenschappelijke regeling gebonden. Maar als de muziekschool fuseert met Lei den, kunnen we misschien pro beren om de regeling al in één jaar te beëindigen." Volgens Reijnders is er geen re den om daarmee te wachten. „Ze draaien al jaren om de hete brei heen. Alle informatie ligt op tafel. Verdomme, neem een keer een besluit."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3