Ruimtenood in Leidse Buitenschool Het lelijkste plekje van Leiden LEIDEN REGIO Doodmoe van de touringcars aan de Lammenschansx Geen vi veld voi Forehol Strandpaviljoens Katwijk langer op Tribune van Rijnsburgse Boys volgende week tegen de vlakte De lerarenkamer is leslokaal, in de aula zit een klasje Augustinus knapt fietsen op leiden - Studentenvereniging Augustinus houdt ook dit jaar een fietseninzamelingsactie. De studenten willen de oude fiet sen opknappen zodat nieuwe studenten ze kunnen gebruiken tijdens de EL CID week. Het ge bouw van Augustinus staat aan het Rapenburg. Amaliaboom in Stevenshof leiden - Leerlingen van de An ne Frankschool hebben van ochtend een Amalialinde ge plant in het plantsoen aan de Diaconessenstraat in de Ste venshof. Leiden houdt net als veel andere gemeenten hiermee vast aan de traditie om ter ere van de geboorte van een ko ningskind een geboorteboom, een koningslinde, te planten. Het is vandaag boomfeestdag. Connexxion rijdt naar Keukenhof lisse - Busmaatschappij Con nexxion rijdt met lijn 54 en 58 tot en met 20 mei zeven dagen per week vanuit Leiden en Haarlem naar Keukenhof. Con nexxion speelt daarmee in op het voorkomen van wachtrijen voor de kassa en parkeerpro blemen bij de internationale bloemententoonstelling in Lis- se. Bezoekers kunnen met een voordelige bus-toegangcombi- kaart vanuit Leiden met lijn 54 rechtstreeks naar Keukenhof. Vanuit Haarlem rijden de lijnen 50 en 51 naar Lisse, waar over gestapt kan worden op lijn 58. De combikaarten zijn verkrijg baar op de busstations van Lei den en Haarlem. Onderzoek naar bodem vliegkamp valkenburg - Het college van Valkenburg wil onderzoek doen naar mogelijke bodemveront reiniging op het marinevlieg kamp. Aanleiding zijn opmer kingen van voormalig com mandant Leebeek hierover. Daarnaast zijn er hardnekkige geruchten over achtergebleven munitie. In de discussie over de eventuele sluiting en vervolgens bebouwing van het vliegkamp is dit aspect onderbelicht geble ven, aldus het college. Bij het onderzoek worden niet alleen archieven geraadpleegd, maar ook (oud-)medewerkers van het marinevliegkamp Vliegkampoverleg blijft 'veel te laat' den haag/valkenburg - Minis ter Kamp moet toch geduld hebben. Het overleg van de Ka mercommissie over vliegkamp Valkenburg is op 28 april, ook al vindt hij dat veel te laat. De mi nister uitte vorige week in een brief zijn ongenoegen over het uitstel van het overleg in ver band met het overlijden van prinses Juliana. Kamp vroeg de voorzitter van de Kamercom missie of het eerder kon, omdat spoedige besluitvorming ge wenst is, maar de datum blijft staan. Een week eerder, op 21 april, zijn er rondetafelgesprek ken over het vliegkamp. rijnsburg - De tribune van voetbalclub Rijnsburgse Boys gaat op dinsdag 13 april tegen de vlakte. Nog dezelfde maand wordt een start gemaakt met de bouw van een nieuwe tribune en kleedkamers. Voor de start van de competitie 2004/2005 op 31 augustus moet de nieuw bouw gereed zijn. Als het sloopbedrijf de werk zaamheden start, wordt er op sportpark Middelmors gewoon doorgevoetbald. Het eerste elf tal van Rijnsburgse Boys speelt dit seizoen nog drie thuiswed strijden: tegen FC Lisse, Hoek en Achilles Veen. Die wedstrijden worden ge woon op het hoofdveld ge speeld. Alleen zijn er geen zit plaatsen beschikbaar. Vanwege de bouw zijn er voor de laatste weken van de competitie min der kleedkamers beschikbaar. De club gebruikt in die periode de kleedkamers van de sport hal. De gemeente stelt 1,3 mil joen euro subsidie beschikbaar. Rijnsburgse Boys betaalt 1,5 miljoen uit eigen middelen bij. Dat bedrag wordt geleend van de Rabobank, ABN Amro en sponsors. door Rody van der Pols leiden - Motorgeronk voor dag en dauw en in het holst van de nacht. Koffers op wieltjes die over de straatstenen ratelen. Opgewonden gebabbel van rei zigers die op het punt staan te vertrekken. Doodmoe is M. van Zeggeren ervan om naast een halte voor touringcars aan de Lammenschansweg in Leiden te wonen. Haar suggestie: ver plaats de halte naar een plek waar niemand er last van heeft. De gemeente heeft echter on overkomelijke bezwaren tegen de voorgestelde locaties. In september 2001 kocht Van Zeggeren een huis in de Buys Ballotstraat, op de hoek met de Lammenschansweg. Aanvanke lijk merkte ze weinig van de halte pal naast haar huis, maar tijdens de zomermaanden be gon de overlast. Vooral het komen en gaan van reizigers - vaak afgezet door toeterende auto's - en de ron kende busmotoren veroorzaak ten veel lawaai. Ook 's ochtends vroeg en diep in de nacht, on danks het bord waarop staat dat de halte alleen tussen zeven uur 's ochtends en half elf 's a- vonds gebruikt mag worden. Meerdere malen waarschuwde Van Zeggeren dan ook de poli tie, die de buschauffeurs te rechtwees. Een ander punt van irritatie zijn de parkeerplekken die bezet worden door de auto's van rei zigers. Regelmatig blijven deze voor de duur van de vakantie staan, 'zodat wij in die tijd min der parkeerruimte tot onze be schikking hebben', schrijft Van Zeggeren. De oplossing voor de proble men is simpel, meent zij: ver plaats de touringcarhalte naar een plek waar hij geen overlast veroorzaakt. In verscheidene brieven aan de gemeente doet Van Zeggeren twee suggesties: het Kamerlingh Onnesplein voor het station Lammen schans óf - een klein stukje ver derop - pal tegenover de Gam ma. Op beide plekken wonen nauwelijks mensen. Tegenover de Gamma is zelfs al een bus halte, die niet langer in gebruik is. Volgens de gemeente kleven aan beide alternatieven onover komelijke bezwaren. Zo biedt het Kamerlingh Onnesplein geen enkele manoeuvreerruim te voor de bussen, laat zij in een brief weten. Onzin, meent Van Zeggeren, die herhaalde malen zowel lijndiensten als touring cars op het plein heeft zien ke ren en 'halteren'. „De praktijk wijst dus uit dat het w< mogelijk is deze plag door u geschetste wij bruiken." Ook de halte tegei Gamma biedt geen vindt de gemeente, oi geen 'sociale controle geen Van Zeggeren „Het is langs een dn tegenover een benzi en in de buurt van t /lealer en andere wink gens haar wordt deze wel degelijk in de gate den. De commissie voor de en Bezwaarschriften t over de kwestie. voorhout - De uitbn het Voorhoutse spor geest is waarschijnlij baan. De groei van 1 leden bij voetbalverei reholte is minder groc wacht. Met de aanlei kunstgrasveld is een e veld voor de voetb< nodig. Dat maakt aankoop v; den naast het sportj bodig. De onderha met het bisdom Rotte het aanschaffen v grond voor het spor inmiddels stopgezet. De Voorhoutse sport len al jaren meer ruin sport- en recreatie] geest. Tot nog toe is d; van terechtgekomen, waarbij een aantal v< plaats moest maken v velden, stuitte op bre Vervolgens werd gi extra grond aan te 1 het sportpark uit te Die onderhandelinge tot nog toe niet tot ee: geleid. Inmiddels blijkt dat 1 leden bij de voetbalc holte minder hard gro vereniging een paar den voorzag. Bij de loopt het ledental tei stijging van het aanta den gaat niet zo snel werd gedacht. Voorts deel van de jeugdc waarschijnlijk verpla de zondag en wannei mijn velden worden o kunstgras, heeft de extra veld meer nodig over twee a drie jaar kunnen zijn bij vervai het oudste wetraveld. Volgens sportwethoi Riet betekent dat dat 1 grenzen van het huid en recreatiepark ruimte is te vinden voi tra hockeyveld en twee tennisbanen. De scouting en de ijst ven niet te verhuizen, geen volkstuinen nod nood van de sporter gen. door Saskia Buitelaar katwijk - Met 101 leerlingen zou de Leidse Buitenschool in Kat wijk volgens de Onderwijswet negen lokalen moeten hebben. Twaalf kinderen per klas, dat is wat de leerlingen met een ge dragshandicap (zoals autisme, depressie, angst- of posttrauma tische stressstoornissen) nodig hebben om te kunnen functione ren. Maar de regionale school voor speciaal onderwijs zit al ja ren veel te krap. En dus is de teamkamer van de leerkrachten nu leslokaal. En van de kleine aula is met een scherm een hoek afgescheiden waar een klein klasje les krijgt, een provisorisch schoolbord hangt aan de muur. Achter het scherm is de vergaderruimte, daarnaast een werkplek waar bijvoorbeeld de maatschappe lijk werker of psycholoog kan gaan zitten, wanneer die tijde lijk uit het kantoortje is ver jaagd omdat een andere des kundige er met een kind moet werken. Voor een van die kan toortjes werd het handarbeidlo- kaal opgeofferd. Een andere werkkamer is door een wand in twee hokjes gesplitst van twee bij drie meter. Gehorig, dus er is geen privacy, en het is onrus tig door het vele glas. Eigenlijk is het de plek waar je in een an dere school de conciërge zou verwachten, met zicht op alle gangen, de entree en de speel plaats. Rust, regelmaat en veiligheid zijn van groot belang om kwets bare kinderen, die angstig en teruggetrokken gedrag verto nen, te helpen groeien. Direc teur Maarten van Kesteren geeft zijn rondleiding gelaten. De be roerde situatie waarin de Leidse Buitenschool nu verkeert, heeft consequenties voor de manier waarop de school haai- leerlin gen kan begeleiden, zegt hij. „Deze kinderen hebben, gezien hun problematiek, veel indivi duele aansturing nodig. Hoe meer kinderen in een klas, hoe minder ruimte je hebt om elk De aula van de Leidse Buitenschool is, als gevolg van ruimtegebrek op de school voor kinderen met een gedragshandicap, verbouwd tot leslokaal annex vergaderruimte annex werkplek voor leerkrachten. Foto: Hielco Kuipers kind het benodigde steuntje in de rug te geven." En dan is het vanmiddag nog rustig, want er is een groep naar de gym, zegt Van Kesteren, ter wijl toch echt alle leslokalen zichtbaar bezet zijn en een en kel kind op de gang wordt bij gespijkerd. De school moet voor de gymnastieklessen ge bruikmaken van sporthal Cleijn Duin, maar die is ongeschikt voor zijn leerlingen. „Het zijn twee gymzalen die van elkaar zijn gescheiden door een doek. Aan de andere kant is soms een middelbare school met veel ka baal aan het gymmen. Dat is voor ons geen doen, met kinde ren die angstig zijn, geen over zicht hebben en zich bedreigd voelen. We verliezen bovendien veel onderwijstijd met heen en weer lopen." Dat heeft één voordeel, zegt de directeur nuchter. Het geeft wat ruimte in school, als soms drie klassen tegelijk onderweg zijn van en naar gym. Elk jaar opnieuw vraagt hij bij de gemeente of er geen andere oplossing is. Zonder succes. In middels heeft hij een plan laten maken waarin het schoolge bouw, via de aanbouw van een eigen gymzaal, gekoppeld wordt aan het oude schoolge- bouwtje langs de Duinoordweg, waarin precies plek is voor de drie ontbrekende lokalen. Let wel, zegt Van Kesteren, dat zijn de lokalen die nodig zijn om het huidige leerlingaantal te kunnen opvangen. Voor de der tig kinderen die op de wachtlijst staan, is dan nog steeds geen plek. De Leidse Buitenschool wordt voor de helft bezet door Kat- wijkse kinderen en voor de an dere helft door kinderen uit de wijde omgeving, van Lisse tot Alphen aan den Rijn en Zoeter- meer. Om ook die wachtlijst te kun nen wegwerken zou de school tijdelijk nog drie leslokalen moeten inrichten. Met onder wijswethouder Van Duijn is de directeur in gesprek over de Mytylschool op het Zeehospiti- umterrein, die onlangs is leeg gekomen. Van Kesteren is al leerkrachten aan het opleiden, wat hem betreft kunnen zij er volgende week aan de slag. „De wethouder vindt het een goed idee, maar de ambtenaren die met de Zeehospitiumplannen bezig zijn, wat minder, volgens mij." Verder uitbreiden op het eigen schoolterrein is geen goed idee, vindt de directeur. „Negen groepen is het maxi mum voor dit soort onderwijs. Je moet geen fabriek willen worden. Dan moet er een twee de school geopend worden, er gens in de Duin- en Bollen streek." katwijk - De Katwijkse strand paviljoens mogen, als het aan burgemeester en wethouders ligt, bij wijze van proef hun deuren dit zomerseizoen tot twaalf uur 's nachts openhou den. Dat betekent een verrui ming van de sluitingstijd met een half uur. De geldende regel dat er na half elf geen gasten meer toegelaten mogen worden in het restaurant en op het ter ras, blijft. De exploitanten zijn gelukkig met de verruiming. Ze vechten al jaren met de gemeente om hun paviljoens langer open te houden. De afgelopen weken voerden bestuursleden van de vereniging van strandpaviljoen houders achter de schermen een harde strijd met politiek en college om de sluitingstijden te verruimen. De eigenaren ge bruikten de commissievergade ring om hun standpunten te verdedigen. Bestuurder Hennie Schaap, ei genaar van Het Strand, is blij met de koerswijziging, al beseft hij dat de gemeenteraad er uit eindelijk over moet 1 „We zijn er blij mee, h situatie voor ons nog n is", zegt Schaap. „Wa lijk willen we gelijkge worden met andere Dus dat we de moj hebben om één uur gaan en sterke dranl schenken." Maar ook met twaalf ui paviljoenhouders blij, delijkt Schaap. De p houders hebben de nodig om de klanten t houden. „Je kunt op merse dag de mensei badplaats niet om elf terras af jagen", zegt Hij stelt dat de paviljt elke dag om twaalf uu Dat gebeurt in de mee; len eerder. „Als er me weer geen mensen mt zaak zitten, dan gooi tent dicht. Dat doen m ga's ook." De maatregelen maker van de nota Strandbeli die de gemeenteraad kort moet vaststellen. DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen het afgelopen weekeinde vanuit Kalken. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras G. v.d. Blom 1; Straathof-v.d. desbergen 4, 5, 6; Groe /Pikaar 7, 8; P. de Mooy P.V. Leiderdorp B. van Mil 1; W. van C 5; comb. J. Koolmoes cobi 4; R. Heuzen en 12, 9; R. v.d. Geer 3; P. Lan- W.de Roode 8, 9; A. de 1 aan wordt gedaan tot men eens gaat beginnen aan het Aal markt-plan", vervolgt Muller. „Wat dit plan betreft hoeft er naar mijn idee niet zo veel te gebeuren. Laat men in elk ge val snel beginnen met het res taureren van de oude Aal- marktschool. Met een nieuwe, mooie tuin daarachter kan de Stadsgehoorzaal hiervan mee profiteren. De school waar mijn vader aan hét einde van de 19de eeuw nog heeft opge zeten, moet behouden blij ven." Mevrouw Muller heeft ook na gedacht over het mooiste piek je van Leiden. „Er zijn er geluk kig veel. Het Van der Werfpark gezien vanuit het theehuisje daar met die mooie, oude bo men. Met het grasveld waar jongelui voetballen en honden achter weggegooide ballen aanrennen en moeders met hun kinderen wandelen. Van uit het park kan men het Ka merlingh Onnes Laboratorium zien dat nu wordt gerestau reerd. Wanneer dit klaar is en er weer een mooie tuin bij is aangelegd, is er weer een mooie plek bij in Leiden." Prijs L'eidols gestolen De derde prijs van L'eidols, de bronzen microfoon, is afgelo pen vrijdag gestolen uit café D'Oude Harmonie aan de Breestraat De eerste en tweede prijs, de gouden en zilveren microfoon, bleven onaange roerd. De organisatie denkt aan een flauwe grap en hoopt dat de dader tot inkeer komt en de microfoon teruggeeft. Dat hoeft niet anoniem, want er wordt geen aangifte gedaan bij de politie. Het verdwijnen van de prijs levert geen hinder op voor de organisatie van de wedstrijd voor amateur-zan gers uit Leiden en omgeving. Vrijdag 9 en vrijdag 16 april zijn de laatste twee voorrondes, ge volgd door een herkansing op 23 april. De grote finale is op Koninginnedag. Als de bronzen microfoon tegen die tijd niet terug is, zorgt de organisatie voor een andere microfoon. Eric-Jan Berendsen Het gat aan de Mandenmakerssteeg verdient een opknapbeurt. Veel Leidenaars vinden dat stukje het lelijkste plekje van de stad. Foto: Hielco Kuipers Mevrouw F. Muller, bewoon ster van het Heilige Geesthoije aan de Doezastraat in Leiden, vraagt zich geregeld af wat het mooiste of lelijkste plekje is van Leiden. Daarom leest zij ook altijd de uitbijlage van deze krant op donderdag waar in de rubriek Uit Thuis stad- en re giogenoten een plek aanwijzen waar ze een uitgesproken hekel aan hebben of juist graag ver toeven. Zelf kan ze de eerste vraag moeiteloos beantwoorden sinds zij onlangs door de Man- demakerssteeg liep. Ineens wist zij het. „In die steeg is een open plek tussen de huizen. Vroeger zal daar wel een wo ning hebben gestaan. Maar al heel lang staat daar een groot en zwaar stuk oud roest, dat aan een modem 'kunstwerk' doet denken", zo schrijft zij. „Dit staat momenteel boven op een container die zich ook op deze plek bevindt vlakbij een groot, hoog en stevig ijzeren hek dat deze plek afsluit. Tegen de container staan een paar fietsen en tegen de zijmuur van een aangrenzend huis staat een fietswrak. Verder liggen er lege flessen, puin en andere rom mel. Deze toestand bestaat al jaren." „Ik begrijp wel dat hier niets Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2