ECONOMIE Werkgevers compenseren ziektekosten Vendex KBB heeft altijd wel een probleemkind Verhuizing topvrouw kost ABP schrapt nog 200 arbeidsplaatsen 'Ook consument dupe surseance Megapool' Gasunie introduceert energiecentrale thuis Huis in jaar 13.000 euro duurder J Wolters Kluwer lieve duit Eis celstraf in voorkenniszaak Actievoerders komen terug Gat van anderhalf jaar vroegpensioen FNV publiceert onderzoek lerlanders meer vis - Nederlanders eten neer vis en schaal- en ieren. Vorig jaar koch- 3 procent meer zeeban- in 2002. Vooral garna- sselen, gerookte zalm it de diepvries zijn po- Dat heeft het Visbureau ;egd. In 2003 koch- sumenten voor 365 mil- ro aan vis, schaal- en lieren bij de viskraam, in inkel en de supermarkt, ussers blijken echte vis- )ers. Van hen koopt 77 verse vis tegen een ge- de onder alle Nederlan- n 67 procent. >i biologisch tfsel vlakt af Nederlanders kopen meer biologisch voedsel, de toename vorig jaar nder groot was dan in oven dien groeide de roor biologische produc- r de hele wereld gezien •er zo hard als in Neder- at blijkt uit cijfers die n Biologica voor de bio- e landbouw en onder- jreau Aurelia gisteren heeft gemaakt. On- [e economische recessie Nederlandse markt alogische producten in e met 5 procent tot een uan 395 miljoen euro. In daarvoor was de groei rocent. onderzoekt [president urt - Het Duitse open- inisterie is een onder tonnen naar de presi- n de Duitse Bundes- rnst Welteke, die onder t omdat hij een hotelre- heeft laten betalen door nmerciële bank. De pre jan de Duitse centrale ;t onder vuur sinds Der vorige week meldde dat d 1 januari 2002 op kos- i de Dresdner Bank met in vier nachten in het (empinski in Berlijn irbleven, om festiviteiten invoering van de euro onen. isument lokt aal werk uit' AC - Het snel uitdijende nvan illegale arbeid is te wijten aan de consu- i. De vraag om een pe krop sla of om het op laten inbouwen van iken stuwt het aanbod arbeiders. Dat zei- ïand- en tuinbouworga- LTO Nederland en bou- ïb BouwNed gisteren. Ze den hiermee op cijfers ABU, de koepelorganisa- uitzendbureaus, waaruit at er 6600 bureaus zijn llegale wijze personeel irking lening Oezbekistan De Oost-Europabank tal n perk aan haar le- aan Oezbekistan. Het rvan de bank heeft dat n, omdat de voormalige epubliek onvoldoende gang boekt op het vlak mocratie en mensen- l Het besluit staat los aanslagen die vorige het land werden ge- Volgens de bank zitten tensen in Oezbekistan en wegens hun geloofs- iging. Daarnaast zijn ngen aan de orde van de kent Oezbekistan geen tiepartijen. rnetapotheek t groeien raaf - Internetapotheek arris in Landgraaf groeit 1 dat het bedrijf verwacht ongeveer honderd extra eelsleden nodig te heb- omenteel staan er 260 n op de loonlijst van de fik die zich vooral op ind richt. Het vier jaar n opgerichte bedrijf le- ledkoop medicijnen aan rs, die via internet bestel- plaatsen. Bij reguliere iken in hun land betalen maal een vaste prijs voor ijnen. soorlog nternet •t - Op internet lijkt nu 0 virusoorlog te zijn uit jen. De producenten van en bagle-virussen heb- ikorte tijd een groot aan- ianten ontworpen. De ligt de andere direct op. ij schakelen bagle-virus- itsky-varianten uit, maar idere soorten. Tenslotte n in de viruscodes regel - berichten aan de 'vijand' den. Dat heeft antivirus- ncier Trend Micro giste- ten weten. Het gaat om eer. Bijna anderhalve 1 geleden begon al een le van oplopende ruzie i de makers van Netsky, om en T woensdag 7 april 2004 amsterdam/gpd - Vendex KBB is het moederbedrijf van de waren huizen Hema, V&D en de Bijen korf en van winkelketens als Claudia Strater, Hunkemöller, Praxis en Dixons. Zo'n 82 procent van de omzet wordt in Neder land gerealiseerd, maar het pu bliek liet de winkels afgelopen jaar links liggen vanwege de slechte economie. Dat was vooral te merken bij de modezaken. Het afgelopen jaar kwamen er 32 M&S-winkels en 20 Hunkemöllers bij, maar bleef de omzet van de hele mo degroep nagenoeg gelijk. Het bedrijfsresultaat zakte echter 24 procent naar 35 miljoen euro. De daling werd bijna helemaal veroorzaakt door een verkeerde collectie en te hoge prijzen bij M&S. Inmiddels is de collectie aange scherpt en zijn de prijzen 15 tot 20 procent verlaagd. Daardoor moeten de resultaten weer ver beteren. Warenhuisconcern V&D zat ja renlang met soortgelijke pro blemen, maar van een vergelij king wil directievoorzitter Ham ming niets weten. „Dit voorjaar moet M&S weer normale om zetten halen", aldus Hamming gisteren bij de toelichting op de jaarcijfers. Ander probleemkind is de groep consumentenelektronica, waar het resultaat 6 procent daalde. Het gaat moeizaam bij It's, Modern Electronics en Prij stopper, die koelkasten, tv's en ander huishoudgoed verkopen. De concurrentie in deze bran che is moordend en de marges staan zwaar onder druk. Zo vroeg concurrent Megapool eerder deze week surseance van betaling aan. Daarnaast geeft de consument gemiddeld 10 Veridex-topman Hamming. Foto: ANP/Evert Elzinga procent minder uit, waardoor er meer verkocht moet worden om de omzet op peil te houden. Omdat het afgelopen jaar de administratie, logistiek, distri butie en het hoofdkantoor van It's en Modern zijn samenge voegd, worden de kosten nog in de hand gehouden. Hamming sluit niet uit dat de zaken over vijf jaar niet meer bij het con cern horen. Onder de groep consumenten elektronica vallen ook de ketens Dixons en Dynabite, waar digi tale camera's, computers en randapparatuur worden ver kocht. Daar waren de omzetten en resultaten afgelopen jaar wel goed. Het derde pijnpunt bij Vendex KBB is V&D. Een ingrijpende reorganisatie moet de waren huizen dit jaar definitief uit de rode cijfers halen. Afgelopen jaar bedroeg het verlies nog 119 miljoen euro. Vijf winkels slo ten hun deuren en dit jaar gaan nog zeven zaken dicht. Het ech te herstel moet komen door drastische wijziging van het as sortiment, meer eigen merken en een nieuwe communicatie met de klant. Een herstructurering van 80 miljoen euro drukte de netto winst van het hele concern naar 9 miljoen euro (vorig jaar nog 202 miljoen). De omzet nam drie procent toe naar 4,45 mil jard euro, door de aankoop van een Belgische doe-het-zelf ke ten. De Hema en de doe-het- zelf winkels presteerden beter dan vorig jaar. Het resultaat van de Bijenkorf bleef gelijk. Vendex KBB was jaren onder werp van speculaties over een mogelijke overname door een investeringsmaatschappij. Vori ge week werd bekend dat drie grote investeerders een bod doen van 16 euro per aandeel. De directie wil na de overname aanblijven. De angst van veel werknemers dat V&D dan meteen wordt ver kocht, is volgens de directie on gegrond. amsterdam/anp - De officier van justitie Tonino bij de recht bank in Amsterdam heeft giste ren een gevangenisstraf geëist in de voorkenniszaak rond za kenbank Kempen Co. Hij eis te tegen de 62-jarige hoofdver dachte twaalf maanden cel, waarvan vier maanden voor waardelijk. De man had met zijn gewraakte praktijken een winst gemaakt van ruim 170.000 euro. Dat was volgens de officier van justitie een van de hoogste winsten in een voorkenniszaak. In zijn ogen kon dit niet worden afge daan met een taakstraf. Twee andere verdachten, zijn 39-jarige zoon en 38-jarige dochter, hoorden wel een taak straf tegen zich eisen. Beiden moeten zich vijftig uur verdien stelijk maken voor de samenle ving, vindt justitie. Volgens het OM heeft de doch ter via haar man, voormalig di recteur bij de bank, gehoord dat Kempen in mei 2001 zou worden overgenomen. Zij zou dat vervolgens aan de familie hebben verteld. De vader en de zoon kochten allebei op de dag van de bekendmaking honder den aandelen van de zaken bank die door het bod, van Dexia, ruim 20 euro in waarde stegen. De gewezen directeur van Kem pen is in het onderzoek van jus titie wel als verdachte gehoord, maar wordt niet vervolgd. den haag - Als het kabinet niet met subsidie voor de Nederlandse scheepsbouw over de brug komt, staan de scheepsbouwers binnen kort weer voor het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Dat hebben de vierduizend deelnemers aan de demonstratie van gisteren afgesproken met de vakbonden FNV, CNV en De Unie. Minister den haag/anp - Een gat van an derhalfjaar vroegpensioen staat nog tussen minister De Geus van sociale zaken en de meer derheid van de vakbeweging en werkgevers in. Een meerder heid van de sociale partners wees gisteren een handreiking van De Geus als onvoldoende af. Morgen praten de partijen verder over de invulling van de levensloopregeling en het vroegpensioen. De bewindsman heeft aangebo den een collectief prepensioen vanaf 63,5 jaar in stand te hou den. De vakcentrales FNV, CNV en MHP en de werkgeversorga nisaties LTO-Nederland en MKB-Nederland willen daaren tegen een collectieve pensioen regeling vanaf 62 jaar met be houd van 70 procent van het salaris. De Geus biedt daarnaast in een levensloopregeling aan dat werknemers jaarlijks 12 procent van hun salaris kunnen sparen, tot een maximum van 150 pro cent van het jaarinkomen. Dat komt neer op maximaal 2,1 jaar verlof, waardoor werknemers vanaf 61 jaar en een paar maanden met behoud van 70 procent van het salaris met pensioen kunnen. Werknemers kunnen de gespaarde vrije tijd Brinkhorst (economische zaken) zei de actie van scheepsbouwers uit het hele land te ervaren als een steun in de rug. Hij herhaalde zich sterk te maken in het kabinet voor dezelfde subsidie voor de bouw en innovatie als scheepsbouwers in de rest van Europa krijgen. Foto: ANP/Juan Vrijdag Minister De Geus deed gisteren een handreiking aan bonden en werkgevers. Foto: ANP/Robin Utrecht naar eigen inzicht gebruiken, De sociale partners verschillen nog van mening over de levens loopregeling. Zo pleiten ze zo wel voor een collectieve als voor een individuele spaarrege ling, waarin werknemers 100 tot 150 procent van hun jaarsalaris opzij kunnen zetten. .Afgezien dat we het principieel oneens zijn met het kabinet, omdat het werknemers niet wil verplich ten mee te doen aan de collec tieve regelingen, zijn de ver schillen in het kostenplaatje niet zo groot", stelde onder handelaar A. van Delft van MKB-Nederland. Met een col lectieve regeling vanaf 62 jaar en een levensloopregeling waarin 100 procent van een jaarsalaris gespaard kan wor den, kunnen volgens hem werknemers eveneens rond hun 61e jaar uittreden. De grootste werkgeversorgani- satieVNO-NCW, dat de minister tot nu toe steunde, wilde nog geen commentaar leveren op de laatste handreiking van De Geus. den haag/anp - Ook COnSU- menten zijn de dupe van de surseance van elektronicaketen Megapool. De Consumenten bond heeft al tientallen klach ten van verontruste klanten binnengekregen. Zo hebben sommige klanten al een aanbetaling gedaan, maar kunnen nu bijvoorbeeld hun televisie of radio niet ophalen. De meeste winkels zijn name lijk dicht. Bij een faillissement van Megapool raken ze waar schijnlijk hun geld kwijt, aldus de bond gisteren. Ook komt het voor dat gerepa reerde producten in gesloten fi lialen staan. Andere klanten hebben een artikel door een be drijf laten repareren onder de voorwaarde dat Megapool de rekening betaalt. Zij moeten nu zelf opdraaien voor de kosten. De keten van 126 elektronica winkels heeft maandag uitstel van betaling gekregen. Het be drijf kan nu in betrekkelijke rust kijken naar mogelijke oplossin gen. In Nederland zijn 79 win kels gesloten. In België gaat het om zestien zaken. Ook de dis- tributiecentra in Tiel en Ede zijn voorlopig dicht. De 47 fran- chisezaken blijven voorlopig open. Megapool had last van de felle concurrentie in de bran che. Klanten die al een aanbetaling hebben gedaan, zitten volgens de Consumentenbond met het grootste probleem. Als het con cern failliet gaat, kunnen zij waarschijnlijk naar hun geld fluiten. Ook bij een overname van Megapool door een ander bedrijf blijft het onzeker of ze de aanbetaling terugkrijgen. Megapool praat met diverse partijen over een mogelijke overname en doorstart. Het doel is om zoveel mogelijk ba nen te behouden. Bij het con cern werken 1100 mensen. amsterdam/anp - De verhui zing van de nieuwe topvrouw Nancy McKinstry van Wolters Kluwer van Amerika naar ons land heeft het uitgeversconcern 192.000 euro gekost. Bestuurder J. Detailleur werd vorig jaar flink tegemoetgekomen in het repareren van zijn pensioen. Zijn pensioenlast schoot om hoog naar 419.000 euro door een premie ter compensatie van de te weinig opgebouwde rechten over de voorgaande ja ren. Dat blijkt uit het dinsdag verschenen jaarverslag van Wolters Kluwer. De vijf leden van de raad van bestuur ontvingen vorig jaar 5,6 miljoen euro tegen 4,7 miljoen euro een jaar eerder. Het ging om bijna 2,8 miljoen euro aan vast salaris en 1,7 miljoen euro aan bonussen die afhankelijk waren van de prestaties van het voorgaande jaar. Het beloningsbeleid wordt vastgesteld op basis van externe gegevens van grote Nederland se en buitenlandse bedrijven van vergelijkbare aard en om vang. Vorig jaar gingen de vaste salarissen met 3 procent om hoog. Dit jaar zullen zij niet verder stijgen. Amsterdam/anp - Werkgevers geven in ruim de helft van de toonaangevende CAO's die tot nu dit jaar zijn afgesloten, hun werknemers een tegemoetko ming voor stijgende ziektekos ten. Zo compenseren staalbedrijf Corns, voedings- en wasmidde lenconcern Unilever, werkge vers in de kinderopvang, de academische ziekenhuizen, timmerfabrieken en de afbouw- sector hun personeel voor koopkrachtverlies door de kabi netsmaatregelen op het gebied van de gezondheidszorg. Dat blijkt uit een vandaag gepu bliceerd overzicht van de vak centrale FNV, die eind vorig jaar aankondigde in 2004 kabi netsmaatregelen via de CAO- onderhandelingen te zullen re pareren. Inmiddels zijn de eer ste elf van de in totaal 47 zoge heten coördinatie-CAO's afge sloten. In zes van deze collec tieve arbeidsovereenkomsten die als trendsettend worden be schouwd, zijn afspraken ge maakt over compensatie voor stijgende ziektekosten. „We maken redelijk waar wat we vorig jaar hebben beloofd, namelijk dat we verslechterin gen van het kabinet daar waar mogelijk zouden repareren", al dus CAO-coördinator A. Jonge- rius van de FNV. De compensa tie voor gestegen ziektekosten varieert behoorlijk. Zo krijgen Corus-werknemers een vaste bijdrage van 10 euro per maand, ontvangen timmerlie den eenmalig 175 euro en be taalt Unilever mee aan een col lectieve aanvullende zieken fondsverzekering. De tot nu toe afgesloten elf co- ordinatie-CAO's gelden voor ruim een half miljoen werkne mers. groningen/gpd - Gasunie heeft een energiecentrale voor thuis ontwikkeld. De micro-warmte krachtcentrale (wkk) wekt uit aardgas gelijktijdig warmte en elektriciteit op. In de loop van 2005 worden de eerste honder den huiscentrales geplaatst. Gasunie verwacht dat binnen enkele jaren tienduizenden exemplaren worden verkocht. Gasunie-directeur Verberg sprak gisteren van een nieuwe doorbraak na de introductie van de hoog rendementketel. Een micro-wkk kost nu nog zo'n 7000 euro. Verberg ver wacht dat de prijs naar 3500 eu ro gaat dalen. Daarmee wordt de microcentrale een concur rent van de bestaande verwar mingsketels. De micro-wkk levert voor de consument op jaarbasis een be sparing op van 10 tot 30 pro cent van het energieverbruik of wel enkele honderden euro's. Met iets meer gas kan namelijk met een hoog rendement elek triciteit voor eigen gebruik wor den opgewekt. Daardoor zijn er geen transportkosten en -ver- liezen. En wanneer er meer stroom wordt geproduceerd dan gebruikt, kan die aan het openbare net worden terug ge leverd. De wkk-opwekking is ook nog eens milieuvriendelijk. De uitstoot van C02 neemt met 20 tot 50 procent af. Extra risico's zitten er voor de klant niet aan. Het idee van Gasunie is namelijk om alle in dividuele huiscentrales via de computer met elkaar in verbin ding te stellen en de mogelijk heid te creëren van een centrale aansturing en back up. Daar door ontstaat wat Gasuni^ noemt een Virtual Power Plant': de keten van kleine central^ maakt een grote stroomopwek- ker. Dit maakt kostbare investe ringen in nieuwe elektriciteits centrales en hoogspanningslij nen overbodig. Wie zijn eigen huiscentrale kapot of in onder houd heeft, krijgt via de Power Plant stroom van de buren. De ketel is niet groter dan een gewone (hr)verwarmingsketel. Via een computermodem wordt de ketel met andere huis centrales verbonden. De cen trale levert stroom voor de elek trische apparatuur en warmte voor de (vloer)verwarming. Het rendement wordt nog hoger wanneer via zonnepanelen op het dak de warmwaterboiler wordt verwarmd. Met 150 miljard vermogen een van grootste pensioenfondsen den haag/gpd - De gemiddelde koopwoning in Nederland is het eerste kwartaal van dit jaar 1,2 procent duurder geworden dan het vierde kwartaal van vo rig jaar. De prijs van een wo ning komt daarmee gemiddeld uit op 216.000 euro. In hetzelf de kwartaal vorig jaar was dat 203.000 euro. Het aantal ver kochte woningen in de eerste drie maanden van 2004 is veel hoger dan een jaar geleden en is daarmee weer terug op het hoge niveau van begin 2002. Dat blijkt uit cijfers die de Ne derlandse Vereniging van Ma kelaars (NVM) vanochtend pu bliceerde. Overigens zijn de re gionale verschillen groot. Een woning in de regio Almere daalde in prijs, terwijl de hui zen daar vorig kwartaal nog duurder werden. In andere re gio's - Rotterdam, Nijmegen Maas/Waal, Den Haag - werden huizen duurder tegenover een eerdere daling. In de regio's Groningen, Am sterdam, Utrecht en Zeeland stegen de prijzen net als vorig kwartaal. In de regio's Zwolle, Den Bosch en Zuid-Limburg stijgen de prijzen nauwelijks meer. De NVM denkt dat de woningen dit jaar meer in prijs zullen stijgen dan de inflatie. Het woningaanbod stijgt licht: aan het einde van het eerste kwartaal stonden 75.900 wo ningen te koop. Dat zijn er 700 meer dan aan het begin van het kwartaal. Het aanbod van vrij staande woningen daalt al voor het derde opeenvolgende kwar taal en deze huizen stegen met 1,7 procent dan ook het meest in prijs. Een gemiddelde hoek woning werd 1 procent duur der, een tussenwoning 1,1 pro cent en een appartement 1,3 procent. De NVM constateert dat wonin gen met een te hoge vraagprijs langere tijd te koop blijven staan. Anderzijds neemt het aantal woningen met een reële vraagprijs snel af. De prijsstijging werd 'meer dan goedgemaakt' door de daling van de hypotheekrente. De la gere rente compenseerde ook de beperkte loonstijging en zorgt voor een betere betaal baarheid van de hypotheek. De NVM stelt dat de meerderheid van de Nederlandse gezinnen een gemiddeld koophuis kan betalen. Vanaf 1 januari dit jaar is de rente op de hypotheek ter grootte van de overwaarde niet meer aftrekbaar. Dat heeft vol gens de NVM geleid tot meer verkopen en hogere prijzen. heerlen/gpd - Bij Pensioen fonds ABP zal de komende twee jaar de werkgelegenheid met ongeveer tweehonderd arbeids plaatsen afnemen. Dat heeft ABP-directieraadsvoorzitter John Neervens gisteren laten weten bij de presentatie van de cijfers over 2003. De laatste jaren is er al veel werkgelegenheid bij ABP verlo ren gegaan of bij andere bedrij ven terechtgekomen. In 1999 werkten er 3.525 mensen. Eind vorig jaar waren dat er nog 2.441. Het pensioenfonds kent sinds enkele jaren een personeels stop. Voor mensen die afvloei en worden geen nieuwe werk nemers aangenomen. Dat pro ces zal de komende tijd door gaan. Per jaar betekent dat een vermindering van het perso neelsbestand met ongeveer honderd werknemers. Johan Neervens kon gisteren goed jaarcijfers presenteren. Foto: ANP/Marcel van Hoorn De afslanking is een van de ma nieren waarmee ABP probeert de kosten te beperken. Die kos- tenbeperking is de laatste jaren aanzienlijk. Per verzekerde maakte ABP in 1999 nog 77 eu ro aan kosten. Inmiddels is dat nog maar 65 euro. Het doel is dat eind volgend jaar dat be drag nog maai 57 euro zal zijn. Dan behoort ABP bij de top 25 van de goedkoopste pensioen fondsen in de wereld. Om op personeelskosten te besparen, wordt inmiddels overwerk niet meer in geld uitbeUald, maar met vrije tijd gecomjUnseerd. Het ABP, met een belegd ver mogen van 150 miljard euro een van de grootste fondsen ter wereld, zal de komende maan den bij meer dan duizend aan deelhoudersvergaderingen op verschillende continenten zijn stem doen gelden. Het is voor het eerst dat het ABP op deze schaal gebruik maakt van zijn stemrecht als belegger. Financiële schandalen en affai res bij beursgenoteerde bedrij ven, een roep om beter onder- nemingsbestuur en de druk om verantwoording af te leggen aan de verzekerden bij het ABP, hebben het fonds tot een actie vere houding gebracht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23