Onrust over mariniers in Irak groeit BUITENLAND Speuren naar Rwanda's doden China heeft executiewagens, voor de 'efficiëntie' Broedertwist sji'ieten beslissend voor toekomst Irak Wrak Saint-Exupéry ontdekt Politiek blijft aanwezigheid steunen Gevangene rukt zich oog uit Terreuralarm in Rome Pas als de lichamen zijn geborgen, kan de verwerking beginnen 'g :aan ontkent me priestertal - Verhalen dat er rijd steeds minder a zijn, kloppen niet. In i: je landen is het aantal katholieke geestelijken Irk gestegen. Dat meldt laan. In 2001 telde de katholieke kerk 405.000 1961 waren dat er minder. Het aantal ge- irerdubbelde in diezelf- 5de tot meer dan een .."Vooral in Latijns-Ame- jlca en Azië groeit de ka- ijkerk. ij pa maakt >|els veiliger '1 Lange tunnels in de *'len uiterlijk over tien veiliger worden, Brussel besloten. Er wegwijzers naar liegen komen en vracht bussen moeten ver- brandblusser bij zich ze een tunnel De laatste jaren vielen doden bij ongelukken Tauem- en De maatrege- }|jffen ruim vijfhonderd 3.van meer dan een halve Ir; vooral in Oostenrijk U Voor Nederland gaat *|lf tunnels. rendum over nigranten j De Ierse regering wil houden over van het automa staatsburgerschap die jd worden geboren. ijAhem wil met het refe- wetgeving op dit te stellen met die Europese landen. stellen dat de 3jel racisme uitlokt. ilona tegen invechten ilfiA - De gemeenteraad Melona heeft zich giste- esproken tegen het stie- 5fen. Het besluit (aange- J'inet 21 tegen 15 stem- niet dat stieren- nu zijn verbo- een wettelijk verbod in Barcelo- regionale parlement •isnië ;6i- Nederland houdt 550 !i|n in Bosnië, wanneer |pese Unie daar 1 janua- |o[itaire operaties over man de NAVO. Dat heeft I Henk Kamp van De- loj Brussel gezegd na .sjiiet zijn collega's uit |9len. Nederland heeft nu circa duizend militai- dat aantal in |4|Van dit jaar. Het EU-le- komt eerst onder de Britten, later on- irbiedt n op stranden i.ieles - Los Angeles gaat Jn op zijn stranden ver bos Angeles verbande .5} geleden al alle rookwa- l'^ars en restaurants. Met |3fverbod op de stranden '■^tweede stad van de i;6de Staten het naburige klonica en twee andere jde badplaatsen in de kpg. Door de verboden in 'A\ ontstaat bijna 21 kilo- rokvrij strand. De in- laakt ook een einde aan tiling van het natuur- door peukjes, stelde flslid. eins kamp in (land ontdekt ie - Archeologen hebben l-Duitsland een Ro- ègerkamp uit de eerste )or Christus blootge- iskundigen spreken van itenschappeüjk sensa- t kamp lag op een heu- ieet 350 bij 150 meter, terrein stonden vroeger k houten huizen. Ten- iden er zeker. Het kamp muurd. Bij de opgravin- en groot aantal strijdbij lpuiten, lansen en mun- iinden. woensdag 7 april 2004 genève/gpd - China is wereldre cordhouder doodstraf. Hoewel de cijfers daar geheim zijn, stelt Amnesty International in zijn jaarlijkse rapportage over de doodstraf dat in China vorig jaar zeker 726 mensen zijn te rechtgesteld. Maar dat aantal zou wel eens veel hoger kunnen zijn: Amnesty citeert een Chi nese parlementariër, die stelt dat het werkelijke aantal dood straffen in het land 'bijna 10,000 per jaar' bedraagt. Op de tweede plaats staat Iran, met 108 executies, gevolgd door de Verenigde Staten met 65 en Vietnam met 64 voltrekkingen van de doodstraf. Volgens Am nesty heeft China ter wille van de efficiëntie 'rijdende execu tiewagens' ingevoerd: bussen die de tribunalen afrijden, met aan boord de beul, een rechter, een officier van justitie en een arts. Achterin de bus een bran card waarop de veroordeelde met injectie wordt gedood. Uit het rapport blijkt dat de doodstraf in de hele wereld op zijn retour is. In westerse lan den wordt de straf niet meer opgelegd of uitgevoerd, met één uitzondering: de Verenigde Staten. Daar worden zelfs nog zwakzinnigen, homoseksuelen en minderjarigen geëxecuteerd. Op Amerikaanse 'death rows' wachten 3500 ter dood veroor deelden op de voltrekking van hun vonnis. Officieel zijn er vorig jaar in 28 landen 1146 mensen ter dood gebracht, terwijl de doodstraf wereldwijd 2756 werd opge legd. Veel landen voeren die overigens niet meer uit. Amnes ty waarschuwt, dat het hier al leen om 'bekend geworden ver oordelingen' gaat. Het aantal onwettige executies is vermoe delijk een veelvoud. Het rapport van Amnesty valt samen met de jaarvergadering van de VN Commissie voor de Mensenrechten, waar een reso lutie tegen de doodstraf in voorbereiding is. Afgezien van de morele overwegingen, voe ren tegenstanders van de dood- Doodvonnissen in Jordanië Het militaire hof van Jordanië heeft gisteren acht moslimextre misten ter dood veroordeeld voor hun aandeel in de moord op Laurence Foley, een 60-jarige medewerker van de Amerikaanse dienst voor internationale ontwikkeling, die in oktober 2002 voor zijn woning in Amman werd doodgeschoten. Zes verdach ten werden bij verstek veroordeeld, onder wie Ahmed al-Kha- layieh, beter bekend als Abu Musab al-Zarqawi. Zarqawi wordt beschouwd als een naaste medewerker van al-Qaedaleider Osa ma bin Laden. Zijn verblijfplaats is onbekend. De Verenigde Staten hebben voor zijn aanhouding een beloning van tien mil joen dollar uitgeloofd. straf aan, dat het vermeende af schrikwekkende effect een fictie is. „Sinds in Canada in 1975 de doodstraf werd afgeschaft is het aantal zware misdaden, zoals moord en doodslag, met 40 procent verminderd", aldus Amnesty. marseille/anp-afp - Bijna zestig jaar na de mysterieuze ver dwijning is het vliegtuig van de schrijver van De Kleine Prins (Le Petit Prince)Antoine de Saint-Exupéry, teruggevonden. Een Frans duikersteam ontdekte delen van het wrak in de Mid- dellandse Zee ter hoogte van Marseille. De Franse overheidsin stantie voor onderwaterarcheologie maakte de vondst vanmor gen bekend. Saint-Exupéry verdween op 31 juli 1944 tijdens een verkenningsvlucht. Het lot van de 44-jarige piloot en schrij-< ver leidde tot op de dag van vandaag tot talloze speculaties. De aristocratische avonturier geldt door zijn leven en boeken als een van de grootste helden van Frankrijk. De Kleine Prins bracht de schrijver postuum internationale roem. Het verhaal- over een jongen die tussen de sterren reist en in de Sahara aan een piloot zijn relaas vertelt, verscheen voor het eerst in 1943. .v Het boek geldt met de bijbel en Das Kapital van Marx als een van de bestverkochte boeken ter wereld. Met de opgeviste wrakdelen konden de onderzoekers aantonen dat het bij het j vliegtuig om de Lightning P38J ging waarin Saint-Exupéry van af Corsica was vertrokken. Het serienummer correspondeerde met het militaire nummer van het toestel. den haag/gpd - De politieke partijen in de Tweede Kamer en de militaire vakbond AFMP ma ken zich grote zorgen over de veiligheid van de Nederlandse militairen in Irak, nu het geweld daar verder toeneemt. Maar de partijen staan achter de aanwe zigheid van de Nederlanders in de Zuid-lraakse provincie Al Muthanna, juist omdat het er niet veilig is. De militaire vakbond AFMP vreest voor escalatie in het ge bied later deze week, wanneer grote groepen sji'ieten er op pelgrimstocht door trekken. De beelden uit Irak die Neder land bereiken, stellen CDA- fractievoorzitter Verhagen niet gerust. „Maar de soldaten zijn er juist naar toe omdat het er onveilig is. Voor de wederop bouw van en stabiliteit in de re gio is het nodig met militairen in Irak te zijn." WD-leider Van Aartsen heeft niet de indruk dat de veilig heidsanalyse, op grond waar van Nederlandse militairen naar Irak zijn gestuurd, is ver anderd. Juist als het moeilijk wordt, „is het niet het moment om af te marcheren." Van Aartsen hoopt dat Kamer en ka binet geen 'Zapatero-gedrag' gaan vertonen. Hij doelt op de nieuwe Spaanse premier, die direct na zijn verkiezingsover winning aankondigde dat hij de Spaanse troepen uit Irak zal te rugtrekken. D66-fractieleider Dittrich noemt de situatie in Irak 'een punt van grote zorg'. „Het is geen automatisme dat D66 zegt: we blijven in Iraki Maar we zitten er wel om een goede reden, dat moeten wé niet vergeten." Op verzoek vaft D66 zal defensieminister Kamp een brief over de veiligheidssi tuatie naar de Kamer sturen. Oppositiepartij PvdA pleit voor grotere betrokkenheid van de Verenigde Naties. Volgens frac tievoorzitter Bos zal dat de situ atie ter plaatse veiliger maken en de steun onder de Irakesé bevolking doen toenemen. LP- F'er Herben wil ter versterking meer helikopters naar Irak stu ren. De politieke partijen willéri volgende week een spoeddebat over de veiligheid in Irak riiqt premier Balkenende en minis ter van buitenlandse zaken Bot. De militaire vakbonden zien vooralsnog geen reden de mili tairen terug te halen. Die optie komt volgens voorzitter Véri den Burg van de militaire fedè^ ratie AFMP pas in beeld als <je soldaten hun taak niet meéir kunnen uitvoeren. Als ze bij- voorbeeld dagen achtereen op het kampement moeten blijven en er geen perspectief is op Ver betering. Een pelgrimstocht van de sji'ie ten op 9 en 10 april is volgens Van den Burg 'een testcase'jl Grote groepen trekken dar} dwars door het gebied waar dé Nederlanders zitten. Hij is daar1 over 'niet erg optimistisch'. Voorzitter Debie van de vak- bond VBM/NOV ziet geen en kele reden de militairen terug te halen. Er zijn geen spanningëri in het gebied waar de Neder landers zitten, aldus Debie. den haag/gpd - De machtsstrijd binnen de grootste re ligieuze groepering van Irak, de sji'ieten, tussen de jon ge radicale geestelijke Sayid Moqtade al-Sadr (30) en de oude gematigde Ali Muhammad al-Sistani (74) zal beslissend zijn voor de toekomst van Irak. Onder Sad dam Hussein, een soenniet, werden de sji'ietische meerderheid ruim vijftien miljoen mensen onderdrukt. Na de val van Saddam zetten de Amerikanen hun kaar ten op de sji'ieten. Al-Sadr is zoon van Muhammad Sadiq al-Sadr, de in vloedrijke ayatollah die in 1999 door Saddams hand langers werd vermoord. Moqtade vluchtte naar Iran om pas begin 2003 terug te keren. Inmiddels heeft hij zijn eigen militie Jaysh al-Mahdi (naar schatting 5.000 man). Hij predikt de invoering van de islamitische wet geving en fulmineert tegen de Amerikaanse bezettings troepen. Onderhandelingen wijst al-Sadr af, net als vreedzame demonstraties, die toch niet helpen. Hij wil harde actie. Om zijn boodschap te verbreiden stichtte al-Sadr het weekblad al-Hawza. De sluiting van dat blad afgelopen weekeinde door de Amerikanen leidde tot veldslagen tussen de aanhang van al-Sadr en bui tenlandse soldaten met tientallen doden en gewonden tot gevolg. Al-Sadr trekt met zijn radicale standpunten vooral jongeren, in tegenstelling tot de hoogste sji'ieti sche geestelijke in het land, ayatollah Ali Muhammed al-Sistani. Onder Saddam bemoeide al-Sistani zich niet met politiek. Hij vindt dat geestelijken in de moskee thuishoren en niet in de politiek. Na de val van Sad dam riep al-Sistani zijn miljoenen volgelingen op niet te vechten tegen de soennieten of de buitenlandse troepen. Maar ook al-Sistani is anti-Amerikaans. Hij eiste directe verkiezingen en keerde zich tegen een Amerikaans plan om een interimregering te benoe men. De concept-grondwet bevat volgens hem te wei nig waarborgen voor de Irakezen om zelf hun toe komst vorm te geven. Terwijl al-Sadr steeds luider de trom roert, roept al-Sistani zijn achterban op rustig te blijven en de Amerikanen om niet te provoceren. Dat laatste wordt moeilijk nu de Amerikanen al-Sadr willen oppakken vanwege de moord in april 2003 op Abdul Majid al-Khoei, een sji'ietische geestelijke die met de Amerikanen en Britten samenwerkte. Het arrestatiebe vel loopt al langer, maar is nog niet uitgevoerd uit vrees dat het oppakken van al-Sadr zal leiden tot gewapende opstand van zijn aanhangers en dus tot meer onrust en geweld. Bovendien zouden ook gematigde sji'ieten zich gedwongen kunnen voelen zich bij 'de strijd' aan te sluiten. In dat geval wordt de positie van al-Sistani onhoudbaar. Hij moet dan kleur bekennen en kan, om zijn machtsbasis te behouden, best de radicale kant op gaan. Daarmee raakt het Amerikaanse plan voor de toekomst van Irak nog verder in de versukkeling. Bo vendien doemt dan een ander spookbeeld op: een sji- 'ietisch Irak, zoals Iran. Er zijn grote groepen sji'ieten in Syrië, Saoedi-Arabië, Koeweit, Jordanië en Turkije. Sji'ieten spelen in alle scenario's een beslissende rol. sherman/texas/ap - Een ge detineerde die zijn zoontje, echtgenote en stiefdochtertje vermoordde en het hart uit sneed, heeft vorige week een van zijn ogen uitgetrokken op grond van een bijbelci taat. De 21-jarige Andre Tho mas citeerde een vers uit het. evangelie van Marcus (9:47): „En indien uw oog u tot zon de zou verleiden, ruk het uit. Het is beter, dat gij met een oog het Koninkrijk Gods bin nengaat, dan dat gij met twee ogen in de hel gewor pen wordt", en rukte vervol gens een van zijn ogen uit. Thomas werd naar een zie kenhuis gebracht maar zijn oog, dat in ijs bewaard was, kon niet meer opnieuw vast gemaakt worden. Hij zit in middels weer in de gevange nis, in een dwangbuis. Tho mas zou op 26 maart zijn 4- jarig zoontje, zijn 20-jarige echtgenote die hem had ver laten en haar 1-jarig doch tertje vermoord hebben. De harten van de slachtoffers waren weggesneden. Twee ervan werden in het huis van Thomas gevonden. Hij gaf zichzelf aan bij de politie. rome - In Italië is de beveiliging van overheidsgebouwen en openbare ruimtes fors opgevoerd, na dreigementen van al-Oaeda met aanslagen rond de paasdagen. Italiaanse soldaten vechten in het zuiden van Irak tegen sji'ietische milities. Foto: EPA Kinderen lijden nog onder genocide Rwandese kinderen leven nog steeds met de gevolgen van de genocide. In Rwanda zijn 42.000 huishoudens die door kinde ren worden geleid. Meer dan 100.000 kinderen wonen in een dergelijk verband. Dat is meer dan waar ook ter wereld, liet Ca rol Bellamy, het hoofd van het VN-kinderfonds Unicef, gisteren weten. „Voor deze kinderen is de genocide geen historische ge beurtenis, maar maakt het deel uit van hun dagelijks leven nu en in de toekomst", aldus Bellamy. De afwezige ouders zijn in de maanden durende bloedbad vermoord of later gestorven aan de gevolgen van aids en andere ziekten. Tijdens de genoci de zijn honderduizenden vrouwen verkracht en daardoor vaak besmet met het HIV-virus. door onze correspondent Eelco van der Linden Kigali - De aannemer, razend druk door de bouwgolf in de Rwandese hoofdstad Kigali, wordt er vaak moe en treurig van. Geen spade kan er in de rode grond van de Rwandese hoofdstad worden gezet zonder op lijken te stuiten. Het zijn traumatische ervaringen voor zijn werknemers, maar hij durft ook de economische nadelen te noemen: tijd- en geldverlies. Vandaag herdenkt Rwanda de genocide van 1994 die aan on geveer één miljoen inwoners, meest Tutsi's, het leven kostte. Voor de meeste overlevenden is herdenken moeilijk zolang de lichamen van hun vermoorde familieleden niet zijn terugge vonden. Tien jaar na de massamoord is er veel gebeurd in Kigali, maar veel ook nog niet. Er werden in de hoofdstad naar schatting 250.000 mensen omgebracht maar er is bijvoorbeeld nog geen overzicht waar zich de massagraven bevinden. Voor Freddy Mutanguha, die al zijn familie verloor en tot voor kort een vereniging voorzat van stu denten die de genocide hebben overleefd, was dit onverteer baar. „Het terugvinden van de lichamen is de basis van alles: het stelt de overlevenden in staat eindelijk een begin te ma ken met verwerking. Maar ook dwingt het de slagers van toen het effect van hun daden onder ogen te zien." James en Stephen Smith, Britse broers die van de Rwandese re gering de opdracht kregen in het nationale monument in de wijk Gisozi een genocidemuse um in te richten, vonden dat Freddy gelijk had. Er kwam wat geld en de Freddy coördineert nu een groep van 60, meest jonge, personen die van deur naar deur gaan om de stukken te vinden van de macabere leg puzzel. In de afgelopen drie we ken hebben ze, gewapend met invulformulieren, een gps en een digitale camera, drie van de acht stadsdistricten 'gedaan' en 491 massagraven gelokaliseerd. „Ze liggen vaak bij wegblokka des, waar mensen werden aan gehouden, geselecteerd en af geslacht", zegt Freddy. Maar ook zijn er latrines gebruikt en ondiepe kuilen. „Velen zijn in der haast begraven in de hoop sporen uit te wissen." En nu? Freddy zucht. „De infor matie komt in een databank en zal in het museum te raadple gen zijn." Dat is mooi, maar niet wat hij echt wil. „De men sen moeten herbegraven wor den en daarvoor is veel geld no dig." Freddy vindt monumen ten en musea belangrijk, maar vooral wil hij meer aandacht voor de individuele overleven den. „De mensen hebben door de genocide trauma's, maar ook handicaps en ziektes als aids. Ze hebben recht op gelde lijke bijstand, net als de moor denaars die spijt betuigen." James Smith, die via zijn orga nisatie Aegis probeert genocide onder de aandacht van de we reld te brengen, realiseert zich de beperking van zijn werk. „Wij bouwen hier een museum naar de allerlaatste inzichten, reconstrueren en documente ren, maar weten dat slachtof fers honger hebben en nog steeds lijden." Met pijn denkt hij terug aan de vrouw wier getuigenis werd op genomen in de 'orale biblio theek' van het museum. „Haar man werd vermoord, hun baby tegen een muur doodgeslagen, zijzelf eindeloos verkracht. Ze hield er aids aan over. Een tweejarig zoontje overleefde het. Het enige waar ze nu om vroeg was nog twee jaar te mo gen leven, opdat die jongen geen straatkind zal worden. Aidsmedicijnen waren te duur voor haar." Smith gelooft niet in verbroede ring op korte termijn maar hoopt dat zijn museum de etni sche spanningen kan doen ver minderen en kan aantonen hoe duivels de ideologie van geno cide is. „Overlevenden moeten troost en kracht vinden, maar de kinderen van moordenaars moeten zich niet schamen voor hun afkomst. We hebben daar om veel ruimte ingeruimd voor helden: Hutu die Tutsi het le ven hebben gered." Buiten leggen honderden Rwandezen - letterlijk - de laat ste hand aan de parkeerplaats en de tuinen van het complex Het is een race tegen de klok, maar iedereen is ervan over tuigd dat alles op tijd klaar zal zijn. President Paul Kagamé zal het museum openen en aanwe zig zijn als honderden lijken worden bijgezet in de kelders van het nationale monument., Het land zal tien minuten stilte in acht nemen, de wereld - als het lukt - één minuut. Veel Rwandezen zoeken nog altijd naar de lichamen van verwanten die tien jaar geleden zijn vermoord. Gisteren nog werd even buiten de hoofdstad Kigali een massagraf met 400 lichamen gevonden. In een kerkje zijn de lichamen opgebaard. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21