LEIDE 'Hondenbelasting is onrechtvaardig' 'Dit is beter dan absurd hoge salarissen' Minder subsidie voor Leidse amateurkunst REGIO R1 College weerlegt bezwaren tegen afschaffing rgangen len nog lar veiliger Megapool Langegracht blijft dicht Leidse scholieren wanen zich even in de ruimte B en W: grote steekproef voor terrasenquête Leidse delegatie demonstreert stichter >akt politie denkt met de hg van een 20-jarige de brandstichting in van twee basis- an het Regenboogpad fenwijk te hebben op- ar veroorzaakte de ig jaar in de nacht van lugustus grote schade islokalen. Sporenon- an de technische re- op brandstich- werd gisteren in opgepakt. Hij heeft bekend, maar niet hij de brand on nieuwe eur Hobbit jp - Eric Filemon van [basisschool De Hob- Klerkenhof in Leider- lg jaar februari legde na 26 jaar zijn als directeur van „Ik vond het rond het genoeg", al- ion, die zegt veel zin te 1 zijn nieuwe functie, jier, iets minder perso- lijkt me erg prettig." i directeurschap blijft inspannen voor jhij ieder jaar onder mini-koraal leidt. fval in 'Greenbag' )e gemeente Leiden tierende inwoners een renbag' aan. In deze en de Leidenaars hun kwijt, zoals takken en gras. De zak is nodig het overschot aan dat ieder voorjaar ont- veel tuinen zo- gemaakt worden. De kunnen de eid tuinafval dan niet jeenbags zijn tussen 9 [verkrijgbaar bij de ge- |ke wijkonderkomens. irmatie is te vinden op len.nl/woonomgeving Servicepunt Woon- tel. 5165501. woensdag 7 april 2004 Nog dit jaar komen er op de trottoirs aan kant van de spoorweg aan de Vrijheids- I de Telderskade. Dat in antwoord van de wijkvereni- Tuinstad-Staalwijk, Zuid-West en Cro- ^ertegenwoordigers uit :en hadden geklaagd onveiligheid bij de [en, zeker nu er in de uw in die wijken veel wonen. Het van bomen leidt re- tot gevaarlijke situa- heeft inmiddels met overeenstemming be- r de aanpassing van de pn Cronesteinpad en rgerpad, Kanaalweg, 'aat/Vrijheidslaan en ade. Dit betekent dat er men bijkomen en een ;k voor een afscheiding j rijbaan gaat zorgen, leeft toegezegd nog dit Werkzaamheden uit te overwegen Haagweg [weg worden ook aan- Die klus vergt echter orbereiding omdat de situatie daar ingewik- door Robbert Minkhorst leiden - Het college van B en W is niet onder de indruk van de vele bezwaren tegen de afschaf fing van de hondenbelasting. Wat burgemeester en wethou ders betreft gaat het plan, on derdeel van een grote bezuini gingsoperatie, gewoon door. Dat geldt ook voor de andere voor gestelde maatregelen. leiden - Megapool aan de Lan gegracht in Leiden is een van de 79 Nederlandse winkels van de elektronicaketen die geslo ten zijn. Alleen de 47 franchise- zaken van Megapool blijven voorlopig open en daar hoort het Leidse filiaal niet bij. De Megapool aan de Pelikaan straat, het tweede Leidse filiaal, is enige tijd geleden al dichtge gaan. Klanten van de gesloten vesti gingen worden slechts mond jesmaat geïnformeerd door het bedrijf, dat uitstel van betaling is verleend door de rechtbank en nu op zoek is naar oplossin gen. Op het hoofdkantoor in Apeldoorn draait een bandje, waarop wordt doorverwezen naar de internetsite www.megapool.nl Op die site zelf zijn de medede lingen schaars. Klanten die reeds hebben aanbetaald op een artikel dat nog moet wor den geleverd, kan Megapool 'hierover nog niet informeren'. Bestellingen kunnen 'momen teel' niet geleverd worden en wanneer de apparaten worden teruggegeven die ter reparatie aan Megapool zijn aangeboden, is ook nog niet bekend. Repara ties die aan huis worden uitge voerd door een externe repara tiedienst zullen normaal wor den uitgevoerd, maar Mega poolmonteurs zelf komen voor alsnog niet in actie voor her stelwerkzaamheden. Voor ga rantiereparaties moeten klan ten zich wenden tot de repara tiediensten van de fabrikant van het artikel, meldt de websi te. Het verdwijnen van de honden belasting betekent automatisch een stijging van de onroerende- zaakbelasting, de ozb. Dat is niet rechtvaardig, menen veel bezwaarmakers. Maar het colle ge van B en W vindt de hon denbelasting zelf onrechtvaar dig, omdat deze heffing meer oplevert dan dat de bestrijding van de hondenoverlast kost. Per jaar wordt er 450.000 gulden opgehaald, terwijl de maatrege len tegen hondenpoep 100.000 euro kosten. Volgens het college betekent dit dat een groot deel van de op brengst wordt gebruikt voor al gemene zaken. B en W redene ren dat een hondenbezitter zo ongevraagd extra solidair is met minima, vluchtelingen of de ontwikkeling van het Aalmarkt gebied. Volgens het college kost de bestrijding van hondenover last minder dan twee euro per huishouden, terwijl nu elke hondenbezitter ongeveer 75 eu ro per jaar extra betaalt aan al gemene zaken in de gemeente. Het meest gebruikte argument van tegenstanders van de maat regel is: 'Ik heb geen hond'. „Men is niet van plan voor 'an dermans kosten te betalen", schrijft het college in zijn com mentaar op de inspraakreac ties. „Hoewel de veronderstelde directe relatie begrijpelijk is, is die niet juist." De afschaffing levert bovendien 60.000 euro per jaar op, omdat de gemeente de hondenbelasting niet meer apart hoeft te innen. Ook alle andere bezuinigings voorstellen blijven gehand haafd. De weerzin tegen het schrappen van de gemeentelij ke bijdrage voor natuuronder wijs, of tegen het afbouwen van de subsidies voor de Leidse Rechtswinkel en de Onderwijs- winkel, zijn voor B en W geen reden om ervan af te zien. Het stadsbestuur vindt dat het een 'hard, maar evenwichtig en noodzakelijk' bezuinigingspak ket heeft samengesteld. De hoorzitting over de maatregelen is vanavond in het stadhuis. leiden - Heel even in de huid van astronaut André Kuipers kruipen. Dat konden de on geveer 120 basisschoolleerlingen die gisteren Dutch Space in Leiden bezochten, waar onder groep zeven van Woutertje Pieterse uit Leiden en groep acht van De Driemaster uit Leiderdorp. Zij mochten onder meer even het trilvest aantrekken dat Kuipers na zijn lancering op 19 april zal gebruiken om zich te oriënteren in de ruimte. Het vest is voor zien van sensoren die de huid lokaal prikkelen, afhankelijk van de positie waarin de zwevende astronaut zich bevindt. Daarnaast konden de leerlingen even in de 'clean room' kijken, waar de vluchtapparatuur staat opgesteld. Om de boel stofvrij te hou den, moesten de leerlingen een laboratoriumjas aantrekken en een 'badmuts' dragen. Foto: Henk Bouwman leiden - De veronderstelling dat de gemeente onvoldoende be woners heeft ondervraagd over de sluitingstijden van de terras sen, is een misvatting. Dat ant woorden burgemeester en wet houders op vragen van Daniël van Schoonderwoerd den Beze- mer. Volgens het college is er ook een steekproef geweest; zeshonderd willekeurig geko zen huishoudens uit de Pieters- wijk, Maredorp/De Camp en Pancras-West kregen vragen formulieren toegestuurd. Het raadslid van Leefbaar Lei den ging ervan uit dat de en quêteformulieren die aan om wonenden van terrassen in de binnenstad zijn uitgereikt, de enige toetssteen voor de ge meente was om uit te vinden hoe wijken als Pancras-West de proef met ruimere sluitingstij den hebben ervaren. Van Schoonderwoerd den Bezemer vond dat niet representatief. Ook voorzitter Jaap van Meij- gaarden van de wijkvereniging deed zijn beklag. Het college besloot vorige week om de terrassen deze hele zo mer in het weekeinde langer open te laten. Vorig jaar moch ten de terrassen tot half twee open blijven op vrijdag en za terdag. Dat was een proef naar een idee van D66 en WD. Er werd volgens de politie niet meer overlast gemeld en drie kwart van de ondervraagde om wonenden had er geen proble men mee. Omdat los van deze enquête nog 600 willekeurig gekozen bewoners ondervraagd zijn, is er volgens B en W 'geen onjuist, eenzijdig beeld ontstaan van de wensen van omwonenden', zo als Leefbaar Leiden had gesteld. Welk beeld dan wél is ontstaan, wordt ook niet duidelijk. B en W melden de uitkomsten van de steekproef niet leiden - De initiatiefgroep 'Lei den Tegen Uitzetting' (LTU) doet mee aan een landelijke de monstratie tegen het uitzet tingsbeleid van minister Ver donk, zaterdag op de Dam in Amsterdam. De groep is een van de vierhonderd organisa ties die deel uitmaken van het platform 'Keer het Tij', dat de demonstratie organiseert. De demonstranten verzamelen om 11.30 uur in de hal van NS-sta- tion Leiden. Wachtgeld voor oud-wethouders: terecht of niet? door Paul de Tombe leiden - Leiden betaalt aan vier oud-wethouders wachtgeld. Dat kost de stad ruim twee ton per jaar. Het gaat om Alexander Pechtold, die een halfjaar gele den burgemeester werd van Wa- geningen, en om de voormalige wethouders Jan Laurier, Tjeerd van Rij en Dick Tesselaar. Vol gende week wordt een rapport openbaar van de commissie- Dijkstal met aanbevelingen over salarissen en wachtgeldregelin gen voor hoge ambtenaren en politici. Vooruitlopend daarop reageren betrokkenen en des kundigen op de vraag of het wachtgeld terecht is. Alexander Pechtold, burge meester van Wageningen: „In het bedrijfsleven kun je on derhandelen over je salaris. Dat kun je als burgemeester niet, je wordt ingeschaald. Als je daar- (advertentie) Inspraakavond bezuinigingen woensdag 7 april imeente Leiden moet de komende jaren fors bezuinigen. Op bezuinigd wordt is nog onderwerp van discussie. Wilt u mee- n, meld u aan en kom dan op 7 april naar de inspraakavond van peenteraad. s: stadhuis (ingang Breestraat) 20.00 uur informatie: www.leiden/raad.nl ffie Leiden Wethouder Ruud Hessing. Foto: Henk Bouwman bij meer gaat verdienen dan als wethouder, groei je in de loop der tijd door. Verdien je min der, dan wordt dat tijdelijk aan- gevuld. Daarvan is bij mij spra ke. Ik krijg er 125,33 euro netto per maand bij. Daar heb ik niet om hoeven vragen, dat kwam gewoon op de mat en omdat ik niet wist hoe het daar precies mee zat, heb ik nog uitleg over dat bedrag gevraagd aan de af deling personeelszaken van de gemeente Leiden. Nu ik weet hoe het zit, vind ik het terecht dat ik dat erbij krijg. Ik vind dat de bedragen in het zakenleven en het openbaar bestuur niet met elkaar overeenkomen. Ik wil me niet meten met de graai- ers, maar als je de uren telt en de kans die je loopt om publie kelijk beschadigd te raken, durf ik die discussie wel aan. Als een lagere directeur bij een multi national ontslagen wordt, hoort niemand daar wat van - als Arie Roest opstapt als wethouder in Leiderdorp weet iedereen dat. Als mensen bereid zijn die gok te nemen in hun carrière, moet je toch geen heisa maken over dit soort regelingen." Dolf Hellwig, beleidsmedewer ker van het college voor ar beidszaken van de Vereniging Nederlandse Gemeenten: „We zitten te wachten op het rapport van de commissie-Dijk stal. Wij zouden er graag uit willen afleiden dat wethouders net als anderen zouden moeten solliciteren als ze wachtgeld krijgen. In het algemeen gaat het om capabele, hoog opgelei de mensen en wij vinden het niet juist dat zij op zo'n mo ment thuis kunnen blijven zit ten. Met het wachtgeld op zich zijn we het wel eens, maar we vinden ook dat ze net als ande re burgers gewoon op een an dere baan uit moeten in de pe riode dat ze dat wachtgeld krij- gen." Ruud Hessing, wethouder van Onderwijs, Sport en Cultuur in Leiden. Voor D66, de partij van de bestuurlijke vernieu wing: „In een volwassen democratie horen spelregels. Eén van die spelregels is dat er wachtgeld is en daar moeten we niet over zeuren. Wachtgeld is ook nog wel degelijk van deze tijd. Je neemt risico in het openbaar bestuur, dus het is goed dat er een vangnet is en dat vangnet moet ook reëel zijn. Maar er moet wel enige relatie zijn tus sen de duur van de tijd dat de verantwoordelijkheid is gedra gen en de tijd dat het wachtgeld wordt gegeven. En er zouden ook best wat voorwaarden aan mogen komen. Zoals sollicite ren. Dat geldt voor heel Neder land, dus dat zou ook best voor afgezette of vertrokken wethou ders kunnen gelden." Prof dr. Andeweg, hoogleraar algemene politicologie in Lei den: „Het gaat bij het wachtgeld om- een gewone wettelijke regeling en het is goed dat die er is. Het bedrijfsrisico in de politiek is Verenigingen voelen zich bedrogen door Rody van der Pols Oud-wethouder Alexander Pechtold. Foto: Henk Bouwman nou eenmaal groter dan in an dere banen, vandaar dat men sen sneller aanspraak maken op een maximale wachtgeldre geling. Op zichzelf is dat niet vreemd, want de kans datje die baan maar een beperkte tijd kunt uitoefenen is voor een wethouder of een minister veel groter dan in de zakenwereld en als je daarvoor goede men sen wilt hebben moet je wel een degelijke bescherming bie den. Dat is in elk geval beter dan het betalen van absurd ho ge salarissen. Het is dus een goede regeling, tenzij er sprake is van dubbele inkomsten. Maar bij mijn weten worden andere inkomsten uit arbeid gewoon van het wachtgeld af getrokken." PvdA'er Dick Tesselaar, van 1974 tot 1990 wethouder sport en volkshuisvesting in Leiden. Krijgt wachtgeld sinds zijn vertrek in 1990 tot hij volgend jaar 65 wordt: „Als je eenmaal 50 bent en lan ger dan 10 jaar wethouder bent - geweest Jaljgje wachtgeld tot je 65ste. Dat wachtgekLisJZQ__ procent van je wethouderssala ris, de ontbrekende 30 procent mag je bijverdienen. Verdien je er meer bij, dan wordt dat ge kort op die 70 procent. Zo is de regeling voor alle wethouders en politici. Zelf heb ik de laatste twee jaar overigens niks meer gedaan vanwege gezondheids redenen. Voor die tijd heb ik wel een aantal interimklussen uitgevoerd - bij de muziek school, de Groenoordhallen en het Centrum Vakopleiding - maar ik heb nooit voor het ma nagersuitzendbureau Boer Croon gewerkt, zoals Van der Reijden gisteren in het Leidsch Dagblad suggereerde. Of ik de wachtgeldregeling te recht vind? Ik heb ervan gepro fiteerd, dus ja: ik vind die rege ling terecht. Maar ik vind ook dat het ervan af moet hangen hoe de tijden zijn en of je ge makkelijk een andere baan kunt vinden. Het zou inderdaad goed zijn als wethouders met wachtgeld zouden moeten sol liciteren, maar dat doen ze nu natuurlijk ook al. Daarbij is de regeling dat ze een aanvulling krijgen als ze in een baan te rechtkomen waarin ze minder verdienen. Dat is dus niet al leen zo bij burgemeesters, maar dat geldt voor alle banen." leiden - Bijna zestig amateur- kunstverenigingen zijn bang dat ze minder subsidie krijgen en de soms al forse contributie moeten verhogen. De overkoe pelende Werkgroep Amateur kunst Leiden (WAK) voelt zich bedrogen door de gemeente Leiden, nu van een eerder toe gezegde subsidiepot van dertig duizend euro nog maar vierdui zend euro over blijkt te zijn. „En dat is, op zijn zachtst ge zegd, niet netjes", meent de WAK. Op termijn kan dit een fi nanciële aderlating voor de Leidse amateurkunstverenigin- gen betekenen. De WAK verte genwoordigt er bijna zestig, met in totaal zo'n drieduizend leden. Tot voor kort ontvingen alle aangesloten verenigingen elk jaar een vast subsidiebedrag van ongeveer drieduizend euro. Dit gebeurde volgens de 'open einde-regeling', wat betekent dat het totale subsidiebedrag van de gemeente meegroeit met het aantal verenigingen'. Hier maakte voormalig cultuur wethouder Pechtold vorig jaar echter een einde aan. Hij stelde een 'subsidieplafond' in. „Met andere woorden: alle verenigin gen vissen uit hetzelfde subsi diepotje. Het bedrag stijgt niet langer met het aantal verenigin gen", zegt Kees Walle, die de WAK van secretariële onder steuning voorziet. „Komt er een nieuwe vereniging bij, dan gaan de anderen er op achteruit." Hoewel de WAK niet gelukkig was met dit subsidieplafond, stemde zij er uiteindelijk mee in op één essentiële voorwaarde: dat er bij wijze van overgangs regeling een 'egalisatiereserve' in het leven geroepen zou wor den. Komen er nieuwe vereni gingen voor subsidie in aan merking, dan kunnen uit dit fonds de tekorten worden aan gevuld die bij andere ontstaan. Geen enkel probleem, gaf Pechtold destijds te kennen. „Er was dertigduizend euro aan niet uitgekeerde subsidiegelden over. Dat kon zo het fonds in", herinnert Walle zich het ge sprek van vorig jaar februari. In september werd dat bedrag plotseling naar twintigduizend euro bijgesteld. „We vonden het jammer, maar nog steeds acceptabel", weet Walle nog. „Wel ontstond er bij ons zo langzamerhand twijfel aan de serieusheid van het voorstel." Dit vermoeden zag de WAK be vestigd: plotseling bleek er nog maar vierduizend euro over te zijn voor het fonds. „De ge meente had zich wat misre kend, was de verklaring", zegt Walle. Een verklaring waarmee de WAK geen genoegen neemt. Zij eist het eerder toegezegde bedrag. Niet alleen stelt de WAK zich op het standpunt 'afspraak is af spraak', ook benadrukt zij dat een dergelijke vorm van 'risico beperking' hard nodig is voor de amateurverenigingen. ,,Als de subsidie straks minder wordt omdat zich nieuwe ver enigingen melden, moet dat met een contributieverhoging op de leden worden afgewen teld. Terwijl de contributies soms al stevig zijn", aegt Walle. „Wat ons af en toe ook stoort", voegt Walle eraan toe, „is dat het beeld lijkt te bestaan dat verenigingen hun handje maar ophouden. Dat is een misvat ting. Zo'n subsidie van onge veer drieduizend euro per jaar moet je zien als 'smeerolie': je houdter de organisatie over eind, maar meer ook niet." Het college heeft inmiddels la ten weten dat de gemeente zich 'geen extra financiële risico's kan veroorloven' en dus niet van plan is het fonds te verho gen. Dinsdag vergadert de raadscommissie over de kwes tie, daama is het laatste woord aan de gemeenteraad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1