'Advocaat minima moeilijk te vinden' BINNENLAND 1 'Veel gasten houden zich in toom met een sterke joint' Nieuwe bezuinigingen volgens Zalm 'vrij pijnloos' Vermoorde man blijkt bekende drugscrimineel Raad voor Rechtsbijstand slaat alarm Het witte goud komt er aan Man springt en public van Martinitoren Proeven met alarmsysteem C2000 verlopen slecht Van fraude verdachte echtgenoot brengt Peijs in verlegenheid Help de ijshal openhouden! Help de ijshal openhouden! er Godett ontslag in i - De Antilliaanse irna Louisa-Godett n met twee ministers irtij gisteravond haar ediend bij de Antilli- rerneur. De bewinds- Frente Obrero Libe- IL) waren de enigen t uit het kabinet-Go- gestapt. Het kabinet deze week, omdat de Volkspartij (PNP) niet samenwerken met i andere partijen dagen ema. e honger stkanker' 'rouwen die op jonge korte periode extre- hebben geleden, lij- il hogere kans op r^r te hebben dan jan wie dat niet is n. Dit blijkt uit onder jet Juliuscentrum van iitair Medisch Cen- echt. Vrouwen die hongerwinter (1945) jmger hebben gele- ;n tussen twee en tien [zouden twee keer as op borstkanker. ar cel voor ideling kind De Zutphense recht- een 24-jarige vrouw veroordeeld tot een istraf van drie jaar, >n jaar voorwaarde- eg die straf opgelegd edeplegen van een doodslag op haar rig zoontje Dustin. ink achtte haar te- dig aan poging tot ïandeling. Het kind een revaüdatiecen- al later bijzonder on- jeten volgen. een gratis Jtrecht n Utrecht komt geen ïbaar vervoer. Een 'idsstudie heeft uit at de jaarlijkse kosten tot 100 miljoen euro Een bedrag dat niet jngen, zo maakte de Utrecht gisteren be- tudie is niet verder lan de eerste fase. en verkenning ge- binnen- en buiten- rbeelden van gratis vervoer, waarbij een is gemaakt met de Utrecht. "tl geëist 'loverboy' - Tegen een 18-jari- >y' is gisteren voor de in Den Bosch een iist. Hij heeft volgens justitie Tjauw-Foe mei 2002 een 18-jari- 'edwongen als prosti- rken in Amsterdam ven. Als ze weigerde et een mes geprikt en familie bedreigt. De - met al een flink ontkent elke vorm lDe rechter doet weken uitspraak. igen moet nabetalen !N - De provincie Gro- oet busmaatschappij vergoeding geven joen euro. Dat heeft erde Musschenga cji verkeer en vervoer ijl Groningen bekend- ijArriva verzorgt het (j vervoer in Groningen 'i afgesproken bedrag, jjf vroeg de provincie loon- en prijs- voor de jaren 2002 Staten nlat het niet verplicht betalen van de com- pArriva ging in beroep itjelijk gekregen, ei ^controles ame succes' j - De drugscontroles ligen uit Suriname zijn t succes. Volgens justi nnen anderhalve hgeveer tweehonderd flikkers aangehouden, derhalve maand wor- Dassagiers en de baga- Suriname op Schip- bmen gecontroleerd, lïen woordvoerder lijkt l(er hiermee tot stil- •racht. Bij de eerste rerden ongeveer 26 iers aangehouden, it er volgens Justitie )f twee per vlucht. (advertentie) ^GhuisllOF woensdag 7 april 2004 stelling- on Inlorloursysteam 39, T 5121141. DL t/m za. door Ap van den Berg en Peet Vogels den haag - De moeizame onderhande lingen in het kabinet over een extra be zuinigingspakket van 2,7 tot 2,8 miljard euro zijn omgeven met geheimzinnig heid. Alleen het ministerie van volksge zondheid kent haar opdracht: 800 mil joen euro bezuinigen. Naar verwachting hakt het kabinet in de ministerraad van volgende week vrijdag de knoop door. Volgens bronnen op het departement van financiën gaat het om 'een mooi, handzaam pakketje', dat voor de bevolking 'vrij pijnloos' zal blijken. Maar dat laatste valt nog te bezien. Want in een van de scenario's van minister Zalm van financiën staat een verhoging van de WW-premie met een procent. Het CDA is daar mordicus tegen. Verder bestaat de kans dat de Specifieke Ar- beidskorting (Spak) eerder wordt afge schaft. Dat levert de fiscus 220 miljoen euro op. De Spak is een belastingkorting voor werkgevers die oudere en langdurig werklozen in dienst nemen. Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport moet zelf een over schrijding van 800 miljoen euro 'wegbe- zuinigen'. Dat is al bij de start van het kabinet bepaald. Minister van volksge zondheid Hoogervorst krijgt 250 miljoen voor zijn kiezen, staatssecretaris Ross (welzijn) de overige 550 miljoen. De invoering van de no-claimkorting in de zorg per 2005 levert ruim 500 miljoen euro extra op. Een deel ervan kan via een boekhoudkundige 'truc' naar voren (dit jaar) worden gehaald. Dat voelt de burger dit jaar nog niet in zijn porte- Maar minimaal 300 miljoen euro moet nog worden 'ingevuld' en dat kan wel pijn gaan doen. Gedacht wordt aan een verhoging van de AWBZ-premie met cir ca 0,2 procent. Van Zalm mag de premie nog wel iets meer omhoog. Overigens denkt Ross nog wel honderd miljoen te kunnen verdienen via het terugdringen van de bureaucratie in de thuiszorg. Volgens bronnen rond het kabinet wordt niet gehakt in de sociale zeker heid. De twee miljard euro die nog niet zijn verdeeld over de departementen wordt volgens die bronnen 'via betrek kelijk kleine bezuinigingsbedragen en lastenverzwaringen opgebracht'. Zalm heeft alle ministeries voor 150 mil joen euro aangeslagen. Daarbij speelt een rol dat de bezuinigingen geen sta- in-de-weg mogen zijn voor de economi sche groei of het vertrouwen van men sen in de economie. Dat betekent dat de lasten voor bedrijven en burgers niet mogen worden verzwaard. Maar het is zeer de vraag of het kabinet dat kan vol houden. „De ministers weten van elkaar niet eens wat ze moeten bijdragen aan de ex tra bezuinigingen", stelt een bron. Met de extra bezuinigingen voor 2004 is het kabinet nog niet uit de zorgen. Ook in 2005 moet er worden gesneden in de uitgaven om de begroting op orde te krijgen. De operatie voor 2005 spitst zich in eerste instantie toe op de uitgaven van ministeries. De gesprekken over in komsten (lees: belastingen en premies) worden later gevoerd. „Als het even kan na de Europese verkiezingen. Want daar kunnen natuurlijk onaangename maat regelen bij zitten", aldus een ambtenaar van financiën. hamont-achel/gpd - De man die maandagmorgen in de Bel gische gemeente Hamont- Achel werd doodgeschoten, is de bekende Nederlandse crimi neel Marco Eijk. De 47-jarige Eijk hield zich bezig met handel in xtc en amfetamine. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Eijk verbleef al een tijdje in het Belgische Neerpelt, in een huis van de Amsterdamse crimineel Sam Klepper, die enkele jaren geleden werd vermoord. De xtc-handelaar werd op en kele honderden meters van de Nederlandse grens gedood door kogelregen uit een auto matisch wapen. Hij reed in een huurauto met een Nederlands kenteken. Zijn belagers reden in een terreinwagen, die ze na de aanslag in brand staken. Eijk handelde in amfetamine- en xtc-pillen. Hij exporteerde naar Ibiza, Indonesië en Enge land. In politiekringen wordt hij gezien als het zoveelste slacht offer in een oorlog tussen Joe goslavische en Nederlandse bendes. Die zou gaan om een partij harddrugs ter waarde van twaalf miljoen euro. Er zouden al tien moorden zijn gepleegd, de laatste op 18 maart op Mar tin Hoogland, deoud-politie- man die in 1991 drugsbaron Klaas Bruinsma vermoordde. den haag/gpd - Het gaat men sen met een minimuminkomen meer moeite kosten om een ad vocaat te vinden die hen tegen overheidsvergoeding wil bij staan in juridische conflicten. Dat vrezen de Orde van Advoca ten en de Raad voor Rechtsbij stand. Sinds kort moeten minima een hogere eigen bijdrage betalen voor rechtshulp, waardoor het (advertentie) Genieten is... Les Armes de Chablis 2003 AC Chablis 75cl voor hen lastiger is om een ad vocaat te betalen. Daarnaast zien sociaal advocaten zich nog altijd geconfronteerd met veel papierwerk wanneer zij werk verrichten voor bijstandsge rechtigden. „Het gaat nu nog goed, maar er is zeker reden tot zorg", zegt algemeen deken Brouwer van de Orde van Ad vocaten. „Vooral in de steden ligt de druk hoger. We moeten ervoor waken dat minima geen rechtsbijstand meer zoeken én dat de sociaal advocaten niet meer willen." Ook de Raad voor Rechtsbij stand, met kantoren in vijf re gio's in Nederland, waarschuwt dat het voor minima moeilijker dreigt te worden een advocaat te vinden. Vooral de grote ad vocatenkantoren zouden min der trek hebben in klusjes voor cliënten die financieel niet in staat zijn om de gangbare tarie ven te betalen. De advocaten halen hun neus niet op voor het werk, maar vinden dat ze te veel papieren moeten invullen voor eenvou dige zaken. „De minister weet dat en heeft toegezegd regels te zullen schrappen. Maar dat be leid moet nog worden uitge voerd", aldus een woordvoer der. Minima die meerdere keren door een advocaat van een ge woon advocatenkantoor wor den geweigerd, kunnen aan kloppen bij de Raad voor Rechtsbijstand. Het afgelopen jaar hebben 'enkele honderden' mensen daar om hulp ge vraagd. Vooral mensen die na een scheiding een omgangsre geling willen treffen voor hun kinderen vragen vaak hulp bij de Raad. Advocaten zijn niet zo happig op deze klussen omdat ze tijdrovend zijn. Datzelfde geldt voor juridische conflicten die gaan over arbeids- en huur recht, familierecht en schuldsa nering. helden - Het witte goud is klaar voor de oogst. In het Limburgse Helden steken Griekse seizoensarbeiders asperges in verwarmde bedden bij het bedrijf Teboza Foto: ANP/Peter Wijnants GALLGALL Genieten Genieten Verdeeldheid over mogelijk nederwietverbod Boze coffeeshophouders en een verdeelde Tweede Ka mer. Het plan van de minis ters Hoogervorst (volksge zondheid) en Donner (justi tie) om de verkoop van ne derwiet te verbieden heeft voor veel commotie gezorgd. De PvdA ziet helemaal niets in een verbod. Dat leidt vol gens die partij tot illegaal ge bruik en vergroot het risico voor de gezondheid. CDA, WD en D66 zien minder be zwaar in een verbod als uit het onderzoek zal blijken dat gebruikers ernstige risico's lopen. Maar de WD wil can nabis niet zomaar op de lijst met harddrugs plaatsen. Het CDA wil niet alle coffee shops sluiten. Als blijkt dat cannabis gevaarlijk is kan nederwiet met een te hoog THC-gehalte uit de shops worden gehaald, aldus de christen-democraten. D66 pleitte in het verkiezingspro gramma voor legalisering van softdrugs. Onderzoek vinden de democraten dan vooral ook nuttig om té voorkomen dat er troep op de markt komt. groningen/gpd - Een man uit Assen is gistermiddag van de Martinitoren in Groningen ge sprongen. De Drent (20) had met zijn vriendin een kaartje gekocht om de toren te beklim men. Hij was op slag dood. De man kwam tot zijn wan hoopsdaad voor de ogen van zijn vriendin en vijf bezoekers die zich op de tweede trans (56 meter) van de toren bevonden. De emoties bij getuigen liepen zo hoog op, dat professionele hulp nodig was. De vriendin van de man is hevig overstuur van de toren gehaald en naar een politiebureau gebracht. De man viel tussen de windscher men van een verlaten terras aan de voet van de toren. De zelf moord van de Drent komt ne gen maanden na een zelfmoord van een jonge vrouw. Zij sprong op 9 juli vorig jaar van de twee de trans. den haag/gpd - De proeven met het nieuwe communicatie systeem C2000 in Zuid-Lim burg en Amsterdam verlopen niet goed. Het digitale systeem waarmee politie, brandweer, ambulances en marechaussee met elkaar in verbinding staan, hapert. Vooral binnenshuis is geen ontvangst mogelijk. Het is de bedoeling dat alle hulpdiensten begin volgend jaar met C2000 gaan werken, nu doen alleen Zuid-Limburg en Amsterdam dat nog. In Am sterdam zijn volgens het minis terie van binnenlandse zaken politie, marechaussee en am bulances gestopt met C2000. Ook in Zuid-Limburg klagen brandweer en ambulancedien sten over een slechte ontvangst, maar de diensten zijn er niet mee gestopt. De brandweer in Zuid-Limburg verklaart 'geluk kig' nog van het oude systeem gebruik te kunnen maken. De Amsterdamse ambulance dienst VZA stopte vorige maand met C2000, omdat ze de meld kamer geregeld niet kon berei ken. „Wij werken onder grote druk. We hebben geen tijd om keer op keer te proberen con tact te leggen met de meldka mer", aldus woordvoerder Tuijl van het ambulancepersoneel. Binnenlandse Zaken laat weten dat 'nog niet iedereen' het nieuwe systeem in de vingers heeft. „Meldingen worden wel' doorgegeven, maar het duurt even voordat je een reactie krijgt", aldus de woordvoerder. Die visie veegt Tuijl van tafel: „Het voordeel van het digitale systeem was juist de snelheid' en de goede ontvangst." van ae toren Devonaen. op y juii vorig jaar van ae iwee- nei is ae Deaoeung aai aiie maar ue uierisien zijn er mei iaei ie leggen mei ue meiu*.a- sy&ieem wa& juisi ue »i. loties bij getuigen liepen de trans. hulpdiensten begin volgend mee gestopt. De brandweer in mer", aldus woordvoerder Tuijl en de goede ontvangst." udi Buis flfiBlBHBSBflHlHi Bi met een verbod. „Ik zie nu jon- Politieman De Vlieger maakt een 'verbod op 'power-wi li Schrooten iJ1 - - '4Épfe'; geren helemaal naar de galle- zich niet zo' n zorgen om een vooral als symbolisch sigi door Rudi Buis en Ferdi Schrooten den haag - Nederwiet is geen onschuldige softdrug meer. De 'power-cannabis' van Hollandse bodem mag zich inmiddels me ten met krachtige harddrugs als xtc en Isd, menen experts. Maar een verbod op zware nederwiet werkt volgens critici averechts: productie en handel verdwijnen dan helemaal in het illegale cir cuit. „Zware wiet verbieden? Man, dan loopt het de spuigaten uit", voorspelt de 22-jarige verkoper van coffeeshop Catweazle in Culemborg. „Er zitten hier heel wat gasten met flink veel tem perament. Die houden zichzelf in toom met krachtige joints. Als we die straks in coffeeshops niet meer mogen verkopen, dan slaari ze door. Pak een alcoho list maar eens zijn drank af. Dat is vragen om moord en dood- slag." De ongeveer 800 coffeeshops zijn in rep en roer nu de minis ters van justitie en volksge zondheid overwegen sterke cannabis te verbieden. De zwaardere wietsoorten bevatten De nederwiet heeft tegenwoordig zo'n hoog THC-gehalte dat het door sommigen tot de harddrug wordt gerekend. Archieffoto: GPD tegenwoordig zoveel THC, het werkzame bestanddeel, dat die amper nog 'softdrugs' zijn te noemen. Met alle risico's voor de volksgezondheid, zo betogen de bewindslieden, die daarom overwegen zware hasj en wiet uit de coffeeshop te weren. Een THC-gehalte van minder dan tien procent, zoals in de ja ren negentig nog gebruikelijk was, is al lang niet meer gang baar, zegt Jaap de Vlieger, als inspecteur van politie betrok ken bij het Nationaal Netwerk Drugsexpertise. „Ik zie hennep producten met soms wel dertig tot veertig procent THC. Die hebben een waanzinnig hallu cinatie-effect, vergelijkbaar met datvanlsd en xtc." De politieman zou dolblij zijn met een verbod. „Ik zie nu jon geren helemaal naar de galle- miezen gaan. Ze zijn echt sto ned als een garnaal, omdat ze het onderscheid tussen licht en zwaar helemaal niet kunnen maken. Niet voor niks vragen 3500 jongeren hulp vanwege cannabisgebruik. Maar is een verbod op zware cannabis, bijvoorbeeld met meer dan tien procent THC, wel de oplossing? De coffee shophouders vrezen dat de 'po wer-wiet' dan compleet onder gronds gaat. De vraag ernaar blijft immers bestaan, verwacht voorzitter Goos van de Bond van Cannabis Detaillisten (BCD). „We krijgen dan met straatdealers en achterkamer- tjeshandel te maken, een ver menging met de harddrugswe reld." Veel producenten en handela ren van wiet zitten nu al tot in hun nek in de illegaliteit. De echt grote winsten worden im mers niet zozeer in Nederland gemaakt. Tachtig procent van de nederwiet is bestemd voor export, benadrukt criminoloog Frank Bovenkerk, die uitgebreid studie heeft verricht naar wiet- misdaad. Over de grens wordt vaak veel harder tegen cannabis opgetreden dan nu in Neder land. Politieman De Vlieger maakt zich niet zo'n zorgen om een gebrekkig toezicht. „We hebben als politie nu ook al de capaci teit om te controleren of coffee shops niet te veel voorraad hebben. Dan kunnen we ook wel controleren of ze niet te zware wiet verkopen." Bij het nemen van monsters zouden inspecteurs van de Voedsel en Waren Autoriteit kunnen assis teren, meent De Vlieger. Maar de VWA zit daar niet om te springen, aldus een woordvoer ster. Criminoloog Bovenkerk ziet een 'verbod op 'power-wiet' vooral als symbolisch signaal. „Politie en justitie kunnen de drugscriminaliteit nu al niet aan", zegt de onderzoeker, die vorig jaar stelde dat wietcrimi- naliteit welig tiert op woonwa genkampen en in achterstands wijken. Een verbod op sterke cannabis leidt tot nog meer werk voor de politie, verwacht hij. „Korpsen klagen dat nu al ze veel capaciteit kwijt zijn aan hennepacties. En het effect is gering. Twee maanden na een ontmanteling draait de boel (advertentie) den haag/gpd - Minister Karla Peijs (verkeer) moet zich verantwoorden voor de werkzaamheden van haar man Rinus Platschorre, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij prijsafspra ken in de bouw. GroenLinks-Kamerlid Vos, voorzitter van de enquêtecommis sie die de bouwfraude onderzocht, heeft opheldering geëist van zowel de minis ter als premier Balkenende. Platschorre was in de jaren tachtig di recteur van het cementbedrijf ENCI en voorzitter van de branchevereniging van cementfabrieken VNC. In deze laatste hoedanigheid zou hij afspraken hebben gemaakt met andere Europese cement- bedrijven over het afschermen van de nationale markten. Onderzoek van de Europese Commissie wees uit dat de VNC schuldig was aan illegale praktij ken. Bij het aantreden van Peijs als mi nister zou deze zaak overigens wel aan Balkenende zijn voofgelegd. Platschorre trad af als commissaris bij het bouwbedrijf BAM om de schijn van belangenverstrengeling te voorkomen. Peijs' ministerie is immers een grote op drachtgever in de bouw. Platschorre is echter wel commissaris gebleven bij het betonbedrijf NCD. Ook is hij adviseur van het concern Heidelberg Cement, waar zijn oude bedrijf ENCI aan is geli eerd. „Dat roept een hoop vrager^ op", aldus Vos. „Minister Peijs heeft als opdracht dat ze schoon schip moet maken met de bouwfraude. Nu blijkt dat haar man bij bedrijven heeft gewerkt die betrokken waren bij de bouwfraude. Je kunt zeg gen dat het zich allemaal in een ver ver leden heeft afgespeeld, maar iedere schijn van belangenverstengeling moet worden voorkomen." Wat Vos vooral verbaast, is dat Plat schorre nog steeds actief is in de top van de bouwwereld. „Waarom vond hij het wel nodig zijn commissariaat bij BAM op te zeggen, maar niet bij die andere bedrijven?Peijs blijft laconiek onder de commotie. Zij laat weten dat zij in de tijd van de illegale afspraken nog niet met Platschorre was getrouwd. Henk Angenent, Martin Hersman, Bob de Jong en Helen van Goozen leerden hier schaatsen. En er is nieuw talent in aantocht. Vlak ook de kunst schaatsers, ijshockeyers, de shorttrackers en het kA^-^schaatsen voor gehandicapte sporters niet uit. '^ofenkzij vele vrijwilligers kon de ijshal jaren draaien -zonder subsidie - uniek voor zo'n sportvoorziening. v Maar de energie- en onderhoudskosten stijgen en het aantal schaatsers is door de warme winters gedaald. Gevolg: een jaarlijks verlies van ruim 50 duizend euro. fe-Ue veel om terug te verdienen met prijsverhogingen. Zonder overheidssteun dreigt de Leidse ijshal daarom in 2005 te sluiten. Tientallen schaatsclubs en duizenden recreanten worden dan zwaar gedu|#erd. Wij roepen de gemeentebesturen op: De gemeente Zoeterwoude geeft het goede voorbeeld. Laat Leiden, Leiderdorp, Voorschoten, Warmond en al die plaatsen dezelfde stap zetten! Aad Kagenaar, KNSB, district Sassenheim Ben van der Geest, Stichting Ijshal Leiden KNSB J Frank Steenkamp, IJssport Vereniging Leiden Piet van Harskamp, Jeugdschaatscommissie KNSB-Sassenheim. Mede namens de ijsclubs van: Alkemade, Hoogmade, De Kaag. Katwijk. Koudekerk, Kudelstaart, Leiden, Leiderdorp, Leidschendam, Leimuiden, Oud-Ade, Rijnsburg, Rijpwetering, Stompwijk, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, Zoeterwoude.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15