In het circus word je weer kind GESPREK VAN DE DAG Abba-reünie zit er voorlopig niet in 1 l i Goede week Landelijke première circus Herman Renz DAGELIJKS LEVEN 2(£T JE- tSK'L- EEAK rtF- -JE Htl? r O'EUIUP M< 6E ST UEUKEI OC/ÉK/ MENSELIJK Een vrouw in een dorpje in Mexico heeft met een KEUKENMES een KEIZER SNEDE bij zichzelf uitgevoerd en een levend kind ter wereld gebracht. Het is voor zover bekend het eerste geval van een zelf toegepaste keizersnede waarbij zowel het kind als de moeder zijn blijven leven. De 40-jarige vrouw woonde in een dorp zonder elektriciteit en stromend water. Het ziekenhuis lag op een af stand van acht uur autorijden. Bij een vorige zwangerschap verloor zij haar kind omdat de baby er niet op een natuurlijke manier uitkwam. Toen ook dit nieuwe kind moeite bleek te hebben geboren te worden, nam de vrouw drie glazen ster ke drank in en sneed vervolgens zelf haar buik open. Het nieuwgeboren jongetje ademde direct ervzette het op het huilen. Een plaatselijke verpleegster naaide de wond met een katoenen draad dicht en regelde vervoer naar het ziekenhuis. Utrechter WILCO VAN ROOIJEN is in het Ti betaanse basiskamp, aan de voet van de MOUNT EVEREST aangekomen om daar te beginnen aan de BE KLIMMING van de berg. Samen met expe ditiegenoten Rex Snel- ders uit het Gelderse Groessen en de Tilbur- ger Ron Doorakkers probeert Van Rooijen komende anderhalve maand de 8850 meter hoge berg zonder ge bruik van extra zuurstof vanaf de lastige noord kant te beklimmen. Als de klim slaagt en het weer het toelaat, zal Van Rooijen vanaf de top een glijvlucht met een 'parapente' ma ken, een soort bestuur bare parachute. De illusionist HANS KLOK geeft zondagavond 18 april een speciale voorstelling voor ruim 2000 leerlingen en docenten van het TERRA COLLEGE in Den Haag. Een leerling van de school schoot daar dinsdag 13 januari conrector Hans van Wieren dood. De schoolleiding, docenten en leerlingen zijn volgens een zegs man „geroerd door het royale gebaar van Hans Klok in het voor de scholenge meenschap ongekend zware jaar". De druk op de school na de moord op de 49- jarige conrector was volgens hem groot. ,,We waarderen het enorm dat Klok en zijn medewerkers zich in onze situatie verplaatsen", zei de woordvoerder. Veel medewerkers van Klok werkten volgens hem in het onderwijs en voelen zich daarom extra bij het drama op het Terra College betrokken. Klok zal de show History of Magie opvoeren. De voorstelling is in het Nederlands Congrescentrum in Den Haag. J v-i» M mm De ZOMERZEGELS 2004 van TPG Post hebben traditiegetrouw het THEMA 'BLOEM'. De posterijen kozen dit jaar vooreen gestileerde heraldieke weergave, zoals bloemen in familiewapens of op gevelstenen. Kunstenaar Fons Haagmans (jit Maastricht is verantwoordelijk voor het ontwerp van de zegels. De bijslag van 0,19 euro gaat naar het Nationaal Fonds Ouderenhulp. De zegels zijn sinds gis teren verkrijgbaar in een velletje van tien gegomde exemplaren, met zes ver schillende ontwerpen. Op de postzegels zijn de tulp, iris, distel, klaproos, lelie ën tudorroos uitgewerkt. Haagmans heeft de afbeeldingen eerst op groot for- paat geschilderd en daarna ingescand en verkleind naar postzegelgrootte. De afgelopen jaren bedroeg de opbrengst van de Zomerpostzegelactie ongeveer 1 miljoen euro per jaar. Het Nationaal Fonds Ouderenhulp gaat de opbrengst van dit jaar besteden aan projecten die de veiligheid voor ouderen vergroten. Tammy Weider Degene die alles al heeft, zit meestal naast u in de wachtkamer van de dokter In DUITSLAND is het afgelopen jaar voor het eerst MEER MINE RAALWATER dan bier verkocht. De gemiddelde Duitser dronk in 2003 ongeveer 129 liter mine raalwater en ruim 117 liter bier. Koffie blijft de populairste drank bij onze oosterburen met een jaarconsumptie van 150 liter per hoofd van de bevolking. We kunnen er natuurlijk lacherig over doen maar FC Utrecht heeft afgelopen zondag toch maar mooi ge wonnen. Voor de wedstrijd had kardinaal Simonis in de kleedkamer de basis gezegend en daarmee de te genstander naar de geest op ach terstand gezet. De Utrech ters hoefden toen alleen nog met het lichaam te winnen. Hetgeen geschiedde. Het arme ADO Den Haag deed zijn best, maar streed een verloren strijd. Met de cijfers 5-3, een uitslag ontleend aan de korf balsport maar zonder nerveus opwaaiende rokjes, gingen de Hagenezen ten onder. De kardinaal onderhoudt goede betrekkingen met Onze-Lieve-Heer. Daar is hij kardinaal voor en hij moet ervan geweten hebben dat ze boven van een leu ke pot voetbal houden. Nu denk ik voor zo'n pot niet onmiddellijk aan een treffen tussen FC Utrechten ADO Den Hciag, maar de interventie van Simonis heeft geholpen. Zoiets is niet meer voorgekomen sinds de dagen van de grote Diego Armando Maradona die het Argentijnse elftal in 1986 meteen vreemd doel punt in de finale tegen West-Duitsland het wereld kampioenschap bezorgde, 3-2. Voor alle gewone ster velingen was het een handsbal, maar Maradona en de kardinaal wisten wel beter: er was wel een hand in het spel geweest, maar de hand van God zelf. De trainer van ADO vond het niet eerlijk van de kar dinaal en aardig was het al helemaal niet, want Utrecht heeft uitzicht op Europees voetbal en de Hage naars zijn degradatiekandidaat. Ik had altijd begre pen dat Onze-Lieve-Heer het het liefst voor de zwak keren opnam, hoewel dat betrekkelijk is. Uitgerekend zondaga vond, zappend tussen Studio Sport en de cul tuur zag ik filmbeelden passeren in zwart en wit vol kabels waarop een Franse aalmoezenier aan een loop graaf in de Eerste Wereldoorlog de mis opdroeg. Waarschijnlijk had ik te laat overgeschakeld en mis schien wel de kerkelijke inzegening van dikke Bertha 's aan Duitse zijde gemist. Onze-Lieve-Heer houdt be halve van een goede pot voetbal van een goede pot slagveld. Officieel won Frankrijk, maar met aan beide zijden een paar miljoen doden heeft het toch meer van een gelijkspel. Nou ja, oorlog is voetbal met ande re middelen.Het is wel slim van de kardinaal om op zijn oude dag alsnog een skybox te betreden, dat ge bedshuis voor het grote geld. Het is daar tegenwoordig even vol als ooit in de kerk. Er is langs de lijn meer te doen rond geloof, hoop en clubliefde dan in de dagen van het rijkste roomse leven. Bij de eredienst voor de Hardnekkige geruchten over een op handen zijnde reünie van Abba zijn gisteren in duidelijke bewoordingen tegengesproken door medeoprichter Björn Ulvaeus. De Zweedse super- groep komt niet meer bij elkaar, zelfs niet als daar 2 miljard dollar voor wordt geboden. Vier jaar geleden sloeg Abba een concreet aanbod van de helft af voor een reeks reünieconcerten. „We hebben al die jaren nooit meer samen opgetreden. Het zou voor de mensen op een teleurstelling uitdraai en." De inmiddels 58-jarige Björn Ul vaeus ontzenuwde de verhalen over een hereniging met Benny, Frida en Agnetha op de dag dat het precies der tig jaar geleden was dat zij met Water loo' het Eurovisie Songfestival won nen. In de jaren daarna groeide de for matie uit Stockholm uit tot de best ver kopende popgroep sinds de Beatles. Abba viel in 1981 uiteen. Commercieel gezien is de muziek van het Zweedse viertal succesvoller dan ooit. De op Abba-hits gebaseerde musical 'Mam ma Mia' ging precies vijfjaar geleden in Londen in première en is hard op weg de meest succesvolle theaterpro ductie in de geschiedenis te worden. De voorstelling heeft wereldwijd meer dan tien miljoen bezoekers getrokken en 750 miljoen dollar opgebracht. In Nederland is 'Mamma Mia' sinds sep tember 2003 in het Utrechtse Beatrix- theater te zien. anp/rtr Drie van de vier Abba-leden (Benny, Frida en Björn) verschenen deze week op een feestje i vijfde verjaardag van de musical Mama Mia. Foto: Reuters door Mike Leegwater „Zelf heb ik als clown in de piste gestaan. In het circus voel ik me thuis", roept Willibrord Frequin. Hij is één van de vele bekende Neder landers die gisteravond naar Breda waren gekomen om de landelijke première van Circus Herman Renz mee te maken. Ook illusionist Hans Klok was aanwezig. „Ik ben gek op circus. Afgelopen kerst heb ik met roofdieren in de piste gestaan maar dat vond ik doodeng. Dat doe ik nooit meer." De spanning was voelbaar in de tot de laatste plaats gevulde cir custent. Fotografen verdrongen elkaar bij de ingang van het circus om de beste plaatjes te kunnen schieten van de vele bekende Ne derlanders die naar het circus wa ren gekomen. ,Dit is toch uniek", zegt Frequin. „Hier kun je nog ge nieten van dieren, clowns en acrobaten. Dat moeten we koeste ren." Zelfheeft de televisiemaker ook circuservaring. „De eerste tv- reportage die ik ooit draaide ging over circus. En ik heb samen met de wereldberoemde Russische clown Oleg Popov een act gedaan. Bij hem heb ik een cursus 'clown worden' gevolgd. Daar ben ik heel trots op", vertelt hij enthousiast. Het programma dat Renz dit jaar presenteert heeft de naam 'Splash' meegekregen. Naast leeu wen, olifanten, clowns en acroba ten maken ook metershoge water fonteinen deel uit van de nieuwe show die in Breda officieel van start ging. „Fonteinen had ik nooit in een circuspiste verwacht", zegt SBS-6 presentatrice Ellemieke Vermo len. .Alles wordt heel origineel gepresenteerd. Ik heb er echt van genoten." Ze is kort geleden ook naar het Cirque du Soleil geweest. „Dat kun je hier eigenlijk niet mee vergelijken. Soleil heeft geen die ren en lijkt meer op variété." De gbédlachse presentatrice van on der meer 'Klussen en Wonen' is erg onder de indruk van het roof dierennummer. „Die leeuwen vind ik echt heel gaaf. Daar zou ik wel een knuffelact mee willen doen." Hans Klok kon zich maar met moeite bedwingen om zelf de pis te in te stappen. „Als ik die prach tige tent zie staan dan begint het echt weer te kriebelen", aldus Klok. De illusionist heeft tijdens de afgelopen kerstdagen voor het eerst in een circus opgetreden sa men met een tijger. „Ik heb hele angstige momenten meegemaakt met dat beest. Als ik in de toe komst weer eens in een circus ga werken dan zeker niet meer met DOLLY PARTON gaat nog lang NIET MET PENSIOEN. Ik word net als Bob Hope, nog steeds op tournee als ik hon derd ben", zei de 58-jarige Parton bij de jaarlijkse opening van haar pretpark Dollywood in de Amerikaanse staat Tennessee. Parton wil vooral dingen doen voor kinderen. Ze schrijft kinder liedjes en heeft plannen vooreen te levisieprogramma voor kinderen. Een tournee zit er dit jaar niet in, want Parton heeft het ook druk met haar pretpark, dat net is uitgebreid met een nieuwe achtbaan. Ik ga nooit met pensioen. Ik hoop dat ik dood neerval terwijl ik iets fantastisch aan het doen ben, of een ge weldig lied aan het zingen ben." Foto: EPA Johnny Fischer presenteerde de grootste artiesten van circus Herman Renz in de pist» Indische olifanten. Foto: Cor Viveen Zwemkampioene Inge de Bruijn met circusdirecteur Robert Ronde „Vooral die acrobaten zijn geweldig". Foto: Mike Leegwater Illusionist Hans Klok samen met clown Milko. „Ik ben gek op circus", zegt Klok. Foto: Mike Leegwater roofdieren. Dat vond ik echt le vensgevaarlijk." Volgens Klok is optreden in een piste voor een il lusionist extra moeilijk. „Dat komt omdat alle mensen rondom je zitten. Dat maakt het lastiger om trucs goed uit te voeren." Zwemkampioene Inge de Bruijn had een plaatsje gevonden hele maal vooraan, vlak naast de pis- terand. „Ik ben jaren niet meer naar een circusvoorstelling ge weest", vertelt ze. „Dit is een show zoals ik me dat nog uit de tijd dat ik een klein meisje was herinner. Vooral die acrobaten zijn geweldig. Als ik ooit een baan in het circus aangeboden krijg dan wil ik lek ker acrobaatje spe len en aan de trapeze hangen", zegt ze lachend. Topkok Cas Spijkers zorgde voor de inwendige mens tijdens de première. Op zijn hoofd prijkte een kolossale koksmuts en hij was voortdurend met pannen in de weer. „In het circus word je weer kind", zegt hij stralend. „Je kunt het vergelijken met een geslaagde maaltijd. Die kenmerkt zii het samen zijn met vrienc gezelligheid. Dat is hier vt ook zo. Het gaat allemaal beleving." Renz-directeur Ronday haalde opgelucht na afloop van de voorstel! „Het was toch een hele sp de avond voor ons. Tijder landelijke première presei we ons nieuwe programn het eerst officieel aan het Dan hoop je natuurlijk da goed gaat. Op een paar kl< schoonheidsfoutjes na is lukt. We kunnen nu met e rust hart door Nederland j nee." bal van al die miljoenen op de groene velden ver bleekt de menigte op het Sint Pietersplein, maar niettegenstaande dat, dank u voor de bloemen. De katholieke kerk was altijd heel bedreven in het overnemen van andermans gewoonten en ge bruiken om zich zodoende als firma in religieu ze artikelen aan te passen aan de nieuwe tijd. De doorsnee scheidsrechter lijkt nu sterk op een oudenvetse rechtvaardige dorpspastoor, be halve uiteraard bij Ajax, want dan lijkt hij erg op kardinaal Simonis, die zeereerwaarde thuisfluiter. Het was brood met wijn in de kerk. Het werd hamburgers met bier in de rust. Frappante parallellen. Voeg bij dit alles het nieuws dat een Britse geleerde juist deze week wetenschappelijk heeft vastgesteld dat het 67 procent zeker is dat God bestaat en je vraagt je af, waarom een mens zich nog zorgen maakt. Allah is groot, riep de mohammedaanse terrorist, dan lie ver de lucht in. Leve Onze-Lieve- Heer, riep FC Utrecht en pakte de volle drie punten. Zalig Pasen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14