scalatie in ak voedt in VS Leidsch Dagblad An Hommes tot eind dit jaar waarnemer in Jacobswoude oestvaccin heeft te veel bijwerkingen en is weinig effectief Twee parttime opvolgers voor wethouder Roest Leidsch Dagblad everdachte Dutroux onwel 5 Preventief fouilleren in Noordwijk nerikaanse mariniers gedood woensdag 7 APRIL 2004 DE WERELD OM JE HEEN Leidsch GESPREK Landelijke première circus Herman Renz Dagblad Buien Wachtgeld voor oud-wethouders terecht of niet? Jim Wake: een buitenbeentje in de blues Aangenaam avondje Adegeest Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. amM V Straat Postcode Telefoon (i.v.m, controle nabezocging) Wij gaan zofgvukSg om met persoonsgegevens- In het colofon van de krant treft u nadere infoimat» aan Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 automatische betaBng is m*n Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl ANP-AFP-RTR - De Strijd ihevigt zich op twee zijn al n in felle gevechten ld met zowel soennie- lieten. De gevechten fmiddels aan meer dan jakezen en dertig bui- i militairen het leven ris onrustig in ten- steden. ikanen werden giste- soennitische Ramadi iteerd met een van ïstigste tegenslagen einde van de grote ge- een jaar geleden. Bij emementsgebouw in loodden opstandelin- f mariniers. Het Witte eerde onmiddellijk en ;t zich door de verlie- ;uit het veld zal laten j Amerikaanse slachtof- ie beelden van zwarte iaarip hun lijken wer- voedden onder- 1 de Verenigde Staten ifeer. Politici en com- :n maken steeds vaker jking met de hopeloze tarin de Verenigde dertig jaar geleden raakten: Vietnam. De Democratische senator Edward Kennedy die Irak beschreef als' „het Vietnam van George Bush" kreeg een uitbrander van minister Powell. Die wees Ken nedy erop terughoudend te zijn „omdat Amerika in oorlog is". Minister van Defensie Donald Rumsfeld reageerde op berich ten in de media dat de Ameri kaanse officieren in Irak om versterking hebben gevraagd. De minister zei dat de Verenig de Staten 135.000 militairen in Irak hebben en dat de bevel hebbers niet te kennen hebben gegeven dat dit aantal onvol doende is. Bronnen rond het Witte Huis lieten weten dat Bush en Blair op 16 april in Washington over het toegeno men geweld in Irak zullen pra ten. Volgens ooggetuigen en medici vielen er als gevolg van Ameri kaanse raketinslagen gister avond laat in Fallujah in één woning zeker 25 doden. De projectielen zouden zijn afge vuurd door een gevechtsheli kopter. Bij confrontaties tussen militairen van de coalitie en aanhangers van de radicale sji- 'ietische leider Muqtada al-Sadr in de heilige stad Karbala kwa men zeker acht personen om. ip - Een van de mede- in van Mare Dutroux, ihoul, is vandaag on- rden in de rechtszaal, daarop de zaal verla- roeg ook bijstand van :r. is vandaag de rechts- ïengekomen met een iviging. Hij toont hier- te hebben van de ver wondingen die hij gisteren op liep. Naar eigen zeggen is hij mishandeld door agenten; de politie zegt dat Dutroux zelf zijn hoofd tegen een muur heeft ge slagen. Het publiek in de rechtszaal te Aarlen reageerde lacherig op de verschijning. De toeschouwers menen dat Dutroux ernstig overdrijft. COMMENTAAR RWANDA 1 I m rgie van geweld werden tien jaar geleden bijna oen Rwandezen ver giet door een buiten agressor, maar door 't ten. De genocide vol- in minder dan hon- !n. Opgehitst door na- :he Hutu-leiders en met machetes, messen >els werd eentiende van jking over de kling ge it buitenspori- .d keerde zich ^Tutsi-minder- jematigde Hu- [iweldsexplosie 1 vindt haar oorsprong oloniale bezetting van Duitse en Belgische sers pasten met succes ruikelijke verdeel-en- tiek toe. De Tutsi's die jefüen procent van de be- ifluitmaken, kregen een jtahtc positie. De Hutu- freid verviel in armoede ei herhaaldelijk in verzet bloedige revolutie in rden de Tutsi's het land fcrenlange burgeroorlog- Ji994 een vredesakkoord handbereik. Maar nadat het vliegtuig van de gematigde Hutu-president (waarschijnlijk door extremistische stamleden) werd neergeschoten, werd de Tutsi-minderheid op systemati sche wijze uitgemoord. Extra be schamend was dat de interna tionale gemeenschap de volke renmoord liet gebeuren. Nadat tien Belgische VN-soldaten om het leven kwamen, trok de bui tenlandse vredesmacht zich te rug uit het getormen teerde land. Tien jaar na dato pro beert Rwanda het verle den te verwerken. Een onmogelijke opgave, want hoe kun je in vrede leven met de buurman, die je vrouw en kinderen heeft vermoord? Ook politiek lijkt er weinig van het verleden te zijn geleerd. Met buitenlandse steun is de Tutsi- minderheid opnieuw aan de macht. Hoewel het nu rustig lijkt, wordt daarmee de basis ge legd voor een nieuwe gewelds uitbarsting. Alleen een eerlijke verdeling van de macht en wel vaart tussen de bevolkingsgroe pen kan vrede en verzoening -brengen in Rwanda. Hugo Schneider door Bas de Rue noordwijk - De invoering van preventief fouilleren op De Grent is een reële moge lijkheid het Noordwijkse uit gaansgebied veiliger te ma ken. Volgens wethouder Van Duijn is de gemeente hier over het eerste, prille overleg met politie en horecaonder nemers begonnen. Gister avond gaf de Noordwijkse politiek haar goedkeuring aan een pakket veiligheids maatregelen voor De Grent, waaronder betere verlichting en meer urinoirs. De Noordwijkse fracties be spraken de veiligheidsmaat regelen rond het uitgaansge bied daags na een steekpar tij, waarbij een boze disco ganger de portier van bar 't Deurtje met een mes in de arm stak. Van Duijn ver klaarde dat horecaonderne mers met enige regelmaat af gepakte wapens bij de politie afleveren. Volgens de wet houder is de invoering van preventief fouilleren een goed idee. „Op dit moment is de overlast op De Grent relatief gering, maar inciden ten met wapens zijn moeilijk te voorkomen. Geen enkel veiligheidsplan is honderd procent waterdicht. Preven tief fouilleren is daarom een eventuele volgende stap op weg naar een veiliger Grent." In november vorig jaar is ook Leiden begonnen met fouil leren op de Beestenmarkt. Rijbewijs al na 2 uur kwijt den helder - Een 18-jarige au tomobilist uit Den Helder heeft gisteren slechts twee uur ge bruik kunnen maken van zijn zojuist behaalde rijbewijs. De jeugdige chauffeur moest het roze papiertje weer inleveren nadat hij met een snelheid van 117 kilometer per uur langs een politiecontrolepost suisde in zijn woonplaats. De maximum snelheid is daar vijftig kilometer per uur. De snelheidsduivel reed in de auto van zijn ouders. Van inbeslagname van het voertuig hebben de agenten maar afgezien. JSF-programma valt duurder uit Washington - De ontwikkeling en de productie van het Ameri kaanse gevechtsvliegtuig JSF, waarbij de Nederlandse defen sie-industrie is betrokken, valt 22 procent duurder uit dan aanvankelijk was berekend. Dat heeft The New York Times ge meld. Door onder meer hogere arbeidskosten en vertraging in het JSF-ontwikkelingsprogram- ma stijgen de kosten van het project met bijna 38 miljard eu ro (22,6 procent) tot 206 mil jard. OM in beroep in zaak-Joos Amsterdam - Het openbaar mi nisterie (OM) in Amsterdam heeft hoger beroep ingesteld te gen zeven van de acht uitspra ken in de rechtszaak rond de dood van Anja Joos. De straf van drie jaar voor de 17-jarige Said B. van de rechtbank was conform de eis van de officier van justitie, maar die vindt dat de rechtbank andere feiten be wezen acht dan de officier voor ogen stond. 'Saddam blijft op VS-basis in Oatar' londen - De voormalige Iraakse dictator Saddam Hussein be vindt zich niet in Irak, maar op een zwaarbewaakte Amerikaan se militaire basis in de Golfstaat Qatar. De Verenigde Staten hebben Saddam, die op 13 de cember werd gearresteerd, in het geheim naar die basis over gebracht, meldde de Britse krant The Independent van daag. CDA in Leiderdorp wil zware baan opsplitsen door Janneke Dijke leiderdorp - Het CDA in Leiderdorp wil twee parttime wethouders aanstellen als opvolgers voor de drie weken geleden afge treden wethouder Roest. De twee kandida ten staan al klaar. Vanavond moeten colle gepartijen PvdA en Groenlinks akkoord gaan, want het CDA wil het nieuws mor genochtend officieel bekendmaken. Eén van de twee aspirant-wethouders is Bert van der Does. Wie de ander is, is nog niet bekendgemaakt. Van der Does was tot een paar maanden geleden lid van de raad van bestuur van de stichting verpleeg- en verzorgcentra Duyn Rhyn en lange tijd directeur van ver pleeghuis Overduin in Katwijk. Als bestuur der van Duyn Rhyn was hij tevens ver antwoordelijk voor zorgcentrum Haagwijk en verpleeghuis Overrhyn in Leiden. On langs ging de Leiderdorper met vervroegd pensioen. Van der Does bevestigt dat hij zich beschik baar heeft gesteld. „Ik heb het altijd tegen gehouden. Nu ben ik met de vut, en kan dat niet meer." Hij doet het niet uitsluitend uit plichtsbesef. „Als het mij niet was be vallen, had ik direct 'nee' gezegd." Het CDA kiest ervoor om twee parttime wethouders aan te stellen, omdat het op die manier makkelijker is kandidaten te vinden voor de zware baan. De portefeuille van oud-wet houder Roest bestaat uit financiën, econo mische zaken, personeel en organisatie, ge zondheidszorg, onderwijs en kinderop vang. Van der Does is goed onderlegd op fi nancieel gebied. Voor het CDA zit hij als burgerlid in de raadscommissie financiën. CDA-fractievoorzitter Jan Stevers wil niets loslaten over de kandidaten. De uitspraken van Van der Does laat hij voor diens reke ning. Wel meldt hij dat de coalitiepartijen maandagavond op de hoogte zijn gebracht van het voorstel van het CDA. Haarlemse horeca dupe bommelding haarlem - Eigenaars van een aantal horecagelegenheden aan de Haarlemse Botermarkt heb ben gisteravond een financiële tegenvaller gehad. Vanwege een bommelding moest een groot deel van het plein op stel en sprong worden ontruimd, het geen ook gold voor de cafés en restaurants. Veel klanten ver trokken daarom zonder te beta len. Het bomalarm werd gege ven nadat naast een brievenbus op het plein een verdacht pak ketje was gesignaleerd. In de dichtgeplakte schoenendoos zaten slechts gloeilampen. door Marieta Kroft jacobswoude - An Hommes (61) uit 's Gravenzande wordt de nieuwe waarnemend burge meester van Jacobswoude. Zij volgt waarnemer Jan Andel op die op 15 april afscheid neemt. Hommes (WD) blijft totdat Ja cobswoude, waarschijnlijk eind dit jaar, weer een vaste burge meester heeft. Hommes is een bekende in de Leidse regio. Tussen 1982 en 1994 was ze actief als raadslid en wethouder in Alphen aan den Rijn. In die laatste functie moest ze opstappen toen het college het vertrouwen opzegde in wethouder Van As. De WD besloot toen oppositie te gaan voeren. In 1995 werd Hommes be noemd tot burgemeester van het 3500 inwoners tellende Val kenburg. De liberale koos er voor om op 1 januari 2001 haar vaste functie in te ruilen voor het waarnemerschap in het 19.000 inwoners tellende 's Gravenzande. „Het zag er naar uit dat 's Gravenzande nog wel enkele jaren zelfstandig zou blijven. Dan maakt het niet uit of je benoemd bent of als waar nemer functioneert." Op 1 januari van dit jaar fuseer de 's Gravenzande met buurge meenten tot de gemeente West- land. Hommes zat sindsdien zonder werk, maar verkeerde wel in de wetenschap dat ze weer ergens zou kunnen waar nemen. „Die drie maanden ben ik dus wel goed doorgekomen." De commissaris van de konin gin Franssen benaderde haar twee weken geleden voor Ja cobswoude. „Het lijkt me leuk. Ik ken de gemeente omdat ik 25 jaar in Alphen heb gewoond. Hommes erkent dat vier burge meesters in korte tijd wel erg veel is voor een gemeente als Jacobswoude. „De wethouders moeten opnieuw wennen aan een ander persoon. Iedereen heeft zijn eigen werkwijze." Mee solliciteren naar een vaste baan zit er voor haar niet in, zegt ze. „Ik ben nu 61. Een be noeming geldt voor minimaal zes jaar." Hoewel ze hooguit negen maanden de eerste burger van het 11.000 inwoners tellende Ja cobswoude zal zijn, denkt ze toch wel iets te kunnen beteke nen. „Èr zijn allerlei dingen die in gang zijn gezet en moeten doorlopen. Zoals de samenwer king met Alkemade." Icpd - Baby's worden ingeënt te- oest met een vaccin dat niet of nau- erkt. Het vaccin heeft bovendien belastende' bijwerkingen. Het rijks- 'programma moet daarom zo snel overschakelen op een ander kink in. Dat schrijft de Gezondheidsraad des aan WVS-minister Hoogervorst. 6, toen er sprake was van een epide- len jaarlijks 4000 tot 8000 gevallen oest gemeld. Dat is tien tot twintig keer zoveel als voor 1996. Elk jaar belanden 250 tot 500 kinderen met kinkhoest in het zie kenhuis. De ziekte doet zich voor het overgro te deel voor bij jonge kinderen die al gevacci neerd zijn. Dat komt doordat het kinkhoest- vaccin nauwelijks meer effectief is. Het gaat om het zogeheten cellulaire kinkhoestvaccin, de K in de bekende combinatie van DKTP +Hib-prikken die baby's in hun eerste levens jaar krijgen. Het cellulaire kinkhoestvaccin heeft blijkens het rapport zijn effectiviteit grotendeels verlo ren. Met een dieptepunt in 2000, toen gevac cineerde kinderen van 1 tot 4 jaar maar tien procent minder kans hadden om kinkhoest te krijgen dan kinderen die niet waren ingeënt. Het gebruikte vaccin veroorzaakt volgens het rapport ook veel meer 'zeer belastende' bij werkingen dan tot nu toe werd aangenomen. Het gaat hier om collaps (wegvallen), koortsstuipen en urenlang huilen van baby's nadat ze geprikt zijn. De Gezondheidsraad adviseert de minister het bestaande combinatievaccin zo snel mo gelijk te vervangen door een met acellulair kinkhoestvaccin. Daardoor, krijgen niet alleen minder kinderen kinkhoest, maar worden jaarlijks ook meer dan 8000 gevallen van zeer belastende bijwerkingen vermeden. Dat nieuwe vaccin moet dan wel worden in gekocht. Het Nederlands Vaccin Instituut kan een acellulair vaccin naar verwachting pas op zijn vroegst in 2007 leveren. De Gezondheids raad vindt het onverantwoord daar op te wachten. S. van Nuland van de Stichting Vaccinatie- schade noemt de uitkomsten van het rapport van de Gezondheidsraad schokkend. „Het is schokkend dat er jarenlang gevaccineerd is met een vaccin dat niet werkt. En het is schokkend dat er veel meer bijwerkingen zijn dan ouders altijd werd voorgehouden. Ik wist dat het niet zo goed was met dit vaccin, maar dat het zó erg is. Het gaat wel om baby's." OPGERICHT 1 MAART 1860 De Amerikaanse militairen in Irak lijken vogelvrij verklaard. Op de foto een marinier die in zijn met kogels doorzeefde Humvee terugkeert naar zijn basis na een nacht zware ge vechten in de stad Ramadi. Foto: EPA Vijf van hen zouden de Iraanse nationaliteit hebben. De Ameri kaanse strijdkrachten hebben zich de vernietiging van het Mahdi Leger van de radicale geestelijke Muqtada al-Sadr tot doel gesteld. Dat maakte de woordvoerder van de Ameri kaanse strijdkrachten in Irak, generaal Mark Kimmett, van morgen tijdens een persconfe rentie bekend. Ook in Sadr-City, een voorstad van Bagdad, is vannacht weer gevochten. Bij de recente ge vechten zijn niet alleen Ameri kaanse militairen betrokken. Zo werden in de zuidelijke stad Nasiriya bij confrontaties tus sen Italiaanse militairen en vol gelingen van Al-Sadr gisteren vijftien Irakezen gedood. Ten zuiden van Nasiriya werd een konvooi van zes vrachtwagens aangevallen, waardoor een Bul gaarse'chauffeur om het leven kwam. Pagina Buitenland: Onrust over mariniers groeit

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13