oftdrug nederwiet onder vuur H\ Thuqfo» SETS fÉ verkopen?; Werknemer toch met pensioen met 61 jaar 1 üinet buigt zich over toegenomen hoeveelheid werkzame stof Veroordeelde tandarts ziet af van hoger beroep idse gemeenteraad kt uitleg DZB-affaire ris dat God bestaat 67 procent Balkenende beklimt Verboden Stad HELENA RUBINS Eis zes jaar cel voor terroriseren gezin UW CADEAU Leidsch Dagblad Mobiele telefoon geducht wapen voor én tegen terroristen dinsdag 6 april 2oo4 OPGERICHT 1 MAART 1860 SPRINTERS 072-5196868 Vooruitstrevende bouw moet ROC Leiden smoel geven Twee Leidse broers en één gedachte in Kröiler-Miiller Geen kwaad woord over Bobby Robson jij Buien 1 2 5" sw NW 4/6 B 9/10° 1 iag/gpd - De ministers Hooger- folksgezondheid) en Donner (justi- len maatregelen treffen tegen de i het gebruik van nederwiet. Ko- donderdag bespreekt het kabinet orstel om zware vormen van can- liet langer te gedogen. Reden is dat erlandse joint te sterk is. De ver- an nederwiet kan verboden wor- het gebruik zo schadelijk blijkt te het als een harddrug moet wor- schouwd. Nederwiet is het meest lire product in de coffeeshops. jaar werd bekend dat de in Neder- eteelde softdrug een toenemende ntratie heeft aan tetrahydrocanna binol (THC), de werkzame stof in canna bisproducten (marihuana, hasj). Volgens de meest recente gegevens van het Trimbos-instituut, het landelijke kenniscentrum voor onder meer versla vingszorg, ligt het percentage THC in nederwiet de laatste jaren (2000/2002) op gemiddeld 15,2 procent. In 1999 was dit nog 8,6 procent. In buitenlandse wiet zit maar 6,6 procent THC. De verdubbeling is het gevolg van d^ ge professionaliseerde teeltmethoden.^ Ne derwiet is inmiddels bijna drie kejjjr zo sterk als cannabisproducten van büiten- landse oorsprong. Mogelijk wordt het straks verplicht om het THC-gehalte van cannabisproducten op de verpakking te vermelden. Staatssecretaris Ross (Volks gezondheid) waarschuwde vorig jaar nog voor angst- en paniekaanvallen bij onervaren wietrokers. De ministers wil len nu dat er een onderzoek komt naar de schadelijkheid van het THC-gehalte in nederwiet. Behalve over softdrugs spreekt het kabi net donderdag ook over de aanpak van alcoholmisbruik. Minister Peijs (verkeer) wil de alcoholli miet voor beginnende automobilisten omlaag brengen. Mensen die net hun rijbewijs hebben gehaald mogen de eerste vijf jaar achter het stuur niet meer dan 0,2 promille in het bloed hebben. Voor overige wegge bruikers blijft de limiet 0,5 promille. In de praktijk komt een promillage van 0,2 neer op een totaal alcoholverbod, omdat het lichaam ook zelf geringe hoeveelhe den alcohol aanmaakt. De nieuwe limiet geldt voor alle begin nende weggebruikers, ongeacht de leef tijd. Maar in de praktijk treft de maatre gel, die het aantal verkeersdoden fors moet doen verminderen, vooral jonge ren. Marihuana of wiet wordt gemaakt door de vrouwelijke bloemtoppen van de Cannabis Sativa, oftewel hennepplant, te drogen en te verkruimelen. Hasj is de geperste hars van de hennep plant. den haag/wassenaar - De Wassenaarse tandarts Ria van Drie (60) heeft afgezien van het hoger beroep in de rechtszaak tegen haar wegens afpersing van de opvolger in haar prak tijk. Bovendien is zij opgestapt bij haar werkgever MediMatch, een uitzendbureau voor medici. Haar hoger beroep zou gisteren dienen voor het gerechtshof in Den Haag. Volgens een woord voerder van het hof werd het beroep op het laatste moment ingetrokken. De tandarts haal de in februari alle kranten in Engeland. Ze was in Scarborou gh betrokken bij de oprichting van een nieuwe tandheelkundi ge praktijk. In dat gebied be staat een ernstig tekort aan tandartsen. Toen bekend werd dat ze eerder in Nederland was veroordeeld omdat ze haar Bel gische opvolger in Wassenaar in elkaar had laten slaan omdat deze een schuld niet betaalde, trok de Wassenaarse zich terug in afwachting van het gisteren afgeblazen hoger beroep. Voor de rechtbank was ze veroor deeld tot een taakstraf van 240 uur en een voorwaardelijke cel straf van zes maanden. Woordvoerder Roland de Haas van MediMatch maakte van ochtend bekend dat Van Drie gisteren bij zijn bedrijf is opge stapt door alle negatieve publi citeit. Dode man jaar onopgemerkt brussel - In een woning in de Brusselse gemeente Laken is zondag het levenloze lichaam gevonden van een man die al een jaar overleden was. Dat heeft dagblad De Standaard ge meld. De televisie waar hij naar zat te kijken, is al die tijd aan blijven staan. De bejaarde man is waarschijnlijk een natuurlijke dood gestorven. Treinverkeer stil bij Gilze-Rijen gilze-rijen - Het treinverkeer van en naar Gilze-Rijen is van morgen stilgelegd na de vondst van een verdacht pakketje in een stoptrein van Breda naar Eindhoven. Het pakketje werd rond 9.15 uur aangetroffen. Het station van Gilze-Rijen werd ontruimd. De trein stond daar toen het pakketje werd gevon den. Het Explosieven Oprui- mings Commando (EOC) on derzoekt het pakketje. Ambulance kwam llvan Schoonhoven - Wethouder Wim de (Groenlinks) heeft een van verontwaardiging in ieenteraad over de DZB- tot bedaren gebracht. Hij dat gisteravond in een gewoon rumoerig debat, i harde woorden vielen et debacle rond de Leidse werkvoorziening. Dat afgelopen donderdag al opstappen van wethou- ahamed Rabbae (Groen- ebat, aangevraagd door lan As van de Christen- draaide om de vraag of liege van B en W op tijd ieenteraad heeft geïnfor- over de fors uit de hand in kosten bij DZB (voor- De Zijl Bedrijven). „De i op geen enkel moment rmeerd", stelde Van As. rwijt treft niet alleen wet- r De Boer, maar ook bur ster Lenferink. Die heeft ijk de plicht niet alleen llege, maar ook de raad te leren, zodat de raad op eurt de wethouders kan lieren. CDA'er Wim Bleij- kte zich nog stelliger uit. 'zó gegriefd' dat een deel e raad onwetend is ge houden, dat hij overwogen heeft zijn raadslidmaatschap op te geven. Hij heeft er 'weinig van gemerkt dat deze burge meester de stad bestuurt'. Ook de oppositiepartijen LWG/De Groenen en SP trokken fel van leer. Alleen Conny Broeyer (PvdA) vindt dat de hele zaak 'enorm wordt opgeblazen'. De Boer zei dat de gemeente raad onwetend was gehouden over de kwestie rond de dure, niet opgezegde Leidse cao, tot dat hij had gesproken met ver antwoordelijk wethouder Rab bae, die in Marokko herstelde van een hartoperatie. Volgens De Boer is 'de mogelijkheid tot controle van de raad van A tot Z gegarandeerd geweest'. „Het was een verdedigbaar en goed gelopen proces." Ook burge meester Lenferink bezwoer de gemeenteraad dat hij zijn infor matieplicht aan de raad niet verzaakt had. „Het college wil de de raad volledig informeren. Er is een middenweg gekozen tussen snelheid en volledig heid. Eerder informeren had de nieuwsgierigheid bevredigd, maar meer ook niet." Pagina Ri: DZB verdiept kloof tussen coalitie en oppositie in/ANP - De wiskundige chijnlijkheid dat God be- s 67 procent. Dat heeft se natuurkundige Step- iwin uitgerekend, ovig christen had Unwin s dat God bestaat hoger [that. In zijn berekening lij factoren op als het be- van kwaad en lijden, de il, de aangeboren goed- _jan de mens en allerlei fi che argumenten voor of tegen het bestaan van God. Unwin heeft eerder in de Ver enigde Staten de kans op nucle aire rampen berekend. Hij heeft in de VS inmiddels een bedrijf voor risicomanagement. Zijn kansberekening voor het bestaan van God onderbouwt Unwin in een boek dat eind ar- pil verschijnt: De waarschijn lijkheid van God: een eenvoudi ge berekening die de ultieme waarheid bewijst. COMMENTAAR niet iaat bij baby Amsterdam - Het ambulance personeel is vorig jaar decem ber niet te laat bij de vijftien maanden oude baby Yasemin geweest, die zich in een pinda had verslikt. Dat concludeert het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam. Het OM stelde een onderzoek in, omdat buurtbewoners meenden dat de ambulance veel te laat arri veerde. Het meisje overleed in het ziekenhuis. De gealarmeer de ambulancemedewerkers van VZA werden indertijd bij aan komst in de Lauemessestraat opgewacht door woedende buurtbewoners. Uit onderzoek bleek dat de ambulance twaalf minuten na de eerste melding ter plaatse was en dat is binnen de norm van vijftien minuten. CONTROLE Partij Megawati gehalveerd I i gisteravond harde woor- r evallen in de Leidse ge- I eraad rond het zoveelste ebacle. Die kwestie - een [Je cao voor voormalig lang- werklozen, van wie er 26 cht zijn ontslagen en an nog niet bekend is hoe- ild dat de stad kost - kost- ige week wethouder Mo- 1 Rabbae (Groenlinks) de Dj nam ontslag, twee jaar zijn voorganger en partij- t Jan Laurier er een andere iële affaire )ZB Leiden, ociale werk- ening, tien ieden nog een levend bedrijf waarmee de oede sier maakte, is in- i Is een blok aan het been het Leidse gemeentebe- g°l Onder andere door lande- i; Wettelijke regelingen is het (nlljk om winst te maken. Jij is in Leiden al jaren je van mismanagement en ;niPe financiële missers. Het bijgebouw is veel te chic en ^froductiehal bleek vorig ï>6 miljoen euro duurder pegroot. Dat extra geld is P dat een politicus ervan wist van de rekening gehaald. Het college van B en W en de ge meenteraad stonden volledig buitenspel. Nog geen jaar later blijkt het ge meentebestuur weer van niets te weten bij een kwestie die de ge meenschap geld kost. Het is mooi dat Leiden een voor ziening heeft om gehandicapten en langdurig werklozen aan de slag te helpen. Een sociale ge meenschap moet het niet erg vinden dat een derge lijke voorziening geld kost Maar als keer op keer te veel geld gaat zitten in gebouwen en regelingen, is het tijd voor een rigoureuze verandering. DZB Leiden moet volledig onder curatele worden gesteld, zodat eigengereide ambtenaren geen cent meer kunnen uitgeven zonder dat de politiek daarvan op de hoogte is. Na alle misstanden is de vraag gerechtvaardigd of het Leidse gemeentebestuur die controle rende taak wel aan kan. Een ex tra controle van het gemeente bestuur, bijvoorbeeld door de provincie, lijkt noodzakelijk. Janet van Dijk Peking - De eerste dag van het driedaagse bezoek van premier Balkenende en minister van buitenlandse zaken Bot aan China stond vooral in het teken van de cultuur met een bezoek aan de Verboden Stad, de imposante re sidentie van de laatste keizers van China. Balkenende liet zich er uitgebreid fotograferen door verbaasde Ne derlandse toeristen, die het gevolg van de premier ont waarden tussen de keizerlijke woonruimten, en knoopte een gesprek met hen aan. Later op de dag moest een briefing door de ambassade over de huidige stand van zaken in China hem voldoende stof geven voor het ge sprek met premier Wen Jiabao, dat vandaag op het pro gramma staat. Zelfs zonder de briefing wist Balkenende de belangrijkste thema's al van zijn korte onderonsjes met premier Wen en president Hu Jintao: het opheffen van het Europese wapenembargo tegen China, de men senrechtensituatie en de kwestie Taiwan. Het zijn stuk voor stuk ook de onderwerpen die aan bod komen tij dens de EU-China top, eind dit jaar in Den Haag, als Ne derland voorzitter is van de Europese Unie. Die top is het belangrijkste doel van het bezoek van Balkenende en Bot. Maar ook de Nederlandse handelsbetrekkingen met China zullen niet worden vergeten. Voor hun ontmoe ting met premier Wen en het bezoek aan de Chinese muur spreken Balkenende en Bot nog uitgebreid met vertegenwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven in China. Foto: ANP/Robin Utrecht (advertentie) moord in opdracht van zijn vrouw had uitgevoerd. Bij besteding vanaf 50,- aan Helena Rubinstein producten. Tot en met 18 april 10% KORTING op alle Helena Rubinstein producten en met uw Douglas Card 15% KORTING. KM come In and find ou den haag/alphen/leiden - Is de 43-jarige Alphenaar die gisteren in Den Haag voor de rechter stond een monster dat zijn ge zin jarenlang terroriseerde, of is hij erin geluisd door zijn echt genote waarmee hij zo vaak ru zie had? De Haagse rechtbank zal zich de komende week over die vraag moeten buigen. Offi cier van justitie Steen nam na mens het openbaar ministerie alvast een standpunt in en eiste zes jaar cel en tbs tegen de Al phenaar. De man zou zijn vrouw jarenlang hebben mis handeld en verkracht. Ook zijn minderjarige dochters ontkwa men niet aan een lange reeks van vernederingen en mishan delingen. De Alphenaar ont kent. De vraag wat er precies is ge beurd tussen de twee echtelie den werd tijdens de rechtszaak niet eenduidig beantwoord. Wel werd duidelijk dat de twee een nogal bizarre relatie had den. De vrouw is de ex van de beruchte Leidenaar Rob van Hemert die in 1995 tijdens de Lakenfeesten op klaarlichte dag op de Nieuwe Beestenmarkt werd vermoord. De man is de moordenaar van Van Hemert. De twee trouwden toen de man nog voor deze moord in de ba jes zat. Maandag bij de rechtbank ver telde de verdachte dat hij die Pagina Ri: Alphenaar ontkent gezinsterreur Jakarta - De partij van de Indo nesische president Megawati, de PDI-P, is vrijwel gehalveerd uit de parlementsverkiezingen van gisteren gekomen. Volgens een betrouwbare peiling van het Sociaal en Economisch On derzoeksinstituut heeft de partij 18.8 procent van de stemmen behaald. Winnaar van de ver kiezingen is Golkar, de voorma lige partij van ex-president Soe- harto. De partij kreeg 22.7 pro cent van de stemmen. Forse stijging aantal bankroven Amsterdam - Het aantal over vallen op banken neemt weer toe. Vorig jaar waren er 16 pro cent meer dan in 2002. Ook ge bruiken de overvallers steeds grover geweld. Dat constateert de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Vorig jaar telde de NVB 93 overvallen tegen tachtig een jaar eerder. De laat ste jaren was het aantal overval len juist ongeveer gelijk of nam het af, meldde de NVB vandaag. den haag/anp - Werknemers kunnen op hun 61ste jaar stop pen met werken. Minister De Geus van sociale zaken heeft werkgevers en vakbonden aan geboden een collectief prepen sioen vanaf 63,5 jaar in stand te houden. Eerder was al voorge steld dat werknemers maximaal 2,1 jaar via een levenslooprege ling kunnen sparen. Opgeteld zouden werknemers daarom nu vanaf hun 61ste jaar en een paar maanden met behoud van zeventig procent van het salaris met pensioen kunnen. Vorige week meldden de vak bonden al dat het kabinet met deze stap zou komen. De Geus ziet de collectieve prepensioen regeling als een handreiking aan sociale partners. Wel vindt hij dat werknemers die dat wil len, individuele afspraken moe ten kunnen maken. Het kabinet wilde stoppen voor het 65e jaar zo onaantrekkelijk mogelijk maken, omdat het zo veel mogelijk werknemers no dig heeft om de vergrijzing op te kunnen vangen. Om die re den schafte het eerder de fisca le faciliteiten voor de VUT af. Om de ingrepen te verzachten stond het kabinet vervolgens al toe dat de levensloopregeling, sparen voor vrije tijd, ook mocht worden ingezet voor eerder stoppen met werken. Aanvankelijk was de regeling al leen bedoeld om er tijdens de carrière even tussenuit te kun nen. Nu blijft dus ook een be perkt collectief prepensioen in stand. De vakbonden toonden zich daarover vorige week niet echt enthousiast. Ze vinden de handreiking onvoldoende. Bo vendien wordt de regeling vol gens hen ondermijnd omdat werknemers niet verplicht zijn mee te doen. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. □Mnvv n# Straat Postcode Telefoon Plaats (i-VJT). controle nabezorging) Wij gaan zotgvulcfg om met persoonsgegevens. Ir Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 het colofon van de krant treft u nadere Informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn bank-gironunmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl ■.n"HHi.i.i:jnimM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9