REGIO Geen pomp langs Leyhof 'Ze trekken slechts even een wenkbrauw op' Rijnoord is een modern standaardziekenhuis Haaswijk in actie tegen sluiting Groot Proffijt .be houdt rkverkoop voor en Juliana ie Tombe Toys en aan de De aat kan vuurwerk pen. Door het ont- en geldige milieu- nocht De Tombe 3 naar de laatste -jniet meer dan slaan in de bunker Tl. De indertijd ge- 1 teuvergunning jW vrijdag op- ^cussie bij de Raad hoogste rechts- doorschemeren dinsdag 6 APRIL 2004 R3 s ^in voor ^werking kkelt af sé tl eg i o - De werk- ilfe niet-vrijblijven- -twerking tussen Voorhout en 1 boet vormgeven, abnd wellicht voor l(feer bijeen. Na de samenwerking terderheid van de ei raad heeft nu ifeenheimse CDA- 'Itter Den Hollan- 'gveten er weinig 'Uien. „Samenwer- Igh niet afdwingen eme af of het zin ijfder te gaan", al- itllander. Iksraadplegingen ei besloten de ra- 4 drie betrokken e$e kijken of ze als tfroor de door de oorgestane fusie irij blijvende sa- van de grond toen tillen. Dat voor eind april Se de raden moe- n ondertekend. lag er een plan ■ambtenaren van neenten per be- bij elkaar zouden gjn één gemeente, aangestuurd zou- 1(n door de wet- die gemeenten, li wel overleggen Qjee collega's. De j^len zouden dan ;iSigen wethouder jispreken op het geleid. Het beleid 1 Ine raden in spe- „jenlijke vergade- ten vaststellen. ld Anders besloot 'gfmondse CDA dit l^jwijzen omdat het npverleg betekent slagvaardigheid z^andeerd. In de .p' raad was daar- eerderheid tegen blijvende samen- Fractievoorzitter van Progressief ..riep vervolgens a-raadsleden op gpr te gaan. ï^eid lijkt er orivol- zijn. In Sassen- I D66 en PvdA al ete uitwerking van hwerkingsmodel, et CDA laat nu ;inig meer in te lee ziet ook een van de Sassen- weinig meer in )éende samenwer- sètse PvdA/D66'er vjlie vorige week iijn alternatief sa- rgsplan kwam, llddels ook laten ?©n gat meer in te ver nog een onver- eiding komt. Frac- D Van der Lubbe rbuts Belang wil ié maar geeft aan jcussie dan nog ;lg' wordt. Alleen Goudsmit wil lijk doorgaan. „Als f stoppen, geven <*bnze variant niet laainnen toch niet tnren dat de toe- if onze drie ge- rdt bepaald door lurige raadsleden (ndse CDA)." Leiderdorpers tasten in het duister over waarheidsgehalte beweringen Roest „jingsaan vraag m- >d als zeker terecht j Eigenaar De Iter al weer druk li nieuwe vergun- lg. „Ik ga ervan uit lor de jaarwisseling jn. Dan mogen we irk opslaan en hoe- vaak te bevoor- ■nDe Tombe. niet lukt, merken opnieuw niets ir zijn we zelfs op 's middags nog Iodat we geen te verkopen." jweken later dan J basisscholieren in m morgen op pad planten. Tijdens boomfeestdag, die den van prinses jiitgesteld, wordt len een speciale i geplant voor ^a. In Voorschoten polieren nog wat [tjie actualiteit: zij ïerdenkingsboom Juliana. Een week na de harde beschuldigingen van oud-wethouder Roest in deze krant tasten veel Leiderdorpers in het duister over het waarheidsgehalte van zijn beweringen. Twijfel heerst. Omdat er in de gemeenteraad geen meerder heid is voor een snel onderzoek, is er nog geen duidelijkheid. Is het waar wat Roest zegt en zijn de ambities van de gemeente te groot, of hebben we te maken met de laatste stuiptrekkingen van een gefrustreerde ex-politicus? Pierre van Overloop, voorzitter Lei- derdorpse Ondernemersvereniging (LOV): „Eerlijk gezegd kan ik niet zo goed beoordelen wie er gelijk heeft. De LOV heeft indertijd gezegd dat we achter het centrumplan staan, mits het allemaal voldoende financieel ge dekt is. Je kunt niet ergens aan begin nen als je niet weet waar het eindigt. Als je dit leest, uit de mond van een man die het kan weten, dan zou je twijfels krijgen. Hij heeft inside infor matie. Ik heb Roest als wethouder al tijd hoog gehad, maar aan de andere kant, Molkenboer doet het naar mijn mening ook goed. Dit moet uitge zocht worden. Ik mag aannemen dat de raad eist dat het college met feiten komt. Dat is in het belang van bur gers en bedrijven in Leiderdorp." Hans Nuiver, voorzitter openbare bibliotheek Leiderdorp: „Op per soonlijke titel, niet als voorzitter van de bibliotheek, wil ik er best iets over zeggen. Of het klopt wat Roest zegt, weet ik niet. Ik vind wel dat het colle ge en de raad hier meteen een ant woord op moeten hebben. Nu trek ken ze slechts even een wenkbrauw op. Bij zulke projecten moet je toch globaal weten wat het kost? Ze hoe ven geen eenduidig antwoord te heb ben, want ze zijn nog bezig met plan vorming. Maar ik ben wel verbaasd dat er niet een paar scenario's lig gen." Ton van der Wekken, voorzitter be wonersvereniging Holtlant: ,,Als Roest gelijk zou hebben, is het schok kend. Maar ik kan het waarheidsge halte van de diverse reacties niet con troleren. Van Roest niet, maar ook niet van de anderen die het ontken nen. Er zijn veel plannen in Leider dorp die nog niet zo concreet zijn. Daarvan kun je nog niet altijd zeggen hoeveel het kost en hoe het wordt ge dekt. Voor het W4-project ga ik ervan uit dat de gemeente met reële vier kante meters en reële prijzen werkt. Dat is iets waar de gemeenteraad bo venop zou moeten zitten." Rob Noé, voorzitter Belangenvereni ging HSL/A4: „Mij verbaast het dat het zo op het scherp van de snede wordt uitgevochten. Na de verkiezin gen zijn ze als college met elkaar aan de slag gegaan, ga dan eerst eens met elkaar praten. Wij betreuren het dat mensen van dat niveau, van een be hoorlijk kaliber, elkaar niet kunnen vinden. Ik ken Roest vrij goed, en als hij zoiets zegt, moet het diep zitten. Ik ben bang dat dit iets is van dorps politiek, van elkaar een hak zetten. Als het budget krap is, moet je de vin ger aan de pols houden. Gezien de kwaliteiten van deze mensen moet dat op te lossen zijn." Rob Spema Weiland, vice-voorzitter Comité Doesbrug: „Ik denk dat Roest even de kluts kwijt is, en dat hij puur uit woede gereageerd heeft, om ande ren in een kwaad daglicht te plaatsen. De laatste maanden heeft hij al veel verkeerd gedaan, zoals de kwestie met de benzinepomp, waarbij hij een ondoordachte belofte aan een onder nemer deed. Hij probeert nu zijn gram te halen, maar daarbij stort hij de hele gemeente in de ellende. Als hierdoor het college valt, zie ik niet zo snel een sterker college aantreden. Dat kost het dorp veel geld. Het W4- project sukkelt dan mondjesmaat door, want een nieuw college moet zich eerst inwerken, terwijl W4 zich nu op een cruciaal punt bevindt. Er is niemand die de functie van Victor Molkenboer met dezelfde dynamiek kan uitvoeren. Roest slaat wild om zich heen. Dat zie je al aan zijn uit spraak dat de parallelweg geschrapt moet worden. Dan moet je ook de Brede School schrappen, want die plek voldoet niet aan de milieunor men zonder een parallelweg." Jan Brouwer de Koning, voorzitter vereniging 'Weg van de Snelweg': „De uitlatingen van Roest hebben ons niet verbaasd. De ene keer zegt Molkenboer dat hij de 18 miljoen eu ro voor W4 al verdiend heeft. Als we hem dan vragen waarom hij niet een miljoen extra uittrekt voor een betere plek voor de Brede School, dan staat of valt W4 opeens met dat ene mil- joentje. Hij geeft geen openheid van zaken. Wat zwak is in het verhaal van Roest, is dat hij zegt dat hij het al een tijd zag aankomen. Waarom heeft hij dan niets gedaan? Toch denk ik dat er een litteken in de coalitie zit. Er hoeft maar iets te gebeuren en de coalitie staat op scheuren." Janneke Dijke Procedure stopgezet na golf van protest door Janneke Dijke leiderdorp - Er komt geen ben zinepomp langs de provinciale weg N445 in Leiderdorp. Burge meester en wethouders hebben dat besloten. Het Shellstation van eigenaar Meas blijft voorlo pig gevestigd aan de Van der Valk Boumanweg. Het plan om de Shellpomp te verplaatsen naar de rand van de woonwijk Leyhof stuitte op veel verzet. Het benzinestation zou gebouwd worden op het grasveldje langs de N445. Het open grasland biedt omwonen den vrij uitzicht op de Boter- huispolder, aan de overkant van de provinciale weg, met daarachter de Kagerplassen. Ook ligt de plek in het verleng de van de Dwarswatering. Re creanten zouden tijdens hun wandeling of vaartochtje voort aan uitkijken op een benzine pomp. Niet alleen omwonenden en re creanten dienden bezwaar in bij de gemeente, ook een meer derheid van de gemeenteraad was mordicus tegen. Hoewel de raad nog niet aan zet was, lie ten diverse raadsfracties begin dit jaar al weten dat de pomp wat hen betreft niet verplaatst zou worden naar de N445. Om die redenen geven burge meester en wethouders de pompeigenaar geen toestem ming om te verhuizen. Leider dorp was al een vrijstellingspro cedure begonnen om de bouw van een benzinepomp op die plek mogelijk te maken, maar die procedure wordt stopgezet. Pompeigenaar A. Ramb is kort over de afwijzing van de ge meente. „Dat vinden wij heel vervelend." De familie Ramb wil weg van de Van der Valk Boumanweg, omdat de klandi zie is afgenomen vanwege het eenrichtingsverkeer dat de ge meente een paar jaar geleden invoerde. Hoewel er langs de doorgaande wegen in de buurt van de N445 meerdere benzine pompen gevestigd zijn, zag de familie Ramb toch brood in die plek. Ramb wil verder weinig kwijt. „We moeten ons beraden over wat wij gaan doen." In het bestemmingsplan is 1 Bewoners van de Dijkwacht in de wijk Leyhof gebruikten deze winter hun kerstverlichting om te protes teren tegen de verplaatsing van een benzinepomp naar hun wijk. Archieffoto: Mark Lamers dat op de stek langs de Van der Valk Boumanweg appartemen ten gebouwd mogen worden. Of de pomp gesloten wordt en plaatsmaakt voor appartemen ten, of de pomp verhuist naar een nog onbekende plek of dat de pomp blijft staan, het is alle maal nog niet bekend. De ge meente Leiderdorp heeft Meas nog geen alternatieve plaats aangeboden. De tegenstanders uit de wijken Leyhof en Buitenhof zijn dol blij. „We hebben actie gevoerd op een goede, inhoudelijke en ludieke manier", zegt T. Jutte, aanvoerder van de actiegroep 'geen pomp.nl'. Door middel van flyers, een website, kerst verlichting langs de N445 en een massale opkomst op twee gemeentelijke informatieavon den maakten de bewoners hun ongenoegen bekend. „Als je als burger een goede organisatie hebt en een brede basis, dan kom je een heel eind. Ik denk bovendien dat het ertoe heeft bijgedragen dat we al in een vroeg stadium bij de fracties zijn langsgeweest." Als de Shellpomp naar een an dere plek langs de rand van Lei derdorp wordt verplaatst, is de kans groot dat ook daar natuur moet verdwijnen. Mochten ook daar bewoners protesteren, dan krijgen ze steun van Jutte. „Ik sta achter elk initiatief om deze pomp te verplaatsen. Er zijn er teveel in Leiderdorp." door Eric de Jager oegstgeest - In een laatste po ging om de sluiting van multi functioneel centrum 't Groot Proffijt tegen te gaan, mobili seert buurtvereniging Haas- wijk/De Morsebel de wijkbewo ners. Zij moeten morgenavond tijdens een ledenvergadering wethouder Eegdeman het vuur na aan de schenen leggen, vindt het bestuur. „De verkoop moet worden af geblazen", zegt voorzitter Ou- werkerk van de buurtvereni ging. „Het multifunctioneel centrum is indertijd neergezet met geld dat is verdiend met bouwen in Haaswijk. Nu wordt het bij ons weggehaald." Vol gens Ouwerkerk is er voor de verenigingen die gebruik ma ken van het pand geen goed al ternatief. Wethouder Eegde man bestrijdt dat. „Ik ben bezig om te kijken waar we iedereen kunnen onderbrengen en dat lukt aardig. De besturen van de scholen De Springplank en De Kring stellen ruimte beschik baar. Afgezien van de tekorten van 60.000 tot 70.000 euro die het gebouw jaarlijks veroor zaakt, is de verkoop van het multifunctioneel centrum no dig om geld te verkrijgen voor het nieuwe scholencomplex in Haaswijk. Het schoolbestuur moet de gebouwen ook be schikbaar stellen voor andere activiteiten. We zitten alleen met een overgangsperiode tus sen de verkoop van 't Groot Pr offijt en de opening van het scholencomplex. Van de alternatieven in de scholen is Ouwerkerk niet ge charmeerd. „Voor de cabaret voorstellingen is een gymzaal ongeschikt. Als we voor onze evenementen het water over moeten, dan is dat het einde van de buurtvereniging. De ge meente moet de hand in eigen boezem steken. Er nooit iets ge daan om de situatie te verbete ren." Eegdeman geeft toe dat het moeilijk is een goed alternatief voor het cabaret en het kinder toneel te vinden. „Ik begrijp dat de buurtvereniging protesteert. Ik bereid me voor op een hete avond. Wij verkopen, dus we hebben ook enige verplichtin gen. Ik vrees alleen dat ik de mensen van de buurtvereniging verder weinig positiefs te mel den heb. De enige hoop zou zijn dat een nieuwe eigenaar zegt dat de verenigingen nog even in 't Groot Proffijt mogen zitten tot er echt iets mee ge beurt. Het multifunctioneel centrum wordt verkocht. Dat heeft de raad beslist. Ouwerkerk wil morgenavond, om 20.15 uur in 't Groot Proffijt, de mening van zijn buurtgeno ten horen. „We denken aan een handtekeningenactie met de Stichting Evenementen en de kleuteropvang." Alphens ziekenhuis breidt activiteiten flink uit door Erna Straatsma alphen aan den rijn - Na jaren van verkommering groeit de Al- phense vestiging van het Rijn land Ziekenhuis uit tot 'modern standaardziekenhuis van de toe komst'. Het aantal specialismen neemt toe, evenals het aantal patiënten in de poliklinieken. Nieuwbouw moet ruimte maken voor extra acitiviteiten. Begin jaren negentig is Rijn oord als algemeen ziekenhuis gesloten. Bedden voor langdu rige verpleging verdwenen en het afbrokkelende ziekenhuis fuseerde met het St. Elisabeth- ziekenhuis in Leiderdorp. Niet lang daarna besloot de inspec tie voor de volksgezondheid tot sluiting van de afdeling spoed eisende hulp. De kwaliteit van de afdeling was onvoldoende, zo oordeelde de inspectie. Wat in Alphen aan den Rijn over bleef was een verzameling poli klinieken in een oud gebouw aan de Delfzichtweg. „Een tijd lang hebben we in Al phen een zeker ondergebruik van onze ruimte gehad", zegt E. van Royen, voorzitter van de raad van bestuur van de Zorg groep Alatus, waar het Rijnland Ziekenhuis onder valt. „Begin jaren negentig was de pijn van de sluitingen en van de fusie vers. Bij specialisten bestond weerstand om in Alphen te werken. Als gevolg van alle ver anderingen is ook een aantal specialisten vertrokken." Eind jaren negentig keerde het tij. „We zagen dat de gemeente Alphen goed is voor meer dan 30 procent van alle verwijzin gen die wij als ziekenhuis krij gen", zegt Van Royen, die in 1998 aantrad als voorzitter van de nieuwe ziekenhuisorganisa tie. „Bovendien is Alphen een belangrijke groeigemeente. De inwoners kunnen een keuze maken tussen een aantal zie kenhuizen in de regio. Ze kun nen ook naar Gouda of Woer den gaan. Strategisch gezien is Alphen dus een belangrijke ge meente voor ons." In de Alphense vestiging van het Rijnland Ziekenhuis zijn de afgelopen jaren steeds meer specialismen ondergebracht. Foto: Henk Bouwman De raad van bestuur koos er voor om enkele nieuwe, gespe cialiseerde spreekuren in Al phen te huisvesten. Alphen was een kleinere, flexibele orga nisatie, die zich leende voor iets nieuws. We hadden er de ruim te en wilden Alphen ook uit het verdomhoekje halen. Kortom, het was de meest geschikte plek om iets nieuws uit te probe ren." 'Rijnoord' kreeg een speciale operatiekamer voor staaropera ties. „We hadden daar al een grote oogheelkundemaat- schap", zegt Van Royen. „We hebben een moderne OK ge bouwd en kunnen daardoor ef fectiever behandelen." Het me rendeel van alle oogoperaties van het Rijnland is inmiddels naar Alphen verhuisd. In 2002 kreeg Alphen er diverse multidisciplinaire spreekuren bij: een spreekuur pijnbestrij ding, een spreekuur stomazorg, een diabetische voetservice en een downsyndroomteam. In het naastgelegen verpleeghuis Oudshoom (ook onderdeel van de Zorggroep Alatus) verrees een poli psycho-geriatrie. De groei van ziekenhuisactivi teiten gaat voorlopig door. Van Royen: „Onze lijn is dat we zo veel mogelijk Alphenaren in hun eigen gemeente willen hel pen. Voor het grootste deel van de zorg die we als ziekenhuis bieden, namelijk 'planbare zorg', kan dat ook." Planbare, kleine ingrepen maken 80 pro cent uit van het totale pakket aan zorgvoorzieningen van een algemeen regionaal ziekenhuis als het Rijnland Ziekenhuis. „Die ingrepen kunnen we in Al phen gericht, planmatig uitvoe ren. Vooral ook omdat we geen spoedeisende hulp hebben, die in een algemeen ziekenhuis het normale programma behoorlijk kan ontwrichten. In Alphen kunnen we relatief veel meer doen dan in Leiderdorp, met minder mensen." Inmiddels zif Alphen weer hele maal vol. „Bij sommige maat schappen hebben we een ruim teprobleem." De entree is ver nieuwd en het wachten is op de verdere nieuwbouw. Die moet meer ruimte bieden voor nieu we activiteiten. In het nieuwe, vier woonlagen tellende ge bouw krijgt Alphen bijvoor beeld een poli sportgeneeskun de. Daarnaast wordt een aantal bestaande poliklinieken uitge breid, zoals gynaecologie, ver loskunde, oogheelkunde, or thopedie en anesthesie. Van Royen: „Er komen ook extra ruimten voor artsen in oplei ding. Vroeger mochten die niet op twee plaatsen werken, nu wel." Voor spoedeisende zaken, zoals hartinfarcten, moeten Alphena ren nog steeds naar Leiderdorp, maar zorgwekkend is dat niet. Bij dit soort zaken is alleen de aanrijdtijd van ambulances van belang voor de kans op volledig herstel. Ambulances zijn hoog waardige zorgvoorzieningen; hun hulp is gelijkwaardig aan die van een afdeling spoedei sende hulp. „Onze Alphense vestiging is zo als een standaardziekenhuis er in de toekomst moet uitzien", zegt Van Royen. Hij doelt op het landelijke beleid om zoveel mogelijk ingrepen poliklinisch af te handelen en de verpleeg- duur tot een minimum te be- pèrken. ,A1 hebben veel men sen nog een andere beeld van hoe de gezondheidszorg hoort te zijn: met veel bedden en langdurige verpleging. Dat beeld klopt niet meer." De discussie over een mogelijke sluiting van de nachtopvang is nog niet afgerond. De raad van bestuur speelt met dit idee om dat de bedbezetting 's^iachts minimaal is. Er is relatief veel personeel voor nodig om de voorziening te handhaven. Het ziekenhuis moet bovendien be zuinigen als gevolg van rijks maatregelen. „Psychologisch valt ons voorstel moeilijk in Al phen", zegt Van Royen. „En het is ook niet zo gemakkelijk om operaties te schrappen in Al phen. Onze ok-programma's zitten nokvol, en 'snijtijd' is du re tijd. Dus we zijn er nog niet uit wat we moeten doen." Mocht de nachtopvang dicht gaan, dan is dat tijdelijk. Als de nieuwbouw af is deelt Rijnland een nieuwe verpleegafdeling met Oudshoom, die een 24- uursbezetting krijgt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3