Medicijnen tegen aids goedkoper BUITENLAND Aantal verkeersdoden een wereldwijde 'epidemie' Bush steeds verder onder druk over Irak-beleid Herrijzend Rwanda herdenkt slachting van 1994 Vietnamezen massaal op bedevaart naar dode walvis In ruim honderd arme landen Drama met Bulgaarse schoolbus 'Noord-Korea kan nucleaire wapens maken' Nederlandse krijgt tien jaar cel in Indonesië Massaslachting pluimvee Canada dinsdag 6 april 2004 Foto: Reuters isovmrleg •i Lanka - De nieuwe premier anka, Mahinda Raja- ril het vredesoverleg f amil-i ebellen zo snel :i hervatten. Rajapakse ie dit vanmorgen kort beëd iging als rege- Ieer. Rajapakse is ver- k lorstunder van een vre- Ji jrd n iet de opstande- p ie al sinds 1983 strijden eige n staat in het e jsten van Sri Lanka. e Elirits spoor inüi ongeluk Ee n spoorbedrijf in ittf'innië heeft een re- e v an twee miljoen im drie miljoen euro) irii verband met een wjjiarbij vijf jaar gele- lënsen omkwamen. Trains verzorgt pendel- ii West-Londen. Op 5 [EH99 negeerde een aurder van het bedrijf l icht, waardoor de mi een hogesnelheids- ;lce. Behalve 31 doden ongeveer honderdvijf- i/.den. ing om gram ne in Alicante - Een drugsverslaafde jtermorgen in een bank panse stad Alicante risen in gijzeling geno- man dreigde een naat te laten ontploffen .et een gram cocaïne de loop van de dag liet gijzelaars een voor een t politie bezorgde hem br. De man reed weg, I driehonderd meter j op een auto. Hij werd feerd en per ambulance d. Behalve een hand- had hij een pistool. illen doden ^stortregens eg ras - Zeker vijftig :ijn om het leven geko- ir overstromingen als zware stortregens in [-Mexicaanse staat Tientallen mensen iog vermist. In het ge- :bied is de noodtoe- [ekondigd. Onder de :rs zijn vooral kinde- i^uderen, die niet de jadden zich tegen de ssa te verzetten, aldus irbescherming. sche geleerde ^pion voor VS - Een Russische weten- r is wegens spionage Verenigde Staten schul- jnden aan hoogverraad, èaire-wapendeskundige Jtjagin riskeert een cel- i twintig jaar. Hij ver- jlgens de rechtbank als jrker van het gerenom- q en Canada-Instituut )u militaire geheimen leaire onderzeeërs en door onze correspondent Bob Kroon genève - Het wegverkeer eist meer doden dan malaria en TBC. Het gaat daarom niet meer om 'ongelukken' maar om een volksgezondheidspro bleem. Met 1,2 miljoen doden per jaar en gemiddeld 35 mil joen gewonden, is er zelfs spra ke van een 'pandemie'; een we reldwijde epidemie. Dit stelt de wereldgezondheidsorganisatie WHO. De organisatie wijst ver der op een gigantische econo mische schade - jaarlijks 518 miljard dollar - die door ver keersongelukken ontstaat. Ne gentig procent van alle ver keersdoden komt op rekening van arme landen in de wereld. De schade is daar groter dan al le ontwikkelingshulp bij elkaar. De toenemende motorisatie van het verkeer in landen als China en India houdt geen ge lijke tred met de kwaliteit van het wegennet, rijgedrag, ver keersregels en bewegwijzering. Als daaraan niet snel wat wordt gedaan, rekent de WHO tegen 2020 op een 83 procent stijging van het aantal dodelijke ver keersongelukken in ontwikke lingslanden, tegenover een da ling met 23 procent voor de rij ke landen. ,,In tegenstelling tot vele ziekten zijn verkeersonge vallen vaak voorspelbaar en te voorkomen", aldus de WHO. „De ervaring leert, dat naleving van strengere verkeersregels, de aanpassing van de snelheid, het weren van alcohol, het gebruik van autogordels en helmen voor motorrijders, het aantal doden en gewonden drastisch kan verminderen." Te hoge snelheid blijft de hoofdoorzaak van verkeersongevallen. Te hard rijden veroorzaakt 30 pro cent van alle dodelijke verkeers ongevallen in rijke landen, in ontwikkelingslanden is dat 90 procent. Op slechte wegen, die de auto's moeten delen met voetgangers, fietsers, handkar ren en vee, is 50 kilometer soms al te hard, zeker 's avonds en 's nachts. Voor degenen die me nen dat vrouwen niet kunnen rijden komt de WHO met een ontnuchterende onthulling: bij 73 procent van alle dodelijke verkeersongelukken zijn man nen betrokken, meestal in de leeftijd van 15 tot 44 jaar. Italië: 150 km/h De maximumsnelheid op Italiaanse snelwegen gaat binnenkort naar 150 kilome ter per uur. Volgens de mi nister van Verkeer Pietro Lu- nardi gaat de maatregel waarschijnlijk in juni in. Vol gens de krant La Repubblica is de nieuwe regel van toe passing op 500 kilometer van de Italiaanse snelwegen. Op de andere blijft de maxi mumsnelheid van 130 kilo meter per uur gelden. Hanoi - Een dode walvis die vrijdag aan de zuidkust van Viet nam is aangespoeld, heeft een bedevaart op gang gebracht. Duizenden Vietnamezen zijn de afgelopen dagen soms van honderden kilometers ver naar de kust gekomen om een wie rookstokje te branden bij het karkas. Veel Vietnamese dorpsbe woners, vooral de vissers onder hen, vereren de reusachtige zoogdieren en geloven dat een aangespoelde walvis wijst op een goede visvangst. De 25 meter lange walvis is al aan het ontbin den, maar het duurt nog minstens twee weken voor dat proces is voltooid. De dorpelingen willen van de baleinen een tempel maken ter ere van de walvis, zei een politieagent. Voor een kleinere walvis die vorige maand is aangespoeld in hetzelfde district, Thanh Phu, hebben zij ook al een heiligdom gemaakt. washington/anp-dpa - Vier grote medicijnenfabrikanten gaan hun prijzen voor aids-medi- cijnen in ruim honderd ontwik kelingslanden aanzienlijk verla gen. De farmaceutische bedrij ven berekenen voortaan eender de tot de helft van het laagste normale tarief. Dat is vanmorgen in Washing ton bekendgemaakt. De stap betekent een forse stijging van het aantal arme landen dat voor goedkopere aids-medicamen- ten in aanmerking komt. Tot nu toe profiteerden zestien Afri kaanse en Caraïbische landen van het aids-bestrijdingspro- ject, dat vorig jaar oktober door de Amerikaanse ex-president Clinton in het leven was geroe pen. De uitbreiding is mogelijk doordat organisaties als de We reldbank en de VN-organisatie Unicef bijna vier miljard dollar beschikbaar stelden voor de strijd tegen de „verwoestende" ziekte. Het internationale far maceutische consortium be staat uit de Indiase firma's He tero Drugs, Ranbaxy en Cipla and Matrix en het Zuid-Afri kaanse Aspen Pharmacare. Door een overeenkomst vorig jaar van de Wereldhandelsorga nisatie WHO werd het voor ont wikkelingslanden makkelijker goedkopere versies te maken van medicijnen-cocktails. Begin dit jaar bereikte de stichting van Clinton, de Clinton Foun dation, dat vijf bedrijven de prijs van hun aids-tests met tientallen procenten verlaag den. Door dat akkoord kunnen tot 2009 ongeveer vijf miljoen personen in de Derde Wereld extra worden getest. Volgens de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) en UNAids stierven vorig jaar ruim 3 miljoen mensen aan aids en raakten vijf miljoen mensen ge- infecteerd. Over de hele wereld zijn naar schatting tussen de 34 en 46 miljoen mensen besmet met HIV, het virus dat aids kan veroorzaken. Daaronder tussen 2,1 en 2,9 miljoen kinderen on der de vijftien jaar. Eén op de twaalf volwassen Afrikanen is geïnfecteerd. Het aantal infec ties in Azië (China, India en In donesië) en Oost-Europa neemt snel toe. Belgrado - Reddingswerkers bergen de lichamen van verdronken Bulgaarse schoolkinderen uit de touringcar waarmee ze in een woest stro mende rivier zijn gestort. Eerder wisten ze 38 inzittenden levend via het dakluik uit de bus te halen. Mogelijk zijn twaalf kinderen om het le ven gekomen. De bus was met 43 scholieren, zeven docenten en twee chauffeurs op weg naar huis, na een reis naar de Zuid-Kroatische stad Dubrovnik. In de bergen nabij de Servische stad Prijedor raakte het voertuig na een klapband van de weg en stortte in een 55 meter diep ra vijn waardoor de Lim stroomt. Foto: EPA brussel/anp-rtr - Npord-Korea kan een ongelimiteerd aantal kernwapens maken met haar eigen voorraad plutonium. Dit heeft Charles Kartman gezegd, hoofd van het consortium KE- DO, dat tot voor kort werkte aan de bouw van twee kerncen trales in het land. tangerang/anp - Een Indonesi- sche rechtbank heeft vandaag een 21-jarige Nederlandse vrouw veroordeeld tot tien jaar cel wegens smokkel van 4862 XTC-pillen. Ook moet Sibel Y. een boete van 50 miljoen rupia (5000 euro) betalen. De vrouw heeft nog niet besloten of ze in hoger beroep gaat tegen de ver oordeling. Y. werd op 10 juli vo rig jaar gearresteerd op het vliegveld bij Jakarta ottawa/ap - In de Canadese provincie British Columbia worden negentien miljoen kip pen en kalkoenen afgemaakt in verband met vogelpest. Dat be tekent dat 80 procent van het pluimvee in British Columbia moet worden afgemaakt. Gevechten in Irak Twijfel over haalbaarheid van machtsoverdracht op 30 juni groeit washington/anp-gpd - Zowel Republikeinse als Democrati sche politici in de Verenigde Staten beginnen zich openlijk af te vragen of president Bush de macht in Irak op 30 juni wel kan overdragen aan de Irake zen. De steun voor Bush brok kelt zienderogen af: een meer derheid van de Amerikanen (53 procent) heeft zich nu tegen het Irak-beleid gekeerd. Dat blijkt uit een enquête van het onder zoeksbureau Pew Research Center. In januari steunde 63 procent van de bevoking Bush nog. Een minderheid van 44 procent vindt dat de situatie aanleiding geeft om de troepen terug te halen. Volgens The Washington Post is de grootste angst van de Ameri kaanse regering dat de opstand van de volgelingen van de radi- kale sji'ietische geestelijke Mu- qtada al-Sadr zal overslaan op de rest van de sji'ietische bevol king. Vanochtend raakten elf Italiaanse militairen gewond in gevechten met aanhangers van al-Sadr in de Zuid-Iraakse stad Nasiriyah. De strijd brak uit toen de Italianen probeerden „enkele honderden" sji'ieten, die bruggen in de stad bezet hielden, te verdrijven. Gisteren George Bush houdt voet bij stuk. Foto: Reuters zijn ten westen van Amerikaanse mariniers gedood. Het Amerikaanse leger is in het gebied onder meer actief in Ra- madi en Fallujah, brandhaar den van soennitisch verzet te gen de coalitietroepen. In het parlement hebben toon aangevende senatoren als Ri chard Lugar en Joe Biden de president gewaarschuwd voor een regelrechte burgeroorlog in het Arabische land. De Democratische senator Ed ward Kennedy noemde Irak gis- tereh in een lezing 'Het Viet nam van Bush'. Volgens Kenne dy is Bush de minst geloofwaar dige president sinds de in 1974 afgetreden Richard Nixon. De grootste verzetshaarden te gen de coalitietroepen liggen momenteel in de soennitische delen van Irak. Het gevallen re gime van Saddam Hussein be stond uit soennieten. De sji'ie ten, sterk onderdrukt door Sad dam en de zijnen, hebben zich de afgelopen maanden rustiger gehouden, hoewel er in de sji'ietische landsdelen al direct sterke anti-Amerikaanse gevoe lens waren. Maar Bush houdt voet bij stuk: hij zei gisteren dat de datum van 30 juni voor de machts overdracht blijft staan. Volgens Amerikaans politiek commen tatoren kan Bush ook moeilijk anders. Een vreedzame machtsoverdracht in een „vrij Irak" is cruciaal voor de lopen de campagne om hem een nieuwe termijn in het Witte Huis te geven. Die campagne is in belangrijke mate geënt op de profilering van Bush als iemand die korte metten heeft gemaakt Nederlanders blijven binnen De Nederlandse militairen in Irak staan onder verscherpte be veiliging. De Britse commandant besloot tot extra bescherming naar aanleiding van de onlusten van het afgelopen weekend in Najaf. Bovendien trekken op dit moment honderdduizenden sjhi'ietische pelgrims door het door Nederlandse militairen ge controleerd gebied, op weg naar Karbala. Militairen moeten zo veel mogelijk in het kamp blijven en reizen naar Nederland voor familiebijeenkomsten zijn beperkt. Een woordvoerder van het ministerie wil niet zeggen of er een concrete dreiging tegen de Nederlandse troepen bestaat. „De veiligheidssituatie wordt da gelijks geëvalueerd door het Britse opperbevel in Irak. Op grond daarvan wordt eventueel tot extra beveiligings- en bescher mingsmaatregelen besloten. Dit weekeinde heeft de Britse divi siecommandant, onder wiens bevel de Nederlanders vallen, be sloten tot extra veiligheidsmaatregelen. De Nederlandse solda ten moeten die orders opvolgen." met landen die de veiligheid van de Amerikanen bedreigen. Een van de belangrijke struikel blokken bij de machtsover dracht is de vraag of de Irake zen tijdig voor hun eigen veilig heid kunnen zorgen. De VS en hun bondgenoten in Irak heb ben tienduizenden Irakezen klaargestoomd om toe te treden tot een nieuwe politie- of leger macht, maar er is grote twijfel over de kwaliteit van de trainin gen. Veel opleidingen zijn uit besteed aan particuliere bedrij ven en in veel gevallen was er een schreeuwend gebrek aan materieel. Na de machtsoverdracht zullen de vele tienduizenden buiten landse militairen nog wel een tijdje in Irak blijven, maar de zeggenschap over de Iraakse veiligheidstroepen zal in andere handen overgaan. Er zal vol gens velen een soort machtsva cuüm ontstaan, waarvan mili ties als die van al-Sadr misbruik kunnen maken. Kigali/ANP - Het Midden-Afrikaanse Rwanda herdenkt morgen dat een van de grootste en snelste volkeren moorden van de moderne geschiedenis daar op 7 april 1994 begon. In honderd dagen werden volgens de jongste schatting van de regering 937.000 mensen op gruwelijke wijze vermoord. Dat gebeurde vooral met machetes, messen en knuppels. De internationale gemeenschap wendde zich van het bloedbad af. In de eerste weken van de bloedbaden riep de Veiligheidsraad 2230 van de 2500 VN-blauwhel men uit het land terug. Dat nadat tien Belgische blauwhelmen waren vermoord. Rwanda lijkt voorbeeldig te herstellen van de gruwelen, die het onder meer van een belangrijk deel van de mid denstand en van zijn reserves beroofden. Tien jaar la ter groeit de economie gestaag. Rwanda, 'land van de 1000 heuvels', lijkt politiek een van de stabielste landen ter wereld., maar volgens waarnemers bedriegt de schijn. De hoofdstad Kigali is kalm, veilig en relatief welvarend. Naar regionale maatstaven is de autoritaire regering van president Paul Kagamé EUndig en niet Het land lijkt weer welvarend en rustig, maar schijn bedriegt rende Tutsi-enclave in een land van verarde Hutu- boeren. Een levensgevaarlijke situatie: in 1994 hadden corrupt. Ze hoeft, mede dankzij het machtige apparaat van Kagamé's partij, geen oppositie te vrezen. En her rijzend Kigali bloeit dankzij de dienstensector. Gemid deld zijn de inkomens terug op het niveau van 1994. Maar de landbouw kan de bevolkingsaanwas niet aan. Rwanda produceert niet genoeg voedsel voor zijn in woners. De uitvoer van landbouwproducten als koffie en thee, daalde in 2003 met maar liefst 30 procent. Op het platteland verdwijnen winkels, omdat de bevolking geen geld meer heeft. Hier wonen vooral de Hutu's. Velen zijn straatarme boeren, die destijds met hun ma chetes landgenoten aan stukken hakten. De regering heeft dorpsgerechten, 'gacaca-hoveri-, uit gevonden om de talrijke plegers van de massamoorden te berechten. De rechterlijke macht is overbelast. 'Gacaca' moet hier verlichting brengen. Maar deze dorpsjustitie heeft volgens waarnemers ook schaduw zijden. Getuigen en mishandelde personen worden in de bergdorpen soms vermoord om rechtszaken te tor pederen. Anderen nemen uit angst de wijk naar Kigali. De hoofdstad wordt zo steeds meer een relatief w^fea- de Hutu's het vooral gemunt op de welvarende en ge- priviligeerde Tutsi-minderheid in het land. De volkerenmoord is zorgvuldig voorbeeid door de Hutu's. Ze kochten van de internationale hulp Chinese en Egyptische machetes en deelden die uit onder Hu- tu-mannen. Zeker eenderde van hen had een nieuw hakmes. Een radiostation om de uitroeiing aan te wak keren en te coördineren, 'Radio Mille Collines', ging in juli 1993 in de lucht. De bom barstte op 7 april 1994. De arme en analfabetische Hutu-boeren volgden in derdaad de bevelen van hogerhand op. Paul Kagamé viel met zijn leger van ballingen Rwanda binnen. Ka gamé is een Tutsi die eind jaren vijftig met zijn familie naar Uganda vluchtte uit angst voor het geweld. Ka gamé versloeg in juli de Hutu's én nam, naar oud Rwandees gebruik, bloedig wraak. De VN schat dat na de slachting van 1994 nog eens 250.000 hutu-vluchte- lingen over de kling zijn gejaagd. Zij worden niet her dacht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15