Allochtonen krijgen bos om te smullen de juiste trend BINNENLAND1 Huisbaas tipte politie en crisisteam over advocate 10 jaar vast Prestaties ziekenhuizen beloond en bestraft Vrolijke noodhulp willink: Malaise in politiek Teken maken meer slachtoffers in natuurgebieden I Marechaussee opgepakt voor mensensmokkel Brand verwoest ijshockeybaan Uithof Caribbean Brother verdacht van smokkel 300 kg cocaïne tot seks banaan De rechtbank in Alk tin de zogenoemde jootaffaire' tegen drie n straffen tot 120 da- igelegd wegens open- ldpleging. Bij een ver- nog geen uitspraak )e 'bananenbootaffai- om de verkrachting lanaan van een 15-ja- "in aan boord van een 'orig jaar. vrouw in ig gevonden - De politie heeft gis- in Schiedam een od in een woning aan- Agenten waren in het li kijken, nadat een bij het politiebureau jld. Hij is aangehou- '4>edracht is nog ondui- iar de politie gaat )g uit van een misdrijf rajtionele sfeer. tegen /end zand ft - De gemeente Den at bij het bouwterrein, irdag een zevenjarige n het leven kwam, -twingsborden plaatsen streden ervan erg ge- an zijn. Ook treft zij jlen om gemotoriseerd pi weren. Het gaat om i Wielen, een plek in L waar vele honderden prden gebouwd. De jkte toen hij werd be ider een berg schui- nvervoer uurder De nieuwe zieken- ling voor vervoer van zieken en gehandi- ar dokters, revalida- ii of gehandicapten ig valt 50 miljoen eu- r uit dan voorzien, uit eerste berekenin- :n werkgroep van leeraars Nederland ;erekend per verze- het om ongeveer 5 aar. De nieuwe rege- juni ingaat, beperkt bndsvergoeding tot epatiënten, radiothe- :hemotherapiepati- ueel gehandicapten n in een rolstoel. dinsdag 6 april 2004 e plukt toys kaal n - Justitie in Den ibeert vandaag voor overboys financieel ikken. Van twee ver- lit Eindhoven wordt ro teruggevorderd, die idinnen' voor hen als zouden hebben ver- nieuwe aanpak moet van meer 'respectlo- mannen tegengaan. :hten, 19 en 22 jaar :en samen met een man twee vrouwen i 2001 gedwongen Is raamprostituée in im en Antwerpen te St lijk vlak ;rens België ei Enkele honderden :nin de Belgische grens, eijidhoven, is in België lelijk overschot gevon man tussen de 30 >ef. Een auto in de was doorzeefd met id Nederlandse num- n. De politie in België irom dat het slachtof- iderlander is. Samen ie in Nederland zoekt e identiteit. pluter in klas aanwinst rijswijk/anp - Het Sint Francis- cus Gasthuis in Rotterdam be taalt een boete aan zorgverze keraar Zilveren Kruis Achmea, als het patiënten niet op tijd be handelt. Andere verzekeraars proberen met soortgelijke initi atieven goede prestaties te be lonen en slechte te bestraffen. Zorgverzekeraar VGZ bijvoor beeld heeft in de contracten met zestien ziekenhuizen een bonus-malussysteem opgeno men. Het ziekenhuis verplicht zich daarmee de gevraagde zorg te leveren op straffe van een boete. Als het ziekenhuis goed presteert, levert dat een bonus op. Het systeem van VGZ lijkt erg op de afspraak die het Sint Franciscus Gasthuis maakte. Wel is de boete die het Rotter damse ziekenhuis kan krijgen, veel hoger: 600.000 euro. De boete die VGZ heeft afgespro ken, bedraagt maximaal 65.000 euro. Volgens woordvoerder T. Da- linghaus van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) worden dit soort prestatieafspraken meer en meer gemaakt. „Verzeke raars krijgen de rol van zorgin- koper en gaan dus meer eisen stellen aan ziekenhuizen." beek/anp - Het Geldersch Land schap en de Beekse stichting wAarde gaan samen een zoge noemd Bos om van te Smullen planten op de Nijmeegse heuvel rug. Het bos vol noten- en vruch tenbomen is vooral bedoeld om meer allochtonen van de natuur te laten genieten Volgens de twee natuurorgani saties komen allochtone men sen heel weinig in de natuur. Een verklaring daarvoor is vol gens de buitenlanders zelf, dat de bossen in Nederland saai zijn. „In hun eigen land is over al in de natuur iets te eten", al dus wAarde-directeur Th. van Slobbe gisteren bij de presenta tie van het plan. „Daar willen we nu aan tegemoetkomen door smulbossen aan te plan ten. In de komende jaren plan ten we bij een aantal grote ste den in het land dergelijke bos sen aan." wAarde is al enige tijd bezig met een door het ministerie van VROM gesteund project 'Multi culturele waardering van na tuur en milieu in Nederland'. Volgens de stichting is de rela tie met de natuur in de eigen omgeving van belang voor inte gratie en inburgering. De Beek- se stichting wil, zodra de bo men in het smulbos gegroeid zijn, elk najaar voor allochto nen en autochtonen een pick nick organiseren, waarbij de rij pe noten en vruchten kunnen worden opgegeten. Volgende week dinsdag trekt de eerste groep allochtone Neder landers met vertegenwoordi gers van wAarde en Het Gel dersch Landschap de bossen in om te bepalen welke bomen en struiken zullen worden aange plant. „Er komen alleen eetbare gewassen in het Bos om van te Smullen te staan. Te denken valt aan appel- en perenbomen, frambozen- en bessenstruiken en notenbomen. Ook pad denstoelen zijn waarschijnlijk populair", aldus Van Slobbe. Het is de bedoeling dat deze groep mensen in het najaar helpt met de aanplant van het bos. In 2005 en 2006 volgen smulbossen op andere plekken in het land. De Pluk-de-Dag- picknick moet een jaarlijks te rugkerend evenement worden. barn e veld - Het wordt het meest kleurige centrum voor hulpverlening in Nederland: het bureau voor brandweer, politie en GGD dat in Barneveld aan de snelweg A30 wordt gebouwd. Het gebouw, dat in juni klaar moet zijn, kost 3,5 miljoen euro. Behalve kleurige kunststof lichtgevels krijgt het ge bouw ook een dak met een grasmat erop. Foto: ANP - Met een computer verbeteren de resulta- e leerlingen niet. Dat wer verschillende stu- ederland, de Verenigde Israël. Uit het Neder- ïderzoek bleek dat de r zelfs een negatief ef- leerlingen heeft. On- r Hessel Oosterbeek niversiteit van Amster- erzocht de effecten geld voor scholen als uitgegeven aan lera- n computers'. Bij de ci- iten van schplen ble- iteringen in extra lera- effect te hebben. In- en in computerpro- s en internetmogelijk- verden slechtere resul- Pen voor inden vrouw Een 39-jarige arts icht gaf zijn ex-vrouw uw levend te verbran- steren door de recht- Den Haag veroordeeld fen jaar cel. De twee [slaafde mannen (26 en 4ie de aanslag pleeg- gen ieder tien jaar cel. 'er achtte medeplegen ig tot moord in alle ge- ïwezen. den haag/anp - De Tweede Ka mer holt van incident naar inci dent in plaats van zich bezig te houden met controle van het kabinetsbeleid. De parlementa riërs nemen geen tijd om na te denken en laten zich leiden door de media. Dat weinig florissante beeld schetste vice-president Tjeenk Willink van de Raad van State gisteren van het functioneren van de Tweede Kamer. De 'on derkoning' van Nederland door Richard Mooyman schiphol - Een 45-jarige mare chaussee is gearresteerd op ver denking van mensenmokkel op Schiphol. De man is onlangs aangehouden in zijn huis in Utrecht, aldus een woordvoer der van de Koninklijke Mare chaussee. De zegsman wil al leen bevestigen dat het gaat om een wachtmeester die werk zaam is bij de grensbewaking. Meer aanhoudingen, zei de woordvoerder, worden niet ver wacht. Naast de invoer van drugs is de smokkel van mensen voor cri minele organisaties een lucra tieve bezigheid. Mogelijk speel de de wachtmeester een rol bij het georganiseerd binnenlood sen van illegalen. Volgens de marechaussee is het uniek dat een korpslid wordt aangehouden wegens mensen smokkel. Wel worden regelma tig andere Schipholwerkers ge pakt wegens het binnensluizen van illegalen. Op Schiphol wer den vorig jaar in totaal elf per sonen door een speciaal 'sluis- team' aangehouden. In 2002 hield het team zelfs een record aantal van 155 personen aan, waarvan de meesten werkzaam waren op de luchthaven. Sinds enkele jaren is de contro le op het personeel op Schiphol verscherpt. Behalve nieuwe medewerkers worden ook per soneelsleden die er al jaren in dienst zijn allemaal opnieuw gescreend. Dat kan leiden tot het intrekken van hun speciale Schipholpas en in het ergste ge val tot ontslag. greep de presentatie van zijn jaarverslag aan om het 'inci- dentalisme' en de 'willekeur' van de Kamer in niet mis te ver stane bewoordingen aan de kaak te stellen. „De Kamer wil ook medebe stuurder zijn. Het debat wordt versmald tot commentaar op de plannen van het bestuur", aldus Tjeenk Willink. „De tijd om na te denken wordt niet ge gund: er moet worden gerea geerd en wel onmiddellijk." den haag/gpd - Het aantal mensen dat in natuurgebieden wordt gebeten door een teek neemt fors toe. In vergelijking met acht jaar geleden komen nu twee maal zoveel patiënten bij de huisarts voor een consult. Ook het aantal men sen bij wie na de tekenbeet een infectie werd geconstateerd is verdubbeld. Teken kunnen een infectie overbrengen met de chronische ziekte van Lyme als gevolg. Als deze infectie niet tijdig wordt behandeld met antibiotica, kan het lei den tot aantasting van het zenuwstelsel, de huid, de gewrichten en zelfs het hart. In 1994 kregen huisartsen nog 33.000 patiënten met tekenbeten op consult en 6500 patiënten die waren geïnfecteerd met deze bacteriële infectieziekte. In 2001 kwamen bij de ondervraagde huis artsen 61.000 patiënten met tekenbeten langs, van wie 12.000 met een infectie. De beet is te herkennen aan de typische huiduitslag op de plaats waar de teek heeft gebeten. De resultaten van het onderzoek staan deze week in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De onderzoekers denken dat het daadwerkelijke aantal te kenbeten vele malen hoger ligt dan uit de cijfers van de huisartsen blijkt. De bloedzuigende parasiet, die op een spinnetje lijkt, zorgt vooral in natuurge bieden voor steeds meer overlast, con cluderen de onderzoekers. Het zuiden van Friesland, Drenthe, de Veluwe, de Achterhoek, de Utrechtse Heuvelrug en de duingebieden worden al langer als ri sicogebieden gezien. De onderzoekers vinden het opvallend dat teken nu ook in Zeeland, Noord-Brabant, delen van Limburg en het noordoosten van Gro ningen steeds meer toeslaan. De toename van het toerisme in natuur gebieden noemen de onderzoekers als belangrijkste oorzaak voor het stijgend aantal patiënten dat last krijgt van een tekenbeet. De parasiet, die vooral actief is tussen maart en oktober, zit vaak in gras, struiken en bomen. Vanuit hun schuilpositie springen ze op mensen en dieren. De onderzoekers adviseren wan delaars hun huid goed te bedekken. De brand in de Uithof leidde tot een enorme rookontwikkeling. Foto: GPD/Phil Nijhuis enschede/gpd - De huisbaas van Frederiek de J. heeft enkele dagen voor zij een aanslag pleegde op WD-fractievoorzit- ter Van Aartsen hulp gezocht. Hij belde met de politie Twente en de crisisdienst van Mediant, de instelling voor geestelijke ge zondheidszorg voor Midden- Twente. De huisbaas achtte De J. 'een bedreiging voor zichzelf. 'Frederiek de J. had hulp nodig, maar zag dat zelf niet in', zei de huisbaas gisteren desgevraagd. De J. woonde in een tot woning verbouwde garage achter het huis van de man. Zij was daar vorig jaar ingetrokken, rond de dag dat zij zich wegens psychi sche problemen op haar werk op een Utrechts bureau voor rechtshulp ziek had gemeld. Vorige week reed de advocate opzettelijk met een gehuurde auto in op WD-fractieleider Van Aartsen en zijn woordvoer der. Zij wordt verdacht van po ging tot moord of doodslag dan wel poging tot zware mishan deling. Vandaag wordt zij voor geleid aan de rechter-commis- saris van de Haagse rechtbank. Die beslist of zij nog langer in voorlopige hechtenis moet blij ven. Simon Janssen, bestuursvoor zitter van Mediant, bevestigt dat er 30 maart bij de crisis dienst een telefoontje is bin nengekomen van 'een burger'. „Er is toen niet de indruk ge wekt dat de vrouw een gevaar voor zichzelf of anderen zou kunnen zijn. Volgens de proce dure is daarom geadviseerd contact te zoeken met de huis arts. Die moet beoordelen of er geestelijke gezondheidszorg nodig is." Op dat moment is de juiste beslissing genomen, vindt Janssen. De huisbaas omschrijft Frede riek als iemand die hulp nodig had, maar geen hulp wilde. „Dat is het beroerde in Neder land. Mensen die hulp nodig hebben, zien dat vaak zelf niet in. Er kan pas worden ingegre pen als er dingen gebeuren. Dat is mijn aanklacht tegen het sys teem", zegt de man. De huisbaas vindt dat de politi ci in Den Haag 'een koekje van eigen deeg' hebben gekregen. „Hoeveel mensen zijn er die zien dat anderen hulp nodig hebben maar niets kunnen doen", vraagt hij zich af. De politie wil niet zeggen of ze op de hoogte was van dé psy chische problemen van Frede riek. De woordvoerder verwijst voor een reactie naar het open baar ministerie in Den Haag. Dat weigert commentaar. den haag/gpd - Een enorme brand heeft gistermiddag de ijs hockeybaan van in- en out- doorcentrum De Uithof in Den Haag verwoest. Andere delen van het sportcomplex raakten zwaar beschadigd. Ongeveer 150 bewoners van een nabijge legen flat moesten vanwege de heftige rookontwikkeling wor den geëvacueerd. De brand brak omstreeks half vier uit op het dak van de ijs hockeybaan van De Uithof, ver moedelijk door werkzaamhe den aan het dak. Honderd klan ten en personeelsleden in het complex werden direct geëva cueerd. Al snel na het uitbreken van de brand stond het dak in lichter laaie en sloeg het vuur over naar de binnenkant van de ijs- hockeyhal. Ook de overkapping van de wedstrijdschaatsbaan, kleedkamers, de fitnessruimte en het horecagedeelte van het complex vatten vlam. Volgens de brandweer kon het vuur zich zo snel verspreiden door de harde wind, de teren dakbedekking en de op het dak aanwezige gasflessen. Omdat deze gasflessen ontploften en van het dak werden geslingerd, kon de brandweer na aankomst niet direct met blussen begin nen. De explosies, die met grote steekvlammen gepaard gingen, waren tot ver in de omtrek van de Uithof te horen. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling, die in de hele stad en omliggende gemeenten was te zien. De brandweer adviseerde mensen via de radio om ramen en deu ren gesloten te houden en bin nen te blijven. Door een goed werkende beveiliging van de ammoniakinstallatie, die nodig is voor het maken van kunstijs, kwam deze giftige stof niet vrij. Omstreeks kwart over zes werd het sein 'brand meester' gege ven. Evenementen als een in ternationaal darttoernooi, een internationaal jeugdijshockey- toernooi en enkele beurzen zijn afgelast. (advertentie) (advertentie) 47%* Lage hypotheekrente bij Fortis Bank met zekerheid voor lange tijd Iwww.fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 ''<tifectieve rente 4,9%, rentewijzigingen voorbehouden. Vraag naar de voorwaarden. De bank van vandaag rotterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) verdenkt een van de twee leden van de mo torclub Caribbean Brothers, die op 8 maart zijn aangehouden wegens verboden wapenbezit, ook van de smokkel van 300 ki lo cocaïne. Dat heeft een woordvoerder gisteren gezegd. Volgens justitie zijn de opge pakte leden van de Caribbean Brothers ook enige tijd slachtof fer geweest van ontvoering door twee leden van de Hells Angelsclub uit Oirsbeek, de No mads. Deze twee worden naast ontvoering verdacht van het vermoorden van drie van hun eigQjï clubleden. De rechtbank in Roermond zei op 19 maart dat de raadkamer van de rechtbank het voorarrest van de leden van de Nomads alleen had verlengd voor de verdenking van de drievoudige moord. Voor de gijzeling van de leden van de Antilliaanse mo torclub bestond onvoldoende verdenking. Het OM houdt wel vast aan die verdenking. De drie doodgeschoten Hells Angels vyerden op 13 februari gevonden in een beek in Echt. Een van hen was de president van de Nomads, P. de Vries. De vice-president van de Nomads is een van de twee verdachten vapjde drievoudige moord.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11