Mobiele telefoon geducht wapei GESPREK VAN DE DAG 'Ongeleid projectiel' zingt sterren van de hemel Beckham in de penarie Het slapeloze brein DAGELIJKS LEVEN SEKS MET DIEREN zou moeten worden VERBODEN. Het ministerie van land bouw bekijkt of de dierenwelzijnswet zo kan worden aangepast dat 'alle vormen van bestialiteit' strafbaar zijn. Minister Veerman van landbouw heeft dat giste ren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. De minister reageert hiermee op de commotie, die bij verscheidene Kamerleden ontstond toen een ponyver krachter in Utrecht begin maart vrijuit ging omdat hij volgens de wet niets straf baars had gedaan. Veerman wil de wet zo mogelijk nog voor de zomer aanpas sen. In de dierenwelzijnswet staat opgesomd wat als dierenmishandeling wordt gezien en dus strafbaar is. Zo mag een koe niet met volle uiers worden vervoerd, een hond niet als trekdier worden gebruikt en mag een eigenaar een kat niet zelf castreren. Veerman wil onderzoeken of seks met dieren aan die lijst van dieren mishandelingen kan worden toegevoegd. PAUL ATKINSON, die in de jaren '60 als gitarist deel uitmaakte van de Britse popgroep The Zombies, is afgelopen donderdag op 58- jarige leeftijd OVERLEDEN. The Zombies, met zanger Colin Blunstone en toetse nist Rod Argent, had hits met She's Not There, Tell Her No en Time of The Sea son. Later hielp Atkinson als A&R-manager groepen en artiesten.als ABBA, Bruce Hornsby, Judas Priest en Patti Smith aan een platen contract. Hij woonde sinds twintig jaar in Los Angeles. PRINS BERNHARD maakt het goed. De 92-jarige prins heeft na de uitvaart van ko ningin Juliana, vandaag een week geleden, rust genomen. Hij heeft van de emotionele gebeurtenissen van de afgelopen weken GEEN TERUGSLAG gekregen. Dat heeft de RVD gisteren desgevraagd bevestigd. De gezondheid van de prins is broos. Bernhard was door het overlijden van Juliana, met wie hij 67 jaar was gehuwd, 'zeer aange daan'. Lange tijd was het onzeker of hij de begrafenis in Delft kon bijwonen. De prins was er echter bij en daalde ook met zijn dochters en schoonzoon Pieter van Vollen hoven af in de koninklijke grafkelder. De koninklijke familie onderneemt tot en met Pasen (komend weekeinde) vanwege de fa- milierouw nog geen publieke activiteiten. Jubilerende Henk Westbroek brengt dubbel-cd uit Hij is altijd al een ongeleid projectiel ge weest, de presentator, tekstschrijver, politi cus, zanger en kroegbaas Henk Westbroek. Gisteravond, in Svens Café in Hilversum, spreidde hij zijn absolute eigenzinnigheid weer eens ten toon. „Ik ga drie liedjes zin gen, meer niet." Het werden er zo'n tien. Vol verve. Aanstekelijk. Enthousiast. Zoals we hem kennen. Hij is precies 25 jaar in het vak, aanleiding voor zijn platenmaatschap pij EMI/Dino Music om een 'klein' feestje te bouwen in een klein café met alleen ge nodigden én het uitgeven van een verza mel-cd: henkwestbroek.nl. Gisteravond werd de cd-box ten doop gehouden en vanaf vandaag ligt hij in de winkel. „Zo ben ik nou begonnen," zei de zanger, doelend op het kleine podium en het tot de nok toe gevulde kleine, rokerige etablisse ment. „Vijfentwintig jaar geleden trad ik ook zo op in allerlei kleine kroegjes en over 25 jaar ga ik dat weer doen." Eigenlijk vindt de zanger, die in tegenspraak met zijn hou ding en zijn omvangrijke gestalte zulke lief lijke en aandoenlijke liedjes kan schrijven, het allemaal maar niks. Hij ondergéót het, zegt 'ie. „Ik heb echt een pesthekel aan dit soort feestjes en presentaties. Als ik niet hoefde, was ik vanavond ook niet naar Hil versum gekomen. Maar ja, het hoort er nou eenmaal bij hè?" Aan de andere kant, zegt hij, kan een der gelijke locatie Westbroek ook wel weer be koren. „Het klinkt wel erg leuk in een klein café als dit, je staat heel dicht bij de men sen en je maakt gemakkelijk contact tijdens een dergelijk optreden. Dat zijn dingen die je veel minder hebt in een grote zaal." Westbroek, die een maal per week een pro gramma presenteert bij Radio M Utrecht, maakte de cafébezoekers, onder wie zelfs fans die speciaal uit Friesland waren over gekomen, gelukkig. Héél gelukkig. Hij zong niet alleen verschillende van zijn eigen kra kers (Zelfs je naam is mooi, De laatste en de eerste steen, Ergens in je hart), maar Jubilaris Henk Westbroek wordt op de schouders genomen door twee van zijn bandli René Meister (piano) en Angelo van den Burg (percussie). Foto: Frans van Zijst daarnaast ook nummers die hij voor ande ren (Het Goede Doel, Ruth Jacott, Bart de Graaff en de Jazzpolitie) heeft geschreven. Westbroek moest weg bij de VARA (Denk aan Henk voor 3FM presenteerde hij) en hij ziet zich daar niet snel terugkeren. „Vrese lijk toch, zoals het er bij die omroep aan toegaat? Drie directeuren op rij binnen een jaar vertrokken, onlangs Jeroen Soer nog." Cynisch: „Op zichzelf is het knap vj VARA, om dat voor elkaar te krijgen nooit meer terug naar de omroep d zo lang onderdak bood? „Je weet n< maar Uc ga niet solliciteren. Dat doe nooit. Oók niet bij de VARA." Jan van Stipriaan Luïscius Het menselijke brein blijft; een wonderlijk ding. Mijn eigen exemplaar ken ik inmiddels een beetje, maar stelt mij nog altijd voor raadsels. Zo ken ik periodes waarin de slaap niet wil komen. Ik sla aan het pieke ren. Geheel zinloos los ik alsnog problemen op die al jaren achter me liggen, of maak me druk over toekom stige perikelen waar ik in werkelijkheid geen enkele controle over heb. Maal ik nu omdat ik niet kan sla pen, of kan ik niet slapen omdat ik maal? Het begin van de ellende is nooit duidelijk, maar zodra het brein op toeren komt is de zaak voor uren verloren. Gesprekken met papa's en mama's, wilde plannen, honderd opmerkingen die je in honderd situaties beter niet had kunnen maken en tevens de honderd sterk verbeterde versies ervan. Met dozijnen tegelijk tuime len de lijken uit de kast. Behalve slapeloos en opge wonden ben ik tegen een uur of vier óók nog boos en verdrietig. Alleen de uitputting kan de slaap nog bren gen. Maar soms heb ik geluk: mijn brein schiet mij, al thans gedeeltelijk, te hulp en begint onschuldige taal spelletjes te doen. Zomaar ergens begint een klomp hersencellen met het construeren van taalfragmenten die je van achteren naar voren kunt lezen. De plaats Nagele, in de polder, blijkt een schitterende reclame kreet voor zichzelf te kunnen maken: Elegant Nagele! Inderdaad, kan je van achteren naar voren lezen. Ik feliciteer mijn brein, draai me nog eens op mijn ande re kant en hoop eindelijk te mogen slapen. Tevergeefs. Hongerige hersentjes vreten zich onstuitbaar door een letterbrij en om half vijf zie ik mij geconfronteerd met een reli-relWat dat is? Een ruzie tussen gelovigen, dit ten eerste, maar óók een woord waarvan de eerste en laatste drie letters gelijk zijn. Plus eentje in het mid den: rel-i-rel. Zijn er zo meer? Volgens bijvoorbeeld Ton Majoor uit Soest is dat het geval. Tevens staat de heer Majoor net als ik vermeld in Battus' taalmirakel 'Opperlans'. Dat is op zich allemaal niet zo erg maar wil meneer Majoor mij dan niet midden in de nacht komen lastigvallen met 3-1-3' tjes? Ik wil slapen, ja? Te laat, helaas. We hebben een wedstrijd. Van Majoor wist ik dat hij al vis-d-vis had gevonden, oki-d-oki en man-x-man, inwoner van het eiland Man. Terwijl mijn vrouw zuchtend opstond en beneden op de bank ging liggen, mijn gesnuif en gewoel werden haar te veel, staarde ik naar een vormeloze letterzee op het plafond, Ruk-k-ruk. Vorm okay, maar niet een be staand ding, helaas. Al weet je het natuurlijk maar nooit, in deze normloze tijden. Pil-s-lip en pot-s-pot? ik K Vermeende affaire met Nederlandse "pHs\at maar- poor- MENSELiJ L-U (STEK. Met Real Madrid mag hij dan op nieuwe, grote successen afstevenen, en ook zijn bankrekening wordt ie dere week voller, maar privé zit de Engelse voetbalster David Beckham aardig in de penarie. Zijn huwelijk met Victoria staat op springen na onthullingen in de Britse sensatie pers over een vermeende affaire met een Nederlandse diplomatendoch- ter, Rebecca Loos. Loos werkte voor het management van Beckham, SEX. De 26-jarige moest Beckham wegwijs maken in Madrid na zijn overgang van Man chester United naar de 'Koninklijke'. Volgens News of the World, een krant met een niet bepaald brand schone reputatie, werd het zakelijke contact tussen de twee al snel omge zet in een vriendschappelijke. En meer dan dat. Beckham, die behalve als voetbalster door velen ook wordt gezien als ide ale man, ontkent de affaire met de Nederlandse. „Ik schrik inmiddels niet meer van belachelijke berichten over mijn privé-leven. De simpele waarheid is dat ik gelukkig getrouwd ben en een prachtige vrouw en twee buitengewone kinderen heb. Het laat zich echter raden dat Beek- ham en zijn vrouw nog eens langdu rig van gedachten zullen moeten wisselen over de kwestie. Dat is ove rigens niet zomaar geregeld. De Brit se tabloids, die massaal op het ver haal zijn gedoken, achten het over spel meer dan aannemelijk omdat Beckham en zijn vrouw lang niet al tijd op dezelfde plek zijn. Bra na Crncevic Als je de waarheid wilt horen, stop dan je oren dicht Zowel voor als tegen terroristen Sinds de aanslagen in Madrid staan de onbedoelde mogelijk heden van de mobiele telefoon ook in Nederland in het brand punt van de belangstelling. Ter roristen gebruiken mobieltjes om op afstand bommen tot ont ploffing te brengen. Terreurbe strijders struinen de mobiele netwerken af, op zoek naar 'vin gerafdrukken' en potentiële da ders. Het gebeurt niet vaak, maar soms ligt een netwerk voor mo biele telefonie eruit. In de tijd van terroristische aanslagen is het de vraag hoe per ongeluk zo'n tijdelijke storing is. Mo bieltjes zijn geliefde hulpmid delen bij het tot ontploffing brengen van explósieven. Vei ligheidsdiensten kunnen een explosie (proberen te) voorko men door een GSM-netwerk lam te leggen. Of de overheid in Nederland die bevoegdheid heeft en of die wel eens wordt gebruikt, is niet duidelijk. Het ministerie van justitie doet er over dat onder werp het zwijgen toe. Volgens Maurice Wessling van de stich ting Bits of Freedom, die op komt voor digitale burgerrech ten, is het platleggën van een telefoonnetwerk onder de hui dige wet in ieder geval niet zo gemakkelijk. „Een dienst bui ten werking stellen kan alleen als de staat van beleg is afge kondigd. Dat gebeurt bij een oorlog. De dreiging van een ter roristische aanslag valt daar niet onder." Beveiligingsdes- kundige Rob Gonggrijp stelt het meer expliciet: „In de strijd te gen terrorisme wordt niet zo precies gekeken wat wel en niet is geoorloofd. Als een telefoon netwerk even uit de lucht wordt gehaald om een aanslag te voorkomen, verbaast me dat niet". Met die mogelijkheid moet te genwoordig in elk geval wel re kening worden gëhouden. De bommen in de treinen in Ma drid werden op 11 maart door middel van mobieltjes tot ont ploffing gebracht. Simpel een kwestie van een verbinding maken tussen het beltoonele ment en het ontstekingsme chanisme. Een belletje naar het betreffende toestel doet de rest. Die methode maakt wekkers of De mobiele telefoon speelt tegenwoordig een zeer belangrijke rol bij terroristische aanslagen, maar tegelijkertijd ook bij de bestrijding daarvan. Foto: GPD elektronische horloges overbo dig en biedt de terrorist de mo gelijkheid het exacte moment van ontploffing te bepalen. Dat laatste maakt terreurbe strijders erg zenuwachtig. Van daar dat verdergaande opspo ringsbevoegdheden steeds va ker op de politieke agenda's staan. De Eerste Kamer heeft onlangs nog twee wetsvoorstel len over het opvragen van on der meer telefoongegevens aangenomen. Op dit moment leveren mobiele operators al leen op verzoek van politie en justitie gegevens. Na de jongste Europese top in Brussel was in de slotverklaring te lezen dat aan een bewaar plicht van telefoongegevens van minstens een jaar wordt gedacht. „Justitie kan dan te rugkijken wanneer en met wie je hebt gebeld. En als je een mobiele telefoon gebruikt ook nog waar je bent geweest", al dus Wessling. „Het probleem is alleen dat dan de gegevens van iedereen worden bewaard en niet alleen van terroristen." Aanbieders van mobiele telefo nie gooien die zogenoemde 'verkeersgegevens' nu al niet meteen weg. Hoewel ze alleen bij prepaidklanten momenteel verplicht zijn de informatie drie maanden te bewaren, gebeurt dat bij alle abonnees. Officieel om problemen bij facturering op te lossen, maar Justitie maakt er tevens dankbaar ge bruik van. Wessling: „Dat blijkt uit diverse rechtszaken waarin deze gegevens al zijn gebruikt". Het verzamelen van de tele foongegevens is voor de politie vrij simpel. Tijdens elk gesprek met een mobiel toestel wordt naast -zeg maar- de elektroni sche handtekening van het toe stel ook het nummer van de SIM-kaart (het IMSI-nummer) met het signaal mee gestuurd. Door die koppeling is de naam van de abonnementhouder makkelijk te herleiden. Overal in het land hangen zogenoem de 'ISMI-vangers'. In feite zijn dit nepsteunzenders die signa len tussen mobiele toestellen en zendmasten aantrekken. Zo kan de politie bepalen waar een toestel en dus een persoon zich bevindt. Zelfs meeluiste ren met gesprekken is mogelijk, maar hiervoor moet eerst toe stemming aan de rechter-com missaris worden gevraagd. Gebruikers van prepaidkaarten zijn moeilijker te volgen, maar ook daar gaat de koppeling tus sen de nummers van het toe stel en de SIM-kaart op. „Een slimme terrorist gooit daarom na gebruik niet alleen zijn pre- paidkaart weg, maar ook zijn toestel", aldus Gonggrijp. „Maar als hij op de camera bij de telefoonwinkel staat waar hij de pre-paidkaart heeft gekocht, is hij nog simpel te traceren." GSM-netwerk Mobiele telefonie vindt plaats via GSM-netwerk (Global System for bile communications), in Europa de jaren tachtig voor de frequent 900 en 1800 MHz-banden gekoze Die bleken in de Verenigde Statei voor andere doeleinden te worde bruikt, waarna daar is besloten di 1900 MHz-band te gebruiken. Va dat in de VS een ander mobiel toi moet worden gebruikt. SIM-kaart Om een mobiel toestel te gebruik een SIM-kaart (Subscriber Identi: tion Module) nodig. Op die kaart een chip staan netwerk- en gehei informatie en de persoonlijke ge§ van de eigenaar. Er bestaan post] en prepaidkaarten. Postpaid is ee abonnement, waarbij maandelijk wordt afgerekend. Bij prepaid bei de klant van tevoren een bepaald tal belminuten. Als die op zijn, kg een nieuwe kaart de telefoon woi opgewaardeerd' Eric de Bie The Sun becijferde dat de twee el kaar slechts 54 van de voorbije 224 dagen zagen. Victoria, een van de vroegere Spice Girls, zat regelmatig in Londen, Milaan of New York, al dan niet met de kinderen Brooklyn en Romeo. Terwijl zij winkelde of plannen maakte voor een nieuwe start van haar zangcarrière, zou Beckham zich met Loos hebben ver poosd. Volgens Delfin Fernandez, ex-body guard en chauffeur van Beckham, had Beckham alleen daarom al een geblindeerde auto. „Dan kon hij op de achterbank ongezien zoenen met Rebecca." Het zijn die 'sleazy details' waar Engeland dezer dagen van smult en het gezin Beckham gruwelt. Het is een storm die, sportief succes of niet, voorlopig niet gaat liggen. Beckham zal de komende tijd, tot en met het EK in Portugal, meer dan ooit achtervolgd worden door de pa parazzi. GPD De Beckhams in gelukkiger tijden. Foto: AP Leuk, aardig, toch maar snel weer vergeten. Ook soap- SOA (geslachtsziekte in Goede en Slechte Tijden) durf ik niet naar lezer Majoor op te sturen. Tuk-s-tuk, saai theater, geestig maar nog steeds niet vol in de roos. Ont-b-ont en uit-1-uit sneuvelen door spel lingsproblemen. Gevoel van diepe teleurstelling, in 1700 hadden ze wel degelijk een kansje gemaakt. De Westerkerk buiten slaat 6 uur, ik smeek mijn brein mij met rust te laten, maar prompt produceert dat de eerste voltreffer: ver-o-ver. En direct verschijnt, met schoffel en vieze handen, eindelijk de langverivach- te oer-b-oer. Al heb ik dat woord geloof ik zelf geïntroduceerd, het is imiddels vaak genoeg gedrukt om te mogen meetellen. En we zijn los: gen-e- gen, aan-m-aan, aan-g-aan. Op een of andere manier verlies ik alsnog het bewustzijn en slaap een uurtje, tot mijn dochter bovenop mij springt. Eén schrale troost: binnenkort ligt in Soest me neer Majoor misschien weer wakker van deze column.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10