Hulpdienst spreekt meer eenzamen Weg met de staat, belastingen, ambtenaren en het parlement REGIO Massale Roeiers openen het Leidse evenementenseizoen belangstelling voor reünie Bonaventura Inbraakgolf in Leiden ry, een gewone taxi is te duury e prijzen liggen na- ïn stuk hoger, maar goed voor ons als er ing bijkomt die nor- t de treintaxi zou ïi collega Jaap Teeu- hem bij. ,,De auto's jder geval al beter op at is al iets. Er is geen rook meer voor de Nu kunnen wij mak- [grijden." leur Simone van der het daarmee eens. Ze fist haar wagen naar igereden. „Ik reed op q. Er waren altijd veel 's Nachts had ik pleegsters en piloten, l nu meer betalen. Ik let idee dat ik minder :b, nu ik op de gewo- Het is zelfs voordeli- piij, want ik krijg ik Hans Brameijer vindt Br dat 'een goed wer- ectief systeem' ver- de Leidse regio. „De door Bas Benneker leiden - De staat, belastingen, ambtenaren, parlement, alle maal dienen ze te worden afge schaft, vinden de libertariërs, die dit weekeinde een interna tionale conventie hielden in Leiden. De hal van de oude universi teitsbibliotheek ziet er zater dagavond niet uit alsof er rich een groep anarchisten heeft verschanst. Buiten voert een van de libertariërs rijn dagelijk se karate-oefeningen uit, bin nen keuvelt de rest gemoedelijk door over de toestand van het land en de excessen van Vader tje Staat. Tijdens het buffet fulmineert columniste Pamela Hemelrijk tegen de overheid, de wel vaartsstaat en tegen politici - 'totally useless bastards'! - en oogst luid applaus. Vanwege haar opvattingen werd zij ont slagen bij het Algemeen Dag blad, nu schrijft ze in de gratis krant Metro. Ze heeft maar even uitgerekend hoeveel ze in haar leven heeft bijgedragen aan de verfoeide verzorgings staat, en komt tot een bedrag van 800.000 euro. „Als ik dat niet had hoeven betalen was ik al gepensioneerd geweest. Nu moet ik jullie uitzuigen omdat ik wegens het schrijven van dit soort dingen ontslagen ben." Twee dagen lang discussieer- dei\ ,zo'n honderd deelnemers Honderd libertariërs bijeen in Leiden aan de conventie over alle as pecten van hun streven; de af schaffing van de democratische rechtsstaat. Op het eerste ge zicht een eigenaardig ideaal om te belijden in een universiteits gebouw, het 'bolwerk van de vrijheid'. Voor libertariërs is het een vanzelfsprekende keuze. Zij vertegenwoordigen de ware vrijheid, en daaronder verstaan zij de vrijheid van ieder mens om over zijn goederen en geld te beschikken, zonder tussen komst van een onderdrukkende staat die met het mes op de keel de helft of meer van het inko- megwopeist. Een libertariër is niet alleen te gen een sterke staat, maar tegen iedere staat. Daarmee is hij po litiek rechts noch links. De Amerikaan Butler Shaffer, pro fessor in de rechten in Califor- nië en een van de sprekers op de conventie, vindt dat in rijn land iedere politieke keuze ont breekt. „We hebben een een- partijsysteem dat in tweeën is gedeeld. Libertariërs rijn tegen de oorlog in Irak, maar ook te gen de sterke staat die de De mocraten voorstaan. We zijn trouwens ook voor de legalise ring van drugs. Het gaat ons om de vrijheid van het individu, om de vraag wat het betekent mens te rijn." Maar is het niet vreemd om li bertariër te rijn en tegelijk pro fessor in de rechten - wetten zijn toch de core business van de verfoeide staat? „Dat kan zo lijken", aldus Shaffer, „maar dan kun je net zo goed vrager waarom dokters onderzoek doen naar kanker." „De libertarische grondwet be staat uit drie artikelen", aldus organisator eri voorzitter van de Libertarische Internationale, Hubert Jongen.Artikel één is het recht van ieder mens op rijn eigen leven. Artikel twee is het recht op zelfverdediging. En artikel drie luidt dat er geen uit zonderingen zijn op de eerste twee regels." Over de vraag of politie, leger en rechtsspraak wel moeten blijven, verschillen de libertariërs van mening. Ze ker is dat iedereen het recht heeft wapens te bezitten. Jon gen: „Als in Nederland iemand je vrouw verkracht, kim je hem alleen maar beleefd vragen op te houden. Als je'het recht zou hebben zo iemand neer te schieten, zou hij zich wel twee keer bedenken." De libertariërs die in Leiden bij een rijn vormen een bijzonder gemêleerd gezelschap. Journa listen, ondernemers, studenten, wetenschappers, zowel jong als oud. Alleen de ambtenaren stand is nauwelijks vertegen woordigd. De conventie telt ze ker één voormalig politicus. Onder de aanwezigen is Winnie de Jong, voormalig parlements lid voor de LPF. Is haar beke ring tot het libertarisme een ge volg van de ervaringen in het parlement? „Ja, misschien wel. Maar ik schep groot plezier in het libertarische gedachtegoed, heb er zelfs een kleine biblio theek van aangelegd. En ik kom er nu achter dat ik het mijn hele leven zo gevoeld heb. Ik denk ook dat Pim Fortuyn, toen hij zei dat we dingen moesten te rugbrengen tot de menselijke maat, het waarschijnlijk in deze richting wilde zoeken.v 'stukje aan de veeweg let kogelvrij [naar de )»lstudie ten i slaags brie agenten hebben nacht in hun vrije tijd tienaars aangehouden. 119 en 20 jaar oud, re- jper uur 's nachts met ifiets over de Haarlem- i kregen ruzie met fcje wandelaars - onder Tenten. Daarna ont- h vechtpartij. De 20-ja- fechte en een 29-jarige ben aangifte gedaan ndeling. irijs kwijt ankgebruik irie bestuurders zijn inde him rijbewijs ikt na drankgebruik, rige bromfietser reed ienestetstraat bijna politiebusje aan en or de mand. Een 31- ;enaar raakte op de traat bijna van de weg. persoon die zijn rijbe- it inleveren, was een .eidenaar die op de eestenmarkt werd ge- d. g brengt uro op >e veiling van de RK Jongerengroep Lei zaterdagavond 1750 bracht. In het Roma- achter de Hartebrug- onder meer een fïets- r meer dan 120 euro id. Het geld is be- ir een echtpaar dat in 1 zonder subsidie kin- :en achterstandswijk LEIDEN leiden - Een beetje grijs, hier en daar wat rimpels erbij en op be paalde plekken (flink) aangezet. Of juist na al die jaren 'geen steek' veranderd. Nieuwsgierige blikken op stickers met namen die op de borst waren geplakt werden gevolgd door toeten van herkenning, drie zoenen of een forse handdruk. Kortom het was zaterdagmiddag reünie van het BonaventuracoUege en alle andere scholen die zich daar inmiddels bij hebben aan gesloten. Ongeveer 2200 oud leerlingen en -docenten van de 76 jaar oude scholengemeen schap waren op het evenement afgekomen. Uit binnenland en buitenland. Door de massale toestroom stonden er gauw lange rijen wachtenden voor het voormali ge Agnes College aan de Eij- merspoelstraat, waar de reünis ten in een chaotische omgeving hun naamsticker en consump tiebonnen moesten ophalen. Gelukkig spoorde menigeen tussen de wachtenden de eerste ex-klasgenoten al snel op, zodat het bijpraten meteen kon be ginnen. Daarna vertrok ieder een naar de vestiging van het Bona waar hij als kind op had gezeten: de Mariënpoelstraat, De bemanning van de sloep moet hard werken om de Kromhout Whaler door het water te laten klieven. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - Het zonnetje scheen zaterdagochtend, het schip- perskoor zong fraaie zeemans liederen en de deelneemsters aan de zesde Leidse Sloepenra ce lagen bij Annie's Verjaardag klaar voor het startsignaal van wethouder Alexander Geertse- ma (Toerisme/WD). Jammer was dat Geertsema het publiek verveelde met een veel te lang promotieverhaal over het wa tertoerisme in Leiden. Pas na dat de toeschouwers hem met handgeklap hadden duidelijk gemaakt dat hij zijn speech moest afbreken, gaf Wj het startsignaal. Helemaal onbegrijpelijk waren de lengte en inhoud van Geert- sema's toespraak overigens niet. Immers, de sloepenrace is de traditionele opening van het seizoen van buitenevenemen ten in Leiden en het water speelt daarin een belangrijke rol. Er is het nodige geld gesto ken in verbetering van aanleg plaatsen in de stad, bewegwij zering lang het water en er ko men meer mogelijkheden voor boten om af te meren bij de Zijlpoort. Maar daar hadden de deel neemsters aan de sloepenrace geen oog voor. Zij waren inmid dels op de ruim 11 kilometer lange route van de race die hen voerde langs het Galgewater, de Trekvliet, het Rijn-Schiekanaal om voor de Spanjaardsbrug weer linksaf te slaan richting centrum naar de finish op de Beestenmarkt. De zesde Leidse Sloepenrace werd georganiseerd door de ge meente en de Koninklijke Wa tersportvereniging de Kaag, sa men met een aantal winkeliers in het centrum. De race telt mee voor het Nederlands kam pioenschap in de zogeheten Kr omhout Whaler klasse. Dit soort sloepen onderscheidt zich van andere sloepen door een slankere rompvorm met een scherpe voor- en achtersteven. Door deze vormgeving is het een snelle, zeewaardige en zeer wendbare sloep met een groot drijfvermogen. Er zijn acht roei ers en een stuurman. De deel nemers aan de eerste race van het seizoen kwamen van Vlie land tot Zeeland. Om twee uur zaterdagmiddag was het de beurt aan de man nen, die dezelfde 11 kilometer lange route roeiden. Daarna was er op de Beestenmarkt mu ziek en feest gevolgd door de prijsuitreiking en een gezamen lijke maaltijd. door Eric-Jan Berendsen leiden - Eenzaamheid is een be langrijke aanleiding om te bellen naar de SOS Telefonische Hulp dienst Leiden. Uit het jaarverslag over 2003 van de organisatie blijkt dat 32 procent van de ge sprekken met de hulpdienst over eenzaamheid ging. In 2002 was dat nog 23 procent. Bijna driekwart van de tele foontjes komt van mensen die alleen wonen. Naast eenzaam heid zijn relatieproblemen, problemen met gezondheid en onderwerpen over 'leven en dood' redenen om te bellen. Het aantal gesprekken met SOS Telefonische Hulpdienst is in 2003 licht gedaald. In totaal werd er 10.605 keer gebeld, een daling van 6,8 procent ten op zichte van 2002 toen er 11.378 keer werd gebeld. Per dag wor den gemiddeld 29 gesprekken gevoerd. Mensen tussen de 30 en 60 jaar bellen het meest. Jaarlijks stijgt het aantal mensen van boven de 60 dat belt. De meeste ge sprekken worden tussen zes uur 's middags en drie uur 's nachts gevoerd. Het aantal mannen dat belt is toegeno men. Bijna 48 procent van de gesprekken wordt door een man gevoerd. Bij een derde van die gesprekken gaat het om mannen met psychosociale problemen of een psychiatri sche stoornis hebben. Aan het eind van 2003 waren 66 telefoonvrijwilligers actief. Om zeven dagen per week, 24 uur per dag bereikbaar te zijn, heeft de hulpdienst veel vrijwilligers nodig. Daarom is er in januari dit jaar al extra aandacht be steed aan het werven van vrij willigers, onder wie meer al lochtonen. Een nieuwe activi teit is de actie Geweld in Huis, waarbij mensen die met geweld in eigen kring worden gecon fronteerd, advies krijgen. SOS Telefonische Hulpdienst Leiden is dag en nacht bereik baar onder nummer 0900-0767. Het werkgebied van de hulp dienst omvat de Duin- en Bol lenstreek, Rijnland en Aar- en Veenstreek en Leiden en directe omgeving. Dit gebiedJelt ruim een half miljoen inwoners. leiden - Inbrekers hebben dit weekeinde in Leiden vier keer toegeslagen. Drie pogingen mislukten. De politie betrapte in de vroege zaterdagochtend twee mannen op heterdaad. De bewoners van huizen aan de Ravenhorst en de Havikshorst zijn hun paspoorten, een mo biele telefoon, en een digitale camera kwijt. Uit huizen in de Alexanderstraat en aan het Pe- tuniadal namen de dieven een videorecorder, camera's en sie raden mee. De bewoonster van een huis in de Kagerstraat heeft een inbreker verjaagd. Ze werd wakker van het lawaai en nam tot twee keer toe poolshoogte. De tweede keer zag ze iemand vluchten. Van de achterdeur van een woning aan de Rijrïs- burgerweg is de ruit ingeslagen, maar de daders konden niet binnenkomen. Een getuige zag zaterdagnacht twee mannen die probeerden in te breken bij een leegstaand pand in de Haarlemmerstraat. Hij waarschuwde de politie, die het tweetal in de kraag vatte. De mannen, een 19-jarige Leide- naar en een 20-jarige uit Oegst- geest, zijn ingesloten op het bu reau en vandaag voorgeleid bij de rechter-commissaris. axi rijdt niet meer, concurrentie verheugd n Roos let een zware week- ït Carmen ter Bogt de ilaats voor het NS- iden Centraal op. Ze voor de treintaxizuil. hij niet meer? Daar ets van." Terwijl ze een gereedstaande ixi haast, roept ze dat rvelend vindt. ,Als ik akte, was het de trein- utoe dan." pril kunnen treinpas- Leiden niet meer bij jri terecht. Het is ex- ransvision niet gelukt Üe NS in de Leidse re- financiers te vinden, ag waarom je op Lei- raai nog steeds een unt kopen voor de antwoordt John van de NS dat zo'n heel het land geldig Ibben nog geen klach- ;en van boze reizigers. 1 krijgt een klant zijn als hij het kaartje in- overheid wil meer mensen in het openbaar vervoer, dus komt er een gratis bus op de A44. Maar de gemeentes uit de regio willen niet meebetalen aan de treintaxi." Lotte Smets en Mare Schotborg komen op hun gemak de taxi standplaats oplopen. Ze willen naar de binnenstad. De klant vriendelijke taxichauffeur zet de koffers al in de achterbak, ter wijl het duo nog nadenkt over de vraag waar de treintaxi is. Als ze merken dat die verleden tijd is, zeggen ze dat ze wel gaan lo pen. „Sorry, een gewone taxi is te duur. We zijn er toch zo." (advertentie) Gemeenteraad Maandag 5 april a.s. om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. Agenda: - interpellatie van de ChristenUnie nav brief College over Leidse CAO-WIW Mevr. A. van der Giessen, telefoon 516 51 05 lauffeur - 'noem me ter' - zit riiet zo met Griffie Leiden pordelig het voor ons treintaxi niet meer het Bona aan de Mariënpoel straat en kon hij al zijn ex-leer- lingen nog hun cijfers voor En gels laten zien. En wat te denken van de verha len uit de tijd dat er op de school nog paters rondliepen? Toen waren er nog lesuren op zaterdag en bij een gymles voor meisjes in de 'grote gymzaal' moest er een plank voor de ruit van diezelfde gymzaal zodat de jongens op school geen glimp konden opvangen van een blo te meisjesarm of bloot been. Of het verhaal van de docent die tijdens een les in slaap was gevallen. Stilletjes hadden zijn leerlingen toen het klaslokaal verlaten. En tot grote hilariteit van iedereen werd de snurken de leraar door zijn volgens klas nog steeds slapend aangetrof fen. Het waren mooie verhalen, die alleen nog maar mooier en sterker werden onder het In disch buffet en tijdens de disco die daar op volgde. Pas heel laat ging het licht van de tijdelijke discotheek aan de Eijmerspoel- straat uit. Zaterdag 17 april is er een reü nie voor alle oud-leerlingen en -docenten van de vestiging van het Bonaventura aan de Burg- gravenlaan. sappig Bijpraten en (sterke) verhalen opto van het BonaventuracoUege. Foto: de Boerhaavelaan of men bleef aan de Eijmerspoelstraat. En daar was het tijd voor een wandelingetje door de school, ilen. Dat waren zaterdag de favoric Hielco Kuipers opmerkingen over de verande ringen, gevolgd door het kijken naar oude foto's en veel praten. Sterke verhalen en al dan niet bezigheden van de reünisten zoete herinneringen. Zo had oud-docent Engels John van Beek al zijn agenda's meegeno men uit de tijd dat hij les gaf op

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9