Bonden woedend op top Megapool ECONOMIE Europese economie geeft weinig reden tot vreugde Marktwerking maakt zorg niet goedkoper' Voorlopig geen CAO in bouw Massaal protest Duitsers tegen 'sociale sloop' Justitie opnieuw aan slag met voorkennis Hoop op herstart klein aantal filialen Bonus falende top Hagemeyer 41 er passagiers itvaart Europa =!l - De Europese lucht- aaatschappijen hebben in iri 8,4 procent meer pas- s vervoerd dan in februari Vooral op de routes naar ||dden-Oosten en Noord- Vjgroeide het passagiers- _jr sterk, blijkt uit cijfers IAEA, de organisatie van ese luchtvaartmaatschap- De groei van het vervoer voter kunnen uitpakken 'jneer binnenlandse v.kpn waren uitgevoerd. jntis roept sfartis te hulp Het Frans-Duitse far- Aventis heeft zijn 7!otse branchegenoot No- j |e hulp geroepen om een siajme door het Franse Sa- 3.%ithélabo te voorkomen. 4'al van commissarissen 2Mentis heeft de directie het gegeven om met No- gaan onderhandelen 3jfn mogelijke krachten- Sanofi bracht in ja bod van 48 miljard ||t op Aventis. jro doet mee prijzenslag M - De zelfbedienings- 5|^andel Makro heeft zich o,<tgd in de prijzenslag die o'jjen de supermarktketen 3,7, De onderneming heeft Mor het goedkopere merk Her van stal gehaald. Aro 6ieidom van het Duitse Me- M moederconcern van 2iMakro haalde vier jaar i!fji de Aro-producten uit J'Üalle schappen om die te oÜgen door producten met 9.^tro-merk. 2,4 lanada nog problemen Mal - Air Canada is nog side problemen. De Ca- 8,i luchtvaartmaatschappij, ^ps april 2003 in sursean- 2ids bescherming tegen de Misers, wordt waarschijn- y'l overgenomen. Het be- ïianity van de uit Hong ^ïkomstige zakenman wil zijn bod niet langer 8,horlopen dan tot eind voerde exclusieve over overname, s.feeft Air Canada toestem- afgeven op zoek te gaan o!]n andere koper. f Ji kabelnet at in één hand 2,j- Het netwerk voor ka- 2'ji Duitsland komt in van één bedrijf. Kabel 12 Hand GmbH (KDG) 2,7 miljard euro de vanten in Noordrijnland- ^'jen, in Hessen en in Ba- ^[irttemberg. De autori- s.tioeten nog toestem- pven. In een verklaring )G nu zeventien miljoen lidens aantrekkelijke en jare digitale tv-program- andere diensten als •emet te kunnen aanbie- uf Sbg op scherp de snede 50[ 27f - Scheermessenfabri- ?°ilkinson mag niet langer dat zijn nieuwe gladder en zach- dan scheermesjes fabrikanten. Dat eist en marktleider Gil- in een kort ge- de advocaat van T. Cohen Jehoram, jofVilkinson zich schuldig 50sleidende en ongeoor- ^rgelijkende reclame'. 42pn heeft zijn nieuwe 351, Quattro, in februari jgüuceerd. Volgens het uit testen in een la dat zijn systeem wegsnijdt dan het de concurrent. prance doet pjop KLM 30| sow - Vanaf vandaag |gbt bod van Air France op B9ïn KLM. Beleggers in hun aandeel om- 1,1 aandeel in de combinatie Air France- et aanbod loopt onge il maand. Op 19 april is jujzondere aandeelhou- gadering in Amstelveen, ingen gaan er van uit istens zeventig procent aandelen moet worden leid voor de omruil. I Technology nanciële nood >am - Het Rotterdamse RDM Technology ver- i acute financiële nood. ir J. van den Nieuwen- van moederbedrijf 'olding weigert nog lan- l in de onderneming te i. Daarmee is de werk- iheid van 220 mensen in evaar gekomen. Van iuwenhuyzen wil eerst eling voor de miljoenen die het bedrijf aan het (concern heeft. door onze correspondent Hans Gertsen punchestown - De Europese financiële elite ziet weinig reden tot vreugde. De economische groei in de Europese Unie blijft ver achter bij die van de VS en Japan. Steeds meer EU-lidsta- ten, waaronder Nederland, vechten tegen te hoge begrotingstekorten. Vijf van de twaalf landen met de euro dreigen dit jaar een tekort van drie procent of meer te krijgen. Dit was het beeld afgelopen weekeinde tij dens het halfjaarlijkse overleg van de minis ters van financiën van de EU, de Europese Centrale Bank en vertegenwoordigers van de nationale banken in het Ierse Punchestown. Een jaar geleden hoopte de 'fine fleur' van fi nancieel Europa nog dat de Europese econo mie dit jaar flink zou aantrekken en op 2,25 procent zou uitkomen. Nu gaat men er van uit dat de economische groei hooguit 1,8 pro cent zal bedragen. Europees commissaris Sol bes (monetaire zaken) sloot niet uit dat de Commissie woensdag bij het uitbrengen van nieuwe prognoses de groeiverwachting zal verlagen tot 1,7 procent. Dan zal ook duidelijk worden welke stappen de Commissie gaat ondernemen tegen Ne derland, dat vorig jaar met 3,2 procent een te hoog begrotingstekort had: 0,2 procent meer dan is toegestaan. Minister Zalm van financiën zei er rekening mee te houden dat de Commissie Nederland een 'rode kaart' zal geven via de zogeheten 'excessief tekortprocedure'. „Sterker nog: ik zou ernstig teleurgesteld zijn als de Commis sie die procedure niet zou starten. De regels zijn helder. Als een land een tekort van meer dan drie procent heeft, moet er worden opge treden." De procedure kan uitmonden in een forse boete als Nederland er niet in slaagt het te kort uiterlijk in 2005 weer onder drie procent te brengen. Zover zal het echter niet komen, verwacht Zalm. Hij maakte duidelijk dat hij het tekort liefst dit jaar al onder de drie pro cent wil krijgen door extra te bezuinigen.Als je tot 2005 wacht met maatregelen, wordt het alleen nog maar moeilijker." Nederland is niet het enige land dat worstelt met een te hoog begrotingstekort. Frankrijk en Duitsland overtreden de regels al drie jaar op rij. Nederland zat vorig jaar fout. Portugal en Italië zitten dit jaar in de gevarenzone en krijgen woensdag mogelijk een 'gele kaart' van de Commissie in de vorm van een 'early warning'. De Duitse minister van financiën, Eichel, constateerde niet zonder leedvermaak dat ook Nederland nu kampt met een te hoog te kort. Duitsland moest zich het afgelopen jaar herhaalde malen de les laten lezen door Zalm. Nederland doet het zelfs slechter dan Duitsland, zo rekende Eichel voor. Duitsland had in het jaar 2000 een begrotingstekort van 1,2 procent. Vorig jaar was dat tot 3,9 procent gestegen. „Per saldo is het Duitse tekort 2,7 procent toegenomen. Nederland had in 2000 een overschot van 1,2 procent en over 2003 een tekort van 3,2 procent. Dat is een ver slechtering van ruim 4 procent." Die sterke verslechtering heeft volgens Zalm te maken met de Nederlandse arbeidsmarkt die eind jaren negentig zeer gespannen was, waardoor loonkosten snel stegen. „We heb ben ons uit de markt geprijsd en daardoor is de recessie in Nederland nu extra diep." apeldoorn/gpd - De vakbonden zijn woedend op Megapool-di recteur Edwin Turksma. Die heeft de bonden niet geïnfor meerd over het aanvragen van surséance van betaling. Perso neelsleden informeerde de bon den gisteravond, dat de elektro nicawinkels vandaag de deuren sluiten. Megapool heeft volgens een op gave van de financieel directeur 680 fulltime arbeidsplaatsen. Inclusief de filialen in België werken er zo'n elfhonderd mensen. Hun toekomst is onze ker. „We hebben een klein beetje hoop dat er in een be perkt aantal winkels vanuit de surséance een herstart kan wor den gemaakt", zegt woordvoer der Rob Philippo van FNV Bondgenoten. „De kans is ech ter groot dat we afstevenen op een faillissement. De schulden last van het bedrijf is zo hoog opgelopen, dat dë kans klein is dat een overnemende partij nog geïnteresseerd is in de boe del." De bonden spraken de afgelo pen weken hun verbazing uit over de moeite die ze moesten doen om contact te onderhou den met de directie van Mega pool. Meermalen zegde Turks- ma een afspraak af. De verba zing heeft inmiddels plaats ge maakt voor woede. „Nadat wij vrijdagmiddag per fax alle filia len hebben aangeschreven over de ernst van de situatie, kregen we aan het eind van de middag een verzoek om maandag in overleg te treden, met het ver zoek geen commotie te veroor zaken. Sindsdien geeft hij conti nu niet thuis. Het is een ele mentaire kwestie van fatsoen om je partners te informeren van dit soort ontwikkelingen. Zeker gezien alle moeite die wij hebben genomen om te werken aan de toekomst van het be drijf." Al langer gaat het geluid dat Blokker geïnteresseerd zou zijn in Megapool, om combinatie vestigingen van Blokker en Me gapool te beginnen. In de Blok ker-warenhuizen wordt nu ook al consumentenelektronica ver kocht. Blokker is aandeelhou der van Megapool. FNV-bestuurder Philippo kent die geluiden. „Ik wil niet specu leren,, maar ik sluit niet uit dat Blokker een belangrijke rol wil spelen." Turksma bevestigt dat er oriën terende gesprekken worden ge voerd met 'een aantal geïnte resseerde partijen. Volgens Philippo zijn door de ontwikkelingen aangekondigde acties op het hoofdkantoor van Megapool in Apeldoorn van de baan. „We zullen ons met de le den beraden op de nieuwe situ atie en in gesprek gaan met de bewindvoerder." De FNV hoopt het verlies aan banen zo klein mogelijk te houden. den haag/gpd - Als het aan de bouwbedrijven ligt komt er voorlopig geen nieuwe CAO voor de 180.000 werknemers in de bouw. De werkgevers zijn woest op de vakbonden, die vrijdag het CAO-overleg na da gen onderhandelen lieten mis lukken. „De sfeer is zodanig verslechterd dat we niet op kor te tennijn weer bij elkaar zullen zitten", aldus een woordvoer der van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). „De verhoudingen zijn te erg vertroebeld. De ondernemers die vrijdag bij het overleg waren voelen zich geschoffeerd. Er waren verwachtingen gewekt dat de bonden met een bewe ging zouden komen, maar de ondernemers zijn 72 uur aan Werkgevers voelen zich geschoffeerd het lijntje gehouden." Volgens het AVBB hebben de bonden 'geen besef van de noodzaak tot kostenverlagingen en verho ging van arbeidsproductiviteit. De bonden zeggen echter dat werkgevers de recessie aangrij pen om de arbeidsvoorwaarden uit te kleden. Zij vinden ook dat de sfeer van het CAO-overleg 'behoorlijk verslechterd' is, maar leggen de schuld bij de werkgevers. „Die zijn vrijdag letterlijk met slaande deuren vertrokken", aldus een woord voerder van de Hout- en Bouw bond CNV. „We moeten nu maar afwachten tot er weer een overleg komt. Als je wegloopt moet je ook weer toenadering zoeken", vindt een woordvoer der van FNV Bouw. Maar dat laatste zijn de werkge vers niet van plan. De werkge vers vinden dat het loon van de werknemers niet omhoog mag en willen dat veel arbeidsvoor waarden worden vereenvou digd of afgeschaft. De reisuren- regeling, die reizen in werktijd compenseert, moet worden uit gekleed. De bonden willen de werkgevers hierin wel tege moetkomen. Maar op andere punten zijn ze niet bereid tot een compromis. Duisers protesteerden zaterdag massaal tegen de bezuinigingsplannen van de regering Schroder. In Berlijn waren 250.000 mensen op de been. Foto: AP/Jan Bauer noemden de 'sociale sloop' van rood-groen. Alleen al in Berlijn kwamen 250 duizend demonstranten samen bij de Brandenburger Tor. Hier hieven zij spreekkoren aan, klapten en joelden, zwaaiden met vaandels en bliezen luid op fluitjes. Kanselier Schroder volgde de gebeurtenissen voor de tv in zijn woonplaats Han nover. De nieuwe SPD-voorzitter Müntefering waarschuwde de vakbonden er niet vanuit te gaan dat 'welstand en econo mische groei in Duitsland na tuurwetten zijn'. Iedereen moet bezuinigen, juist om de dure verzorgingsstaat te kunnen be houden, aldus Müntefering (63) die een vakbondsverleden heeft. „Ik wil ook sociale recht vaardigheid, maar op een hoog niveau." Rood-groen probeert, onder druk van de hoge kosten en de voortschrijdende globalisering, te snijden in de sociale uitga ven. Maar deze plannen stuiten op massaal verzet. Volgens een recente opiniepeiling is 75 pro cent van de Duitsers het oneens met Schröders bezuinigingen. Veel kiezers vrezen dat zij hun verworvenheden, die ten tijde van het 'Wirtschaftswunder' (het economische wonder) door hard werken werden ver kregen, moeten opgeven. De demonstraties tegen Schrö ders 'Hervormingsagenda 2010' brachten mensen van diverse pluimage samen: van hoogbe jaarden die hun pensioenen in gevaar zien komen, tot anti- Amerikaanse, linkse jongeren die willen dat de Bondsrepu bliek zich bekeerd tot een paci fistische en socialistische poli tiek. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Ondanks massale pro testen tegen de hervormingspo litiek van de Duitse rood-groe- ne regering, houdt bondskanse lier Schroder (SPD) vast aan zijn bezuinigingsbeleid. Veel meer mensen dan werd ver wacht gingen zaterdag, na op roepen van de vakbonden, de kerken en de antiglobalisering- beweging, in Berlijn, Keulen en Stuttgart de straat op. Naar schatting een half miljoen Duit sers protesteerden tegen wat zij Rob Scheerder neemt afscheid van College Tarieven Gezondheidszorg Rob Scheerder neemt afscheid van het CTG. Foto: GPD/Roland de Bruin amsterdam/anp - De top van handelshuis Hagemeyer heeft over het jaar 2003 een bonus gekregen, ondanks het feit dat de onderneming bijna ten on der ging. Dat blijkt uit het jaar verslag. Topman Ter Haar, die begin dit jaar opstapte, kreeg een bonus van ruim 150.000 euro. Volgens het verslag is de bonus gerela teerd aan zijn aanzienlijke per soonlijke bijdrage. Verder steeg zijn basisloon van bijna 629.000 euro met 3,2 procent. De handelaar in elektronische, amsterdam/gpd - Het openbaar ministerie (OM) bindt opnieuw de strijd aan met de handel in aandelen met voorkennis. Voor de rechtbank in Amsterdam be gint vandaag de zaak rond de overname van zakenbank Kem pen door de Belgisch-Franse bank Dexia in 2001. Het is de eerste zaak sinds vorig jaar augustus in de strijd tegen handel met voorkennis. Toen bracht het OM met succes een zaak aan tegen een 60tjarige belegger, die werd verdacht van handel met voorkennis in het bedrijf HIM Furnes. Die onder neming verdween in 1999 van de beurs. Ditmaal gaat het opnieuw om twee relatief kleine beleggers - een vader en zoon - die voor de rechtbank verschijnen. Een 'ti industriële, veiligheids- en on derhoudsproducten boekte vo rig jaar een nettoverlies van 318 miljoen euro. Over 2002 be droeg de winst nog 56,8 miljoen euro. De omzet daalde sterk. Het bedrijf moest nieuwe aan delen uitgeven om niet op de fles te gaan. Bestuurslid Tiemstra kreeg een bonus van ruim 70.000 euro. Dat had volgens het jaarverslag te maken met contractuele af spraken. De opvolger van Ter Haar, R. Becker, krijgt 150.000 euro tekengeld. derde persoon - de dochter - wordt ervan verdacht de tip te hebben gegeven. Ook dat is strafbaar volgens het OM. De dochter zou getrouwd zijn met een oud-werknemer van Kem pen. De vader en zoon kochten een dag voor de bekendmaking van de overname pakketten aande len bij verschillende banken. De vader maakte meer dan 170.000 euro winst. Het OM wil de winsten terugvorderen. Sinds januari 2003 worden fraudezaken die via bijzondere opsporingsdiensten zoals de AFM en FIOD-ECD binnenko men, behandeld door het 'func tioneel parket' in Den Haag. Door de samenwerking wordt alle kennis op het gebied van fraudezaken gebundeld. 'V door Sylvia Marmelstein utrecht - In Amerika heeft Rob Scheerder gezien hoe het mis kan gaan. „Sinds de zorg is overgelaten aan de vrije markt zijn de kosten ervan geëxplo deerd en kan lang niet iedereen meer medische hulp betalen." Toen Scheerder laatst een Ame rikaans econoom vertelde dat de Nederlandse politiek markt werking in de zorg wil, reageer de die stomverbaasd. „Hij vroeg me letterlijk of we hier gek geworden zijn." Scheerder is sceptisch over de plannen van het kabinet. Dat ziet in marktwerking een mid del om de stijgende kosten van de gezondheidszorg in te dam men. „Het is fictie dat markt werking goedkoper is. Zou je nu de tarieven van specialisten vrijgeven, dan zouden hun prij zen hemelhoog stijgen. Ze zijn schaars, dus kunnen ze voor Hun diensten vragen wat ze wil len." Het College Tarieven Gezond heidszorg (CTG) heeft prijsex- plosies altijd voorkomen. Deze organisatie in de zorg bepaalt hoeveel geld artsen, ziekenhui zen en verpleeghuizen mogen vragen voor hun diensten. Bo vendien moet het CTG jaarlijks ongeveer 45 miljard euro verde len over alle aanbieders van ge zondheidszorg. Voor het CTG is geen plaats meer. Een instelling die tarieven vaststelt, past niet bij de door het kabinet gewen ste marktwerking. Het CTG gaat op in de 'Zorgautoriteit', die toezicht moet houden op de marktwerking. Scheerder kan smakelijk lachen om de bijnaam van het CTG 'Kremlin van de zorg'. Toch wil hij die graag relativeren. „Het is best fijn dat een organisatie een tarief vaststelt voor bijvoor beeld de tandarts. Die zou an ders kunnen vragen wat ie wil. Als je flinke kiespijn hebt, laat je je tegen elke prijs behandelen." Scheerder vindt het daarom be langrijk dat de politiek voor zichtig omgaat met het invoe ren van marktwerking. Zo be- ginthet kabinet volgend jaar met het aanpakken van de fi nanciering van ziekenhuizen. Die moeten dan voor medische ingrepen (een nieuwe heup en staaroperatie bijvoorbeeld) een totaaltarief rekenen. Nu sturen ze nog.voor elk onderdeel (inta ke, kosten ziekenhuis, kósten specialist) een aparte rekening. Verzekeraars kunnen door to taaltarieven makkelijker prijzen vergelijken. Zo kunnen ze be slissen om een verzekerde naar het ziekenhuis te sturen waar de behandeling het minste kost. Dat bevordert concurrentie. Scheerder vindt het nieuwe sys teem te ingewikkeld en pleit voor een drastische vereenvou diging. „De overheid heeft een gigantische verbouwing van de gezondheidszorg op gang ge bracht. Van 28.000 behandelin gen moeten nieuwe prijzen worden vastgesteld. Die om schakeling kost veel tijd en geld. Alleen de voorbereidingen hebben al 175 miljoen euro ge kost. En er zal voorlopig niet eens zo veel veranderen." Het kabinet heeft immers besloten dat er slechts op 10 procent van de behandelingen geconcur reerd mag worden. „Dan heb je nog steeds geen echte markt werking." Toch vindt hij het goed dat er wat wordt gedaan aai^fle huidi ge financiering. Zorginstellin gen mogen wel meer geprikkeld worden om zuiniger en effici ënter te werken. Zo klopten er de afgelopen jaren zo'n vijftig instellingen bij hem aan voor meer geld. „Ging ik kijken waarom ze in financiële nood zaten, dan bleek dat ze te veel hadden uitgegeven aan dure af vloeiingsregelingen en misma nagement." Scheerder wil graag een laatste advies aan het kabinet geven: „Blijf invloed uitoefenen op de prijzen in de gezondheidszorg. Daarnaast mogen patiënten wat meer bewust worden ge maakt van de kosten door bij voorbeeld een eigen risico of ei gen bijdrage in te voeren {Vf

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7