Ajax met geluk langs 'Calimero' Rust keert terug bij sterk PSV SPORT 3 Van Hooijdonk scoort en laat scoren bij Fenerbahce Arsenal mikt nu op de double [lis geniet iwt in Groningen voelt zich bestolen iwaard —trainer ilfsburg L S Eric Gerets heeft :lub. Hij wordt tl(>lfsburg in de Duit- ;a. De club ontsloeg sen Röber na het lee]erlies tegen VfB v0)lfsburg verloor I laatste tien wed- Jmjaat elfde op de 'v5punten boven de )ea aatsen. Gerets zelf ,n°ruari vertrekken bij 10 if11- /eij - generale 'ivftle United tegenstander 0 nale van de UEFA- op schot, ignited versloeg in ^eague Everton met j Dyer en Shearer >n de productie d van Bobby Rob- de United speelt i Eindhoven tegen =8 wedstrijd van de ,fO ma Stpartij "ten voetbalfan van B pb St Etienne is in I Jt nadat hij bij een ïoor het hoofd ten. Het incident vlak voor de St Etienne en 1 jjde Franse tweede Vdiietpartij was het Xg£n vechtpartij tus- j Etienne en jonge- jer>ble, waar de wed- EnrsPeeld" n na 1%t serie Madrid heeft tegen het be- geen fout ge- iploper van de Pri- Ji won zaterdagi Aan de zege- ej ^Barcelona, negen i ,)ang, kwam een ojjf al hield de ploeg °vejkaard in Nou de;" Deste treffer Bvjy Makaay - Roy Makaay ^ste speeldag van a weer trefzeker künchen. De Nij- in de uitwed- het ant in de hoek. Hij iets voor de zege met ^jlub die daardoor ief voor de Duitse ikaay was het de 3egffer van zijn eerste ^giitse dienst. hoint vreest ■ï)g speler De scheidsrech- maar trainer erAant zag het wel en's Youssouf van t iterdag in de thuis- Jj£n FC Zwolle (1-1) .Q(jZinge en zijn assis- inxPas zagen niet dat ''enstander Karlsen U J|r Maaskant vreest •jlpecamera's het wel eni beeld brengen. e„ezien," erkende; Maaskant. „Als de dat hij Ipt, zal Youssouf worden ge- maandag 5 april 2004 Zij door Peter van Duyl Amsterdam - De kampioens- schaal ligt al weken klaar, maar glanzen doet de trofee nog altijd niet. Ook tegen het nietige FC Groningen slaagde Ajax er niet in een poetsdoek over het klei nood te halen. Sterker nog, de Amsterdammers dankten het aan een dubieuze arbitrale be slissing dat ze het duel schade vrij doorkwamen: 2-1. Het gemoed van de bezoekers uit Groningen hield na afloop het midden tussen pure frustra tie en extreme woede. Vier mi nuten voor tijd mikte John Hei- tinga na vrije trap van Rafael van der Vaart, verlengd door Ju- lien Escudé, de bal achter doel man Jeroen Lambers. De treffer doordrenkte de ArenA met de lucht van buitenspel, zelfs Ro nald Koeman sprak van 'lucky Ajax'. Ron Jans, de oefenmeester van Groningen, legde de zwartepiet nadrukkelijk bij scheidsrechter Oskam. Jans voelde zich bena deeld door de arbiter en niet al leen bij de tweede tegengoal van Ajax. „Ik heb geen minder waardigheidscomplex, maar vandaag voelde ik me echt even Calimero", sprak Jans, die wel enig recht van spreken had toen hij opmerkte dat alle dubi euze beslissingen in Amster dams voordeel uitvielen. „En die tweede goal was gewoon buitenspel." De commotie rond de treffer leidde de aandacht voor een deel af van de pijnlijke werke lijkheid: Ajax speelde tegen FC Groningen een akelig slechte wedstrijd. De aanstaande kam pioen van Nederland wist zich geen seconde raad met de hechte afweer van de bezoe kers, kansen kreeg Ajax nauwe lijks. „We hadden het heel moeilijk", onderkende Koe man. Het was gisteren niet voor het eerst dat Ajax zich bijna te plet ter liep op een muur van verde digers. In vroeger tijden waren thuiswedstrijden tegen ploegen van het niveau FC Groningen goed voor minimaal 5-0. Het huidige Ajax heeft de sleutel naar dat soort simpele overwin ningen ook in tweeënhalf jaar Koeman nog altijd niet gevon den. Tegen Groningen won Ajax voor de elfde maal dit sei zoen met één doelpunt ver schil. Zorgen baart het gebrek aan fri voliteit in aanvallend opzicht de technische staf niet, tenminste niet in de openbaarheid. „Het is ook gewoon heel moeilijk om dit soort wedstrijden simpel te winnen", vergoelijkte Koeman. „Je moet snel scoren. Lukt dat niet, wordt het alleen maar moeilijker. Het viel me wel erg tegen dat we na die 1-0 toch werden teruggedrongen. We mogen blij zijn, dat we hebben gewonnen." Koeman weet het tegenvallende spel wél aan het interlandpro gramma van afgelopen week. Volgens de oefenmeester ge beurt het zelden dat voetbal lers, moe van het reizen en een extra wedstrijd, in het weekein de na een interland een top prestatie voor hun club leveren. „En misschien lopen er een paar dan toch nog met hun hoofd in de wolken na alle po sitieve verhalen." Verder wilde niemand in het Amsterdamse kamp al te zwaar tillen aan het moeizame optre den tegen Groningen. De voor sprong op PSV is met twaalf punten nog immer astrono misch groot, bovendien won Ajax gisteren zijn 23ste thuisdu el op rij. Dat is een evenaring van de op-een-na-beste serie uit de vaderlandse voetbalge schiedenis. Eén klein lichtpuntje beleefde de ArenA. Na een klein uur voetballen tekende Rafael van der Vaart op aangeven van Ni- EREDIVI*1~E RBC Roosendaal - FC Zwolle 1-1 (1-1). 1. De Graaf 1-0, 27- Zuurman 1-1. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 5000. Gele kaart: Youssouf (RBC Roosendaal), Hoogenkamp (FC Zwolle). RKC - PSV 0-4 (0-1). 9. Vennegoor of Hesse- link 0-1, 53. Kezman 0-2, 59. Park 0-3, 83. Kezman 0-4. Scheidsrechter: Wegereef. Toe schouwers: 7200. Roda JC - Heerenveen 0-1 (0-0). 87. Vayrynen 0-1. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 12.318. AZ - Vitesse 2-1 (0-0). 53. Meerdink 1-0, 58. Nelisse 2-0, 75. Amoah 2-1. Scheidsrechter: Van Egmond. Toeschouwers: 7991. Gele kaart: Nelisse (AZ), Janssen, Rankovic, llic (Vi tesse). FC Twente - FC Volendam 1-2 (0-0). Scheids rechter: Sterk. Toeschouwers: 12.800. 54. Ramzi 1-0, 66. Buys 1-1 (strafschop), 88. Es- ajas 1-2. Gele kaart: Van der Weerden (FC 1 Twente). NAC - Feyenoord 0-3 (0-0). 51. Van den Berg 0-1, 66. Buffel 0-2, 73. Buffel 0-3. Scheids rechter: Temmink. Toeschouwers: 15.900. Rode kaart: 75. Song (Feyenoord, 2x geel). Ge le kaart: Barakat (NAC Breda), Lurling (Feyen oord). FC Utrecht - ADO Den Haag 5-3 (3-3). 2. El- Akchaoui 0-1, 5. Zwaanswijk 1-1, 16. Stroeve 1-2, 18. Van den Bergh 2-2, 35. Zwaanswijk 3-2, 42. Castelen 3-3, 63. Van den Bergh 4-3, 71. De Groot 5-3. Scheidsrechter: Wiedemeij- er. Toeschouwers: 18.200. Rode kaart: 72. Si mons (ADO Den Haag). Gele kaart: Tanghe (FC Utrecht). Ajax - FC Groningen 2-1 (0-0). 57. Van der Vaart 1-0, 75. Salmon 1-1, 85. Heitinga 2-1. Scheidsrechter: Oskam. Toeschouwers: 49.212. Gele kaart: Krstev (FC Groningen). Topscorers: 1. Kezman (PSV) 19, 2. Elkhattabi (AZ), Buffel (Feyenoord) 14, 4. N'Kufo (FC Twente), Kuijt (Feyenoord) 12, 6. Anastasiou (Roda/Ajax), Redan (RKC/Roda JC), Sibon (SC Heerenveen), Vennegoor of Hesselink (PSV) 11, 10. Kone (Roda JC), Ibrahimovic (Ajax) 10. Programma: 9 april: Roda JC - NEC; 10 april: Heerenveen - FC Utrecht, FC Zwolle - AZ, Vo lendam - Willem II. ADO Den Haag - RKC Waalwijk; 11 april: Feyenoord - Ajax, Vitesse - NAC Breda, RBC Roosendaal - FC Twente, PSV - FC Groningen. Ajacied Rafael van der Vaart heeft de score geopend tegen FC Groningen. Foto: Hans van Weel colae Mitea voor de Amster damse openingstreffer. Het was de eerste goal van de aanvoer der na de winterstop en aan de manier waarop Van der Vaart de treffer bejubelde was af te le zen dat er een last van zijn schouders viel. „Dit is toch waar mensen op letten. Maar ik ben niet zo ontevreden over mijn spel sinds de winterstop. Ik heb acht assists achter mijn naam, zoveel heb ik er nog nooit gehad. Dat is ook belang rijk", oordeelde de internatio nal. Het doelpunt van Van der Vaart had Ajax rust moeten bezorgen, maar het tegendeel bleek. Met name invaller Martin Drent zorgde met zijn temperament- Koeman ergert zich aan Litmanen Ronald Koeman heeft zich geërgerd aan de in valbeurt van Jari Litmanen in de interland Mal ta-Finland (1-2) van afgelopen woensdag. Lit manen speelt bij Ajax al maanden geen wed strijden in verband met verschillende blessures, maar kwam toch dik een kwartier in actie. Koeman zegt niets te hebben geweten van de plannen van Litmanen om ook daadwerkelijk voor zijn land in actie te konten. De trainer van Ajax was in de veronderstelling dat de Fin naar Malta reisde omdat de nationale ploeg daar commerciële verplichtingen had. Koeman: „Toen hij wegging, heb ik nog gezegd: 'je gaat toch niet spelen?' Toen keek hij me al zo aan..." De ergernis van de trainer was des te groter, omdat Litmanen na zijn terugkeer in Amster dam de groepstrainingen heeft gemeden. „Blijkbaar is een training hier intensiever dan een interland met Finland", deed Koeman cy nisch. Litmanen zei vorige week dat hij nauw contact had gehad met de medische staf van Ajax over zijn invalbeurt. Volgens de Fin was er geen ge vaar dat zijn blessure, in dit geval aan een en kel, zou verergeren. Overigens bekroonde Lit manen zijn invalbeurt met een doelpunt. Hij te kende kort voor tijd voor 0-2, waar na Malta nog een keer tegenscoorde. Afgelopen maandag maakte Ajax bekend dat het contract met de populaire Fin niet wordt verlengd. volle spel voor de nodige onrust in de Amsterdamse verdedi ging. Het was geen toeval dat de lange aanvaller een kwartier voor tijd aan de basis stond van de gelijkmaker. Drent troefde Escudé af in de lucht. Glen Sal mon, geheel vrijgelaten door Heitinga, drukte van dichtbij af: 1-1. Het is vele jaren geleden dat de Groningers zo dicht bij een stunt in Amsterdam waren, maar het feestje van de gasten liep in de slotfase stuk op het buitenspeldoelpunt van John Heitinga. AJAX: Lobont; De Jong, Heitinga, Es cudé en Maxwell: Sneijder (74. Van Damme), Galések en Van der Vaart; Pienaar, Ibrahimovic (65. Anastasiou) en Mitea (65. Sikora). FC GRONINGEN: Lambers; Florén, Schoenmakers (72. Hugo), Kruiswijk en Van der Linden: De Witte (61. Drent), Smit, Krstev en Van Gessel; Salmon en Pinas (41. Tuhuteru). Ajax PSV Feyenoord AZ Heerenveen FC Utrecht Roda JC Willem II RBC NAC FC Twente RKC NEC Groningen ADO Vitesse Volendam FC Zwolle 28 22 2 28 17 5 28 16 7 28 16 4 28 15 6 28 12 6 28 11 8 28 11 8 28 10 9 28 10 8 28 12 2 28 8 8 28 10 1 28 8 7 28 6 7 28 3 12 4 68 65-27 6 56 69-26 5 55 53-33 8 52 53-32 7 51 40-31 10 42 39-40 9 41 48-36 9 41 40-46 9 39 30-32 10 38 46-42 14 38 46-46 12 32 36-38 17 31 40-48 13 31 31-40 15 25 27-53 13 21 31-49 18 20 24-67 16 18 21-53 EERSTE DIVISIE Topscorers: 1. Rose (Heracles), Huntelaar (AGOW), Jansen (Den Bosch) 19, 4 Hamming (Veendam) 16, 5. Van de Laak (Den Bosch), El Hamdaoui (Excelsior), Koevermans (Sparta) 15, 8. Yildirim (GA Eagles) 14, 9. Van den Bergh (Sparta) 13, 10. Dijkhuizen (TOP Oss), Jans (VW), Derksen (Emmen), Juliana (AGO- yvj ïi. Programma: vandaag: Sparta - Fortuna Sittard; 7 april: Helmond Sport - Go Ahead Eagles; 8 april: Fortuna Sittard - FC Dordrecht; 9 april: Sparta - Emmen, Veendam - TOP Oss, Cam- buur Leeuwarden - Heracies Almelo, Haarlem - VW Venlo, De Graafschap - Stormvogels Tel star, FC Den Bosch - AGOW Apeldoorn, MW - Eindhoven. - Voor het eerst in id kardinaal Simo- een voetbalwed- lond. De aartsbis- Jtrecht genoot van 'iten bij FC Utrecht Haag (5-3), maar ^Jiteraf het gebruik tide spreekkoren „Volstrekt on- menselijke sa- zo oordeelde de kk at in directie van FC riden de kardinaal r a Vooraf 'zegende' jJ ADO-trainer Lex 'gjf alleen de thuis- ^stonden we al met In een zinderende /verd vervolgens al ïescoord, waarna nog twee goals ^Bionis had zich ge- d enerverende duel over de voetbalwe- J een hard bedrijf, grote commerci- [ei|i bepaalde manier nJk een hard bedrijf, ^commercieel. Er is teirallel tussen bis- J trainers; als het jjJbben zij het altijd van een 'ontzet te' ervaring. „Voet- zpotioneel. Er wordt eel van de spelers i net als in de kerk ivilligers het hele Arsenal-speler Thierry Henry neemt het doel van Manchester United onder vuur. Foto: AP/John D McHugh londen/anp - Geen derde FA Cup op rij en evenmin een 'tre ble'. De liefhebbers en de ken ners dichtten dit seizoen Arse nal grote kansen toe op de eindzege in de Engelse Premier League, de FA Cup en de Champions League. Na de ne derlaag tegen Manchester Uni ted van zaterdag in de halve fi nales van het Engelse beker toernooi (0-1, doelpunt Paul Scholes) is hoogstens een 'dou ble' nog haalbaar. Manchester speelt op 22 mei in Cardiff in de finale tegen eerste- divisieclub Millwall, dat giste ren competitiegenoot Sunder land met 1-0 versloeg. Cahill maakte op Old Trafford het doelpunt. McAteer van Sunder land werd uit veld gestuurd. Millwall plaatste zich voor de eerste keer in de clubhistorie voor de Engelse bekerfinale en verzekerde zich van deelname aan het UEFA-bekertoemooi. door Frans van den Nieuwenhof waalwijk - Het pad dat moet leiden naar deelname aan de Champions League van volgend seizoen is voor PSV weer een stuk beter begaanbaar geworden. Een week voor de kraker Feyenoord-Ajax bleef de voorsprong van een punt op de belager uit Rotterdam intact. PSV boekte zaterdag bij RKC Waalwijk zijn meest overtuigende uit zege sinds de winterstop (0-4). Het programma voor de komende weken is, op papier althans, dermate eenvoudig, dat PSV de tweede plaats niet meer mag la ten glippen. Met wedstrijden tegen FC Gro ningen, NEC, Volendam, RBC Roosendaal en ADO Den Haag voor de boeg moet de ploeg in staat worden geacht om het maxi male aantal van vijftien punten binnen te halen. Op de slotdag van het seizoen wacht dan nog de uitwedstrijd tegen AZ. Tegen die achtergrond werd de uitwed strijd tegen RKC nog het meest gevreesd. De angst was begrijpelijk, PSV leek de laat ste weken bevangen door de stress, maar toen zaterdag rond kwart voor negen de avond viel en de wedstrijd nog geen uur oud was, had de ploeg van Guus Hiddink al een ruime 0-3 voorsprong op zak. PSV dwong het succes af door de wedstrijd agressief aan te pakken. Al na vijftig secon den kreeg Park een uitstekende kopkans na een goede voorzet van Kezman. De Serviër stond acht minuten later ook aan de basis van de openingstreffer. Met zijn felle spel zette Kezman verdediger Offers zodanig onder druk, dat PSV er een hoekschop aan over hield. De Jong legde de bal met veel gevoel op het hoofd van Vennegoor of Hes selink, die dankbaar raak knikte (0-1). Het droomscenario bezorgde het elftal een luxe die het lang niet heeft gekend. PSV kon het rustiger aan doen, hield de linies geslo ten en zocht met scherpe passes de coun ter.. Dat de ploeg voor het eerst sinds vele weken weer eens een wedstrijd volledig controleerde, en niet met lange halen het hoofd van Vennegoor of Hesselink zocht, lag ook aan het gekozen concept. Van der Schaaf speelde centraal op het middenveld, waar hij spelmaker Boutahar uitschakelde. Daardoor kregen Van Bommel en De Jong de kans om het spel naar zich toe te trek ken. Met name Van Bommel slaagde daar uit stekend in. Hij was de architect achter alle gevaarlijke aanvallen in de eerste helft. RKC plaatste een paar linke tegenstoten. De bes te kans was voor Boutahar, wiens schot door Waterreus knap werd gekeerd. Het was de eerste van vijf goede reddingen waarmee de doelman zich onderscheidde. Hoewel de stand lang ongewijzigd bleef, was van spanning geen sprake. PSV bleef zo gemakkelijk overeind, dat het pas na ruim 44 minuten (door Lee) de eerste over treding van de wedstrijd nodig had. Kort na de rust forceerde diezelfde speler de beslis sing. Een gave dieptepass van de Koreaan gaf Kezman de ruimte om de 0-2 over doel man Sinouh te tikken. Hiddink kon weer even de dug-out verla ten, toen Park met een prachtige uithaal het verschil op drie bepaalde. In de slotfase leidde fel storen van Lee tot een goede actie van Vonlanthen, waarna Kezman handig 0- 4 maakte. Zo kon de coach van PSV onverwacht flink wat meevallers noteren, die de rust in de club en in het spel terugbrengen. Kezman komt weer in topvorm, Van Bommel speel de gedreven, Rommedahl deed het als in valler goed en de beide Koreanen speelden misschien wel hun beste wedstrijd sinds ze ruim een jaar geleden in Eindhoven be landden. Park lijkt eindelijk het pantser van schuch terheid in Zuid-Korea te hebben achterge laten. Hij speelt de laatste weken met steeds meer flair en begint te lijken op de speler die ze in Azië kennen als een vedette. „Op de Koreanen is de laatste maanden veel kritiek geweest", zei Hiddink na af loop, „maar die was vaak ongenuanceerd en stigmatiserend. Ik stoorde me eraan, omdat die zelfs uit eigen kring afkomstig was. Ik moet zeggen dat Lee en Park daar goed mee om zijn gegaan. Ik heb ze niet overdreven hoeven te beschermen. Ze zijn onverstoorbaar gebleven en hadden van daag een prima rendement." Hiddink voelde zich ook persoonlijk geg riefd door de kritiek op het spel van zijn aankopen. „Het stoorde me vooral dat ie dereen er maar aan meedeed. Zonder zich te verdiepen in de achtergronden. Die jon gens hebben anderhalf jaar lang elke drie dagen een wedstrijd moeten spelen. Lee kwam vrijdagochtend doodmoe aan uit de Malediven, stond te tollen op zijn benen, maar schudt een keer met zijn hoofd en speelt een dag later gewoon een hele goede wedstrijd. Ik ben blij dat zij zich zelf zo goed hebben geweerd tegen de cynische benadering van velen." RKC: Sinouh; Boulahrouz, Olfers (64. Greene), Teixeira (77. Van der Velden) en Fuchs; Van Diemen, Petrovic (87. Peppinck), Boutahar en Comelisse; Hoogendorp en Vasconcelos. PSV: Waterreus; Bogelund, Bouma, Colin en Lee; Park, Van Bommel, Van der Schaaf en De Jong (62. Rommedahl); Vennegoor of Hesselink (80. Von lanthen) en Kezman (87. Bakkal). door Henri van der Steen Istanbul - Het begint werkelijk een sprookje te worden: 11 punten stond Fenerbahce begin dit jaar achter in de Turkse competitie, intussen naakt het kampioenschap. Zaterdagavond kwam de populaire volksclub weer wat dichter bij de titel. Pierre van Hooijdonk was de grote man. Hij scoorde en liet scoren: 4-2 tegen Se- batspor. Zes cameraploegen holden hem na afloop achterna, toen Van Hooijdonk in z'rieentje een ererondje liep om de fans te bedanken voor hun steun. Die steun was er geweest en het was no dig ook. Bijna 50.000 supporters zon gen zich anderhalf uur de longen uit het lijf, ook tijdens de ongekend spectaculaire openingsfase; na 55 se conden al stond het 0-1 voor Sebat- spor. Van Hooijdonk zette de zaak meteen recht, want twee minuten later was het 1-1. De loepzuivere goal werd echter afgekeurd omdat de grens rechter niet zag dat de lange man uit Welberg achter de verdediging van daan kwam en geen buitenspel kond. Weer vier minuten later kopte Van Hooijdonk op de paal. Nog voor rust leek de wedstrijd ech ter toch beslist in Fenerbahce's voor deel, dankzij twee magistrale assists van Van Hooijdonk. Hij liet Tukay scoren door de linksbuiten met een subtiel balletje aan te spelen, daarna Serhat, die van Van Hooijdonk een perfect met links getrapte bal kreeg over 40 meter, die de rechtshalf vrij voor keeper Metin Aktas zette. Tus sendoor scoorde Serhat nog eens op eigen houtje. De sfeer bleef grandioos, het spel werd wat minder, maar er gebeurde voortdurend wat. Van Hooijdonk - meer dirigent en spelverdeler dan diep spelende afmaker - miste snel in de tweede helft een kopkans en liet het stadion kort daarop sidderen toen hij een vrije trap mocht nemen, op 25 meter van de goal. De bal vloog flui tend langs de paal. Terwijl de fans het kampioenschap alvast vierden met een minutenlange, door een met alle vier de tribunes ge zongen hymne ('Kampioen - dit jaar - blauw-geel - Fener!') bleef er span ning hangen, omdat Sebatspor kan sen kreeg en Fenerbahce alle, voor namelijk door Van Hooijdonk gecre- eerde mogelijkheden, om zeep hielp. Van Hooijdonk zelf maakte toen maar de 4-1, uit een corner met een goeie kopgoal. Het was zijn 20ste goal van het seizoen. De speaker vierde dat doelpunt pas, toen de bal er aan de andere kant alweer in lag, maar voor de overwinning van Fenerbahce maakte dat niet meer uit. Pierre van Hooijdonk was content met de uitslag en het spel. „We heb ben beter gespeeld dan de laatste we ken, ikzelf ook. We moeten nu hopen dat Besiktas morgen punten ver speelt." Dat gebeurde niet.;In een soms zin derend duel kwam Galatasaray in de kraker-derby met 1-0 vóór, maar had Besiktas geluk met een arbitrale be slissing, die een strafschop opleverde. „Schandalige strafschop", meende Van Hooijdonk. Met een Panenka- stiftje scoorde Ilie. Twee minuten voor tijd kreeg Besiktas nog eens een penalty. In de middencircel stonden Besiktasspelers bij elkaar, in innige omhelzing, ze dorsten niet te kijken. Opnieuw zat-ie: 1-2. Over drie weken speelt Fenerbahce uit bij Besiktas, dat nu nog op zes punten staat, met nog zes wedstrij den te gaan. Van Hooijdonk: „De competitie is nog niet gespeeld."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3