erikanen endelen ad Irak af IETS verkopen?| rapende overval op :kbar Sassenheim Interesse Blokker in Megapool Boekenweekgeschenk in 2005 van Wolkers Leidsch Dagblad )t offensief in Fallujah Uitje dak met jarenzeventig-pruik Opgeblazen Terroristen in Parijs opgepakt maandag 5 april 2004 SPRINTERS S 072-5196868 Koeler A 10/11' Begeleider ziek: man dood in huis Tilburg - Een 43-jarige Tilbur- ger die vrijdag dood werd ge vonden in zijn woning, is ruim twee weken niet opgemerkt door hulpverleners. De man woonde in een huis waar men sen onder begeleiding wonen. Een woordvoerder van het Buro Begeleid Wonen in Tilburg sprak vandaag van 'een onge lukkige samenloop van om standigheden'. Tegen de man was gezegd dat hij bij proble men telefonisch contact kon opnemen. De begeleidster van de man was echter al drie we ken ziek. De man is volgens de politie een natuurlijke dood ge storven. Primeur voor schrijver amsterdam/anp - Jan Wol- kers schrijft het Boeken weekgeschenk van 2005. Het motto van de nieuwe Boekenweek is Spiegel van de Lage Landen - Boeken over onze geschiedenis. De zeventigste Boekenweek wordt gehouden van 9 tot en met 19 maart. Dat meldt de Stichting Col lectieve Propaganda voor het Nederlandse Boek (CP NB). Het is de eerste keer dat Jan Wolkers het Boeken weekgeschenk schrijft. Het zal ook'zijn eerste roman zijn sinds 1984, toen hij De onverbiddelijke tijd publi ceerde. Wolkers schreef sindsdien voornamelijk es says, waaronder in 1995 het Boekenweekessay Zwarte bevrijding. Tijdens de Boekenweek 2005 staan de duizenden boeken centraal waarin de geschiedenis van Nederland wordt beschreven, aldus de CPNB. „Variërend van bio grafieën en dagboeken tot historische romans en mo nografieën over belangrijke tijdvakken. Bijvoorbeeld de biografie Wilhelmina van Cees Fas- seur en Het journaal van Bontekoe, hertaald door Thomas Rosenboom; de historische romans De roos van Dekama van Jacob van Lennep en de Bentinck-tri- iogie van Hella S. Haasse; en de monografieën Herfsttij der middeleeuwen van J. Huizinga en Overvloed en onbehagen van Simon Schama." GESPRE Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V|j^ Straatm* PostcodePlaats3 Telefoon (i.v.m. controle nabezocging) Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaSng is ir^n Stuur deze boh in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl -Jjlilïi i H r '¥n?7 ITTIJB Bij een ge wapen- op snackbar 'Men e Hoofdstraat in Sas- zaterdagavond rond ffen onbekend bedrag Ikt. De overvaller pen via de zij-ingang. Jnder dreiging van een i ld en loste een schot, ■van de vijf aanwezi- paak, onder wie de ei- cte daarbij gewond, iller maakte zich uit 1 met de kassalade en een gereedstaande vluchtauto, die bestuurd werd door een handlanger. De auto reed in de richting van de Nar- cissenlaan. Op industrieterrein Jagtlust werd later op de avond de vermoedelijke vluchtauto gevonden. Van de overvaller en zijn handlanger ontbreekt nog elk spoor. De gewapende over val in Sassenheim is de tweede binnen een week in de regio. Op 29 maart werd het hambur gerrestaurant McDonald's bij het Transferium aan de Ples- manlaan in Leiden overvallen. np-rtr - Amerikaan- rs zijn vanmorgen in stad Fallujah een jnsief begonnen. Bij zouden zeven Irake- ngekomen en werden vernield, meldde de ise nieuwszender de straten van Fallu- nks. Scholen en bouwen zijn geslo- igangswegen tot de iroeinest van soenni- tandelingen, zijn af- le actie zal naar ver- Irie tot vier dagen jn, aldus CNN. f|ah werden vorige lijken van vier Ameri- Erminkt. Twaalfhon- lierikaanse mariniers pataljons Iraakse vei- ioepen stonden van- paar om de stad bin- hdere plaatsen in Irak felopen weekeinde he- :hten, waarbij vooral f milities zich doen hierbij zijn tientallen llen. Aanhangers jdicale Iraakse geeste- Itada al-Sadr, hebben porgen Iraakse over- ouwen bezet. In Bas- Weede stad van het men zo'n duizend sji- |t kantoor van de gou- Jingen van Al-Sadr ei sen niet alleen het vertrek van de Amerikanen uit Irak maar ook de vrijlating van Mustafa Yacoubi, de rechterhand en plaatsvervanger van Al-Sadr. Aanhangers van de sji'ietische geestelijke overvielen dit week end politiebureaus en over heidsgebouwen in verscheide ne steden. In de sloppenwijk Sadr-City in Bagdad, een bol werk van Muqtada al-Sadr, kwamen volgens een militaire woordvoerder zeker zeven Amerikaanse soldaten om. Ze ker 24 anderen raakten gewond toen ze met automatische wa pens en raketgranaten werden beschotén. Artsen in Bagdad verklaarden tegen het Duitse persbureau DPA aan Iraakse zijde zeker ne gentig doden te hebben geteld, onder wie verscheidene kinde ren. In Kufa, nabij de heilige stad Najaf, vielen gisteren zeker 22 doden, waaronder twintig Iraki's en een Amerikaanse en een Salvadoraanse militair. In een reactie op de gevechten riep Al-Sadr zijn aanhang op „de vijand te terroriseren" om dat demonstraties vruchteloos blijken. De hoogste civiele Amerikaanse bestuurder in Irak, Paul Bremer, verklaarde Muqtada al-Sadr vanmorgen vogelvrij. Muqtada al-Sadr en zijn volgelingen hebben zich zelf buiten de wet geplaatst, al dus Bremer. COMMENTAAR TERRORISME leiden - Onmisbare attributen bij de Disco Dance Classics in de Groenoordhallen: een uitgedost, maar opvallend genoeg toch minder dan voorheen. De recessie laat ook de extravagante pruik en dito kleding uit de jaren zeventig. Voor de elfde aflevering van uitgaanswereid niet onberoerd. Pagina Kunst Cultuur: Het wachten is op The Village dit festijn hadden nog flink wat van de 7000 discogangers zich op deze exotische wijze People. Foto: Taco van der Eb Ziekteverzuim 11 procent lager voorburg - Het ziekteverzuim in het bedrijfsleven is in 2003 gedaald tot het laagste niveau sinds 1997. Vorig jaar heeft ge middeld 4,8 procent van de werknemers in ondernemingen zich ziek gemeld, in 2002 was dat nog 5,4 procent. Dat blijkt uit vanmorgen gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Als mogelijke oorzaken van de for se daling vorig jaar noemt het CBS de aangepaste wetgeving rond het ziekteverzuim, de ver beterde arbeidsomstandighe den en de economische terug gang. Rwanda stelt dodental bij kigali - Het dodental van de slachting in Rwanda van tien jaar geleden is naar boven bij gesteld: volgens de regering zijn niet 800.000, maar 937.000 Tut si's en politiek gematigde Hu tu's afgeslacht in de orgie van bloed en geweld die op 7 april 1994 begon. Het hogere doden tal is gebaseerd op een volkstel ling, die de regering in 2001 heeft laten uitvoeren. Madrid - Dit is wat er overbleef van een appartementencomplex in een voorstad van Madrid, nadat de vermoedelijke leider van een al-Oaedacel zichzelf en drie medeterroristen opblies. De man, bijgenaamd De Tunesiër, zou het brein zijn achter de aanslagen op treinen in Madrid, die op 11 maart aan 191 mensen het leven kostten. Hij bracht de explosieven tot ontploffing toen de politie het complex had ontruimd en zich opmaakte om de woning binnen te vallen. Ook een politieman kwam om het leven. Volgens de Spaanse justitie zijn nu alle terroristen dood of in gevangenschap. Pagina Buitenland: Jacht op terroristen eindigt in bloedblad Foto: Reuters Winkels vandaag dicht; gesprekken over doorstart apeldoorn/gpd-anp - De noodlijdende elektroni- caketen Megapool is in gesprek met verschillen de partijen uit de detailhandel over een mogelij ke doorstart. Een van de gegadigden is Blokker. Het doel is om het aantal arbeidsplaatsen zoveel mogelijk te behouden. De keten van 126 elektronicawinkels heeft surse ance van betaling aangevraagd. In Nederland gaan 79 winkels direct dicht en in België sluiten zestien zaken. De 47 franchisezaken blijven open. De 1.100 personeelsleden zijn gisteravond per koerier van het besluit op de hoogte gesteld. Ze mogen de winkels, de distributiecentra en het hoofdkantoor in Apeldoorn niet meer betreden. Die worden extra beveiligd. Alarmcentrales heb ben opdracht gekregen direct op te treden als ie- mand toch naar binnen gaat. Pas later mogen persoonlijke eigendommen worden opgehaald. De maatregel geldt niet voor de 47 filialen die ei gendom zijn van franchisenemers. Ongeveer drie weken geleden werd duidelijk dat Megapool in grote problemen is geraakt en tot reorganisatie moest overgaan. Oorzaken zouden nieuwe concurrenten zijn als Media Markt, de slechte economie en een veranderd kooppatroon (pc's worden tegenwoordig ook bij de super markt gekocht). Door de publiciteit over de slechte situatie van Megapool werd het probleem alleen maar groter. Pagina Economie: Bonden woedend op top Megapool 'vrt' Dat FC Lisse nog meedoet om de titel is een klein wonder The Lion King': verbluffende vormgeving Vergeten koffer verdacht pakketje numegen - Een vergeten koffer heeft vanmorgen in het cen trum van Nijmegen de nodige opschudding veroorzaakt. Stadswachten die de koffer za gen staan, namen het zekere voor het onzekere en meldden de vondst van een mogelijke bom bij de politie. Die ontruim de een gebied rondom het plein, waardoor zeker honderd mensen enkele uren op straat moesten doorbrengen. Volgens een woordvoerder van de poli tie was de Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) zeer snel ter plaatse. Vier gewonden bij aanrijding Ai driebergen - De Al is vanmor gen bij Voorthuizen enige tijd afgesloten geweest na een on geval. Bij het ongeluk raakten vier mensen gewond. Rond 06.30 uur botste een 33-jarige inwoner van Deventer met zijn auto op een vrachtwagen. Twee andere auto's konden de aanrij ding niet meer ontwijken. OPGERICHT 1 MAART 1860 èrwoestende bomexplo- ïn buitenwijk van Ma- juropa opnieuw gecon- I- ll met een terroristische fc collectieve zelfmoord Riders van de aanslagen naart' is reden tot grote !t alleen waren de mos- en zo kort na de bloedi- lagen op vier treinen jt alweer nieuwe acties beramen, zij bleken te- eid te sterven voor hun >e vondst van bomgor- |t vrezen dat terroristen egie van zelfmoordaan- anuit Israël en Irak naar trillen exporteren. |ssen was het ook weer sntallen bur- tierven bij I ïchten met n van de co- et geweld in gt steeds meer de trek- 1 een opstand van de jke bevolking tegen de ndse bezetter. Waren week de soennietische in Fallujah de boosdoe- de schokkende moord hnerikanen, nu zijn hun ^nden de sji'ieten over en. ik in de ogen van de re- lush het keerpunt had parijs/gpd - De Franse inlich tingendienst is ervan overtuigd dat zich op twee plaatsen in de Parijse regio terroristen ophou den die de hand hebben gehad in de bloedige aanslag in het Marokkaanse Casablanca in mei vorig jaar. Ondersteund door een indrukwekkend aantal leden van speciale arrestatie teams deed de binnenlandse veiligheidsdienst DST vanoch tend vroeg invallen in Aulnay- sous-Bois en in Mantes-la-Jolie. De actie in de twee Parijse voorsteden leidde tot de aan houding van vijftien personen. Negen van hen worden ervan verdacht hetzij direct betrokken te zijn geweest bij de aanslag, dan wel hand en spandiensten te hebben verleend bij de voor bereidingen. De zes overigen zijn echtgenotes van de ver dachten. Massale opkomst bij reünie van Bonaventura moeten vormen in de strijd te gen het internationale terroris me, lijken de Amerikanen in plaats daarvan de geest pas echt goed uit de fles te hebben gela ten. Zelf zinken ze steeds verder weg in het moeras dat Irak heet, terwijl opstandelingen van di verse pluimage met elke dode Amerikaan meer de wind in de zeilen lijken te krijgen. De bezetting van Irak schrikt de terroristen niet af. Integendeel. Irak is na het conflict tussen jo den en Palestijnen de belang rijkste inspiratiebron voor fana tici. Moeten de VS zich nu terug trekken en het land aan zijn lot overlaten? Nee, daar is het te laat voor. Wel dienen de Ameri kanen hun strategie fundamenteel te wij zigen. De meest vruchtbare manier om het terrorisme te be strijden is om een oplossing van het Palestijns-Israëlisch conflict te forceren. De weg naar vrede in Jeruzalem loopt niet zoals Bush denkt via Bagdad. Het is eerder andersom. Totdat de Amerikanen dit inzien zullen de fanatici overal ter wereld angst blijven zaaien. Bill Meyer Cobain zorgde voor revolutie in de muziek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1