De twee gezichten van de Haarlemmerstraat 'Zodra het kan, zijn we weg' Dua omzet is te klagen' 'Hoogste tijd voor iagere huren en een algemeen fonds' eerste verdieping winkeltjes vestigen en dat zal het aanzien al een stuk verbeteren", ver wacht hij. Om de rest van dat gedeelte Haarlemmer straat op te waarderen, denkt ook Wisse aan het huisvesten van startende ondernemers in de leegstaande winkels. „Je moet de eige naren van die panden er in elk geval van overtuigen dat ze niet altijd de hoofdprijs aan huur moeten willen, maar ook moeten kijken wat er in komt. In plaats van je pand voor 30.000 euro te verhuren aan een avon turier die er na een paar maanden weer uit gaat, kun je ook kiezen voor 'upgrading' en genoegen nemen met minder geld, maar meer zekerheid. Met als voordeel dat je zelf rust hebt en dat je pand goed wordt onder houden. Dat is ook heel wat waard", vindt Wisse, die geboren en getogen is op de Haarlemmerstraat en al 60 jaar boven de zaak woont. „Wat elders ook niet altijd het geval is. Er wonen niet al te veel eigenaren boven de winkels", zegt hij. „Wel huurders, maar of die er wel of niet zijn, staat los van de huur prijs van de zaak. Die wordt bepaald door de oppervlakte en door de frontbreedte, de eer ste meters achter de voorruit. Dat begint bij 350 euro per vierkante meter en stijgt naar mate je dichter bij het centrum van de stad komt." Die prijzen redelijk houden - via overleg met projectontwikkelaars, banken en andere ei genaren - is 'een mooie taak voor de cen trummanager', vindt Wisse. Robert Strijk, de man in die functie, heeft daartoe net de eer ste afspraken gemaakt. „Veel kan ik er dus nog niet over zeggen", meldt hij, „maar die stukken Haarlemmerstraat hebben natuur lijk wel impulsen nodig. Op de lange termijn komen die er, als het Havengebied bronpunt wordt, zoals dat heet. Een stuk dus waar veel mensen samenkomen. Maar ook op de korte termijn moet er wat gebeuren. Concreet zijn daar nog geen plannen voor. Ik ga er bin nenkort wel over praten met een projectont wikkelaar. Om te bekijken wat de mogelijk heden zijn met die leegstaan de panden. Voor startende on dernemers, of voor mijn part voor verenigingen. Als je die etalages maar gevuld hebt." Algemeen fonds Het centrummanagement Lei den, in het leven geroepen om het economische functione ren van de binnenstad te sti muleren, kan ook op een an dere manier een rol spelen in de verbetering van de situatie op de Haarlemmerstraat. Om af te rekenen met het algeme ne probleem van de 'meelif ters', die geen bijdrage betalen maar wel meeprofiteren van de acties van de winkeliersver enigingen, wil het centrum management een 'algemeen fonds' in het leven roepen. „Een fonds voor het betalen van collectieve zaken. De win keliers mogen zelf aangeven waaraan ze het geld besteden uit die pot, die op drie manie ren gevuld kan worden. Ofwel via de verhoging van de on- roerend-zaakbelasting voor bedrijven, ofwel via een ver hoging van de precariorech ten, ofivel via verplichte opsla gen in de huur. We zijn bezig het draagvlak voor die maatre gelen te toetsen en waar schijnlijk wordt een combina tie daarvan neergelegd in het plan dat begin juni wordt be handeld in twee raadscom missies van de gemeente." „Het is heel belangrijk dat zo'n pot er komt", vindt Strijk. „Dan kun je wat doen, terwijl je anders alleen kunt toekijken hoe de zaken afglijden." Voor de winkeliersvereniging van de Haarlemmerstraat zou het in elk geval een uitkomst zijn. Met 28 betalende leden kan de vereniging nu nog slechts met moeite het sinterklaasfeest or ganiseren en de winterse feestverlichting brandend houden. „Ik vind dit een ge weldig plan. Een paar jaar ge leden zou ik er zwaar tegen zijn geweest, omdat het toch aardig wat geld kost. Maar inmiddels besef ik dat het niet anders kan", zegt Labrujère. „Hier komt het allemaal wel goed", betoogt hij als hij is teruggekeerd aan de kop van de Haarlemmerstraat. „Hier is sprake van een wisseling van de wacht. Wat leeg staat, wordt wel weer opgevuld. Ondernemers wil len zich graag op dit gedeelte vestigen, om dat het een toplocatie is geworden. Maar het kan ook op die andere stukken veel beter gaan, als we er maar met z'n allen aan gaan werken. Dat is hard nodig en dat kan met zo'n fonds. Een recessie kun je niet keren, maar je kunt wel proberen er zo goed moge lijk doorheen te komen." ZATERDAG 3 APRIL 2004 Olaf Pas maakt er geen ge heim van hoe hij denkt over het stuk Haarlemmerstraat tussen Pelikaanstraat en Ha venplein, waar zijn compu terzaak Quibus gevestigd is. „Zolang we hier zitten, zitten we goed - zodra het kan, zoeken we een geschiktere locatie." Het is duidelijke taal van de eigenaar van de winkel, waar computers worden ge bouwd, verkocht en gerepa reerd. „We zijn hier in 1996 terechtgekomen om een aantal redenen. De belang rijkste daarvan was dat we net begonnen waren en het ons niet konden veroorloven om op een A-locatie te gaan zitten als startende, kleine ondernemer." De zaak van de Leidenaar, die ook een filiaal in Rotter dam heeft, groeide tegen de verdrukking in en is inmid dels uitgebreid van 40 naar 200 vierkante meter. „Terwijl dit stuk toch niet zo in de loop ligt. Je kunt er trouwens niet eens normaal lopen, want er rijden fietsers en brommers, en winkelen kun je er eigenlijk ook niet omdat er woningen zijn neergezet. En waar woningen komen is het afgelopen met winkelen. Maar goed, dat is voor ons niet zo belangrijk. Wij heb ben veel vaste klanten en wie eropuit gaat voor een com puter, gaat zich toch eerst oriënteren. De klanten ko men dus toch wel. Het gaat ook goed met de zaak, maar als het even kan zijn we daar toch weg." (lijkt wel of steeds meer winkels dichtgaan en iet verloop steeds groter wordt. Lege panden, erkoopwinkels en internetshops bepalen het >n van gedeelten van de Haarlemmerstraat in iden, die aan de ene kant een beetje chiquer en aan de andere kant dreigt te verloederen, itaan de zaken er echt voor? Heen en weer op kilometer koopplezier' aan de hand van Peter jère, bestuurslid van de winkeliersvereniging. Op het eerste deel komt het wel goed, op het tweede moet echt wat gebeuren." door Paul de Tombe Hij weet precies waaraan het ligt. „Het is allemaal een gevolg van de economische recessie en de hoge huren", zegt Peter Labrujère. „Daar gaan winkeliers nu de prijs voor betalen. Er staat al een aantal zaken leeg en een aantal ande re staat op springen. Die hebben het heel slecht. Normaal gesproken zijn januari en februari al mindere maanden, maar nu is de klap van die maanden nog harder aangeko men omdat ook december niet heeft ge bracht wat ervan werd verwacht. Daardoor is het reservepotje leeg en als de economie niet aantrekt, gaan meer ondernemers het niet redden. Zeker niet met de hoge huren die je hier be taalt. Vergis je niet, bedragen van 40-, 50- en 60.000 euro per jaar zijn hier normaal. Dat is natuurlijk veel te veel, zeker in een teruglopende economie. Winkeliers die nu een beslissing moeten ne men of ze wel of niet door gaan, haken daardoor af." „Dat is hier aan de hand", weet Labrujère stellig. „En daardoor zijn er inderdaad wat meer uitverkoopwinkels (outletstores) en ramsjzaken op de Haarlemmerstraat ge komen. Een stuk of tien op een totaal van 174 winkels. Bemand door gelukzoekers, die drie, vier maanden ko men en dan weer gaan. Dat zijn geen winkeliers, dat zijn reizigers, marktkooplui die een poosje een handeltje hebben en dan plaatsmaken voor weer een ander vaag bedrijfje. Het zijn er niet veel, maar ze bepalen wel mede het aanzien van je winkelstraat." lard merkt ook hij dat iet stukje Haarlemmer- waaraan zijn winkel in beetje aan het ver ren is, maar voorlopig nny Hobeijn er goed ,et Costuumhuis dat hij Ifendy Taanman runt. omzet hebben we hier e klagen", zegt de 26- ondememer, die met ikenpartner vorig jaar er in Leiden begon met ik in herenkleding is hier wel een stuk stil- n verderop, maar daar in we niet zoveel last mdat we veel adverte- 1 op die advertenties s trekken. Natuurlijk 10k wij wel dat hier wat sr mensen winkelen p het stuk bij de Hema. i daar zouden zitten, tn we waarschijnlijk leer 'binnenlopers' n, maar in principe zit- e hier wel goed. Nog- j, over de omzet heb- re niks te klagen. Maar at betreft hebben we irlijk geen referentieka- ITe zitten hier pas een naanden en we weten oe het hier tien jaar ge was, of hoe het is om fop aan de Haarlem raat te zitten. Ik weet it het wel mooi zou zijn op dit stukje iets ge le. Als in het pand waar tio heeft gezeten inder- een soort passage met fltjes komt, hebben en veel meer reden om ierheen te lopen. Dus 1 we maar dat die pas- sr komt." Etalagedienst „Loop mee", zegt Labrujère, die de Haarlemmerstraat in drie stukken verdeelt en be gint met de 'kop', tussen Blauwpoortsbrug en Mare. „Loop mee en tel mee." Leeg staan: 1. De computerwinkel op de hoek met de Turfmarkt. 2. Nou En, een zaakje in, tweedehandskleding. 3. Pizzeria Manhattan. 4. Het pand van de vroegere Alfa schoenenwinkel. Check out kinderkleding dat daarin zat, is verkast naar een klei nere behuizing even verder op. Dicht gaan: 5. Meubelzaak Jencikova In ternational. 6. De ramsjwinkel. 7. The Long Pleasure Wear. „En ik weet dat er nog een stuk of wat zijn die het moeilijk hebben", zegt Labrujère. „Door de hoge huren, al gaat het daar in dit rijtje niet alleen om. Het gaat ook om de soort branche. In de IT-branche zullen wel meer zaken dichtgaan en aan tweedehands kleding is niet zoveel behoefte meer nu er veel wordt gestunt met nieuwe kleding. Verklaarbaar dus, maar die zaken staan evengoed wel leeg." „Het wordt allemaal weer ingevuld", denkt hij. „Daar ben ik niet zo somber over. Maar intussen is het natuurlijk wel vervelend. Er is ook optisch niks meer aan te doen. Tot een paar jaar geleden hadden we een etalage- dienst in de winkeliersvereniging. Die dienst zorgde ervoor dat in elk geval de etalage van een leegstaande winkel werd bijgehouden. Dat gebeurt niet meer omdat de winkeliers vereniging nog maar 28 betalende leden telt, terwijl er 174 zaken zijn. De spoeling wordt dus wel erg dun. Komt omdat er zoveel fili aalbedrijven zijn bijgekomen. Voor het aan zien van de straat is dat goed, want het gaat vaak om de duurdere 'winkels', maar het is slecht voor de vereniging. Filiaalhouders mogen er van de concerntop geen lid van worden. Stom natuurlijk, heel stom, want ze investeren miljoenen in hun zaken, doen vervolgens nergens aan mee en trekken de stekker eruit als het fout gaat. Terwijl het heel veel beter zou kunnen gaan als je je met z'n allen goed zou presenteren. Maar je hebt er wel mee te maken en met een paar man is zo'n etalagedienst niet meer te doen." Labrujère is, via een stuk 'waar alles goed is', inmiddels aangekomen bij de Hooglandse- kerksteeg. Vanaf dat punt biedt de Haarlem merstraat een troosteloze aanblik. Twee panden hangen na een aangestoken brand zwartgeblakerd en dichtgetimmerd naast el kaar. Verderop is de aftakeling zichtbaar in de lege vitrines van de vertrokken keurslager, een fotowinkel en een kledingzaak en daar weer achter omhelzen steigers een paar win kels en de erboven gelegen woningen. „Hier beginnen de problemen echt, hier slaat de verloedering toe", waarschuwt hij. „De leegstand is hier permanenter, de klan ten van De Bakkerij zorgen soms voor over last en ik weet dat veel winkeliers hier willen vertrekken. Hier moet dus echt wat gebeu ren. Er is sprake van een slechte ontwikke ling, met die uitgebrande panden waar nog niets aan gedaan is omdat onduidelijk is of de verzekering wel of niet betaalt en een paar internet- en belwinkels waarvan ieder een zich afvraagt hoe ze kunnen blijven be staan." Leeg op het stuk Haarlemmerstraat tussen Hooglandsekerksteeg en Pelikaanstraat: 1De uitgebrande vestiging van kledingzaak Madhouse, die naar de overkant is verhuisd. 2. De snackbar, die zwaar te lijden had van de brand bij de buurman. 3. Dickhoff foto en video. 4. De keurslager. 5. Toff meubelstoffeerders. 6. Kleding-en schoenenzaak Style Fashion. Winkel en woonhuis staan in de steigers. Het is nog niet bekend wat er in komt. 7. Schoenenwinkel Bretano. Het grote pand wordt verbouwd. Er worden nieuwe winkels in gevestigd. Dicht gaan: 8/9. 4Play en Men Special, waarvan de eige naar is overleden. De vraag is of bakkerij Tijsterman nog lang op dit gedeelte blijft. „Kijk naar die winkel, oordeel zelf', zegt Labrujère, die oversteekt naar het gedeelte tussen Pelikaanstraat en Havenplein. „Een stuk waar we jaren gele den al zijn gefopt door de gemeente, die op de plaats van zwembad De Overdekte wo ningen heeft neergezet in plaats van winkel tjes. Doelbewust omdat ze dit stukje als win kelstraatje wilde laten afsterven." Leeg op het staartgedeelte: 1. De voormalige winkels van Van Brussel (speelgoed) en later van Gé Hofenk (cd's) 2/3/4/5: De panden waar vroeger onder meer een berucht café (Het Aapje) en een slagerij in zaten. Leeg staat ook nog de ruim te waar de gemeente een startende onderne mer in wilde hebben. „Dat is nooit doorge gaan vanwege de hoge huur. Maar de ge meente zou er goed aan doen dat plan te heroverwegen", kijkt Labrujère vooruit. „Daar verderop aan de Haven is een aantal ondernemers bezig om van de passantenha ven hét uitgaansgebied van Leiden te ma ken. Dat gaat ze lukken ook en dan moet ook dit stukje Haarlemmerstraat weer aantrekke lijk worden als aanloop naar de stad. Het barbecuerestaurant (Gonzales) op de hoek met het Havenplein is al goed, de rest hier moet gezamenlijk worden ingevuld door ge meente en winkeliers. Met startende onder nemers." Terugweg „Dat kan omdat de huren hier over het alge meen nog niet zo hoog zijn", zegt hij terwijl hij zich omdraait en aan de terugweg begint. „En als je weer een goeie aanloop hebt, kun je dat misschien ook doortrekken naar dat tweede gedeelte. Hoe? Vraag dat aan Gerard Wisse. Die is op dit stuk veertig jaar 'blok hoofd' geweest namens de winkeliersvereni ging, die weet er alles van." Gerard Wisse, van Wisse Snelderwaard, de laatste overgebleven meubelwinkel op de Haarlemmerstraat, onderkent de problemen op het stuk. „Tien jaar geleden was het hier nog halleluja, nu is het droefenis." Toch is hij niet echt somber over de toekomst. Wat er in het pand van Style Fashion komt, weet ook hij niet („daar is nog onduidelijkheid over"), maar hij weet wel wat er in de voor malige schoenenwinkel van Bretano wordt ondergebracht. „Projectontwikkelaar Smits- loo wil daar op de begane grond en op de Peter Labrujère: „Een recessie kun je niet keren, maar je kunt wel proberen er zo goed mogelijk doorheen te komen." Lege panden bepalen het aanzien van gedeelten van de Haarlemmerstraat. livera gedeeltes van de Haarlemmerstraat op ongeveer hetzelfde tijdstip: donderdagmiddag tussen vier en vijf. Commentaar overbodig. Foto's: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7