VS wisten van aanval vliegtuigen BUITENLAND Fallujah was al eigenzinnig onder Saddam Slechts zeven landen Donner: Nederlander laconiek over terreur Chirac kondigt tal van vernieuwingen aan halen deadline Kyoto internationale actie tegen Turkse terroristen Serviërs verontwaardigd over geweld van SFOR Bot hartelijk ontvangen in Syrië FBI-vertaalster klapt uit school uitslagen -oken sigaret j - De Ierse schaduwmi- Iran Justitie John Deasy is a'en omdat hij het rook- in een bar negeerde. De i-woordvoerder van de orltiepartij Fine Gael stond lar van het parlementsge- jn wilde een sigaret op- De deur die naar de >^ek op een buitenplaatsje pwas op slot, waarop *uit protest zijn sigaret in opstak. Fine Gael-leider Cenny zegt dat hij het niet dogen dat de schaduw- er van Justitie de wet :edt. esiër achter slagen Madrid i> - De leider van de ter- I die de aanslagen in Ma- |u hebben uitgevoerd is s de Spaanse politie de ër Sarhane Ben Abdel- Fakhet. Sarhane was de en coördinator" van de n die de aanslagen uit- jn, maar het grote brein i niet. Hij is een van de zdachten voor wie Spanje rationale arrestatiebevelen n Uitgevaardigd. Als brein orde aanslagen zijn in de urï Palestijnse terrorist Abu ati Al-Zarqawi en de Ma- ,atn Abdelkrim Nejjati ge- ai- itv krachtingen ost-Congo li - Stammenstrijders en alige rebellen hebben in sten van Congo duizen- _j)uwen verkracht, heeft imationale hulporganisa- ;en zonder Grenzen ge- onge meisjes en oude apn zijn verkracht, maar igens en mannen. Veel iffers hebben een ge ziekte opgelopen. [mklok ter Sudan ^RK - Door aanhoudende leden dreigen honderd- iden mensen in de pro- Darfur in West-Sudan een te blijven van nood- ke hulp. Door de regering nde milities drijven men- Stematisch uit hun hui- ele dorpen worden met ertid gelijk gemaakt. Vol- 'uman Rights Watch de Sudanese regering huldig aan grove schen- van de mensenrechten. n voedselhulp -r Gaza-strook lllsraël heeft de Gaza- EEafgesloten voor alle hu- =tire en voedselhulp. Als g (el een eind komt aan de- itregel, dreigt volgens de S ijanisatie voor de Pales- 5 gebieden CUNWRA) de 9,-rsnood voor 600.000 Pa- ïn in de enclave. 's larde tilt ook n advocaat o - Een 75-jarige Ameri- i oma die autohandela- ït waardeloze cheques )g, is haar advocaat kwijt, ist besloot de bejaarde eer te verdedigen omdat haar een ongedekte che- id gekregen. De bedrieg- :tty Gooch bekende eind dat ze met een valse een Harley Davidson en kopen. Ze kreeg een 'an 385 dollar. ii 'fddoekverbod pr leraressen vrijdag 2 april 2004 Hoogste moskeedichtheid per inwoner Doden Fallujah waren ervaren ex-militairen De vier Amerikaanse man nen die in het Iraakse Fallu jah werden gedood, waren ervaren ex-militairen. Drie van de slachtoffers waren lid van de speciale troepen van de marine (navy seals), de vierde was een ex-comman do van de landmacht. Dat meldde The Washington Post. Het kwartet was in dienst van het beveiligingsbedrijf Blackwater Security Consul ting. Dat heeft tot taak om onder anderen medewerkers van Amerikaanse bedrijven, overheidsfunctionarissen en leden van inlichtingendien sten te beschermen. Black water heeft ongeveer vier honderd mensen in Irak. De meeste werknemers verdie nen er gemiddeld bijna 1000 dollar per dag. Amerikaanse functionarissen in Fallujah hebben met de burgemeester van de stad en hoge geestelijken over de moorden en verminkingen gesproken. Een functionaris zei tegen The New York Ti mes dat moslimgeestelijken hebben beloofd tijdens het vrijdaggebed in een fatwa (religieuze opinie) de moor den en de verminkingen te veroordelen. rijswijk/anp - De Iraakse stad Fallujah is een brandhaard van verzet tegen de Amerikaanse bezettingstroepen. Tientallen coalitiemilitairen kwamen hier al om het leven. Maar ook on der het bewind van Saddam Hussein gingen de bewoners van deze woestijnstad al hun eigen gang. Fallujah ligt ongeveer 50 kilo meter ten westen van de hoofd stad Bagdad in de provincie Anbar, de grootste van het land. Vroeger heette de provincie Da- lim naar de gelijknamige stam. De rivier de Eufraat stroomt westelijk van deze voornamelijk door soennieten bewoonde plaats. Geen enkele stad in Irak heeft zoveel moskeeën, afgezet tegen het aantal inwoners. En die in woners zijn streng in de leer. Toen de Baathpartij nog regeer- Ondanks de uiterst gespannen situatie in Irak na de moord op vier Amerikanen waagde VS-bestuurder Paul Bremer zich - weliswaar onder zware bewaking - uit zijn hoofdkwartier. Hij ging op bezoek in de stad Mosul in Noord-lrak. Bremer heeft de aanslag in Fallujah veroordeeld. Foto: ANP de, werden hier al onder meer een bioscoop en een muziek winkel in brand gestoken om dat die in strijd waren met hun geloof. In de loop van de jaren negen tig bloeiden hier volgens het Arabische dagblad al-Hayat ra dicale islamitische groepen op. Het regime arresteerde sommi ge van deze leden, maar velen kwamen vroegtijdig vrij dankzij hun familieleden in Fallujah. De stad is namelijk ook een bolwerk van de Baath. Vooral in het militaire apparaat waren veel inwoners van Fallu jah te vinden. De dictatuur ver trouwde op zijn soennitische geloofsgenoten. Sinds de val van Saddam Hussein hangen deze militairen werkloos rond. De Amerikanen hebben het le ger opgeheven en daarmee veel kwaad bloed gezet. Want zelfs onder het VN-em bargo maakte de stad een bloei door. Olie werd het land uitge smokkeld. Stamgenoten in be lendende landen kwamen hier bij goed van pas. Met hoge lie den uit de regering werden alli anties gesloten. Hoge militairen verdienden aan deze smokkelp- raktijken. Stamleden voelen zich in hun trots aangetast, nu ze door de Amerikanen niets meer heb ben. Zij zoeken wraak. Onder hen rekruteren de oude Baath- aanhangers hun verzet. Geld vormt daarbij een mooie prik kel. Tenslotte is mogelijk tot 80 procent van bewoners van de stad werkloos. Zo haalde al-Hayat in novem ber vorig jaar het voorbeeld van Farhan al-Mohamady aan. Dit uit Fallujah afkomstig lid van het centraal commando van de Baathpartij was toen druk doende onder zijn stamgeno ten. Met geld haalde hij hen over om zich bij het verzet te gen de Amerikanen aan te slui ten. Het oude regime wist al goed hoe het moest omgaan met de eigenzinnige inwoners van Fal lujah. Zolang zij het regime steunden kenden zij een zekere mate van vrijheid. Compromis sen waren mogelijk in deze re latie. De Amerikanen lijken hiertoe niet bereid, zeker niet na alle aanslagen. Tussen beide partijen is het vanaf het begin mis. Direct na hun intocht schoten Amerika nen hier dertien demonstran ten dood. Sindsdien is het van kwaad tot erger gegaan. Voorlo pig hoogtepunt in de strijd lijkt het ophangen aan een brug van de verkoolde lijken van vier Amerikaanse ex-militairen. w art - Het parlement van d-Duitse deelstaat Ba- rürttemberg heeft giste- li wet aangenomen die ■isen op openbare scholen IsJit een hoofddoek te dra- aden-Württemberg is de jdsDuitse deelstaat die een op de hoofddoek in ter. Jaten besmet "nïhdad Boil' glaf ®kh^A - Ruim vijfhonderd d ijcaanse soldaten die zijn Gaioneerd in Irak en Afgha- I hebben daar een huid- 65opgelopen. Tussen au- 12002 en februari dit jaar n 522 soldaten besmet io huidparasiet leishmani- ie wordt overgebracht andmuggen. De meeste en kwamen voor in Irak, oldaten de ziekte de bij- 'Baghdad Boil' hebben fcn. "ton: Actie 6n Arafat 'if Ilem - Israël zal in de toe- 'na |J mogelijk ook actie on- semen tegen de Palestijnse ^Yasser Arafat. Dat heeft LJiëlische premier Ariel egd. Op de Israëli- levisie zegt Sharon dat ering overweegt om na lag op Hamas-leider assin ook „maatregelen en" tegen Arafat. pale/ap - Ongeveer 3000 Bos nische Serviërs hebben giste ren in de Bosnische stad Pale geprotesteerd tegen het ge weld dat de door de NAVO ge leide stabilisatiemacht SFOR eerder op de dag gebruikte bij een mislukte poging om Rado van Karadzic te arresteren. Bij de operatie raakten een Ser- visch-Orthodoxe priester en zijn zoon zwaargewond. Het tweetal liep het letsel op, toen SFOR-militairen explosie ven gebruikten om him wo ning binnen te komen. De mi litairen hoopten de voort vluchtige vroegere Bosnisch-' Servische leider daar aan te treffen. De priester en zijn zoon zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Tuzla. Hun toestand is nog altijd kritiek. Bij de demonstrate in Pale lie pen enkele politieke kopstuk ken mee van de Servische enti teit in Bosnië, Republika Srps- ka. Onder hen waren premier Dragan Mikerevic en parle mentsvoorzitter Dragan Kali- nic. De demonstranten scan deerden nationalistische en te gen SFOR gerichte leuzen. SFOR-woordvoerder Dave Sul livan zei te betreuren dat bur gers gewond zijn geraakt bij de actie. Hij voegde eraan toe dat dergelijke operaties niet nodig zouden zijn als de lokale auto riteiten in Bosnië hun plicht zouden doen en mensen als Karadzic zouden overdragen aan SFOR. Aan de operatie in Pale deden donderdagochtend vroeg on geveer veertig Amerikaanse, Britse en Duitse militairen mee. Karadzic werd niet ge vonden. Hij is door het Joegoslavië-Tri- bunaal in Den Haag aange klaagd wegens volkeren moord, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmis daden. Hij wordt verantwoor delijk gehouden voop de dood van meer dan 200.000 mensen tijdens de burgeroorlog in Bosnië-Herzegovina (1992- 1995). beiroet - Het bewind in Syrië moet meer druk uitoefenen op terroristische organisaties zoals Hezbollah en Harnas om aanslagen tegen Israël te stoppen. Dat heeft minister van buitenlandse zaken Ben Bot gis teren in Damascus duidelijk gemaakt. „Het stoppen van aanslagen is een voorwaarde. Anders komen we niet eens aan andere zaken, zoals bijvoorbeeld vredesbesprekingen met Israël toe", zei Bots woordvoer der in Damascus. Bot sprak met zijn Syrische ambtgenoot Al Shara en president Bashar al-Assad over de verslechtering van de situatie in het Midden Oosten. Foto: AP londen/anp - Hoge Amerikaan se functionarissen wisten van al- Qaeda's plannen de Verenigde Staten aan te vallen met vlieg tuigen, maanden voordat de aanslagen van 11 september 2001 plaatsvonden. Dat heeft een voormalige vertaalster van de FBI gezegd. Ze heeft documen ten waaruit dat blijkt, overhan digd aan de commissie die de terreurdreiging onderzoekt. De vertaalster, Sibel Edmonds, sprak in Washington met de Britse krant The Independent, die het interview vandaag pu bliceerde. Ze vertelde dat ze in een drie uur durend besloten gesprek met de onderzoeks commissie informatie verschaf te die binnen de FBI circuleer de in het voorjaar en de zomer van 2001. Daaruit kon worden opgemaakt dat een aanval met behulp van vliegtuigen over en kele maanden gepleegd zou worden en dat de terroristen op hun plaats waren. De bewering van de nationale veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice dat zulke informatie er niet was, is volgens Edmonds „een grove leugen". Intussen heeft de regering-Bush justitie gevraagd de vertaalster het zwijgen op te leggen. Een recht bank heeft haar daarop verbo den over de staatsgeheimen te spreken. Edmonds vertelde de krant dat ze de commissie gedetailleerde informatie had verschaft over specifieke onderzoeksrappor ten, data en welke managers verantwoordelijk waren voor welk onderzoek. „Er was ook algemene informatie over het tijdschema en methoden die zouden worden gebruikt, maar niet specifiek over hoe en waar precies. Er waren andere steden die werden genoemd. Grote steden met wolkenkrabbers", aldus Edmonds. De 33-jarige Edmonds is een Turks-Ameri kaanse die Azerbeidzjaans, Far- si, Turks en Engels spreekt. De FBI nam haar op 13 september 2001 aan om documenten en afgeluisterde telefoongesprek ken te vertalen. Door het werk met tweehonderd andere verta lers „krijg je ook een heleboel andere dingen te horen en te zien", legde ze uit. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Nederlanders zijn onvoldoende doordrongen van het risico dat ons land ge troffen kan worden door ter reur. Dat zei minister van justi tie Piet Hein Donner gisteren tijdens zijn bezoek aan Was hington. Volgens hem zijn Amerikanen zich veel bewuster van het gevaar dan Nederlan ders, die denken dat een terro ristische aanslag in ons land „toch niet gebeurt". Donner vindt dat een verkeerde instel ling. Nederlanders moeten aler ter worden, aldus de minister. Woensdag liet het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer weten dat er geen concrete aanwijzingen zijn voor een dreiging van aanslagen door moslimfundamentalisten, maar dat de trend gaat in de richting van ongerichte aanslagen die uitsluitend tot doel hebben zo veel mogelijk slachtoffers te maken. Omdat 'soft targets' zo als stadions of winkelcentra minder goed te verdedigen zijn tegen aanslagen, is een grotere betrokkenheid en oplettend heid van burgers nodig, meent Donner. De minister was twee dagen in Washington dat zoals gebruikelijk in alarmfase geel (verhoogd gevaar) verkeerde. Donner voerde gesprekken met zijn Amerikaanse collega van justitie John Ashcroft en minis ter van binnenlandse veiligheid Tom Ridge. Volgens een woensdag gepubli ceerd onderzoek van de Coun cil for Excellence in Govern ment is driekwart van de Ame rikanen ongerust over terroris me, en denkt bijna de helft dat een aanslag hen persoonlijk kan raken. Donner hamerde er op dat hij Nederlanders geen angst wil aanjagen over terreurgevaar, „maar ze moeten het wel onder ogen zien". Nederland is bij voorrang een mogelijk doelwit, zei hij. Het is bondgenoot van de VS, heeft troepen in Irak en beschikt over moslimgroepen die zich zouden kunnen radica liseren. Donner wil dat mensen de politie bellen als ze iets ver dachts - zoals een achtergelaten koffertje - zien. parijs/anp - Een dag na de vor ming van de nieuwe Franse re gering heeft president Chirac gisteren „een offensief voor werk en economische groei" en voor sociale rechtvaardigheid aangekondigd. Hij zei dat hij de regering had opgedragen de korting op de werkloosheidsuit kering op te schorten en die in het kader van de hervormingen op te lossen. De hervormingen moeten in een open discussie tot stand komen en niet 'per decreet'. Chirac zei in een inter view op de televisie dat hij de „boodschap van de kiezers" heeft begrepen, die bij de regio nale verkiezingen „hun veront rusting en ontevredenheid tot uitdrukking hebben gebracht". Het was voor de eerste keer sinds de verkiezingen dat Chi rac in het openbaar sprak. De verkiezingen waren een ramp voor de regering. De kiezers ga ven de centrumrechtse regering een pak slaag. In vrijwel alle re gio's hebben de linkse partijen nu de meerderheid. brussel/ap - Slechts zeven van te maken hoe zij denken de uit- C/ brussel/ap - Slechts zeven van de vijftien EU-landen hebben de Europese Commissie op tijd laten weten hoe zij de in het verdrag van Kyoto vastge legde reductie van broeikas gassen voor elkaar denken te krijgen. Gisteren verstreek de deadline. Finland, Denemarken, Ierland en Oostenrijk hebben hun plannen voor het terugdringen van de uitstoot van broeikas gassen op tijd opgestuurd naar Brussel. Groot-Brittannië, Ne derland en Portugal hebben hun plannen gepresenteerd op het internet. De andere acht huidige lidstaten, waaronder Duitsland, dat een kwart van de Europese broeikasgassen uitstoot, zullen hun plannen de komende weken publice ren. De regeringen van de EU-lan den hadden tot 1 april om de Europese Commissie duidelijk te maken hoe zij denken de uit stoot van broeikasgas vóór 2010 te verlagen naar 8 procent on der het niveau van 1990, zoals is vastgelegd in het verdrag van Kyoto uit 1997. De Europese Commissie zei niet van plan te zijn juridische stappen te on dernemen tegen de landen die de deadline niet hebben ge haald. Het milieu-agentschap van de EU maakte in december be kend dat de unie in 2010 hoog uit een half procent onder de uitstootniveaus van 1990 zal zitten, omdat Duitsland er niet in slaagt zijn uitstoot zo snel te verminderen. De conclusies van het agentschap waren een harde klap voor de EU, die het verdrag koste wat kost wil red den sinds de Verenigde Staten het hebben afgewezen. Was hington denkt dat het verdrag nadelige effecten voor de eco- rushiie heeft. Ook politieinvallen op vijf plekken in Nederland den haag - In Turkije, Italië en enkele an dere West-Europese landen zijn gisteren in een gecoördineerde actie tientallen le den van de links-extremistische Turkse or ganisatie DHKP-C gearresteerd. In Neder land vonden op vijf plaatsen in Amster dam, Etten-Leur en Maassluis huiszoekin gen plaats bij vermeende leden van de or ganisatie, maar werd niemand aangehou den. DHKP-C wordt verdacht van een tiental moorden en aanslagen in Turkije in de periode 1990-2001. De laatste was een zelfmoordaanslag in 2001 in Istanbul, waarbij vier mensen omkwamen. Bij de invallen in ons land, onder andere bij een Turks reisbureau in Amsterdam, werden documenten, computers, cd- ro*>is, videobanden en mobiele tele-^i foons in beslag genomen. De invallen vonden plaats op verzoek van de Itali aanse justitie. In Italië is DHKP-C een verboden organisatie, in Nederland niet. De meeste arrestaties vonden plaats in Istanbul, waar 25 militanten werden op gepakt. In Perugia in Italië werden vijf mannen aangehouden. Volgens de Itali aanse minister van binnenlandse zaken Pisanu waren er banden tussen de cel van DHKP-C in Perugia en geestverwan ten in Nederland. Daarom kwam het verzoek tot aanhouding vanuit Italië. Ook in België, Duitsland, Griekenland en op de Füipijnen werden Turken op gepakt. In Brussel werden acht man aangehou den, waarvan er zeven weer zijn vrijgela ten. Een zit nog vast in verband met de zaak van de extreem-linkse activiste Fehriye Erdal die in 1999 in Knokke werd opgepakt in verband met verbo den wapenbezit. In Turkije is$e ter dood veroordeeld wegens betrokken heid bij een bomaanslag in 1996. In 2000 wist ze uitlevering te voorkomen door in hongerstaking te gaan. Ze heeft sinds dien huisarrest. DHKP-C (tot 1994 bekend als Dev Sol) werd in de jaren zeventig in Turkije op gericht als splintergroep van het Revolu tionaire Volksbevrijdingsfront /partij. Het is geen islamitische maar een mar- xistisch-leninistische organisatie, die haar oorsprong vindt op radicale univer siteiten. Tot 1980 waren vooral Turkse militairen en politie het doelwit, vanaf de jaren ne gentig ook Amerikaanse doelen. De ex tremisten pleegden voor de financiering van hun acties bankovervallen en zitten volgens de Turkse justitie ook in de drugshandel. De marginale club is zeer anti-Navo en anti-VS. DHKLP-C staat sinds mei 2002 op de EU-lijst van terrorist* che organisaties. In Italië is de organisatie verta»den, in Nederland niet DHKP-C heat een in formatiekantoor in Amsterdam. In april 2002 kwamen tweeduizend aan hangers uit heel Europa in Leiden bijeen voor een manifestatie. De aanhang werd opgeroepen geweld te gebruiken tegen Turkije. „Revolutionair geweld is onver mijdelijk en de enige weg om de fascisti sche dictatuur in Turkije uit de weg te ruimen", zei een van de sprekers toen. Volgens het jaarverslag 2002 van de Al gemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst heeft DHKP-C de laatste jaren ge probeerd zijn imago te verbeteren. Zo werd de stichting TAYAD Comité opge richt die 'politieke gevangenen' in Tur kije steunt. Die gevangenen waren voor het grootste deel DHKP-C-leden, die in december 2000 in hongerstaking gingen uit protest tegen de veranderingen in het Turkse gevangenissysteem.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5