LEIDE Breed verzet tegen bezuinigingsplannen Chaos blijft troef op Lammenschansweg Nieuw: KPN MobielPlus >e meest complete bundel 'Aftreden van wethouder Rabbae geen gevolg van politiek conflict' R1 REGIO 'Verouderd beeld houdt regiobewoners uit stad' Dit is geen 1 aprilgrap! 1 jaar GRATIS bellen en GRATIS toestel www.tell-me.nl donderdag 1 april 2004 uitvogels leister «ipwijk ding met en brommer j de kruising van de met de Sebasti- ïvond gisteren een plaats tussen een 16- ifietser en een 18-ja- beiden afkomstig De jongens liepen den op. Bij de afhan- de aanrijding ont- olitie dat de brom- jaar zomer was gesto- ihijnhofweg in Val- te bromfietser is «epakt. Hij bleek niet ivan een bromfiets- was niet verzekerd inner was opgevoerd. roverleden nesteinpad en 67-jarige man uit er is gisteren overle- ■tCronesteinpad. Hij irmet twee vrienden laagde over pijn op onwel werd en van iel. Ambulanceperso- eerde de man nog te ;n maar hij bleek bij lin het LUMC te zijn L iingstest is lechts proef it het commentaar op gina van 24 maart en opgemaakt dat ode eerstejaars stu- n de Universiteit Lei- ad studiejaar al een en doen om toegela ten. Dat is niet het universiteit gaat eerst experimenteren met ogstoets. Het nieuws- eldde wel duidelijk q een proefneming ifoutje in tentabel nhet overzicht van de twintig Leidse terras eren een rekenfout Bij Einstein kosten i, een vaasje en een in totaal niet 5,50 eu- 90 euro. kuur politie den-Noord Wijkagenten, jongeren- n buurtopbouwwer- irgen vanaf volgende idinsdag een inloops in buurthuis 't Spoor- ewoners van Leiden- dereen met vragen, ifbehoefte aan een dijk gesprek met ie- ide politie of de Leid- sorganisatie kan er it doen van aangiften jelijk. Het spreekuur ipril elke dinsdag tus- n 11.00 uur in buurt- ortje, Bernhardkade door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse bezuinigingsvoor stellen roepen brede weerzin op. Het verzet blijkt het grootst bij de kortin gen op natuur- en milieueducatie op scholen, de subsidies voor de rechts winkel en de onderwijswinkel en bij de afschaffing van de hondenbelasting. Los van de al ruim 12.000 handteke ningen tegen de afschaffing van het natuuronderwijs hebben meer dan ze ventig instellingen, organisaties en in woners bij de gemeente geprotes teerd. Dat het ongenoegen over een aantal voornemens van B en W breed wordt gedeeld, toont de diversiteit van de reacties aan. Tegen de bezuiniging op de Leidse Rechtswinkel maakt niet al leen de instelling zelf bezwaar, maar ageren ook de universiteit, de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), en het FNV Vakbondscentrum Leiden. En tegen de bezuinigingen op milieue ducatie zijn niet alleen (zoals ver wacht) de scholen, de kinderboerde rijen of IVN, de landelijke organisatie voor natuureducatie, maar ook oud- Kamerlid Jan Hoekema en een aantal bestuurders van het hoogheemraad schap van Rijnland. De termijn om bezwaar te maken te gen wat B en W de 'taken- en effici- encydiscussie' noemen, is verstreken. Morgen willen burgemeester en wet houders hun beantwoording op de reacties afhebben. Op 7 april volgt een hoorzitting over de bezuinigingen. De gemeenteraad neemt op 20 april een besluit Tus sentijds komen de voorstellen aan de orde in de verschillende politieke vakcommissies. De operatie is volgens het college noodzakelijk omdat de gemeente kampt met oplopende tekorten, ver plicht is in de toekomst een aantal grote uitgaven te doen - bijvoorbeeld bij onderwijshuisvesting - en omdat het rijk bezuinigt op bijdragen aan de gemeente. De bezuinigingen moeten jaarlijks 9,6 miljoen euro opbrengen. Behalve een aantal taken schrappen, willen burgemeester en wethouders ook personeel ontslaan. Het gaat om zo'n 70 arbeidsplaatsen. De opwinding over het afschaffen van de hondenbelasting blijkt groot. Het college vindt deze belasting 'niet meer van deze tijd' en wil ze verreke nen met de huizenbelasting (ozb), die daardoor dus stijgt. Meer dan dertig inwoners hebben bezwaar aangete kend en een aantal van hen kondigt aan 'te weigeren te betalen voor iets dat ze niet hebben'. In de poltiek ligt de hondenbelasting maatregel ook gevoelig. „Het zou zonde zijn als dit waarde volle initiatief verloren zou gaan", schrijft het faculteitsbestuur der Rechtsgeleerdheid van de Universi teit Leiden over de korting op de rechtswinkel. „Zeker ook in de huidi ge tijd, die zich kenmerkt door verso bering van allerlei sociale voorzienin gen. De Leidse Rechtswinkel vervult een onmisbare functie voor een om vangrijke groep sociaal en econo misch zwakkeren. De instelling is met ruim honderd studentvrijwilligers en een zevental rechtsgebieden de grootste van Nederland. Leiden moet trots zijn op het bestaan van deze or ganisatie." Leiden wil de subsidie voor de rechtsbijstand in twee jaar af bouwen. De FNV vindt dat gemeenten de plicht hebben de minstbedeelden te ontzien. „Zij hebben al genoeg te ver duren en zullen bovendien nog meer worden getroffen door bezuinigingen van het kabinet" De vakbond oppert om 'grote en dure projecten uit te stellen'. Daarom mag ook niet worden bezuinigd op de On derwijswinkel, meent de FNV: „Kin deren uit gezinnen met lage inko mens moeten toegang hebben tot gratis of betaalbare voorzieningen op het gebied van onderwijshulpverle ning. Hieronder vallen een spreekuur voor ouders, bijles en huiswerkbege leiding, maar ook laagdrempelig mu ziekonderwijs. Het grote aantal bege leide en geholpen leerlingen en de goed bezochte spreekuren tonen aan dat de Onderwijswinkel hier een be langrijke functie heeft." De vakbond wijst er verder op dat de Onderwijs winkel bijdraagt aan de integratie, omdat een 'zeer groot deel van de kinderen' van allochtone komaf is. Verschillende vrouwenorganisaties protesteren tegen het kwijtraken van hun onderkomen en de daarmee sa menhangende subsidiekorting. De al lochtone organisaties HT1B (Turks) en Moultaqa (Marokkaans) vrezen de gevolgen van de bezuinigingen op minderhedenbeleid. Het Meldpunt Discriminatie wil ook geen bezuiniging opgelegd krijgen. De Stichting Humanitas is het niet eens met de korting op een project voor opvoedingsondersteuning. De Gemeentelijke Schoolsportcom missie 'verbaast zich' over de bezui nigingen op sportondersteuning. De commissie organiseert nu nog 28 toernooien en 49 kennismakingscur sussen en bestaat sinds 1947. Ze wijst erop dat de gemeente Leiden zelf in haar bezuinigingsvoorstel zegt dat ze 'niet kiest te korten op de breedte sport'. Aan weerskanten van de Lammenschansweg ligt de straat open waardoor fietsers over de hoofdrijbaan gaan. Foto: Hielco Kuipers door Eric-Jan Berendsen leiden - De eerste fietsers zijn inmiddels gesignaleerd op de hoofdrijbaan van de Lammen schansweg richting Lammen- schansplein. Niet zo vreemd want de ventwegen aan beide kanten van die straat liggen momenteel open wegens ver vanging van het riool en bestra ting. Daardoor is er ter hoogte van de Petruskerk en aan de overkant tussen de Leliestraat en Pieter de la Courtstraat voor (brom) fietsers geen doorkomen aan. Er zijn weliswaar omlei dingsroutes, maar fietsers blij ven fietsers en zoeken vrijwel altijd de kortste weg op en rij den dus over de stoep. Een paar weken geleden werd een bewo ner van de Lammenschansweg op die manier omvergereden. Waarom moet de gemeente uit gerekend aan beide kanten van de Lammenschansweg werken? „Om voor de zomervakantie klaar te zijn en zo de overlast zoveel mogelijk te beperken", laat een woordvoerster weten. „Aan de kant van de Petruskerk is naast de hoofdrijbaan de busbaan afgezet, waardoor fiet sers en bromfietsers tijdelijk over die busbaan kunnen rij den. De bus maakt gebruik van de gewone rijbaan." Met enige regelmaat wagen echter ook fietsers zich op de rijbaan rich ting Lammenschansplein. En dat leidt weer tot gevaarlijke si tuaties. Voor die fietsers, maar ook voor de hen passerende au to's. Om het werk snel en onge stoord te kunnen uitvoeren zijn er allerlei borden geplaatst. Grote gele borden met daarop in zwarte letters het verzoek niet te parkeren en een logo met een auto die in de takels hangt. De borden hebben ech ter geen rechtskracht. Ze staan uitgerekend in het gebied net buiten het centrum waar het gratis parkeren is. Veel cen trumbewoners zetten hun auto op de Lammenschans neer. En daar worden nu met enige re gelmaat auto's weggesleept die in de weg staan. „Wegslepen is het goede woord niet", aldus de woordvoerster van de gemeente. „De auto's worden verplaatst Aan de hand van de kentekens proberen wij de eigenaar te achterhalen. Woont de eigenaar in de buurt dan wordt gevraagd de auto weg te halen. Lukt het niet de eigenaar te lokaliseren dan wordt de auto een eindje ver derop neergezet waar hij niet in de weg staat." Over de kosten die deze 'service' van de ge meente met zich meebrengt, is de woordvoerster niets bekend. DE STELLING! Een VWO-diploma moet voldoende zijn voor toelating tot de universiteit CÜ www. Geef uw mening 1 tleidschdagblad.nl (advertentie) Alles uit één bundel (inclusief i-mode~) KPN Mobiel Leentoestel Service (gratis) KPN VoordeelNummers Tot €100,- extra bundeltegoed Geen aansluitkosten l maand GRATIS i-mode 10 MMS 10 GRATIS contentabonnementen altijd dichtbij Vraag in de wihkel naar de voorwaarden of kijk op www.kpn.com mode logo zijn n n ol geregistreerde rr n NTT DoCoMo.Inc. in Japan en andere landen. vervolg van voorpagina leiden - Het onverwachte opstappen van wet houder Mohamed Rabbae krijgt geen gevolgen voor de samenstelling van het college. Van een politiek conflict wilde burgemeester Lenferink vanochtend niet spreken. „Er is geen verschil van inzicht over de toekomst van DZB", aldus de burgemeester. Hij verwacht dat Groenlinks-frac tievoorzitter Gerard van Hees binnenkort een nieuwe wethouder presenteert aan het college van D66, WD, PvdA en Groenlinks. Rabbae stelde Van Hees afgelopen zondag op de hoogte van zijn besluit om ontslag te nemen. Omdat hij van meet af aan duidelijk maakte dat het een persoonlijke, principiële keuze betrof, deden Van Hees en later Lenferink geen moeite om hem voor Leiden te behouden. Van Hees noemde Rabbae vanochtend 'een fijne wethou der en een bevlogen bestuurder'. Lenferink: „Wij kunnen zijn motieven om weg te gaan alleen maar accepteren en respecteren. Wel kan ik zeg gen dat zijn besluit hard is aangekomen binnen het college. Het was zeer onaangenaam." De cao's voor gesubsidieerde arbeid vallen onder de Wet Inschakeling Werkzoekenden (WIW), die sinds januari 1998 van kracht is. Op grond daar van sloot Leiden een 'tijdelijke regeling arbeids voorwaarden', met de kracht van een cao, af met Onderzoek naar regiofunctie Leiden door Wilfred Simons leiden - Studenten van de Haagse Hogeschool en het ROC Leiden tellen in april en mei het aantal bezoekers aan de Leidse binnenstad. Zij doen dat in op dracht van het Centrummana gement Leiden, dat wil weten hoe groot de regiofunctie van de Leidse binnenstad is. Door de opkomst van winkelcentra in Lisse, Alphen aan den Rijn en Leidschendam is de regio functie van de stad de afgelo pen decennia afgekalfd. Het Centrummanagement en de Leidse winkeliers willen een offensief beginnen om de con sumenten in Leiden en de Leid se regio terug te winnen. In de directe omgeving van Leiden wonen 350.000 mensen en daarmee is Leiden in theorie het derde koopcentrum van Zuid-Holland, na Rotterdam en Den Haag. Steeds duidelijker blijkt echter dat de Leidse mid denstand er niet in slaagt om de toegenomen koopkracht van de stads- en regiobewoners aan te spreken. Leidenaars winke len graag in Haarlem, Den Haag, Zoetermeer en Amster dam, maar relatief weinig in de eigen stad. Bewoners van de re gio winkelen vooral in de 'ei gen' winkelcentra en ook wel in de grote steden. Centrummanager Robert Strijk wil weten waar dat aan ligt Zit het fundamenteel wel goed met het winkelaanbod in Leiden, maar kampt de stad met een slecht of verouderd imago? Vol doen de winkels echt niet aan de eisen van de consumenten? Als dat laatste waar is: welke producten en diensten moet de middenstand dan leveren? Het onderzoek van de bezoe kersaantallen maakt deel uit van een groter onderzoek naar de 'beleving' van Leiden in de stad en cle regio. De studenten gaan bezoekers aan de binnen stad, zowel uit het centrum als uit de regio, vragen hoe zij de stad ervaren en hoe tevreden zij zijn over de uitstraling en het winkelaanbod. Daarmee wil Strijk een schatting maken van de 'potentiële omzet': geld dat de iiidse middenstand nu mis loopt doordat de bewoners naar Den Haag, Leidschenhage, Rotterdam of Utrecht gaan. Daarnaast gaan de studenten, vooral in de regiogemeenten, consumenten interviewen die zelden of nooit naar Leiden gaan voor hun boodschappen. Het Centrummanagement wil graag weten waarom zij dat niet doen. Strijk heeft als 'werkhy pothese' dat die bewoners 'een verouderd beeld' van Leiden hebben. De historische stad is het afgelopen decennium opge knapt, er zijn luxere winkels ge komen en ook de parkeerpro blemen zijn verminderd, maar dat is niet bij iedereen bekend. „In dat geval moeten we een campagne gaan voeren om het beeld bij te stellen", zegt Strijk. In juni moeten de resultaten van het onderzoek bekend zijn. Binnendijk naar RTV Noord-Holland den haag/leiden - Directeur Dink Binnendijk (45) van regio zender RTV West wordt hoofd redacteur van RTV Noord-Hol land. Hij begint 1 juni aan zijn nieuwe klus. Al eerder maakte Binnendijk bekend op termijn te zullen vertrekken bij RTV West. Bin nendijk wil daar weg omdat hij direct na zijn aantreden werd geconfronteerd met een finan ciële puinhoop. Een reorgani satie met 42 ontslagen was het gevolg en door hulp van de provincie Zuid-Holland bleef de regionale omroep overeind. Maar door al die perikelen wil Binnendijk nu weg. Hij vindt het beter dat een nieuwe leider een frisse start kan maken. Bij RTV Noord-Holland volgt hij Huub Elzerman op, die de functie van directeur/hoofdre dacteur bekleedde. Al eerder trad Robert Zaal aan als nieuwe directeur. Binnendijk heeft al een lange carrière bij regiozen ders achter de rug. Zo werkte hij eerder bij RTV Oost, Om roep Limburg en Omroep Fle voland. De ex-Leidenaar was in het verleden ook medewerker van het Leidsch Dagblad. (advertentie) de vakbonden. Het belangrijkste verschil met een latere, landelijke regeling was dat de Leidse DZB- medewerkers na een tijdelijk dienstverband van maximaal twee keer twee jaar in vaste dienst kwamen. De landelijke cao kende zo'n bepaling niet De Leidse regeling was duurder dan de lan delijke. Het college van B en W besloot in mei 2003 om de 'eigen' cao op te zeggen, maar Rabbae voerde dat niet uit Hij wilde wachten, onder meer om dat hij wilde weten wat staatssecretaris Mark Rutte van Sociale Zaken voorhad met de gesubsi dieerde arbeid in Nederland. Ook wilde hij weten wat de gevolgen van een nieuw op te stellen WIW zouden zijn voor de medewerkers. De landelijke cao bepaalde immers dat het dienstverband tij delijk was en dat de DZB-medewerkers na ver loop van tijd in de WW terecht zouden komen. Om die reden voerde hij een eigen, ambtelijk on derzoek naar een overgangsregeling niet uit. Ach teraf betreurt hij dat. „Dat onderzoek had de problemen bij DZB gelokaliseerd." Rabbae is niet de eerste wethouder die om fou ten bij DZB zijn positie moet opgeven. In maart 2002 stapte wethouder Jan Laurier (Groenlinks) ook al op omdat hij personele, financiële en or ganisatorische problemen bij de sociale werk voorziening niet meer kon beheersen of verhul len. 1 jaar lang 150 GRATIS relaxminuten per maand vanaf een 2-jarig T-Mobile 150 abonnement Generaal Cronjestraat 90, Haartem Mentonpassage 6. Haarlem €mmapleln 4, Katwijk aan Zee Winkelhof 52. Leiderdorp Blokhuis 60. Llsse WC De Symfonie. Nieuw vennep Hoofdstraat 2b. Noordwljk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13