Dagblad 7 Leidsch electie-eis tudenten ji Leiden Laatste groet aan prinses Juliana Singel loop Leidsch Dagblad vanochtend dicht na ndst verdacht pakketje Leiderdorp: raadsenquête over 'Touwbaan-debacle' i Hi i i i ii De puntjes op de i Leverancier wacht cel na vuurwerkdrama Katwijk woensdag 24 MAART 2OO4 OPGERICHT 1 MAART 1860 Vrijdag 16 april Start verkoop 25 maart ll AAG li UI sllO F www.haaghuishof.nl 9XGRATIS Edison voor 'beste za Ilse de Lange treinverkeer na bomalarm stilgelegd lag/gpd - De snelweg A4 morgen ter hoogte van k in beide richtingen af in na de vondst van een ht pakketje onder een vi- Ook het treinverkeer tus- swijk en Delft is even na ïur stilgelegd. De spoor- ruist in Rijswijk de rijks- itie verwachtte grote ver- roblemen, ook op de Al2 A13. Eventuele conse- is voor de stoet die het van prinses Juliana ingt naar Den Haag en onder meer over de A12 zou rij den waren bij het ter perse gaan van deze editie niet be kend. Het was niet zeker of die vertraging zou oplopen. Het Ex plosieven Opruimings Com mando van de Koninklijke Landmacht was aan eind van de ochtend onderweg naar de plek waar het pakketje is gevon den. De politie Haaglanden kon niet zeggen door wie het pakketje is gevonden, noch waarom wordt vermoed dat er explosieven in het pakje zitten. iversiteit begint met proef van Schoonhoven IVwo-leerlingen moeten komst een toelatings- doen voor ze met hun tan de Universiteit Leiden beginnen. De universiteit in het komend studiejaar lef van twee jaar met de gstoets. Jrste twee jaar merken nog niets van de nieu- atingseisen. Alleen eer- I worden dan nog - vrij- 1 - getest op hun vaar- en. Op zijn vroegst in at de selectie gelden aan rt, dat wil zeggen tussen ding en inschrijving, si Ie aankomende studen- io de tand te voelen over otivatie en talent wil de iteit de instroom van ire studies verminderen leste studenten binnen- Het vwo-examen blijkt praktijk geen garantie ivaliteit", zegt universi- ordvoerder Van Ame- Het terugdringen van rs - 30 procent haakt af it halen van de bul - is inder belangrijk effect toelatingstoets, zegt de oerder. proef speelt de universi- jnop de nieuwe mogelijk- die staatssecretaris Nijs (onderwijs) de instellingen biedt. Ze wil dat er meer reliëf komt in het onderwij sland- schap: instellingen moeten zich kunnen profileren met topstu- dies voor bijzonder getalenteer de studenten. Daar mag wat de staatssecretaris betreft ook een prijskaartje aan hangen. Zo moeten er universiteiten ont staan die zich internationaal kunnen meten met bijvoor beeld Harvard of Oxford. Voor malig bestuursvoorzitter Vrede voogd zette met het plan 'Koer sen op kwaliteit' al in op Leiden als kwaliteitsuniversiteit. Hon our classes, nieuwe kansen voor de briljante student en het bin dend studieadvies (bsa) moes ten de redding worden voor de Leidse universiteit. „We willen dit al heel lang", zegt Van Ame- rongen. „Er was nooit een poli tieke meerderheid voor. Leiden mag op dit moment al leen studenten selecteren voor studierichtingen waarvoor be perkt plaats is, zoals genees kunde. De proef met de toela tingstoets gaat ook gelden voor studies als psychologie, rech ten, geschiedenis en pedagogie. Bij de kleinere studierichtingen is selectie minder noodzakelijk, zegt Van Amerongen. Ongeveer de helft van de aankomende studenten krijgt met een toela tingstoets te maken. COMMENTAAR UNIVERSITEITEN ie universiteit begint ko- udiejaar als eerste in het et een apart toelatings voor eerstejaarsstuden- ingere selectie op moti- talent is de eerste stap proces dat uiteindelijk iden tot topstudies waar- lerland zich internatio- lerscheidt Hardop dro- immigen in onderwijs- het ontstaan van een iant van het beroemde in Amerika, studenten én politici tientallen jaren het ide- ;terd dat zoveel moge- irlingen die inden leren, imen naar de teiten of het troepsonder- Financiële }s, die het uit minder bedeelde moeilijk maakten te Lideren, waren taboe, lenstops en andere bar- Verden geslecht. Hoger Ijs voor velen heeft ech- Teerzijde dat zo'n dertig van de studenten de aire opleiding niet af- mdat die uitval feitelijk wordt ze snel als inef- bestempeld. Onterecht; i universitaire studies niet altijd weggegooid tssecretaris Nijs wil de 'deken van het gelijkheidsden- ken' die over de universiteiten hing, wegtrekken. Een hoger collegegeld voor topstudies, la gere collegegelden voor vakken waar op de arbeidsmarkt veel vraag naar is, maar waar stu denten weinig trek in hebben. Dat zijn prima voorstellen: wie een topstudie volgt, gaat door gaans later ook meer verdienen en mag best in zichzelf investe ren. Een apart toelatingsexamen naar Leids model is echter van een heel andere orde. Het vwo- diploma geldt landelijk als toe latingsexamen, en als die selectie te slap is moeten de eisen om hoog of moeten de universitaire docen ten strenger worden. Wie echt talent wil aanboren, kan veel beter stu denten laten 'solliciteren' naar exclusievere aanvullende oplei dingen en daarvoor gratis beur zen beschikbaar stellen. Met de introductie van een eigen toela tingsexamen kiest de Leidse universiteit er bewust voor be ter, kleiner en elitairder te wor den. Dat kan alleen wanneer de andere universiteiten hun poor ten wijd open blijven zetten. Peter de Vries De toenmalige prinses en latere ko ningin Juliana woonde twee jaar in Katwijk, studeerde in Leiden en be zocht later nog enkele tientallen ke ren de Leidse regio. Hebt u bijzon dere herinneringen aan ontmoetin gen met de prinses of koestert u bij zondere gevoelens voor haar, zet die dan op papier en stuur ze - zo mo gelijk vergezeld van een foto van die gebeurtenis - naar het Leidsch Dag blad. De mooiste en/of ontroerend ste bijdragen worden in de krant ge plaatst. Stuur uw reacties naar Re dactie Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of e-mail ze naar: redactie.ld@hdc.nl Orthodontist veel te duur utrecht - Orthodontisten wer ken met opzet prijsverlagingen van gebitsbeugels tegen. Zij hebben maandenlang een on derzoek van de financiële in spectiedienst FIOD-ECD ge frustreerd. Daardoor betalen verzekeraars en patiënten dit jaar te veel voor orthodontiebe- handelingen, want eigenlijk hadden de tarieven al verlaagd moeten zijn. Dat concludeert de FIOD-ECD in een nog ver trouwelijk rapport. Vrouw gedood om pinpas Herinneringen aan Juliana Handballer Matthijs Vink Heilig vuur: zorgt voor zoveelste kunstenares succesverhaal in Spanje Matilde Zijp 'Frisser' Hof van Holland behoudt de huiselijke sfeer door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeenteraad van Leider dorp zet het zwaarst mogelijke middel in om het Touwbaan-debacle onder de loep te nemen. Een enquêtecommissie die be staat uit raadsleden gaat vanaf 19 april on derzoek doen en alle betrokkenen - onder wie oud-wethouder Roest - horen. Op basis van de vorige maand aangenomen enquê teverordening kan dat eventueel onder ede. Met de raadsenquête, vergelijkbaar met een parlementair onderzoek, geeft de Lei- derdorpse gemeenteraad aan het probleem zeer serieus te nemen. Twee weken geleden bleek dat voor de verbouwing van een schoolgebouw aan de Touwbaan bijna 1,2 miljoen euro is uitgegeven, terwijl er 350.000 euro was begroot. De verantwoor delijke wethouder Roest (onderwijs/financiën) is inmiddels opge stapt. Direct na de publicatie van het onder zoeksrapport naai- de overschrijding gingen er in de raad stemmen op om extra onder zoek te laten doen. Raadsleden dachten toen nog de Rekenkamer Leiderdorp in te zetten, maar ze vinden dat middel niet zwaai- genoeg. „Tot zo'n enquête besluit je in een uiterste crisissituatie. Dat is dit: een volkomen uit de hand gelopen incident", verklaarde PvdA-raadslid McDaniel gister avond nadat het besluit in de raadsverga dering genomen was. Hoewel de raad het door gemeentesecreta ris Schouten gehouden eerste onderzoek degelijk vindt, zijn er nog talloze vragen die opgehelderd moeten worden. In tegenstel ling tot de collegepartijen is de oppositie bang dat het Touwbaan-debacle geen inci dent is. Zij wil daarom weten of de financi en goed worden beheerd. Verder wil de raad ex-wethouder Roest horen, om te we ten te komen of hij echt niet wist van de overschrijding. Pagina R3: Tonnen voor Touwbaan op bordje college Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn bank-gironunmer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad maanden wordt de zaak op nieuw door de rechtbank be handeld. De advocaat toonde zich tij dens zitting onaangenaam ver rast door het verband dat justi tie legt tussen zijn cliënt en het Katwijkse vuurwerkslachtoffer. Twee weken geleden verklaarde de persofficier dat daarvoor geen bewijs was te leveren. Een inwoner van Katwijk heeft on langs bij de politie echter ver klaard het vuurwerk van de 40- jarige te hebben gekocht en het aan twee plaatsgenoten te heb ben doorverkocht. De getuige verklaarde dat de 40-jarige hem daarbij geen gebruiksaanwij zing had gegeven. Dat is een ju ridische doodzonde. De rouwstoet op het punt van vertrek vanochtend vanaf paleis Soestdijk. Foto: GPD/Ton Kastermans soestdijk/gpd - Honderden mensen hebben prinses Juliana vanmorgen uit gezwaaid. De eerste belangstellenden stonden al rond acht uur bij een toen nog mistig Soestdijk. Voor de laatste keer verliet het lichaam van de oud- vorstin haar geliefde paleis, waar ze 67 jaar woonde. Koningin Beatrix en de prinsessen Ire ne, Margriet en Christina hebben de hele nacht bij hun moeder gewaakt. De kist is aan de achterkant van het paleis in de lijkwagen gedragen, omdat de fa milie dat een privé-gelegenheid vond. Het paleispersoneel vormde een ere haag in de tuin, waarna Juliana's doch ters vanaf het bordes in de volgauto's stapten. Bij de paleishekken zag het zwart van de mensen. De sfeer was ingetogen, eerbiedig haast, maar niet bedrukt. Complete schoolklassen uit Soest en Baam waren getuige van het plechtige moment. De rouwstoet verliet aan de Baamse kant de paleistuin en reed via de Am sterdamsestraatweg naar de Al en A27 en A12 naar Den Haag. Ruim 160 scouts uit stonden eerbiedig langs de Amsterdamsestraatweg. Hun was uit drukkelijk verzocht geen groet uit te brengen. Ze stonden tussen de politie agenten en marechaussee voor de dranghekken. De rouwstoet werd door zestien mo toragenten naar Paleis Noordeinde be geleid, waar de oude vorstin 94 jaar ge leden werd geboren. Vandaag nemen hoogwaardigheidsbekleders afscheid van Juliana. Haar gebalsemde lichaam ligt in een gesloten kist in de rouwka pel van Noordeinde. Vanaf morgen ochtend tot en met zondag is het de beurt aan de burgers. Prins Bernhard is met klein- en achterkleinkinderen ach tergebleven op het paleis. Het is nog steeds onzeker of hij dinsdag bij de uit vaart van zijn vrouw kan zijn. Amsterdam - De 71-jarige vrouw die vorige week maan dag dood werd aangetroffen in haar woning in Amsterdam- Noord, blijkt het slachtoffer van een gewelddadige diefstal. On der meer was de pinpas van het slachtoffer uit de woning ver dwenen en korte tijd later ge bruikt bij een postkantoor, al dus de politie. De vrouw is kort na een bezoek aan een filiaal van de supermarkt Cl000 in haar woning gedood. Baby zes dagen bij dode moeder Rotterdam - Een meisje van één jaar heeft de afgelopen zes dagen in een woning in Rotter dam in haar bedje gezeten, ter wijl haar 37-jarige moeder dood in de slaapkamer lag. De vrouw is een natuurlijke dood gestor ven, vermoedelijk aan de gevol gen van suikerziekte. Buren hadden de politie gewaar schuwd, omdat zij de vrouw al enige tijd niet meer hadden ge zien. Agenten forceerden een raampje en vonden het lichaam van de vrouw. Het meisje is naar een ziekenhuis gebracht. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV f| Straat lisse - Medewerkers van Keukenhof verrichtten gisteren de laatste werkzaamheden aan de internationa le bloemententoonstelling. De 55ste editie met als thema 'Laatje verrassen' wordt vandaag officieel ge opend. Niet door prinses Margriet, zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar door burgemeester Lange- laar van Lisse. De bloemententoonstelling sluit op 20 mei. Foto: Dick Hogewoning door Rob Onderwater den haag/katwijk - Een 40-ja- rige Katwijker hangt vermoede lijk een jarenlange celstraf bo ven het hoofd. Hij is volgens justitie leverancier van de partij illegaal vuurwerk, die op oude jaarsnacht een dode tot gevolg had. De maximumstraf voor dat vergrijp is twintig jaar cel. Gis teren moesten de Katwijker en een 38-jarige plaatsgenoot zich verantwoorden voor de Haagse rechtbank. Beiden zitten al van af 12 december vorig jaar vast. Uit een getuigenverklaring blijkt dat de 40-jarige het vuur werk heeft geleverd aan twee mannen, van wie ér één op 1 ja nuari kort na middernacht stierf nadat een mortierpot in zijn gezicht ontplofte. Dat de levering via een tussenpersoon is gebeurd, maakt volgens de wet niet uit. Officier van Justitie L. van der Wees kwam overi gens niet tot het uitspreken van een eis. De advocaat van de 40- jarige drong aan op aanhou ding van de rechtszaak omdat hij niet in het bezit was van een volledig dossier. Binnen drie (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1