bordje college Grimmige juridische strijd tussen Alphen en Casema Tonnen voor Touwbaan op REGI O R3 ittige jeugdraad Oegstgeest vecht voor honk op MEOB-terrein Prijsvraag voor brug Poelgeest Vindtu het leuk om voor uw vrouw te oegstgeest - De brug die nieuwbouwwijk Poelgeest en Oegstgeest verbindt, gaat op 23 april open, maar heeft nog geen naam. Inwoners van het dorp mogen de naam bedenken, Oegstgeest heeft daarvodïeen prijsvraag uitgeschreven. De naam van de brug moet aan een paar voorwaarden voldoen; per sonen mogen niet meer in leven zijn en moeten van on besproken gedrag zijn. The ma's mogen historisch zijn of aansluiten bij straatna men in Poelgeest (plantkun digen en natuurdeskundi- gen). Inzendingen moeten voor 29 maart binnen zijn via poel- geest@oegstgeest.nl of post bus 1270, 2340 BG Oegst geest. De winnaar blijft geheim tot de officiële opening van de brug. ud-Zoeterwoude ipi ra woensdag 24 maart 2004 iar Amersfoort i L ftarieke de Kok i peest - Een pittig gezelschap, die |e jongerenadviesraad in Oegstgeest. tuder Gé Eegdeman werd gister- tijdens de eerste vergadering, onder I genomen door de jonge raadsleden. lest hij verantwoording afleggen over iblijven van een nieuw jeugdhonk, et met de dag wisselende politiebe- 1 de sluiting van multicultureel cen- t Groot Proffijt kwamen aan bod. De en lieten niet over zich heen lopen, n jaar zonder actie is het de hoogste p de Oegstgeestse pubers een stem in iieentepolitiek krijgen, vinden ze. I punt voor de tieners is het jeugd- |g)p het MEOB-terrein. Dit stuk land, Mat een paar jaar geleden het Marine |s|nisch Optisch Bedrijf was gevestigd, Mtigendom van de Rijksdienst Domei- m)e jeugdraad wil er zo snel mogelijk jongerencentrum beginnen om te ver en n en activiteiten te organiseren. is bereid het terrein voor ze ko- onderhandelt nog over de prijs, ikost tijd. H waren de jongeren over wat ze te gjjkregen in een telefoontje met Do- V. „Ze zeiden dat jullie allang dat ond hadden kunnen kopen, maar dat jullie het eigenlijk niet willen", zegt voorzitter Daan van Eisen woest tegen wet houder Eegdeman. „Jullie hebben ons voorgelogen." De wethouder schrikt, maar herstelt zich snel: „Je moet maar van me aannemen dat het niet mogelijk is om die grond en de huisjes erop te kopen. We willen het liefst het hele terrein in één keer kopen, zonder te veel te betalen. We hebben onlangs een nieuw bod gedaan. Het is even afwachten hoe Domeinen hierop reageert." Inge van der Heiden, beleidsmedewerker van de gemeente, valt de wethouder bij: „We wilden in eerste instantie huren. Dat had Domeinen toegezegd, maar ze krab belden op het laatste moment terug. Bo vendien is de grond misschien vervuild en moet Domeinen eerst zorgen dat het schoon is." De sluiting van multicultureel centrum 't Groot Proffijt gaat de jongeren juist weer veel te snel. Van Eisen: „Die verenigingen hebben nog helemaal geen nieuwe plek. Hoe moeten ze dat in vier maanden rege len?'' Ook het politiebeleid bevalt veel jongeren niet. „De ene keer staan we een beetje mu ziek te draaien bij de skatebaan en dan mag het wel. Een dag later mag het weer niet. Volgas mij is er iets mis met de interne communicatie daar", klaagt een jonge Oegstgeestenaar. Zijn mederaadsleden val len hem bij. „Ze weten het niet." Gisteravond zaten de scholieren met hun blocnotes en pennen netjes en rustig aan een tafel, maar een paar maanden geleden moesten ze nog opdraven bij de politie. Ze veroorzaakten teveel overlast. Politie en buurtbewoners wilden met ze praten. „Daar kwam uit dat we een eigen plek wil den en een jeugdraad om onze naam te zuiveren." De voorzitters Daan van Eisen en Gijs Verweij willen de slechte naam die jongeren hebben - ze hangen, vervelen, schoppen herrie en rijden op irritante scooters - zuiveren. „Wij zijn niet zo slecht. Misschien moeten we wat voor goede doe len doen", stelt Verweij voor. Wethouder Eegdeman begrijpt de tieners helemaal: „Als twee of drie jongens dingen doen die niet mogen, wordt de hele groep ermee besmet. Mensen denken dat alle jongeren zo zijn. Daarom is het goed om een jeugdhonk te hebben op het MEOB- terrein. Dat ligt een beetje afgelegen, zodat buurtbewoners er geen last van hebben." De jongeren zien het wel zitten. Een meisje deelde alvast haar wilde plannen voor het nieuwe honk mee: „We gaan een open luchtdisco organiseren. En dan nodigen we dj Tiësto uit, op kosten van de gemeente." De jeugdraad Oegstgeest was tijdens de eerste bijeenkomst niet voorzichtig met wethouder Eegdeman. Foto: Mark Lamers terwoude - De stichting d-Zoeterwoude houdt zater- >24 april een excursie naar historische binnenstad van lersfoort. De bus vertrekt om 0 uur bij garage Lubbe aan Keerweer in Zoeterwoude- rp en enkele minuten later iaf de Hoge Rijndijk, bij de erburgkerk. De bus is terug ld 17.00 uur. De excursie 127,50 euro voor donateurs ide stichting. Niet-dona- rs betalen 29,50 euro. Wie ivoor het uitstapje wil opge- 1, kan bellen met J. Baart 071 10 15 80. iparatuur weg inbraken hen aan den rijn - Bij in leen in drie woningen aan de mmer, de Vestastraat en de velingen in Alphen aan den 1 hebben dieven onder meer MP3-speler en een LCD- erm meegenomen. De in- ;ers braken ramen en deu- open om binnen te komen. een huis aan de Haring- twas het doelwit van inbre- i. Daar bleef het bij een po- Vermoedelijk werden ze oord. jhenaar deelt pstoot uit Daarover moeten we elkaar nog goed in de ogen kijken", zei burgemeester Zonnevylle, die de plek van Roest tijdelijk in neemt. Ook de collegepartijen (CDA, PvdA, Groenlinks) vin den het 'prematuur' om over de financiële dekking te spreken. Zij hopen dat het tekort van acht ton nog kleiner wordt. De gemeente wil onderhandelen met Malieschild, het bedrijf dat de gemeente vertegenwoordig de bij de bouw en dat veel meer rekeningen indiende dan van tevoren was afgesproken. Aan de andere kant houdt de raad er ook rekening mee dat er qen claim komt van Kinderopvang Roomburg uit Leiden. Roest be loofde deze instantie een plek in het pand aan de Touwbaan, maar kapte de onderhandelin gen halverwege af. Roomburg heeft inmiddels een boze brief naar de gemeente gestuurd. Burgemeester Zonnevylle be antwoordde de vragen van de oppositie gisteravond niet naar tevredenheid. De partijen stel den hem allerlei vragen waarop wethouder Roest beter ant woord kan geven. „Dit is een zwarte dag in de geschiedenis van Leiderdorp na de Tweede Wereldoorlog, en het is daarom jammer dat Roest hier niet is", verzuchtte D66-lid Van Gurp. Hij was wel uitgenodigd, maar kwam niet. BBL'er Staal be grijpt dat het college niet het achterste van zijn tong laat zien. ,,Als je weet dat de raad een enquête wil, dan weet je dat je dan het hemd van het lijf gevraagd wordt. Jammer, want ik had graag al wat meer diep gang gehoord." Het is vrijwel zeker dat Staal voorzitter wordt van de enquê tecommissie. Diverse partijen tipten hem gisteravond, en Staal knikte goedkeurend. De raad heeft veel vertrouwen in hem, omdat hij ook een goede voorzitter van de werkgroep dualisme was. De enquêtecom missie wordt op 19 april in de raadsvergadering geïnstalleerd. Voor die tijd bepalen de fractie voorzitters de onderzoeksvraag. Tijdens het onderzoek wordt burgemeester Zonnevylle zeker aan de tand gevoeld. Het CDA liet gisteravond weten teleurge steld in hem te zijn, omdat hij Roest weghield bij de perscon ferentie. Ook vindt de partij het verwijtbaar dat het definitieve rapport niet ter goedkeuring aan Roest is voorgelegd. door Nancy Ubert denhaag/alphen - Kabelexploi tant Casema en de gemeente Alphen aan den Rijn hebben binnen vier jaar al onenigheid over het contract dat zij met el kaar sloten. In een kort geding beschuldigde de gemeente Casema gisteren van woord breuk door per 1 april het tarief voor het basispakket met 20 procent te verhogen. De advocaten van Casema vin den dat de kabelexploitant het recht heeft om de tarieven te verhogen. Doordat een lager ta rief niet zonder gevolgen kan blijven voor de omvang van het basispakket, beknot de ge meente met haar opstelling de vrijheid van media. De voorgenomen prijsverho ging van het basispakket van de kabeltelevisie leidde tot een fel le juridische strijd tussen de ge meente Alphen en Casema. Naast de bodemprocedure diende gisteren een kort ge ding. De inzet van het geding is hoog. Want uiteindelijk draait het om de vraag of gemeenten invloed hebben op de kabel. Die invloed is indertijd contrac tueel vastgelegd, maar Casema, dat flink in de rode cijfers zit, wil ervan af. De zaak wordt op de voet ge volgd door andere kabelbedrij ven en andere gemeenten. Zo worden de kosten die Alphen in de juridische procedures maakt gedeeld met onder andere de gemeenten uit de Duin- en Bol lenstreek. Bij de Haagse voorzieningen- rechter wordt dinsdagochtend ruim twee uur lang kwistig rondgestrooid met citaten uit vakliteratuur; verscheidene wetsartikelen; de kabelbrief van de minister en het vonnis in de zaak tussen de gemeente Wage- ningen en kabelexploitant UPC. In januari besliste de rechtbank van Amsterdam dat UPC zijn prijsverhoging mocht doorzet ten. Het vonnis is- belangrijk voor UPC en de andere Neder landse kabelexploitanten die graag een einde zien komen aan de zeggenschap van ge meenten over de abonne mentstarieven. Ook Alphen heeft indertijd, bij de verkoop van het gemeente lijk kabelbedrijf, prijsafspraken gemaakt met Casema. Alphen wilde zijn inwoners bescher men tegen de 'monopolist'. Volgens advocaat Kroes van het kabelbedrijf heeft Casema geen alleenheerschappij in Alphen. De inwoners hoeven geen ka belabonnement te nemen, sug gereert hij, ze kunnen ook kie zen voor Digitenne: digitale te levisie en radio die via de ether het huis binnenkomt. Casema wil zijn prijzen in Al phen opschroeven tot een tarief dat uitstijgt boven de prijsaf spraak die indertijd bij de ver koop van het kabelnetwerk werd bedwongen. Met in de achterzak het vonnis in de zaak Wageningen tegen UPC denkt Casema sterk te staan. Advo caat Kroes en zijn confrère pro fessor De Ru stellen dat het wettelijk niet mogelijk is voor gemeenten om het kabeltarief te bepalen. In de Haagse rechtbank voeren beide partijen een verbeten stellingenstrijd om hun gelijk te halen. De advocaten van Case ma zijn verbaasd dat de voor- zieningenrechter dat spel toe laat. Volgens hen past de gang van zaken niet in een kort ge- ding. Op de keper beschouwd draait het in het kort geding ook al leen maar over een voorlopige voorziening, in afwachting van de behandeling van het geschil in een bodemprocedure. Al phen hoopt dat de voorzienin- genrechter bepaalt dat de prij zen niet verhoogd mogen wor den zolang het juridische ge vecht niet beëindigd is. Casema op zijn beurt heeft haast om de tarieven te verho gen. Al drie jaar kampt de on derneming met rode cijfers. Mocht de gemeente aan het einde van de lange procedure in het gelijk worden gesteld, kan het kabelbedrijf altijd nog zijn klanten de prijsverhoging terugbetalen; zo opperen de advocaten van Casema. Het kabelbedrijf hanteert de stelling dat als een gemeente de tarieven bepaalt, dit van -in vloed is op het aantal program ma's dat de exploitant kan aan bieden. Zo wordt de vrijheid van de media beknot, is de ge dachtegang. De gemeente Al phen houdt vast aan de afspra ken, onder meer dat Casema een basispakket met zeventien zenders blijft aanbieden voor een lage prijs. Op 5 april doet de voorzienin- genrechter uitspraak. ien aan den rijn - Een 23- ;e Alphenaar is gistermid- aangehouden kort nadat hij 20-jarige plaatsgenote een itoot had verkocht. Daarbij zij haar neus. In winkel rum De Ridderhof had de ïenaar ruzie gekregen met rouw. Boete voor dreigen met randstichting haap/alphen - Een 45- ge Alphenaar die tijdens echtelijke ruzie dreigde huis in brand te steken, door het gerechtshof in Haag veroordeeld tot euro boete en een voor- irdelijke celstraf van een and. man was boos op zijn tgenote omdat zij hem 2 oktober 2002 niet had iliciteerd met zijn verjaar- Toen de vrouw uit haar k thuiskwam, ontstond en ruzie, waarna zij zich de badkamer opsloot, rdoor ging de man door lint. Hij schreeuwde dat ie trap in brand zou ste- Volgens de echtgenote de man ook geroepen ben dat hij haar zou ver orden. Om er voor te zor- dat zijn vrouw uit de kamer kwam, draaide de a de stoppen eruit, zodat echtgenote volledig in donker zat. Uiteindelijk est de woedende echtge- jt door de politie worden woerd. De politierechter ordeelde de man vorig [tot 90 uur werkstraf en maand voorwaardelijke Ingenisstraf. (lat de man vanwege ge- pheidsproblemen slecht [werken in staat was, (te de advocaat-generaal beter om een boete van euro en twee weken I (waardelijke celstraf op ggen. Het hof koos voor I middenweg en besloot j (iets lagere boete en een I tie voorwaardelijke straf Mantelzorgers en leerlingen van de Kastanjelaanschool stappen aan boord. Karin Kopp (links) heet de passagiers welkom. Foto: Henk Bouwman Kinderen en mantelzorgers ontmoeten elkaar tijdens tocht over Kagerplassen door Janneke Dijke leiderdorp - Fleur Ruffieux is twaalf jaar. Ze wil van Lucas van der Land, 81 jaar, weten hoe lang hij al voor zijn zieke vrouw zorgt. „Vijftien jaar? Zo hé", roept ze uit. Het maakt in druk op de leerlinge van de Kastanjelaanschool in Leider dorp. Terwijl de boot van Avi fauna over de Kagerplassen glijdt, vraagt ze hem het hemd van het lijf. Niet alleen Fleur staat versteld van de inzet van mantelzorgers, zoals mensen worden genoemd die langdurig zorgen voor een familielid of vriend. Alle kinde ren uit groep zeven hebben be wondering voor de volwasse nen die jaarin jaar uit en 24 uur per dag klaarstaan voor hun zieke man, vrouw, vader of moeder. Met hun onbevangen heid en vrolijke liedjes bezor gen de kinderen de mantelzor gers een verwenmiddag tijdens een rondvaart over de Kaag. Karin Kopp uit Leiderdorp ge niet. De moeder van een kind uit groep zeven van de Kastan jelaanschool bedacht het pro ject dat voor iedere deelnemer iets te bieden heeft en dat giste ren zijn hoogtepunt bereikte. De basisschoolleerlingen leren te beseffen wat onvoorwaarde lijke zorg en liefde betekenen, en dat het niet altijd gemakke lijk is om dat te geven. En de mantelzorgers, gecharterd door welzijnsinstelling Pluspunt, worden getrakteerd op een ge zellig en vrolijk vaartochtje, mogelijk gemaakt door diverse Leiderdorpse sponsors. „Toen we met het project be gonnen, wist niemand wat mantelzorg is", zegt Fleur Ruf fieux aan Lucas van der Land. Ze is door middel van een spel aan hem gekoppeld, net als alle andere passagiers. Dankzij de lessen op school begrijpt ze wat er met het moeilijke woord be doeld wordt. „Vindt u het leuk om voor uw vrouw te zorgen?", wil ze weten. „Je groeit erin", antwoordt Van der Land. „En je houdt natuurlijk van haar, dus wil je haar helpen", veronder stelt de leerlinge. Dat beaamt haar gesprekspartner. „Toch heb ik soms geen zin. Daar kom ik eerlijk voor uit. Daarom is zo'n dag als vandaag geweldig leuk, omdat jullie als kinderen er aandacht voor hebben." Juf Martine van der Vecht was direct enthousiast toen Karin Kopp met haar idee op de proppen kwam. „De afgelopen weken zijn we bijna dagelijks bezig geweest met het project. Het was leerzaam." De kinde ren leerden liedjes die met het thema te maken hebben, en zingen die op de boot. 'Liefde heeft een berg geduld, liefde schept niet op. Als je liefhebt zet je niet steeds jezelf voorop', schalt het over het water. Eén van de mantelzorgers die meevaart, kwam al een keertje in de klas. Nel van Leeuwen, die voor haar man zorgt, vond het een ontroerende ontmoeting. „Dat er mensen zijn die wel eens een boodschap voor hun buurvrouw doen, dat wisten de kinderen wel. Maar ze wisten niet dat er nog veel meer soor ten van zorg zijn. Mijn man is half verlamd, daar ben ik eigen lijk de hele dag mee bezig. Het was emotioneel toen ze ontdek ten dat ik al even lang voor hem zorg als zij op school zitten." Het koppelspel heeft succes. Veel kinderen blijven de hele dag aan 'hun eigen' mantelzor- ger plakken. Anderen hebben het na een tijdje gezien en ren nen naar het dek, terwijl de ou deren beneden achter het raampje van het zonnige uit zicht genieten. De hele tijd pra ten hoeft ook niet, vindt man telzorgster Josephine Hart- mans. „Het is goed dat ze erbij stilstaan, maar ze moeten er niet elke dag mee geconfron teerd worden. Er is al zoveel el lende in de wereld." vervolg van voorpagina leiderdorp - Het tekort van ruim acht ton dat in de Leider- dorpse begroting is geslagen, mag in geen geval betaald wor den door een belastingverho ging, vindt de Leiderdorpse ge meenteraad. De oppositie ging gisteren tijdens de gemeente- raadsvergaderingnog een stap verder. Het geld dat zonder toe stemming van de raad is uitge geven aan de verbouwing van het schoolgebouw aan de Touw baan moet het college maar be zuinigen op het centrumplan. De collegepartijen vinden dat onzin. „Laat ik helder zijn over wie dit moet gaan betalen: niet de bur ger en er wordt ook niet geput uit de algemene reserve", zei fractievoorzitter Staal van Bur gerbelangen Leiderdorp (BBL) gisteravond tijdens de raadsver gadering. „Er moet eventueel bezuinigd worden op de groot se plannen van dit college. Wie zijn billen brandt, moet maar op de blaren zitten." De WD is het hiermee eens. Fractievoor zitter Langenberg rekende voor wat Leiderdorp allemaal kan doen met acht ton. „Voor dat bedrag geven we twee jaar sub sidie aan de openbare biblio theek, of zelfs vier jaar aan wel zijnsorganisatie Pluspunt." Het college is niet van plan het mes te zetten in het centrum plan. „Over de vraag hoe we dit gaan financieren, heeft het col lege zich nog niet gebogen. Nieuwe Roest moeilijk te vinden Het CDA vindt het lastig een opvolger voor CDA-wethou- der Roest te vinden. Fractie voorzitter Stevers dacht aan vankelijk dat dat binnen twee weken zou lukken, maar daar komt hij van te rug. „Het wordt moeilijk een vervanger voor hem te vin den", aldus Stevers. „Het zal niet eenvoudig zijn om deze raadsperiode tot een goed einde te brengen zonder de ze wethouder." Wanneer de opvolger wordt gepresen teerd, weet hij nog niet. „De twee weken halen we niet, maar het gaat ook geen maanden duren."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15