Boete werkgever illegaal fors hoger BINNENLAND Z 'We moeten niet alle problemen op bord van leraar leggen' CDA vraagt uitleg over hoofddoekjes voor cipiers Protesttocht op scootmobiel KPN mag scholen gratis laten internetten 3'Amsterdam krijgt eigen Veluwe ouwlustigen lystad in boot ^tad - De gemeente Lely- g gaat trouwlustige stellen jrlijk in de boot nemen. Zij jeen de kans om hun ja- ord te geven op het IJssel- er. De schepen van de Han- jtad Compagnie worden [toe tijdelijk aangemerkt als end huis der gemeente. Op moment kent Lelystad twee jvvlocaties, het stadhuis en VOC-schip Batavia. isitie slachtoffer proces versterkt i haag - De positie van Htoffers in het strafproces [dt versterkt. Minister Don- (justitie) dient daarvoor la- dit jaar een wetsvoorstel in de Kamer, zo heeft hij giste- Jaten weten. Donner wil ihten van slachtoffers vast ten in het Wetboek van afvordering. Daarbij gaat het voorbeeld om het recht op pimatie, de voortgang van de aken de mogelijkheden van adevergoeding. udenten lenen eeds meer WiNGEN - Studenten zijn de tste jaren meer gaan lenen de Informatiebeheer Groep j G). Hun gemiddelde schuld i lraagt momenteel 5100 euro. tis ruim 1000 euro meer dan jaar geleden. Sinds enige ja- i kunnen studenten ook na- zij vier jaar studiefmancie- t ig hebben genoten, bij de IBG echt voor een lening. Staats- i jetaris Nijs is voor een ver- li re verruiming van de moge- I dieden voor studenten om te ren. Dat zou de noodzaak (in een bijbaantje wegnemen. 1 okkum krijgt lertrekcentrum i; ikkum - Dokkum in de Friese meente Dongeradeel krijgt b iarschijnlijk een vertrekcen- ïmvoor uitgeprocedeerde elzoekers. Dit is het eerste rtrekcentrum dat is aangewe- e n, zo heeft het Centraal Or- an opvang Asielzoekers OA) gisteren laten weten. Uit- procedeerde asielzoekers ko en in een vertrekcentrum als er niet in slagen vanuit de ivang terugkeer naar land van irkomst te regelen. leer ruimte bij nderopvang n haag - Het kabinet geeft Hellingen voor kinderopvang eer vrijheid om groepsleid ers in te zetten en een ruimte lor de kinderen te zoeken, nderopvang hoeft daarom et meer plaats te vinden in ste groepen die in een eigen, ste ruimte verblijven. Dat is it gevolg van een tijdelijk be- uitvan minister De Geus (so- A ale zaken), dat hij gisteren na- lens de staatssecretarissen lijn (financiën) en Ross (volks- izondheid) aan de Tweede imer heeft gestuurd. olitie vreest voor aardenbestand msterdam - Opnieuw zijn gis- iren twee politiepaarden van >s Amsterdam-Amstel- id bezweken aan het 'stalvi- i'. In totaal hebben zes poli- Bi epaarden het Rhino-pneuno- ei ïievirus met de dood moeten b ekopen. Nog eens veertien an- n ere paarden zijn ziek. Toen oi et vims uitbrak had de bere- en politie dertig paarden. De p aarden die er het slechtst aan v ae zijn staan in een afdeling o itensieve zorg op de manege. vrijdag 12 maart 2004 Bonden vinden hoofddoekje prima den haag/anp - Het CDA heeft grote twijfels bij het plan van het ministerie van justitie om hoofddoekjes te bestellen voor gevangenisbewaarders. Het christen-democratische Kamer lid Sterk vindt dat openbare ge zagsdragers in uniform geen zichtbare religieuze uitingen mogen dragen bij de uitoefe ning van hun beroep. Ze heeft de ministers Donner (justitie) en Verdonk (integra tie) gisteren schriftelijk ge vraagd of er straks ook hoofd doekjes komen voor politie en marechaussee. Sterk zou daar tegen zijn. Handhavers van de wet moeten onpartijdigheid uitstralen, vindt ze. De LPF wil een Kamerdebat over de hoofddoekjes. Tweede- Kamerlid Eerdmans pleitte eer der al voor een verbod op zicht bare religieuze uitingen voor al le ambtenaren. Het gaat hem veel te ver als de staat nu hoofddoekjes zou gaan bestel len voor werkneemsters. Een woordvoerder van Justitie zei dat het ministerie opdracht heeft gegeven voor de ontwik keling van veilige hoofddoekjes voor gevangenispersoneel. Nu is het zo dat vrouwelijke cipiers die een hoofddoekje willen dra gen, daar zelf voor moeten zor gen. Dat is niet altijd veilig, al dus de zegsvrouw. Hoofddoek jes kunnen het gezichtsveld of het gehoor belemmeren. Ook kunnen ze over het hoofd ge trokken worden en gebruikt worden om de drager te ver wurgen. De stropdassen die ci piers dragen zitten om deze re den dan ook met een clip vast aan de boord van het uniform overhemd. Het ontwerp voor veilige hoofd doekjes is inmiddels getest op veiligheid. Er is nog geen beslis sing genomen over de bestel ling. Hoofddoekjes maken geen deel uit van het uniform en het is ook niet de bedoeling dat dit verandert, benadrukt de woordvoerder. Mocht het veili ge hoofddoekje worden inge voerd, dan moeten de vrouwe lijke cipiers die ze willen dra gen, ervoor betalen. Justitie staat dan niet meer toe dat ze hun eigen hoofddoekje dragen. Bonden voor personeel bij justitiële instellingen vinden he t een goede zaak dat er hoofddoekjes worden ontwor pen voor moslima's die daar werken. Dat zegt secretaris Joop van Hoom van de vak bond VDPI. Van Hoom schat dat hij 'misschien twee of drie' vrouwen kent die een hoofd doek dragen op het werk. „Dat is nooit een probleem geweest, mits de gezichten goed zichtbaar blijven" Voorzitter Henk Aalbers van de Bond van Personeel in Straf- en Aanverwante Ge stichten (BPSAG) heeft geen idee hoeveel van de 3000 vrouwelijke leden van zijn bond moslima zijn. Voor hem is het belangrijk dat de hoofd doek die de Eindhovense Cin dy van den Bremen ontwerpt veilig is en neutraal. Aalbers denkt dat het om een handje vol vrouwen gaat binnen de justitiële inrichtingeiL 3000 Euro per werknemer den haag/gpd - Werkgevers die illegalen in dienst hebben, wor den zwaarder beboet. Het kabi net bereidt een wetswijziging voor die het mogelijk maakt een bedrijf per illegale werknemer een boete van 3000 euro op te leggen die direct moet worden betaald. Nu is dat nog maximaal 900 euro en moet bij de inning daarvan worden gewacht tot na de rechtszaak. In de Tweede Kamer is een meerderheid voor het plan. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken en werkgelegenheid) denkt dat de nieuwe maatregel, die per 1 januari 2005 moet in gaan, zal voorkomen dat zich nog langer praktijken voordoen als nu in de tuinbouw waar veel illegale Polen werken. Gisteren trok de CDA-fractie in de Tweede Kamer aan de bel over het bedrijf Dutch Fresh Foodservice. Daar werken door een juridische truc zo'n 2500 Polen illegaal in de tuinbouw. De Arbeidsinspectie heeft meerdere rechtszaken tegen het bedrijf lopen, maar dat zoekt steeds nieuwe manieren om de wet te ontduiken. Het bedrijf is officieel gevestigd in Polen, maar opereert in Ne derland. Het tuinbouwbedrijf wisselt steeds van naam. Het werkte eerst in het oosten van het land en is nu vooral actief in de buurt van Roermond en Helmond. De firma gaat bij Ne derlandse tuinders langs en op het moment dat daar geteeld moet worden, neemt het in naam Poolse bedrijf het werk over en zet Poolse werknemers in. Officieel wordt gedaan alsof de Polen zelfstandige onderne mers zijn die de oogst hebben opgekocht. Zo worden belastin gen en sociale wetgeving ont doken. Volgens Rutte doet de Arbeids inspectie er alles aan om een einde te maken aan deze illega le praktijken. „We hebben al verschillende zaken tegen dit bedrijf lopen en ze zijn ook al een keer veroordeeld bij de Ho ge Raad", zegt Paul Huize 't Veld, directeur van de Arbeids inspectie. „Dit bedrijf gaat steeds tot het gaatje. Ze vormen steeds nieuwe BV's, zoeken voortdurend de mazen van de wet op. Het is bijzonder moei lijk een einde te maken aan die praktijken." Tilburg - „Ik haal 35 kilometer op een dag, maar doe er maar 25. Dat is nog te over zien", lacht Jan Willem Baelemans (48). De chronisch zieke Tilburger rijdt met zijn scoot mobiel in vijf dagen naar Den Haag. Uit pro test tegen de 'belachelijke bezuinigingen' in zijn vriendin en z'n hond op pad naar Den de thuiszorg. Baelemans neemt een kleine Haag. Het Regionaal Patiënten Consumen- duizend handtekeningen mee om z'n protest ten Platform Midden-Brabant zamelde hand dinsdag in de Tweede Kamer kracht bij te tekeningen voor deze actie in. zetten. Gistermorgen ging Baelemans met Foto: ANP/Rick Nederstigt den haag/anp - Telecombedrijf KPN mag scholen toch gratis internet aanbieden. Dat heeft het gerechtshof in Den Haag gisteren in hoger beroep be paald. In een eerdere uitspraak oordeelde de rechtbank, dat KPN de scholen geen gratis breedbandinternet mocht aan bieden. KPN stelde zeer verheugd te zijn over de uitspraak. Het tele combedrijf wil scholen via dochter XS4ALL een contract aanbieden voor drie jaar. Deze investering kost het bedrijf on geveer 75 miljoen euro, becij ferde het concern al eerder. Internetaanbieder Nl.tree had het kort geding aangespannen tegen KPN. Nl.tree is een geza menlijke onderneming van meerdere kabelbedrijven zoals UPC, Essent en Casema. Zij was de internetleverancier van 11.000 scholen tot deze markt begin dit jaar werd vrijgegeven. Volgens Nl.tree verstoorde KPN de markt met het aanbod. De scholenorganisaties rea geerden verontwaardigd toen de rechtbank eind vorig jaar be sliste dat het aanbod van KPN moest worden ingetrokken. Veel scholen moesten in allerijl nadenken over een andere in ternetaanbieder dan KPN. Ver enigingen voor schoolleiders reageerden blij op de uitspraak van het hof. Een woordvoerster van de AVS, de vereniging van directeuren in het primair en speciaal onderwijs, wil eerst weten met welk aanbod KPN nu precies komt voor ze de scholen gaat inlichten. Volgens haar hielden basisscholen er al rekening mee dat KPN toch nog internet aan zou mogen bieden. P. Hettema, voorzitter van de vereniging van schooldirecteu ren in het voortgezet onderwijs, zag bij het eerste aanbod van KPN al veel meer beweging in de markt ontstaan. Hij ver wacht dat door de uitspraak van het hof nog meer internet aanbieders met een aantrekke lijk voorstel komen. Nu is het al zo dat scholen kiezen voor een internetaanbieder die wel geld vraagt, maar ook meer biedt dan KPN. De stichting ICT op School zei blij te zijn dat er nu duidelijk heid is. „Dit is een goede stimu lans voor ICT in het onderwijs", aldus een woordvoerster. Er blijven volgens haar echter nog wel genoeg vragen over. „Het is belangrijk dat de instellingen snel horen wanneer KPN het internet kan leveren en wat het aanbod precies inhoudt." De scholen konden vorig jaar kiezen met welke internetaan bieder ze in zee wilden gaan, Nl.tree, een andere aanbieder of een overgangsregeling. On geveer 20 procent van de instel lingen maakten van dat laatste gebruik, in afwachting of KPN toch gratis internet mocht aan bieden. amsterdam/anp - Amster dammers hoeven in de toe komst niet meer naar de Ve luwe om van de natuur te ge nieten. Ten noorden en ten zuiden van de stad komen grote natuurgebieden, die toegankelijk worden voor het publiek. De landschappen hebben meer te bieden dan een gemiddeld stadsparkje, aldus Staatsbosbeheer. In grote steden in heel Euro pa is een grote vraag naar meer groen. Bestuurders van de gebieden en steden heb ben de handen ineengeslagen om het probleem aan te pak ken in de vorm van SAUL- projecten. SAUL staat voor Sustainable and Accessible Urban Landscapes (duurza me en toegankelijke stads landschappen). Het doel van SAUL is delen van een stad groener te ma ken door het groen in en om de stad beter bereikbaar te maken. De kennis wordt uit gewisseld met andere grote steden. Amsterdam doet aan SAUL mee door in Amster dam-Noord het Florapark en het Volewijkspark met nieuw groen met elkaar te verbin den. Het groen in Amstelland, tegen de zuidas, wordt toe gankelijker gemaakt. „Het worden geen aangeharkte stadsparken, maar zelfregule rende natuur", aldus Staats bosbeheer. De projecten worden met in ternationale subsidie en hulp van de gemeente en het rijk uitgevoerd. Het is de bedoe ling dat ook het bedrijfsleven en bewoners in de buurt van het gebied zich met de ont wikkeling ervan gaan bemoei en. „Grote stukken natuur rond Amsterdam zijn niet toegan kelijk voor het publiek, omdat een boer geen volk op zijn erf wil. Wij kopen stukken groen en maken die samen met an dere partijen zo bereikbaar, dat een Amsterdammer niet de auto nodig heeft om het te bereiken", zegt de woord voerder. D66: Ruimere taxivergoeding gehandicapten den haag/anp - De versoepe ling die minister Hoogervorst van volksgezondheid woens dagavond heeft voorgesteld voor de taxivergoeding voor ge handicapten gaat niet ver ge noeg. Dit heeft het Tweede-Ka merlid Van der Ham (D66) gis teravond gezegd tijdens een de bat in de Tweede Kamer. Het kabinet wil het aantal kilo meters beperken dat gehandi capten mogen reizen per speci aal taxivervoer. Gehandicapten organisaties zijn daar tegen. Minister Hoogervorst deed woensdag al een concessie door de voorgestelde maatrege len af te zwakken. Zo mogen gehandicapten die niet met het gewone openbaar vervoer kun nen reizen, per jaar 900 kilome ter per taxi afleggen, 200 kilo meter meer dan eerst was voor gesteld. Volgens D66 worden gehandi capten die veel reizen nog steeds gedupeerd. Het kan vol gens Van der Ham gaan om ge handicapten die voor hun sport het hele land door moeten rei zen, of voor mensen die vrijwil ligerswerk doen en daarvoor re gelmatig vergaderingen bezoe ken in andere steden. Van der Ham wil uitzoeken of er nog alternatieven denkbaar zijn. Ook probeert hij extra middelen te vinden zodat de groep gehandicapten die veel moet reizen hiermee door kan gaan. Na de discussie over normen en waarde komt nu de invoering van het vak burgerschapskunde op scholen keioor Angela de Jong ErwinTuil haag - Nu de discussie over waarden en •brien in de steigers is gezet is de invoering n het vak 'burgerschap' op scholen een olgende stap. Wat wordt daarmee bedoeld? Bart-Jan Spruyt. Foto: GPD/Harmen de Jong Bob Visser. Foto: United Photos De Boer Henk Westbroek. Foto: GPD/Cees Zorn kom je natuurlijk ook bij het koningshuis uit. Ik ga er van uit dat kinderen dan ver teld wordt dat dit iets is dat allang uit de tijd is. Persoonlijk zou ik bij de lessen de nadruk leggen op democratie: kinderen le ren dat iedereen gelijk is voor de wet en dat dit ook op het hoogste niveau zou moeten gelden." Bart-Jan Spruyt van de conservatieve Ed mund Burke Stichting: „Het betekent dat je de spelregels kent van de moderne demo cratische saflienleving en dat je je daaraan houdt. Dat je je eigen verantwoordelijkheid neemt en pas je hand ophoudt bij de over heid als het echt niet anders kan. Maar het begint allemaal met etiquette. Pas als kin deren leren - thuis en op school - hoe ze fatsoenlijk, beleefd en respectvol met el Hans van den Bergh. Archieffoto: GPD kaar horen om te gaan, kunnen ze dat soort burgerlijke deugden ontwikkelen." Mohammed Sini, voorzitter van de stich ting Islam en Burgerschap: „Goed burger schap komt er voor mij op neer dat je be langstelling hebt in de ajxier, dat je nie mand buiten sluit. En dat je je mateloos in zet voor die ander, bijvoorbeeld door vrij willigerswerk te doen. Dat kun je kleine kinderen heel makkelijk bijbrengen. Neem ze gewoon mee naar de kinderboerderij of voetbalvereniging en laat ze zien hoe be langrijk vrijwilligers zijn." Henk Westbroek, zanger en ex-politicus: „Goed burgerschap begint bij de ouders. Die hebben de plicht hun kinderen een beetje redelijk op te voeci^i. Niet dat het saaie, brave mensen moeten worden, want dan sla je elke creativiteit dood. Ik vind dat iedereen eens in zijn leven een pakje kauw gom moet stelen. Maar ouders moeten hun kinderen wel bijbrengen dat ze hun lerares niet kunnen uitmaken voor 'hoer'. En dat ze tot en met hun vijftiende gewoon naar school moeten. Het belang van het kind gaat altijd boven dat van de ouders. Je kimt niet alle maatschappelijke problemen op het bordje van de leraar leggen. Misschien dat we de ouders een beetje moeten gaan opvoeden." Eric Balemans, WD-kamerlid en voorstan der van het vak: „Goed burgerschap bete kent vooral dat je begrijpt dat bepaalde za ken als eerwraak en besnijdenis niet kun nen." Hoewel het vak voor alle leerlingen is bedoeld ziet Balemans het vooral als een instrument voor inburgering. .Allochtonen kan op die manier bijgebracht worden wat onze normen en waarden zijn, wat onze re gels zijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7